PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Franse regering wil nog geen debat over Indo-China Monument op begraafplaats te Vlissingen onthuld BILT Kantlij n NEDERLAND BREIDT HANDEL MET SOWJET-RUSLAND UIT MINISTER LUNS SPRAK OP GENEEFSE CONFERENTIE 197e Jaargang-No. 104 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 5 Mei 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 13. (ng mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties max. 8 regels i van 1—5 regels t 1.— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51. telef 3841; Goes, Lange Vorststr 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr C 160. telef. 26 LANIEL STELT VERTROUWENSKWESTIE Toestand Dien Bien Phoe onverminderd ernstig Premier Laniel van Frankrijk heeft Dinsdagavond in de Nationale Ver gadering de vertrouwenskwestie gesteld voor wat betreft zijn beleid in In do-China, De radicale partij, die vier ministers in de coalitieregering heeft, had onverwacht een spoedig debat over Indo-China geëist. Laniel ver klaarde in de Nationale Vergadering, dat met een debat moet worden ge wacht tot een gunstiger tijdstip. Hij deelde mede, dat hij aan de motie tot uitstel van het debat de vertrouwenskwestie verbindt. De stemming zal Donderdagmiddag worden gehouden. De Nationale Vergadering kwam des middags bijeen en na een ver klaring van premier Laniel, scheen het, dat alle partijen op de commu nisten na het er over eens waren, dat het niet het «roede ogenblik was voor een algemeen debat over Indo- China. Wat zouden de lezers ervan zeg gen, wanneer in de plaats hun ner inwoning de burgervader op zjjn verjaardag des morgens in de hoofdstraat verscheen, staande op de lijkkoets, met omfloerste lantarens en paarden, voorafgegaan door zes kraaien (zoals de functionarissen on aantrekkelijk betiteld worden) En als zijn Edelachtbare dan nog een pit tig harmoniegezelschap haa aange trokken, dat zich paars blies aan vro lijk nummertje, hijzelf met ambtske ten in een Hitleriaans-martiale hou ding, triomfantelijk geposteerd op het zwarte laken, waarop hij rode fakkels geschilderd had en vrolijke doodskop pen? Denkt U niet met mij, dat Zijne Excellentie de Commissaris hem duchtig onderhanden zou nemen over zulk een grove verstoring van de pu blieke zede? Welnu, ik vraag mij af; Hebben we dan eigenlijk DE verjaardag van ons volksgezin, die van onze Konin gin Juliana, wel anders gevierd, over al daar waar militaire parades wer den gehouden? Anti-militaMst durf ik niet zh'n, omdat ik uit ervaring weet, dat een mens een militante egoist is, die met een afschuwelijk gemak over. een mysterieus verkregen Leven een kortzichtig en eigenmachtig be wind voert. De oorlog zit ons diep in het hart en daar is een sterker D.D.T. tegen nodig, dan „menselijke vredes- overwegingen". Maar ter zake! Waar wij leven in een tijd, dat de hele volkerenwereld beeft voor een nieuwe oorlog vind ik het een spot-spel-met-de-dood om een nationale FEESTDAG te vieren met een militaire parade. Ik vind het een moordaanslag op de laatste, weinige, spontane vrolijkheid in onze volksge meenschap. Graag wil ik er nog wat aan toe voegen, omdat ik wanneer ik hier ein dig, onbillijk ben tegen onze leger- autoriteiten. Ik heb geen behoefte aan him sympathie, maar nog minder om hen onheus te behandelen. Ik hoor hen fluisteren over „het moreel van de troep". Ik begrijp dat; een land heeft een leger nodig. Goed, dat leger, dat is ex. Maar wie hebben nu de taak deze militairen, wanneer het noodlottig uur slaat, de moderne oor logshei in te drijven? En hoe klaren ze dat? Dat moeten onze militaire autoriteiten doen. Dit kritiek mo ment moet voorbereid worden. Er moet (en ik zeg dit niet alleen sar castisch, maar eer hulpeloos) „stem ming gemaakt" worden. Niemand durft en kan immers dit hedendaagse gruwelbedrijf op zich nemen „in koe len bloede". Daarom moet het bloed verhit, tot een onverantwoordelijke roes. De godsgruwelijke gevolgen in elke oorlog en by ieder volk: dat als fiftige zwammen uit rottend hout de aden van sadisme opschieten, ziin er de uiterste consequentie van. Wie ze eenmaal zag worat er door vervolgd tot zijn dood. Maar zou het dan niet mogelijk zijn, dat „moreel" op een andere manier te versterken Door voorlichting, naar zo weinig mogelijk verleugenae feiten over misstanden die een oorlog een „plicht" kunnen maken, nuch tere, onbarmhartige plicht. Een voor lichting ten dienste van het leger en daarom juist 100 procent onafhanke lijk van het leger? Men houde een parade: reëel on der een drukkende stilte; open lijk met grimmig wezen. En óók als jaarlijkse viering van de in vasie van 10 Mei 1940. Zou eerlijke erkenning, nuchtere bezinning, oprechte doodsangst en ware ontzetting velen van ons volk niet uitdrijven tot vernieuwde vragen naar wereldoorsprong en wereldbe stemming? Ongetwijfeld zou dit mo reel minder hard, minder kunstma tig en minder onverantwoordelijk zijn, dan dat van de wilde roes! Aldus schreef ons naar aanleiding der o.m. te Middelburg gehou den parade ds. P. J. Penning, Ned. Herv. predikant te Axel. Zijn protest was niet het enige, wel het best geformuleerde. Velen hebben aan de parades aanstoot genomen, niet al leen in Zeeland. Daarom plaatsten wij het schrijven van ds. Pennings op de ze plaats. Ons commentaar? Wij geloven niet. dat de parades bedoeld zijn als middel om stemming te maken. Nog minder om een roes te kweken. Wy nemen eerder aan, dat Plotseling stelde echter een lid van de radicale partij voor het de bat op 14 Mei te houden. Hij zei, dat premier Laniel zich bij de be sprekingen achter de schermen met die datum reeds accoord had ver klaard. In verwarring werd de vergade ring een half uur geschorst. Toen men te acht uur des avonds weer bijeen was. werd de vergadering op nieuw geschorst tot negen uur, opdat intussen een spoedbijeenkomst van het kabinet kon worden gehouden. In deze bijeenkomst werd Laniel ge machtigd aan het uitstel van net debat over Indo-China de vertrou wenskwestie te verbinden. Een bres geslagen De berichten uit Indo-China blij ven onverminderd ernstig. De Franse legerleiding heeft me degedeeld dat een bres is geslagen In de Westelijke stellingen van Dien Bien Phoe, nadat Dinsdag een Fran se tegenaanval was mislukt. 1600 Man van de Vietminh vielen de stelling aan, die door een com pagnie van 200 man werd bezet ge houden. De stelling* is een Westelijke voorpost van Dien Bien Phoe. Zij werd na felle strijd overweldigd. Dit is de vierde stelling, welke verloren ging van de totaal 20 stellingen. Dien Bien Phoe en het fort „Isa- belle", dat vier kilometer Zuidelij ker ligt, hebben in de nacht van Maandag op Dinsdag voortdurend onder het vuur van zware artillerie der Vietminh gelegen. Boodschap aan de jeugd over vluchtelingenhulp Uitgereikt aan deputaties van scholen en jeugdgroepen Als voorzitter van de nationale commissie voor de vluchtelingenhulp heeft de heer L. Neher een boodschap aan de jeugd gericht. Deze boodschap is gisteren o.m. uitgereikt aan depu taties van 300 scholen en 200 jeugd groepen tijdens een herdenkingssa menkomst op het Binnenhof te Den Haag. De inhoud van de boodschap aan de jeugd luidde als volgt: ,,De herdenking op 4 Mei moet staan in het teken van eerbied voor degenen, die voor een hoog doel zware offers wilden en durfden brengen en tevens van deernis met de velen, die persoon] Hk leed te dragen kregen, om dat hun dierbaren in de strijd voor het hoge doel zijn gevallen. De grondslagen voor deze herden king nopen tot een belofte om naar vermogen te streven naar en te wer ken voor het wegnemen of het ver zachten van het leed van onze mede mensen, die nog onder de gevolgen van oorlog en onderdrukking lijden. Veel, zeer veel is reeds en wordt nog steeds gedaan om de honderdduizen den vluchtelingen te helpen, die van huis en haard zijn verdreven en voor wie in deze wereld blijkbaar geen ï^'a-ts meer is. Toch is er nog een ont zaglijke taak te verrichten, voordat aan al deze uitgestotenen weer een menswaardig bestaan zal zijn verze kerd. Hieraan mede te helpen is een doel. waarvoor de Nederlandse jeugd op deze herdenkingsdag de innerlijke belof*-" moge afleggen dat zij zich daaraan met overtuiging en enthou siasme zal wijden". Lijkje Jaapje Klerk dreef in Buiten Spaarne Een agent van oolitie zae Dinsdag morgen om kwart over vijf in 't Zui- der Buiten Spaarne te Haarlem bij de Buitenrustbrug een ie drijven. Het bleek het lichaampje te zijn van Jaap je Klerk, het vier-en-een-halfjarig jongetje, dat sedert Eerste Paasdag werd vermist. Stakingen m Belgische metaalindustrie De arbeiders der metaalindustrie in de Brusselse agglomeratie organise ren thans stakingen van 24 uur om uitdrukking te geven aan hun solida riteit met de stakers der autofabrie- ken van Rena alt, Citroën en Studeba- ker, die een werkweek eisen van 44 uur. Maandag legden de arbeiders v vijf metaalfa'orieken te Vorst het werk voor een dag neer terwijl Woens dag een dergelijke solidariteitsstaking wordt gehouden in de fabrieken te Vilvoorde. hier gesproken dient te worden van een voortzetting ener oude traditie: dat op verjaardagen van het staats hoofd de onderdelen van leger, vloot en luchtmacht door middel van een parade hun eerbetoon brengen aan de hoogste in den lande. Of de propa gandistische waarde van een parade groot is, wij betwijfelen het. Maar zij trekt als kijkspel enorme belangstel ling en vormt een demonstratie van (in het geval van Nederland zeer ze ker uitsluitend defensieve) weerbaar heid. Als zodanig en als vorm van eer betoon heeft een parade haar nut. in 1953 aan Nederland leverde voor een waarde van f 118,8 millioen aan goederen en dat Nederland naar dè Sowjet-Unie leverde voor een waarde van f 86,2 millioen. De Russische import beliep in dat jaar 1,3 procent van de totale Ne derlandse Import en de uitvoer naar Rusland beliep 1.1 van de totale Ne derlandse uitvoer. Daarmee bereikte de Nederlands- Russische handelsbeweging ongeveer de helft van die beweging in het jaar 1938. OPDRACHTEN VOOR SCHEEPSWERVEN Rusland levert granen, hout delfstoffen enz. Het handelsaccoord, dat Nederland afsloot met de Sowjet-Unie voor het jaar 1954 is thans gepubliceerd. Rus land zal in Nederland kopen of be stellen drie vrachtschepen met ijs- versterking elk 6500 ton, 14 stuks koelschepen met een laadvermogen van 2000 ton, vier hoppercutterzuigers met een capaciteit van 400 kubieke meter per uur, 5 emmerbaggermolens met een capaciteit van 250 kubieke meter per uur, vier kolenbunkersche- pen van 1000 ton, twee dryvende bok ken met hefvermogen 250 ton. Voorts 1,4 millioen meter weefsels, 15.000 ton roomboter, 10.000 ton vlees, 3000 ton kaas, 15.000 ton haring, f 10 millioen bewerkt en onbewerkt leer, f 5 millioen scheepsreparaties en nog een hoeveelheid andere goederen in kleinere partijen. De Russen zullen leveren granen tot een maximum van 170000 ton, ge zaagd hout 210.000 kubieke meier, mijnhout 40.000 kubieke meter, an- thraciet 50.000 ton, kolafosfaat 40.000 ton, gasolie 40.000 ton; mangaanerts 40.000 ton, chroomerts 20.000 ton, per sonenautomobielen en onderdelen 350 stuks, ruwe katoen 8000 ton, pelterijen f 10 millioen, ruw ijzer 15.000 ton, ben zol 4000 ton, cellulose 5000 ton en voorts een aantal andere goederen in kleinere partijen. De geschatte waarde van de Rus sischNederlandse goederenruil voor het jaar 1954 werd niet opgegeven. Wel werd opgegeven, dat Rusland Twintig jaar voor gifmoordenaar Cassatieberoep verworpen Het gerechtshof te Arnhem heeft bewezen geacht dat C. van dei S. op 1 April 1953 te Hengelo fO.» met voorbedachten rade zijn echtgenote G. G. Uilenberg van het leven heeft beroofd door het toedienen van een phosphorhoudende «tof. Voorts werd bewezen verklaard, dat mej. A. W- H deze stof aan de dader ter hand heeft gesteld. Het hof veroordeelde Van der S. tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek wegens moord en mej. H. wegens me deplichtigheid aan moord tot 12 jaren met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering. Beide veroordeelden kwamen in cas satie, doch de Hoge Raad heeft bei der cassatieberoepen heden verwor pen. Viif jaar statuut van Raad van Europa Rede van minister Beyen De minister van buitenlandse za ken, mr. J. W Beyen heeft Dinsdag avond ter gelegenheid van de vijfde verjaardag van de ondertekening van het statuut van de Raad van Europa een radiorede gehouden. In de Raad van Europa, aldus de minister, zijn nieuwe vormen gevon den voor de oplossing van problemen, waartoe traditionele procedures on toereikend bleken. De Raad van Europa heeft zich ontwikkeld tot een politiek centrum, waaruit tel kens nieuwe initiatie\ren op het ge bied der Europese samenwerking en eenheid naar voren zijn gekomen. De regeringen, dit vijf jaar geleden tot oprichting van de Raad van Europa besloten, hebben een wijs besluit ge nomen, aldus minister Beyen. Koninklijke Marine herdenkt de ge vallenen. De vlag halfstok bij het mo nument „Voor lien die vielen" te Den Helder. Mijnramp in Italië Tenminste 15 doden In een bruinkoolmijn nabij Crosseto, in Midóen-Italië, heeft een ontploffing plaats gehad. In de mijn bevonden zich negentig mijnwerkers. Een aantal slachtoffers is bedolven. Vast staat, dat vijftien mijnwerkers om het leven zijn gekomen en twin tig ernstig gewond. Dertig tot veertig mijnwerkers zijn nog bedolven tenge volge van het instorten der gangen na de ontploffing. Tot nu toe zijn zes lijken geborgen. Ook konden tien ernstig gewonden aan de oppervlakte worden gebracht. Verscheidene leden van reddings ploegen hebben ernstig te lijden ge had van myngas. In Colombiaanse gevan genis feestte men Ongeveer tachtig gevangenen uit de gevangenis van Cali in West.-Co- lumoia zijn Zondagavond ontsnapt. Zij gingen zich eerst te buiten aan binnengesmokkelde alcoholica en verdovende middelen en verwekten daarna ongeregeldheden, die vier uur duurden. Aan de wanordelijkheden namen driehonderd gevangenen deel. De politie had Maandagavond van de tachtig uitbrekers er slechts vijf gegrepen. „IN EEN WERELD VAN ZWART EN WIT" Hij bepleitte vrije en geheime verkiezingen Dinsdagmorgen is de delegatie van de Vietminh-rebellen te Genève aange komen voor deelname aan de besprekingen over Indo China. De leider der delegatie, Pham Van Dong, verklaarde, dat zijn delegatie wil bijdragen om tot vreedzame regeling van de kwestie Indo China te komen. De delegatie, die bestond uit totaal 8 personen, werd begroet door de Chinese premier Tsjoe En Lai, de Russische onderminister Gromyko en de Noordkoreaanse gedelegeerde, generaal Nam II. Des middags kwam de Geneefse conferentie byeen ter bespreking van de Koreaanse kwestie. Het woord werd gevoerd door de gedelegeerden van Canada, Ethiopië en Nederland. Pearson wees namens Canada het Noordkoreaanse voorstel tot hereniging van Korea af en ver dedigde het plan, dat door de Ver enigde Naties was voorgesteld. De Ethiopische afgevaardigde sprak in gelijke zin. Voor Nederland voerde het woord de minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns. Ook hij be toogde, dat het doel van de bespre kingen over Korea moet zijn de ver wezenlijking van de idealen der Ver- INDRUKWEKKENDE PLECHTIGHEID Commissaris der Koningin verrichtte de onthulling Tijdens een korte, indrukwekkende plechtigheid onthulde Dinsdagavond de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, het monument op de Noorderbegraafplaats te Vlissingen. Dit monument is opgericht ter ere van de VHssingse oorlogsslachtoffers en in liet bijzon der ter ere van hen, die op 12 Mei 1940 omkwamen tijdens het bombarde ment op Hr. Ms. kanonneerboot „Bnlgia" en op de „Luctor et Emergo" van de provinciale stoombootdiensten in Zeeland. Honderden Vlissingers waren naar de Noorderbegraafplaats gekomen om met de nabestaanden van de slachtoffers deze ontroerende plechtigheid by te wonen. En het was de Commissaris der Koningin, die vóór de ont hulling een bewogen woord van hart tot hart sprak, eenvoudig en vol me deleven met de nabestaanden, voor wie deze dag zo byzonder moeilijk was. „U hebt tegen dit ogenblik opge zien", zo zeide jhr. de Casembroot, „maar als U straks naar huis gaat en U ziet weer het portret van hem of haar, die omkwamen, denk er dan aan hoe dankbaar wij allen zijn voor datgene, wat zij ons lieten, na melijk de vrijheid!" De Commissaris herinnerde er aan hoe in Vlissingen in die moeilijke jaren ieder zijn plicht deed op de plaats, waar hij was ge steld onder zware en ondenkbare om standigheden. Kloek en onverschrok ken echter waren de bemanningen van de „Bulgia" en de „Luctor et Emergo", waren zij allen in dienst van brandweer en andere instellingen. „Zij zijn gevallen voor een vrij Vlissingen, een vrij Zeeland en een vrij Nederland. Ik geloof, dat wij op de beste wijze handelen, als wij onze kinderen op voeden in de moed en het Godsver trouwen, dat deze gevallenen hebben getoond", aldus de Commissaris. Hierna onthulde jhr. de Casembroot het monument, evenals de twee pla ten, waarop de namen van de geval lenen zijn gebeiteld. Twee minuten stilte werden hierna in acht genomen, twee minuten waar in op het kerkhof alleen de geluiden werden gehoord, die van verre kwa men: klokken, die luidden in Vlissin gen en in Middelburg, af en toe een uitroep van spelende kinderen in stra ten verderop. Maar op het kerkhof was er stilte en rust en verwijlden men met de gedachten bij hen, wier leven in die moeilijke en zwarte ja ren zo onverwacht werd afgesneden. Ds. G. Smeenk, Gereformeerd pre dikant, vroeger te Vlissingen hield daarop een toespraak, waarin hij er op wees, dat de vrnheid duur was ge kocht. „Zij is opgebloeid uit de grote offers van hen, cfie wij thans herden ken". Tenslotte wees ds. Smeenk op Jezus Christus, die zich offerde voor een verdorven wereld. De vlootaalmoezenier, pater J. S. Nieuwendijk, sprak een kort slot woord en bad daarop het Onze Vader, waarna de arbeiderszangvereniging „De Volksstem" twee coupletten van het Wilhelmus song. REDE BURGEMEESTER. Burgemeester mr. B. Kolff had met een sobere toespraak de plechtigheid geopend en daarin o.m. er op gewe zen, dat tijdens de 88 bombardemen ten op de stad 261 inwoners van Vlis singen het leven verloren en 80 van elders. Bij het bombardement op de „Bulgia" kwamen 13 mannen en bij de „Luctor et Emergo" 12 om het le- (Vervolg op pag. 2) Tijdens de onthulling van het monu ment te Vlissingen. Jhr mr De Ca sembroot trekt het doek teeg, dat de tonische zuil in het midden van het monument bedekt. (Foto PJL.C). enigde Naties. De hereniging van Ko rea kan slechts geschieden door vrije en geheime verkiezingen. In een wereld van zwart en wit, met de hemel hier en de hel daar, met communistische engelen en ka pitalistische schurken, is een naast elkaar bestaan, hetgeen een zaak van geven en nemen Is, niet mogelijk en de debatten zullen niet tot overeen stemming leiden verklaarde hij. De minister ging daarna uitvoe rig in op de geschiedenis van het Koreaanse conflict, zoals zij uit de resoluties van de Verenigde Naties blijkt en zoals zij op heel andere wij ze door de communistische redenaars oo de conferentie tot dusver is voor gesteld. „Hoewel wij teleurgesteld zijn over de negatieve wijze, waarop de vertegenwoordigers van de Sow jet-Unie, China en Noord-Korea tot dusver hebber gemeend het vraag stuk in kwestie te moeten behande len, hoop ik niettemin oprecht, dat zij na dit onvruchtbare begin de kwestie op een vruchtbaardere wijze zullen aanpakken", zo besloot minis ter Luns. „Dan kan deze conferentie nog het resultaat bereiken, waarvoor de wereld bidt". De zitting werd verdaagd tot Vrij dag. Door onbekende oorzaak is de boerderij van de landbouwer Van der Steen te Veldhoven afgebrand. Een paard, drie koeien en enige varkens kwamen in de vlammen om. Weer in het buitenland Hier volgen de weerrapporten van Dinsdagavond 19 uur: Stockholm: licht bewolkt, temp. 15 gr. C. Kopenhagen: regen, temp. 12 gr. C. Amsterdam: onbewolkt, temp. 13 gr. C. Londen: zwaar bewolkt, temp 12 gr. C. Luxemburg: half bew.. temp 11 gr. C. Parijs: zwaar bewolkt temp. 12 gr. C. Bordeaux: half bewolkt, temp. 12 gr. C. Grenoble: regenbui, temp. 11 gr C. Nice: half bewolkt, temp. 19 gr. C. Genève: zwaar bewolkt, temp. 12 gr. C. Ztlrichlicht bewolkt, temp. 10 gr. C. Locarno: zwaar bewolkt, temp. 15 gr. C. Berlijn: geheel bewolkt, temp. 14 gr. C. Frankfort: half bewolkt, temp. 15 gr. C. München. zwaar bewolkt, temp. 10 gr. C. Rome: regen, temp. 16 gr. C. Ajaccio: regenbui, temp. 15 gr. C. DE VERWACHT: WISSELENDE BEWOLKING. Wisselend bewolkt met enkele ver spreid -voorkomende buien Geleide lijk tot matig toenemende Noord-Wes telijke wind. Ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen als gisteren. 6 Mei Zon: Maan: ZO.N EN Op: 5.02 Op; 735 Onder: 20.12 Onder: üAT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1