PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerikaanse minister verlaat de conferentie van Genève Oranjezon begunstigde viering Koninginnedag in Zeeland BILT Kantlijn MIDDEN-GRIEKENLAND WERD GETROFFEN DOOR AARDBEVING GESCHIL OVER 12 HUIZEN TE BAARLE-HERT0G 197e Jaargang-No. 101 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; PL-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; tr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 1 Mei 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p advertentie f 3. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties max. 8 regels) van 1—5 regels L— Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlisslngen. Walstr. 58—60. lelef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2100); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes. Lange Vorststr 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr 2. telef. 16; Teroeuzen, Brouwerljstr 2; Zierlkzee. N. Bogerdstr C 160. telet 26 SOMBERE PERSPECTIEVEN Eden sprak met Molotow en Tsjoe En Lai De conferentie te Genève verloopt blijkbaar teleurstellend. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zak en John Foster Dulles acht het niet meer van belang de conferentie te bl üven bijwonen. Hij vertrekt Maandag naar Washington. Zijn plaatsvervang er, Walter Bedel Smith, is reeds uit Washington vertrokken om Dulles te vervangen. Volgens Smith zou de conferentie te Genève er een zijn van plaatsvervangers, maar minister Dul les zal wel de leiding behouden over de Amerikaanse vertegenwoordiging. Aanvankelijk was bepaald, dat Dulles hoogstens tien dagen te Genève zou blijven. Hij gaat echter reeds enkele dagen na de openingszitting heen. Ook de Belgische minister Paul Henri Spaak is uit Genève naar Brussel vertrokken, maar verwacht wordt, dat hy a.s. week naar Genève zal te rugberen. Vrijdag kwam de conferentie van Genève bijeen voor de kortste verga dering, welke tot nog toe is gehou den. Alleen de afgevaardigden van Thailand en Turkije kwamen aan het woord. Prins Wan, die voor Thailand sprak, bepleitte het houden van al gemene verkiezingen in Korea. Nadat de Turkse ambassadeur had gepleit voor een verenigd Korea, werd de vergadering verdaagd tot Maandag a.s. De Britse minister van buitenland se zaken, Eden, en de Chinese pre mier, Tsjoe En Lai, waren Vrijdag de gast van Molotow. In diplomatieke kringen te Genève was men van opinie, dat vooral de kwestie van de diplomatieke betrek kingen tussen China en Engeland aan de orde was gekomen. Tot nog toe hebben de Chinezen geen diplomatie ke vertegenwoordiging in Londen, hoewel Engeland wel in Peking is vertegenwoordigd. De Britse regering was namelijk van oordeel, dat na de Chinese agres sie in Korea het vestigen van volle- Tito naar Griekenland. President Tito van Joego-Slavië zal begin Juni een officieel bezoek aan Griekenland brengen, aldus is Vrij dag officieel te Athene bekend ge maakt. Tito zal vier dagen in Athene verblijven en te Saloniki een grote militaire parade bijwonen. Koninginnedag is dit jaar wel met bizondere opgewektheid gevierd. Voor het eerst was aan deze dag het karakter van nationale feestdag gegeven. Tal van bedrijven lagen stil en zelfs de post liet de aanvankelijk aangekondigde eerste bestelling op het allerlaatste ogenblik vervallen. Ten overvloede werd dé 30ste April de eerste echte zomerdag van 1954: het Oranjezonnetje blonk over heel Zeeland en wat wilde men dus meer In de Zeeuwse hoofdstad werden de voornaamste officiële plechtig heden gehouden: de parade van Koninklijke Marine, C.O.A.K. en Na tionale Reserve, de ontvangst ten stadhuize door het gemeentebestuur van Middelburg en des middags de receptie van de Commissaris der Ko ningin in de Statenzaal. De parade heeft een enorme be langstelling getrokken en verliep uitstekend. De ontvangst ten stad huize vormde er een waardig sluit stuk van. De receptie van de eerste burger der provincie en diens echt genote was uiteraard zeer druk be zocht. In alle Zeeuwse steden, in vele Zeeuwse dorpen werd Koninginnedag met dezelfde opgewektheid gevierd. Zodat het een goede dag was, een nationale feestdag. Duitse boeren hebben ten Oosten van Nijmegen 21 Duitse koeien ingeschaard, dat wil zeggen: in Nederlandse weiden laten grazen. Op gebied, waar zij vroeger rechten had den, althans voor de oorlog rechten hadden. Zij deden dit uit protest te gen het feit, dat de Nederlandse re gering deze rechten niet meer erkent. Aan de vooravond van de Natio nale Feestdag, van de vijfde en... de tiende Mei het zoveelste eigenmach tige, brutale optreden van onze Oos terburen. De Duitse regering keurt deze in vasie af. Maar de Duitsers gaan hun gang. Intussen is hun optreden voor de Nederlandse grensboeren wel bui tengewoon onaangenaam. Ieder ogenblik en op iedere plaats langs de Duitse grens kan zich dit alles herhalen. Tegen de zin en de wil van de Duitse regering, maar desondanks. Het is daarom, wenselijk, dat de Nederlandse regering er Bonn van op de hoogste brengt, dat strenge straf fen tegen een dergelijk, de normale betrekkingen tussen Duitsland en Nederland schadend optreden, zeker niet misplaatst zouden zijn. Laat men dit achterwege, dan is een rel vandaag of morgen net onver mijdelijke resultaat van de Duitse eigenmachtigheden. De Duitsers worden in Nederland waarlijk niet onbehoorlijk behandeld. Maar de weggehaalde fietsen zijn nog allerminst vergeten. En de Duitsers zouden onaange naam verrast zijn, als een aantal Ne derlanders eens tegen de zin van onze regering, maar desondanks de fietsen terug ging halen...... dige diplomatieke relaties uitgesteld diende te worden. Thans meent de Britse regering, dat deze volledige relaties eerst ge vestigd kunnen worden als China be reidheid toont om mede te werken aan het verminderen van de spanning in Azië. Voor zijn vertrek naar Washington zal Foster Dulles te Milaan een on derhoud hebben met de Italiaanse pre mier, Mano Scelba. Er zouden alge mene zaken worden besproken, welke van wederzijds belang zijn. Indonesische studenten verlaten Nederland. Onderzoek door hoofd ambtenaren. De Indonesische minister van onder wijs, mr. Moh. Yamin, heeft Vrijdag aan de pers medegedeeld, dat de In donesische studenten in Nederland naar Duitsland, Frankrijk, Italië, En geland en de Verenigde Staten over geheveld zullen worden. Minister Yamin zeide, dat twee hoofdambtena ren van zijn ministerie naar Neder land zijn vertrokken om de mogelijk heid te onderzoeken van overplaat sing van studenten, die daar op kos ten van de Indonesische regering stu deren. Zij zullen ook andere West- Europese landen bezoeken, waarheen deze studenten eventueel zullen wor den gezonden, aldus Yamin. Nieuwe pauselijke encycliek. Vrijdag is een pauselijke encycliek gepubliceerd, getiteld „De Sacra Vir- ginitate". De Latijnse tekst van deze zendbrief beslaat meer dan twee pa gina's van de „Osservatore Romano" Twintigduizend personen dakloos. In Thessalië, 215 km ten Noord westen van Athene, deed zich Vrij dag een ernstige aardbeving voor. Ongeveer 20.000 personen zjjn dak loos geworden en in het geheel zijn er tenminste elf doden. Het getroffen gebied omvat meer dan 3000 vierkante kilometer. In het geheel zijn ruim honderd personen gewond,- De door paniek hevangeri ig v open lucht. Het leger werkt met de burger lijke autoriteiten samen. Tenten en voedsel worden verstrekt. Marine schepen hebben opdracht ontvangen om naar Volos op te stomen. Tien dagen geleden maakten aard bevingen 200 woningen in de streek van Corinthe onbewoonbaar. Corin- the kreeg het ook zwaar te verdu ren een maand na de rampspoedige aardbeving van September van het vorige jaa.r, toen 425 mensen op de Ionische eilanden om het '-3ven kwamen. Alle provinciën waren Vrijdagoch- tend tijdens het défilé ter ere van de ■verjaardag van Koningin Juliana vertegenwoordigd door een vereni ging, zoals bijv. De Maastreechter Staar voor Limburgeen folkloristi sche dansgroep van Medioburgum uit Middelburg en het Drentse dameskoor uit Gieten Van Knop tot Bloem", gestoken in klederdracht. Dit koor zorgde voor de opening van het défilé en ook voor de afsluiting door een ontroerend gezongen lied, waarnaar door de Koninklijke fami lie, staande op het bordes van het pa leis met aandacht werd geluisterd. Op de Middelburgse Markt Mélden eenheden van de land- en zeemacht en van de Nationale Reserve ter ge legenheid van de verjaardag van HM. de Koningin een parade, afge nomen door de Commandant Maritie me Middelen Zeeland, kapitein ter zee J. G. Broelchuysen, in aanwezig heid van de Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. A. F. G. de Casem- broot. Op het podium bevonden zich voorts de burgemeesters van Middel burg en Vlissingen, mr. dr. N. Böl- kestein en mr. B. Kolff, de garni zoenscommandant van Middelburg, majoor Kornet en de districtscom mandant van de Nationale Reserve, majoor Speek. Foto P.Z.G VERBONDENHEID MET VORSTELIJK HUIS Imponerende militaire parade op Middelburgse Markt Koninginnedag 1954 is voor Zeeland een luisterryke feestdag geworden, hetgeen in de eerste plaats te danken is aan het Oranjezonnetje, dat zich ditmaal niet achter de wolken verschool. De welkome zonnestralen gaven de alom in de provincie georganiseerde feestelijkheden een byzonder cachet en lokte de Zeeuwen het huis uit. Fier wapperde overal de driekleur in de wind en velen gaven door hun deelname aan de verschillende manifestaties uiting aan Zeeland's verbondenheid met het Oranjehuis. Een hoogtepunt van de viering was voor Zeeland de parade op de Mid delburgse Markt van een groot deel der in onze provincie gelegerde mili taire onderdelen. Zowel van de zijde van het provinciaal bestuur en de ste delijke autoriteiten, als van die der burgerij bestond hiervoor grote belang stelling. Het optreden van de mannen van land- en zeemacht en van de Nationale Reserve leverde een imponerend schouwspel op, dat in deze stijlvolle omgeving uitstekend tot zijn recht kwam. De paraderende onder delen lieten een zeer goede indruk achter. De parade werd afgenomen door de I Commissaris der Koningin, jhr. mr. militaire autoriteit met de hoogste A. F. C. de Casembroot. Op het podi- rang in Zeeland, de kap. ter zee J. G. um, dat aan de Oostzijde van de Broekhuy. en, Commandant Maritie- Markt was opgetrokken, bevonden me Middelen Zeeland van de Konink- zich voorts de burgemeesters van lijke Marine, in aanwezigheid van de Middelburg en Vlissingen, mr. dr. N. Bolkestein en mr. B. Kolff, de garni zoenscommandant van Middelburg, de majoor A. Kornet en de districts commandant der Nationale Reserve, de majoor Speek. Tevoren hadden deze burgerlijke en militaire autoriteiten de op het Marktterrein opgestelde onderdelen geïnspecteerd. Onder de vele genodigden, die het schouwspel der voorbijtrekkende troe pen gadesloegen, bemerkten wij voorts het lid van Gedeputeerde Sta ten, de heer A. Schout, wethouders en raadsleden van Middelburg en tal van andere autoriteiten uit de gehele provincie. Paradecommandant was de majoor J. Potteboom, commandant van de le C.O.A.K. De drumband van de Natio nale Reserve oefenverband Vlissingen verleende muzikale medewerking met enkele pittige marsen. Na afloop van de parade werden de talrijke autoriteiten en verdere geno digden door het gemeentebestuur van de Zeeuwse hoofdstad in de fraaie Burgerzaal van het stadhuis m opge wekte sfeer ontvangen. Burgemeester Bolkestein sprak daarby een kort woord, waarin hy DE NEDERLANDS-BELGISCHE GRENS Kluifje voor juristen. Naar het Brusselse blad „Het Volk" uit betrouwbare bron meldt, heeft de Belgische ambassade te Den Haag op dracht gekregen de Nederlandse re gering ervan in kennis te stellen, dat België zijn souvereine rechten zal doen gelden op de betwiste strook grond te Baarle-Hertog alsmede op de zich daar bevindende huizen. Zulks zolang het tegenbewijs van het Belgi sche standpunt niet wordt geleverd aan de hand van geloofwaardige do cumenten, aldus het blad. Het betreft hier een kleine strook grond, waarop ongeveer 12 huizen staan. Deze zeer oude grenskwestie werd accuut toen de betreflende hui zen gekocht werden door de Belgische onderdaan Van den Eynde, die, zoals men zich herinnert, de huur van deze woningen ging verhogen. In Maart j.l. heeft de heer Van den Eynde intrek genomen in een der huizen, öadat hij voor de papieren had gezorgd, die het overbrengen van zijn meubelen via het douanekantoor moesten dekken. De Nederlandse tolbeambten lieten alles over de grens brengen en weldra waren de dochter en de zoon van de heer Van den Eynde nezig bij het huis inboedel af te laden. Toen zij bijna klaar waren dook evenwel plot seling de ontvanger van het Neder landse douanebureau op en verklaar de, dat alle goederen in beslag ge nomen zouden worden. De zoon werd op het bureau ontboden en een ver tegenwoordiger van de Belgische dou ane was hier eveneens aanwezig. De Nederlandse ontvanger verklaarde dat na overleg met zyn hoofdbureau te Eindhoven de heer Van den Eynde nog bepaalde documenten moest over leggen wilde hij zich als Belg in Ne derland vestigen. Van den Eynde weigerde evenwel zich deze documen ten aan te schaffen, omdat hij zich naar zijn mening op Belgisch grond gebied bevond. De ontvanger was het daarmee niet eens en zeide dat in dat geval de meubelen in beslag ge nomen zouden worden. De vertegen woordiger van de Belgische overheid verklaarde hierop dat, indien er be- Receptie Commissaris der Koningin te Middelburg. In de stijlvolle Statenzaal te Middelburg werd gistermiddag ter gelegenheid van de verjaar dag van H. M. Koningin Juliana door de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland, Jhr. mr. A. F. C. de Casem- root en zijn echtgenote een receptie gehouden, welke bui tengewoon druk bezocht werd. De burgemeesters van vele Zeeuwse gemeenten, tal van ambtelijke functionarissen in Rijks-, provincie- en gemeente dienst en een aantal predi kanten en leidende figuren uit het bedrijfsleven en uit militai re kringen maakten hun op wachting. De gasten bewogen zich niet alleen in de Statenzaal, waar een orkestje voor muziek zorg de, doch ook in de fraaie tuin van de commissariswoning, 't Aantal bezoekers dezer recep tie was zo groot, dat zich her haaldelijk een queue vormde voor de ingang van de Sta tenzaal. herinnerde aan de eeuwenlange ver bondenheid tussen Oranje en Neder land en getuigde van het respect, dat Zeeland onze vorstin toedraagt. Ten slotte bracht mr. Bolkestein een dronk uit op het welzijn van H. M. Koningin Juliana. Was de parade in de morgenuren een hoogtepunt van de feestelijkhe den, ook tijdens het overige deel van de dag viel er in de Zeeuwse hoofd stad. nog het een en ander te beleven. Zo gaf de stadbeiaardier. de heer Th. (Vervolg op pag. 13) slag werd gelegd op het meubilair van de heer Van den Eynde, hij de Belgische rijkswacht zou verzoeken de inbeslagneming te verhinderen. Deze bedreiging had tot gevolg, dat van inbeslagneming werd afgezien. KORTE PREDICATIE Onrustig is ons hart. Augustinus. ,JLomt, want alle dingen zijn nu gereed". (Lukas lJt 17b). Jezus heeft eens in een gelijkenis God getekend als een ryk heer, die een groot feestmaal aanrichtte en velen uitnodigde tot dit feest. Maartoen de gasten moesten komen hadden ze het te druk met an dere zaken: de één had meer interesse in een zojuist gekocht stuk land en een ander vond zijn nieuw aange schafte ossen belangrijker, terwijl een derde liever thuis bleef bij zijn vrouw met wie hij kortgeleden getrouwd was. Zó waren deze mensen. Zij vonden dat de dingen van hun dagelijks bestaan meer aandacht ver dienden dan het diner in een feeste lijk versierde zaal. En zo bleven zij ingedompeld en on dergedoken in de dagelijkse gang van zaken. En hun p.aats aan Gods feestdis bleef onbezet. Zó waren deze mensen. En zo zyn wij óók! Wij vinden alles belangrijker, dan datgene, dat waarlyk belangrijk is. Wy denken overal aan, wjj proberen niets te vergeten en wij vergeten twee dingen: onszèlf, ons hart, ènGod. En zo missen wij de vreugde. Want het feest, dat Jezus ons te kent, is het beeld van de vreugde. Dit nu is het erge: ivjj verknoeien onze tijd en interesse. Ongetwijfeld is ons land en ons vee ons gezinonze vrouw, onze zaak en onze betrekking belangrijk. Wie zal dat durven ontkennent Maar God beware ons ervoor, dat wij ons geheel zouden onderdompe len in deze zaken der tijdelijkheid. Want ondertussen lijdt ons hart honger. Op allerlei manieren trachten we die honger te stillen, maar zolang ons hart de vreugde niet kent van de ge meenschap met God icordt die honger niet gestüd. Augustinus heeft dit zo prachtig gezegd: Onrustig is ons hart, totdat liet rust vindt in God. De boodschap, die Jezus ons heden brengt, luidt: ,JLomt, want alle din gen zijn nu gereed". Het feestdiner van de vreugde in God staat klaar. Zult u uw plaats aan dit feestdiner onbezet laten Acht u de zaken, die uw hart nooit waarlijk rust kunnen geven van een zodanig gewicht, dat u de uitnodiging niet accepteert. Of: zult u heden beginnen niet lan ger Uzèlf, uw hart ènGod te ver geten f Wühélminadorp. PH. CORNELDER DE VERWACHT: MINDER ZONNIG. Veranderlijke bewolking met een enkele verspreid optredende bui. Zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen. Dezelfde temoera- turen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN 2 Mei Zon Op: 5.10 Maan Op: 4.24 Onder: 20.05 Onder: 20.16 3 Mei Zon Op: 5.08 Maan Op: 4.53 Onder: 20.06 Onder: 21.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1