BESTE Engelse Kraamklinieken schieten als paddestoelen uit de grond J DE RUIL Daar ontkom je niet aan JIMMY en de Bende van Bolletje Bink DONDERDAG 6 MEI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 AMERIKAANSE VOORBEELD WERKTE STIMULEREND Per jaar worden 470.000 babies buitenshuis geboren (Van c.ize Londense corres*. ondr nt) De rampzalige brand in de kraamkliniek te Dellwood, die aan dertien babies het leven heeft gekost, heeft de aandacht gevestigd op een merk- waart' i ontwikkeling in de Br'tse vvjjzè van kraamverzorging. De Brit- te zijn van nature behoudzuchtig van aard: nieuwe methoden vinden meestal langzaam ingang, maar ils de voorzichtige Brit de voordelen van de nieuwe methode heeft ontdekt, dan is hy ook vrij doortastend. Een voorbeeld daarvan vinden wij in de klinieken, die over heel Enge land als paddestoelen uit de grond rij zen. Vóór de oorlog werd een blijde gebeurtenis in de regel thuis afge werkt, daar opneminc in een zieken huis of kraaminrichting kwam te staan op 100,tot 1000,per week. En algemeen heerste de over tuiging, dat een baby nergens beter geboren kon worden dan thuis. Maar sinds enkele jaren is Groot- Brittannië gezegend met een „health service", wij zouden zeggen een zie kenfondswezen. En de kosten, verbon den aan elke geboorte, ongeacht rang of stand, worden nu gedragen door de staat. Als men rekent dat er elk jaar meer dan 700.000 kinderen in Groot- Brittannië (Engeland, Schotland, Wales en Noord-Ierland) geboren worden, en elke geboorte de staat op zo'n 450,komt te staan, kan men nagaan welk een enorm bedrag hier mee gemoeid is. En toen eenmaal het hek van de financiële dam was, werd het steeds meer de gewoonte de komst van een wereldburger in een kraam kliniek af te wachten. Het Amerikaanse voorbeeld werkte hier ook stimulerend, want daar is het reeds lang gewoonte de geboorte niet thuis te doen plaatsvinden. En de Britse doktoren vonden het, sinds zij na de denationalisatie van het zieken fondswezen staatsambtenaren ge worden waren, eveneens beter de aan staande moeders in een kraamkliniek te doen opnemen. Dat bespaart hun namelijk heel wat tijd. En zo zyn in Engeland in slechts enkele jaren tyds tal van „maternity homes" tot aanzien gekomen, waar elk jaar in totaal 470.000 babies het le venslicht aanschouwen. En daarmee is de kraamkliniek een niet meer weg te denken bestanddeel van de Britse ge zondheidsdienst geworden. Er zyn echter niet meer dan 20.000 bedden beschikbaar, zodat er door de artsen enige selectie moet worden toegepast. De tijd van opneming gaat in de meeste gevallen de tien dagen niet te boven. En als er geen „vrye" bedden meer beschikbaar zijn, dan hebben toch velen het er voor over zelf de kosten te betalen, die op 500,ko men te staan. ,,/n cottages Al is dan de moderne methode in Engeland algemeen in zwang geko men, Engeland zou toch Engeland niet zijn als het er niet voor zorgde die moderne methode te omwikkelen met een Engels gewaad. Zo zyn er over het algemeen geen nieuwe kli nieken gebouwd, zoals men dat in Amerika deed, doch werden villa's en „cottages" voor dat doel omge bouwd. op jp' '4 [,/M «3 1 geschenken moet bedenken, t één vanzelf: ÉN =5 ÉSV Het particulier initiatief heeft zich hier breeduit kunnen ontwikkelen. Want een ieder, die voldoende geld beschikbaar heeft en voldoet aan de van overheidswege gegeven sanitaire voorschriften kan zulk een kliniek openen. De verbouwing van een villa tot kraamkliniek kost gemiddeld 9000 per bed. En men kan maar niet zoveel bedden in één huis plaatsen als men wil, want de plaatselijke ge zondheidsdienst schrijft voor, hoeveel ruimte er per bed beschikbaar moet zijn, en hoeveel verpleegsters er moe ten werken. Voorts moet er voort durend een gediplomeerde vroedvrouw aanwezig zijn. De vrouwen, die worden opgenomen, kunnen door haar eigen dokter be zocht worden, zodat de vrijheid van keuze, zo'n kostbaar bezit der demo cratie ,ten volle gehandhaafd blijft. Als men dit alles weet, begrijpt men ook beter, hoe groot de ontroering was, toen dertien babies, waarvan er geen enkele ouder was dan negen da gen, tengevolge van een brand in zulk een kraamkliniek om het leven kwa men: millioenen Britse vrouwen ken den de sfeer en de gezelligheid van een „maternity home" uit eigen erva ring. De kraamkliniek is in letterlijke zin de bakermat van het moderne En gelse leven geworden. En de volks gezondheid vaart er wel bij. Advertentie. KERKNIEUWS Ds. C. F. Nolte met emeritaat De kerkeraad van de Evang. Luth. gemeente van Utrecht, heeft, met groot leedwezen, het door ds. C. F. Nolte gevraagde emeritaat verleend. Ds. Nolte heeft reeds gedurende meer dan een jaar wegens ziekte zijn ambtswerk niet kunnen verrichten. Ds. Nolte was van 1932 tot eind 1946 predikant van de Herst. Evang. Luth. gemeenten van Middelburg en Vlis- singen en in die gemeentfen, ook bui ten zijn eigen kring, was hij zeer ge zien. GEREF. KERKEN Beroepen te Heinkens-Zand. G. Hen. geveld, cand. te Aalten; te Hijum-Fin- kum, J. Eleveld, cand. te Smilde; te Nederhorst den Berg, C. Mac te St. Jacobieparochie. Bedankt voor Andijk, J. van Leeu wen te Oude Mirdum; voor Deventer, 3e pred plaats, M. G. Ton te Geeste- ren-Gelzenaar; voor Zuid-Beierland, W. J. de Ruiter te Schoonhoven. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Zeist,, J. W. Kersten te Genemuiden en A. v. Stuyvenberg te Nunspeet. Bedankt voor Vlaardingen, F. J. Die- leman te Yerseke. CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Vianen, D. Driessen te Vlaardingen. Rook eens een Roxy, je ontkomt niet aan de charme van die sigaret. Die geur en smaak zijn onweerstaanbaar En er is geen sigaret die zo heerlijk mild en zacht is. 'n HOXy?..ja plaag; Jubileum ds. Steenbeek Op 14 Mei zal het 40 jaar geleden zijn, dat ds. J. G. Steenbeek te IJzen- dijke werd bevestigd. Sedert diende hij de gemeenten Abbekerk, Winssum (Fr.), Warfhuizen, Mantgum, Hem en Venhuizen (NH) en sinds Mei 1953 als voorganger de afdelingen Hattem, Wapenveld en Heerde van de Stich ting Opper Veluwe van de Ned. Pro testantenbond. Ds. Steenbeek heeft als predikant in de Herv. Kerk vele jaren in tal van functies en colleges de Kerkelijke arbeid gediend. Dr N. J. Hommes naar Frankrijk Dr N. J. Hommes, Geref. predikant te Rotterdam-Hillegersberg, tevoren te Middelburg, zal van 7 tot 17 Mei aan de Theologische faculteit te AiX-ën-Provence (Fr.) colleges geven en voorgaan in diensten van de Egli- ses Reformées de France, met welke Franse kerk de Synode van de Geref. Kerken in 1953 besloot in correspon dentie te treden. GEREF KERKEN ART. 31. Beroepen te Middelburg, N. Bruin, te BeverwijkZandpoort- Prins Bernhard sprak tot luchtvaartdeskundigen In Scheveningen houden van 3 tot 7 Mei leidende luchtvaartdeskundigen uit de landen der Noord-Atlantische verdragsorgamsatie, die zyn verenigd in de „Agard" de „Advisory group for aeronautical research and devel opment", hun vierde algemene verga dering. De eerste twee dagen van het con gres waren gewijd aan besprekingen over luchtvaartkundig onderzoek en ontwikkeling in de bij de NAVO aan gesloten landen en Woensdagochtend is de algemene vergadering formeel geopend met een rede door Prins Bernhard. In zijn rede herinnerde Z.K.H. Prins Bernhard aan het feit, dat de „Agard" precies twee jaar geleden zyn eerste algemene vergadering in Parijs hield. Nu de proefperiode van twee jaar verstreken is, aldus Prins Bernhard, is het verheugend te vernemen, dat yïj r \L m - 'i' 67. Jimmy wilde de barones nu wel volgen, maar wéér was ze gebleven? Op zijn tenen, maar toch zo vlug mogelyk zette hij haar na. maar er was geen spoor meer van haar te vinden. Dat ellendige beeld dat ik bijna onderste boven smeet'bromde Jimmy, „dat is er de oorzaak van, dat zij mij nu nóg dreigt te ontsnappen.." Hij begon vlugger te lopen. „Ik moet haar zien in te halen". Links ging een trap naar boven, rechts was nog een andere gang. recht door lag een donker gat Welke richting moest hij nu nemen? Jimmy bleef aar zelend staan. En op hetzelfde ogenblik hoorde hij in de verte een doffe klap, net alsof een zware deur met een harde slag in het slot viel. Het leek dat dit onverwach te geluid uit de richting kwam van het donkere gat dat recht voor hem lag. Zonder zich ook maar een ogenblik te bedenken, rende Jimmy er in. Hij begon te spurten of zyn leven ervan af hing,Ik zal weten waar dat oude mens naartoe is gelopen", bromde hy, maar dit was voorlopig zijn laatste gedachte. Jimmy zag eensklaps een schitterend vuurwerk afsteken. Prach tige vuurpijlen vlogen met sierlijke bogen door de lucht en overal vonkten de verrukkelijkste sterren, blauwe en rode en groeneDaarna werd alles zwart om hem heen. Even had hij het gevoel dat hij in een tomeloze vaart in een vreselijk diep ravijn stortte. Hy kromp in eenNu is 't met mij afgelopen, dacht hij Alles werd heel stil om hem heen. Jimmy wist van niets meer. Hy was bewusteloos.... intussen besloten is het werk op een meer duurzame basis voort te zetten. Twee jaar is een betrekkelijk korte tijd, maar daarom zijn belangrijke re sultaten bereikt, hetgeen bewijst dat de opzet goed is geweest. Z.K.H. voegde hier aan toe uit ervaring te weten, hoeveel moeilijkheden moeten worden overwonnen om een organisa tie voor internationale samenwerking zo op te bouwen, dat practische re sultaten worden bereikt. Guys' expositie wordt uniek gebeuren (Slot van pag. 3) toog toe met enkele lichtbeelden en reproducties van Guys' werk. Als uit gangspunt koos de heer Van der Spoel de kwalificatie door Baudelai re: „de schilder van het moderne le ven" en wees er daarbij op, dat Guys' werk niet alleen in de 19e eeuw thuishoort, maar evengoed in de da gen van nu. En juist d&t stempelt Guys tot een groot kunstenaar. Het werk immers van een grootmeester is niet aan tijd gebonden, maar heeft elke periode iets te zeggen. Uitvoerig ging spreker in op de werkwijze van Guys, waarbij hij er op wees, dat deze kunstenaar niet na bootste, maar slechts vastlegde wat hem ontroerde. Slechts dat wat hn te zeggen heeft tekende en schilderde hij in grote partyen met verwaarlozing van alle overbodige details. Hij was wat men zou kunnen noemen, een groot „weg later". Bovendien verhevigde hg de vorm, veranderde hy welbewust de proporties ter versterking van de ex pressie. Hg stond daarin aicht bh" wat menig modern schilder beoogt. De kleur, hoewel nooit fel, heeft bg' hem meestal een bgna magische functie, is aangewend ter oproeping van een sfeer, maar dan ter nabootsing van de natuur. Ook hierin staat hg onze tgd zeer na. Hg gebruikte papier, pot lood, pen en waterverf; een enkele maal wat dekkende gouache, materi alen dus, die een spontane werkwijze vereisen. Bg zijn aquarellen komen de toeschouwer soms namen van grote meesters uit eigen tijd in gedachten. Guys' werk is waarachtig geïnspi reerd, geboren uit en doortrokken van een grote, steeds boeiende mense lijkheid. Is het een wonder dat men bij menig aquarel of tekening wordt herinnerd aan Rembrandt, en dan Rembrandt in zgn meest spontane en moderne uitingen, de tekeningen? Feuilleton door MARGARET MALCOLM 54 Zacht maar stevig drukte ze haar lip pen op de zgne. Daaroo trad ze ach terwaarts om hem in 't gelaat te kun nen zien. „Begrijp je het nü?" fluisterde ze, blozend en glimlachend. Met een gesmoorde kreet sloeg hg de armen om haar heen, drukte haar dicht tegen zich aan en kuste haar hartstocntelgk, maar toch met een zekere eerbied. Serena had zich niet uit die omhelzing kunnen bevrijden... en wilde het evenmin. Nu ze eindelgk haar vrees had overwonnen, liet ze zich gaan en toen ze tenslotte hijgend naar adem snakte, bracht ze er slechts met moeite uit: „Wacht alsje blieft even, lieve jongen. Heb je soms mng rinser bij je? Ik weet, dat het er niet erg op aan komt, maar toch.ze betekenen eigenlijk zoveel". „Ja", riep hg, terwijl hg haar losliet en de ringen te voorschnn haalde. „Zo veel! Begrgp je dat? Alles!" „Alles sprak ze vastberaden en stak haar hand uit, opdat Nick er eerst de eenvoudige gladde ring kon aandoen en dan ae schitterende dia mant, die ze eens met tegenzin had gedragen. Misschien herinnerde ze zich dat, want er speelde een glim lachje om zijn lippen, toen hij de rin gen te bestemder plaatse had aange bracht, maar Serena hief ernstig de hand tot haar lippen en kuste de rin gen, waarna ze beide aan Nick voor hield. Hg kuste ze even ernstig, zijn ogen op de hare gericht; toen echter was het plechtige ogenblik voorbg en sloot hij haar wederom in zgn armen. „We zullen hen alles moeten vertel len", zei Serena tenslotte en Nick ant woordde lachend: „Lieve kind, ik wed om alles wat je wilt, dat de enige die misschien niets van ons huwelijk af weet, je grootvader is. En wel omdat mannen nobeler, minder achterdoch tige gedachten hebben dan vrouwen". Serena grinnikte minachtend eg zei plagend: „Ik denk eer, dat mannen niet eens zo ver zien als hun neus lang is en vrouwen veel veredr. Maar alle gekheid op een stokje, Nick, geloof je het heus? Waarom zou grootmoeder het weten?" „Omdat", hernam Nick lachend, ze gisteren geprobeerd heeft om Em ma uit te horen. Je begrijpt wel: met allerlei strikvragen, waarvan de mees te mensen eerst de draagwijdte besef fen als het te laat is. Nu is Emma niet iedereen, maar toch dacht ik nog, dat ze het mis kon hebben, tot ik hoorde, dat Chancton hierheen zou komen. En toen ik zag, dat ze hem mee naar haar zitkamer nam, wist ik genoeg. Ze zal hem binnenste buitenkeren en dan nóg zeggen, dat ze alles al geweten had". Serena lachte, maar zei toen met een zucht: „Het zijn zulke lieve oude mensen. Somtijds vraag ik me af, hoe ze het konden doorstaan". „Ze hebben elkaar", zei hij. „Ze hebben altijd lief en leed samen ge deeld. Dat is het ware huwelijk. Het huwelijk zoals het zijn moet". „Zoals het onze zal zijn?" fluisterde Serena en hg antwoordde met een hoofdknik. „We zullen er allebei voor vechten". Even later vroeg hy op een toon, die te stellig klonk, om weigering mo gelijk te maken: „Je gaat dus met mg naar Amerika?" En ze antwoordde zonder te aarze len: „Ja, ja, natuurlgk..." Emma glimlachte, mevrouw Lowd- ham triomfeerde, Everett Chancton was verheugd, maar dr. Lowdham lichtelijk overstuur. „Ik begrijo het niet... ze hebben elkaar misschien vijf minuten onder vier ogen gezien. Hoe kunnen ze dan getrouwd zijn?" „Luister nu eens, schat", sprak mevrouw Lowdham met een geduld alsof ze een kind voor zich had. „Se rena heeft Nick lang geleden bg toe val ontmoet. Ze trouwden voor ze elkander voldoende kenden en kregen toen natuurlgk ruzie. Nu hebben ze geleerd, elkaar beter te begrijpen en is alles in orde", eindigde ze triom fantelijk en keek Nick en Serena eens veelbetekenend aan. Zo voor gesteld, klonk het allemaal heel een voudig en misschien was het tenslot te wel de waarheid! „O, juist", zei dokter Lowdham nadenkend, „maar waarom is mg er niets van verteld?" „Och!" riep zijn vrouw met een vaag maar alomvattend gebaar, zo iets wordt je immers niet verteld. De wist het... van het begin af aan". Opnieuw wisselden Nick en Serena een vrolijke blik, terwijl Everett Chancton een diepe zucht van ver lichting slaakte. „En wanneer", vroeg mevrouw Lowdham, eensklaps oud en een beet je droefgeestig, „wanneer denk je baar van ons weg te nemen, Nick?" HOOFDSTUK XH Nick keek eens naar Serena, zag de lieve, medelijdende uitdrukking op haar gezicht en glimlachte haar geruststellend toe. Daarop nam hg één der tere handen van mevrouw Lowdham tussen de zgne en hield ze stevig vast. „Luistert u eens", zei hy vriende- Igk. „Tot zekere hoogte zal ik haar nooit van u wegnemen. Waarom zou den we hier niet kunnen wonen in plaats van in de stad? Natuurlgk zullen we allebei daar soms wel moe ten zgn, maar hoofdzakelijk blgven we op Pilgrim Cottage. Wanneer u nu dat uitstapje naar Amerika eens kon zien als onze huweiyksreis, die we nog nooit gehad hebben..." „Beste Nick", zei mevrouw Lowd ham bevend, „ik ben een zelfzuchtige oude vrouw, maar geloof vooral niet, dat ik ie je geluk misgun. Alleen we hebben haar moeder helaas moe ten verliezen en haar zelf nog zo kort in huis gehad". „Dat weet ik", knikte hy, „maar we blgven geen twee maanden weg en ik beloof u, dat ik haar dadelgk na terugkomst weer bg u zal bren gen". Mevrouw Lowdham glimlachte, maar niemand, behalve haar echtge noot, begreep hoe droefgeestig die glimlach wel was. Twee maanden... in die tgd kon van alles gebeuren. Intussen, ze had de waarheid gespro ken toen ze zei, him het nieuw ge vonden geluk niet te misgunnen. Ze zou liever het hare ervoor geven. „Dat is dus afgesproken zei ze snel. „Wanneer vertrek je, Nick?" „Binnen tien dagen. Ik weet niet, hoe ze het zo gauw voor elkaar hebben gekregen, maar er is een luxe hut voor me besproken". ..Een luxe hut. Dat klinkt orach. zult het de komende dagen erg druk hebben met kleren en zo; schud maar niet je hoofd, kindlief. Je bent ver plicht Nick bij te staan. Hij is ie mand van betekenis en mannen wor den altijd beoordeeld naar hun vrou wen. Je zult je rol prima moeten spe len". Serena keek een beetje angstig naar Nick, want aan deze noodza kelijkheid had ze, eerlg!: niet gedacht Hij glimlachte echter alsof het geval hem inderdaad amuseerde. „Ik ben tevreden als Serena zelf me beoordeelt", verklaarde hij, ..maar natuurlijk lieve kind. zul je wat moe ten aanschaffen. Kgk maar niet zo verschrikt; denk gewoon, dat het je uitzet is, dan kun je helemaal geen bezwaren meer hebben". Met biydschap hoorde ze de plagen de maar toch ve: kouwelijke toon in zijn stem, zoals Nick reeds vroeger in de hare had opgemerkt. Plagerijtjes van deze aard wa«*en alleen mogelijk als je elkaar ten volle vertrouwde! Toen ze wat later samen in het maanlicht door de tuin wandelden, omhelsde hy haar opnieuw. „Als ik mijn zin had", fluisterde hg, zijn lippen op de hare, „zou ik je op nemen en mee naar een onbewoond eiland nemen". „Ik wilde dat het mogelijk was", sprak ze, zo chtjes, dat hg Sint volot I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 11