PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Molotow wil koehandel drijven met Dien Bien Phoe-gewonden Ruim ƒ60 millioen schade aan Zeeuwse agrarische objecten D£ BILT Kantlijn STRAAUAGER SABOTAGE IN BELGIE TOCH POLITIEK? GROTERE ONAFHANKELIJKHEID VOOR SURINAME EN ANTILLEN 197e Jaargang - No. 100 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. BalUntfjn; PL-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 8.10 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 30 April 1954. ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p. advertentie f 3. Ing mededelingen driemaal tanef- Klelne advertenties max. 8 regels) van 15 regels 1.Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C. Middelburg Bur. Vlisslngen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b^.g. 2881 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr 2, telef. 16; remeuzen. Brouwerijstr 2; Zlerikzee. N Bogerdstr C 160. tele; 26 DE CONFERENTIE TE GENEVE Mogen afgevoerd als Ho Tsji Min naar Genève komt Volgens Amerikaanse functionarissen ziet minister Molotow er bij de huidige besprekingen te Genève „opgewekter" uit dan bij de in Januari en Februari van dit jaar gehouden conferentie te Berlyn. Een Amerikaanse woordvoerder verklaarde: „De das van de heer Molo tow is beter gestrikt dan dit te Berlyn het geval was. Hy ziet er over het algemeen voorjaarsachtig uit". Donderdag heeft Molotow te Genève zijn eerste grote rede gehouden. Hy steunde het Noordkoreaanse plan voor het oplossen van het Koreaanse geschil. De Verenigde Staten zouden de ene agressieve daad na de andere hebben verricht tegen China. De leidende Amerikaanse kringen ver hinderen met alle middelen, dat Chi na zijn rechtmatige plaats inneemt. Deze kringen zijn verantwoordelijk voor de invasie van Formosa en zij willen China omsingelen door een Zuid-Aziatisch Pact. Molotow noem de het schandelijk voor de conferen tie, dat zulke landen als Indonesië, Birma, India en Pakistan er niet aan deelnemen. Hy meende, dat de betekenis van Indonesië en Birma voortdurend toe neemt. Het vestigen van de werkelijke on afhankelijkheid in die staten gaat niet zonder strijd of moeilijkheden in de betrekking met sommige andere sta ten (waarnemers menen, dat Molotow hier doelde op de kwestie Nieuw- Guinea tussen Nederland en Indone sië). Voordat Molotow sprak, had de Australische minister van buitenland se zaken, Casey, een rede gehouden, waarin hij de hoop uitsprak, dat Zuid- Korea zou toestemmen in vrije ver kiezingen voor het gehele land op een basis van evenredige vertegenwoordi ging. Het voorstel van Noord-Korea om de buitenlandse troepen terug te trekken, noemde hij „bedriegelijk eenvoudig". De Chinezen zouden slechts over enkele kilometers te rugtrekken en de troepen der Ver- Nederland werd gedurende de Paasdagen overstroomd door ruim een half millioen buiten landse toeristen. Meer dan 200.000 daarvan waren Duitsers en dat heeft tot verwikkelingen geleid, die allerminst onverwacht kwamen. Vooral niet toen een aantal van deze Duitsers in de .(grenscorrectie" El- ten met anti-Nederlandse pamfletten werkte en een aantal opgeschoten vle gels in Arnhem de brutaliteit had het Horst Wessellied te zingen. Het is met name de „Groene Am sterdammer" geweest, die vlam gevat heeft. Het blad schreef om te begin nen: „Een dergelijk gedrag kan, dunkt ons, maar op één wijze worden be antwoord. De Nederlandse regering dient opnieuw een strenge keuring toe te passen op de Duitsers, die zij binnen haar landsgrenzen wenst toe te laten. Door de gebeurtenissen van de laatste dagen is gebleken, dat het visum op het Duitse paspoort veel te vroeg is afgeschaft Het dient zo spoe dig mogelijk weer te worden inge steld". Het bekende, sterk links georiën teerde blad, plaatste verder op zyn voorpagina een Vondeliaans gedicht „Op de tweede Germaanse invasie", waarvan de eerste regels luiden: „Germaensche Broeders, die, zo vrolyck uytgedost, Met Uw luydruchtigh Kroost naer Hollandt komt gerost, En ziet de Steden aen, waer Adolfs Legerschaeren Siegreych vyf Jaeren langh de brute Heerschers waeren, Wat zoeckt ghy in dit Landt, dat nooit het gruwelyck Leedt Der Duytsche Heerschappy en Tyranny vergeet..." Boven dit gedicht staat een plaatje van twee hoogst-antipathieke solda tenkoppen. Ook andere bladen echter namen notitie van de komst der vele Duitsers en plaatsten caricaturen. En hiermede zitten wij dan mid den in het probleem. Want deze felle uitingen zijn natuurlijk in Duitsland niet onopgemerkt gebleven. Het bekende weekblad „Der Spiegel" bijvoorbeeld beeldde het plaatje uit „De Groene" af, alsmede een spot advertentie uit „De Kleine krant" van dit weekblad en tenslotte een carica- tuur uit „De Tijd", waarop men een ober ziet buigen voor een onmisken baar Duits gezelschap, vragend „Was wünschen die Herrschaften?" Boven de Duitsers hangt een portret van Montgomery Het commentaar is mild. „Der Spie gel", de feiten vermeldend, zegt: „Spe ciaal de stormloop der bezoekers, niet alleen op souvenirs-, maar ook op le vensmiddelenwinkels schijnt bij de gastheren onprettige herinneringen aan de tijd van het organiseren, in be slag nemen en buit maken, te hebben opgewekt. Zij vergeten daarbij even wel, dat ditmaal de tulpenbollen, porseleinen molentjes, zilveren lepel tjes, boter, thee en cognac met kei harde valuta werden betaald". Er zullen in andere Duitse bladen wel minder zachte commentaren heb ben gestaan.... Men ziet, het probleem ligt er. Wij, Nederlanders, zijn nog al tijd niet gek op de Duitsers. Wij zijn de vreugde der bevrijding snel vergeten, maar de Duitsers liggen ons allesbehalve. Tienduizenden Neder landers weigeren daarom nog altijd om hun vacantie in het Oosten door te brengen. Daartegenover staat, dat Duitsland straks deel uitmaakt van de Europese Defensiegemeenschap en dus onze bondgenoot wordt, dat wij normale diplomatieke betrekkingen met deze staat onderhouden en er normaal han del mee drijven. Men zal daarom de Duitse toeristen moeten aanvaarden en velen doen dat met genoegen. Wel echter mag men verwachten, dat de Duitsers zich behoorlijk ge dragen en tonen het verleden even min vergeten te zijn als wy. Tegen uitwassen als in Elten en Arnhem dient van Nederlandse zijde krachtig te worden opgetreden. Wij mogen dan de oorlog mede ge wonnen hebben en de vrede verloren, wij behoeven ons in eigen land geen grofheden te laten welgevallen. Blijven die achterwege, dan zal de goedwillende Duitse toerist niets in de weg worden gelegd. Al zal nie mand over zijn komst juichen, tenzij uit zakelijke overwegingen. enigde Naties over vele duizenden kilometers. Hij drong er op aan „tot een nieuw begin" te komen. Tot zover de openbare vergadering. De gewonden. Na de besprekingen van Molotow met Bidault is bekend geworden, dat Bidault de medewerking van Molo tow vroeg voor het afvoeren van de gewonden uit de vesting Dien Bien Phoe. Molotow adviseerde Bidault de lei der van de Vietminh-rebellen naar Genève te laten komen om aan de be sprekingen deel te nemen. Molotow meende, dat dan de kwestie van de gewonden-afvoer gemakkelijk gere geld kon worden. Er heerste in de kringen van de Franse delegatie nogal enige veront waardiging over deze manoeuvre van Molotow. Intussen heeft het Vietnamese staatshoofd Bao Dai er op verzoek van Bidault in toegestemd, dat ver tegenwoordigers van de Vietminh-re bellen aan de onderhandelingen zul len deelnemen. Met de Vietminh-ver- tegenwoordigers zal onder meer ge sproken worden over de afvoer van gewonden uit Dien Bien Phoe. Bao Dai heeft evenwel enige voorwaar den gesteld, die niet bekend ge maakt zijn. De drie communistische landen heb ben voorgesteld, dat er op één Mei te Genève geen vergadering zal worden gehouden, aldus is in conferentie- kringen vernomen. Narriman mag hertrouwen Het Egyptische blad „Al Achbar" schrijft Donderdag, dat de Islamieti- sche autoriteiten ex-koningin Narri man toestemming hebben verleend tot een huwelijk met dr. Adham el Nakib, de zoon van de onlangs wegens corruptie tot vijftien jaar gevangenis straf veroordeelde oud-directeur van een ziekenhuis, dr. Ahmed el Nakib. Het Nederlandse koninklijke paar zwaait zijn Deense gasten een „tot ziens" toe, terwijl de trein zich reeds langzaam in beweging zet. Spoor van 4-jarig iongetje uit Haarlem? Bij de kinderpolitie te Haarlem is bericht binnengekomen van een me vrouw uit Den Helder, die meent dat zij in Oldekerk (Groningen) de 4-jari- ge Jaapje Klerk, uit Haai lem, die se dert Eerste Paasdag vermist wordt, heeft gezien. Zij was Woensdag 21 April in Eldekerk en zag omstreeks twee uur een auto. waarin een heer en een jongetje zaten. Dinsdag j.I. las zij in de krant het relaas van het ver dwijnen van het jongetje en zij herin nerde zich het zien van de auto tijdens haar verblijf in de provincie Gronin gen. Het signalement van de autobe stuurder kwam, volgens haar. overeen met de beschrijving in de krant Naast hem zat een jongetje: De mevrouw zag dat de bestuurder trachtte het knaapje te omarmen. Het ventie ver weerde zich daartegen. Toen de be stuurder bemerkte, dat hij bespied werd, is hij doorgereden Radio theraoeutisch instiluut voor Z. Nederland. De officiële opening van het radio therapeutisch instituut te Tilburg zal Zaterdagmiddag 1 Mei geschie den. Men is thans gereed gekomen met het plaatsen van de onlang- ont vangen cobalt-stralenbom. Ei be stond in het Zuiden een gebied waar twee millioen mensen wonen, behoef te aan een instituut waar. behalve sommige vormen van rheuma, schild klierziekten en huidafwijkinge::. ook speciaal kwaadaardige gezwellen kunnen worden behandeld. Mede dank zij de steun van het gemeente bestuur van Tilburg, dat gedurende tenminste tien jaren garant blijft voor een belangrijk deel van de ge raamde esqjloitatie-tekorten, kon de hand worden gelegd op e n gebouw nabij het ziekenhuis. De radio-the rapeut, dr. B. G. J. M. Ver^eeten werd tot directeur benoemd. Men zal samen werken met zusterinstel lingen in Nederland en het buiten land. ONDERZOEK DUURT VOORT Een verdachte Zwitser. Bij het onderzoek in de zaak van de sabotage op het Belgische vliegveld Florennes door de korporaals Brice en Lambot 'is komen vast te staan, dat beide mecaniciens werkzaam waren bij het derde eskader straaljagers, waarvan er ook een tweetal in lucht explodeerden. Men houdt het daarom niet langer voor onmogelijk, dat beide militairen behalve voor de ontploffingen in een aantal straalja gers op de grond, waarbij zich geen persoonlijke ongelukken voordeden., ook verantwoordelijk zijn voor de dood van twee piloten. De beide kor poraals hebben ook op grotere voet geleefd dan hun militaire soldij en de opbrengst van kleine diefstallen wel rechtvaardigen. Aangenomen wordt nu, dat zij van de een of andere zij de betaald werden voor hun sabota gedaden. Intussen stelt de Zwitserse re cherche op verzoek van de Belgische politie een onderzoek in naar het doen en laten van de Zwitserse on derdaan Baumgartner, die verleden jaar, in de periode tijdens welke zich de ongelukken met de straaljagers voordeden, in de buurt van de basis Florennes verbleef. Het is wel zeker, dat hij in relatie gestaan heeft met genoemde korporaals. Tussen de documenten die bij huis zoekingen werden gevonden, bij Brice en Lambot, bevinden zich ook foto's van straaljagers, die te Florennes werden genomen. Nagegaan wordt hoe men deze opnamen heeft kunnen maken ondanks de voortdurende aan wezigheid van bewaking en het ver bod te fotograferen. Over hetgeen Lambot op geregelde tijden in Antwerpen ging doen, heeft de recherche zich nog niet uitgelaten. In ieder geval hecht men niet langer Brand-Van Gent-prijs voor Antoon Coolen. Tijdens de Donderdag in Utrecht gehouden jaarvergadering van de R. K. Nederlandse boekhandelaren- en uitgeversvereniging „St. Jan" is de „Brand-van Gent-prijs 1954" uitge reikt aan Antoon Coolen voor zijn boek „De vrouw met de zes slapers". Deze prijs wordt éénmaal in de drie jaar beschikbaar gesteld. Atoomartillerie in Duitsland Het hoofdkwartier van het Ameri kaanse leger te Heidelberg heeft mee gedeeld, dat zich op het ogenblik vijf bataljons atoomartillerie in West- Duitsland bevinden, in totaal dertig stukken geschut. Deze zijn daar blij vend gestationneerd. waarde aan de verklaring van beide korporaals, dat zij sabotage bedreven zuden hebben uit persoonlijke wraak gevoelens jegens hun commandant. Opgevallen is ook, dat einde 1953, tijdens luchtmanoeuvres, toen Lam bot van Florennes werd overgeplaatst naar de basis Chièvres, Baumgarten daar ook in de buurt verblijf hield. In deze periode was het ook dat de motor van een straaljager bij het opstijgen ontplofte. In kringen van de Luikse politie is men van oordeel dat het onderzoek steeds meer in de richting van poli tieke sabotage wijst en dat men op het punt staat een grote slag te slaan. Oude stad gevonden in Afghanistan. In Afghanistan heeft een Franse archaeologische expedi tie onder dertig meter zand een oude stad gevonden van ruim twee duizend jaar voor Christus. De stad ligt ruim duizend me ter boven de zeespiegel op een bijna ontoegankelijk plateau, dat aan drie zijden door hoge bergen is omgeven, ten Zuiden van Kandahar, de op één na grootste stad in Afghanistan. Op de gebouwen van de stad. die van wit bepleisterde rode baksteen zijn opgetrokken, is de verf nog zichtbaar Aardewerk met tekeningen van vijgenbla den en berggeiten er op en bronzen beelden wijzen op het bestaan van een vijfduizend jaar oude beschaving. VVVVVVVVVVV\iVVVVVVVV\AA)V Toespraak van dr. W. Drees Vandaag, 30 April, des middags te 1 uur, zal minister-president dr. W. Drees ter gelegenheid van de ver jaardag van H. M. de Koningin, over beide radiozenders een korte toespraak tot de luisteraars houden. ONTWERPSTATUUT VOOR R.T.C. Rijksbelangen op voet van gelijkheid behartigd. De tekst van ontwerp-siatuut voor de staatkundige verhoudingen tuusen Nederland. Suriname en de Neder landse Antillen, is gisteren bekend gemaakt. Dit ontwerpstatuut zal be sproken worden op de aanstaande con ferentie tussen Nederland. Suriname en de Nederlandse Antillen in Den Haag. In het ontwerpverdrag verklaren Nederland en de overzeese rijksdelen, binnen het Koninkrijk der Nederlan den een nieuwe rechtsorde te aanvaar den, waarin zij de eigen belangen zelf standig behartigen en op voet van ge lijkheid de gemeenschappelijke belan gen verzorgen. Suriname en de Antillen zullen ge plaatst worden onder een gouverneur, die de vorstelijke macht vertegen woordigt. Voor de behartiging van de aange legenheden van het koninkrijk als ge heel zullen de verschillende rijksdelen in samenwerking zorg dragen. Aan de ministerraad van het Rijk zullen toegevoegd worden twee gevol machtigde ministers, die benoemd STICHTING VAN DE LANDBOUW IN 19S3 Ramp schiep vele problemen De werkzaamheden van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland heb ben in 1953 zeer sterk in het teken van de watersnoodramp gestaan, het geen zich duidelijk illustreert in het uitstekend verzorgde jaarverslag van deze Stichting. De geleden materiële schade aan agrarische objecten in Zeeland kan veilig op rond 60 millioen gulden worden gesteld, ongerekend nog de schade aan de grond. Vele zyn de besprekingen en bemoeienissen van de Stichting en haar commissies geweest, ter behartiging van de be langen van de getroffen landbouw. Met erkentelijkheid wordt in het verslag geconstateerd, dat de orga nen van net bedrijfsleven regelmatig over alle vraagstukken werden ge raadpleegd en dat de verstandhou ding tussen Overheid en georgani seerde landbouw buitengewoon goed was. Naast de problemen, die direct of indirect met de ramp verband hiel- mdirect met de ramp verband hiel den, behandelde het stichtingsbestuur o.a. het bedrijfseconomisch onderzoek door het L.É.I., bestrijding aardap- )elmoeheid en vergelingsziekte, bie- :enverbouw en -prijs, consumptie- melkvoorziening m Zeeland, grens wijziging van gemeenten, mond- en klauwzeerbestrijding nieuwe me thode van vlasbewerking, stichting proefbedrijf in Zeeuwsch Vlaanderen, streekplan en herverkaveling Wal cheren en verkoop van bedrijven in Zeeuwsch Vlaanderen. De landbouwherstelcommissie voer de vele besprekingen met de instan ties op het terrein van landbouwher- stel werkzaam en door haar tussen komst werden vele geschenkzendin- :oegewezen 450 stuks rundvee, 1270 biggen, 14 opfokzeugen. 140 schapen. 3 geiten, 3090 kippen en 7 veulens. Voorts 1388 ton veevoeder, grote aan tallen werktuigen en gereedschappen, terwijl tevens nog een gift van 100.000 van Drentse boeren werd toegezegd. Arbeidsvoorziening De sociale commissie moet rappor teren, dat de vorderingen met betrek king tot de naleving der C.A.O.'s, in 1953 tengevolge van de ramp niet al leen teniet zijn gedaan, doch er is een toestand geschapen, die op dit febied weinig redenen tot optimisme iedt. Honderden arbeiders zijn naar de herstelwerkzaamheden overge gaan. Het laat zich aanzien, dat Het een zeer moeilijke opgave zal zyn de ze arbeiders weer voor de bedrijven beschikbaar te krygen. Hoewel het dykherstel ver is gevorderd, blijven er nog zoveel objecten over, met na me de herverkaveling, dat de eerst volgende jaren op grote moeilijkhe den moet worden gerekend. De lonen, die bij de herstelwerken kunnen wor den verdiend spelen in deze een gro te rol. Pogingen om by wijze van proef een omscholingscursus voor aspirant emigranten in de Wilhelminapolder te organiseren zijn mislukt, wegens onvoldoende animo voor deze hulp krachten van de zyde der werkge vers. De erkende koppelbazen deden hun uiterste best om de vastgestelde lo nen te handhaven, doch dit is niet steeds gelukt. Enerzijds door de buitengewone omstandigheden waar onder moest worden gewerkt en in niet mindere mate door het steeds groter wordende aantal zgn. wilde krooibazen. Verschillende van deze lieden zijn erkend als werkgever in de zin der sociale verzekeringswetten, met gevolg dat vele landbouwers thans gebruik maken van de diensten dezer krooibazen, aangezien men dan van alle administratie af is. Waterbeheersing en verzilting De commissie Waterbeheersing en verzilting moest door de ramp sterk afwijken van het vastgestelde pro gramma. De projecten m de Koude- kerkse Inlaag, te Ouwerkerk en Se- rooskerke zyn verzild door de ramp. Het project in het duinzandgebied van Schomven-Duiveland ligt dusda nig geïsoleerd, dat het onderzoek tot (Vervolg op pag. 5) worden door de regeringen van Suri name en de Antillen. Deze ministers nemen deel aan het overleg van de ministerraad. Wanneer een onder werp behandeld wordt, dat van bui tengewoon belang is voor Suriname of de Antillen, zullen deze landen nog een minister met raadgevende stem mogen afvaardigen. De algemene ver tegenwoordigers van Suriname en de Antillen in ons land zullen met de in werkingtreding van de wet het statuut gevolmachtigde ministers zijn. De binnenlandse aangelegenheden zullen volkomen onafhankelijk door de verschillende partijen afzonderlijk worden behartigd. Suriname en de An tillen zullen zoveel mogelijk voor hun eigen strijdkrachten zorgen. De verde diging van het rijk in mogelijk geval van oorlog zal echter gemeenschappe lijk worden geregeld. De kosten voor de defensie zullen naar draagkracht door de partijen worden bestreden. De staatsinrichtingen van Suriname en de Antillen zullen, in tegenstelling met die van Nederland, waar een grondwet aanwezig is. worden vast gelegd in de respectievelijke iands- regelingen, die gewijzigd kunnen wor den bij een twee-derde meerderheid van stemmen. Wat betreft de buitenlandse politiek worden de overzeese rijksdelen in zo verre onafhankelijkheid verleend, dat zij niet gebonden zijn aan interna tionale economische of financiële over eenkomsten, indien zij kunnen aanto nen, dat deze overeenkomsten voor hen nadelig zijn. Wenst een der rijks delen afzonderlijk dergei.ke overeen komsten te sluiten, dan kan dit slechts verhinderd worden, indien de verbon denheid van het land binnen het ko ninkrijk zich daartegen verzet. Het statuut kan pas in werking tre den, wanneer het door de Nederland se Kamers en door de vertegenwoor digde lichamen van Suriname en de Antillen is goedgekeurd. Tijdelijke rust rond Dien Bien Phoe. Zware moessonregens hebben Woens dag de aanvallen van Franse vlieg tuigen op aanvoercolonnes van ae Vietminh naar de 40.000 belegeraars van Dien Bien Phoe beperkt. Ook het neerlaten van versterkingen voor het belegerde garnizoen werd door de regen belemmerd. Het slechte weer heeft ook de ope raties in de delta van de Rode rivier onderbroken. De rebellen-activiteit rondom Dien Bien Phoe was beperkt tot spora disch vuur van 75-millimeter-geschut, dat door de belegerden beantwoord werd. VERWACHT: KOUD WEER. Geldig tot Vrijdagavond: Veel bewolking met plaatselij1.: wat regen. Zwakke tot matige wind uit Westelyke richtingen. Koud weer. 1 Mei Zon: Maan ZON EN >IAAN. Op: Op: 5.12 Onder: 20.03 4.01 Onder: 18.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1