Grote expositie van schilderijen tijdens Z.L.M.-tentoonstelling Almanak MACHINEZETTER GIJSELMAN HARTELIJK GEHULDIGD TE VLISSINGEN WERDEN VIER ADELBORSTEN le KL. BEEDIGD Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 1 MEI 1954 GOES BEREIDT ZICH VOOR Jacoba van Beieren brengt 19 Juni een bezoek Het comité „Huldeblijk Z.L.M.", dat zich uit do Goesse burgerij hoeft ge vormd. om aan do landbouwtentoonstelling op 17, 18 en 19 Juni a.s. een waardige omlijsting te geven, heeft In do afgelopen maanden een aantal objecten voorbereid, welke ongetwijfeld de aantrekkelijkheid van een be zoek aan Goes tijdens deze agrarische hoogtijdagen nog in zeer belangrijke mute zullen helpen verhogen. Zoals bekend, heeft het comité aan de beeldhouwer Pli. ten Klooster in Veere opdracht gegeven tot het ont werpen van een monument, dat blH- vend zal symboliseren, wat de vesti ging van de Z.L.M. en de andere agrarische diensten voor de bloei van Goes betekenen. Een klein model van het beeld, dat de koningin van de landbouw met in de ene hand eon vrucht en in de an dere hand een korenaar, voorstelt, is reeds door het comité goedgekeurd. Er zal thans een gipsmodel op ware grootte worden vervaardigd, dat naar alle waarschijnlijkheid op 15 of 16 Ju ni aan het kleine vestje op het kruis punt Jac. ValckestraatBoudewiin de Wittestraat zal worden geplaatst. Bij gunstig weer zullen de duizenden bezoekers, welke tijdens de Z.L.M.- dagen worden verwacht, hiervan dus kennis kunnen nemen. Intussen hoopt 't comité dat de Goesse burgerij mild zal willen offeren, om straks het beeld in steen of brons aan de Z.L.M. te kunnen aanbieden. Gepoogd wordt een 100-tal kleine modellen te doen vervaardigen, wel ke men ten verkoop wil aanbieden. SCHILDERIJENTEN TOONSTELLING. Een andere activiteit van het comi té spruit voort uit de gedachte, om de kunst weer nader tot het volk te brengen. Men heeft daarbij het oog laten vallen op een schilderijenten toonstelling over het boerenleven in de meest uitgebreide zin. met de directie van het Stedelijk Mu seum te Amsterdam, die haar volle medewerking toezegde. De kerkvoog dij van de Ned. Herv. gemeente stel de de wandelkerk van de Grote Kerk hiervoor beschikbaar, waar dan van 14 of 15 tot 30 Juni de expositie „Het boerenleven" zal worden gehouden. In totaal zullen 35 h 45 doeken, waaron der een 15-tal grote, tentoon worden gesteld. Onder deze schilderstukken, welke o.m. korenvelden, klederdrach ten en boerenerven voorstellen, zul len zich werken bevinden van Charley Toorop, Piet Wiegman, Toon Kelder, Jan Sluyters, Desmet e.a. Men heeft zich voor deze expositie ook verze kerd van de medewerking van de heer H. Pieters, bibliothecaris van de Prov. Bibliotheek, die een catalogus zal sa menstellen, weke door haar bijzondere uitvoering, bedoeld is als een blijvende herinering aan deze expositie. Ook wil men deskundige rondleidin gen op deze tentoonstelling organise ren. Er zullen verder smaakvolle af fiches worden vervaardigd met een afbeelding van „de Maaier" van Vin cent van Gogh. Deze plaat zal gedeel telijk zonder opdruk verschijnen, ge schikt voor de huiskamer. Mogelijk zal de expositie nog worden opgeluis terd met een aantal historische boek werken op het gebied van de land bouw, BEZOEK JACOBA VAN BEIEREN. Voorts zal het bezoek van Jacoba van Beieren en Frank van Borsselen met hun kleurrijk gevolg ook een der hoogtepunten van dit festijn worden. Hot gemeentebestuur heeft reeds een officiële ontvangst ten gemeentehui ze toegezegd, terwijl Jacoba van Bei eren met naar gevolg tevens een be zoek aan de Z.L.M.-tentoonstelling zal brengen, waar de handboogschut ters een schieting zullen houden. Dit bezoek, dat georganiseerd wordt door de Bevolnndse V.V.V., in samenwer king met het Comité Huldeblijk en de Z.L.M.-tentooiistellingsc.omniissie, is bepaad op Zaterdag 19 Juni. Zo beginnen de grote gebeurtenis sen in Goes steeds meer hun schadu wen vooruit te werpen. Een sugges tieve affiche van de Z.L.M. vestigt reeds tot ver buiten de provincie de aandacht op het komende agrarische festijn. Zij nog vermeld dat bij de feestelijkheden de Zondagsrust volko men gehandhaafd blijft. Veel zal er nog geregeld moeten worden om de vele bezoekers aan Goes te kunnen ontvangen. Zo zal er ook een beroep op de bevolking wor den gedaan, om tijdens de Z.L.M -da gen huisvesting te willen verlenen aan gasten van elders. In verband met een agrarisch congres dat op de ze dagen zal worden gehouden, zijn nameljjk de Goesse hotels reeds voor enkele dagen volgeboekt. Ir. J. Volkers onderscheiden. Onder degenen, die ter gelegenheid van de verjaardag van H.H. Koningin Juliana werden onderscheiden. be vindt zich ook ir. J. Volkers, hoofd ingenieur van de Rijkswaterstaat te Heemstede, eertijds werkzaam in Zee land en woonachtig te Middelburg. De hem verleende onderscheiding is die van Officier in de Orde van Oran- je-Nassau. JUBILEUM IN ONS BEDRIJF Koninklijke onderscheiding na 40 jaren trouwe dienst Vrijdagmorgen is in ons bedrUf te Vlissingen de heer C. J. J. Gijselman die op deze dag veertig jaren aan de afdeling zetterij verbonden was, harte lijk gehuldigd, in tegenwoordigheid van directie en personeel Donderdag reeds mocht de lieer Gijselman uit handen van de burgemeester van Vlis singen, mr. B. Kolff„ de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in ontvangst nemen. In een toespraak sprak de oudste di recteur, de heer F. van de Velde Sr. er zijn vreugde over uit, dat de heer Gij selman, die lange tijd ziek is geweest en nog niet geheel hersteld, nu toch aanwezig kon zijn. Spr. herinnerde aan het feit. dat de heer Gijselman Don derdag een koninklijke onderscneiding had mogen ontvangen, waaruit, aldus de heer Van de Velde, zonneklaar is gebleken, dat de verdiensten van de onderscheidene ten zeerste door H. M, de Koningin werden gewaardeerd Als persoonlijk geschenk ontving de heer Gijselman van de directeur de draag- medaille van de hem verleende onder scheiding. Voorts wees de heer Van de Velde op de betekenis van deze dag, nu weer een trouwe medewerker van het VAN <3.tvin TOT inlijf i Een aantal leden van de afdeling Goes en omstreken der Nederl. Ver. van Huisvrouwen bracht dezer da gen een bezoek aan de Volkshoge school „Het Oude Hof" te Bergen (NH). De dames bezichtigden het ge bouw en de zogenaamde „Zandhoe- ve". Voorts werd een tweetal lezin gen gehouden over „De vrouw in het Sezin en de samenleving" en „Op reis oor de wereld met het boek'Tot besluit werd een bezoek gebracht aan Alkmaar en de „Keukenhof". Meifeest in Zierikzee. Hedenmiddag zal in de Concert zaal te Zierikzee een 1 Meifeest van de Partij van de Arbeid voor Schou- wen-Duiveland worden gehouden. De Mei-rede wordt uitgesproken door de heer L. P. van Oorschot, fractieleider in de Prov. Staten en oud-wethouder van Vlissingen. Doordat vermoedelijk kinderen met vuur speelden ontstond brand in een schuurtje bij J. Witkam. Het schuur tje brandde totaal af. De brandweer uit Borssele wist erger te voorkomen. DRIEMAAL Eet ziet er wat ingewikkeld uit maar één ding kunt ge onmiddellijk vaststellen, namelijk, dat er feest zal zijn! Feest in Koudekerke, waar blijkens een advertentie op h Mei a.s. maar liefst drie bruiloften in één familie tegelijk gevierd zullen worden De grootouders zijn vijftig jaar ge trouwd, de ouders vijf en twintig jaar en dochter, resp. kleindochter, gddt trouwen! Wel, wij kunnen ons voorstellen, dat de dochter de grote stap met ver trouwen gaat ondernemen. Immers, ouders en grootouders hopen in alle opgewektheid het zilveren en het gouden feest te vieren en met die voorbeelden voor ogen, moet dochter lief de weg naar het raadhuis niet moeilijk vallen. Driemaal bruiloft! Naast veel genoegen willen wij al le feestvarkentjes toch ook sterkte toewensen Toen de brandweer uit Ovezande ver scheen was de brand inmiddels ge blust. «Madame Curie". Voor de leden' van de Filmkring werd in het Luxor-theater vertoond de film „Madamme Curie". De be langstelling voor deze voortreffelij ke rolprent was zeer matig. In het kort. Het orgel in de Ned. Herv. Kerk te Ovezande, waarvan de windvoorzie- nimr tot heden toe nog steeds ver zorgd werd met mankracht, zal voor zien worden van een electrische wind- inrichting. Vrijdagmorgen werden aan boord x>an Hr. Ms. ,JIeemskerckvier adel borsten le klasse als officier be ëdigd. In handen van de commandant maritieme middelen kapitein ter zee J. G. Broekhuy8en' legden (v.l.n.r.) de adelborsten le klasse C. G. A. de OudeTh. C. van der Hoff, N. Drost en M. L. R. la Fontaine de eed af. Foto P.Z.CJ Raad van State behandelt streekplan Walcheren. Op 19 Mei a.s. Naar wij vernemen zal het Streek plan Walcheren, dat zoals bekend het eerste streekplan in Nederland is, op 19 Mei a.s. in openbare bijeenkomst door de Raad van State worden be handeld. In het jaar waarin de wereld het ver trek herdenkt van Florence Nightingale naar het strijdtoneel op de Krim, in October een eeuw geleden, brengt Libelle het ware verhaal van een andere heldhaftige vrouw, de „Heldin der Amerikaanse slagvtflden" Moeder Bickerdyke i onbekende weduwe redde duizenden soldaten het leven door als een moeder voor hen te zorgen. De beroemde generaal Ulysses Grant zei van haar: „Zij staat in rang boven mij!" Het dankbare Amerikaanse volk richtte een standbeeld voor haar op. In Libelle van 8 Mei begint dit ontroerende levensverhaal, een late hulde aan een ten onrechte vergeten, grootse vrouwenfiguur. EXTRA: Wtkelijk: hit aardigi kinderblad TOMBOLA if maandelijks nn COMPLETE ROMANBIJLAGE. Een zietméésiri bedrijf werd toegevoegd aan de rij van jubilarissen, Hij schetste in het kort de loopbaan van de jubilaris, die begonnen als jongmaatje in re cordtijd handzetter werd, daarna, bij de overgang naar rotatiedruk, stypeur én vervolgens machinezetter. Vele ja ren was de heer Gijselman voorman- zetter. Spr. bracht hem hulde voor de wijze waarop de jubilaris altijd zijn werk had verricht: „Nooit half, maar altijd éf", aldus de heer Van de Vel de, die zijn toespraak besloot met de heer Gijselman te feliciteren en hem een spoedig algeheel herstel toe te wensen. Namens de directie overhan digde spr. hem een enveloppe met in houd. Mevrouw Gijselman mocht bloe men in ontvangst nemen. Namens de Middelburgse directie sprak de heer W. de Pagter een kort woord, waarin hij o.m, zeide, dat men ook in Middelburg bijzonder ver heugd was over dit mooie jubileum en over de koninklijke onderscheiding, welke de heer Gijselman had ontvan gen. Ook hij wenste de jubilaris van harte geluk. Hierna spraken nog de heren M. J. Hollestelle, namens de machinezetters en L. J. Florusse, als oudste vriend. De heer Gijselmari mocht van het perso neel enige geschenken in ontvangst nemen, waarna hij in een geestig dank woord, waarin hij vele oude herinne ringen ophaalde, zijn erkentelijheid betuigde Voor de hem gebrachte hul de. Burgemeester B. Kolff speldt de heer C. J. J. Gijselman de koninklijke on derscheiding op de borst. Vlissingse M.T.S.-ers naar legerjeugddag. Zoals bekend houdt de Koninklijke Landmacht sedert vorig jaar haar legerjeugddagen. Hiertoe werden tot voor kort de leerlingen uitgenodigd van ULO- en Ambachtsscholen. Thans echter zullen ook de Middelbare scho len en de Middelbaar Technische Scholen worden uitgenodigd tot het bijwonen van dergelijke dagen. De afdeling Werktuigbouwkunde van de M.T.S. te Vlissingen, zal Maandag a.s. te gast zijn bij de Cen trale Werkplaats te Utrecht. Zesjarig meisje te Zierikzee door vallend hek getroffen. In Zierikzee heeft zich op Ko ninginnedag een ongeval voorgedaan, waarbij de bijna zesjarige Jopie Post, enig kind van de familie Post van de Straatweg, zeer ernstig werd wond. Het meisje was met enkele andere kinderen naar het plein voor de school aan de Nieuwe Bogerdstraat gegaan. In afwachting van de komst van de muzikanten waren de kinde ren gaan spelen. Toen de kinderen hoorden, dat de muziek in aantocht was, renden zij naar het hek, dat de speelplaats van de straat scheidt. De ze afscheiding is pas zeer onlangs ge deeltelijk hersteld van de rampscha- de, waarbij het ijzeren hek weer op een laag gemetseld muurtje werd ge plaatst. Het meisje sprong op dit muurtje en greep zich vast aan het hek, dat daardoor plotseling losraakte en bo ven op het kind viel. Door het zware hek werd het meisje ernstig aan het hoofd gewond. In het ziekenhuis waar het slachtoffertje onmiddellijk werd overgebracht, Werd een dubbele sche delfractuur geconstateerd. Gister avond laat was de toestand van het kind nog zeer ernstig. De gemeentepolitie stelde een uit gebreid onderzoek ïrt naar de toe dracht van het ongeval, en naar de toestand, waarin de afscheiding van de speelplaats verkeerde SCHEPEN WAREN GEPAVOISEERD Koninginnedag begon met drie en dertig saluutschoten. Vrijdagmorgen om negen uur da verde kanongebulder over de havens van Vlissingen. Met drie en dertig saluutschoten, gelost door de kanons van Hr. Ms. „Jacob van Heems- kerek", begon voor de Koninklijke Marine te Vlissingen de dienst op de verjaardag van H. M. de Konin gin. Vele Vlissingers door de mi litaire politie op veilige afstand ge houden waren getuige van deze gebeurtenis. Nauwelijks was de dreun van het laatste saluutschot verklon ken of de vlaggen, waarmede de ma- rinevaartuigeri werden gepavoiseerd, gingen omhoog. Enkele minuten over negen stond de bemanning van do „HcomskcrcU" op het achterdek aangetreden. On der de vrolijk wapperende seinvlag gen van de pavoisering, temidden van ac inZondagstenue geklede beman ning, waarop onderscheidingen kleu rig afstaken, werden vier adelbor sten beëdigd als officier. In een korte toespraak onder streepte de Commandant Maritime middelen, kapitein ter zee J. G. Broekhuysen, de verbondenheid van de Marine met het Koninklijk Huis. Spreker zei, deze bijzondere dag met Fries gezelschap komt naar Schouwen-Duiveland. Geschenk van Leeuwarden aan Kerkwerve. Naar wij vernemen zal het de- {jartement Friesland van de Neder- andse Maatschappij voor Nijverheid en Handel Woensdag 5 Mei a.s. een bezoek brengen aan Schouwen-Dui veland. Het gezelschap, dat waarschijn lijk uit 70 80 personen zal bestaan, onder wie de Commissaris der Ko ningin in Friesland, mr H. P. Lint horst Homan, en de burgemeester van Leeuwarden, mr A. A. M. van der Meulen, arriveert omstreeks half twee in Zierikzee. Hier zal in „Concordia" een toespraak gehou den worden door de hoofdingenieur- directeur van de Rijkswaterstaat in Zeeland, ir J. H. v. d. Burgt. Daarna wordt een tocht naar het rampgebied gemaakt, waarbij o.m. het door Leeuwarden geadopteerde dorp Kerkwerve zal worden bezocht. Hier zal een drietal bomen wor den geplant, waarvan twee door mr Linthorst Homan en mr Van der Meulen. Dit drietal bomen vormt het symbool van de bomen, die door Leeuwarden aan Kerkwerve zijn ge schonken. opzet te hebben uitgekozen voor het beëdigen van vier nieuwe officieren. Zich richtenr tot de te beëdigen adelborsten wees hij op de drie de len, waaruit de officierseed bestaat. Nadat de vlootpredikant, ds. A. J. Oostenrijk, 't „Onze Vader" had ge beden en de vlootaalmoezenier J. S. Nieuwendgk de zegen had gegeven, J een hoornsignaal ae „ban" waarna de koninklijke be- werd met een hoornsignaal geopend, 1 sluiten werden voorgelezen waarin de benoeming van de vier adelborsten le klasse was vastgelegd. Vervolgens legden de adelborsten le klasse C. G. A. de Oude, Th. C. van der Hoff, N. Drost en M. L. R. la Fontaine de eed af in hande.. van de kapitein ter zee J, G. Broekhuy sen. Hierna richtte deze zich tot de nieuwe officieren. Wijzend op de tra dities, welke bij de marine worden hooggehouden, achtte spreker het een voorrecht hen en hun familieleden als eerste te mogen feliciteren. Met een driewerf hoezee voor H. M. de Koningin werd deze plechtig heid besloten. MIDDELBURG. Vandaag Électro: „Het mysterie van het leven", (14 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „O.K. Nero". (18 jr), 20 uur; Sociëteit „De Vergenoeging": Show van motors, scooters en hulp motoren, 10.30-22.30 uur. Van Benthem Jutting: Schilderijen expositie GJ3.G. von Brucken Fock. Morgen Electro: als vandaag, 15.30. 19 en 21.15 uur; Schouwburg: als van daag, 14.30 en 20 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „Scaramouche",, (14 jr.). 7 en 9 uur; Luxor: „Helden zonder roem", (14 jr.), 7 en 9 uur; Concertgebouw: 1 Mei-viering, 8 uur. Morgen Alhambra: als vandaag, 3, 7 en 9 uur; Luxor: als vandaag, 3, 7 en 9 uur. GOES. Vandaag Grand: „Scaramouche", (14 jr.), 7 en 9 uur. Morgen Grand: als vandaag, 3, 7 en 9 uur. ZIERIKZEE Concertzaal-bioscoop: Zaterdag 8 uur, Zondag 3 en 8 uur. Maandag 8 uur: „Dageraad der Vrijheid". Dinsdag en Donderdag 8 uur: „Het meisje van de voorpagina". HAAMSTEDE. Bioscoop hotel Bom: Zaterdag en Maan dag 8 u: „Het meisje van de voorpa- gina". Er zijn tientallen soorten spreien, maar er is één soort die elke huismoeder als het ideaal v#n alle spreien ziet een satijnzijden, doorgestikte gewatteerde sprei met volant. Wat een genot om, als de buurvrouw eens eventjes het huis komt zien, er met trots ook de slaapkamer in te kunnen betrekken. In Uw slaapkamer, op Uw bed, zo'n sprei I Wij kunnen geen wonderen doen, maar toch zal er nu ook op Uw bed zo'n sprei komen. Dit zijn postorder- aanbiedingen, waarmee wij willen aantonen, dat goede kwaliteiten en lage prijzen rustig kunnen samen gaan. En dezelfde spreien, die overal verkocht worden voor 28.90, tweepersoons gewatteerde spreien van hooggeglansde satijn, bewerkt met fraai zig zag stiksel en brede volant, koopt U als postorder-aan bieding voor nog geen twintig gulden Aan enige van onze vaste leden van de postorderfamilie zonden wij reeds een circu laire, maar de belangstelling en waardering zijn zo groot dat wij meenden dat iedereen, niemand uitgezonderd, dit moet weten. Onze postkianten kopen deze gewatteerde spreien met volant in de kleu ren groen, terra, goud en blauw, voor Alle goederen worden onder rembours verzonden (boven 25 gulden franco). Bij retour zending binnen een week ontvangt U het betaalde geld omgaand terug. WINKELCENTRUM BINNENWEG TELEFOON K 1800-117680 ROTTERDAM IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND Streekmiddag voor Tholen. Het gemeenschapsgebouw te Scherpenisse. Het algemeen bestuur van de Stich ting Gemeenschap „Eiland Tholen" is onder voorzitterschap van burge meester L. A. Verburg van Stavenis- se in vergadering byeen geweest. De vergadering werd bijgewoond door de architect Nienhuis van het Bouwbu reau voor de landbouw, die een toe lichting gaf op het inmiddels door hem vervaardigde schetsplan voor de bouw van een gemeenschapsgebouw voor het eiland Tholen, dat in Scher penisse zal worden gebouwd. Na enige bespreking werd opdracht ver leend het plan verder gereed te ma ken, waarna zo spoedig mogelijk tot aanbesteding van bedoeld gebouw zal worden overgegaan. Het zal ruim te bieden voor plm. 300 personen. De vergadering besloot verder om streeks September a.s. een streekmid dag voor het eiland Tholen te hou den. Het dagelijks bestuur werd ge machtigd deze middag verder te or ganiseren. Zo mogelijk zal in bet ver volg ieder jaar een streekdag geor ganiseerd worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2