Bescherm Uw auto met T.Ï Vangst van mosselzaad op de Friese Wadden begonnen van elke 10 rokers! A - Si FRIEZEN PLANTTEN BOMEN TE KERKWERVE Zeeuwse Almanak DOBBELMANN... LEKKER MAN! RIJKSPOLITIE KRIJGT NIEUWE GROEPSBUREAUX IN ZEELAND VOORTGAANDE UITBREIDING EN ONDERWIJSVERNIEUWING Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 6 MEI 1954 ZONDER VLAGVERTOON Vissers vrezen vraatzucht van zeesterren In do nacht van Maandag op Dinsdag, rond drie uur zwermden talrijke kotters uit om op de Friese Wadden hun geluk tc beproeven bU het vissen van mosselzaad. Vooral de Zeeuwen naren talrijk vertegenwoordigd. Al leen al in de haven van Harlingen lagen vyftig tot zestig van hun vaar tuigen, in Den Oever hadden ongeveer twintig Wierlngers en zestig Zeeu wen ligplaats gezocht, t- nkele Harlinger kotters voeren ook mee uit. Erg hoopvol waren de vissers over het algemeen niet. Hoewel zjj de kwali teit van het mosselzaad van de Friese Wadden, dat zjj nu al drie jaar ken nen, prezen, vreesden z£ de grote onderlinge concurrentie by het vissen en nog meer de vraatzucht van de vele zeesterren, die omstreeks September, als het mosselzaad „valt", dit in grote hoeveelheden verorberen, daardoor een niet te schatten schade aanrichten m de kans op een flinke „oogst" ge ring maken. Vandaar, dat er in de herfst veel op zeesterren wordt gevist, die dan tot vismeel worden verwerkt. Ook trachten de belanghebbenden ge daan te krygen, dat zy in September het zaad mogen vissen. Zy zouden dit dan tot de zaaitijd kunnen bewaren. Mogen wy de vissers geloven, dan zou er in dat geval slechts vyftig prooent verloren gaan. Dat verlies zou nu negentig procent zyn. Vooral de Zeeuwen achtten zich nogal gedupeerd. Allereerst hebben zij veel schade geleden door de para sieten, die het darmkanaal der Zeeuwse mosselen binnendrongen en alle voedsel tot zich namen, waar door de Zeeuwse velden als het ware werden uitgemoord, daar de mosse len geen levenskansen meer kregen. Het Friese mosselzaad, dat o.a. ge vist wordt in de Doove Balg, Meep, Vliestroom, Inschot en het Zuidoost rak, mag niet naar de Zeeuwse wa teren worden gebracht, maar moet op de velden in de Friese wadden worden uitgezaaid, hetgeen na de vangst gebeurt. Wel is het mogelijk Groninger zaad te krygen, doch dit schijnt ook al besmet te zyn met de parasiet, volgens de visserslui. Bo vendien moeten zijn nu grotere reizen maken en tenslotte hangen hun han del en de export af van wat zij in de komende tya, tot 18 Juni binnenha len. Het gaat hierbij vaak om bedra gen, die bij de export van de vol wassen mossels vaak in de tonnen lopen, en dus is ieder er op gebrand zyn portie binnen te krijgen. Zo stuift ook iedereen af on de plaatsen, waar hij verwacht een flinke hoeveel heid zaad te vinden en waar men elk aar dus poogt voor te zijn Het uit varen heeft dan ook veel van een wedstrijd. GEHEIMZINNIGE SCHIMMEN Zo was het Maandagnacht ook weer. Lagen de schepen eerst verla ten, allengs kwam er meer be we gin o- voor de laatste toebereidselen. Met hakkepofferende motoren vertrokken de mosselkotters, die als geheimzin nige, vaag verlichte schimmen de ha- Aftvertentte. Last van zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Op het pad der kleine misdaad De Vlissingse politie hield een 10- jarige jongeman aan, die zich reeds had bewogen op het pad der kleine misdaad. Uit een in een gang staande kinderwagen ontvreemdde hij een portemonnaie met een aanzienlijk be drag. Voor een deel daarvan schaf te hy snoepgoed, 'een zaklantaarn, een mes, speelgoed enz. aan. Deze voorraad was echter dermate om vangrijk dat hij er niet mee durfde thuis komen en da rom verborg hij een deel onder een patates-fntes- kraam en gaf hij een ander deel keurig verpakt in bewaring bij een winkelier met de mededeling, dat hy het weer zou komen ophalen. Na ver hoor en proces-verbaal werd hij ter ter beschikking van zyn ouders ge steld. vens verlieten. Steeds voor enige da gen biyven de schippers en hun volk op zee. Ze .keren slechts terug voor aanvulling van de proviand, brand stof .drinkwater en andere benodigd heden. Buitengaats waren alleen nog de dansende boordlichten te zien. De race op het mosselzaad was begon nen. Op hoop van zegen. GEEN VLAGVERTOON. Veel fleur was er niet aan de voor avond van het vertrek dei schepen. Triest lagen de kotters in de regen en leden van de bemanning liepen wat schokschouderend heen en weer. Gevlagd werd er niet. Eigenlijk vond dat zyn oorzaak in het feit, dat de vangst werd geopend op 4 Mei. op de Dodenherdenkdng. Burgemeester B. Nauta van Har lingen vertelde ons, dat hy graag zou zien, dat er volgend jaar een vlag getjesdag wordt gehouden. Dat brengt wat leven in de brouwery en bovendien is het altyd weer een aar dig, vrolyk gezicht, gepavoiseerde schepen in een haven te zien. *r i t 1 li Op een terrein by de Grachtweg te Zierikzee werden dezer dagen de eerste betonnen, z.g. Frankipalen in de grond ..gestampt" voor de boiiw van het nieuwe ziekenhuis Vanmid dag gaat de „plechtige eerste paal" in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten de grond in. (Foto P.Z.CJ. (Slot van pag. 1) mede geplant werd, droeg de wapens van Friesland en Kerkwerve en het opschrift „Zeelandia in labore, reflo- riat in arbore" (Zwoegend Zeeland herbloeie in zijn bomen). In zijn antwoord gewaagde bur gemeester Francke van de grote dankbaarheid, welke de bevolking van Kerkwerve jegens Friesland ge voelt. Vooral het betoonde medeleven heeft goed gedaan en in het bijzonder ook de ervaring, dat men daar in het hoge Noorden bij zyn eigen zorgen ook nog aandacht heeft willen tonen voor de zorgen van een rampgemeen te. Met een „Leve Friesland", waar mede allen van harte instemden, be sloot de burgemeester zyn dank woord. Hierna werd nog een tocht ge maakt over Brijdorpe, den Osse, Brouwershaven en door de Corridor, waarna men juist op tyd voor de boot van vijf uur Zierikzee weer be reikte. IN 5HDDELBURG. Om zeven uur werd het Friese ge zelschap in de Statenzaal ontvangen door het provinciaal bestuur. Het werd toegesproken door de Commis saris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. die er op wees, dat men in Zeeland een grote sympathie koestert voor Friesland en dat men VAN uitvin TOT rylijfe Drie vroede vaderen van Goes had den Woensdagavond de groene tafel voor het groene gras verwisseld, waar zy met assistentie van zeven man ge meente-personeel een tiental Goesse leerkrachten een Besje In voetbal trachtten te geven. Ondanks het kou de weer werd er menig zweetdruppel tje gelaten, maar hoe er ook aan bei de zijden werd gesappeld, geen van de partijen slaagden er in, het weer spannige leder tussen de witte palen te deponeren. Na deze wedstrijd ver scheen een vreemd uitgedost gezel schap, met de tamboers en pijpers van „Excelsior" voorop, binnen de krijt lijnen om een gecostumeerde wed strijd te spelen. Het werd een vro lijke boel, waarbij hartelijk gelachen werd. Het ging immers niet om het spel, maar om de knikkers En de knikkers in de vorm van de en- EMMER Enige tyd geleden mochten wy U op deze laaggelegen plaats melden, hoe men in Zeeuwsch-VUtanderen in de loop der tijden de namen van en kele koffiehuizen verbasterde van „De Vier Heemskinderen" tot „De Vier Emmers". Een dergelijke naam blijkt soyas tot ernstige misverstan den aanleiding te geven, zo schreef ons een getrouw medewerker van be neden de Wester schelde. Een meisje van om en bij zeven jaar interpel leerde namelyk bij het passeren van een der „Vier Emmers" haar mama over de betekenis van deze naam. „O, daar drinken ze uit een em merzei de mama spitsvondig. De kleine zweeg, doch verwerkte de interpretatie van de Heemskin deren op een eigen en onverwachte wijze. Want plotseling klotik haar stem bewonderend: ,JDan drinken ze iaar nog meer bier dan pappa...!" tree-gelden waren voor de afdeling Zeeland van de Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers. Gelukkig was er daarom een behooriyk aantal bezoe kers- PRIMEURPENEN. Op de Terneuzense veiling wer den Woensdag door de kweker J. de Ryk uit Walsoorden de eerste bospenen aangevoerd Zij lever- den hem 61 cent per bos op. ZEESCHIP. Sas van Gent heeft er een nieuw zeevaartuig bijgekregen. Het is de ,pteüo" van de heren Heide en Loof, die ten doop werd gehouden door de echtgenote van de burgemeester, me vrouw Den Boer. Het college van B. en W. en de gemeente-secretaris van Sas van Gent waren ook van de par tij. Nadat een fles champagne tegen de scheepswand was uiteengespat, bracht de plaatselijke harmonie en kele feestmarsen ten gehore. PAKKETTEN. Woensdag zyn ook in Ouwerkerk, Ellemeet en Eikerzee gereedschaps pakketten uitgereikt aan kleine land bouwers en landarbeiders. IN HET GOUD. Woensdag was het 50 jaar geleden, dat het echtpaar J. van Stel-Traas te Kapelle de grote stap in het hu welijksbootje waagde. Vele vrienden en magen hebben deze'dag de nodige luister bijgezet. TOT BESLUIT. Vermelden wy tot besluit van onze rubriek van vandaag nog, dat de echtparen C. J. KoppejanVan de Velde te Ritthem en Schauwvliege Vermandei te Sas van Gent in de af gelopen dagen de gouden mijlpaal be reikten. In Ritthem kon geen sere nade worden gebracht, daar het feest juist op de herdenkingsdag viel; in Sas van Gent echter zetten de muzikanten hun beste beentje voor. zich in Zeeland verheugt als men een auto ziet met de kenletter B. De Commissaris bracht namens het pro vinciaal bestuur en de Zeeuwse be volking dank voor de steun na de rampdagen van 1953, waaraan met name Friesland veel had bijgedra gen. Namens de Friese gasten voerde het woord de voorzitter van het de- Sarteirtent Leeuwarden van de Ne- erlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel, de heer J. E. Be rends, die zijn woorden vergezeld liet gaan van de aanbieding van een schotel in Makkumer aardewerk Des avonds werd in het Badpavil joen te Domburg een diner gegeven, waar vanzelfsprekend over en weer vriendelijke woorden werden gespro ken. De voorzitter van het departe ment Zeeland, de heer D. F. P. Hoe gen ging daarin voor en werd gevolgd door de heer Benes, voorzitter van het departement Leeuwarden e.o. Beiden raagden van de goede betrekkin- tussen Zeeland en Friesland, waarby de laatstgenoemde wees op talrijke punten van overeenkomst tussen beide gewesten. Aan het slot sprak de Commissaris der Koningin in Friesland en diens rede werd be antwoord door zijn Zeeuwse collega. Mr. Linthorst Homan getuigde van zijn bewondering voor net Zeeuwse volk, voor de wijze waarop het de zeer zware slagen overwint. Jhr. de Ca sembroot sprak tenslotte de hoop uit, dat het afscheid van vandaag geen vaarwel, maar een tot weerziens zou zyn. N.V. Boddaert Co. Naar wij vernemen, is dezer dagen de fa. Boddaert Co., ijzergietery en machinefabriek te Middelburg, omgezet in een Naamloze Vennoot schap. Een keihard bewijs is het zonder de minste twijfel, wanneer 8 van elke 10 rokers zwart op wit verklaren, dat IBIS EXPORT 100% Engelse shag, of DOU BLET half-zware shag, of KING WILLIAM Virginia sigaretten hun opperbest bevallen. Tienduizenden rokers hebben enthousiast meegedaan aan het Ibis Opinie Onderzoek - het grootste in Nederland - waarbij bovengenoemd resultaat uit de bus kwam. Het staat dus wel vast, dat rokers die één van deze 3 merken als lijf- merk kiezen, een rokertje naar hun hart hebben ge vonden. Ook U zult onder vinden, dat het 3 échte merkarti kelen zijneen waarborg dus voor constante kwaliteit. Vraag Uw winkelier! mélange. DOUBLET half-zware shag Een donkere, milde mélange van een heel aparte geur en smaak. 85 cent IBIS EXPORT 100° o Engelse shag Milde, zongerijpte Virginia op zyn aller best; een zachte en zuivere, puurblonde 85 cent KING WILLIAM De „dure" Virginia sigaret, die U maar drie kwartjes per doosje van twintig kost. 75 cent Kruiningen dankt het Rode Kruis De dankbaarheid voor de vele hulp, welke de rampgebieden, door bemiddeling van het Rode Kruis mochten ontvangen, zal in Kruinin gen en Krabbendyke tot uitdrukking worden gebracht door het eren van de stichter van het Rode Kruis, Hen ri Dunant. Zaterdagmorgen 10 uur zullen in Kruiningen de Zweedse geschenkwo ningen officieel worden geopend, waarby de nieuwe straat waarlangs de huizen zyn gebouwd, tot Henri Dunantstraat zal worden gedoopt. Des middags om 3 uur zal daarna te Krabbendyke de Henri Dunant-kleu- terschool worden geopend, waarvoor het Zweedse Rode Kruis de inventa ris schonk. Middelbare meisjesschool te Terneuzen Naar wy van bevoegde zyde ver nemen, worden thans te Terneuzen pogingen in het werk gesteld om te komen tot de oprichting van een middelbare meisjesschool. Tijdens een oprichtingsvergadering voor oudervereniging van het Lyceum gaf rector A. Jansen een uiteenzetting over deze aangelegenheid. Daaruit bleek onder meer, dat de Middelbare Meisjesschool ten doel heeft die meis jes, die zich niet voorbereiden voor academische studie, toch een op hoog peil staande culturele ontwikkeling te geven, welke bevoegdheden geeft voor vele specifiek vrouweiyke be roepen. Bij het onderwijs wordt o.m. veel aandacht besteed aan de talen, terwyi ook in meer speciale meisjes vakken wordt onderwezen. Het eer ste jaar ontvangen de leerlingen ge zamenlijk onderwijs met de andere leerlingen van het lyceum, waarna in de tweede klas de eigeniyke meis jesschool begint. Wanneer voor een dergelijke school voldoende belang stelling blykt te bestaan, zal deze, behoudens ministeriële goedkeuring, in September 1955 kunnen starten. Dit laatste in verband met het ruim teprobleem, dat door middel van uit breiding van het bestaande schoolge bouw zou moeten worden opgelost. Reeds tijdens de oprichtingsvergade ring van de oudervereniging toonden verscheidene ouders veel interesse voor een dergelijke school. Tot leden van het bestuur der nieuw opgerichte vereniging werden gekozen mevr. Denie, merv. Remery (Sas van Gent) en de heren notaris K. J. Hoving, D. W. F. de Haas, J. Dejj, J. Simons, W. Jurriëns, J. Hennink (Sas van Gent) en I. de Jonge (Axel). De Vér- schillende functies in het bestuur zullen alsnog worden verdeeld. Het herstel van de fuik te Kruiningen In de komende dagen zal de fuik te Kruiningen, die Dinsdag door een verkeerdë manoeuvre van de Moer. dykpont. ernstig werd beschadigd, voorlopig worden hersteld. Een defi nitief herstel dat tevens voor een groot deel vernieuwing zou beteke nen kan niet worden uitgevoerd. Dit zou pas mogelijk zyn, indien een reserve fuik aanwezig was, omdat anders de veerdienst zou stagneren. Kerk en Cultuur Dinsdag werd in „de Prins van Oranje" te Goes de eerste van een viertal „vervolgcolleges" voof predi kanten gehouden over „De kerk en qultuur' In deze bijeenkomst, welke onder leiding stond van ds. F. S. Klooster man uit Vlissingen, hield dr. Boer winkel een zeer belangwekkende in leiding over de kerk en de cultuur. Hij schetstse daarbij het wezen van de cultuur en van de kerk. waarna hij een duidelijk overzicht gaf van de cultuur in de geschiedenis van de eer ste Christenheid af tot heden. Uitvoe rig besprak hij ook de cultuur in de ze tijd en de houding van de kerk. De kerk moet vaak ja, doch op een gegeven moment ook neen kunnen zeggen. Aan de ene kant dus solida riteit en anderzijds distantie, T. ov. de spanningen van deze tijd, moet de Kerk spreken. Ook moet zij strijden voor een zinvolle vrije tijdsbesteding, de Zondagsviering, de onontwikkelde gebieden, het massajeugdwerk e.d. Des middags sprak prof. dr. H. v. d. Broek over de hedendaagse archi tectuur, speciaal over de kerkbouw. De bijeenkomst werd ook bijge woond door verschillende maatschap pelijke werksters en enkele Wika's. De volgende bijeenkomst wordt ge houden op 14 Mei a.s. Opdracht aan Zeeuws architectenbureau De huisvesting van de Rijkspolitie, elke in enkele plaatsen van Zeeland te wensen overliet, zal in de naaste toekomst afdoende verbeterd worden. Naar wij vernemen heeft de Rijksge bouwendienst nl. aan het architecten bureau ire. A. Rothuizen en P. J. 't Hooft te Goes opdracht gegeven nieu we groepsbureaux te ontwerpen voor 's Heer Arendskerke, Kloetinge en Tholen, alsmede voor de West-Bra bantse gemeenten Klundert en Hoo- gerheide. Elk bureau zal bestaan uit kantoor e.d., met twee woningen. Zo mogelijk zou men nog dit jaar enkele van deze bureaux in gebruik willen nemen. Bn de plannen voor Kloetinge is blijkbaar geen rekening gehouden met een mogelijke annexatie van deze f emeente. Een groot deel van Kloe- inge zal dan immers bij Goes komen, dat een korps gemeente-politie heeft. TECHNISCHE SCHOOL MIDDELBURG Directeur Visscher zal na 35 jaar- neerleggen - zyn ambt „De onderwijsvernieuwing heeft dit jaar haar intrede gedaan in onze school, dat wil zeggen, wy zijn begonnen met twee experimenteerklassen. Ook de uitbreiding gaat steeds door: zo is er nu een nieuwe parallelklasse bankwerken bijgekomen, terwijl een ltopklasse voor bouwkunde in aan vraag is". Dit vertelde directeur E. Visscher van de Middelburgse Techni sche- en Maehinistenschool op de jaarlijkse pereconferentie, voorafgaande aan de openbare les van beide scholen. Het was voor de heer Visscher de laatste conferentie als directeur, want op 1 Juni wordt hij door de heer W. Huisman opgevolgd. De scheidende zal dan op de dag af 35 jaar in deze functie werkzaam zyn geweest! Deze experimenteerklassen hebben een leerplan, dat men ziet als een middel om de leerlingen tot een zo hoog mogelijk niveau op te trekken. De theorie is hier aan de practijk ge koppeld en vormt als zodanig de bes te voedingsbodem voor de ontwikke ling van het denken en het inzicht. Naast de reeds gedoceerde vakken zijn zodoende ingelast: geschiede nis, Engels, kennig der Natuur, aard rijkskunde, zang en muziek en boet seren. Het muziekonderwijs heeft ten doel de leerlingen goede muziek te leren beluisteren en te beleven; daar toe beschikt men over een gramo- fooninstallatie. De leerlingen van beide ten getale van 27 klassen tonen voor dit onderricht grote be langstelling en de leraren zyn tevre den. De nieuwe 2e parallelklasse bank werken er zijn er nu 3 in totaal is nodig door de uitbreiding van het leerlingental. Deze klas wordt gehuis- Jongetje door auto gegrepen Op de Singel te Vlissingen, in de nabijheid van de Van Dishoeckstraat werd een 5-jarig jongetje, dat plotse ling de weg opliep, door een passe rende auto gegrepen en enkele me ters meegesleurd. Met een hersen schudding en een vleeswond aan het been werd hy in het Sint Joseph- ziekenhuis opgenomen. Benoeming De heer J. C. Visser, oud-hoofdre dacteur van de Prov. Zeeuwse Cou rant, laatstelijk parlementair redac teur van de G.P.D. is benoemd tot hoofd van de persdienst van Sociale Zaken. POLISHES POLISHES CLEANERS WAXES HAL NA heeft «oer Uw auto het Juists onderhoudsmiiMel vest in de werkplaats, die tot voor kort het domein van de electrotech- nici was. De laatsten verhuizen naar de in aanbouw zynde montagehal, die men 1 Augustus in gebruik hoopt te nemen. In de aangevraagde kopklas- se voor bouwkunde zal tevens het metselen beoefend worden. Een rondgang door het gebouw toonde aan, «lat er' in het afgelopen jaar weer het. een en ander vernieuwd en uitgebreid is. De ene afdeling bank werking kreeg er een universeel slijpmachine by, terwijl de andere af deling een nieuwe draaibank met Nortonkast rijker werd en een har dingsoven. Verschillende afdelingen werden van nieuwe gereedschappen voorzien; voor de experimenteerklas sen werden voorts instrumenten en wandkaarten aangeschaft. Ook tijdens het ten einde lopende cursusjaar werden weer werken in het algemeen belang verricht. Zo hadden de leerlingen een groot aan deel in het bouwen van de tribune op het sportterrein, terwijl voorts kas ten voor het bejaardenhuis werden vervaardigd, meubels voor de Nuts- kleuterschool werden geschilderd en niet te vergeten een groot deel van de maquette „Miniatuur Walche ren" in de Technische School werd geconstrueerd. Een en ander toont wel aan. dat het de Middelburgse Technische School, die om en nabij de 350 leerlingen telt, goed gaat! Machinisten Ook de Maehinistenschool had een goed jaar. Voor het Staatsdiploma slaagden 35 leerlingen, 2 leerlingen verkregen het diploma Iandmachi- nist. 12 slaagden met lof. Alle afge studeerden werden vlot geplaatst bij een scheepvaartmaatschappij naar keuze. MIDDELBURG, Vandaag Electro: „Het vonnis Is ge veld", (18 jaar), 7 en 9.15 uur; Van Benthem en Jutting: Schilderyen- expositie G, H. G. von Brucken Fock, 9—18 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Maar Julia toch!", (14 jaar), 7 en 9 uur; Luxor: „Grens-incident". (18 jaar), 8 uur; Concertgebouw: „Voor elke vrouw komt eens de tijd", (Z.V.U.), 8 uur. Vandaag (18 jaar), GOES. Grand: Geweten sstrijd", 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2