Huldeblijken uit alle delen des lands voor jarige Vorstin In Evanston: Vergaderd van de uiteinden der aarde w LANDBOUWMECHANISATIE NEEMT NOG STEEDS TOE ZATERDAG 1 MEI 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 ZEEUWSE VOLKSDANSERS NAAR SOESTDIJK Indrukwekkende parade te Rotterdam Overal in den lande is gisteren Koninginnedag feestelijk gevierd. Het on verwacht mooie weer lokte duizenden naar buiten en onder een stralend Oranjezonnetje is overal druk geflaneerd. Het was een vrolijk geheel van muzeikcorpsen, kinderoptochten en rood-wit-blauwe vlaggen, dat in de Ne derlandse straten te zien was. Het grootste feest speelde zich natuurlijk weer af bij het paleis Soest- dijk, waar het traditionele défilé voor de jarige vorstin werd gehouden. Biy lachend nam het koninklijk gezin alle goede gaven en geukwensen in ontvangst. De elf provinciën waren elk vertegenwoordigd door een ver eniging. Daar was bijvoorbeeld de 160 man grote groep van de „Maas- treechter Staar", het zangkoor uit Maastricht, Wognums Zangkoor uit Noord-Holland, de fokloristische groep in klederdracht van „Medioburgum" uit Middelburg, verkenners uit Arnhem en de staf-fanfare van de landelijke rijverenigingen van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond. De Zeeuwse volksdansers voerden op het grote gazon een dansje uit en verblijdden de koningin met Zeeuws profetenbrood en Zeeuwse boterballe tjes, „voor de guus", voor de kinde ren, zoals ze er in het Zeeuws bij zei den. Om vijf uur reeds waren ze uit Middelburg vertrokken, maar de lan ge tocht had ze geen kwaad gedaan. Toen H. M. om half elf op het bor des verscheen, kwamen juist de stu denten van de Leidse estafette de tuin binnen. Zij boden de jarige vorstin de gebruikelijke felicitatieoorkonde aan. Hierna begon het eigenlijke défilé, terwijl de verenigingen uit de elf pro vinciën op het grasveld voor het pa leis geposteerd bleven. De trappen van het bordes waren weldra in een overdadige zee van bloemen herscha pen. Een aardige bijzonderheid is nog, dat een twintigtal gebrekkige kinde ren uit verschillende sanatoria en in richtingen voor gebrekkigen, Vrijdag morgen bij de jarige vorstin op be zoek geweest zijn. Zij werden ont haald op versnaperingen, terwijl ze vanuit een kamer van het paleis het défilé mochten gadeslaan. KRUITDAMP. Amsterdam heeft de verjaardag van onze Landsvrouwe gevierd met veel lawaai en wolken kruitdamp. Reeds vroeg in de morgen was de schooljeugd er op uitgetrokken met zakken, die uitpuilden van diverse soorten vuurwerk. Op onverwachte momenten klonken ontploffingen in raamkozijnen en zelfs publieke tele fooncellen. In vele gevallen meende het publiek met opstootjes te doen te hebben, maar tegen de middag raakte men er aan gwend. PARADE TE ROTTERDAM. Het hoogtepunt van de feestelijk heden in Rotterdam was het militaire 796. Hebben we (Ze vorige maal de vraag onder ogen gezien hoe het komt, dat een reukstof geur afgeeft, veel diep zinniger wordt de kwestie wanneer we ons afvragen hoe het komt dat de uit einde van onze reukzenuwen een be paalde geur kunnen waarnemen. We kunnen wel zeggen dat de reukstof in reukcellen een bepaalde chemische verbinding aangaat en dat deze ver binding door de reukzenuwen als een bepaalde geur worden waargenomen, maar dat is misschien toch wel een wat al te gemakkelijke oplossitig. Wat is n.l. het geval? We ruiken iets, doordat een bepaalde eukstof zich in de atmosfeer bevindt en in aanraking komt met de reukcellen in de neus. Op deze reukcellen ligt een vloeistof laagwaarin het reukgas op lost. Dit zou dus wijzen op een che mische reactie die daarna ontstaat en als gevolg waarvan wij een reukin- druk krijgen. Maar nu doet zich het merkwaardige geval voor dat opge loste reukstoffen, die direct op het reukslijmvlies werden gebracht, géén reukgewaanoording bleken te geven! Als er alléén maar Chemische reactie chemische reactie, zou in oplossüig gébrachte reuk stoffen toch óók een reactie moeten geven. Dat blijkt - voorzover de proe ven althans heb ben uitgewezen - niet het geval te zijn. De zaak is dus waarschijnlijk veel in- geioikkelder dan uit het eenvoudige woord chemische reactie" valt te le- zen. In Amerika is na de oorlog dan ook een andere theorie ontwikkeld die er op neer komt dat we eigenlijk een soort radar-neuzen zouden hebben. Zoals de vleermuis trillingen uitzendt, die door het pantser van insecten wor den teruggekaatst, welke echo dan weer door de vleermuis wordt opge vangen, zo zouden ook door onze reukcellen trillingen worden geprodu- ceerd, waarmede de moleculen van de reukstof als het ware zouden worden afgetast. De teruggekaatste trillin gen zouden dan de vorm van de mole culen aan de reukzenuwen kenbaar maken, en deze vorm zou bepalend zijn voor de reukindruk welke wij krijgen. Door verschillende onderzoe kers is echter ten stelligste tegenge sproken dat het essentiële van de reuk met de vorm van de moleculen in verband zou staan. We vermelden de ze opvatting dan ook alleen, om U te doen zien hoe ver men het zoekt om tot een verklaring van de zo eenvou dig schijnende reuk te kunnen komen. Uit het feit dat een in oplossing gebrachte reukstof, direct op de reuk. cellen gebracht, niet als *reuk wordt waargenomen, kunnen we conclude- ren dat de metis en in het alge meen: zoogdieren onder water niet kunnen ruiken. De walvis, die zoals u weet een zoogdier is, geeft ons daar van een aardig bewijs, want deze die ren hebben voor zover men heeft kun nen waarnemen, geen reuk. Maar hoe staat het nu met vissen, zouden die kunnen ruikenf H. Pétillon. défilé, dat vanaf het stadhuis werd afgenomen door het Rotterdamse ge meentebestuur, de minister van oor log en marine, ir. C. Staf, en tal van hoge militaire en civiele autoriteiten. Voorafgegaan door de Johan Willem Frisokapel trok de kilometers lange stoet van mariniers, vlootpersoneel met hun blauwwitte kragen, tam boers en troepen te voet van land macht en luchtmacht voorbij. Om twintig minuten over elf kwam het vliegend materieel overvliegen. Al lereerst een formatie van 24 vliegtui gen van de marineluchtvaartdienst. Nogmaals gingen alle hoofden om hoog toen een aantal „Meteors" en „Thunderjets" van de Koninklijke Luchtmacht kwamen aangieren, rookslierten nalatend. De vliegtuig- schouw werd besloten met het over vliegen van 16 „Piper Cubs", die in een keurige ruitformatie vlogen. Voorafgegaan door de koninklijke harmonie „Ons Genoegen"maakten Vlissingse jeugdverenigingen ter ge legenheid van Koninginnedag een mars door de stad. De stoet tijdens het passeren van de Nieuxoendijk. (Foto P.Z.C.) Drie mortiercompagnieën trokken als eerste van de gemotoriseerde troe pen voorbg. De veldartillerie met de nen en evenzovele vierling-mitrail leurs bood eveneens een mach tig schouwspel. Het hoogtepunt van de parade was echter het slot: het voorbijtrekken van de 46 zware Cen- turiontanks, die met hun machtige motoren en kletterende rupsbanden een oorverdovend lawaai maakten. Om twaalf uur precies werd met het spelen van het Wilhelmus de parade besloten. Het gist nog steeds in Egypte In een Donderdagavond j.L door het hoofdkwartier van de Egyptische re- volutionnaire raad uitgegeven verkla ring wordt gezegd dat „Een aantal of ficieren in verzekerde bewaring is ge steld, nadat bewezen was, dat zij ge poogd hadden wanorde onder de strijd krachten te doen ontstaan". Een aantal burgers is, blijkens de mededeling, op grond van overeen komstig optreden gearresteerd. Volgens een Egyptische ambtenaar zouden de arrestanten voornemens zijn geweest op één Mei a.s. wanordelijk heden te verwekken. Volgens buitenlandse waarnemers te Cairo wijzen de arrestaties er op dat „het verzet tegen het huidige mi litaire bewind in Egypte krachtig is". Ook meenen zij dat er onder' de Egyp tische militaire leiders personen zijn, die ondergronds tegen de regering werken. Ter gelegenheid van de verjaardag I een militaire parade gehouden. Een van H.M. de Koningin is Vrijdagoch- overzicht tijdens het voorbijtrekken tend op de Coolsingel te Rotterdam van de gemotoriseerde troepen. 100 millioen gulden per jaar aan machines en gereedschappen De laatste jaren wordt door de Nederlandse landbouw jaarlijks voor een bedrag van circa 100 millioen gulden aan machines en gereedschap pen aangekocht, waarvan 35 millioen geilden besteed wordt aan machines van buitenlands fabrikaat. Dat de motorisering van het land bouwbedrijf snel toeneemt, blijkt duidelijk uit het aantal landbouw trekkers, dat in gebruik is. Naar schatting waren na tie oorlog in de landbouw nog ca. 2000 trekkers over. Thans, begin 1954, is het aantal vierwielige trekkers ongeveer 32.000. De import bedroeg in 1953 ruim 4100 stuks. Opmerkelijk is de steeds toe nemende voorkeur voor dieseltrek kers. Van het in 1953 geïmporteerde aantal had 2/3 deel een dieselmotor. Deze mededelingen werden aan de vooravond van de jaarlijkse land- bouwbeurs te Utrecht gedaan door de rijkslandbouwconsulent voor land bouwwerktuigen ir. P. Bakker Arke- ma. Als oorzaak van de snelle me chanisatie in de Nederlandse land bouw noemde hij het steeds stijgende bedrag dat aan loon en sociale lasten moet worden uitgegeven, en de moei- Spanje ziet Gibraltar als Spaanse stad. Het Spaanse consulaat-generaal te Gibraltar is Vrijdag gesloten ten einde een „onhoffelijkheid" jegens Koningin Elizabeth bij haar voorgeno men bezoek aan de vesting op 10 en 11 Mei te vermijden. Tevoren had een woordvoerder van het Spaanse ministerie van buiten landse zaken medegedeeld, dat de Spaanse consul-generaal geen eer aan de Britse vorstin zou kunnen bewij zen, omdat Spanje in het bezoek aan Gibraltar, dat het nog steeds als Spaans grondgebied beschouwt, een „belediging" aan zijn adres ziet. STEMMEN UIT DE KERKEN Afgevaardigden van 161 kerken uit 48 landen naar Amerika In de tweede helft van Augustus van dit jaar zal in Evanston (U.S.A.) de tweede conferentie van de Wereldraad van Kerken, de nieuwe organi satievorm van de Oecumenische Beweging, worden gehouden. Vele lezers van dit blad zullen over dit streven al eerder hebben gehoord. Ze herinne ren zich uit krant en radio nog wel do openingsdienst in de Nieuwe Kerk in Amsterdam, toen de eerste conferentie van de Wereldraad in 1948 daar werd gehouden, juist in de dagen van het 50-jarig regeringsjubileum onzer toenmalige Koningin en wan de Kroningsfeesten, die door de buitenlandse gasten toen zo op prijs zijn gesteld. Op de middag van die openingsdienst in Holland werden in Amerika de klokken geluid van haast alle Amerikaanse Protestantse en Anglicaanse kerken, die in grote getale deelnemen aan de Oecumenische Beweging. Nu zal de tweede conferentie op Amerikaanse bodem plaats vinden. De Kerken daar hebben zich voor een grootse ontvangst voorbereid. Radio, film, pers en televisie zullen het groot gebeuren de wereld indragen. Door de regering is toegezegd, dat geen enkele kerkelijke afgevaardigde zal worden gewei gerd, Mc Carthy ten spijt, ook al komt hij vanuit landen achter het ijzeren gordijn. Zo Is alles toegerust, opdat de conferentie waardig kan beginnen. De oudste Christenheid gebruikte Het zal niet nodig zijn onze lezers te vertellen wat de Oecumenische Be weging en de Wereldraad betekenen en zijn. De eerstgenoemde naam geeft al dikwijls moeilijkheden. Men spreekt dan over een „economische" beweging en wat al meer. Het woordje „oecumenische" wil eigenlijk zeggen: „dat wat de gehele bewoonde we reld omvat, ot daaruit samen komt". Als worstelaars of toneelspelers in de oudheid samenkwamen uit het gehele Romeinse Rijk, noemden ze die sa menkomst „oecumenisch". Wij zou den ze nu „internationaal" noemen. dit woord voor samenkomsten van de universele allesomvattende) Kerk van het rond der aarde. De grote Kerkver gaderingen (concilies) der ganse Christenheid werden „oecumenisch" genoemd. De beweging die zich nu zo noemt hoopt de gehele Christenheid tot een nieuw verband van eenheid in geloof, leven en eredienst en in een drachtige dienst aan de wereld te herstellen en te vernieuwen. Het is jammer dat de R.K. Kerk meent om dogmatische en pastorale redenen niet mee te kunnen noen. Ook ontbreken met de Orthodoxe Kerk van Rusland de verwante kerken uit de Satelliet-staten. Gelukkig komen de Grieks katholieken en anderen uit de Patriarchaten van het Nabije Oos ten wèl. Zo zullen 161 kerken uit 48 landen, samen 160 millioen Christe nen omvattend hun afgevaardigden Uit Amerika zelf waar het reli gieuze leven een sterk dynamisch ka rakter draagt; uit de oude Europe se landen, Calvinisten, Lutheranen, Grieks orthodoxen en Oud-Katholie ken, maar evengoed Quakers en Le ger des Heils-soldaten. Uit de Angli caanse wereldgemeenschap, die al een wereldkerk op zich zelf is, over heel de wereldbol verspreid. Ze ko men uit landen met oude cultuur en uit jonge zendingsgebieden, uit de landen der vrijheid als ook vanachter het ijzeren of bamboe-gordijn. Uit Ja pan, India, Korea, uit D.P.- en vluch telingenkampen, uit kerken in emi gratie of in ballingschap. Van alle uithoeken, uit zoveel kerken, con fessies, kleuren en talen stromen ze naar het feest. Om als in een nieuw Pinksterfeest in veelkleurige rijk dom van talen de grote werken Gods te verkondigen. De conferentie wordt gehouden in Evanston, een voorstad van Chicago, op de terreinen van de North Wes tern University. Is het houden van een conferentie in de U.S.A. al niet een knieval voor het dollar-imperia- lisme?, hoor ik vragen. Neen! De eerste conferentie van Amsterdam 1948 had in de U.S.A. moeten wor den gehouden maar Europa was toen (Vervolg op pag. 4) lijkheid om op bepaalde ogenblikken voldoende werkkrachten te krijgen. Door de gewijzigde organisatie van de D.U.W. zullen de moeilijkheden op dit laatste punt in de toekomst vrij zeker nog toenemen. In Hanoi wil men geen verdeeld Vietnam. Ongeveer tien duizend mensen heb ben Vrijdag in de straten van Hanoi een demonstratie gehouden uit pro test tegen plannen, die volgens be richten zouden beogen een einde aan de oorlog in Indo-China te maken door een deel van Vietnam in han den van de Vietminh-opstandelingcn te laten. Voor aan de stoet reden door fiet sen getrokken rickshaws met span doeken. waarin opgeroepen werd tot eenheid en onafhankelijkheid van Vietnam. De demonstraties verliepen zonder incident. De burgers van Hanoi wilden zich klaarblijkelijk niet vóór of tegen een der oorlogvoerende partijen in Viet nam uitspreken, want de leuzen wa ren uitsluitend gericht cegen verde ling van het land en de naam van het staatshoofd Bao Dai werd er niet in genoemd. Zal Mei het beter doen? (Van onze weerkundige medewerker) De laatste dag van April was niet de slechtste. Het is mogelijk, dat dit vanwege Ko ninginnedag was, want zelfs de verwachte regen kwam niet en de temperatuur liep tot 14 a 16 graden Celsius op. Toch heeft April met deze laatste mooie voorjaarsdag niet goed kunnen maken, wat hij al die Jagen daarvoor bedierft door 't hardnekkige koude weer. Er wordt in Zeeland, vooral in die gebieden, die onder water heb- en gestaan, sterk verlangt naar regenwater. De kans hier op wordt groter, al verwachten wij nog met. dat er grote hoe veelheden regen zullen vallen. Ons land is nl. tussen twee depressies komen te liggen, één boven Engeland en één bij de Alpen. Het is niet onmo gelijk, dat morgen enkele ^ui en vallen en ook is de kans groot, dat de temperatuur overdag enkele graden lager zal blijven dan gisteren. Boven Schotland bevindt zich zeer koude lucht, waar in zelfs hagel en sneeuwbuien voorkomen, naar zoals het daar gisteravond naar uitzag zal dit onze deur voorbijgaan. Dr. Drees sprak felicitatie uit voor radio. Namens het Nederlandse volk heeft de minister-president Vrijdag middag in een radiorede, die werd uitgezonden over beide zenders, ko ningin Juliana geluk gewenst. Dr. Drees begon zijn toespraak met te herinneren aan het Deense koinklijk bezoek- een symbolische handdruk van het ene volk aan het andere, zo als de eerste minister van Denemar ken het heeft uitgedrukt. „Tijends de bezetting is de loop der geschiedenis ten aanzien van het vorstenhuis een andere geweest dan in Denemerken. Koningin Wilhelmi- na, prinses Juliana en prins Bern- hard hebben zich aan de greep van de bezetter kunnen onttrekken. Zij hebben daardoor in vrijheid kunnen medewerken aan al wat Nederland nog kon bijdragen tot de strijd der geallieerden en het verzet in ons land geestelijk kunnen sterken. Daarom ook kan de viering van de verjaar dag der Koningin en die van de be vrijding op natuurlijke wijze ineen vloeien. zonder de 5de Mei als her denkingsdag vol onuitwisbare herin neringen in zijn waarde aan te tas ten." Ws Het Wereldgebeuren De grote Britse staatsman Bal four heeft eens gezegd: „In Zuid-Afrika heeft zich een blan ke natie ontwikkeld op het zwarte vasteland en dat is voordien in de geschiedenis van de mensheid nog niet voorgekomen." Daartegenover kunnen de woor den gesteld worden, die byna 30 jaar geleden neergeschreven werden door een andere Engelse staatsman, Lord Olivier: „Zuid-Afrika neemt in het Britse rijk en in de Christelijke wereld een aparte positie in: het is een slavenstaat." Beide Britten hebben oprecht gemeend wat ze zeiden en beiden konden ook argumenten aanvoeren voor hun opinie. Vastgesteld moet worden, dat Olivier overdreef, maar zijn bedoeling is wel duidelgk. Hg wilde aangeven, dat in Zuid-Afrika de blanke oevolking het land bestuurt en beduidende voorrechten heeft, ter wijl de negerbevolking niet voldoen de kansen krijgt om op gelijk ni veau <;e komen. anneer buitenlanders Zuid-Af ri- bezoeken zoals een Zweeds hoogleraar onlangs deed dan geven ze daarna meestal uiting aan verbazing en vrees. Ze zijn verbaasd over de apartheids politiek van dr. Malan en ze vrezen, dat op den duur deze politiek geen stand kan houden. In sommige Engelse bladen worden die critisclie uitingen gretig nage drukt, want er zijn vele Engelsen, die menen, dat Malan en zijn mede- Zuidafrikaners op een verkeerd pad zijn. J. Op de achtergrond staat bg die Engelsen het geioof, dat alle mensen gelijk zijn, ongeacht kleur, ras of godsdienst en dat men geen wetten mag maken, die een bewuste onge- lijkneid scheppen. Dit Engelse standpunt is principi eel juist, maar Baifour heeft al aan gegeven, dat Zuid-Afrika een uniek geval is. Indien men voor Zuid-Afrika zon der meer de gelijkheid in toepassing zou brengen, dan zou dat in vrij snel tempo de ondergang van het blanke Zuidafrikaner volk betekenen. Het zou óf moeten emigreren naar andere landen met een blanke bevol king, óf het zou in een wordende ne gerstaat opgelost worden. n het verleden had men voor het gelijkheidsprobleem een bloedige oplossing: een der bevolkingsgroe pen werd óf verdreven óf goeddeels uitgemoord. De overblijvende groep was dan automatisch ook de meer- derheidsgroep in het land. Dat is in Zuid-Afrika niet gebeurd en het zal hopelijk ook nimmer ge beuren, maar dat niet-gebeuren is de directe oorzaak geworden van de twintigste eeuwse apartheids-moei- lijkheuen. Moeilijkheden, die in feite klein zijn, wanneer wij ze vergelij ken met die in Kenya. n Kenya was in de laatste vijftig jaar ook een soort blanken-staat m wording temidden van een neger bevolking. Deze biankenstaat voornamelijk gevormd door Britse planters en een groep industriëlen werd bestuurd door Engelse koloniale ambtenaren, die wel zeer diep doordrongen wa ren van de gelijkheidstheorieën. Het resultaat is geweest, dat in Kenya een verzetsbeweging kon op komen, die uiterst bloedig ageert. In de laatste week is men in de hoofdstad Nairobi gedwongen ge weest de inheemsen bij duizenden te arresteren en naar kampen te voe ren. Die arrestaties volgden na grote razzia's in de bossen en op het plat teland, waarbij honderden Kikijoes werden neergeschoten. anneer men deze droeve gebeur- men zich toch af of de apart heid in Zuid-Afrika niet heel wat milder werkt, dan de gelijkheid met haar bloedige uitspattingen in Kenya. Dit doet aan het grote beginsel van de gelijkheid niet af. Die practrjk is in Zuid-Afrika mild en in Kenya niet anders dan bar baars! Bijna negen dagen achter de accordeon De Waalse accordeonist Edmond Delcambe heeft in de herberg „Het Witte Schaap" te Blankenberghe het wereldrecord accordeonspelen op zijn naam gebracht door gedurende bijna 218 uren aan een stuk te spelen. Hij moest wegens een te snelle polsslag opgeven-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3