Geheime militaire overeenkomst in E.D.G. is in strijd met Grondwet TWAALF HOGE ONDERSCHEIDINGEN IN ZEELAND reukstoffen PREMIERS VAN ZUID-AZIE OVER INDO-CHINA VRIJDAG 30 APRIL 1954 PROVIN Cl ALE ZEEUW3E COURANT 3 PROF. GERRETSON IN EERSTE KAMER: Verontrusting over de internationale situatie Bij de behandeling van de begroting van het departement van buiten landse zaken Donderdagmiddag in de Eerste Kamer, eritiseerde de com munist Geugjes de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten en verheugde zich dat de Nederlandse regering niet mee wil doen aan „een agressief verband in het Verre Oosten". De N.A.V.O. noemde hij een Amerikaans in strument en ook van de E.D.G. toonde hy zich een tegenstander, hy drong aan op verandering van het buitenlands beleid wat de E.D.G. betreft en voorts verweet hij de regering, dat zij eerst thans, onder druk, heeft toege geven, dat er een „geheime overeenkomst" (van militaire aard) bij het E.V.G.-verdrag hoort. Zyn partijgenoot Brandenburg verweet de ministers dat zij tijdens de rede van Je heer Geugjes met hun duimen in hun vest hadden gezeten' en tydens het betoog geen letter hadden opgeschreven. Hij diende een motie van orde in, waarin de houding van de ministers in deze veroordeeld wordt. Sprekers bitterheid over de gang van zaken in de wereld en zijn onge rustheid over de ge'estelijke ontwik keling van de leidende volken in de wereld znn de laatste jaren niet ver beterd. Met name noemde hg het Amerikaanse McCarthyïsme. Wat be treft Indonesië stelt hij prijs op de best mogelijke zakelijke relaties, met de nadruk op zakelijke. Alle andere sentimenten wil hij bewust afsnijden. De heer Ruys de Beerenbrouck (K. V.P.) constateerde, dat er in Indone sië een stroming is, die het nationale principe boven het algemeen welzijn stelt. Naast sterke anti-Nederlandse verschijnselen had hij echter ook ge luiden gehoord, die wijzen op toenade ring en op goede persoonlijke contac ten. Wat de rechtszekerheid in Indone sië betreft, zag hij reden tot grote bezorgdheid. Tegen heropening van de onder handelingen tussen ons land en Indo nesië had hij geen bezwaar, mits dit laatste land zich verbindt tot een re delijke houding inzake Nieuw-Guinea. Ook de heer Algra (A.R.) had waardering voor de bekwaamheid van de ministers, maar evenals de heer Schermerhorn noemde hij de in ternationale situatie verontrustend. Tenslotte werd nog het woord ge voerd door de heren Wendelaar (V.V. D.) en Sassen (K.V.P.). De heer Wendelaar betoogde o.m. dat onderhandelingen met Indonesië alleen mogen worden geopend, indien Met 262 stemmen werd het voor stel om de motie van orde niet in be handeling te nemen aangenomen. De heer Gerretson (C.H.) betuigde in het algemeen zijn instemming met het buitenlands beleid, onder voorbe houd evenwel dat de praktijk van het beleid overeenstemt met de theorie. Hij was van mening, dat de rege ring de geheime militaire overeen komst in de E.D.G. gesloten heeft in strijd met de Grondwet. Waarom mag de Belgische volksvertegenwoordi ging wel kennis nemen van de con tingenten der Nederlandse militaire bijdrage en de Nederlandse niet, zo vroeg spr. de minister. De regering heeft in deze gefaald in haar consti tutionele plicht, zo betoogde de heer Gerretson. De volgende spr. de heer Beauford (K.V.P.) had op enige punten critiek, maar overigens had hij veel waarde ring voor het werk der ministers. Hij zeide o.m., dat de Nederlandse inter nationale politiek een combinatie zal moeten zijn van realisme en idealis me. De heer Schermerhorn (Arb.) wees de tegenwoordig nogal eens gefor meerde stelling af; dat de waterstof bom een middel kan zijn om de vre de te bewaren. 195. Lang heeft men gemeend dat reuk stoffen een soort uitstraling hadden waardoor ons reukorgaan geprikkeld werd, zodat het ruiken in wezen te vergelijken zou zijn met het zien. Voor deze stralingstheorie pleiten verschil lende omstandigheden, zoals bijv. het feit dat sommige reukstoffen jaren lang geur afgeven zonder in gewicht af te nemen. Muskus kan jaren ach tereen als reukstof dienst doen, zon der dat enig gewichtsverschil valt te constateren. Daar staat echter tegen over dat deze si^, water aantrekt, zo dat het zeer goed mogelijk is dat tóch gewichtsverlies plaats vindt, doch dat dit door water wordt aangevuld. Een ander argument dat vroeger ten gun ste van de stralingstheorie werd aan gevoerd, lag in het feit, dat een met de reukorganen waargenomen geur gewoonlijk niet met chemische midde len kan worden aangetoond. De vorige maal hebben toe echter gezien, dat ons reukoraaan aanzienlijk scherper is dan de middelen die in de laboratoria kunnen worden aangewend. Algemeen wordt tegenwoordig de tegenhanger van de stralingstheorie aanvaard, dus de opvatting dat wij wel degelijk iets stoffelijks ruiken, een ijl gas, dat zich van de reukstof los maakt en de reukcellen in de neus prikkelt. Indien zich zwavelwaterstof in de atmosfeer bevindt, wordt een in loodacetaat gedrenkt vloeipapiertje zwart omdat zich loodsulfide vormt. Hieruit blijkt dus dat geur geen stra ling, maar een stoffelijk iets is. Bo vendien kunnen geuren door de wind worden meegevierd, hetgeen van straling bezwaarlijk kan worden ver ondersteld. Maai vinden we het ontstaan van geur door het rondzweven van deeltjes reukstof erg begrijpelijk, desondanks blijven er allerlei vraag tekens bestaan. Wanneer er sprake is van een soort verdamping, zou deze verdamping be. vordera kunnen worden, bijv. door alle reukstof als het ware uit een vooricerp te zuigen. Christiaan Huy- gens heeft dit drie eeuwen geleden reeds geprobeerd door met een lucht pomp te trachten alle reukstof uit een rozenknop te rnnpem. Nadat de knop twee weken in een luchtledige was geweest, geurde zij echter nog even sterk als te voren. Misschien ver vluchtigt de geur pas wanneer er oxy- datie met de buitenlucht plaats vindt. Hoe het ook zij, zo eenvoudig als het lijkt, is het vraagstuk geenszins. Waarom blijft een rubber gasslang al tijd naar gas ruiken, ook al is er slechts één keer gas doorheen ge voerdWe kunnen wel zeggen dat de reukstof zich in dergelijke gevallen als een dun laagje aan het voorwerp hecht en misschien zélfs wel in de oppervlakkige lagen binnen dringt, maar begrijpelijker wordt de zaak toch niet. Want indien jaar in jaar uit reukstof uit dit laagje wordt afgege ven, moet die stof toch ééns opraken en het voorwerp daardoor reukloos wordent Hoe is het dan te verklaren dat de rubber slang blijft ruiken, zo lang zij bestaat f Zo zijn er nog talloos vele raadselen op het gebied van de reukstoffen. Het is echter niet de bedoeling U daarmee te vermoeien, want we moeten het nog steeds hebben over een veel be langrijker mysterie: n.l. hóe ruiken wijf H. PétUlon. aan verschillende bezwaren zou zyn tegemoet gekomen. De heer Sassen sprak o.m. over de „onbeschaamde grensschendingen" door de Duitsers. Hij hoopte, dat de regering in deze kwestie niet over zich zou laten lopen. De ministers zullen op 6 Mei de sprekers antwoorden. Vreemde vliegtuigen boven Scandinavië. Tsjechische bommenwerpers? Volgens een boodschap van het Deense schip „Ficaria", dat op weg was tussen Esbjerg en Londen, heeft het vaartuig een Tsjechoslowaakse bommenwerper gezien, die op een af stand van ongeveer 30 mijl ten Zui den van het lichtschip „Pit" boven de „Ficaria" cirkelde, aldus meldt een Deens persbureau. De rederij heeft verklaard van het schip geen desbetreffend bericht ontvangen te hebben. Uit Deense militaire kringen werd vernomen, dat des nachts vliegtuigen boven Deens gebied zijn gehoord. Zij vlogen met navigatielichten, doch rea geerden niet op het verzoek zich be kend te maken. Aanvankelijk had men gemeend, dat de toestellen wil den landen en men had de landings- lichten aangedraaid. Naar het geluid te oordelen had men hier met zware bommenwerpers te doen. Ook uit Zweden komen berichten over niet-geïdentificeerde vliegtui gen, die boven de Gotland- en de Alands-eilanden gevlogen hebben. Het Zweedse leger bevestigde later, dat niet geïdentificeerde vreemde vliegtuigen Woensdagnacht boven Zweden hebben gevlogen. Volgens een communiqué van het leger heb ben straalvliegtuigen over net dis trict Aengelholm in Zuidwest Zwe den gevlogen. Er is ook melding gemaakt van nog vijf vluchten boven Zweeds ge bied. Men brengt dit in verband met Sowjetrussische lucht- en vlootma- noeuvres in het Zuidelijke deel van de Oostzee. Een man uit Sigtuna, ten Noorden van Stockholm, beweert tenslotte, Donderdagochtend vroeg een „vlie gende schotel" te hebben gezien. Eisenhower over de conferentie van Genève. Bevredigende regeling is onmogelijk. President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie op vragen geantwoord, dat het Congres de re gering niet gemachtigd heeft, verder te gaan dan geld en uitrusting te leveren ten behoeve van de strijd in Indo-China. Hij voegde er aan toe, dat Amerika met in een oorlog zou worden betrokken buiten het consti tutionele proces om. „Dit houdt van zelfsprekend in. dat de oorlog door het Congres moet worden verklaard Met betrekking tot de conferentie van Genève zei de president, dat hg een koers volgde, die tussen twee uitersten leidde. Het ene uiterste was onbereikbaar en het andere on aanvaardbaar. Onaanvaardbaar was het afbrokkelen van de gehele anti communistische defensie in het Azi atische gebied. Aan de andere kant kon men in de huidige toestand niet hopen op een volledig bevredigende regeling met de communisten. Het beste wat men kon bereiken was een modus, volgens welke men het in de practijk met elkaar zou kunnen stel len." „Of dit te bereiken is weet ik niet" zo voegde hij er aan toe. GEEN BUITENLANDSE INTERVENTIE Staken van het vuren gevraagd De premiers van India. Pakistan, Ceylon. Birma en Indonesië zyn Don derdag te Colombo overeengekomen, dat er geen interventie door buiten landse machten in Indo-China behoort te zyn aldus werd uit betrouwbare bron vernomen. De betreffende mogendheden zou den directe besprekingen moeten hou den in het kader van de Geneefse conferentie. Ook waren de premiers van mening, dat het vuren onmiddellijk gestaakt moest worden onder toezicht van de Verenigde Naties, die tevens op de daarop volgende regeling zou moeten toezien. Het debat op Nehroes plan voor vre de in Indo China eindigde met de door alle ministers aanvaarde conclusie, dat een oplossing in Indo China vooraf moest worden gegaan door een „sfeer van vrede" en een onafhankelijkheids verklaring. zodra de omstandigheden dit toelaten. De ministers onderschreven Nehroes voorstel tot staking van de proeven met waterstofbommen. Er werd geen officieel communi qué uitgegeven. Rondetafel conferentie met de West. Begint 20 Mei. Thans heeft ook de Surinaamse de legatie de uitnodiging aanvaard om de Rondetafelconferentie tussen Ne derland, Suriname en de Nederlandse Antillen in Mei te beginnen. Daar de leden van de Surinaamse delegatie in verband met de vervoers mogelijkheden pas op 19 Mei in Ne derland aankomen, is de begindatum van de R.T.C. vastgesteld op 20 Mei. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana werden vier inwoners van Zeeland benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau en acht tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Tot Officier werden benoemd: DS. A. W. M. ODÉ. Ds. A W. M. Odé, predikant der Hervormde Gemeente te Goes er praeses van de Prov. Kerkvergade ring van Zeeland. •f>s. Odé werd in 1925 te Hoogvliet in het ambt bevestigd. In 1938 deed hij zijn intrede in Goes, waar hij me de door zijn werk als voorzitter van "de Prov. Kerkvergadering een be langrijke plaats inneemt. C. Kuiper, oud-inspecteur L.O. in de inspectie Goes. De heer Kuiper begon zijn loopbaan in Amsterdam als on derwijzer en was voorts 21 jaar hoofd van onderwijs en leraar aan de kweekschool van de Heldringgestich ten te Zetten. In 1936 werd hij in specteur te Goes. J. A. PIETERSE. J. A. Pieterse te Goes, secretaris Schade-Enquête-commissie in Middel burg. De heer Pieterse kwam in 1922 in belastingdienst en zag zich in 1947 be noemd tot hoofdinspecteur van 's Rijks belastingen, nadat hij van 1933 tot 1940 als inspecteur der registratie en domeinen in Goes had gewerkt en na 1940 in gelijke functie te Middel burg. Tijdens de bezetting werd hij twee en een halve maand gegijzeld in St. Michielsgestel. Sinds 1940 is de heer Pieters tevens secretaris-pen ningmeester van de Schade-enquête commissie. Voorts is hij candidaat- noteris en lid van de Kamer van Toe zicht van notarissen en candidaat- notarissen. A. D. LITTOOY. A D. Littooy, oud-voorzitter van het burgerlijk armbestuur te Mid delburg. De heer Littooy was jarenlang voorzitter van het burgerlijk armbe stuur te Middelburg. Hij bekleedde in deze stad, waar hij drukker en uitgever was, een belangrijke positie. MAJOOR J. POTTEBOOM. Tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, met de zwaarden, werd be noemd majoor J. Potteboom, comman dant der C.O.A.K. te Middelburg. Sinds de terugkeer naai Middelburg van de Centrale Opleiding Admi nistratief kader was majoor Potte boom commandant van deze dienst, in welke functie hij zich te Middelburg een vooraanstaande plaats in het open bare leven verwierf. Tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau werden benoemd: Ir. H. de Lussanet de la Sablonière te Middelburg, architect le klasse Rijksgebouwendienst Ir. De Lussanet kreeg destijds de leiding van de restauratiewerkzaam heden aan de Abdij-gebouwen in Mid delburg en onder zijn directie kwam een belangrijke vooruitgang tot stand, zodat de Abdij weer een sieraad voor de Zeeuwse hoofdstad werd. F. B. G. de Meyer te Terneuzen, oud-directeur der N.V. Aug. de Meijer Zonen's Scheepvaart, Expeditie en Agentuur Mij. Als directeur van deze voor Terneuzen belangrijke maat schappij, bekleedde de heer De Meyer lange tijd een voorname positie in de ze stad. Tevens vervulde hij vele func ties in het openbare leven. C. VAN BAAK. C. van Baak te Goes, plv. inspecteur Veeartsenij kundige Dienst, oud-direc teur openbaar slachthuis. De heer Van Baak kwam op 1 September 1911 als dierenarts te Goes. Van 1918 tot 1948 was hij tevens leraar aan de Rijkslandbouwwinterschool. Jaren lang was hij voorzitter van de afd. Zeeland van de Ned. Mij. voor Die- rengeneeskunde. J. STRAUB. J. Straub, wethouder te Kloetinge. De heer Straub maakt reeds sinds 2 September 1919 deel uit van de Kloetingse gemeenteraad, als lid van de C.H.U. Sedert 31 Maart 1938 is hij wethouder en bekleedt hij enkele functies in het openbare leven. C. M. ZEIJLER. C. M. Zeijler, wethouder te Ooster- land. De heer Zeijler is ruim veertig jaar raadslid geweest in Oosterland, waar van ruim dertig jaar wethouder. In Oosterland vervulde hij vele jaren ook andere belangrijke functies. J. VAN SPLUNDER. J. van Splunder. wethouder te Zon- nemaire. De heer Van Splunder is raadslid van Zonnemaire sinds 1919 en sedert 1940 wethouder van deze gemeente. Tot op heden vervult hij ook tal van functies in het openbare leven en is olm. lid van de reconstructie-com missie „Schouwen-Duiveland". L. STOORVOGEL. L. Stoorvogel, officier der Rijks politie le klasse te Hulst, wonende te St Jansteen. De heer Stoorvogel vervulde een grote rol in het verzetswerk geduren de Duitse bezetting. Na de bezetting was hij o.m. hoofd van de P.R.A. P.T.T. doet Zondagsdienst Men verzoekt ons mede te delen, dat heden 30 April de dienst van de Posterijen, Telegrafie en Telefonie dienst doen als op Zondag. Er worden dus geen postbestellingen en buslich tingen uitgevoerd. Engeland wil ook de waterstofbom. Donderdag- heeft het Britse Lager huis met 219 tegen 63 stemmen een voorstel verworpen van een socialist volgens hetwelk Engeland de water stofbom niet zal vervaardigen zonder eerst de goedkeuring van net parle ment verkregen te hebben, onthielden zich van stemming. Vele afgevaardigden van Labour onthielden zich van stemming. Vrouw en hond: Al maakte Pablo Picasso er geen „kritiswoordT*-puzzle van, een „kruispuzzle" werd het door hem geschilderde onderwerp .fem me et Chien", zeker. De Engelsen hebben op het ogenblik de gelegen heid om zich over dit en een vijf-en- twintigtal andere schilderijen van de beroemde Spaanse schilder het hoofd te breken. Ze zijn te zien in Londen. Het Wereldgebeuren Onder palmen Colombo, de hoofdstad van Cey lon, is een aardige, vriendelijke stad met mooie tempels en in de nabijheid vriendelijke stranden. Het kan er goed toeven zijn. De Cey- lonezen -ijn welwillende menren die bekend staan om hun gastvrijheid. Ceylon behoort tot de weinige lan den ter wereld, waar het Boeddhisme toonaangevend is en deze godsdienst is er zonder twgfel een van grote ver draagzaamheid, welke laatste eigen schap zich in ruime mate heeft me degedeeld aan het volk van Ceylon. In Colombo zijn thans bijeen de eerste ministers van Pakistan, India, Burma, Indonesië en Ceylon om in alle gemoedelijkheid de grote vraag stukken van Zuid-Oost-Azië te be spreken. Er is voor hun conferentie geen streng protocol opgemaakt en er is geen groot vertoon van honderden ad viseurs en bewakers. Men praat er met elkaar om eik aars gevoelens beter te leren kennen en ofschoon er pijnlijke kwesties han- fende zijn tussen Pakistan en India an toch in 't algemeen gezegd wor den, dat deze landen elkaar vriend schappelijk gezind zrjn. De volkeren van deze gebieden tezamen meer dan o50 millioen zielen hebben dit gemeen, dat ze trots zijn op hun jonge onafhanke lijkheid en tegelijk terugvallen op het oude, zo fascinerende en vaak zo diepzinnige denken van Azië. Men moet deze conferentie van Cey lon ongetwijfeld zien als een tegen hanger van de conferentie te Genève. In Genève vergaderen de Westerse landen en rood-China te midden van oorlogsgedruis. In Colombo komt men bijeen onder de palmen en weet men van elkaar, dat men militair zwak is en dat alleen een lang tijdperk van vrede meer welvaart kan brengen aan de nillioenen sober-levendc Azi aten. Deze tegenstelling „Westers oor- gsgedruis" en „Oosterse vrede" overneerst op de conferentie van Co lombo, want zij overheerst het den ken van Nehroe, die te Colombo stel lig de grote figuur is. Hij heeft in de laatste jaren die tegenstelling her haaldelijk naa. voren gebracht. Het kan niet ontkend worden, dat in zijn politiek soms een zeke re angst doorschemert voor het machtige rode China. Diezelfde angst leeft ook bü de andere confcrcnue- angers te Colombo. Zij hebben door e eeuwen heen kennis gemaakt met de enorme expansie-drang van de Chinese volkerengroep en ze zijn er huiverig voor. Zij beseffen, dat een gewapend conflict tussen de commu nisten en de anti-communisten in Azië een jarenlange, alles verslinden de strijd zal worden. Overigens spelen bij de conferentiegangers te Colombo ook anti-Westerse gezindheid en pijn lijke herinneringen aan het oude ko lonialisme een rol. Men zou zich zelf het liefst zien als zittende op een „eiland van vre de", waar de grote kloof, die thans de mensheid verdeelt, niet zou bestaan, omdat op dat eiland het lam en de wolf in vrede zouden leven. n nu dat onmogelijk is, probeert ibo zorg\ T* men in Colombo zorgvuidig af stand te bewaren van Moskou en van Washington. Men heeft zich al uitgesproken tegen het voorgestelde Zuid-Oost-Aziatische verdrag van Foster Dulles. De heren zijn beducht voor een verdeling van Azië in twee Sote kampen. Zij zouden liever zien, t er economische samenwerking be stond en dat er een naar-elkaar-toe- groeien-van-de-naties wasook de rode naties. Dat is dan weer de theorie van de wolf en het lamwaarbij de Zuid- Oost-Aziatische landen het lam zijn, omdat ze..geen krachtige defensie hebben en Eigenlijk ook geen kans zien in de komende tien of vijf-en- twintig jaar een defensie-apparaat op te bouwen. Uit zwakte is de conferentie van Colombo er een van de vrede en toch ook van de angstomdat men die eigen zwakte wel in schone leuzen kan hullen, maar haar niet kan ont kennen en dat tenslotte is juist zo ontstellend gevaarlijk in het Azië vande conferentie van Genève. Thans is zowel uit Moskou als uit Canberra bericht gekomen, dat de Australische en Russische diplomaten naar hun respectievelijke vaderlanden zijn vertrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5