BESTE Groei van industrieel apparaat snel genoeg? C DE RUIL J LANDBOUWBEURS TE UTRECHT MAANDAG GEOPEND 5 doktoren BEHOEFTE AAN RUILVERKAVELING IS NOG ZEER GROOT JIMMY en de Bende van Bolletje Bink 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 4 MEI 1954 De Herstelbank komt met enkele cijfers en feiten (Door onze economische medewerker). Een week na het jaarverslag van de Nederlandschc Bank is het verslag over 1953 van de Maatschappij tot Financiering van het Nationaal Herstel N.V. verschenen. Of, om het wat huiseiyker tu zeggen, van de Herstel bank. Die naam doet thans inderdaad een beetje vreemd aan, maar in die eerste jaren na 1946 was het begrip „herstel" toch wel juist, want deze bank stelt zich ten doel het verstrekken van golden aan ondernemingen, die voor de nationale welvaart van belang z(jn doch die op do kapitaal markt haar credietbehoeften niet kunnen dekken. Van een herstellen van onze eco nomie van de slagen van de oorlog is thans geen sprake meer. Wel van een uitbouw, van het vergroten van ons industriële apparaat om de steeds groter wordende bevolking te voeden en Werk te verschaffen. In het uitgebreide en zeer interes sante verslag van de Herstelbank wordt aan de noodzaak van industri alisatie en alles was voor de verwe zenlijking hiervan vereist is, dan ook ruimschoots aandacht geschonken. Niet bereikt. Kenmerkend doch niet direct hoop gevend is in dit verband de vra gend gestelde uitlating in het ver slag, dat de mate van industrialisa tie, die in de 4e industrialisatienota van de minister van Economische Za ken als doel werd gesteld, niet be reikt zal worden. Dit is voor de toekomst uitermate belangrijk. Wij mogen thans juichen door J. B. KELHOLT over de hoogconjunctuur, waarin wij leven doch wij zullen ook vooruit moeten kijken. En als de groei van ons industriële apparaat ontijdig ge- stuit wordt, missen wij over een een paar jaar de boot. Diverse factoren kunnen hiervoor aansprakelijk gesteld worden. Een zeer belangrijke factor is natuurlijk de lust tot investeren. Een onderne mer die geen extra winst verwacht van de uitbreiding of modernisering van zgn bedrijf, denkt er niet aan de bespaarde middelen hiervoor te f ebruiken of vreemde middelen aan e trekken. Anders wordt dit in som mige gevallen, als de concurrentie er toe dwingt om „bij" te blijven. Uit de cijfers blijkt volgens een tdxatie van De Nederlandsche Bank dat de industriële investeringen in 1958 naar schatting 10 lager waren. Dit behoeft natuurlijk nog niet te betekenen, dat wij op de weg terug zijn en dat wij de industriali satieslag verliezen, doch wel, dat het oppassen geblazen is. Dit heeft de overheid gelukkig ook ingezien, getuige de wijze waarop zij het roer heeft omgegooid en op fis caal terrein m.i.v. 1 Januari 1954 de ondernemer is tegemoet gekomen. Het is te verwachten, dat de inves teringen ten behoeve van de werkge legenheid op lange termijn hierdoor geprikkeld worden. Mits uiteraard de loop van de conjunctuur ons geen parten gaat spelen, omdat een on dernemer nu eenmaal alleen naar de winst in de toekomst kijkt. Stimulans. De Herstelbank heeft overigens zeker niet stil gezeten. Heeft de on dernemer zelf geen middelen kunnen reserveren (door de winst maar ten dele uit te keren) en kan hij ook op de kapitaalmarkt niet terecht voor liet uilgeven van aandelen of obliga ties, dan kan hij bij de Herstelbank om een crediet aankloppen, dat hij niet binnen een of twee jaar behoeft terug te betalen (een gewone bank geeft deze credieten niet). De Herstelbank geeft deze langlo pende industriële credieten echter niet gemakkelijk, ja, zij is zelfs be rucht wegens de strenge voorwaar den. Nu wordt hieraan Kennelijk niet altijd zo de hand gehouden (denk aan Polynorm) doch ae gedragslijn, dat alleen aan levensvatbare bedrijven geld wordt gegeven, is gezond. Per. slot van rekening is 51 van het kapitaal ad 300 millioen van deze bank gefourneerd door de staat. Uit eindelijk zou de belastingbetaler dus voor de stroppen opdraaien. Die zijn er natuurlijk wel (hoewel wij hier niet achter komen), doch de ruime winsten stellen de bank ln staat ruime reserveringen te vormen om schokken op te vangen, vóórdat het kapitaal aangesproken zou moe ten worden. Enkele cijfers. Wij zullen tenslotte met een paar cijfers eindigen om een indruk te ge ven van de betekenis van de Herstel bank voor onze economie. In 8 jaren (van 1946 t/m 1953) gaf zg voor 800 millioen credieten, waarvan 258 millioen aan de metaalnijver heid, scheeps-, vliegtuig- en wagen- bouw, 167 millioen voor het ver keer en 115 millioen voor de chemi sche nijverheid. Eind 1953 stond er nog 406 mil lioen aan verleende credieten uit, doch hiervan was slechts 71 opge nomen. Na de metaalnijverheid enz. met 124 millioen was het verkeer met 92 millioen op de tweede plaats gekomen: in 1953 werden nl. enige grote credieten verstrekt aan een scheepvaart onderneming. Zeer instructief zijn ten slotte de beschouwingen over de afzonderlijke takken van nijverheid in 1953, omdat zij een kort maar duidelijk licht wer pen op het wel en (vooral wee in een bedrjjfstak. j Wegens plaatsgebrek moeten wij er mee volstaan belangstellende le- 1 zers op dit gedeelte van het verslag slechts te attenderen. te Gent op 7 en 8 Mei Ruim tweehonderd Nederlandse gemeentebestuurders zullen deelne men aan de Benelux gomeentedagen, die de Vereniging van Nederlandse gemeenten en de Belgische bond van steden en gomeenten op 7 en 8 Mei a.s. in de Belgische stad Gent zullen houden.' Het onderwerp van de conferentie is „de gemeente en de industrie." In leidingen hierover worden gehouden door mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van Eindhoven, dr. H. Gravatte, burgemeester van Die- kirch (Luxemburg) en L. Meschiers, burgemeester van Gent. Een groot aantal autoriteiten uit de Beneluxlanden zal op de conferen tie aanwezig z(jn, terwijl ook de hoge autoriteit van de Europese ge meenschap voor kolen en staal zich zal doen vertegenwoordigen. In 1952 werd een dergelijke con ferentie in 's-Hertogenbosch gehou den, waaraan toen door ruim 300 femeentebestuurders uit de drie lan en werd deelgenomen. Beroep Zuid-Molukken op Geneefse conferentie Ir Manusama, „hoofd van de po litieke commissie van de republiek Zuid--»LOlv.kken" heeft Vrijdag aan de conferentie te Genève een brief over handigd van mr Soumokil, „president der Zuid-Molukken". Hierin doet de heer Soumokil van Ceram uit een be roep op de conferentie van Genève „om er op toe te zien, dat de verplich tingen, die onder verantwoordelijk heid van de Verenigde Naties zijn aan gegaan, worden nagekomen en dat de rechten, die ons volle zijn gegeven en die gewaarborgd worden door de vrije naties der wereld, worden nagekomen, opdat rust en orde in dit deel van Zuid-Oost Azië worde hersteld", Q De vereniging voor vreemdelingenver keer te Noord wijlt heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag 10.000 overnachtin gen van buitenlanders geregistreerd. Er moesten 2250 buitenlanders bij particu lieren ondergebracht worden. VORM MOET NOG GROEIEN De voorbeeld-dorpen De landbouwbeurs, die tot 8 Mei in de Bernhardhal van de Jaarbeurs te Utrecht wordt gehouden, is Maandag geopend door de secretaris van de stichting voor de landbouw ir. Cr. F. P, Royackers. In zijn openingsrede zeidë ir. Roy ackers, dat de landbouwbeurs nog in ontwikkeling verkeert. Door het ont breken van de stichting „het land bouwwerktuig" die ook in de afgelo pen jaren slechts min of meer onwil lig tot medewerking gebracht werd, heeft deze vakbeurs haar definitieve vorm nog niet bereikt. In de kring van het agrarisch be drijfsleven en ook bij de plattelands vrouwenorganisaties is men op dit moment zover gevorderd, dat men zich stelt achter de idee om te komen tot een zich om het andere jaar her halende agrarische expositie van een zo volledig mogelijk karakter, zo zei- de ir. Royackers verder. Deze ten toonstelling zal dan niet alleen zijn een telkens terugkerende manifesta tie van de stand van zaken en van de vorderingen in het gehele domein van land- en tuinbouw, doch zij zal tevens de plaats moeten zijn, waar de leveranciers van gebruiksvoorwerpen, bedrijfsmiddelen, doelmatige en bruik bare machinerieën, artikelen voor huisinrichting etc. hun producten to nen om de talloze potentiële kopers tot een bevredigend zaken doen te brengen. Tenslotte wees ir. Royackers nog op een nieuw systeem van voorlichting, dat in Rottevalle in Friesland en in Kerkhoven in Noord-Brabant is toe gepast, waar z.g. voorbeeld-dorpen gesticht zijn. Door middel van subsi dies is een flink aantal boeren er toe gebracht bepaalde verbeteringen in nun bedryven of in de toerusting van de huishouding aan te brengen. Deze proefneming acht spreker om ver scheidene redenen belangwekkend. Op de juiste wijze aangepakt opent een voorlichtingsmethode als in de beide dorpen toegepast naar sprekers oordeel goedé perspectieven. De landbouwbeurs kan naai' zijn mening ook op dit terrein belangrijk werk doen door met een volledige as sortiment en door middel van goede voorlichting ongekend grote, doch sluimerende potenties, te activeren en tot verantwoord kopen te brengen. Advertentie waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Ala u geregeld laxeermiddelen slikt. Is er nu een manier om er vun af te komen. 83 van de 100 personen lukte het: u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpllletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw Inge wanden ln staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en ver valt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. 52 Voorkeur aan vrijwillige sanering Verschenen is de memorie van antwoord op het voorlopige verslag van de Tweede Kamer ov,er hét ontwerp ruil verkavel ingwet. Het verheugt de ministers, dat de vaste Oommissie voor de landbouw met grote belangstel ling er voor een groot deel ook met instemming van het wetsontwerp heeft kennis genomen. Er zal naar gestreefd moeten worden de capaciteit van het ruilverkavelingsapparaat tot het maximum op to voeren en tegelijker tijd de procedure van de uitvoering tot het kortst mogelijke duur terug te brengen. Dr. E. Heldring overleden Maandag is in alle stilte te Am sterdam het stoffelijk overschot ter aarde besteld van dr Ernst Heldring, die Donderdag: 29 April j.l. in Am sterdam op 82-jarige leeftijd 'is over leden. Dr. Heldring heeft een grote plaats ingenomen in de Nederlandse scheep vaartwereld. alsook in het bedrijfsle ven in het algemeen. Van 1899 tot 1937 is hij directeur geweest van de Ko ninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij. Nadien is hij vele jaren president-commissaris van de K.N.S. M .geweest. Bijna tien jaar lang (van 1922 tot 1931) was dr. Heldring voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam. Op 68-jarige leeftijd, toen dr. Hel dring zich feitelijk reeds uit het za kenleven had teruggetrokken, werd op hem een beroep gedaan door de Nederlandsche Handel Maatschappij te Amsterdam, om de opengevallen plaats van de president dezer instel ling te bezetten. Dr. Heldring heeft aan het toen op hem gedane beroep langer dan in zijn bedoeling dag deze functie bekleed. Dientengevolge is dl'. Heldring van October 1939 tot eind December 1948 president van de Ne derlandsche Handel Maatschappij ge weest. Ontwerp voor nieuw burgerlijk wetboek Bg het Staatsdrukkerij- en Uitge verijbedrijf in Den Haag is versche nen het eerste gedeelte (omvatten, de boek 1-4) van het ontwerp voor een nieuw burgerlijk wetboek, opge steld door prof. mr. E. M. Meijers. Nationale luchtvaartschool blijft bestaan Naar wij vernemen is er door nau we samenwerking met de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart, een basis gevonden waarop de N.V. Nationale Luchtvaartschool haar bedrijf kan voortzetten. Medio 1955 hoopt de school haar thans op Ypenburg gevestigde hoofdzetel over te brengen naar het, naar verwacht wordt, dan gereed zijnde vliegveld in de Zestienhovense polder bij Rotter dam. De school leidt sport- en privé- vliegers op. De ministers vrezen allerminst, dat het aantal ruilverkavelingen krachtens de wet zal gaan afnemen. De behoefte aan ruilverkaveling in ons land is nog zeer groot, terwijl ook de animo onder de boeren om tot ruilverkaveling te geraken aller- wege aanwezig is. Het tempo, waarin de ruilverka velingen tot stand komen, moet op gevoerd worden. De ministers zijn van oordeel, dat de ruilverkavelingswet, zoals deze Paard aan ketting voortgesleurd achter tractor Ernstige dierenmishandeling „Bar en boos" zo zei de politierech ter te Amsterdam, mr. L. de Blécourt, Maandag over het geval van dieren mishandeling, waarvoor de 56-jarige landbouwer N. V. en zijn 25-jarige zoon N. H. V., beiden uit Nieuwer- Amstel, terecht moesten staan. Op S October van het vorig jaar weigerde een der beide paarden, die voor een wagen met bieten waren ge spannen, een stap te verzetten. Op last van de vader deed de zoon het dier een streng om de nek en beves tigde het uiteinde aan een tractor. Men wilde trachten zo het weerspan nige paard aan het lopen te krijgen. De streng brak evenwel en de boer wei'd daarop zo woest, zo verklaarde een als getuige gehoorde 16-jarige knecht, dat hij opdracht gaf een ket ting met schuifstróp om de hals van het dier te leggen en aan de tractor te bevestigen. Aanvankelijk liep het paard een dertig meter mee, doch toen weigerde het opnieuw. De boer sloeg het dier met een bietenriek met stompe punten op de snuit, waardoor het dier uit de neus ging bloeden. Het viel op de grond en nadat men het had losgemaakt van de wagen, heeft de boer het vijf dagen op het land la ten liggen. Daarna is het afgemaakt voor de slacht. „Ik dacht, ze trekken het beest nog uit elkaar", zo zei de jeugdige ge tuige, „Ik maakte een opmerking te- fen de boer over dit afbeulen, doch de oer riep me toe, dat ik me daarmee niet haa te bemoeien". Uit een schriftelijke verklaring van de dierenarts, G. Hoogstraten uit Am stelveen, bleek, dat het ruggemerg van het paard beschadigd is geweest, waardoor het dier na de mishandeling niet meer kon staan. De verdediger verklaarde, dat va der en zoon V. bekend staan om hun grote liefde voor de dieren en dat dit dier juist een lievelingspaard was. Op verzoek van de verdediger heeft de politierechter de zaak aangehouden tot 21 Mei a.s., om dan de dierenarts als getuige te horen. 65. Het geluld, dat tot Jlmmy doordrong het zal toen ongeveer half vier zijn geweest kwam langzaam naderbij. „Het komt mijn richting uit", dacht Jimmy, die zich zo goed mogelijk achter het beeld van de herder met zijn schapen verborg, maar toch trachtte een blik te werpen op degene, die het gerucht veroorzaakte. Het waren in elk geval geen voetstappen, die hij hoorde. Het was een meer slepend geluid. Het was nu heel dicht bijToen zag Jimmy iets voorbij schuiven I Een spook! Dat was het eerste waaraan Jimmy dacht toen hij de mysterieuze gestalte ontdekte, die net als een soort slaapwandelaar door de gang van het kasteel schreedNu behoorde Jlmmy tot die categorie men sen, dio niet aan spoken en geestverschijningen ge looft en daarom keek hij wat scherper toe,De ba rones!" dacht hij. ,,'t Is niemand meer of minder dan de baronesWat moest dat oude mens hier in het holst van de nacht? Het arme schepsel had een grote omslagdoek om de schouders geslagen. Het grijze haar hing in slierten langs haar gelaatVlak voor Jim my bleef zij eensklaps stilstaan. Zij mompelde iets.... Jlmmy spande zich in er iets van te verstaan„Bah", zei de barones. „Een huis vol van die ongelikte beren. Wanneer zal ik ooit van ze verlost wordenToen lachte zij even. „Maar ik geloof wel, dat nü de tijd ia gekomen, om die vervelende lieden eens een poets te bakken. na aanneming van het thans aan hangige voorstel zal komen te lui den, goede mogelijkheden biedt om een eindweegs te vorderen op de weg naar het beoogde grondgebruik en dat er voorshands nog geen aan leiding is om deze wet volledig om te vormen tot een herverkavelings- wet naar het voorbeeld van de „her- verkavelingswet Walcheren". De ministers geven aan vrijwillige sanering de voorkeur boven gedwon gen. Nagegaan wordt of het met het oog op onze goud- en deviezenreser ve verantwoord is de speciale emi- gratie-deviezenregeling, die voor de herverkavelingen in het rampgebied geldt, ook in de toekomst voor de in voorbereiding of in uitvoering zijnde ruilverkavelingsgebicden van toe passing te verklaren. Praktijkschool voor landbouwmechanisatie De directeur-generaal van de land bouw, ir. A. W. van de Plassche, heeft Maandagmiddag in de Wierin- germeer de practijkscnool voor land bouwmechanisatie „Oostwaardhoeve" geopend. In zijn openingsrede legde ir. van de Plassche er de nadruk op, dat de mechanisatie van de landbouw snel vorderde. Het feit, dat na de oorlog voor een bedrag van naar schatting 700 millioen in landbouwmachines werd geïnvesteerd acht spr. daarvoor een duidelijk bewijs. Daarmede is het einde nog niet bereikt. De nieuwe school wil er voor zorgen, dat de jon ge landbouwers de machines kennen en er op de juiste wijze mee werken. KERKNIEUWS Evangelische Maatschappij De Evangelisatie Maatschappij, die ten doel heeft de verdediging van de geestelijke en economische belan gen van het Protestantisme in Ne derland, stelt voor tot uitbreiding van het hoofdbestuur over te gaan. Daartoe wil men benoemen dr. N. J. Hommes, Geref. predikant te Rot terdam, tevoren in Middelburg. Ds. J. B. T. Hugenholtz met emeritaat Ds. J. B. T. Hugenholtz heeft Zon dagmiddag wegens zijn emeritaat afscheid genomen van zijn gemeente Ammerstol. Het zeventiende-eeuwse Hervormde kerkje was geheel ge vuld. niet alleen met gemeente-loden, maar ook met belangstellenden van andere kerkgenootschappen uit het gehele land. Het woord werd o.m. gevoerd door burgemeester Diepenhorst van Am merstol, ds. Lekkerkerker uit Berg ambacht en ds. Stapert namens de Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den, ds. Verdonk namens de Goudse Vrijzinnig Hervormden en ds. J. J. Buskes namens „Kerk en vrede". In de consistorie namen vele gemeente leden afscheid van ds. Hugenholtz, terwijl zich in de pastorie een groot aantal vrienden van buiten Ammers tol had verzameld. Ds. Hugenholtz, zal zich in Zeist vestigen, van waaruit hij een nieu we activiteit namelijk ten behoe ve van de ontwikkelde' gebieden N zal ontplooien. GEREF. KERK. Bij de Geref. Kerk te Tholen is be roepen cand. Augustijn uit Rotterdam. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar 's Gravenhage, toez. (Jasmijnkwartier), M. C. Koolo, thans predikant in wijkgemeente 1, aldaar. Bedankt voor Bosnüm Zwaag, toez., P. J. Barnouw, voorgan- fer van de Nederl. Prot. Bond te Chiedam. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Amstelveen, W. van Boeien te Eindhoven. Aangenomen naar Leek, W. Ver boerd te Ommen. Feuilleton door MARGARET MALCOLM 52 „Dat spreekt vanzelf", spotte haar geneesheer. „En u ook. Ik denk dat u nooit een liefdesgeschiedenis over uw kant hebt laten gaan, vooral niet wanneer ze zich. zoals deze, vlak on der uw neus afspeelde". Mevrouw Lowdham's gelaat betrok even. „Eéns ls het toch gebeurd tot het te laat was", zuchtte ze, „maar we zullen dat nu laten rusten. Wat Se rena en Nick betreft, hoop ik, dat u gelijk hebt, al vermoed ik, dat er iets tussen die twee bestaat". „Ja, dat heb ik juist ook gezegd", hernam de dokter. „Neen, ik bedoel zoiets als een slag boom, een hinderpaal. Nick doet alsof hij erg voorzichtig, erg geduldig moet zijn. Ik weet niet, of u me helemaal begrijpt". „O, ik weet zeker van niet", gaf dr. Hafford grif toe, „maar als u 't zegt, zult u wel gelgk hebben. In elk geval is het een aangename afwisseling. Tegenwoordig hebben de meeste jon gelui zo'n hoge dunk van zichzelf, dat het wel lijkt alsof ieder jong meisje hun zonder meer in de armen moet vallen. Maar kom, ik stap eens op. Pas goed op uzelf en maakt u geen zorgen, want dat helpt niemendal, „Neen, dokter", zei mevrouw Lowd- ham onderdanig. „U hebt volkomen gelijk; ik zal me netjes gedragen". „Hm", klonk het twijfelend. „Ik ge loof, dat u wat in uw schild voert en verwacht niet, dat u 't mij zult vertel len, maar blijf in vredesnaam rustig en laat anderen het werk voor u doen. Heus, wanneer u er eenmaal aan ge wend is, gaat u er van genieten". „Ja, je zult er aan moeten denken", zei mevrouw Lowdham zelfvoldaan tot Serena, „dat ik helemaal geen zor gen of emoties mag hebben. Dat zegt tenminste dr. Haflord en ik ben be sloten het uit te buiten. Per slot van rekening zullen jullie wel gauw ge noeg ervan krijgen om altijd op mij te passen". Serena, die aan het afstoffen was, drukte vluchtig een kus op het voor hoofd van haar grootmoeder en zei schertsend: „Lieve grootmama, ik rind u een ondeugende jokkebrok en geloof niet, dat u iets mankeert". „Och", grinnikte mevrouw Lowd ham, „dat zeg ik ook altbd tot de dok ter, maar hij wil het met toegeven. Voor het ogenblik vind ik, dat je grootvader zijn zorg meer nodig heeft. Ik ben bang. dat ik die arme Richard erg geschokt hebt". „Ja, natuurlijk was het een schok", beaamde Serena, „maar volgens mg ziet hij de laatste dagen er niet meer zo overspannen uit. En hij komt ook meer buitenshuis". ,-Dat is het werk van die beste Nick", zei mevrouw Lowdham dankbaar. „Ik zou niet weten, wat we zonder hem hadden moeten beginnen". „Neen", gaf Serena schuchter toe. Haar grootmoeder zag haar oplet tend aan. „Je weet het zeker wel hè vroeg ze vriendelijk. „Wè.t weten?" stamelde Serena. Ik... ik begrijp u niet". Mevrouw Lowdham greep zachtjes haar hand. „Ik denk van wel, kind lief", zei ze. „Ik bedoel, dat Nick op je verliefd is en het je wel gauw zal vertellen". „O... als 'tu blieft!"... riep Serena, die trachtte haar hand terug te trek ken. „Neen, lieve kind, dat helpt niet", klonk het vriendelijk, maar op een toon van gezag. ,Je kunt niet doen, alsof het je niet aangaat. Nick is erg aardig en geduldig, maar per slot van rekening toch een man. Hy kan niet alleen je vriend zijn, Serena en je hebt niet het recht al zijn attenties als iets dat vanzelf spreekt te beschouwen, wanneer je hem niets in ruil wilt ge ven. Versta me goed, ik wil je niet tot een besluit dwingen, maar speel niet met Nick's gevoelens. Hij is iemand met een sterk karakter, maar ook van schérpe tegenstellingen. Geen gemak kelijke man, om mee te leven, Serena, maar als je hem lief genoeg hebt om hem nooit teleur te stellen kan hij je veel meer bieden dan heel wat andere mannen hun vrouwen kunnen geven. Ik geloof, dat je de moed zult hebben, alles op één kaart te zetten, want met iemand als Nick ls het inderdaad alles of niets. Dus, kindlief, dien je te we ten wat je doet. En houd nu op met dat zogenaamde stof afnemen. Ga lie ver wat wandelen: dat is beter voor de rozen in mijn kamer". Serena moest onwillekeruig lachen en voleindde snel haar werk. Juist toen ze er mee gereed was, kwam juf frouw Twist bruinen. Ze had in het begin der ziekte van mevrouw Lowd ham op Little Barffeld geslapen, maar was nu weer op Pilgrim Cottage en kwam alleen nog enige uren overdag. In haar hand hield ze een vaas met pas geplukte bloemen, wat mevrouw Lowdham een kreet van blijdschap ontlokte. „Hoe lief van u, Juffrouw Twist! Ik houd zo van tuinbloemen. Hoor eens Serena, nu juffrouw Twist er is, kim jy met een gerust geweten uitgaan. Ja", ging de oude dame, zich tot de brave Emma wenden voort, „ik heb haar gezegd, dat ze wat in de open lucht moet om haar kleur niet te ver liezen". „Ja, inderdaad", beaamde juffrouw Twist, „ofschoon juffrouw Serena meestal niet veel kleur heeft. Ze heeft me vaalt doen denken aan een boek, dat ik eens gelezen heb en waarin van de heldin werd beweerd, dat haar huid wel van albast leek". Serena schrok van dit verhaal. Na- tuuriyk had juffrouw Twist beloofd, het geheim niet te verraden en ze was die belofte tot nu toe heel goed na gekomen door - trouwens erg gemak kelijk weer in de oude benaming „juffrouw Serena" terug te vallen. Nu echter moest het mevrouw Lowdham toch wel duideiyk worden, dat de oude huishoudster doelde op eon vroeger tijdstip dan haar verbiyf te Barfieid. Intussen scheen Serena's grootmoeder niets byzonders te hebben bemerkt, want ze zei alleen: „Een huid van al bast! Dat klinkt prachtig. Kom, kind lief, ga nu maai', juffrouw Twist en ik zullen samen wat babbelen". Onwillekeurig keek Serena even juffrouw Twist aan, die geruststel lend glimlachte. Ze mocht zich dan even versproken hebben, maar nie mand zou er ooit in slagen, haar be paalde geheimen te ontfutselen. Misschien zei daarom later op de dag mevrouw Lowdham tot naar echtgenoot: „Zou je denken, dat Eve rett tijd kon vinden om ons eens te be zoeken. Hy is in. lang niet hier ge weest en we hebben hem eigeniyk nooit voldoende bedankt voor het vin den van Serena". „Och, hij heeft het druk, maar we kunnen 't hem vragen", antwoordde dr. Lowdham, terwyi hg op zgn hor loge keek. „Als ik hem nu opbel, tref ik hem mogeiyk op zijn kantoor". Met deze woorden ging hg naar de telefoon: enige minuten later kon h\J mededelen, dat Everett de volgende avond zou verschgnen. Nick kwam de volgende dag eten en Serena, zich de woorden van haar grootmoeder herinnerend, -loeg hem oplettend gade en luisterde aandach tig naar wat hij zei! Zelf nam ze wei nig deel aan het gesprek. Mevrouw Lowdham had duioelgk bemerkt, dat Nick op haar, Serena verliefd was en zij van haar kant twyfelde niet aan de echtheid van zgn gevoelens. Intussen had Serena's grootmoeder ook gewe zen op de tegenstellingen in Nick's ka rakter. Stond dit soms in verband met haar andere opmerking, dat het je gens hem alles of niets moest zgn Serena vroeg zich af, of alles anders zou zgn gelopen, als ze hem had ge toond, hoeveel hij voor haar beteken de. Zr wist het met en het was nu in elk geval te laat Behalve dan, dat ze hem mogelijk nog meer lief had dan te voren, fin als ze samen nog eens gelukkig wilden zgn, kon van enige terughouding geen sprake meer we zen. (wordt vervolg dj.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 4