Onweerstaanbare Van Est won en omgordde zich met oranjetrui Hoe denken de Duitsers over de Nederlanders HONDERDEN LANDGENOTEN KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN BEZOEK VAN MINISTER CALS AAN SCHOUWEN-DUIVELAND ipwt n -A GROOTS AFSCHEID IR. MESU IN ESPLANADE TE UTRECHT VRIJDAG 30 APRIL 1954 PROVINCIALE ZE E U W SE COURANT BIJ DROMMEN Op PAASBEZOEK Prijzen aantrekkelijk en er zijn nuttige zaken te koop (Van onze correspondent in Bonn). Bonn, April Men heeft met Pasen in ons land heel veel Duits kunnen horen spreken. Dat'heeft veel mensen onwillekeurig weer de onzalige oor logsjaren voor de geest gehaald, die, hoewel ze nu alweer een hele tyd achter ons liggen, tóch niet zo gauw vergeten kunnen worden. Niet alleen de Nederlanders, maar ook de Duitsers die in dichte drommen op weg naar het Westen over de Nederlandse grens kwamen aanzetten, dachter er aan terug. Het is niet oninteressant te lezen wat de Duitsers, die thans in Neder land geweest zijn, over ons land denken en schrijven. Sommige kranten wijden vrjj lange artikelen aan dat Duitse massa-bezoek aan Nederland. Zy wijzen er op, dat de prtfzen in Nederland over het algemeen op een veel lager niveau liggen dan hier en zjj verhalen, dat de Duitsers daarom tame lijk veel bjj ons hebben gekocht. vreemde vonnis van die rechtbank in Düsseldorf, die pas geleden verklaard heeft, dat de uit de Bredase gevan genis ontsnapte oorlogsmisdadiger Faber niet aan Nederland mag wor den uitgeleverd, omdat hij, ook al door zijn „Germaanse afstamming", als een Duitser moest worden be schouwd, in ons land een heel vreem de en bovendien zeer onaangename indruk heeft gemaakt. Ik hoorde al een hooggeplaatste regeringsambte naar de verstandige woorden zeggen „Ik zou het liefste willen, dat we die uit Breda gevluchte gevangenen weer allemaal kwijt waren!" Maar dat neemt niet weg dat veel Duitsers er volkomen anders over denken en dat zij in de ex-Breda- naars alleen maar „arme vluchtelin- Sfen" zien, die door de boze Neder- anders vervolgd werden, omdat zij de Duitsers indertijd geholpen heb ben. Het is overal buiten Duitsland be kend, dat de Duitsers nogal graag beweren, dat alles in hun eigen land „bei uns zuhause" veel mooier en véél beter en véél prettiger is dan ergens anders. Ook wanneer het niet zo is! Maar de levendige Kalver- straat in Amsterdam met haar vele fraaie winkels schijnt hun goedkeu ring toch wel weg te kunnen dragen. Want in een zo groot en belangrijk blad als „Die Welt" kan men zwart op wit lezen, dat ze „ook in Duits land zou kunnen liggen". Overigens schrijft dat blad ook, dat de herinne ring aan de eerste Duitse invasie in Nederland nog niet geheel verbleekt Broed eieren Men kan het in de officiële West- Duitse kringen hier in het regerings centrum Bonn natuurlijk niet al te plezierig vinden, dat in diverse Ne derlandse bladen nogal uitvoerig te lezen heeft gestaan, dat met Pasen in Elten Duitse pamfletten waren rondgestrooid, waarin nogal boud werd beweerd, dat het Deutsehtum" daar zo gruwelijk door de Nederlan ders „onderdrukt" werd en dat Elten Duits wès, Duits is en altijd Duits zal moeten blijven. Maar er werd in de laatste tijd van Duitse zijde al meer, zowel op openbare bijeenkomsten als in de pers, op het thema van Elten en van de overige Nederlandse „grenscor recties" gehamerd, en wel doorgaans op een felle manier, die niet bepaald de bedoeling scheen te hebben de goede betrekkingen tussen de beide landen te bevorderen. Men maakt er soms zóveel ophef van, dat men de indruk krijgt alsof de aangelegen heid van die kleine brokjes grond met hun luttel aantal inwoners voor de Duitsers zelfs precies zo belang rijk is als b.v. de kwestie van het Saargebied en die van de hereniging van West-Duitsland om nog maar niet te spreken van de uitgestrekte gebieden ten Oosten van de Oder en van de Neisse, die na de oorlog door de Polen en door de Russen werden bezet. Ik heb eens een politieke teke ning uit een veelgelezen West-Duits weekblad uitgeknipt en die als een curiositeit bewaard. De Saar-, de Oder en Neisse èn de Nederlandse grenskwesties staan er als eieren op afgebeeld, die kennelijk nog uitge broed moesten worden. Het Neder landse grens-ei was net zo groot als die andere twee! En een groot te Keulen verschijnend dagblad schreef onlangs, dat de terugkeer van de „gecorrigeerde" stukjes grond tot Duitsland voor het grensland „van werkelijk Europese betekenis" zou zijn. „Waren we ze maar weer kwijt". Niet afgeschreven Ook Albrecht, de minister-presi dent van het tegen onze grens aan liggende West-Duitse bondsland NoordrijnlandWestfalen, heeft al herhaaldelijk, soms met bijzonder veel nadruk, geëist, dat die lapjes grond teruggegeven moesten worden. „De Duitsers, die er wonen", zo heeft hij kort geleden nog eens met veel pathos verklaard, „zijn voor ons niet afgeschreven, maar zij staan opge tekend in het hart van het Duitse volk!" Men kan hier in regeringskringen al evenmin erg opgetogen zijn over het eigenmachtig en nogal brutale optreden van Duitse boeren, die de stukken grond aan de andere kant van de Nederlandse grens, die vroe ger him eigendom geweest waren, nu eindelijk weer terug willen hebben en die te dien einde zelf maar eens de grens overgestoken zijn om bij ons de boel te gaan opknappen. Mensen, die verder denken dan hun neus lang is, zijn hier overigens ook al wel gaan inzien, dat het enigszins Administratieve rechtspraak voor P.B,0. aanvaard. Terecht mocht de minister van Justitie, mr. Donker, Donderdagmid dag in de Tweede Kamer de geluk wensen van de waarnemende Voor zitter prof. Gerbrandy in ontvangst nemen met de aanvaarding door de Kamer van het wetsontwerp admi nistratieve rechtspraak bedrijfsorga nisatie en het wetsontwerp tucht rechtspraak bedrijfsorganisatie. Want het gold hier twee belangrijke regelingen, nodig geworden door de invoering van publiekrechtelijk'' be drijfsorganen. Beide ontwerpen verwierven zon der hoofdelijke stemming het fiat van de Kamer. Wat de administra tieve rechtspraak betreft, kregen evenwel de kleine fracties van de K. N. P. en van de C. P. N. aanteke ning, dat zij tegen de goedkeuring waren. Enige Kamerleden hadden Woens dag enkele bedenkingen tegen de wetsontwerpen geopperd. Tot hun te vredenheid kwam minister Donker Donderdag met een wyziging, waarin zij hun verlangens verwezenlijkt za gen. Ook enige andere Kamerleden had den de dag tevoren enkele beden kingen tegen de wetsontwerpen ge opperd. Chef reisorganisatie veroordeeld. De Haagste arrondissements-recht- bank heeft de ex-chef van een Delftse reisorganisatie, J. J., veroordeeld tot vier maanden met aftrek (Eis: acht maanden met aftrek). Verdachte was ten laste gelegd de viezen van -aspirant reizigers te heb ben verduisterd door deze te besteden voor het huren van en de aankoop van een schip. OP VERJAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN Ter gelegenheid van H. M. Koningin Juliana's verjaardag is, der traditie ge trouw, een buitengewone staatscourant verschenen, die de namen bevat van meer dan 2000 Nederlandse mannen en vrouwen aan wie onderscheidingen zijn verleend, omdat zij zich in de samenleving gedurende langere tijd bij zonder verdienstelijk hebben gemaakt of door bijzondere prestaties de aan dacht trokken. Ook tal van personen, die niet in landelijk verband, maar in kleinere kring betekenisvolle activiteiten ontplooien, ontvingen een ko ninklijk bljjk van waardering. Uit de lange lyst noemen wij hier een reeks namen: Commandeur in de Orde van Oranje Nassau: Mr C. G. W. H. baron van Boet- zelaer van Oosterhout, buitenge woon gevolmachtigd ambassadeur te Parijs; prof. dr F. Zernike, hoogle raar aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen, wonende aldaar; dr M. W. Holtrop, president van „De Neder landse Bank N.V. te Amsterdam. Grootofficier in de Orde van Oran je Nassau: Dr A. A. L. Rutgers, lid van de Raad van State te Wassenaar. Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw: J. H. van der Laan, president der Factorij van de Nederlandsche Han- del-Maatschappij N.V. te Djakarta; D. Iken, president-directeur der N.V. Koninklijke Paketvaart Maatschap pij te Djakarta; A. F. J. Penders, algemeen inspecteur van Rijkspolitie te 's-Gravenhage; mgr dr J. M. J. A. Hanssen, Bisschop-coadjutor van Roermond; mej. mr N. S. C. Tende- loo, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Wassenaar; mr G. J. C. Schilthuis, lid van Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland, te Rot terdam; Chr. G. Matser, burgemees ter van Arnhem; mr G. E. van Wal- sum* burgemeester van Rotterdam; de schout-bij-nacht van administratie T. R. Deelder. Broeder in de Orde van de Neder landse Leeuw: J. Bakker Gzn te Texel, oud-schip per van de reddingboot. Officier in de Orde van Oranje Nassau met de Zwaarden: De kapitein ter zee S. Dobbenga (bij bevordering). Ridder in de Orde van Oranje Nassau met de Zwaarden: De reserve-majoor-vlieger (tijdelijk reserve-luitenant-kolonel) G. Sonder- man, van de Koninklijke Luchtmacht. Officier in de Orde van Oranje Nassau: Dr H. J. Honders, predikant van de OP 6 EN 7 MEI A.S. Uitgebreid program. De minister en de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. Cals en mej. dr. De Waal, zullen zoals bekend, op 6 en 7 Mei a.s. een bezoek brengen aan Schouwen en Duiveland. Zij zullen Donderdag 6 Mei om tien uur des morgens uit Zierikzee vertrekken. Vandaar gaat de reis via Schud- debeurs, Dreischor, Noordgouwe, en Zonnemaire naar Brouwershaven. Daar verblijft men van 12 uur tot 13.15 uur, waarna men via Scharen- dijke, Ellemeet en Noordwelle naar Renesse gaat (aankomst 15.15 uur). Daar wordt in het gemeentehuis ge confereerd met de burgemeesters, schoolhoofden en andere autoriteiten uit de Noordwesthoek van Schouwen. Uit Renesse vertrekt het gezelschap om 17.15 om via Serooskerke, Mo- riaanshoofd, Kerkwerve naar Zierik zee terug te keren. Om 19 uur hoopt men daar te arriveren. Van 20.30 tot £2.30 wordt hier in Hotel van Oppen aan degenen, die dit vooraf hebben verzocht, gelegenheid gegeven om met minister en staatssecretaris te spreken. Op Vrijdag 7 Mei verlaat men Zie rikzee om negen uur 's morgens, via Ouwerkerk, Nieuwerkerk en Ooster- land en Sirjansland gaat de reis dan naar Bruinisse, waar men van 13.15 uur tot 14.30 uur verblijft. Daarna gaat men via Anna Jacobapolder en St. Philipsland naar Den Haag terug. De minister en de staatssecretaris zullen de ernstig getroffen scholen in de genoemde plaatsen bezichtigen. Zjj zullen zich doen voorlichten over het herstel van schoolgebouwen en over verschillende andere door de ramp ontstane watersnoodproblemen. De minister en de staatssecretaris zullen worden vergezeld door dr. J. W. Wesseling, raadsadviseur in alge mene dienst, de heer E. A. Schütten- helm, administrateu. A, wnd. hoofd der afdeling vorming buiten school verband en mr. L. G. Wolf, inspec teur van het lager onderwijs in de inspectie Goes. Hervormde gemeente te Wassenaar, praeses van de Provinciale Kerkver- Sadering van Zuid-Holland; mr A. L H. A. Krootjes, notaris te Ber gen op Zoom; P. Noordenbos, di recteur van het registratuurbureau der Vereniging van Nederlandse Ge meenten, te Wassenaar; dr C. L. Walther Boer. inspecteur voor het muziekonderwijs, wonende te 's-Gra venhage; Ch. A. Cocheret, docent aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam, wonende aldaar; prof. dr. W. J. M. A. Assel- bergs (ps. Anton van Duinkerken) letterkundige, wonende te Nijmegen; jhr dr E. O. M. van Nispen tot Se- venaer, directeur van het Rijksbu reau voor de Monumentenzorg te 's-Gravenhage, wonende aldaar; J. J. van Mechelen, voorzitter van de Fe- BEVORDERD TOT COMMANDEUR Minister Mansholt prijst durf en moed van Zeeuw Mesu „Het heeft H. M. de Koningin behaagd U te bevorderen tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau", luidde het slotgedeelte van de toespraak, die de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening Donderdag middag heeft gericht tot dr. ir. F. P. Mesu, tijdens de grote afscheidssa- menkomst in Esplanada te Utrecht, t er gelegenheid van het verlaten van zijn post, als Directeur van de Cultuurtechnische Dienst wegens het berei ken van de leeftijdsgrens. Terwijl de minister de heer Mesu het lint met de onderscheiding om de hals hing, klonk een luid applaus. De minister sprak in deze bijeen komst, nadat ir. Alph. Roebroek, voorzitter van de Centrale Cultuur technische Commissie een voordracht had gehouden over „Ontwikkeling der cultuurtechniek in Nederland", de heer H. D. Louwes, voorzitter van de Stichting voor de Landbouw had ge sproken over „Het cultuurtechnisch werk in zijn uitvoering met mens, bedrijf en volk" en prof. dr. I. Sam- kalden hoogleraar aan de Landbouw hogeschool te Wageningen het onder werp „Cultuurtechniek en wetge ving" had behandeld. Het waren per soonlijke woorden, die minister Mans- deratie van Nederlandse Journalis ten, wonende te Amsterdam; ir P. A. den Engelse, te 's-Gravenhage, in specteur van de landbouw (bij bevor dering) K. de Boer, wonende te Groenekan, gemeente Maartensdijk, secretaris van het Christelijk Natio naal Vakverbond in Nederland; drs A. van Emden, directeur van de Vereniging: Het Nederlandsche Roo- de Kruis, te 's-Gravenhage; N. Mak kes, directeur van binnenlandse za ken, onder-voorzitter van de Raad van Diensthoofden in Nieuw-Guinea. Ridder in de Orde van Oranje Nassau: 'H. A. E. Hamerlinck, consul der Nederlanden te Gent; C. J. Maks, kunstschilder, wonende te Amster dam; G. J. Jacobs van den Hof, beeld houwer, wonende te Arnhem; mr J. Kunst, musicoloog, wonende te Am sterdam; J. B. Broeksz, bestuurslid van de Vereniging Arbeiders Radio Amateurs (V.A.R.A.) te Hilversum, wonende aldaar. Hij zeide steeds met grote vreug de te hebben samengewerkt met de heer Mesu. Zyn grootste verdiensten noemde spreker zijn durf en moed, die van de Zeeuwse boer, en de gro te inspiratie, die van hem uitging. Mesu is zyn tyd ver vooruit ge weest en hy heeft het tempo op cul tuurtechnisch gebied bepaald en er richting aan gegeven. Het woord cul tuurtechniek heeft door Mesu in de practyk inhoud gekregen. De minister wees op de belangrij ke werkzaamheden, die door de heer Mesu zijn verricht in Drente bij de normalisatie van de beken, vervol gens in de werkloosheidsbestrijding en bij het cultuurtechnische werk in de Wieringermeer. Tenslotte was het dr. Mesu, die tegen alle critiek in pleitte voor de afsluiting van de Nieuwe Waterweg in het helang van het Delta-Plan. De heer Mesu sprak daarop een dankwoord, in de eerste plaats voor de verleende onderscheiding, daarna tot de aanwezigen, onder wie zich ook minister Staf bevond. De heer Mesu zeide, dat hij zich natuurlijk niet zo heel verdienstelijk heeft ge maakt. omdat hij mocht jagen op een jachtveld, waar nog niet veel ge schoten was en waar het dus wemel de van het wild. Bovendien had hij de assistentie van zoveel voortreffe lijke drijvers. Dank bracht hij aan de Minister van Landbouw, aan de Landbouwhogeschool, aan de Dienst van de Rijkswaterstaat, aan het De partement van Financiën, aan dat van Sociale Zaken, de Rijksdienst voor het Nationale Plan, Staatsbos beheer, Provinciale Besturen en Pro vinciale Waterstaat, Waterschappen FAANHOF „MAAKTE" DE WEDSTRIJD Vierde etappe van de Ronde van Nederland had verrassend begin Voor de tweede maal in successie heeft Wim van Est een etappe van de Ronde van Nederland gewonnen. Hij zal vandaag in de vijfde etappe de oranje trui dragen. Als eerste reed hij de sintelbaan van het sportpark te Tilburg op, onbereikbaar voor de grote groep renners, die vlak achter hem volgden. Die groep bestond uit 39 renners en alle azen waren daarbij Zij was pas kort voor Tilburg geformeerd. Kort na Hilvarenbeek nl. slechts 9 kilometer voor de finish, had de Amsterdammer Faanhof alleen aan de kop gelegen, maar op de grote weg naar Tilburg werd hij door het jagende peloton ingelopen. Faanhof was in de Peel, na 100 kilometer rijden, met Van Elderen en de Duitser Preiskeit uit het grote pe loton gevlucht. Na 125 kilometer bedroeg de voor sprong van het drietal 314 minuut Toen begon het grote peloton zich te roeren. De oranjetriu, toen nog om de lendenen van Gerrit Voorting, kwam in gevaar. Er werd een felle jacht ingezet. Faanhof immers stond in het algemeen klassement maar 4 minuten en 5 seconden achter op Voorting en zou dus met de minuut bonificatie voor de le pl. eventueel Voorting in het algemeen klassement passeren. Intussen was Jan Plantaz met Eindhoven in zicht uit de groep weggelopen en ook hij had al ander halve minuut genomen. Weinig steun Bij het veriaten van de Lichtstad kreeg Preiskeit een lekke band. Hij had zoveel tijd nodig om een andere om te leggen, dat hij door het grote peloton werd opgeslokt. Faanhof stond nu voor de moeilijke taak om met Van Elderen, aan wie hij weinig steun had, verder te gaan. In Steen- sel, na 145 kilometer, was de voor sprong geslonken tot 214 minuut Plantaz. die geen kans had gezien zich bij de kop te voegen, was intussen te rug gevallen. In Vessem in de Kem pen lagen Faanhof en Van Elderen nog maar ruim 2 minuten voor en toen ging het snel met hen bergaf waarts. Even voorbij Hilvarenbeek was al les weer compleet. De étappe had een verrassend be gin gehad. Direct na de start in Heer len namen Gelisen en Piet Haan een kleine voorsprong. Voor Kerkrade (8 km) echter liet Gelissen zijn makker in de steek en keerde in de grote groep terug. In Eigelshoven bedroeg de voorsprong van Haan een halve minuut en het werd zelfs 40 seconden tussen deze plaats en Brunssum. Toen kwam Wout Wagtmans de Limburger te hulp en samen gingen zij verder, In Tuddern (40 km) was de voor sprong, voornamelijk door Wagtmans, aangegroeid tot 2 minuten en 50 se conden. Vy'f kilometer verder, in Hoengen, gaven Gerrit Schulte, Wim van Est en Gerrit Voorting het sein voor de tegenaanval, waarbij zij geholpen werden door Faanhof, Nico van Est, Nu het zonnetje wat warmer wordt en de koude teind is paan lippen, komt er meer kleur op de bollenvel den. De narcissen en hyacint hen bloeien en de bollenstreek wordt nu bezocht door duizenden buitenland se toeristen. Foto P.Z.C.) Paymans, Bakker en de Duitser Pe ter Schulte. De voorsprong van de stoutmoedigen aan de kop slonk snel en tussen Echt en Roermond werden zij ingehaald. De uitslagen. De uitslag van de 4e étappe van de Ronde van Nederland, Van Heerlen naar Tilburg, over 190 kilometer, luidt: 1. Wim van Est (Ned. C) 4.57.21 met bonificatie 4.56.21. 2. Koch (Ned. B) 4.57.21 met bonificatie 4.56.51. 3. Müller (Duitsland). 4. Schulte (Ned. A) 5. Preiskeit (Duits land); 6 Gerrit Voorting (Ned. D); 7. Stevens (Ned. B); 8. Gelissen (N. B); 9. Sorgeloos (België); 10. Plantaz (Ned. A); 11. Willekes (N. E); 12. Gielen (België); 13. Pascal (België); 14. Haan (Ned. D); 15. Gelhausen (Lux.)allen in dezelfde tijd als Van Est. Het algemeen klassement luidt na de vierde étappe: 1. Wim van Est (Ned. C) 21.00.18. 2. Gerrit Voorting (Ned. D) 21.00.56. 3. Schulte (Ned. A) 21.01.26. 4. Wagtmans (Ned. B) 21.0a.32. 5. Gielen (Belg.) 21.0524. 6. Borghmans (Belg.) 21.05.01. 7. Bakker (Ned. D) 21.05.59, 8. Faanhof (Ned. C) 21.06.01. 9. Nico van Est (Ned. C) z.t. 10. Lambrichs (Ned. B) z.t. 11. Haan (Ned. D) 21.07.23. 12. Sorgeloos (Belg.) 21.08.36 13. Stevens (Ned. B) 21.08.38. 14. Plas (Belg.) 21.10.15. 15. Van Breenen (Ned. E) z.t. Het ploegenklassement luidt: 1. Nederland C 63.12.20. 2. Neder land D 63.14.18. 3. Nederl. B 63.16.41. 4. België 63.18.01. 5. Duitsland 63.50.31. Hendricks (België) heeft de strijd gestaakt, evenals de Duitser Siefert. die bij een valpartij in Eindhoven een lichte hersenschudding opliep. Faan hof kreeg de dagprijs voor de meest strijdlustige renner. KUNST Fodens Motorworks Band" in Middelburg. Tientallen en nog eens tientallen muziKanten van de tseveianden en Walcheren waren Donder da "avond naar de Middelburgse Concert- en Genoorzaai geKomen om te luisteren naar de brinatne prestaties van de Engelse faniare „k odens Motorworks Band" onder leiumg van Harry Mor timer. Tot in aue noeken was de zaai bezet, terwyi in ae zijpaden over de gehele lengte stoelen waren bij gezet: een beiangsiexnng, aie men niet vaak voor muzikale geDeurte- nissen in de Concertzaal aantreft, .staar zij was volkomen gerechtvaar- aigü, want de muiiek, die hier ten genore wem gebracht, was hel aan boren dubbel en dwars waard. Er oestona vanzelfsprekend enige nei ging bij de luisteraar, die meer op symphonische muziek dan op die van xaniarecorpsen is ingesteld, om de Klank van deze Engeise band te ver gelijken met die van een symphonie- orkest. Doch deze neiging was ver keerd, want fanfaremuziek kan pas ten volle gewaardeerd worden, wan neer men naar haar luistert ais Daar een eigen zelfstandige kunst. En dan ontdekt men in het vrij eenzijdige timore allerlei nuanceringen, dan merkt men, dat de dirigent een won- derlyki eschakeerd palet tot zijn besemkking heeft en dat deze muziek alle mogelyke waardering verdient. En dat geidt vooral, wanneer zij zo magnixieK wordt uitgevoerd als gis teravond gebeurde tijdens het con cert van deze „Fodens Motorworks Band." Voordracht, loonvorming, dynamiek, samenspel, dit alies was hier tot m de kleinste details ver zorgd, terwijl bovendien vele muzi kanten solisten bleken van de eerste orde! Het programma bewoor zich af en toe op de grens van de amu sementsmuziek deze uitdrukking is hier geenszins als diskwalificatie bedoeld en daarnaast werden on der meer transcripties uitgevoerd uit het licht-klassieke repertoire. En zo wel het een als het ander bleek een uitbundig succes bij de vele hoorders, die hun waardering niet onder stoe len of banken staken, maar orkest en solisten terecht met een ovationeel applaus beloonden. Overigens was de sfeer van dit concert allergenoeg lijkst, vooral ook omdat het publiek zulk een grote bereidheid tot inten sief luisteren toonde. Van het pro gramma, dat over de gehele linie aua uitvoering niveau had, moet in net bijzonder worden genoemd Sibelius' „Finlandia" en de inleiding tot de derde akte van Wagner's „Lohen grin." Voorts werd uitgevoerd een concourswerk van de Engelse compo nist Frank Wright die jurylid was tijdens het internationaal concours in Hillegom. Frank Wright woonde dit concert in Middelburg bij en werd hoffelijke geste door dirigent Mortimer uitgenodigd zelf zijn werk te dirigeren. Overigens zij opge merkt, dat de vooraanstaande Ne derlandse componisten op het gebied van de fanfaremuziek, zoals Boedijn en Boekei. heel wat verder gaan dan Wright, wiens muziek vrij conventio neel was. De organisatie van het concert was bij „Excelsior", Middelburg, in goede handen. De voorzitter van deze ver- de heer J. Laroes, sprak een __D:ings- en een dankwoord. Aan het slot bood hij de moeder van de di rigent en de dirigent zelf een kleine herinnering aan Middelburg aan. de K. 's Middags waren de leden van het Engelse orkest door het gemeentebe stuur van Middelburg in de Burger zaal van het stadhuis ontvangen. Lo co-burgemeester wethouder J. W. Kö- geler sprak de buitenlanders in hun eigen taal toe en zei o.a., dat het hem zeer verheugde, dat de Zeeuwse hoofdstad een dergelijk befaamd or kest te gast heeft. Dirigent Harry Mortimer beantwoordde de toespraak en zei, dat een bezoek als dit de ban den tussen Engeland en Nederland helpt verstevigen. Ook de heer J. .T. Laroes, dirigent van „Excelsior" sprak de Engelsen toe. Daarna gaf „The Foden Motor Works" in de Burgerzaal een staaltje van zijn kunnen. De muziek klonk in deze stijlvolle omgeving zeer schoon. Tot slot werden op het buitenhof van het stadhuis enkele marsen gespeeld. Beheerder van Simpang hotel wordt vrijgelaten. Het landgerecht van Soerabaja heeft de heer A. H. M. Johan. destijds be heerder van het Simpanghotel, veroor deeld tot een gevangenisstraf van 3 maanden en 10 dagen. Dit was de tijd, die hij in voorarrest heeft doorge bracht. De heer Johan was beschuldigd van prijsopdrijving, gepleegd in de tweede helft van het vorig jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7