Burgemeester Ben West sloopt 30 pet van zijn stad Eerbiedig saluut voor Zeeuwse Limerick-poëten WITBOEK OVER ONTVOERING DER JOODSE KINDEREN VROUW TE WEESPERKARSPEL SLOEG HAAR BUURMAN DOOD De grote Nederlandse bedrijven MICHELIN ZATERDAG 8 MEI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 DE AMERIKAAN EN ZIJN KROTTEN Van de 175.000 inwoners van Nashville worden er 66.000 verdreven Ben West, burgemeester van Nashville, de hoofdstad van Tennessee, Is van huis uit advocaat. Hij heeft zyn kiezers wonde r-wat beloofd tydens de campagne, waarin hij zijn ambt veroverd heeft. En nu is hij dan ge trouwelijk doende na te komen wat hy allemaal heeft aangekondingd. Hy behoort tot het slag mensen, dat het niet bij beloven laat. In zyn werkkamer hangen aan de wand achter hem een verzilverde slopers hamer en een verzilverde grondwerkersschop. Hy heeft beide ambtshalve gehanteerd. Dit typeert hem, hy sloopt en hy bouwt. Beter zou hij niet kunnen doen. Het is trouwens de voornaamste bezigheid van duizenden Amerikaanse burgemeesters: slopen en bouwen. Of liever: slopen en we gen aanleggen. Het bouwen volgt dan vanzelf wel. Twee duizend hectare Jcrotten in een enkele slud ter grootte van Utrecht. Dat was het oude beeld van Nashville (Ver. Staten Nashville is een typische Ameri kaanse stad, snel geroeid en dus on evenwichtig. De harmonie van zo menige Europese stad, verworven dank zy een gestage ontwikkeling, van fase tot fase zorgvuldig bestu deerd en voorbereid, ontbreekt in verreweg de meeste Amerikaanse steden. Ook in Nashville, dat 175.000 inwoners telt, die zesduizend hecta res bewonen. Daarvan bestaan twee duizend hectares uitkrotten. Ja, een oppervlakte van vier bij vijf ki lometer louter sloppen. Erbarmelijke en afzichtelijke krotten. Ook in dit opzicht echter is Nashviile geen uit zondering. Overal in Amerika zijn sloppen. Overal in de welvarende Verenigde Staten. door G. WERKMAN Hoe kan dat? zult u vragen. Daar zijn twee redenen voor: le. tot aan de dagen van president F. D. Roose velt maakte niemand zich druk om krotten; 2e men heeft eenvoudig nog niet de tijd gehad om ze alle maal op te ruimen. Er is geen spra ke van gebrek aan geldmiddelen. Men moet eenvoudig de zaak flink aan pakken, d.w.z. de zaak ^bestuderen, een plan opstellen, het plan laten goedkeuren, de financiering regelen en vervolgens tot de uitvoering op dracht geven. Net als hier dus, maar met dit verschil, dat er ginds iets meer tempo in zit, omdat men niet door gebrek aan geldmiddelen wordt geremd. ANDERE AANPAK. Ik zeg niet dat elk gemeentebe stuur ginds zwemt in de geldmidde len, maar men denkt er langs ande re lijnen en daardoor schynt men er gemakkelijker te komen Kijk, zegt de heer West, hier is Capitol Hill het centrum van de stad. Daaromheen liggen de sloppen, u weet wel, die romantische houten huisjes uit de cowboy-films, die zich zo goed lenen voor 'straatgevechten tussen koedieven en beschermers- van-have-en-goed. Die dingen zyn mooiop de film, maar niet om in te wonen. Daarom hebben wij be sloten om de hele buurt te slopen. Ja, wij verdrijven duizenden uit hun woning, maar daar wordt voor ge zorgd aan de buitenkant van de stad. Dat is een zaak van grote beteke nis, maar het stadsbestuur bemoeit er zich niet mee. Voor ons is de hoofdzaak, dat wij ruimte krijgen in de binnenstad. Een enorme ruimte. Daar leggen wy brede straten aan met veel parkeerruimte en veel plant soen en hier en daar een bouw-ter- rein. De maquette is gereed. Nash ville wordt een prachtige stad en wij zullen er wel bij varen bovendien. Want als wy alle krotten hebben op gekocht, alle slopers hebben betaafd, alle straten hebben aangelegd, met inbegrip van riolen en zo en wij ver kopen dan de overschietende bouw terreinen, verdienen wij er ook nog aan, dank zij En dan volgt er een financieel- technische uiteenzetting over kosten verdeling. Er is natuurlijk wèl spra ke van. verlies, maar de federale re gering springt by en naderhand pro fiteert de stad van een grótere op brengst der stedelijke belastingen. DE N. H. A. Maar volgen wij de verdreven krot bewoners. Inderdaad is het zo, dat de stad er niet naar omkijkt. Ge meentewoningen bestaan er niet en verenigingsgebouw is een onvertaal bare term. Er is echter een Nashville Housing Authority. d.w.z. een huis vestingscomité, dat georganiseerd is als een naamloze vennootschap. Het is bij de wet ingesteld door de rege ring van Tennessee, de staat waar van Nashville de hoofdstad is. Het comité bestaat uit vijf personen, die benoemd worden door de burgemees ter van de stad. Maar als het comi té geld tekort komt, moet het noch bij de stad, noch bij de staat aan kloppen, maar bij de federale rege ring te Washington. Dit comité dan men vindt ver scheidene instellingen van deze aard in de V. S. is in 1939 begonnen met het bouwen van woningen voor krotbewoners. Het moest er in 1941 mee ophouden en kon pas in 1949 verder gaan. Sedertdien bouwt men weer. Er zijn in deze stad 4500 wo ningen gereed gekomen, waarin 20.000 mensen onderdak hebben ge vonden. De stad telt echter 33.000 negers en evenveel arme blanken, die alle voor een N.H.A.-huis in aanmer king komen. Het programma is dus pas voor een-derde uitgevoerd. De uitvoering houdt gelyke tred met de afbraak van de krotten in de binnen stad. £>e werkwijze is naar onze maat staven heel eigenaardig, maar zij schynt zeer doeltreffend te zyn. De N.H.A. koopt grond, laat een com plex woningen ontwerpen en besteedt het aan. Zodra de aannemer zal gaan bouwen en er dus geregeld betaald moet worden leent het comité geld van de banken voor de duur van 90 dagen tegen een half procent rente. Na 90 dagen worden die leningen vervangen door langlopende (veertig jaar) tegen gemiddeld 2.5 procent rente. Rente, aflossing en onkosten' kunnen dan echter betaald worden uit de huuropbrengst, want als men eenmaal bouwt, duurt het geen drie maanden of de eerste woningen kun nen betrokken worden. LAAG INKOMEN, HOGE HUUR. Als huurders komen alleen in aan merking hoofden-van-gezinnen met een laag inkomen, d.w.z. van minder dan 3000 dollar per jaar. Negers en blanken worden gelijkelijk behandelt, krijgen dezelfde woningen, maar wo nen niet door elkaar. De huur be draagt 20 procent van het inkomen. Dat is een betrekkelijk hoog bedrag, maar daarvoor heeft men dan behal ve de huur ook de electriciteit, het gas en 't water betaald. De stad Nash ville is namelyk garant voor de beta ling van energie- en waterrekenin gen en de N.H.A. betaalt daarvoor de stad 10 pet. van haar huurop brengst. Zij heeft verder een eigen staf van ambtenaren te onderhouden. Niettemin is het zo, dat zij op haar vooroorlogse woningen niet meer dan 8 procent verlies lijdt. Dat tekort wordt door het federale ministerie van Sociale Zaken te Washington bij gepast. De woningen, die de N.H.A. te genwoordig bouwt, zyn niet mooi; noch getuigt het stratenplan van enige fantasie. Maar er is ruimte, licht en lucht en binnen is er veel ferief. Eén grote'woonkamer en vol- oende slaapkamers, een keuken, die groot genoeg is om tevens als eet kamer dienst te doen. Er is centrale verwarming, gas, electriciteit, water, heetwatervoorziening, badkamer, electrisch fornuis, yskast en elec- trische wasmachine. Al dit gerief is bij de huur inbegrepen. Dat lykt bij zonder luxueus, maar op de totale bouwkosten betekenen zy zo weinig, dat het achterwege laten van zulk een uitrusting nauwelijks van invloed zou zijn op de huur. De algemene op vatting is zo. dat men liever een hoge huur betaalt dan al deze dingen mist. Evenals de federale regering te Washington heeft ook elk der 48 sta ten een Capitol, dat meestal op een heuvel is gelegen. Dat Capitol is dan de zetel van de gouverneur, van het staatsparlement en van een klein deel der ambtenarij. Oorspronkelijk zetelden èn de regering èn het parle ment èn het gerechtshof in het Ca- Eitol, maar tengevolge van de groei i het hof doorgaans verdreven naar een eigen gebouw en is de ambtena rij verspreid over een aantal staats gebouwen rondom Capitol Hill. DE ZAAK-ANNEKE BEEKMAN. Belangen van de kinderen gaven de doorslag. De commissies voor de algemene zaken van 't Nederlands-Israëlietiscli en liet Portugees-Israëlietiseh kerk genootschap hebben een witboek uit gegeven over de verdwijning van .An neke Beekman en Rebecca (Betty) Melliado. Het witboek zal o.m. wor den toegezonden aan de leden van de ministerraad en de Sta ten-Gene raai, de hoogste rechtscolleges en de voog dijraden. Deze publicatie van feiten en do cumenten over de verdwijning van de twee oorlogspleegkinderen was in eerste lezing nagenoeg gereed, toen door de ontdekking van de twee kin deren in Belgische kloosters het ma teriaal moest worden aangevuld. Men DRIE JAAR GEVANGENISSTRAF GEËIST. Zij wierp het lijk in een kelder. Schynbaar onbewogen heeft de thans 38-jarige mevrouw E. J. van H. S. uit Weesperkarspel, die vol gens liaar eigen verklaringen op" 3 Juli van het vorig jaar 's morgens in de kleine keuken, van haar woning haar 63-jarige buurman G. van der R, met een treefje van een driépits petroleumstel doodsloeg, Donderdag middag weer voor de Amsterdamse rechtbank terecht gestaan. Men zal zich herinneren had de of ficier van justitie, in December bij de eerste behandeling van dit proces, wegens doodslag drie jaar tegen haar geëist. De rechtbank hield de uitspraak echter aan om in de wo ning een schouw te verrichten. Nadat het college zich daar van de situatie op de hoogte had gesteld, werd het onderzoek opnieuw aange houden. De rechtbank wenste een tweede psychiatrisch rapport over de verdachte. Dit tweede rapport kwam Donder dag ter sprake. De rapporteur, de zenuwarts Fnr- tanier, zeide te geloven, dat het ver haal van de vrouw geloofwaardig is. Volgens haar verklaring toonde de buurman haar een aantal bankbiljet ten als beloning voor een onoirbaar voorstel, dat hij haar deed. Toen zij hierop niet in wilde gaan zou hij haar hebben aangevallen, waarop zy hem met het treefje, dat ze net af gewassen had en dat ze aan het af drogen was, ter verdediging een har de slag op het hoofd zou hebben ge geven. Daarna is de vrouw blijkbaar m een schemertoestand geraakt. Zij zou, toen de man op de grond lag, nog hebben doorgeslagen en uit eindelijk het lyk hebben weggesleept en via een luik in een kelder hebben geworpen. Onomstotelijke zekerheid, dat het eerste deel van dit verhaal juist is, kon niet verkregen worden. Er is gedacht aan hypnose om de vrouw de gebeurtenissen precies te laten vertellen, maar de psychiater meen de, dat men het recht niet heeft zo iets te proberen. De officier eiste opnieuw drie jaar gevangenisstraf. De verdediger pleit te vrijspraak op grond van noodweer. De vrouw bevindt zich thans op vrije voeten. zal zich herinneren, dat de verzorg ster van Anneke Beekman, mej. E. van Moorst, zichzelf en het kind op het laatste moment aan de gerech tigheid wisten te onttrekken. De zaak der verdwenen kinderen, aldus het witboek, is niet alleen een zaak van de Joodse gemeenschap, maar het is een kwestie van schen ding van de rechten van de mens. Wie in het bijzonder de verschil lende gerechtelijke stukken, zowel de requesten als de vonnissen leest, zal inzien dat niet in' de eerste plaats de strenge regels van het recht, maar veeleer de belangen van het kind juist bij de door de rechter ge stelde oplossing de doorslag gaven. Men stelle het niet voor, aldus het witboek, alsof een Joodse voogdij zou betekenen geestelijk geweld aan een kinderziel. Wie zo de zaak stelt moet zelf niet vry uit gaan. De helft van de ruim 100 pagina's van het witboek is gewyd aan alles wat zich reeds na de bevrijding met betrekking tot de meisjes heeft af gespeeld: de ontvoeringen van de beide kinderen, de arrestaties van de dames Van Moorst te Hilversum, alsook de publicaties van de zijde der Joodse en R.K. kerkgenootschap pen uit de laatste maanden. In het tweede deel van het witboek is een groot aantal artikelen uit dag en weekbladen opgenomen. Nieuwe woningen voor de arbeiders van Nashville (Ver. StatenJ Wapensmokkelarij naar Nicaragua. Russische herkomst. De regering van Nicaragua (Mid den Amerika) heeft Donderdag ver klaard, dat er zich aan de kusten van Nicaragua een uitgebreide wapen smokkel afspeelt. De regering had een onderzoek ingesteld, nadat aan de Stille-oceaankust een aantal ma len een onbekende duikboot werd waargenomen. Het onderzoek leidde tot de ontdekking van verscheidene opslagplaatsen van clandestien inge voerde wapenen in het kustgebied waar de duikboot was gezien. In regeringskringen zeide men, dat deze waDenen deels van Russische makelij zijn en aangevoerd werden uit landen achter „net ijzeren gor dijn". President Somoza heeft Donderdag op een bijeenkomst van het corps diplomatique en journalisten een aantal van het strand bij San Martin gevonden wapens getoond. Er wren onder meer Russische geweren en verder machinegeweren, die waar schijnlijk in Tsjecho-Slowakije waren gemaakt. Bij het laden van een in het Corn. Douweskanaal te Amsterdam liggende dekschuit is de lading, ca. 80 ton ijzeren platen, gaan schuiven. De schuit kapseis de. waarbij de 46-jarige J. Rollmann te water viel en verdronk. Advertentie. GEEN SLIMMERIK ZONDER LIMERICK (II) Zeeuivse humor bloeide weelderig schenken hun vertrouwen Ook U kunt zich Zeeland kan gerust zijn! De al-oude Zeeuwse humor bloeit nog weelde rig. De honderden limericks, „sperkel end" van esprit en ondeugendheid, die onze bureaux enige dagen onveilig maakten, hebben het weer eens bewe zen. Onze intelligentie-quotiënt kan er onmogelijk slecht op staan, want een limerick maak je nu zómaar niet. Niet ten onrechte bromde één onzer inzenders, dat hij de eerste limerick van Shakspaere nog lezen moest. Het was een ware invasie en de grote meerderheid was nog van goede qualiteit ook. Wij zeggen onze lezers om te beginnen hartelijk dank voor deze krachtdadige medewerking en brengen hun een eerbiedig saluut voor de berg nonsens, die ze ons hebben gepresenteerd! Uit alle hoeken is het ge komen, Oma's en jongetjes, doktoren en handarbeiders en ingenieurs, pre dikanten, secretaresjes en accountants, zeemannen en sanatoriumpatiën ten, allen hebben zij de influisteringen van de speelse Muze opgevangen en er zijn acrobatische toeren verricht in het geestelijke door deftige mannen en bezadigde mevrouwen, van wie men dit in de wandeling nim mer zou geloven. Nogmaals: ons aller-eerbiedigst sauut! Maar een beetje met de handen in 't haar zitten we nu wèl. Want hoe wil men zóveel poëtische deugd be lonen zonder ver over de schreef van toegemeten ruimte en crediet te gaan? We zijn in vredesnaam maar gaan zeven en ziften. In vele gevallen niet zonder grond, want dikwijls heeft U zich niet aan de opgaaf ge houden. De al te lang ingetoomde en gedwarsboomde scheppingsdrang vond het blijkbaar zó plezierig eens eindelijk rond te kunnen dartelen, dat ze alle staketsels negeerde. Met allergenoeglijkst resultaat vaak, maar dat buiten mededinging moest blij ven. En het rhythme, ja, dat was wel vaak nog niet „je dèt". Enfin, na veel schiften en tobben bleef er dan een keurbende over van altyd nog zestien man. Dit keurcorps ver deelden we in drie colonne's: die der zagende maagden, die der gruwels pur sang en die der basterdgruwel- tjes. Ze vormen tezamen de onder staande ere-galerij. Allereerst dan de maagden, die een wonderbaarlijke vindingrijkheid aan de dag legden in de motivering van haar wrede oedrag. Het ant woord: „hij heeft er zelf om ge vraagd" moesten we afwijzen, om de èl te zeer voor de hand liggende nietvoordehandliggendheid dezer re pliek. De meest ingenieuze antwoor den luidden: „Als Pa was hy niet zo geslaagd" de echt jonkvrouwelijke kieskeu righeid van dit antwoord uit Baar land (Mevr. H. C. S.H.) verleent het een byzonder aroma „Hij had om inwoning gevraagd" (een Vlissings motief van J. de Z., zó treffend, dat men het meisje byna van rechtsvervolging zou ontslaan) ,,'t Is schoonmaak, hij moest uit geraagd" (van P. F. te Middelburg), alsmede een explicatie, waartegen je eigenlyk niets inbrengen kan; „Hij werd zo vreeslyk graag be klaagd", aldus P. J. W. te Biggekcr- ke que voulez-vous? zeggen onze Benelux-bu urmannen „Ik had hem anders dóórgeknaagd" bekent de firma v. d. B.D. te Ter- neuzen grimmigj en dan volgen er nóg enige van dit blijkbaar frequen te soort: „Een ander had het niet gewaagd" (P. B. te Renkum); „Door-bréken vond ik wat ge waagd" (idem); „Twee halven heeft mij méér behaagd" (Mevr. 3Lv. d. S. te Brui- nisse èn D. B. te Middelburg). „Ik kreeg er 't mes niet dóórge- jaagd" (L. M. C. N. te Vlisslngen). We hebben het niet gewaagd tus sen deze gevaarlijke dames te kie zen. We vonden haar allen even charmant en hebben er dus maar om geloot. Mevrouw J. Michaëlis v. d. Schroeff te Bruinisse draagt de prijs weg in dit rayon. Ten dienste van de lezers, die deze rubriek niet van het begin af volgden: de historie luidde: Het was een hele wijze maagd, Die had haar Vader dóórgezaagd. Toen men haar vroeg: zeg wijze, Wat hoéfde dat?, toen zei ze: Gevraagd werd nu, hieraan een laatste regel te fabriceren. DE GRUWELKAMER. Bij de tweede en derde kohorte, die van de gruwelkamer, eerst even de opmerking: dat een gruwelver- haaltje op zichzelf en sec natuurlijk niet voldoende is; de komische noot is hier onmisbaar; men moet ondènks het ijzingwekkende in een lach schie ten. Voorts heeft men niet altijd zuiver onderscheiden tussen „hét sterke verhaal" en het gruwelt je, een onderscheiding, die ook niet altijd makkelijk valt. Vandaar en ook omdat we een zwak hebben voor sterke verhalen dat we de groep simili's, hoewel eigenlijk al wat over de schreef, nog maar mee hebben laten doem En dan nu de ere-galery. GRUWELKAMER. I. Ik spitte in de hard bevroren grond Tot ik mijn tante eindelijk vond. En al wat er bewoog: Haar grote glazen oog! Verbaasd maar kalm keek zy in 't [rond. (A. R. te Kloetinge) n. Een timmermansknecht in Vier- [houten Had zyn meisje in een ton inge- [zouten. Vroeg men hem om de reden. Dan zei hij tevreden: Noe hè'k van de winter wat bouten. (R. V. te Vlissingen) (Vervolg op pag. 10)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7