Reeds twee millioen aan werken in eerste kwartaal goedgekeurd WALCHEREN JONGE ZEEUWSE TECHNICI TE GAST BIJ CENTRALE WERKPLAATS BELGISCH L00DSENC0NFLICT THANS DEFINITIEF TEN EINDE MARKTBERICHTEN DINSDAG 4 MEI 1954 PR IV1N C J ALE ZEEUWSE COURANT 7 HERVERKAVELING KOMT OP GANG Ook bedrijvigheid in voorm.-ruil- verkaveling bij Schelplioek In het eerste kwartaal van 1954 Is reeds voor een bedrag van twee mil Hoen gulden aan herverkavclingswerken goedgekeurd, zo bieek uit een verslag, dat dezer dagen op de maandelijkse vergadering van de Herver kavelingscommissie Zeeland in hotel „De Korenbeurs" te Goes werd uit gebracht. De herverkaveling wordt dus met élan aangepakt. Aan de oproep voor gegadigden voor een bedrijf elders dan wel voor emi gratie met gunstige deviezenregeling, wordt op ruime schaal gevolg gege ven, Hoewel de mogelijkheid tot opgave nog niet gesloten is, hebben zich reeds 150 personen gemeld. Verwacht mag worden, dat op het laatste moment nog verscheidene zich zullen opgeven Besloten werd aan boeren die ten gevolge van de herverkaveling gedu peerd zijn, compensatie te geven door tijdelijke pacht van grond, afkomstig van boeren die naar de Noord-Oost polder zijn vertrokken. Ter voorkoming dat deze gedupeer den tweemaal pacht moeten betalen, n.l. eenmaal voor het oude en een maal voor het nieuwe perceel, werd goedgevonden de gemiddelde pacht te vergoeden. NIEUWE OPDRACHTEN Dat het de Herverkavelingscommis- sic ernst is met de herverkavelings werkzaamheden blijkt wel uit de reeks werken welke ook in deze ver gadering besproken en goedgekeurd werden Naast enkele opdrachten tot aan schaffing van draineerbuizen en straatklinkers werden goedgekeurd: dc aanleg van 2,8 km .andbouwweg in het herverkavelingsgebied Waarde en in het herverkavelingsgebied Tho- len: het graven van waterleidingen, het leggen van betonduikers, het aan leggen, verbeteren en verharden van wegen in de Scherpenissepolder. Dit karweitje kost een half millioen gulden. Voorts wordt in het herverkave lingsgebied Schouwen-Duiveland het dempen en graven van sloten, het ega liseren en draineren van percelen in de polders Zuidhoek, Dreischor, Gou- weveer. Oosterland ter hand genomen. Honderdduizenden kubieke meters opgespoeld zand moeten verwerkt worden in de door de overstroming gevormde kreken. Elders wordt het zand, waar dit mogelijk is, onder de vruchtbare bovenlaag van klei ge werkt. Oude sloten moeten worden gedempt en nieuwe gegraven .terwijl dichtgeslibde oude sloten die passen in het herverkavelingsplan weer uit gediept of opnieuw gegraven moeten worden. En passant worden hoogteverschil len in het terrein geëgaliseerd, tevens gaat men over tot drainage van de grond Een titanenwerk. Als leek vraagt men zich af of er ooit nog wel iets van terecht komt. Men kan ech ter gerust zijn. Het komt keurig in orde, al duurt het nog wel even voordat de akkers met het jonge gewas er op, er uit zien als het groene biljartlaken. Dit kost geld, veel geld! Deze werken ver gen maar liefst tegen de twee millioen gulden dochZeeland is het waard en de noeste Zeeuwse boeren verdie nen het! VERSCHROEIDE AARDE. In de voormalige ruilverkaveling Schelphoek, gelegen in de polder Schouwen zit men ook niet stiL Ook hier zijn hele complexen met zand overspoeldnagenoeg alle sloten volgespoeld. Voor dat hier met egali satie en drainage begonnen kan wor den moeten honderden hectare wor den ontzand. Het zand heeft zich af- Rampslachtoffers waren in „Hedenesse" De afgelopen weck v/erd de eerste van acht groepen rampslachtoffers uit Rilland-Bath in „Hedenesse" ontvan gen. De ontvangst geschiedde door wika R. Wasterval, die samen met zijn echtgenote en met de maatschappelijk werkster, mej. A. Diddens, de leiding had. Woensdagmiddag werd door ds. C. Blomaard uit IJzendijke een inleiding gehouden over het onderwerp „Dijken dichten nuEen geanimeerde discussie volgde op deze voordracht. Donderdagmorgen sprak mevr. J. Risseeuw-Elfrink uit Zuidzande over „Het gezin". Er werden tal van vra gen gesteld. Die middag werd onder leiding van ds. IJ. v. d. Schoot een bezoek gebracht aan Knokke en Brug ge. Een groot aantal autobezitters uit Zuidzande hadden hiervoor htm wa gens beschikbaar gesteld. Donderdagavond hield wika Waster val een lezing over „Ontkerstening", waarna Vrijdagmiddag de bezoekers weer vertrokken. Het enthousiasme -»b.<= groot. Jeugdleiders in „Hedenesse" bijeen Het afgelopen weekend werd in „He denesse" een conferentie gehouden voor jeugdleiders uit geheel Zeeland, waaraan 42 jeugdleiders deelnamen. De conferentie was georganiseerd door de Provinciale Hervormde Jeugdraad en de C.J.M.V. en stond onder lei ding van wika W. Bijleveld, wika A. Boes, streek jeugdleidster uit de zak van Zuid-Beveland, wika D. E. Hiensch uit Goes en wika R. Waster val uit Oostburg. Zaterdagavond hield wika Bijleveld een inleiding over „clubtechniek" waarna Zondag een kerkdienst te Nieuwvliet werd bijgewoond, waarin wika Wasterval voorging Onder lei ding van wika Boes beantwoordde een forum vragen betreffende 't clubwerk, waarna het weekend besloten werd door wika Hiensch. gezet tn dikten variërend van 0 tot 80 cm. Tot een dikte van circa 15 cm kan men het zand onderploegen met een diepteploeg. Waar dit niet moge lijk is moet 't zand worden afgevoerd. Het is een desolate grauwe zand- woestenij met hier en daar de bouw vallige resten van een boerderij het sinistere zwarte silhouet van een dode boom. Nu de waterwolf weer in zijn stelling is teruggedreven krijgt men de paradoxale impressie van verschroeide aarde. En om het me lancholische beeld volkomen te ma ken .scheren krijsende meeuwen over de grillige waterplassen. Voorlopig werden 4 complexen aan gepakt. Ook dit alles kost veel geld. n.l. f 1.250.000. Het eigendom, beheer en onderhoud van door de Herverkaveling aange legde wegen, watergangen bruggen, duikers gemalen enz moet te zijner tijd aan de aangewezen onderhouds plichtigen als polders, waterschappen enz. worden overgedragen. Hiervoor moet een regeling getroffen worden Teneinde deze regeling voor te berei den is hiervoor een commissie van deskundigen samengesteld die de Herverkavelingscommissie Zeeland terzake van advies zal dienen. Het is voor insiders duidelijk dat voor het tot standkomen van de her verkaveling in Zeeland, zowel in Wal cheren als in de gebieden Schouwen- Duiveland. Tholen. Zak van Zuid-Be veland en Waarde, dr ir Mesu de stu wende kracht is geweest en bij de re gering met grote kracht heeft aange drongen op het tot standkomen van de nodige wettelijke bepalingen en het fourneren van de noodzakelijke gelden. De Herverkavelingscommissie Zee land was dan ook vertegenwoordigd bij het afscheid van de heer Mesu op 29 April te Utrecht en heeft hem be dankt voor wat hij voor de herver- kavel mgsgebieden in Zeeland heeft bereikt Vlissingen Middelburg Show werd druk bezocht In de beide bovenzalen van de so ciëteit „De Vergenoeging" te Middel burg hield de fa. A. de Pree een show van motoren, scooters en brom fietsen. In de grote zaal stond een keur van scooters en motoren op at tractieve en leerzame stands, terwijl de bromfietsen de kleine zaal tot do mein hadden. Getuige het drukke be zoek is de show bij het publiek zeer in de smaak gevallen; de ware lief hebbers hebben dan ook hun hart ten volle kunnen ophalen. Nieuwe speeltuin geopend Voor de jeugd in de Middelburg se buurt Brakstraat, Breestraat en Nederstraat was het Zaterdag een blijde dag. 's Middags om 14 uur werd namelijk de nieuwe speeltuin van de buurtvereniging geopend, die is gelegen achter school J. Voor de openingsplechtigheid was grote be langstelling, vooral van de zijde der jongere buurtbewoners, die zich daarna onmiddellijk bezig hebben ge houden met het proberen van de opgestelde „speeltuigen." Bovendien werden de meisjes en jongens door. de buurtvereniging getracteerd. De fraaie nieuwe speeltuin voorziet in deze grote buurt in een behoefte. Jeugdige brandstichter De 7-jarige knaap P. J. H. te Mid delburg was bij zijn grootmoeder op bezoek geweest en had daar een doos je lucifers gevonden, dat hij tot zijn bezit verklaarde. Met de lucifers trok hij naar het spoorwegemplacement aan de Kanaalweg, waar hij in de na bijheid van een voorraad balken wat stroo bij elkaar zocht en dit in brand stak. Natuurlijk gingen de balken ook „in de fik" en toen de jeugdige brandstichter de vlammen zag, ging hij er vandoor. Een spoorwegarbeider ontdekte het vuur en waarschuwde de brandweer, die een en ander vlug meester was. Er waren 20 balken door de vlammen aangetast. V oor j aarsconferentie Ned. Zondagsschoolver. Het district Walcheren van de Ned. Zondagsschool vereniging kwam te Middelburg bijeen voor zijn halfjaarlijkse conferentie. Met een korte inleiding uit 1 Cor. 13 werd deze conferentie geopend door de districts-voorzitter. De inleiding voor de conferentie was toevertrouwd aan de directeur van de N.Z.V., de heer A. Kroesse uit Amsterdam, die sprak over „Om gang met Kinderen". Spreker behan delde dit onderwerp geheel in het licht van het Zondagsschoolwerk en ging van de gedachte uit, dat men zich diende te bezinnen alvorens tot de omgang met het kind over te gaan. We moeten dankbaar zijn het voorrecht te genieten om in ons Zon- dagsscholwerk met kinderen om te mogen gaan, deze omgang geeft iets boeiends. „Het kind is een wordend le ven. Met nadruk wees spreker er op. dat men in het werk nimmer het kind in de weg mag staan. Het kind moet zijn eigen weg zoeken en wij als wer kers staan er naast. We dienen ons geroepen te voelen als knechten van God achter het kind te staan". Hierna volgde een discussie. Voorts werden enkele mededelin gen gedaan over het bezoek aan de N.Z.V.-jaarvergadering in Amster dam en het houden van een Jeugd- middag in deze zomer op het eiland, waaraan deel kan worden genomen door de kinderen van alle zondags- schoolgroepen boven de acht jaar. Deze goed bezochte conferentie werd met dankgebed door de heer Kroese gesloten. St. Laurens Vergadering N.C.V.B. Tijdens de maandelijkse vergade ring van de afd. St. Laurens van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond, werd op voorstel van de presidente besloten een gelukwens-telegram aan H.M. Koningin Juliana te zenden. De heer J. Lodder uit Vlissingen, bestuurslid van het Chr. Bureau voor Beroepskeuze in Zeeland, sprak over doel en wegen van de Beroepskeuze voorlichting. Op zijn inleiding volgde een bespreking. Voorts werd medege deeld, dat 11 leden van de afd< de Bondsdag op Donderdag 6 Mei a s te Rotterdam zullen bezoeken. Uit het politierapport Dezer dagen ontstond op het Betje- Wolfplein te Vlissingen een botsing tussen een autobus van de N.V. Stoomtram Walcheren en een perso nenauto. De bestuurder van de perso nenwagen trachtte de bus in de bocht m te halen, hetgeen onmogelijk bleek. Gelukkig bleef het bij enige materiële schade. Op Koninginnedag wilde een auto mobilist des avonds tijdens de taptoe door de grote menigte rijden. Hij ï-eed hierbij een dame aan, die viel en daarbij haar kindei'wagen mee trok. Zonder zich om het gebeurde te bekommeren vervolgde de onverant woordelijke rijder zijn weg. Later kon hij worden aangehouden. Het bleek, dat hij sterk onaer de in-'loed van al coholica was. In de Aagje Dekenstraat raakte de 27-jarige Korea-strjjder L. met zijn fietswiel in de spooi'rail en sloeg over de kop. Op doktersadvies werd hij naar net ziekenhuis vervoerd, van waar hij later naar huis kon worden gebracht. Jubileum K.A.B.O. Zondag hield de afdeling K. A. B. O. in het Ariënsgebouw te Vlissingen een receptie ter gelegenheid van haar zilvei-en jubileum. De voorzitter, de heer J. Heinsen, gaf een kort overzicht van de wordingsgeschiedenis. De afdeling is in betrekkelijk kort tijdsbestek van een correspondentschap gegroeid tot een afdeling van ruim 50 leden. Na de rede van de voorzitter, sprak de geestelijk-adviseur, kap. Van Gaasteren een kort woord van ge lukwens. Hierna spraken de heren P. Wanst namens K.A.B. en St. Eloy, A. Boussen namens de R.K.G.B., J. v. d. Vate namens de Kath. Bouw vakarbeiders en de vooi'zittervan K.A.B.O. Middelburg. Verder sprak nog de heer H. N. Schuurman, voor zitter van de A.B.V.A. Tot slot sprak nog de heer F. Schets, oprichter van St. Paulus, nu K.A.B.O., waarna de voorzitter met een kort dankwoord deze receptie sloot. 's Avonds was er in het Ariënsge bouw een gezellige bijeenkomst voor de leden en hun dames. Koninginnedagviering Oost- en West-Souburg De Koninginnedag te Souburg werd begonnen met een aubade door de schoolkinderen, begeleid door enkele leden van „Vlijt en Volharding". Na een kort woord door burgemeester A. H. S. Stemerding ging men in op tocht naar de speelweide in de Spoor straat, waar diverse kinderspelen werden gehouden, 's Middags werden de kinderen van de leden van de Oranjevereniging bezig gehouden, terwijl de ringrijders hun steekspel beoefenden. Het beschikbaar gestel de bekertje van de Oranjevereniging werd na een spannende kamp gewon nen door M. Filius. 's Avonds concer teerde „Vlijt en Volharding", waarna een rondgang door de gemeente werd gembaakt. gemaakt. Zoutelande Dank zij de activiteit van het nieu we bestuur van de Oranjevereniging, heeft Zoutelande op gezellige wijze feest gevierd, 's Morgens werden er kinderspelen gehouden De kinderen kregen tractaties en allemaal een prijsje. De hele dag was verder ge vuld met allerlei spelen, w.o. wieler wedstrijd, versierde fietsen, ringrij- den per fiets, zaklopen voor groten, lampionoptochten, stoelendans. Me dewerking werd verleend door de plaatselijke muziekvereniging „Luc- tor et Emergo". Concert „Ons Genoegen" Woensdagavond half acht geeft de Koninklijke Harmonie „Ons Genoe gen" onder leiding van Piet de Rooy een concert in het Bellamypark. Naast enkele marsen in samenwer king met de signaalafdeling wordt 0.m. uitgevoerd: „Valerius Gedenck- klanken", P. J. Wiest, ..In school en huis", potpourri van Nederlandse lie deren van Jakma en tot slot „Episo de Militaire" van M. J. H. Kessels. Dit laatste werk heeft vooral bekend heid gekregen als de z.g. „Slag bq Waterloo" en heeft verschillende on derdelen. De namen hiervan luiden: 1. Soldaten in bivak. 2. De taptoe, 3. De Nacht, 4. Réveille, 6. Morgenge bed, 7. Alarm. 8. In de verte naderen de Fransen, de Holanders, de Engel sen en de Pruissen, 9. de artillerie komt in steling, 10. het gevecht, 11. de Prins van Oranje wordt gewond, 12. aanval van de Hollanders, Engel sen en Pruissen, 13. de slag is alge meen, 14. de gewonden, 15. gedach ten van een stervende, 16. Marche triomphale met Wilhelmus. Enkele zullen met geweren bij het „vuren" assisteren, en bij de laatste mars zal een Bengaals vuur worden ontstoken. RAAD WESTKAPELLE Eerste vergadering in nieuwe raadhuis De raad der gemeente Westkapelle kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burge meester mr. M. Tydeman, die er zijn verheuging over uitsprak, dat voor het eerst in het nieuwe gemeentehuis körrworden vergaderd, dat hij in ver gelijking met de barak een paleis vond. In dank aanvaardde de raad de vier schilderijen voor het nieuwe raadhuis en een voorzittershamer. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school werd met ingang van 15 Juli benoemd mej. A. G. W. Bos dijk en tot vakonderwijzeres mej. J. Hoogerheijde. De begroting 1953 voor het Burger lijk Armbestuur, werd na enige wijzi ging vastgesteld, evenals die voor het openbaar lager onderwijs. Een verzoek om subsidie van de Middelburgse IJsclub en van het bu reau voor beroepskeuze werd aange houden. Biggekerke Voor de vacature van hoofd aan de Chr. kleuterschool te Biggekerke hebben zich 3 sollicitanten gemeld. Collecte. De Paascollecte in de Hervormde Gemeente te Biggekerke heeft '8.25 opgebracht. Militaire productiviteit in de Domstad „Bijzonder interessant", was de mening, welke de vierdejaars leer lingen der afdeling Werktuigbouw kunde van de M.T.S. te Vlissingen t kennen gaven na hun bezoek aan de Centrale Werkplaats der Konink lijke Landmacht te Utrecht. Dertig in getal één had de bus gemist trokken zij Maandagmor gen in alle vroegte onder leiding van hun leraren, de heren ir. D. C. Stop pelenburg en J. Siereveld, naar de Domstad, waar zij werden ontvangen door kapitein P. Ceton, die hen, even als de leerlingen der M.T.S.-en te Amsterdam en Breda, welkom heet te. Nadat een kop koffie was genut tigd, werd in groepjes van 8 perso nen onder deskundige leiding met de rondleiding aangevangen. Het grote en moderne „bedrijf" werd door de jeugdige technici In alle richtingen doorkruisd. Er worden voornamelijk revisies uitgevoerd en wel aan de meest uiteenlopende mechanismen. Zo wandelde men langs een ten dele gedemonteerde 105 mm houwitzer naar de afdeling, waar zelfs horlo ges een „goede beurt" krijgen, en vandaar weer naar een meet-inrich- ting voor optische instrumenten. Vanzelfsprekend behoort bij de werkplaats ook een afdeling „Plan ning" en deze houdt er een calcula tie op na, welke geheel in overeen stemming is met diè, welke de par ticulier zou toepassen voor dezelf de werken. Gebleken is, dat de Cen trale Werkplaats een gTOte bespa ring oplevert voor de defensie. Door deze planning is men ook in staat werken, die oneconomisch zouden worden, indien men ze zelf zou uit roeren uit te besteden. Er wordt •oornamelijk met burgerpersoneel •ewerkt (ca. 80 pet.), zodat alleen do leiding in militaire handen is. In het bijzonder was het de mo derne machinerie, welke de aandacht der jongeren vroeg er met name de preexsie-instrumenten werden met grote zorg bestudeerd. Des middags was er een koffietafel en na afloop der rondleiding spraken kapitein Ceton en majoor J. Glaser de jongelui nog toe, waarbij zfl de hoop uitspraken, dat de M.T.S.-en van deze excursie het een en ander zouden hebben opgestoken. NA VIJF MAANDEN Nieuw ministerie te Brussel benoemde nieuwe chef-loods te Vlissingen Naar wjj vernemen, is het conflict, dat «eeds geruime tjjd geleden ont stond tussen de Ver. van Belgisch» Staatszeeloodsen en't ministerie van Verkeerswezen in Brussel, thans beëindigd. De waarnemend chef- loods te Vlissingen, over wiens benoeming de kwestie hangend was, is namelijk door het ministerie vervangen door een definitieve titularis. Als zodanig is benoemd de heer B. Vollemaerc te Vlissingen. In November en December van vo rig jaar brak, zoals bekend, een 44- daagse staking uit onder de Belgi sche zeeloodsen over de benoeming van een chef-loods. De loodsen wer den' in hun opvatting gesteund door de Algemene Centrale der liberale vakbonden en de Algemene Centrale der openbare diensten in België. Men zal zich herinneren, dat de zeeloodsen op 1 Januari van dit jaar hun werk hervatten onder bepaalde waarbor- VOETBAL De Zeeuwen hield N. Borgvliet op afstand (2—1) In een aantrekkelijke wedstrijd is het De Zeeuwen gelukt de puntjes in eigen huis te houden. Het had niet veel gescheeld of Borgvliet had nog een deel van de buit medegenomen. Bij De Zeeuwen ontbrak Wjjtenburg. Nieuw Borgvliet telde geen invallers. Reeds direct vanaf de aftrap legde De Zeeuwen een technisch overwicht aan de dag. Het stug verdedigen van de Nw Borgvliet achterhoede, was oorzaak dat de Zeeuwen voorwaart- sen weinig kans kregen tot het rich ten van een goed schot en in laatste instantie was het de Nw. Borgvliet doelman die wel raad met de Zeeu wen aanvallen wist. In de tweede helft kregen de Vlissingse voor- waartsen meer kansen. Het vermoeid raken van de Nw Borgvliet spelers speelde hen in de kaart. Toch duurde het noa een half uur club van dicht bij dc leiding te geven eer midvoor De Bart kans kreeg zijn (10). Steeds golfden de aanvallen van De Zeeuwen op de Borgvliet- veste, maar altijd stond er een been van de bezoekers in de weg. Toen 2 minuten voor het einde de Borgvliet linkshalf een vrije schop kreeg te ne men wegens een overtreding van een der Zeeuwen backs verdween de bal hard over de handen van de Zeeuwen doelman Boucherle in het net (11). De Zeeuwen kreeg eveneens een vrije schop te nemen, wegens een overtreding van een van de Borg vliet backs. De bal werd door H. Schinkel voor het doel geplaatst. De Borgvliet doelman was ï-eeds gesla gen, maar een der backs trapte van de doellijn de bal weg, echter voor de voeten van de toestormende De Bart, die geen fout maakte (21). Onmid dellijk daarop floot de arbiter voor de laatetc maal. E.M.M. dolf tegen IJzendijke het onderspit (0 3) IJzendijke behaalde op EMM een volkomen verdiende 3-0 overwinning waardoor de Vlissingers in ernstig degradatie-gevaar zijn gekomen. Weet IJzendijke volgende week de thuiswedstrijd tegen EMM te winnen, dan wordt een beslissingswedstrijd tussen beide clubs noodzakelijk om uit te maken, wie het volgend seizoen in de afdeling zal moeten spelen. Voor het eerst in het seizoen ver scheen IJzendijke volledig met de vier gebroeders Poucke in de gelede ren en de oud-Zeeuws elftal soeler Van Hijfte. Voor de rust waren de partijen aan elkaar gewaagd, de aan vallen van de Zeeuwsch Vlamingen waren echter gevaarlijker. Na een half uur spelen strafte linksbinnen Poucke een blunder van de rechts back van EMM af. (1-0) In de tweede helft was de thuis club aanvankelijk sterker, maar de voorhoede bracht in die periode en kele fraaie scoringskansen om zeep. Uit een onverwachte door!: raak bracht midvoor Hendriks de stand op 2-0 voor de gasten. EMM trachtte toen de zaak te forceren door sterk opdringen; Hendriks wist daarvan handig te profiteren. Hij bracht de stand op 3-0. waarmee het einde kwam. Schoolkorfbal. Voor de korfbalcompetitie van de Middelburgse middelbare scholen werden de eerste wedstrijden ge speeld. De uitslagen waren: RHBS I- Gymnasium I 1-1; RHBS III-Chr. HB S 1-0; Chr. Kweekschool-Rijkskweek school 2-1; ulo Nieuwe Haven-ulo Sin gelstraat 1-4. GRAANBEURS ROTTERDAM, 3 Mei. Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam) Tarwe, witte, prima kwaliteit voor de vlakmolenaars tot 28.45. Rode op voeht- conditle tot f 28.15. Voedergranen. Zomergerst, kalm, maal- kwalitelt 21—22. Overigens 22.50—24. Gro ve geschoonde daarboven, haver, flauw, 2425, extra blanke daarboven, rogge, met weinig handel. 20.25—21.25. Peulvruchten: Groene erwten, kalm, 40 58, schokkers, prijshoudend. 70—110, bruine bonen, kalm, onveranderd, 80— 100. AARDAPPELMARKT ROTTERDAM. 3 Mei. Klei-aardappelen. 35 mm, op waarts Bintjes 21, Alpha 1617.50. Beve landers 21. Furore 20. Zandaardappelen: Wilpo's 11. IJselster 11.50—12. Voran 8.50 —9.50. Voeraardappelen 3.50. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. VISMIJN BRES KENS. Van 25 April tot 1 Mei Aangevoerd: 3853 kg export-garnalen 1.18—60; 979 kg handels-garnalen 1,11—81; 1516 kg schar 53—16; 271 kg bot 19—16, 48 kg schol 30—20; 177 kg tong (middel) 1,85—1,40; 110 kg rog 54—35; 5 kg griet 1.00-86; 4 kg kabeljauw 71. VEILING KAPELLE. 3 Mei. Kropsla 7—13; Radijs 16; Rabarber 1518; Spinazie 5261; Witlof 55—56; Aardappelen 1416 VISMIJN VEERE. 3 Mei Aangevoerd: 1248 kg export- garnalen 1,02—1,43; 133 kg schar 3443; 99 kg bot 29—37; 68 kg tong (middel) 1,26—2,15; 17 kg rog 29—71. VEILING MIDDELBURG. 3 Mei. Aardappelen: Koopmans Blau we grote 16; Bintjes grote 10—16. Fruit: Aardbeien per stuk 6—8; Bram- ley'a Seedling keuken 2028. Groenten: Rabarber 620; Spinazie 30 —47; Kasbloemkool A 5593; B 4560; C 31—48; D 16—21; Sla per kg 49—67; Postelein 75—82 Rode kool 14—22; Bos- selderij 3540; Peen per kg 7—10; Glas sla A 18—29; B 12—21; C 15; Uien 4—7: Radijs 3—18; Prei 28—36; Andijvie 53- 81; Kroten per kg 14—16: Witlof 94; Bos- peen 67; Koolrapen 1620. VEILING GOBS. 3 Mel. Kropsla A I 27—28; B I 20; C 10—13; Bloemkool A I 72; B n 40—63; Radijs 1315; Rabarber 1319; Ramme nas 21; Spinazie 39—47; Witlof 83; Pxal 35—36. gen. De uitvoering van de overeen komst. welke toen werJ besloten, is thans voltooid door de benoeming van een nieuwe chef-loods door het nieuwe ministerie van verkeerswe zen. Nationale Reserve in training Evenals vorige jaren zal een froep van dr Nationale Reserve van et district Zeeland deelnemen a: de Vierdaagse te Nijmegen. De man schappen zijn enige tijd geleden aan het trainingsschema begonnen. Dit schema houdt in, dat iedere man rond de vierhonderd kilometer moet hebben afgelegd alvorens in aanmer king te komen de Vierdaagse mee te kunnen lopen. Nieuwbouw in Stavenisse Tijdens een korte plechtigheid ten gemeentehuize van Stavenisse heeft burgemeester L. A Verburg Zater dag de eerste van de twaalf na de watersnood van vorig jaar In Sta venisse gebouwde woningen aan de toekomstige bewoners overgedragen. Het betreft hier 12 van de 19 Noorse woningen, welke in Stavenisse wor den gebouwd. De burgemeester herinnerde aan de droeve rampdagen en zeide. dat de le Mei 1954 als éen blijde dag in de herinnering zal blijven voortleven. Spreker sprak de wens uit, dat de nieuwe woningen tot in lengte van dagen bewoond zullen kunnen wor den en dat de toekomstige bewoners daarvan veel genoegen zullen mogen beleven. Ziekenauto geslipt Op de 's-Gravenpolderseweg ter hoogte van de watertoren te Goes, is Maandagavond omstreeks kwart voor zeven een ziekenauto van de firma Van S.: die op weg was om een pa tiënt af te halen, geslipt en tegen een electrische lichtmast gereden. Vervol gens is de wagen aan de overzijde van de weg in een ondiepe sloot terecht gekomen. De lichtmast kraakte af, terwijl de auto enige schade aan de voorzijde opliep. Er deden zich geen persoon iijke ongelukken voor. Inaugurele oratie van Dr. L. Geschiere Vrijdag 28 Mei a.s. zal dr. L. Ge schiere, afkomstig van Sex-ooskerke, in het A.M.J.V.-gebouw te Amster dam zrjn inaugurele oratie uitspre ken in verband met zijn benoeming als gewoon hoogleraar in de facul teit der letteren en wijsbegeerten van de Vrije Universiteit (V.U.) te Am sterdam. Bronzen kruis voor Zeeuw Te Soesterberg werd op Koninginne dag aan de opzichter 3e kl. vliegtuig- technische dienst, sergt.-maj. J. M. C. Elenbaas uit Tholen, het hem door H.M. de Koningin toegekende Bron zen Kruis uitgereikt. De heer Elen baas ontving deze onderscheiding voor zijn illegaal werk tijdens de be zetting. Slechte kreeften-vangsten Hebben te Yerseke enige kreeften vissers, wegens de uiterst slechte vangsten, het bedrijf reeds gestaakt, ook in de Gre«elingen, anders een der beste plaatsen voor deze visserij in Zeeland, wil het dit jaar In het geheel niet lukken. Vermoed wordt, dat het koude weer hiervan de oor zaak zal zijn en dat straks, wanneer de natuur wat milder wordt, de kreeften uit hun schuilplaatsen zul len komen. Geslaagd weekend In de jeugdherberg te Domburg werd een geslaagd weekend gehou den ter begroeting van de nieuwe lidmaten der Ned. Herv. Kerk. Dr. H. v. d. Linde sprak over de komen de oecumenische conferentie te Evan- ston, waarop een geanimeerde dis cussie volgde. Mevrouw H. Boersma- Smit behandelde het onderwerp: „Wat betekent het tot de kerk te behoren." Daarbij wees zij er on dat het antwoord op deze vraa- was het staan in dienst der prediking, ook al is men geen predikant. Waar zijn onze schepen Abbeberk p. 1 Kreta n. Genua. Alamak p. 1 1530 O Vlissingen 1 te Antwerpen. Arendsdjjk 1 p. 0955 Vlissingen 1 te Antwerpen. BlIJdendijk p. 1 1400 Vlissingen 1 te Antwerpen. Delft 1 Scillys gepass. naar Trinidad. Lawak 2 v. Bahrein n. Bombay. Lemsterkerk 2 Finlsterre gep n. Ilarr.b Muiderkerb p. 2 0535 Vlissingen 2 te Antw. Pieter S 30 v. Amsterdam n. Swansea p. 2 Landsend. Polyphemus pass. 2 Guardaful n. Penang. 1 v. Aden. Prins Willem IV 1 te Rotterdam. Soestdijk l van Savannah naar New Or leans. Willem Ruys 2 te Singapore. Zuiderkruis 2 tc Rotterdam. Annenkerk 30 te Adelaide Drente 28 v. Galveston n. New Orleans. Gouwoe vertr. 3 v. Rotterdam n. Hamb. Stad Maastricht 30 te Sas van Gent. Stad Schiedam 4 vm. Amsterdam verw. Utrecht p. 1 1200 Azoren n. Halifax. Abbekerk 4 te Genua verw. Esso Amsterdam t. 3 v. Sidon n. Antw. Joh. v. Oldenbarnevelt p. 3 kp. Northumberland n. Melbourne. Aalsdijk 2 v. Baltimore n. Norfolk. CotUca 3 v. Paramaribo te Amsterdam verw. Rljnkerk p. 1 Ceylon n. Aden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7