Raad Vlissingen hield zich met culturele zaken bezig WALCHEREN WRIGLEY EREMEDAILLES ORANJE NASSAU VOOR VEERTIGTAL ZEEUWEN JIMMY en de Bende van Bolletje Bink VRIJDAG 30 APRIL 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S „MUZIKALE" MIDDAG Debat over „Don Pasquale" en over de muziekschool De raad van Vlissingen lieeft zich Donderdagmiddag geruime tijd bezig gehouden met allerlei culturele zaken. Aanleiding daartoe was o.m. een tweetal „muzikale" voorstellen van B. en W., namelijk om aan de Stichting „De Nederlandse Reisopera" een garantie van 600 te verlenen voor een Ylissisigse opvoering van Donizetti's „Don Pasquale" en om te besluiten tot deelneming aan de Stichting „Zeeuwse Muziekschool". Het ging bij de debatten niet zozeer om de muziek zelf zowel de opera als de muziek school werden toegejuicht! maar wel om allerlei technische aangelegen heden, die by de totstandkoming van een opera-uitvoering en ook van een onderwas-inrichting nu eenmaal een rol spelen. Toch bleek deze technische kant de Kunst niet in dè weg te staan, want de raad besloot beide voorstel len te aanvaarden, zy het dan, dat er by de „muziekschool-behandeling" aan B. en W. werd verzocht om te pogen wyzigingen in de bestuurssamen stelling te verkrijgen. Het debat over de garantie aan de „Nederlandse Reisopera" werd ge opend -'oor de heer J. Koops (P.v.d. A.), die wilde weten hoe hoog de en- treeprys zou zijn en die inschakeling van en faciliteiten voor plaatselijke culturele verenigingen en ae raad van overleg bepleitte. De heer J. Marys (A.R.) was eveneens voor dit laatste te vinden. Wethouder W. Poppe zette uiteen, dat de Z.V.U. deze voorstellin gen op verzoek van het provinciaal bestuur organiseert. Er zijn twee ran gen, waarvan de gemiddelde prijs niet boven de 2.50 komt. Z.VTU.-leden krijgen geen faciliteiten. Na enig heen en weer gepraat, waarbij ook de heren M. J. van Poelje (P.vd.A.) en J van Wagtendonk (P.v. d.A.) het woord voerden en waarbij twijfel werd uigtesproken of de Z.V.U. in Vlissingen wel voldoende goodwill zou hebben, werd het voor stel van B. en W. aanvaard. Wethou der Poppe deed daarbij de toezegging te zullen nagaan in hoeverre Vlissmg- se culturele organisaties en de raad van overleg ingeschakeld kunnen worden. Bij het voorstel tot deelneming aan de Stichting „Zeeuwse Muziekschool" werd een aantekening van de. com missie van financiën voorgelezen, waarin bepleit werd de benoeming van de bestuursleden der Stichting niet door B. en W. uit hun midden te laten geschieden, maar door de raad uit zyn midden. Er werd over het al of niet mogelijk ziin van dit voorstel langdurig van gedachten ge wisseld, waarbij met name de heer Van Poelje zich een warm voorstan der toonde van raadsleden in het Stichtingsbestuur. Er werden daarbij allerlei vergelijkingen gemaakt met andere organisaties, waarbij gemeen ten zijn betrokken en zelfs kwam het volkenrecht er aan te pas Tenslotte werden B. en W. en de heer Van Poelje het eens over een voorstel, waarby het college door de raad werd verzocht het daarheen te leiden, dat behalve de colleges van B. en W. ook de raden van de negen deelnemende gemeenten een bestuurs lid benoemen. Met 12 tegen 8 stem men werd dit voorstel aanvaard, waarna de raad zich met algemene stemmen accoord verklaarde met de muziekschoolplannen. Wethouder Poppe deelde by de behandeling me de, dat het in de bedoeling ligt om de plaatselijke muziekleraren, voor zo ver zij aan bepaalde eisen voldoen, in te schakelen. Waarschijnlijk zal half September worden gestart. Het voorstel tot verplaatsing van de houten loods op het Beursplein naar de Gasthuisstraat en inrichting van deze loods als repetitie-lokaal voor de muziekverenigingen ontlokte eveneens enige discussie: de muziek inspireerde blijkbaar de raadsleden. De heer J. Marijs vroeg zich af of de bewoners van de Gasthuisstraat wel ingenomen zouden zijn met de hoge loods in hun omgeving en de heer Koops, geschrokken van het hoge be drag dat met verplaatsing enz. is ge moeid, vroeg of net repetitie-lokaal niet rendabeler is te maken. De drum band van de Nationale Reserve en de padvinderij wilde hij er in onder bren gen. De heer Vader (K.V.P.) juichte net voorstel toe, maar zag er aanlei ding in om B. en W. te verzoeken de subsidie-politiek aan culturele vereni gingen in haar geheel eens te beky- ;en. Het beschikbaar stellen van deze loods is in feite een extra-subsidie voor de muziekverenigingen, zo meende deze spreker. Wethouder Van Popering antwoordde, dat de barak een verrre zal krijgen en er dan fleu riger zal uitzien. Voor andere vereni- Burgerlijke Stand. VLISSINGEN Bevallen J. MeertensBrevet, d.; S Prinsde Kiewit, z.; J. Boeckhoutv. d. Heijden, d. J. M. W. v. Dommelen—Jan sen, d.; L. Szymanski—Meulmeester, d.: R. C. Besemsde Jonge, d.; M. E. van LeeuwenKoekkoek, d.; J. v. d. Bulck Twigt, z.; A. v. d. Lubbe—Mabelus, d.; J. RoelseMeulmeester, d.; M. Radema ker—Kuiper, z.; L. S. de Ridder—Wal- broek, z.; A. Bachmanv. Hooren, d.; M. Zurhaar—Jobse, d.; G. v. Driel—Hanse. z. J. OreelGriep, z.; E. WeversDierickx, d.; M. P. CevaalPeijpers, z.; S. A. San- dersede Smit. z.; G. Lefeberv. Laan, d.; N. A. Petride Muijnck, z.; C. HamelinckVinke, d.; M. R. Debeen —Stok, d.; P. v. Luijck—Catsman, d. Verweijde Klerk, z. Ondertrouwd: J. W. Peijpers, 23 j. en E. Duinhouwer, 17 j.; M. W. Smeding. 23 j. en A. S. Kooper, 17 j.; A. Bos- schaart, 23 j. en E. Hofman, 19 j.; J. H. Lamberts. 27 j. en L. Tas, 23 j. Getrouwd: J. W. Meerbeek, 26 j. en J. J. Bostelaar, 24 j.: J. D. Filius, 27 j. en P. J. Castei'eijn, 25 j.; P. van 't Westende. 29 j. en D. Geleijn, 25 j.; D. Rijpkema, 24 j. en J. P. Guerand, 21 j. Van onze adverteerders. GROENTENWINKEL GEOPEND. Donderdagmiddag opende de heer P. Verhage in de Anjelierenlaan te Vlissingen een bedrijf in aardappelen, groenten, fruit enz. Het bedrijf, dat ondergebracht is in een hal tussen twee huizen, maakt een verzorgde in druk. Een nieuwe aardappel- er groentensni1machine waarborgen me de een vlotte bediening. De naam van de nieuwe groentenwinkel luidt „De Tuinstad Hal". Verschillende fraaie bloemstukken stonden in de l al opgesteld. gingen is echter geen plaats, want de muziekcorpsen moeten al overleg over de verdeling plegen, doordat ook de signaalafdeling en de opleiding voor de leerlingen hier wordt gehuis vest. Wat dc subsidiepolitiek betreft, zeide de heer Van Popering, dat B. en W. niets liever zouden zien dan het stichten van b.v. een bepaald fonds, beheerd door een bepaalde commissie, waaruit bedragen voor de culturele verenigingen geput konden worden. Deze zaak heeft de aandacht van het college. Burgemeester mr. Kolff vestigde nog eens met nadruk de aandacht op het belang van de muziekverenigin- fen bij feestelykheden enz., waarna e heer Marys verklaarde, dat beide instellingen alle lof verdienden en recht hebben op volledige steun van de gemeente. De laatste culturele aangelegenheid, waarover de raad tenslotte van ge dachten wisselde, was het geven van namen aan drie zijlanen in net bouw blok Irislar.nJozef IsraëlslaanBe- atrixlaan en President Rooseveltlaan. B. en W. stelden voor aan deze stra ten de namen te verbinden van de schilders Bosboom, Floris Verster en Willem Tholen. De heer Van Rooijen betwyfelde of de namen van de laat ste twee wel bekend genoeg waren, een twyfel, die door ir. J. HT Kriete- meyer (A.R.) werd bestreden. Nadat de heer J. L. Verhagen (V.V.D.) had gepleit om te zyner tijd een „In dische buurt" te creëren met namen uit het „grootse verleden onzer natie" zoals spreker het noemde, werd het voorstel van B. en W. aanvaard. Vlissingen Afscheid bij belastingen. De heer K. van der Molen verliet de dienst. Na ruim 34 jaar trouwe dienst bij de belastingen, waarvan meer dan 31 jaar te Vlissingen, nam de heer K. van der Molen, commies-titulair op het ontvangkantoor der directe belas tingen te Vlissingen, Donderdagmiddag afscheid om van een welverdiende rust te gaan genieten. Diverse bloemstukken sierden het kantoor, waar de heer Van der Moien met zijn vrouw en zijn zoon de hulde blijken in ontvangst nam. Bij deze ge legenheid werd het woord gevoerd door de ontvanger, de heer G. van der Heide. Namens het personeel van het kantoor, de actieve dienst, de inspectie en de heren Hormes en Quist, bood spr. een reiswekkerklokje aan, dat, aldus spreker, hem zeer zeker van dienst zou kunnen zijn tijdens de lan- ge reis, welke de hger Van der Mo-" len gaat ondernemen naar zijn zoon en schoondochter in Zuid-Afrika. De inspecteur, de heer A. A Vermeulen uit Middelburg, noemde de heer Van der Molen een trouw, onkreukbaar en actief ambtenaar en dankte hem voor de goede verhouding, welke geduren de al die jaren had bestaan. Voorts werd nog het woord gevoerd door de heren L. Pieterse namens het bondsbe- stuur, J. H. Drioel, hoofdassistent chef dienstleider, namens de actieve dienst, de oud-ontvanger J. Willemsen, R. J. Klein namens het herstellingsoord voor rustbehoevende ambtenaren, en Snoodijk, die tot slot een persoon lijk woord tot de heer Van der Molen sprak. De heer Van der Molen herinnerde aan het „oude leven" en zeide het moeilijk te vinden zijn levenstaak te moeten neerleggen. Hij uitte zijn grote dankbaarheid jegens God en dankte de sprekers en de ambtenaren. Programma viering 1 Mei-feest Het 1 Meifeest zal te Vlissingen worden gevierd onder de leuze: „Ge lijke kansen voor ieder m een wereld van vrede, vrijheid en welvaart". Het Mei-comité, samengesteld uit vertegenwoordigers van de P.v.d.A. en de Vlissingse Bestuurdersbond heeft daartoe het volgende programma ont worpen: 9 uur: wandeling naar de duinen bij Westduin. Vertrek vanaf de R.H.B.S. Eventueel zal eerst een tocht door een deel van dd nieuwe stad worden ge maakt. 15.30 uur: Kinderfeest in het Con certgebouw. Het kinderkoor „Jong Leven" zal onder leiding van de heer Ab. Lichtendahl de kinderoperette „De Fee van de Bron" opvoeren. De afdeling van de „A.J.C.' en „Jonge Strijd" zullen deze middag fleur ge ven door het uitvoeren van volksdan sen. 20.00 uur: Feestavond in het Con certgebouw. Hieraan werken mede de arbeiders-zangvereniging „De Volks stem", eveneens onder leiding van Ab L5ichtendahl. Behalve Cor van Beek, die als voordrachtskunstenaar zal optreden, werken aan deze avond mede de „A.J.C." en „Jonge Strijd". Als spreker zal optreden de heer Al fred Moser uit Amsterdam. Jubileum bij de P.Z.E.M. Donderdag vierde de heer A. Flo- resse te Vlissingen, bankwerker le klas by de N.V. P.Z.E.M., zijn zilve ren dienstjubileum. Daar de jubilaris zich aan een officiële huldiging had onttrokken, werd hy door een kleine deputatie te zynen huize bezocht, waar de directeur der P.Z.E.M.. ir. T. Michielsen, hem met enkele har- teiyke woorden de gebruikelyke en veloppe overhandigde. By monde van de technisch ambtenaar, de heer F. H. Kaashoek, werd hem door het werkplaatspersoneel een fraai pols horloge aangeboden, terwijl de heer B. de Jonge, namens de personeels vereniging, eveneens een aandenken overhandigde. Examen. De heren H. Louws te Oostkapelle en J. Priem te Sint Maartensdijk slaagden voor het eindexamen van de Rylcs Middelbare Landbouwschool te Dordrecht. Middelburg Opbrengst loterij. De netto-opbrengst van de lotery, die verbonden was aan de op 7 en 8 April j.l. gehouden tentoonstelling van vrouwelyke handwerken in de Statenzaal te Middelburg, bedroeg f 1250,06. Oost- en West-Souburg Uit het politierapport. De politie te Souburg moest enige jongens een ernstige waarschuwing geven, daar zh op de openbare weg voetbalden. Zekere W. den E. uil Middelburg kreeg een proces-verbaal, omdat hy dronken op een fiets reed. Op de hoek Middelburgsestraat Oranjeplein werd door een onbekende een tuinmuurtje omver gereden. Domburg Weekend voor Vrijzinnige catechisanten te Domburg. Zaterdag, 8 en oZndag 9 Mei a.s. wordt door dc Vryzinnige catechi santen Van de diverse rgoepen in het Jeugdcentrum te Domburg een week end gehouden, waaraan ook catechi santen uit Vlissingen en Goes zullen deelnemen, 's aZterdags zal ds. S. P. de Roos van 's Heer Hendrikskinde ren een causerie, toegelicht met gra- mofoonplaten, houden over de mu ziek van George Friedrich Handel tot Louis Armstrong, 's Zondagsmorgens is er een korte kerkdienst, waarna 's middags een strandwandeling volgt en tenslotte wat ontspanning. Grijpskerke Feestelijkheden. Het programma der feestelijkhe den ter gelegenheid van Koninginne dag is in Grijpskerke als volgt: 10 uur v.m. zanghulde door de school jeugd voor het gemeentehuis; plm. 10.45 uur optocht met versierde fiet sen, eveneens door de schooljeugd; 2 uur nm. kinderspelen op de Speel weide en plm. 5 uur prijsuitreiking. De eerste Mei. De 1 Mei-viering te Grypskerke is als volgt: 2 uur n.m. volksspelen op het Kerkplein en op de Speelwei de aan de Nieuwstraat, t.w. kussen gevecht, touwtrekken, stoelendans, enz. Plm. 5.30 uur uitslagen en prys- uitreiking. Na een pauze is er om 7.30 uur een concert, te geven door het muziekgezelschap „EIM.M." uit Serooskerke. met als besluit een mu zikale rondwandeling door het dorp. Rotterdams Philharmonisch Orkest komt naar Goes. Het streven van enkele Goesenaren om ook in de Ganzen stad meer cul turele manifestaties te organiseren, heeft ertoe geleid, dat ditmaal het grote jaariykse concert van de Zeeuwse Volksuniversiteit op Dinsdag 18 Mei a.s. in de Grote Kerk te Goes wordt gehouden. Hierin zal optreden het Rotterdams Philharmonisch Or kest onder leiding van Eduard Flipse, met als solist Marinus Flipse (piano). RAAD DOMBURG Discussie over wethouders salarissen. De raad der gemeente Domburg kwam ln openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van bur gemeester mr. W. J. E. Crommelin. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van G.S. advies te willen uit brengen over de voorgestelde wet houdersvergoedingen. B. en W. stel den voor te adviseren deze vergoe ding tot 2000 inwoners vast te stellen op 500 per jaar. De heren Jac. de Visser (AR) en Joh. de Visser (SG) erkenden, dat dit nog geen voldoende vergoeding zou zyn, maar zy zagen het wethouderschap grotendeels ook als ere-ambt. zy vonden dan ook de vergoeding, die door G.S. wordt voorgesteld en voor Domburg f 350 zou zyn, aannemelijker en verklaar den zich van stemming te zullen ont houden. Het voorstel van B. en W. werd hierna aangenomen. Aan G.S. zal tevens worden ver zocht het salaris van de gemeente ontvanger hoger te willen stellen. Tot gemeentewerkman voor ver- irging van de plantsoenen werd de heer Chr. Geertse benoemd. De heer P. van der Welle werd tot lid van de commissie woonruimtewet gekozen. Van de erven J. de Pagter werd het parkeerterrein by het Oosterbad- strand, dat tot dusver gehuurd werd, aangekocht. Daar hiervan ook des Zondags gebruik wordt gemaakt door toeristen wenste de heer Joh. de Vis ser om principiële redenen geacht te worden te hebben tegengestemd. By de -ondvraag informeerde de heer W. Bos naar het wachthuisje voor de buspassagiers en naar de bouw van de reeds lang gegunde 7 gemeentewoningen. De voorzitter antwoordde, dat de aannemers we gens de vele nieuwbouw in de ge meente en het niet beschikbaar zyn van voldoende arbeidskrachten deze werken niet zo snel kunnen uitvoe ren als wenselyk is. Arnemuiden Typiste benoemd. In de cacature ontstaan door het ver trek van mej. C. J. Geldof. werd tot ty piste op de gemeente-secretarie van Ar nemuiden benoemd mej. M E. Elenbaas uit Nieuwland. Zuid-Beveland Eindles lagere landbouwschool. Te Kruiningen werd de eindles gehouden van de Lagere Landbouw school voor Oostelyk-Zuid-Beveland. De byeenkomst werd geopend door de voorzitter van de commissie van toezicht, de heer P. Scheele, die een speciaal woord van welkom richtte tot het college van B. en W. van Krulnmgen. De heren J. C. de Ridder, hoofd der school, J. Sommeyer, leraar werktui gen en J. Versteeg, consulent, stel den hierna de leerlingen de examen vragen. De heer Versteeg kon aan alle 4 leerlingen het einddiploma uitreiken. Als gevolg van de Februari-ramp waren slechts een gering aantal leer lingen de school trouw gebleven. De geslaagden waren: F. J. Glerum te Kruiningen, J. van der Maas te Bie- zelinge. R. Mast en P. Baas, beiden te Rilland. Namens het gemeentebestuur bracht burgemeester A. Schipper de ge slaagden zyn felicitaties over. De geslaagden dankten by monde van F. J. Glerum voor het genoten onderwy's en boden het hoofd der school een boekenbon aan. Benoeming. Tot tweede ambtenaar van de gemeen tesecretarie te Rill'and-Bath werd be noemd met ingang van 1 Juni a.s. de heer P. van Wouwe, ambtenaar ter secretarie van Arnemuiden. HOOG EN LAAG WATER 1 Mei Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge 0.15 0.44 2.03 1.18 2.11 1.43 1.26 1.59 1.50 U.+N.A.P. U.+N.A.P. 1.83 12.40 2.11 13. 13.50 14.14 2.31 2.38 1.56 1.81 7.12 7.51 7.18 7.38 -N.A.P. 2.23 2.43 2.59 1.78 2.06 U.—N.A.P. 19.00 2.05 19.26 2.24 20.07 2.40 19.34 1.56 20.00 1.81 t Loopt gesmeerd V„. U nionler. v»or uw t,Wad «•"de, TER GELEGENHEID VAN KONINGINNEDAG In goud, zilver en brons Naast de koninkiyke onderscheidingen, ter gelegenheid va» de verjaar dag van H. M. de Koningin verleend aan de Zeeuwen, vermeld op pagina drie, ontvingen in Zeeland voorts de volgende personen de eremedaille, verbonden aan dc Orde van Oranje Nassau in goud, zilver of brons al dan niet met de zwaarden: Ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in goud: P. Koeman, oud-notabel van de Hei-vormde Gemeente te Driewegen (Z-B); H. J. Cammaert, voorzitter van de Coöperatieve Hagelverzekerings- maatschappy te Oostburg, wonende te Hoofdplaat; B. J. Lammens, secreta ris der gemeente Sas van Gent; A. J. Koetse te Kloeting- oud-waterbouw kundig ambtenaar van de polder „Ooster- en Sirjansl ~nd"; M. Heins- dijk, oud-commies-titulair der N.V. Nederlandse Spoorwegen Goes; G. Dees te Krabbendtjke, >ud-voorzitter van de Coöperatieve Boerenleenbank „Krabbendijke"; J. Verhage te Groe- de, voorzitter van de Coöperatieve Boerenleenbank te Oostburg; P. van Dyke, oud-bestuurslid van de Burger- lyke Instelling van Maatschappelyke Zorg te Zonnemaire; V. H. Verdegem, secretaris-nenningmeester van het Armbestuur der Rooms-Katholieke Kerk te Biervliet. Eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver: M. J. Straub, leider van de Zondags school van de Hei-vormde Gemeqpte te Kloetinge; L. Pouwer, ouderling van de Hervormde gemeente te Co- liinsplaat (Kortgene); J. A. Antho- nisse, werkend lid van de Koninkiyke „Harmonie" te Biervliet; W. G. Schip per, penningmeester van de muziek vereniging „Oefening Kweekt Kunst" te Borssele; A. J. van Minnen te Ter- neuzen, timmerman-aannemer; J. Slabbekoorn te Rilland-Bath, kan toorhouder der PTT; A. Sies te Zierik zee, oud-employé le klasse der PTT; J. van Boven te Hansweert, polder werker bij het waterschap De Breede Watering Bewesten Yerseke; A. Groenendijk te Zierikzee opzichter der N.V. Rotterdamse Tramweg Maatschappij, M. Eversdyk te RÏ1- land-Bath, jachtopziener en onbezol digd Rijksveldwachter A. de Visser te Goes, hoofdvertegenwoordiger by de zaadhandel van Gebr. s. C. en L. de Jongh: M. P. Harte chef-drukker Dij de Drukkery Ch. V. Ververs te Ter- neuzen; C. J. J. Gyselman, voorman op de machine-zetterij van de Druk kerij firma F. v. d. Velde te Vlissin gen; M. de Regt te Cats (Kortgene). Ild van het bestuur der afdeling Kort gene van de Provinciale Zeeuwse vereniging „Het Groene Kruis". Eremedaille in brons, met de zwaar- den, verbonden aan de Orde van Oran je Nassau J. de Nooyer, kwartiermeester, te Vlissingen. Ere-medaille. verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau ln brons: M. C. Koppenol. wachtmeester der Rijkspolitie le klasse te Driewegen (Z.B.). J. Wondergem, wachtmeester der Rijkspolitie le klasse te Scherpe- nisse. J. A. van de Velde wachtmees ter der Rijkspolitie te St. Philipsland. J. H de la Vienne, trommelslager van de Koninklijke muziekvereniging „Veronica" te Zuidzande. G. A Ver- Collecte. De in de Ned. Hervormde Kerk te Brul- nisge gehouden Paascollecte bracht ruim 411 op. De totale opbrengst van de Emmabloem- collecte bedroeg te Middelburg dit jaar 1 1.105,05. De opbrengst van de Emmabloemcollec- te bedroeg te St. Laurens f 65.61. De Emmabloemcollecte neeft te Kat- tendijke f 15.18 opgebracht. De afdeling Axe! van de Besturen bond heeft over 1953 in totaal een bedrag van f 166 afgedragen ten be hoeve van de t.b.c.-bestryding „Zon nestraal". 62. Jimmy en Karei Krukas bleven nog urenlang naar de toegang tot de kelder zoeken tot de duisternis be gon te vallen, maar vinden deden zij niets. Jimmy was zelfs nog eens naar de kamer van de oude barones ge gaan om haar om inlichtingen te vragen, maar evenals de vorige malen haalde dat niets uit. De oude vrouw had luide tegen hem geroepen: „Ga weg griezel. Hoe dürf je onder mijn ogen te komen. Laat me alleen of wat nog beter is, breng mij liever een kopje thee met een wolkje melk" Jimmy was toen maar weg gegaan. Met deze oude stakkerd viel niets te beginnen. Maar toen de avond begon te vallen, moesten zij het zoeken staken. „Nou moet je eens goed luisteren, Krukas", zei Jimmy op een fluisterende toon. „Nu gaan we met z'n tweeën weg. We stappen in jouw auto en rijden met veel misbaar het voorplein af. Maar zodra ze ons niet meer kunnen boren en zien. stop je en dan ga ik in m'n eentje terug, want ik wil nu ook wel eens zien wat er 's nachts in dat kasteel gebeurt Karei Krukas zei: ..En ik dan? Denk je dat ik jou alleen laat. Brown?" Jimmy schudde zijn hoofd. ..Met z'n tweeën lopen wij teveel ln de gaten. Krukas. Bovendien kan ik veel beter slui pen en mij verborgen houden dan jij. Daar komt nog bij dat ik graag had dat jij in de eerste plaats Miebet gerust gaat stellen en dat Je in de tweede plaats uit zoekt waar die Simon Snuffel op het ogenblik uit hangt. Ik wil weten of die in Wilgcnwolde zit ja of nee. En dan had ik graag, dat je mij morgenochtend kwam halen. De kans is groot, dat ik dan heel wat meer weet. straeten te Hansweert, besteller le klasse der PTT. P. Clement te Wis- sekerke, vaste arbeider (kantonnier) van de Waterkering Onrust-, Jacoba- en Anna-Friso. P. Kramer te Kortge ne, oud-polderwerker bij het water schap „Stads c.a." J. F. de Baere te Oostburg, landarbeider op het land bouwbedrijf van Gebr. J. en E. de Milliano. C. W. van den Berge te St. Maartensdijk, landarbeider op het landbouwbedrijf van Iz. de Wilde. J. Cornelisse te Kattendijke, landarbeider op het landbouwbedrijf „De Wilhel- minapolder". P. F. Ferket, te St. Jan steen. landarbeider-meesterknecht op het landbouwbedrijf van G. J. V. VaeL P. Hoogesteger te Driewegen, gewezen fruittelersknecht op het fruitteeltbedrijf van A van der Poest Clement. A. Kant te Kloetinge, tuin man op de Ambachtsheerlijkheid .Kloetinge" en de kerkvoogdij der Nederlands Hervormde Gemeente. F. de Marrée, te Nieuwvliet. landarbei der op het landbouwbedrijf van J. A Hoste. A. Reinhoudt te Wolfaartsdyk, landarbeider op het landbouwbedrijf van J. L. Goetheer. J. Verburg te Kortgene, landarbeider op het land bouwbedrijf van Joh. Breurse. P. van Westen te Borssele, landarbeider op het landbouwbedrijf van A L van Overbeeke. Stichting van de Landbouw in 1953. (Slot van pag. 1) 1954 moet worden uitgesteld. Het verzamelen van gegevens van algeme ne aard moest in alle geïnundeerde polders worden afgebroken. Er zö'n thang ln afwyking van het programma, gegevens verzameld over het zoutgehalte van het overstro mingswater. Het overstromingswater uit de Oosterschelde bevatte meer dan 20 gram NaCl per liter. Het wa ter in de Westerscnelde was minder zout. In het Oostelijk deel slechts 5-10 gr. en in het westelijk deel liep het zoutgehalte op tot 15-20 gr. Drie overstroomde boomgaarden werden beregend om na te gaan of het moge- lyk is, door beregening het zoutge halte van de boomgaarden aanmer- kelyk te verlagen. Men kon echter niet tot belangryke verlaging van het zoutgehalte in de bodem komen. De invloed op de beplanting zelf, blijkt pas in de volgende jaren, om dat slechts beregend Is op minder zoute percelen. Ook zyn gegevens verzameld over de waterstaatkundige toestand van de polders en water schappen in Zeeland, gezien in het licht van de afsluiting der zeegaten. Van het onderzoek m het program ma opgenomen, kan worden mede gedeeld; dat het ontwateringsproef veld in de Koudekerkse Inlaag door de ramp is vernield en gebruikt als zanddepot voor dijkherstel. Vermoe delijk zal het proefveld niet worden hersteld. De drainageproefvelden te Ouwerkerk en Serooskerke (Sch.) worden van het programma afge voerd. In de Kraayertpolder is evenals in 1952 water onttrokken aan een dun ne laag zoetwater (8 h 10 meter). Dit jaar werd ca. 3000 m3 water onttrokken. Het zoutgehalte liep slechts zeer weinig op. Van een ge deelte der provincie zyn grondwater- dieptekaarten gemaakt. Het bouwbureau voor de landbouw had sinds de oprichting tot 31 Dec. 1953 163 opdrachten ontvangen, waarvan Walcheren en Schouwen- Duiveland het leeuwenaandeel lever den. Het gezamenlijk bedrag van de ze opdrachten is globaal 5.4 mil- lioen. Voor de contróle op de naleving van de voorschriften inzake aardap pelmoeheid werd 129.486 ha. gekar teerd. In totaal werden 136 proces sen-verbaal opgemaakt. Er werden 297 ontheffingen verleend in verband met de watersnood, 44 tengevolge van herverkaveling en 9 om andere redenen. Nagekomen advertentie. Heden overleed zacht en kalm, na een gedul dig gedragen ïyden, in de nope des eeuwigen levens, onze lieve Tan te, Mejuffrouw JOHANNA LOüWERENS, in de ouderdom van by- na 81 jaar. Uit aller naam: Mevr. Wed. M. GLAS DE WEE. Goes, 29 April 1954. Kamperfoeliestraat 24. De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag 3 Mei a.s. 's namiddags 1 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3