PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Overdracht van het Nederlands carillon te Washington Friezen plantten eerste bomen bij kerk van Kerkwerve D£ BILT Kantlijn NOG DEZE WEEK BESPREKING VAN IND0CHINESE KWESTIE RESERVE-KAPITEIN MAAKTE UITSTAPJES NAAR DUITSLAND Vandaag 197e Jaargang-No. 105 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F, B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 6 Mei 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p. advertentie f 3.—. (ng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties :max. 8 rcgel3) van 15 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Vlissingen, Walstr. 58—80, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160): Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogcrdstr. C 160. telef. 26. REDE VAN MR. L. G. KORTENHORST „Ik be® van Den Haag naar Washington gekomen als bevoorrechte ver tolker van de dank van de Nederlandse bevolking voor de edelmoedige hulp door haar Amerikaanse vrienden gedurende de donkere jaren van de oorlog en ook daarna geschonken". Dit zei de heer mr. L. G. Kortenhorst, voor zitter van het comité „Klokken voor Amerika", in zijn rede, waarmede hg Woensdagmiddag in het West Potomacpark te Washington de beiaard heeft overgedragen. In het voorjaar van 1953 heeft Koningin Juliana tijdens haar bezoek aan Amerika de Idokken reeds symbolisch overgedragen,aan de toenmalige president Truman. De heer Kortenhorst zeide, dat de stemmen van de 49 klokken van deze beiaard allereerst willen spreken tot de betrekkingen van hen, die gedu rende de tweede wereldoorlog hun le ven of hun gezondheid hebben gege ven voor onze bevrijding. Moeders en vaders van oorlogsslachtoffers, zo zeide de heer Kortenhorst, iedere klank van deze klokken is een bewijs van onze dankbaarheid jegens uw zo nen en van onze sympathie jegens U. Elk van de negen en veertig klok ken is toegewijd aan een afzonderlijke groep van de Nederlandse gemeen schap of aan dat deel van het Neder landse grondgebied, dat haar heeft geschonken. De grootste draagt de naam van de Antillen, de kleinste die van prinses Marijke. De gehele Herdenking op Canadese begraafplaats B. op Zoom Woensdagmorgen werden op de Ca nadese begraafplaats te Bergen op Zoom op plechtige wijze de gevallenen uit de tweede wereldoorlog herdacht. Er werd een kerkdienst gehouden en er werden kransen gelegd. Tal van buiten- en binnenlandse autoriteiten woonden deze plechtigheid bg. Van de Ned. ministers waren tegenwoor dig minister Staf en Witte. De Ca nadese ambassade werd vertegen woordigd door mr. P. Trembley en H. M. de Koningin door viee-admiraal Rost van Tonmngen. Names het corps diplomatique was de Australische ambassadeur Mt. Stirling aanwezig. Er heerst in alle Nederlandse V.V.V.'s een zekere opwinding. De A.N.V.V. heeft namelijk een plan ontworpen tot reorganisatie van 't V.V.V.-wezen en dat aan de leden, de plaatselijke V.V.V.'s, toegezonden. Onder geheimhouding. Maar niette min om er een oordeel over te geven .vóór een 19 Mei te houden bijzondere algemene vergadering van de A.N. Die geheimhouding is intussen ge schonden. De krant, die in Neder land de meeste indiscreties begaat, heeft zich ook nu van dit nieuws meester gemaakt. Reden tot verdere geheimhouding is er dus niet. Te minder omdat het hier inder daad om belangrijke dingen gaat, n.l. om een zeer grondige reorganisatie. Het voornaamste punt is wel, dat de gehele buitenlandse propaganda voor toerisme in Nederland in han den zal komen van een door de re gering gefinancierd Centraal Orgaan, waarvan de leden door de regering worden benoemd. Uitgenodigd tot toetreding tot dit orgaan zijn de A.N. V.V., de K.L.M., de Ned. Spoorwe gen, de Ver. van Ned. Gemeenten, de Horecaf en enkele organisaties op het gebied van het reiswezen. Zij zul len een voordracht opmaken voor het bestuur van het Centraal Orgaan, de regering benoemt daaruit. Nu was samenbundeling van alle krachten wat de propaganda in het buitenland aangaat, brood nodig. De A.N.V.V. zelf moet toege ven, dat zij deze taak niet meer aan kon, omdat de middelen ontoereikend waren. Als de regering meer geld be schikbaar stelt, kan het nieuwe or gaan dus een uitkomst zijn. Niet daartegen richten zich dan ook de bezwaren van de V.V.V.'s. Die richten zich tegen het feit, dat de richtlijnen voor de reorganisatie zeer vaag geformuleerd zijn en de plaatse lijke V.V.V.'s een aantal verplichtin gen opleggen, die het prijsgeven voor een groot deel van de zelfstandigheid der V.V.V.'s inhouden. A.N.V.V. en nieuw orgaan zullen het voor het zeggen krijgen, de V.V.V.'s lopen de kans, dat zij degraderen tot instru menten. Dat zal wel niet de bedoeling zgn, maar de plannen houden die moge lijkheid in... Daartegen komt men in V.V.V.- kringen op. In Middelburg hield de V.V.V. reeds een spoed eisende bestuursvergadering om haar standpunt te bepalen. In andere plaatsen zal dit voorbeeld wel ge volgd worden. Gemakkelijk zal het daardoor niet worden om de plannen ongewij zigd aanvaard te krijgen. Maar één ding moet men voor ogen houden: dat de buitenlandse propa ganda gecentraliseerd wordt, is nuttig en nodig. Wil Nederland niet achterop komen vergeleken bij het buitenland. Buitenlands toerisme is een te belangrijke bron van inko men om haar te verwaarlozen. Hoe beter de propaganda, hoe beter voor Nederland! beiaard vertegenwoordigd de Neder landse bevolking als een geheel. Iedere klok, aldus mr. Kortenhorst, heeft haar eigen toon, maar wanneer zij safhen klinken, scheppen zij een volkomen harmonie. Tot slot zeide mr. Kortenhorst, dat 5 Mei in Nederland als bevrijdingsdag wordt gevierd en dat geen betere dag had gekozen kunnen worden voor de aanbieding van de beiaard. De beiaard werd in ontvangst ge nomen door Joseph W. Martin, „spea ker" van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Wanneer de klokken eens een per manente plaats hebben gevonden in hun klokkeloren aan de andere oever van de Potomac tegenover het „Lin coln Memorial", dan zullen zij met hun metalen stem er het Amerikaan se volk voortdurend aan herinneren, dat het offer dat het in het verleden febracht heeft wordt gewaardeerd en at het streven naar de toekomstige vrijheid van de mensheid wordt ge deeld door onze Nederlandse broede ren, aldus de heer Martin. De Rotterdamse beiaardier Ferd. Timmermans heeft na de aanbieding van de klokken een beiaardconcert gegeven. Plechtigheid in het West Potomacpark Pamflettenballons boven Tsjecbo-Slowakije Protestnota aan de Ver. Staten Tsjecho-Slowaktie heeft Woensdag in een nota aan de Ver. Staten ge protesteerd tegen het afwerpen van pamfletten boven Tsjecho-Slowakye door middel van ballons, aldus meldt Radio-Praag. In de nota werd gezegd, dat deze „ballon-aetie" van de Amerikaanse organisatie „Kruisvaarders voor de vrijheid" een ernstige schending in houdt van internationale wetten en een inmenging betekent in de bin nenlandse aangelegenheden van een onafhankelijk land. De ballons met pamfletten waren aan het einde van April en begin Mei in West-Duitsland opgelaten om de Eén-Mei-viering in Tsjecho-Slowa- kije te hinderen en de bevolking te beïnvloeden met het oog op de ko mende verkiezingen, aldus de nota. Eisenhower zwaaide lof toe aan Foster Dulles President Eisenhower heeft een persconferentie gehouden, waar hij een op schrift gestelde verklaring voorlas. Hij verzekerde, dat aan de voorgestelde Zuidoost-Aziatische vei ligheidsovereenkomst wordt gewerkt. Dit feit kan belangrijke gevolgen hebben voor Indo-China. Wat het geschil tussen MacCarthy en de mi nister van het leger, Stevens, betreft, zeide de president, dat Stevens zijn steun had. Over Foster Dulles zei de presi dent: „Hij is de bekwaamste minister van buitenlandse zaken, die ik mij kan herinneren; hij heeft mijn vol ledige steun". CONFERENTIE TE GENEVE Informeel overleg Wie de conferentie van Genève Woensdag door Nederlandse bril be keek, zou allicht tot de conclusie zyn gekomen dat de meeste gedele geerden de vyfde Mei als een „snip perdag" beschouwden. - Er werd geen enkele formele zit ting gehouden, noch een voltallige, noch zelfs een beperkte. Informeel is er wel geconfereerd door een aantal gedelegeerden. Inzake Indo-China zijn de delega ties het er alle over eens dat dit pro bleem zo spoedig mogelijk moet wor den aangepakt. Volgens een Britse woordvoerder zouden de besprekin gen hierover op z'n laatst aanstaan de Maandag moeten beginnen, maar liever nog eerder. Een Frans woord voerder hoopte op Vrijdag of Zater dag. Juin blijft bij de Navo Maarschalk zal critiek voor zich houden Een woordvoerder van de Navo te Pargs heeft medegedeeld, dat de Franse maarschalk Juin aanblijft als opperbevelhebber van de centrale Europese sector der Navo. De maarschalk is vorige maand door zgn regering uit zgn nationale militaire functies ontslagen wegens critiek op de Europese Verdedigings gemeenschap. De Noordatlantische raad beschouwt „het incident-Juin" als gesloten. Dit betekent, zo deelt de raad mede, dat de maarschalk voortaan niets zal doen dat in strijd is met de politiek en de wensen van de Navo. De Friese Commissaris der Koningin, mr H. P. Linthorst Homan, plant de eerste boom te Kerlcwerve. Het wachten is op de aankomst van de delegaties der Indochinese regeringen. De delegaties van Viet nam, Laos en Cambodja zullen deels Donderdag, deels Vrijdag aankomen. Hiervan zal het wel afhangen of de besprekingen inderdaad reeds Vrij dagavond of Zaterdagochtend kun nen beginnen. Twee Nederlandse vliegers dragen de door de Nederlandse beeldhouwer Willem Verbon gemaakte buste van Churchill. Verbon heeft deze kop vervaardigd in opdracht van Rotter dam, van welke stad Churchill ere burger is. Op de stoep van Downing Street 10. Middenachter Willem Ver bon, rechts de Nederlandse ambas sadeur te Londen, mr D. U. Stikker. Pastoor blies zijn eigen kerk op Was te klein voor gemeente Een oude pastoor uit Oberteisendorf in Opper-Beieren is tot twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van vijfhonderd mark ver oordeeld omdat hij zijn eigen kerk heeft opgeblazen. De pastoor had vooraf de heilige voorwerpen in de kerk in veiligheid gebracht. De kerk. die op de monumentenlijst stond, was reeds lange tijd te klein voor de gemeente. Drie plannen voor de bouw van een nieuwe kerk waren verworpen op grond van de ouder dom van de oude kerk, die in een bij zondere Beierse gothische stijl was gebouwd en een kostbaar koor had. De pastoor, die door de koster en de bevolking geholpen was, zei voor de rechtbank: „Ik besloot als priester de wetten van de staat te overtreden en de belangen voor - de zielszorg voorrang te verlenen" De koster werd veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenis straf en driehonderd marken boete. Zuid-Korea naar de stembus op 20 Mei a.s. In Zuid-Korea worden op 20 Mei a.s. algemene verkiezingen gehou den voor de nationale vergadering. De Zuid-Koreaanse oppositiepartij (nationaal-democraten) dreigt thans met een boycot. De partijleiding zegt, dat de ver kiezingen vervalst zullen worden door ingrijpen van de politie. President Rhee is bezig zijn libe rale partij te reorganiseren. De par tij heeft 166 leden in de 203 zetels tellende nationale vergadering, maar 4S zittende leden hebben al medede ling gekregen, dat de president hun candidatuur niet meer steunt. Daar door heerst er thans verwarring in de partij. Betonnen beeld voor gemeente Rheden Een betonfabriek in De Steeg heeft de gemeente Rheden een beeld aan geboden, dat is vervaardigd van ar- tistone. een soort duurzaam sierbe ton. Het beeld, voorstellende moeder en kind. is ontworpen door de Arn hemse beeldhouwer John Grosman. Het zal een plaats krijgen in het dorp Rheden. Het kunstwerk is op de Utrechtse jaarbeurs geëxposeerd ge weest. Men wilde er mee aantonen dat in de vormvrijheid van beton mogelijkheden schuilen voor de schep pende kunstenaar. IN ARREST GESTELD Inwoners van Elburg en van Wezep voor bijna een halt millioen gulden opgelicht De 50-jarige reserve-kapitein van de Koninklijke landmacht J. J. K. B., die dienst deed in de prinses Margriet kazerne te Wezep, is door de Ko ninklijke Marechaussee in arrest gesteld, verdacht van het plegen van op lichting ten nadele van inwoners van Wezep en collega's K. B. is na een tip van een inwoner van Wezep aangehouden. Volgens de eerste ramingen heeft hij tenminste een bedrag van 450.000 in een jaar tijd weten los te krygen. Sommigen hebben hem bedragen yan 145.000 afgestaan, o.a. een aan nemer te Elburg en een meubelfabri- GRONDWERKERS GOUD OP SNEE Maatschappij voor Nijverheid en Handel op excursie naar Zeeland Vlot, vakkundig en sportief heeft de Friese Commissaris der Koningin, mr. H. P. Linthorst Homan, het hem toevertrouwde karweitje gistermiddag „opgeknapt": de eerste boom te planten van de reeks van tachtig, die door het departement Friesland van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel aan Kerkwerve worden aangeboden als een bijdrage tot het herstel van de ze door Leeuwarden geadopteerde Sehouwse rampgemeente. De jas ging erby uit en als een echte tuinman maakte de Commissaris eerst het beken de gebaar met de mond naar de handen, om daarna kordaat de speciaal uit - Friesland meegebrachte spade aan te vatten en in weinige minuten het eerste boompje stevig in de Sehouwse bodem te planten. Na de Commissa ris volgden nog de burgemeester van Leeuwarden, mr. A. A. M. van der Meulen, en de oudste oud-departementsvoorzitter, de heer S. Hepkema en daarmede waren dan terzijde van de kerk de drie bomen geplant Cana dese populieren die deze middag dienden als symbool van het Friese geschenk aan Kerkwerve. Een geschenk, dat hierna volledig aan burge meester S. Francke werd overgedragen in de vorm van een zak rinkelende ryksdaalders, waarmede de overige bomen betaald kunnen worden. Deze eenvoudige, maar opgewekte en tegelijk ook treffende plechtigheid vormde het hoogtepunt van de eerste dag van de excursie van het Friese departement van de Maatschappg voor Nijverheid en Handel naar Zee land. Omstreeks het middaguur was men per extra-trein in Goes aange komen en via Katse Veer werd om half twee Zierikzee bereikt. Hier be groette een deputatie van de stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" het ge zelschap, dat inmiddels was uitge breid met een aantal leden van het departement Zeeland. Te voet begaf men zich naar „Concordia", waar ir. J. H. van der Burgt, hoofdingenieur- directeur van de Rijkswaterstaat in Zeeland, en ir. L. Eelkema, hoofd van de Herverkavelingsdienst voor Schou wen-Duiveland, ter voorlichting van de Friese gasten bg lichtbeelden en kaarten een korte inleiding hielden, resp. over het dijkherstel en de her verkaveling. Tevoren sprak notaris P. Heering een begroetingswoord na mens de stichting „Nieuw-Schouwen- Duiveland". dat beantwoord werd door de departementsvoorzitter, de heer J. E. Benes. Ir. van der Burgt deelde o.m. mede, dat men op het eiland thans nog in het stadium verkeert van de voltooi ing van het dykherstel. Daarna moe ten nog volgen de versterking van de zwakke plaatsen in de zg. dijkringen en tenslotte een definitieve dijkverbe- tering voor die zeedijken, die buiten het Deltaplan vallen. Daarbij zal het dus o.m. gaan om een algehele verbe tering en verhoging van de dijken langs de YVesterschelde. In twee touringcars, die ternau wernood de smalle straten van Zie rikzee konden doorkomen, maakte het ruim honderd personen tellende ge zelschap hierna eerst een tocht naar het Schelphoekgat en door het Platte van Schouwen, waarna omstreeks half vier Kerkwerve werd bereikt. In Kerkwerve In Kerkwerve werd men ontvan gen door het gemeentebestuur, met aan het hoofd burgemeester S. Franc ke. Op het terrein naast de kerk wa ren reeds drie plantgaten gegraven, aan de rand waarvan de voorzitter van het departement Friesland van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, de heer J. E. Benes, een toespraak hield, waarin hij herinnerde aan de adoptie van Kerkwerve door Leeuwarden. Sindsdien zyn banden ontstaan tussen Kerkwerve en Fries land, niet alleen tussen de wederzijd se overheden, maar ook tussen de burgers. Toen eenmaal besloten was een excursie naar het rampgebied te maken, is aan een bevriende relatie in Zeeland gevraagd: „Wat moeten we dan meebrengen". En het ant woord luidde: „bomen, bomen en nog eens bomen!" De tocht van deze mid dag door het verwoeste land, heeft ons wel geleerd, dat dit advies goed is geweest, aldus spr., die vervolgens mededeelde, dat men zelf een ploeg „grondwerkers", zij het van het type „goud op snee" had meegebracht. En deze drie grondwerkers de Com missaris der Koningin, de burge meester en de oudste oud-voorzitter voerden hierna de hun gegeven opdracht vlot en kundig uit, waarna de heer Benes tot slot nog een „zak met zaad" aanbood, bestemd voor de aankoop van een tachtigtal bomen. De fraai verchroomde spade, waar- (Vervolg op pag. 2) 1 kant te Wezep. Soms zou hy het geld op goed vertrouwen hebben los ge kregen en andere* keren zou hg schuldbekentenissen hebben getekend. Een collega heeft voor een zeer groot bedrag borg gestaan. K. B., die afkomstig is uit Heerlen, maakte tenminste een keer per week met een huurauto een uitstapje naar Duitsland, waar zijn vrouw, Duitse van afkomst, woonachtig is.- Men schat, dat deze uitstapjes meer dan 1000 per keer kostten. Het bedrag van 450.000 zal waarschgnlijk ge heel zgn opgeteerd en verwacht wordt, dat dit bedrag nog wel zal toe nemen, wanneer het onderzoek een maal geëindigd is. De reserve-kapitein zou verhalen hebben opgedist, over een handel die hg dreef, waar men zgn geld zeer voordelig in kon steken, Over de aard van deze zaak liet hij zich niet uit. Alles ging zeer geheimzinnig. Het is voorgekomen, dat de man eerst een klein bedrag leende en dat spoe dig terugbetaalde, om daarop een des te groter bedrag in handen te kun nen krggen. Blijkbaar vertrouwde men hem dan voldoende. viert de Militaire Vrou- wenafdelïng haar 10-jarig be- i staan in Den Haag. vv*\wvwwwvw\*\*ww Rustige dag te Dien Bien Phoe Als gevolg van de zware regens werd er Woensdag rondom de ves ting Dien Bien Phoe in Indo-China vrijwel niet gevochten. Franse trans portvliegtuigen wierpen onder het laaghangend wolkendek vrijwilligers en voorraden uit boven de vesting. Woensdag vertrokken een aantal Amerikaanse globemasters uit Frank rijk met 800 man valschermtroepen naar Indo-China. VERWACHT: VEEL WIND. Veel bewolking met enige regen. Tot krachtig toenemende Zuid-Weste lijke wind. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. 7 Mei Zon: Maan: ZON EN M AAN. Op: 5.01 Op: 8.50 Onder: 20.13 Onder: 0.49

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1