PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Situatie te Dien Bien Phoe Zondag bijzonder ernstig Minister Algera Veerhaven te opende nieuwe Kruiningen BILT BUITENLANDSE TOERISTEN STROOMDEN NAAR NEDERLAND BRAND VERWOESTTE HUIZEN EN BOS EN HEIDE DUUR VAN DE CONFERENTIE OP DRIE MAANDEN GESCHAT 197e Jaargang-No. 102 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F, B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv,: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 3 Mei 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 15 regels f 1/Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of udres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2361 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. teief. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr 2; Zierikzee. N Bogerdstr. C 160. tcicf. 26. MAN TEGEN MAN GEVECHTEN Massale rebellenaanval werd ternauwernood afgeslagen Na 50 dagen van strijd vingen de Vietminh-rebellen Zaterdagavond hun derde grote aanval op het versterkte kamp Dien Bien Phoe aan. De rebellen-generaal, Giap, had daartoe 40.000 man verzameld en zijn artillerie aanmerkelijk versterkt. In acht uren van hevige nachtelijke gevechten gingen drie Franse steun punten verloren. Zondagmorgen slaagden de Franse troepen er in twee van de steunpunten bij tegenaanvallen te heroveren, maar later moesten deze heroverde steunpunten toch weer ontruimd worden, ondanks de steun van de Franse luchtmacht. Van de drie veroverde punten ligt er een ten Oosten, een ten Noord Wes ten en een aan de Noordkant van het Franse defensiecentrum. De opstandelingen zijn dit centrum thans tot op 600 meter genaderd. Ook drongen zij een der steunpunten van de Zuidelijke verdedigingspost binnen, die enige kilometers van het hoofdkamp ligt. De Franse autoriteiten te Hanoi beschouwen de thans ingezette reeks van aanvallen als beslissend voor het lot van de belegerde vesting. Zondagmorgen werden door liet Franse opperbevel de verliezen aan de Franse zijde „zwaar" en aan de rebellenzgde „aanzienlijk" genoemd. Tegen Zondagavond werd een her nieuwde grote aanval verwacht. De steunpunten Het gehele verdedigingsstelsel van Dien Bien Phoe omvat 20 steunpun ten. Zes steunpunten van deze 20 hebben de voornaamste stoot van de aanval moeten opvangen, waarbij zich hevige gevechten van man tegen man afspeelden, nadat eerst met handgranaten en mitrailleurs ge tracht was de belegeraars af te slaan. Er begint tekort aan drinkwater te heersen en de ammunitie wordt schaars. Zaterdag heeft generaal Christian de Castries zich er over beklaagd, dat er alarmerende berichten in de Franse pers verschenen zijn over Dien Bien Phoe. Die berichten hebben een slechte invloed on het moreel van de verdedigers, aldus de generaal. Andere acties Tegelijk met hun grote aanval op Dien Bien Phoe hebben de Vietminh- rebellen een hevige actie ingezet te- Een leerlinge van een kloosterschool biedt koningin Elizabeth bij haar aankomst met een vliegtuig te En- terbe (Oeganda) een mand bloemen aan. Naast de koningin de gouver neur van Oeganda. gen de verbindingsweg Hanoi-Hai- phong, langs welke weg de Fransen al het materiaal voor de strijd in Noord Indo-China moeten opvoeren. Op verscheidene plaatsen werd de weg door rebellen ondermijnd Een poging om een brug over een rivier, 70 km ten Oosten van Hanoi op te blazen, mislukte, maar ver scheidene Franse soldaten verloren het leven toen een brandende vracht auto met munitie van de brug ge sleept moest worden. Ook uit Laos wordt verhoogde ac tiviteit van rebellenafdelingeh ge meld. Colombo-conferentie leverde weinig op De conferentie te Colombo, waaraan de premiers van India, Pakistan, Bir ma, Ceylon Ten Indonesië deelnamen, is geëindigd. Zij spraken zich uit voor de volledige onafhankelijkheid van In do China, tegen de proeven met wa terstofbommen en tegen het kolonia lisme dit met het oog op Tunis en Marokko. Vertegenwoordiging van Rood Chi na in de Verenigde Naties zou naar hun mening bijdragen tot de stabili teit in Azië. De 1 Mei-viering in binnen- en buitenland Millioenen mensen over de gehele wereld hebben de 1 Mei-dag gevierd met optochten en betogingen. In de communistische landen geschiedde, dat bovendien met militaire parades. Te Moskou was het aantal troepen uiterst gering. De stoet van vakver enigingen had meer dan 5 uur nodig om over het Rode Plein te trekken, maar de militaire colonnes slechts 23 minuten. Er waren 175 vliegtuigen in' de lucht, waarbij 13 nieuwe typen twee- motorige straaljagers en een bijzon der opvallende en grote straal- bommenwerper. Het Joegoslavische leger, dat in Belgrado paradeerde liet in zijn colonnes Amèrikaanse en Rus sische tanks meerijden. In Boedapest had men er een bloe- menfeest van gemaakt en in Rome was het voetgangersfeest, omdat alle openbare vervoersmiddelen en taxi's stilstonden. Te Parijs was de commu nisten-optocht verboden. De commu nisten belegden toen een partij-dag te Vincennes. In Mexico arresteerde de regering de leiders van de com munistische partij om daardoor wan ordelijkheden te voorkomen. Overigens is overal ter wereld de dag rustig gevierd. Ook in ons land is de 1-Meidag gevierd met optochten en toespraken. Socialistisch Amsterdam begon de viering van de eerste Mei des och tends in het volle City Theater. Des avonds kwamen ongeveer 4000 be langstellenden in de Apollohal bijeen. Het woord werd o.m. gevoerd door de Amsterdamse wethouder, mr. A. de Roos. Op het Amstelveld verzamelde zich andere Amsterdammers, die ge hoor gegeven hadden aan de oproep van de voorzitter der plaatselijke cen trale der E.V.C. Voorzien van bran dende fakkels en spandoeken trok de menigte door een deel van de stad. Twee vliegersjubilea Op Schiphol zijn op een Mei twee bekende K.L.M.-vliegers gehuldigd, nameljjk de vliegers W. C. van Vee- nendaal en G. van Messel, die 25 jaar voor de K.L.M. hebben gevlogen. NAAR DE BOLLEN Anti-Duitse plakkaten aangeplakt Aangelokt door het vrij zachte len teweer gedurende 't agelopen week eind dat overigens Zondag zijn zachte karakter goeddeels verloor hebben wederom vele duizenden bui tenlandse toeristen Nederland be zocht. Een groot deel van hen kwam uit Duitsland. Het bezoek gold voor namelijk de bollenvelden. Volgens een zeer globale schatting van de A.N.V.V. bedroeg het aantal buitenlanders, dat in de grote steden overnachtte ruim 30.000, van wie ve len bij particulieren ondergebracht moesten worden. Bovendien brachten nog tienduizenden buitenlandse toe risten een dagbezoek aan ons land. Deze laatste waren voornamelijk Bel gen. Een stroom van auto's en autobus sen kwam uit Duitsland. Het moet voor deze Duitse bezoe kers wel een bijzondere ervaring zjjn feweest toen zij langs de rijksweg ItenArnhem plakkaten opmerk ten, waarop in zwarte letters gedrukt stond: „Deutsche nicht erwünscht". De biljetten waren meestal op de gewone verkeersborden geplakt. Ook m Amsterdam, Arnhem, Eae enz. wa ren op tal van plaatsen deze biljetten bevestigd. Men zag ze op de muren van hotels, café's, pensions en zelfs op Duitse auto's, die des nachts voor deze bedrijven geparkeerd stonden. Gedeelte van St. Dominicuscollege te Neerbosch uitgebrand Zondagochtend brandden door tot nog toe onbekende oorzaak te Mont- fort Limburg) zes arbeiderswoningen tot de grond toe af. Het waren de eerste noodwoningen, die in het door de oorlog zo buitengewoon zwaar ge troffen Montfort na de bevrijding ge bouwd werden. De meeste bewoners bevonden zich tijdens de brand in de kerk. Van het iiuisraad kon niets gored worden. Zaterdagavond brak brand uit in het oude gedeelte van het St. Domini cuscollege te Neerbosch bij Nijmegen. De bewoners probeerden eerst zelf de brand te blussen, doch toen dit niet gelukte, werd de brandweer van Nij megen gewaarschuwd. De vlammen sloegen toen reeds naar buiten. De brandweer wist de brand te beperken tot het oude gedeelte. Tussen Heeze en Mierlo heeft een omvangrijke bos- en heidebrand ge woed. De ploegen van de bosbrand- weer konden het vuur niet meester worden, waarop assistentie werd in geroepen van de brandweer van Mier lo, Helmond, Someren, Gemert, Gel drop, Eindhoven en Heezc. Aan de blussing werd ook deelgenomen door militairen. Ongeveer 500 ha. bos en heide werden een prooi der vlammen. Een groepje Belgische toerusten zat Zaterdagmiddag te pick-nicken aan een bosrand bij de Wouwseweg te Bergen op Zoom. Vermoedelijk door het achteloos wegwerpen van een eindje sigaret ontstond er brand in de hei. De Belgen probeerden het vuur zelf te blussen, doch het greep zo snel rond zich heen dat zij geen succes hadden. Een der dames liep daarbij nog al vrij ernstige brandwonden op en moest door een dokter worden ver bonden. De brandweer werd gealarmeerd en deze kon met medewerking van hon derd vrijwilligers, na een anderhalf uur werk. het vuur doven. Circa 7000 m2 bos en heide ging hier verloren. De Belgische toeristen, die nog ach terhaald konden worden, kiegen van de politie een proces-verbaal. Aangenomen wordt, dat het plak ken in de vroege ochtend is gebeurd. Bij de grensposten Elten en Beek- Wijler, hadden de douane-ambtenaren het bijzonder druk met het contró- leren en doorlaten van Duitse auto's, bussen, motorrijwielen enz. Zaterdagmorgen omstreeks half één stond er bij Beek een file van 2,5 kilo meter lang. Op Duits grondgebied bij Elten stond Zondag een file van 4 ki lometer tot in de straten van Em merik. Eerst tegen 4 uur des mid dags begon de drukte af te nemen. De minister van verkeer en water staatmr J. Algeraopende Zater dagmorgen de nieuwe veerhaven van Kruiningen. De minister ontstrikte een lint, dat de toegang tot de brug van de aanleginrichting afsloot. Rechts van de minister de Commis saris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot. links de hoofdingenieur-directeur van de Rijksxuaterstaat in de directie Zee land, ir J. H. van der Burgt. Foto P.Z.C). In Bogor mocht men het Wilhelmus niet zingen Maar in Djakarta gebeurde het De voorzitter van de Nederlandse vereniging te Buitenzorg (Bogor) prof. L. W. Kuilman, heeft in een toe spraak welke hij hield op koninginne dag in de sociëteit te Buitenzorg me degedeeld, dat het Wilhelmus niet mocht worden gezongen. Het Indonesische ministerie van binnenlandse zaken zou beslist heb ben, het zingen van het Wilhelmus op deze plaats en op deze dag niet was toegestaan. Bij informatie vernam Aneta. dat volgens deze beslissing het zingen van het Wilhelmus op deze dag uit sluitend is toegestaan in de ambtswo ningen van de hoge commissaris en de commissarissen van het koninkrijk. Een woordvoerder van het hoge commissariaat verzekerde, dat reeds bezwaar was gemaakt tegen dit be sluit, vanwege het discriminerende karakter. In Djakarta heeft men in de- Dja- karta-club (de voormalige sociëteit Harmonie) wel het Wilhelmus ge zongen. Dat gebeurde spontaan, nadat de hoge commissaris zijn toast op Ko ningin Juliana had uitgebracht. Op 4 Mei staan treinen 2 minuten stil De Nederlandse spoorwegen heb ben bepaald, dat zoals ieder jaar op de Nationale herdenkingsdag op Dins dag 4 Mei a.s. alle treinen en ran- geerdelen op het gehele spoorwegnet van 20 tot 20.02 uur zullen stilstaan. DE BESPREKINGEN TE GENÈVE Teleurgestelde Foster Dulles keert heden huiswaarts De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles heeft Zaterdagmorgen een laatste onderhoud met Molotow gehad. Bespro ken werd het plan van Eisenhower voor de atoomenergie en het bespoedi gen van de onderhandelingen over Korea en Indo China. Maandag vertrekt minister Dulles naar Milaan, waar hjj de Italiaanse premier Scelba zal ontmoeten. Verwacht wordt, dat daar de kwestie Triest besproken zal worden nn gebleken is, dat maarschalk Tito bereid is zyn standpunt enigermate te wyzigen ten gunste van Italië. Zaterdagmiddag werd te Genève een beperkte en geheime ver gadering over Korea gehouden, waar aan werd deelgenomen door de Grote Vier, China, Noord- en Zuid-Korea. Er werd geen communiqué uitgege ven. Naar verluidt leverde de conferentie geen enkel resultaat op. Men had echter uitgebreid en vrijmoedig van mening kunnen wisselen. De afge vaardigden van Noord- en Zuid-Ko- rea leverden een heftig debat. Zondagmiddag confereerde Dulles met zijn ambtgenoten van Nieuw- Zeeland en Australië (de landen van het Anzuspact). Aangenomen wordt, dat men gesproken heeft over de verdediging van Zuid-Oost Azië. Volgens de New York Times zou Frankrijk er op aangedrongen heb ben een Zuid-Oost-Aziatisch hondge nootschap zonder Engeland te over wegen, nu Engeland's houding zo aarzelend is. Dulles ontstemd Men vraagt zich te Genève af, waarom minister Foster Dulles op zo korte termijn de conferentie verlaat. Uitdrukkelijk werd tegengesproken, MIJLPAAL OP WEG VAN HERSTEL Belangrijke schakel met Zeeuwsch- Vlaanderen hersteld Vrolijk wapperden Zaterdagmorgen de vlaggen op het. machtige haven plateau aan de nieuwe Veerhaven te Kruiningen en boven op de Thom- sonkranen, die na maandenlang zwoegen bij dag en nacht, nu werkeloos in de haven van Hansweert lagen. Waar vele leken op waterbouwkundig gebied wel eens aan getwijfeld hadde n, was werkelijkheid geworden. De nieuwe Veerhaven kwam op 1 Mei gereed. Met het ontstrikken van een lint, dat de toegang tot de brug van de aanleginrichting afsloot, ver richtte de minister van Verkeer en Waterstaat J. Algera, Zaterdagmor gen rond elf uur de officiële heropening van deze veerhaven en de her opening van de veerdienst Kruiningen-Perkpolder. Met de veerboot „Prins Hendrik" maakten daarop de minister en het college van Ged. Staten met de vele genodigden, w.o. talrijke Wat erstaat ingenieurs, aannemers en vele Zeeuwse autoriteiten de eerste reis naar Perkpoider. De Zeeuwsch-Vlamingen vertolkten d aar met woorden en muziek hun dankbaarheid voor het herstel van deze belangrijke verbinding. Ook na afloop tijdens de lunch, welke het Provinciaal Bestuur zijn gasten aan bood in de „Uitkijk" te Kruiningen, werd deze dankbaarheid door verschil lende sprekers tot uiting gebracht. Met grote bewondering aanschouw den de genodigden de machtige dijk van de Kruiningse veerhaven en het ruime havenplateau „van Amerikaan se opzet", zoals de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot, het in zijn speech aan de lunch uitdrukte. Voor het nog steeds groeiende verkeer is hier een haven aangelegd, welke ongetwijfeld aan alle te stellen eise^ zal voldoen. Al leen lean men zich afvragen, of thans ook in Perkpoider geen verdere voor zieningen aan het havenplateau die nen te worden getroffen om het ver keer te kunnen verwerken. Maar om te beginnen waren de Zeeuwsch-Vlamingen reeds dankbaar met het herstel van de veerdienst. Nadat de mannen van „St. Cecilia" uit Hontenisse de minister en de Commissaris der Koningin met de ge nodigden muzikaal hadden verwel komd, was het de burgemeester van Hontenisse, de heer C. J. van Hoote gem, die deze blijdschap onder woor den bracht. „Zelden hebben wij met groter vreugde uitgezien naar de aankomst van de provinciale boot als thans. Vijftien maanden was men van deze verbinding verstoken, doch wan neer men de verwoestingen in de Kruiningse veerhaven heeft gezien, verwondert het nog, dat alles zo snel is hersteld. Burgemeester Van Hootegem bracht minister Algera en in hem de larids- overheid en alle werkers dank voor de geweldige prestatie, welke werd geleverd om Zeeuwsch-VIaanderen weer aan deze verbinding te helpen. Ook het Provinciaal Bestuur werd dank gebracht. Zeeuwsch-VIaande ren is nu weer vaster aan overig Ne derland verbonden en spreker hoopte, dat dit zal bijdragen tot nieuwe wel vaart op Zuid-Beveland en Zeeuwsch- VIaanderen. Burgemeester Van Hootegem maakte ook van deze gelegenheid ge bruik om te «ijzen op de geweldige financiële offers, welke de zakenmen sen zich in de afgelopen periode heb ben getroost, om hun relaties met overig Nederland te blyven onder houden. Hij hoopte dat hier voor mo gelijk op een of andere manier een schadeloosstelling kan worden ver kregen. REDE MINISTER. Minister Algera bracht de burge meester dank voor de hartelijke ont vangst en verklaarde zich ook be wust te zijn van de belangrijkheid van dit ogenblik. Bij een vorig jaar gebracht bezoek aan Zeeuwsch- VIaanderen werden verzoeken gedaan om „Pseudo"-verbindingen. "ellicht igÉ meer nog dan U heeft het „Weü ons gespeten hieraan geen gevolg te kunnen geven. De oplossing steekt echter zeker ver uit boven wat ües- tjjds werd gevraagd". De minister fe liciteerde de Zeeuwsch-Vlamingen met deze nauwere verbinding met overig Nederland. Nadat de Zeeuwsch-Vlaamse leden van Ged. Staten, de heren C. Hame link en A. L. S. Lockefeer zich hier bij het gezelschap hadden gevoegd, werden door de Rijkswaterstaat in het café aan de Veerhaven enkele ver versingen geoffreerd. Om 12.20 werd de eerste dienstreis van Perkpoider af aanvaard, terwijl van tegenovergestelde zijde een Moerdijkpont de eerste tocht voor 't publiek maakte. (Vervolg op pag. 5) dat dit vertrek verband zou houden met de jongste verklaring van Eisen hower op een persconferentie gedaan dat hij tegen Amerikaanse iu.>sen- komst in Indo China was zolang de Geneefse conferentie voortduurt. Dulles nam van deze uitspraak eerst kennis via pers telegrammen. Zij wordt beschouwd als een aanwij zing, dat zich een koersverandering heeft voorgedaan in de Amerikaanse politiek tegenover Indo-China. In het Hotel du Rhóne te Genève, waar de Amerikaanse delegatie lo geert, werd zelfs gezegd, dat Dulles door de president was „verraden". Overigens wist Dulles wel, dat de Amerikaanse plannen voor een -Zuid Oost-Aziatisch veiligheidspact waren gestrand door Britse tegenwerking en in het bijzonder door de tegen kanting van Churchill persoonlijk. De Thaillandse minister van Duiten- landse zaken, prins Wan. die een van de conferentievoorzitters is, meende Zaterdag, dat de Geneefse conferen tie ongeveer drie maanden zou du ren. Indo-China Bidault is bezig met de voorberei ding van de besprekingen over Indo- China. Men verwacht, dat deze be sprekingen in de eerste helft van de ze week kunnen beginnen. Minister Eden drong Vrijdag bij Molotow aan op het sluiten van een wapenstilstand bij Dien Bien Phoe. Molotow toonde begrip voor de situatie, maar de Chi nese minister van buitenlandse za ken was uiterst gereserveerd. Een Chinese woordvoerder zeide Zaterdag, dat de kwestie van de af voer der gewonden brj Dien Bien Phoe rechtstreeks met de Vietminh geregeld moest worden. Frankrijk, namens de drie Weste lijke mogendheden, en de Sow jet- Unie kwamen Zondag overeen, dat de Grote Vier. continentaal China, de drie verbonden staten van Indo-Chi na en de vertegenwoordigers van de Vietminh-opstandelingen "de bespre kingen over vrede in Indo-China be horen bij te wonen. Rusland niet in Navo Voorwaarden voor samenwerking De Westelijke Grote Drie zullen de Sowjet-Unie deze week een nota doen toekomen, waarin zij het Russische voorstel om tot de N.A.V.O. te wor den toegelaten, zullen afwijzen en zelf voorwaarden zullen stellen voor een vruchtbare samenwerking tussen Oost- en West, zo verluidt m diploma tieke kringen te Londen. DE VERWACHT TAMELIJK GUUR Wisselend bewolkt met enkele re gen- of hagelbuien. Matige tot krach tige Zuidwestelijke wind met flinke stoten in sommige buien. Vrij koud. 4 Mei Zon Maan Z<».\ f;.\ Op; Op: 5.06 5.34 Onder: 20.08 under: 23.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1