PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Laniel behaalt overwinning in de Nationale Vergadering Eerste paal geslagen voor het ziekenhuis te Zierikzee BERKELSE VERGIFTIGINGSZAAK VOOR HAAGSE RECHTBANK KINDERPOSTZEGELACTIE MEER DAN EEN MILLI0EN 197e Jaargang-No. 106 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdred.: G Ballintijn: Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 7 Mei 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p. advertentie 13. Ing. mededelingen lnemaai tarief. Kleine advertentie» max. 8 regels) van 1—5 regelr t I.—. Iedere regel meer 20 cent ..Brieven ol adres Bureau v. d. Blad" 23 cent meer. Giro No. 359300 PJZjC.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51, telef. 3841: Goes, Lange Vorststr 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr 2; Zlerikzee. N Bogerdstr C 160. telef. 26 MOTIE VAN VERTROUWEN AANGENOMEN Geen debat over Indo-China tijdens Geneefse besprekingen De Franse Nationale Vergadering heeft Donderdag toegestemd in het verzoek van premier Laniel geen debat over Indo-China te beginnen vóór de afloop der Geneefse besprekingen. De Franse premier had aan dit ver zoek de vertrouwenskwestie verbonden. De motie van vertrouwen werd door de Nationale Vergadering aangenomen met 811 tegen 262 stemmen. Tegen stemden 99 communisten, 104 socialisten en 59 Gaullisten, dissidente Gaullisten, radicalen en conservatieven. Parlementsleden hadden een debat over Indo-China voorgesteld, omdat zij vonden dat minister van buiten landse zaken Bidault te ver was ge- faan door een beroep op de Verenïg- e Staten te doen om troepen naar Indo-China te zenden. Zij vreesden dat dit, op een tijdstip waarop in Frankrijk algemeen het verlangen be staat de zeven jaar oude Indo-Chine se krijg te beëindigen, zou leiden tot verlenging van de oorlog en uitbrei ding van net strijdtoneel. Het debat in de Nationale Verga dering werd geopend door minister president Lamel zelf, die de volksver tegenwoordigers in een korte toe spraak uitnodigde hetzij de regering volledig te steunen, hetzij onomwon den te kennen te geven dat zij haar aftreden wensen. „Geruime tijd hebben zekere afge vaardigden gewenst dat de Franse autoriteiten zich rechtstreeks met de Vietminh-leider Ho Tsji Minh in ver binding zouden stellen. Willen zij, nu dit te Genève op het punt staat te ge- Er is Fries bezoek geweest in Zeeland. De leden van het depar tement Leeuwarden en omstre. ken van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel hebben twee dagen in on ze provincie vertoefd en men mag rustig zeggen, dat dit een nuttig be zoek is geweest. Zoals er mensen op Schouwen zyn, die nog nooit in Zeeuwsch-Vlaande- ren zijn geweest en mensen uit Zw.- Vlaanderen, die nog nimmer het Schouwse land hebben aanschouwd, zo zijn er ontelbare Zeeuwen, die nog nimmer in Friesland waren en omge keerd. De Friezen, die hier op bezoek wa ren, kenden meestal Zeeland van lang voor de oorlog, of in het geheel niet. Geen wonder dus, dat zij diep on der de indruk kwamen, van hetgeen de ramp in een kleine provincie als de onze heeft aangericht, geen won der, dat zy vervuld werden van re spect voor de manier, waarop de Zeeuwen zich door hun ellende heb ben heengeslagen. Merkwaardig was, dat zich een gevoel van verwantschap ma nifesteerde. Zeeland zowel als Friesland zijn provincies, die ver van het centrum des lands liggen. Beide hebben een sterk agrarische inslag. Beide hebben de Industrialisatie als een actueel probleem te zien en on dervinden, hoe moeilijk het is, indus- trialisatiedenkbeelderi in practijk om te zetten. Beide klagen over ver waarlozing van hun belangen door „Den Haag". Zoveel bijna identieke problemen moesten inderdaad wel tot een zich verwant voelen leiden. Even merkwaardig was, dat ter wijl wij de ramp, na de rampen van 1940 en 1944, als keiharde realiteit hadden te aanvaarden en ons slechts concentreren konden op de vraag, hoe men de gevolgen in de kortst mogelijke tijd weer te boven zou kunnen komen. Friesland noch in oorlogstijd, noch in 1953 getroffen werd. Hier dus een frappante tegenstel ling. Maar die heeft dan ook bij de Frie zen een oprecht gevoel van dank baarheid gewekt... en een grote be reidheid om het leed, dat in Zeeland geleden werd te helpen verzachten. De slagen, die Zeeland troffen, heb ben het sympathie geschonken in het hoge Noorden en het deed goed, deze sympathie zo duidelijk uitgesproken tè horen, als tijdens dit bezoek van het departement Leeuwarden en om streken. Het was gedurende een tafelspeech- je, dat nog een zeer opmerkelijk punt van overeenstemming werd ontdekt door de Zeeuwse Commissaris der Koningin. Jhr. de Casembroot constateerde, dat Friesland en Zeeland, bij al hun gemeenschappelijke problemen en moeilijkheden, toch ook dit belang rijke element gemeen hebben, dat zij hersens exporteren naar Holland Het moge als een grapje bedoeld zijn. het valt niet te loochenen, dat men on leidende posten in het hart des lands tal van Friezen en Zeeu wen vindt. De Friezen zijn een gastvrij slag Nederlanders. En het kon dan ook welhaast niet anders, of er moest een uitnodiging komen aan het Zeeuwse departement van de Maatschappij om een tegenbezoek te brengen aan Friesland. Zij bleef niet uit. En ook deze invitatie is nuttig. Wij weten in 7 beland niet zo heel veel van Friesland af. En juist om dat de verwantschap tussen beide provincies zo groot is. kan men leren van elkander. Een nuttig bezoek dus, dat leidt tot een waardevol contact. beuren, de regering doen aftreden? Het gaat er thans in feite niet om de regeringspolitiek te beoordelen, doch om voortgang der Geneefse bespre kingen zonder te vermijden uitstel mogelijk te maken. Hij drong er bij de afgevaardigden op aan de regering te steunen. Voor de stemming verklaarde Yvon Delbos, leider der radicalen, dat de meeste leden der radicale fractie voor de regering zouden stemmen. Opluchting Het nieuws van Laniels overwinning (al is het misschien maar een tij delijke) heeft in Westelijke conferen tie-kringen te Genève algemene op luchting teweeg gebracht. Een gedelegeerde bekende tegen over de speciale correspondent van het A.N.P.: „Ik moet er niet aan den ken wat voor een toestand er zou zijn ontstaan als de Franse regering zou zijn gevallen, terwijl de conferentie van Genève nog maar juist is begon nen en daarbij nog wel aan de voor avond van de opening der vredeson derhandelingen over Indo-China. En dan te bedenken dat er toch nog 262 parlementsleden waren, die er onder deze omstandigheden geen been in zagen, tegen de regering te stemmen. Anti-Duitse propaganda betreurd In een Donderdag te Deventer ge houden gecombineerde vergadering van de besturen der afdelingen van de Nederlandse bond van exploitanten van hotel-café-restauranthouders, slijters en aanverwante bedrijven in de provincies Overijssel, Gelderland en Utrecht werd algemeen de dezer dagen geconstateerde verspreiding van aanplakbiljetten met anu-Duitse propaganda betreurd. De mening werd uitgesproken, dat deze biljetten- actie aan het vreemdelingenverkeer onnoemelijke schade heeft toege bracht. De Zweedse consul-generaal in Am sterdam, de heer W. E. W. Ekman laat zich onder grote belangstelling van de vele aanwezigen door de hei baas voorlichten, alvorens hy de machine in werking bracht, die de eerste paal voor de fundering van het door het Zweedse Rode Kruis aan Zierikzee geschonken ziekenhuis in de grond moest stampen. (Foto P.Z.C). In feestelijke stemming vierde de Milva Donderdag in Den Haag haar tweede lustrum. Een overzicht tijdens de inspectie. Achter de Koningin met hoge hoed) ir C. Staf, minister van oorlog en marine. Arbeider vermoord Drama te Klazienaveeri Op de Dordtse Dijk te Klazienaveen is de arbeider J. B. uit Bargerooster- veld Donderdagmiddag gedood door een messteek, die hem door een onder invloed van sterke drank verkerende arbeider uit Nieuw-Dordrecht, een zekere J. W werd toegediend. W., die zich met een broer op de Dordtse Dijk bevond, heeft eerst nog een andere man aangehouden. Deze ondervond geen moeilijkheden- Toen B. hierna kwam aanfietsen, verzocht W. hem af te stappen. Nauwelijks was dit geschied of W. greep B. bij de pols en stak hem met een mes in het hart. B. overleed vrijwel onmiddellijk. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen na. Na het gebeurde is W in de rich ting Nieuw-Schoonebeek vertrokken, waar de politie hem in een café aan trof. Hij had de handen in zijn zak xen weigerde gevolg te geven aan het politiebevel ze uit de zakken te ha len. Toen hij een verdachte beweging maakte, zag de politie zich genood zaakt in de benen van W te schieten. Deze gaf zich na twee schoten pas gewonnen. Verscheidene getuigen gehoord Onder zeer grote belangstelling is Donderdag voor de Haagse rechtbank de strafzaak tegen de Berkelse arts J. F. A. M. O. begonnen. De officier van justitie heeft verdachte ten laste gelegd, dat hij op of omstreeks de 24ste September 1952 opzettelijk en met voorbedachten rade zijn echtge note van het leven heeft beroofd door haar een eyaanoplossing vermengd met kinine toe te dienen. Subsidiair luidt de klacht het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel met voorbedachten rade en dodelijk gevolg. Het zal een tijdrovende behandeling zyn. Niet minder dan 25 getuigen a de charge zijn gedagvaard. De terechtzitting werd ojn. bijge woond door de procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof, de Officier van Justitie by de Arrondissements rechtbank en de deken van de orde van advocaten. Als eerste getuige kwam naar vo ren mr H. K. A. Stoffels, rechter commissaris bij de arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage.Deze zei. de dat verdachte in het begin van zyn detentie vrij passief was en wei nig initiatief nam. Getuige kon zich niet herinneren dat verdachte hem gevraagd zou hebben de fles met cy aankali te laten onderzoeken op vin gerafdrukken van 0.'8 vrouw en voorts de maaginhoud van het slacht offer te doen onderzoeken. Verdachte PRACHTIG EINDRESULTAAT Feestelijke bijeenkomst in Blindeninstituut te Huiden Meer dan een millioen gulden, n.l- circa f 1.015 000 is de netto-opbrengst van de kinderpostzegel-actie 1953. Het passeren van deze mijlpaal is voor het comité voor de kinderpost zegels aanleiding geweest de bekend making daarvan in een feestelijke bij eenkomst te doen geschieden. FUNDAMENT VAN VRIENDSCHAP EN SYMPATHIE Zweedse consul-generaal „concreti seerde" geschenk van zijn land „Tot dusverre was er nog slechts een ziekenhuis op papier, maar nu heb ben we dan toch iets concreets, ja zelfs „Concrete" het (Engelse woord voor beton) gekregen". Met deze woorden begon de Zweedse eonsui-gene- raal te Amsterdam, de heer W. E. W. Ekman, gistermiddag in keurig Ne derlands zyn toespraak ter gelegenheid van het feit, dat hij even tevoren met het „stampen" van een betonnen paal een officieel begin had gegeven aan het werk, dat de fundering van het nieuwe ziekenhuis te Zierikzee geschenk van het Zweedse Roode Kruis moet opleveren. Deze betonnen paal noemde spr. een mijlpaal in de bouwgeschiedenis van het nieuwe ziekenhuis, maar hy wees er toch op, dat dit op een nög belang rijker fundament zal komen te rusten dan dat van 298 betonnen palen, nl. op het fundament van de vriendschap en sympathie tussen twee volken, die elkaar begrijpen en die eikaar in tijden van tegenspoed willen helpen. Voor deze plechtigheid bestond uit officiële kringen zeer grote belang stelling. Wij zagen o.a. de Commis saris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de heer P. Bolt, arts, lid van het dagelijks be stuur .van het Nederlandse Roode Kruis en voorzitter van het bureau Ziekenhuisbouw Zierikzee, de heer C. Dermout, administrateur van dit bu reau, mr. J. A. Heyse, districtscom missaris van het Nederlandse Roode Kruis Zeeland, de heren ir. W. K. van Oppen, A. Burgdorffer en mr. F. J. J. Beslet resp. vertegenwoordigende de departementen van wederopbouw, Financiën en Sociale Zaken, dr. H. Slettenaar, hoofdinspecteur van de volksgezondheid in algemene dienst, bijzonder belast met het ziekenhuis wezen, dokter J. R. van den Borgh, geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in Zeeland, ir. J. van der Linden, architect voor deze zie kenhuisbouw, de heren D. Stam, hoofd wederopbouw van Schouwen- Duiveland, A. J. Argelo, directeur van de Centrale Dienst voor bouw- en wo ningtoezicht in Noord-Zeeland, het gemeentebestuur van Zierikzee, bur gemeesters van verschillende ge meenten van het eiland en het bestuur van het ziekenhuis Schouwen-Duive- land met de geneesheer-directeur dr. H. Ezendam en de directrice, de hoofdverpleegster en een aantal ver pleegsters. Op het terrein van de bouw had de plechtigheid een eenvoudig en vlot verloop. Men verzamelde zich rond de machtige heistelling en terwijl alle aanwezigen belangstellend toezagen, liet de Zweedse consul-generaal, de heer W. E. XV. Ekman. zich door de heibaas voorlichten over hetgeen van hem verwacht werd. Dit bleek te zijn het bedienen van een handle, waar door het heiblok in werking werd ge steld om het beton voor deze symbo lische eerste paal in werkelijkheid reeds de tiende! in de grond te stampen. Totaal zullen er 298 ge stampt moeten worden in een tempo van 5 of 6 per dag. Na afloop van het technische ge deelte van de plechtigheid begaf men zich naar de sociëteit „De Vereni ging", waar door verschillende spre kers net woord werd gevoerd. De heer P. Bot voorzitter van het bureau ziekenhuisbouw Zierikzee, wees er op, dat aan de plechtigheid geen feeste lijk karakter was gegeven, omdat dit op dit moment in het rampgebied nog met zou hebben gepast. Dat komt, wanneer het ziekenhuis in gebruik kan worden genomen, hetgeen naar spr. verwachtte, in de vroege zomer van 1956 het geval zal zijn. Spr. zeide voorts dankbaar te zijn voor de uit stekende geest van samenwerking (Vervolg op pag. 2) In het instituut tot onderwijs van blinden te Huizen waren daartoe eni ge tientallen vertegenwoordigers van alle belanghebbende en belangstellen de instanties bijeen genodigd. Zij heb ben. na een inleiding van mr J. Over- water. voorzitter van het comité, uit de mond van de plaatsvervangend hoofddirecteur van P.T.T, de heer D. Bosma, gehoord, dat alleen de toeslag op de kinderzegels een netto bedrag van f664.962,71 heeft opgeleverd. Van mr Overwater vernamen I het „prachtige eindresultaat, dat wel een bijzonder relief krijgt als men be denkt dat dit werd bereikt in het jaar van de nationale ramp, na de ver koop van de watersnoodzegels (op brengst meer dan een millioen). na de verkoop van de Rode Kruis-zegels en bovendien na de prijsverhoging van de kinder-actie briefkaarten". Vertrouwen in nieuwe Belgische regering C.V.P. zal scherpe oppositie voeren De Belgische Kamer heeft Donder dag aan het einde van de discussie over de regeringsverklaring met 106 tegen 89 stemmen bij 1 onthouding haar vertrouwen uitgesproken in de nieuwe liberaal-socialistische rege ring van Achiel van Acker. Alle C V. P.-leden stemden tegen De voorzitter van de C V.P. verde digde de afgetreden katholieke rege ring, wier nederlaag hij voornamelijk toeschreef aan de katholieke scheur- partijen. Hij verklaarde dat de C.V.P zonder rancune is doch scherpe op positie zal voeren. Eerste minister Van Acker ver klaarde dat bezuinigd zal worden, in de eerste plaats op de landsverdedi ging. Ook zullen geen nieuwe ambte naren worden aangenomen. Het lot van de middenstand zal verbeterd worden door een fiscale hervorming. Door het verminderen van de duur van de militaire dienstplicht van 21 op 18 maanden, zal de verdediging van het land geen enkel bezwaar lo pen, zo verklaarde de eerste minister. De Russische autoriteiten hebben hun goedkeuring gehecht aan een plan tot oprichting van een burgerluchtvaart maatschappij in Oost-Duitsland Deze g Mei maatschappij zal onder toezicht komen Zon te staan van de Oost-Duitse regering. Maan: beweerd- gedaan. namelijk dit wel te hebben Opperwachtmeester M. G. Remijn uit Berkel-Rodenrrjs had op 25 Sep tember 1952 het lijk van de dokters vrouw in beslag genomen en de vol gende dag de arts gearresteerd. De volgende getuige dr A. Hoede- maker, arts te Bergse Hoek, was be vriend met het echtpaar O. Hij had van O. gehoord, aat diens vrouw waarschijnlijk aar een hersentumor leed. Na het overlijden van mevrouw O. had hjj de echtgenoot zeer onder de indruk aangetroffen. Verdachte had hem verteld dat zyn vrouw plot seling aan stuipen overleden was. Getuige had later zelf als doodsoor zaak een „tumor" opgegeven, zonder dat hij zich daarvan vergewist had. Hij was hierbij afgega. n op de ver klaringen van verdacl te, waaraan hij niet getwijfeld had. De Officier vond deze wijze van doen nogal licht- (Vervolg op pag. 10) Milva vierde haar tweede lustrum Koningin Juliana nam défilé af Koningin Juliana inspecteerde Don derdag in Den Haag 9 pelotons en nam een défilé af. De Milva vierde haar tweede lustrum. De Milva's had den eerst een mars door de binnen stad van Den Haag gemaakt, vooraf gegaan door de Women's Royal Air Force Central Band. Na de inspectie en het défilé kwamen de genodigde autoriteiten, de Milva's en vele reu- nisten bijeen in de Dierentuin, waar de minister van oorlog en marine, ir C Staf een korte toespraak hield. De minister memoreerde o.m. dat de opbouw van de Milva niet gemak kelijk :s geweest en veei zorgen heeft gebaard Er is echter in de afgelopen jaren voortreffelijk werk verricht. De minister betoogde met nadruk dat het leger meer vrouwen nodig heeft. De Milva's moeten tonen, dat zij in let terlijke zin 'skonings rok dragen, zo besloot de minister. Weer in het buitenland Hier volgen de weerrapporten van Don derdagavond 19 uur: Stockholm: zw, bewolkt, temp. 18 gr. C. Oslo: mist. temp. 11 gr. C Amsterdam: zw. bewolkt, temp. 12 gr. C. Londen: regenbui temp 13 gr. C. Luxemburg: ücht bewtemp 14 gr. C. Parijs: onbewolkt, temp. 15 gr. C. Bordeaux: onbewolkt, temp. 16 gr C. Grenoble: zwaar bewolkt, temp. 15 gr. C. Genève zw. bewolkt, temp. 18 gr. C. Zürich: geheel bewolkt, temp. 17 gr. C. Locarno: zw. bewolkt, temp. 23 gr. C. Berlijn: regen. temp. 17 gr C. Frankfort: zw. bewolkt, temp. 17 gr. C. Münchcn: nevel. temp. 11 gr. C. Wenen licht bewolkt, temp 13 gr. C. Innsbrück: motregen, temp 8 gr. C. Rome: zwaar bewolkt, temp 17 gr. C. Ajaccio- licht bewolkt, temp 18 gr. C. VERWACHT WISSELENDE BEWOLKING. Vry koud weer met wisselende be wolking en enkele buien Matige tot krachtige Westelijke wind. Op: 4.59 Op; 10.08 Onder: 20.15 Onder: 1.22

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1