Arbeiders in de V.S. verdedigen het kapitalisme C In de bossen van Indo-China leeft Ho Tsji Minh NEDERLANDSE NOTA INZAKE HET „WILHELMUS" EEN RECHTSTREEKS GEKOZEN EUROPEES PARLEMENT VIER NIEUWE AMERIKAANSE FABRIEKEN IN NEDERLAND DONDERDAG 6 MEI 1954 PROVINCIALE- ZEEUWSE COURANT 1 DE AMERIKAAN EN ZIJN INKOMEN Men maakt zich niet druk om vier millioen werklozen Dat meisje verdient 3000 dollar per jaar, vertelt vakbondsleider Jim Kinley mij, wyzend op 'n inpakster van weckfles ringen in een van de fabrieken van het Ball Brothers-concern te Mnncie in Indiana. Het meisje, of liever die vrouw, is niet jong meer; zy is getrouwd en haar man werkt ook in dit be drijf, Hij haalt byna vijfduizend dollar als glasblazer. Dat is een kleine acht duizend by elkaar. Omgerekend in Nederlandse valuta is dat een inkomen van 30.000 gulden per jaar. Verbaast U zich, dat het echtpaar ren eigen huisje bulten de stad bezit en des ochtends in een Chevrolet '52 naar het werk komt? Dat kan dan ook wel nietwaar? Het klinkt fantastisch. Het lijkt een sprookje, maar het is waar. Men wordt goed betaald in de V.S. Het dienstertje, dat my in een restaurant te B Jtimore een biefstuk voor- zette, hield er een eigen rijpaard en een eigen sportvliegtuig op na. Maar dat is werkelijk een uitzondering, vertelde myn zegsman erby prijzen als hij de moed opbrengt op nieuw op de onderste ladder te begin nen als hij van de bovenste is getui meld. Er is geen maatstaf voor het inko men van een handelsman. Ook niet voor de winkelbediende, die in vele geallen provisie krijgt van zijn om zet en soms ock deelt in de winst. Bij Sears, Roebuck en Co - een firma die te vergelijken is met De Bijenkorf, maar dan met 650 filialen ot in Zuid- Amerika en Eurooa toe is een spaarsysteem oor t personeel in gericht. Alle edienden laten 5 pet. van hun salaris staan en aan het ein de van het boekjaar legt het bedrijf er dan wat bij, nl. 0.92 tot 3.68 dollar bij elke gespaarde dollar al naar gelang men korter dan vijf of langer dan vijf tien jaar bij de z- .k heeft gewerkt. Die spaargelden worden omgezet in aandelen Sears Roebuck en Co. Langs die weg hebben de winkelbedienden reeds 23 pet van het aandelenbezit van het eigen bedrijf in h_nden gekre> De uitzo: deringen daargelaten lijkt het echter mooier dan het is. Men moet namelijk niet de fout begaan de dollar gelijk stellen met bijna vier geilden, want de prijzen zijn over de hele linie óók een heel stuk hoger. In de practijk kan men in de V.S. met een dollar niet heel veel meer doen dan met een gulden hier. Amerikanen in Nederland, die dollars verdienen en guldens uitgeven, zitten in een bijzon der voordige hoek, maar dat is geen maatstaf. I .derlanders in Amerika, die guldens verdienen en dollars uitge ven, verkeren in uitermate ongunstige omstandigheden, en dat is ook geen maatstaf, -.-gangspu ,.j de beoor deling moet zijn, dat drie duizend dol lar ginds ongeveer gelijk staat met drieduizend gulden -lier. Helemaal juist is dat niet maar men is niet ver van de waarhc als men het zo stelt. Kom ik terug bij het begin, die in pakster van weckflesringen, dan is het inkomen van deze vrouw niet zo fantastischreer, maar toch altijd nog beter dan van een N erlandse inpak ster. Zij werkt er bovendien slechts vijf dagen per week voor: acht uur per dag met drie 'betaalde) pauzes, twee maal een kwartier en eenmaal door G. WERKMAN twintig minuten. twintig minuten is de middagpauze. Naar huis gaan doet niemand, maar er is in elke fa briek een cafetaria, waar men goed koop terecht kan. Verscheidene arbei ders volstaan echter met een flesje cocacola uit de automaat, dat een stuiver kost. Daar eten zij dan een bo terham uit een papiertie bij op. Geen dikdoenerij. Geen yertoon van kijk- eens-wat-verdien-ik-veel. Arbeidslonen Jim, een nef= er, die voorzitter is van de afdeling van de CIO (een der twee grote vakbonden in de V.S.) in dit bedrijf vertelt, dat de lonen variëren van 1.30 tot 2.40 dollar per uur. Het gemiddelde is .66 dollar. Kantoorbe dienden beginnen met 175 dollar per maand; zij kunnen opklimmen tot 1000 dollar. Zo is de toestand 1. een middelma tige fabriek: over het gehele land is het gemiddelde inkomen van een ge organiseerde fabrieksarbeider 1.60 dollar per uur. Dat hebben de vak bonden weten te berei.ic een strijd die vaak hard tegen hard is geweest. Zij hebben zich 'n macht weten op te bouwen én door het getal en door fi nanciële offers, In 1952 telden zij twee millioen leden, nu zestien millioen op 61 millioen werkers. Iedere industrie-arbeider heeft een b'1 de wet gegarandeerd minimaal in komen van 0.75 dollar Per uur. De bonden trachten dat minimum ver hoogd te krijgen tot 1—dollar, maai de minister van Arbeid voelt daar niet voor. Men weet te Washington, dat het beter is het minimum te waarbor gen aan een bredere groep, met name ook aan de werknemers in de klein handel, die niet of nauwelijks georga niseerd zijn. De handel toont hier nog een ty- pi:ch negentiende eeuw liberaal as pect: een zeer grote mate van vrijheid en zeer vele middelen om wat te ver dienen, maar evenveel om bankroet te «raan. Er worden dagelijks mensen rijker, ^aan er ook dagelijks bank roet en niemand maakt zich daar druk om. Iedereen gunt zijn buurman succes in zaken en niemand heeft me delijden met de andere buurman, die gefaald heeft. Hij kan immers op nieuw van wal steken; men zal hem In het Ministerie - Buitenlandse Zaken te Londen werd. deze foto (te- maakt van de heer Paul Mason, die Jcort.neleden werd benoemd tot, nieuwe Britse ambassadeur in D< Haag als opvolger van Sir Neville Butler, die zich als zodanig terugtrekt. De heer Mason, die Af) iaar is, is nu non assis tent ondersecretaris bii het Ministe rie van Buitenlandse Zalcen. Hij za' in deze functie w den ovaevolqd door de heer J. G. Ward die tot heden toe gedelegeerd Hoge Commissaris to Duitsland was. gen. Na verloop van nog een aantal jaren zullen zij de meerderheid bezit ten. De filiaalchef, die mij uitvoerig over de gang van zaken inlichtte, ver telde mij, als liftbediende te zijn be gonnen. Nu was hij 54 en hij bezat voor 240.000 dollar aandelen in het be drijf. Werkloosheid Het komt nog al eens voor, dat ar beiders grote invloed in een bedrijf hebben. Soms ^ebeurt het, dat een fa briek op de been gehouden wordt met een lening van de vakbond. De vak bonden, die met elkaar meer dan een milliard dollar kapitaal bezitten en dat via eigen banken beleggen, ge bruiken hun geld graag „om werk loosheid te voorkomen". Maar hün full employment-tactiek is niet een streven naar nationalisatie of sociali satie. Wij hebben ondervormen, zo vertel de my de vakbondsleider E. D. Hogson te Baltimore dat vrije concurrerende bedrijven het leven goedkoop houden; het kapitalistische systeem is het bes te, want het waarborgt de hoogste le vensstandaard. Ik spreek uit ervaring, zei hij, want ik ben in Engeland ge weest toen Labour aan de macht was, maar neen Er is anders aardig wat werkloos heid op het ogenblik, zo zei ik langs mijn neus weg. Ja, gaf hij toe: officieel zijn er 3.600.000 Amerikanen zonder werk; in feite meer dan vier millioen. Wy zitten in een depressie, maar de over heid heeft geld genoeg en zy is tien jaar ten achter bij de wegenaanleg en de bouw ,.n ziekenhuizen en scholen. Bovendien is nu de omzetbelasting verlaagd. Dat betekent mèèr omzet en dus méér werk. Dus tóch overheidsmaatregelen... Washington mag de machine wel eens oliën af en toe, maar zij behoeft hem daarom nog niet te bezitten. Wij geven wel een por- als er niet goed of niet genoeg geolied wordt. En voor de rest: elke industriële werkloze heeft gedurende 26 weken recht op een uit kering, variërend van 25 tot 35 dollar per week. Neen, verontrustend is die werkloosheid nog niet. Iwintig jaar feleden was het heel wat erger; toen 2 op de 42 millioen, nu 4 op de 61. Daar zat iets van grootspraak-je- gens-de-Europeaan in die redenering, maar tochnergens waar ik ben geweest maakte men zich zorgen over de vier millioen werklozen. Zij lijden nog geen gebrek. Zij vormen geen na tionaal vraagst 'x Merkenkwestie Shell-Caltex opnieuw in het geding De merken-kwestie ShellCaltex is opnieuw in het geding geweest. Dit maal voor het Haags gerechtshof. Zo als men weet had de Shell gevorderd, dat de Caltex haar „IC-plus"-campag- ne stop zou zetten. De raadsman van de Caltex, mr W. Blackstone, betoogde, dat I.C.A. een letterverkortende aanduiding is van Iginition Control Additive, een stof, die als toevoeging aan motorbenzine een betere controle op tijdige entste king in de automotor mogelijk maakt. Dit beschrijvende karakter, dat in de advertenties van Shell duidelijk werd, aldus mr Blackstone, bewijst, dat de stelling van I.C.A als merk niet deugdelijk is. Daarom is naar zijn mening de omschrijving I.C.-plus voor een verbeterde Caltex-benzine (even eens Iginition Control) toelaatbaar. Er zal op 9 Juni arrest gewezen worden. In het dal van Fassa, ten Noorden van Campestrina in de Dolomieten, zijn 2500 personen van de buitenwereld af gesloten als gevolg van sneeuwstortingen, waardoor de hoofdverbindingsweg ls ver sperd en een brug vernield. Alle ver bindingen met het dal zijn afgesneden. HET INCIDENT TE BUITENZORG Geen ongewenste reacties onder de bevolking Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat de Hoge Com missaris te Djakarta Woensdagmid dag in opdracht van de Nederlandse regering by het Indonesische ministe rie van Buitenlandse Zaken een nota heeft ingediend, waarin de Neder landse regering er blijk van geeft, zeer pynlyk te zijn getroffen door het door de Indonesische autoriteiten aan de Nederlandse gemeenschap te Bui tenzorg opgelegde verbod lot het zin gen van het Wilhelmus op Koningin nedag. Dit verbod is immers in stryd met de internationale gebruiken en bo vendien in strijd met de voorschrif ten, welke de Indonesische regering ter zake ter kennis van de Neder landse heeft gebracht. De discrimina tie, welke uit de genomen maatregel blijkt, wordt in de nota niet aan vaardbaar genoemd. Vrouwenmonument te Semarang onthuld De presidente van de Stichting Nederlandse Oorlogsgraven, mevrouw^ H. C. van Anrooy-de Kempenaer, heeft Dinsdag tijdens een indrukwek kende plechtigheid een vrouwenmo nument op het ereveld Kali Banteng in Semarang onthuld. Het monu ment is vervaardigd door de beeld houwster Marianne Gobius. De Hoge Commissaris, mr W. F. M. Graaf van Bylandt, legde, namens Koningin Ju liana en Prins Bernhard twee kran sen aan de voet van het monument. De Nederlandse commissaris in Se marang, mr. Van Eyk, legde namens de Nederlandse regering een krans. Daarop volgden anderen, waardoor de sokkel van het monument schuil ging onder een schat van bloemen. De plechtigheid werd bijgewoond door de. vertegenwoordiger van de gouverneur van Midden-Java, door de territoriale commandant overste Bah- roen, door de burgemeester van Sema rang en door vele leden van de Ne derlandse gemeenschap. Tien jaar voor poging tot moord Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Woensdag het vonnis van de Rotterdamse rechtbank tien jaar gevangenisstraf met aftrek voorarrest bevestigend tegen de 55-jarige Rot terdamse ontsmetter A. F. W. W werd schuldig geoordeeld aan het misdrijf, dat hij het vorige jaar, na rijp beraad en kalm overleg, had getracht zijn echtgenote van het leven te beroven door gif in haar soep te doen. Tot twee maal toe zou W. een hoeveelheid gif, dat hij bad meegeno men van de gemeentelijke ontsmet- tingsdienst, waar hij werkzaam was, in het eten van zijn vrouw hebben gedaan. Van ongewenste reacties bij de be volking, waarvoor de Indonesische minister van binnenlandse zaken, prof. Hazairin, naar zijn zeggen be ducht was, is nimmer iets gebleken. De Nederlandse regering is van me ning, dat het zingen van het „Wil helmus" zeker geen ongewenste ge beurtenissen zal verwekken en ver zoekt dan ook in de nota, de thans nog geldende belemmeringen op te heffen. Engelse geleerden achten luchtbescherming nutteloos Eer. groep Britse atenschanoelijke Werkers heeft aan plaatselyke autori teiten in geheel Groot-Brittannië de raad gegeven haar luchtbescher mingsplannen op te gev op grond van het feit dat de waterstofbom dergelijke plannen volkomen nutte loos maakt. Twee tot zes bommen zijn genoeg om Engelands weerstand te r .'ken en met behul" van radio-actief materiaal zijn twee bommen ruim voldoende, al dus wordt in een verklaring van de wetenschappelijk erkers de Wes telijke Midlai gezegd. Deze verkla ring werd tgegeven on een perscon ferentie, welke o.m. was belegd door de kernphysicus FremT van de uni versiteit van Birmingham. PRINCIPIËLE OVEREENSTEMMING OVER Voor Defensie en de Kolen- en Staalgemeenschap Er ls principiële overeenstemming over de instelling van een Europees parlement tussen de zes ministers van „Klein Europa", die te Parijs byeen waren. In het officiële communiqué wordt gezegd: de ministers van buitenlandse zaken van de zes re geringen, die de verdragen van 18 April 1951 en v ui 27 Mei 1952 heb' -n ondretekend met het oog op verster king van het democratisch toezicht op de bestaande of in oprichting zijnde Europese gemeenschanoen, is over- eenstemming-in-beginsel tot stand gekomen. Vastgesteld is, dat dit besluit geen enkele wijziging meebrengt van de door een zeker aantal staten-onderte- kenaars gesloten en bekrachtigde ver dragen. Het besluit ..--cekent ook geen enkele uitbreiding van de bevoegdhe den, zoals bij die verdragen vastge steld. Het loopt in nl 's vooruit op het verloop van de onderhandelingen Op huizen in Engeland 95 pet hypotheek Voor de „gewone" man Volgens een door de Engelse minis ter voor dc oningbouw, Harold Mac Millian, uiteengezet plan zal he' ko pen van een huis in Engeland voor de gewone man met een beperkt inko men worden vers kkelijkt. Deze zal volgens dit plan j aankoop van een huis door bemiddeling van een der bouwmaatschappijen, welke .hypothe ken verlenen, een kleiner bedrag in eens moeten betalen. -et extra risico v..n een niet betalen van de schuld zal door de regering en de autoriteiten worden gedragen en niet door de bouwmaatse üen. Naar de minis ter in het Lagerhuis en later op een persconferentie mededeelde geven de Douwmaatschar - gewoonlijk 70 procent van d' aankoopprijs als hy potheek. Voortaan zullen zij dan voor een huis, waarvan de irde maxi maal 2.500 pond sterlino- v -draagt 90 procent hypotheek 1 nen verlenen en op n >18 gebo" - hui waar van de waarde r-.-xi. 2000 pond bedraagt, 95 procent. Minister Mac Millian zeide. dat en kele kopers met kleine inkomens slechts 50 pond sterling per 1000 pond sterling r an behoeven te stor ten. De aflossingen zullen over 25 jc ieeld unnen worden en de rentevoet der leningen zal 4% procent bedragen. over de instelling van een Europees Politri'-e Gemeenschap. Wanneer a jelanghebbende pe - le menten zich over de bekrachtiging van het verdrag ter instelling van de Europese Veróe.igingsgemeenschap zullen hebben uitgesproken en ter stond na het deponeren van het laat ste bekrachtigingsdocument, zullen de zes regeringen, vt lgens artikel 21 van 1* --erdrag van 18 April 1951, de nodige schikkingen treffen om in de plaats van de huidige assemblée een vergadering te stellen, welke bij rechtstreekse algemene verkiezingen is gekozen en waaraan het hoge ge zagsorgaan van de gemeenschap voor kolen en staal en het ommissariaat van de Europe erdciigingsge- meenschap verantwoording verschul digd zyn. Deze schikkingen zullen, rekening gehouden met de nationale grondwet telijke bepalingen. de enten a tekef ars word aan stemming in de staten-onder- erworpen. De ze stoere Amerilaianse marineman hij heet George Rulon, is 21, jaar oud. doet dienst ais proviandmeester tweede klas en is gestationneerd in Engeland (Middlesex) heeft gezins uitbreiding gekregen. Dat is onzich- zélf niets bijzonders, wél opmerkelijk is echter, dat ~iin gezinnetjc met drie personen tegelijk werd uitgebreid: drie meisjes, die op 1 Mei jl. werden geboren, e.i de namen -regen: Elaine Teresa, Geraldine Anne en Mary Rose Patricia. Iedere avond, nadat Gearzijn vrouw heeft bezocht in het ziekenhuis van de Amerikaanse luchtbasis in Middlesex, gaat hij zijn dochters, die nog in de couveuse liggen, begroeten. George schijnt nog te moeten wen nen aan het idee. Het valt ook niet mee aan drie vrouwen tegelijk te moe ten wennen; al zijn het nog zulke kleintjes Opstand in Paraguay In Paraguay (Zuid-Amerika) kwam Woensdag het presidentiële garde corps cavalerie in opstand tegen pre sident Chavez. Andere troepen en ook de politie van de hoofdstad Asun- sion bleven trouw aan de president en onderdrukten de opstand. Daarbij sneuvelde het hoofd van de politie te Asunsion. TOTAAL REEDS 32 Betere export-positie Dr. E. L. Kramer, directeur-gene- rap'-an de ir "ustrialisatie, die een bezoek versch ne weken heeft gebracht aan industriecentra in de Vereir Staten, heeft in een toe- snraak, gehouden voor de Netherlands club te New Yo medegedeeld, dat het aantal Amerikaanse maatschap pijen met een vest'-'ng in Nederland in tic loop van dit- door de op- richtinp n vier nieuwe fabrieken zal stijgen tot 32. verklaarde, dat Ne derland vooral or ~-rnemingen van de Duitse toeristenstroom neemt iets af Blijkens een mededeling van Duitse reisbureaux in Düsseldorp neemt het aantal Duitse toeristen, dat boekt voor Nederland iets af. Dit is een gevolg van anti-Duitse demonstraties in Ne derland en van publicaties in Neder landse bladen. Verscheidene van deze publicaties en spotprenten werden overgenomen in Duitse bladen. MINISTERS IN BAMBOEHUTTEN Ambtenaren ontvangen als salaris een handvol rijst (Van een bijzondere correspondent) PRAAG, April de Tsjechische journalist E. Sip schildert in een te Praag verschijnend dagblad zijn bezoek aan het hoofdkwartier van Ho Tsji Minh. Hoewel zijn verslag heldhaftig klinkt en zijn opvattingen, zoals het be hoort, de richtlijnen van de party volgen, kan hij toch een huivering over de afschuwelijke oorlog in Zuid-Oost Azië niet verbergen. Het hoofdkwar tier bevindt zich „ergens in het oerwoud", waar de mensen van malaria, giftige slangen en tropische regens te lyden hebben. De Tsjech werd uitgenodigd het bezichtigen. In enkele hutten in het hoofdkwartier van de rode pers te vochtige, moerasachtige struikge was was de drukkerij ondergebracht, waar een dagblad en verscheidene weekbladen verschenen. De berich ten werden verkregen door het luiste ren naar de Rood-Chinese zender, door radioverbinding met de commu nistische hoofdsteden in Azië en door een eigen redactiestaf. Ho Tsji Minh, een magere, 64-jari- ge fanaticus met een dunne snor, gekleed in een linnen uniform, de voeten in sandalen van oude autoban den, schryft iedere dag het hoofdar tikel. Zijn organisatie gelijkt ondanks de primitieve toestanden in de jungle in wezen op een volksdemocratie. Er zijn ministers en er is eer „Natio naal Front" met schijnbare hoog waardigheidsbekleders uit alle volks kringen, een vakvereniging en een jeugdbond. De afgevaardigden wor den slechts zeidén voor zittingen bij eengeroepen, by welke gelegenheden ze met tropenhelm, broodzak en pi stool verschijnen. Eethuis De secretaris-generaal van de „Par ty der Werkenden", zoals de commu nistische party daar heet. nodigde de Europese gast uit voor het middag maal in het gemeenschappelijke eet huis van de regering. Hier wordt slechts twee keer per dag eten opgediend en in natura be taald. Want de salarissen van de mi nisters en hun ambtenaren bestaan niet uit bankbiljetten, maar uit rijst. Het laagste salaris bedraagt 38 kg. ryst per maand, terwijl de chef-arts van het oorlogshospitaal 70, een tech nicus 80 kg ryst ontvangt. Bovendien krijgt 'iedere ambtenaar twee keer per jaar een linnen pak. Zijn schoe nen moet hij, net als de „president", zelf vervaardigen uit oude rubber- voorwerpen. In hun vrye tijd werken de minis ters en him medewerkers op velden die vóór de bamboehutten proviso risch ontgonnen zijn en waar ze zelf hun groenten verbouwen. Daar groeit kool, knolraap, patatten (zoete aard appels). uien en sla, die met de gele verde rijst in voorgeschreven porties aan de keuken afgeleverd worden Onze gast trof het goed, want zijn bezoek viel juist op een van de twee vleesdagen per week en er werd een heel klein stukje gekookte kip met rijst en koolsoep geserveerd. Audiëntie Als hoogtepunt van zyn reis be schouwde kameraad Sip de audiëntie by de „president", Ho Tsji Minh. Hij reed de halve nacht met een auto bus en moest daarna tot de volgende ochtend te voet door het oerwoud verder. Ze bereikten een onooglijk bamboedorp, waar niemand het op perhoofd van de opstandelingen ver wacht zou hebben. De residentie onderscheidde zich van de inheemse hutten alleen in zo verre. dat ze uit twee vertrekken be stond. In het hoofdvertrek brandde op de lemen vloer een open houtvuur, waarbij de bezoeker, die door'de re gentijd verrast was, zich mocht war men. Ho Tsji Minh, die bij hem kwam zitten en zich met hem onderhield, vertelde o.a. dat een kleine wand spiegel, het enige luxe voorwerp in het vertrek, in de puinhopen van een neergestort Frans vliegtuig was ge vonden. In het andere vertrek stond een houten brits met katoenen de kens. Een oude koffer, een paar drinknappen en een muskietennet vormden het verdere meubilair. De „president" was van mening, dat de primitieve uitrusting in de oorlog zeer practisch was, daar men binnen enkele minuten reisvaardig kon zijn. Het electrische licht werd geproduceerd door een dieselmotor, die bij het aanbreken van de oer woudschemering op gang werd ge bracht. Het ware geheim De Tsjechische journalist vertelt daarna veel over het „bewonderens waardige uithoudingsvermogen" en de „liefde voor kinderen" van de ongehuwde president, over zyn „fas cinerende stralende ogen" en de „vriendelijkheid, waarmee hy ieder een begroet". Maar hij zwijgt zorg vuldig over de vraag, waar de com munisten hun rijstsalarissen, de wa pens, de munitie, de autobussen, de lastpaarden en de benzine voor hun auto's, lichtmotoren en radiotoestel len vandaan krijgen. De transport wegen voor oorlog3 materiaal uit de Sowjet-Unie en Rood-China en van de Tsjechische Skodafabrieken in Pilsen heeft men hem niet laten zien. Dét is het ware ;eheim van het oerwoud van Indo- Jhina. r .alnijverhoïd en van de chemische nijverheid wenst aan te trekk-- Het aantrekken van Amerikaanse industriële ondernemingen voor dit streven spruit niet voort uit een be hoefte aan dollarkapitaal. Nederland streeft by de uitb liding van zijn in dustriële canaciteit naar een zo groot mogelijke verscheidenheid van pro ducten en voor e^v. aantal producten b--chikt de Amerikaanse industrie over grotere technische kennis. Het aantrekken van A v.Tikaanse bedrij ven houdt voorts er' ir.d met de om standigheid, dat de internationale handel van vitaal belang is voor de Nederlandse levenstandaard, en dat er een noodzaak bestaat tot uitbrei ding van ie export naar de wereld markten. Dr. Kramer verklaarde tenslotte, dat de Nederlandse erirg slechts met tegenzin he- Duitse voorbeeld van verlening van langlopende credie- ten voor het aantrekken van Ameri- .anse industriële bedrijven zal vol gen, daar zy dit niet als een gezonde politiek beschouwt. De „amateur-uitvinders" kunnen in Frankrijk althans één man per jaar de door hen uitgevonden voor werpen, tentoonstellc on de Concours Lépine. Vol trots staan zij hun in zendingen, en st. het pul hek zelf te woord, wanne - dat vragen mocht stellen over de uitvinding. De man, die de fiets wélke werkt volgens een nieuw principe heeft uitgedacht en gereatiseet 'lad dit weekeinde druk werk. Velen vroegen hem eens een demonstratie te geven Onmerkeljjk isdat het Ian id en de ketting zijn geplaatst onder het za del, en dat de voortgaande beweging niet nordt verkregen door het rond draaien van de pedalen. De fietser be weegt de pedalen op en neer het geen minder vermoeiend is dan de cirkelbeweging Afrikaans bijbel voor H.M. de Koningin Prof. dr S. P Engelbrecht, die uit Zuid-Afrika naar Nederland is ge komen. zal hedenochtend namens de Ned. Herv. kerken in Zuid-Afrika een Afrikaanse Bybe) aan H.M. de Ko ningin in het paleis Soestdijk over handigen. De kostbare Bijbel is in Den Haag gebonden en voorzien van een gecalligrafeerde opdracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7