f O In ons vochtig, grillig klimaat is wol onontbeerlijk naë 'üzouwen'paqLna Duitsland en de voorjaarsmode VOOR VROUWEN, DIE OVER EEN WESPENTAILLE" BESCHIKKEN VAN VROUW TOT VROUW J VRIJDAG 30 APRIL 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BESCHERMING TEGEN HITTE EN KOUDE Haar eigenschappen bestrijden volks vijand nummer één: de rheumatiek (door Mimi Rijpstra-Verbeek.) Waarom hechten wij eigenlijk zoveel waarde aan wol? Is het de aantrek kingskracht, die er uitgaat van kunstig opgestapelde knotten, in alle kleu ren en schakeringen, die we in de étalages en de winkels aantreffen? Is het een kwestie van mode? Is wol duur? Is zy goedkoop? Voordelig of nadelig Op al deze vragen past natuurlijk een antwoord, maar daartoe is het no dig, dat we allereerst een terugblik werpen op tijden, die ver achter ons lig gen. Reeds de primitieve mens hulde zich in dierenhuiden, welke oorspron kelijk ten doel hadden, het lichaam te beschermen tegen verschillende weersinvloeden. Eerst veel later ontdekte de mens, dat het niet nodig was om het schaap te doden, teneinde zich meester te maken van de vacht, doch dat men het hiervan kon ontdoen. Hij leerde de vacht tot draden spinnen, en van deze draden vlocht hij een primitief soort „weefsel". Overblijfsels van deze weefsels zijn zelfs gevonden int het Bronzen Tydperk, een bewijs dat de wolindustrie wel in een grys verleden ligt! Ook ten tijde van de Romeinen be stonden wolnijverheid, handel en ex port. De Romeinse legioenen hadden grote hoeveelheden militaire kleding nodig, hetgeen een uitbreiding van de wolproductie met zich mee bracht. Ondernemende kooplieden uit België en Engeland zonden in die dagen hun wollen stoffen naar Rome. In Nederland nam de wolindustrie in de 15e eeuw een grote vlucht; zy zetelde voornamelijk in Leiden. Op het ogenblik beheerst Tilburg 50 van de gehele wolindustrie; andere belangryke plaatsen zijn Veenendaal en Helmond, terwijl ook Twente en Zeeuwsch Vlaanderen wolindustrie bedrijven. Het is Nederland geweest, dat eigenlijk de stoot gaf tot de zo belangrijk geworden schapenteelt in Zuid Afrika en in Australië, omdat het de z.g. Merinoschapen, die in ons land bleken niet te kunnen gedijen, onder de hoede stelde van emigre rende landgenoten! Het aantal scha pen in Australië bedraagt heden ten dage meer dan honderd millioen Onmisbaar In een land als het onze met zijn vochtig en grillig klimaat, is wol on misbaar. Rheumatiek is onze volks vijand no. 1; verreweg het grootste aantal arbeidsverzuim-uren wordt veroorzaakt door deze ziekte en cij fers hebben uitgewezen, dat onder de vrouwen het de huisvrouwen zijn, die het grootste percentage der rheu- matieklijdsters vormen. Wol nu be zit twee ogenschijnlijk tegenstrijdige eigenschappen; haar vezel beschermt zowel tegen koude als... tegen hitte. De vezels van de wol vormen teza men een isolerende luchtlaag. De li chaamswarmte wordt dus vastgehou den of slechts zeer langzaam doorge laten, zodat men warm blijft, wan neer de buitentemperatuur lager is dan de lichaamswarmte. Wanneer daarentegen de buitentemperatuur hoger is, dan beschermt de isolerende laag het lichaam tegen deze binnen dringende hogere buitentemperatu ren. De isolerende werking van wol is het ook, die ons bij transpireren be schermt tegen kouvatten. Vandaar dat een wollen vest of pullover altijd een onmisbaar attribuut behoort te zijn in de uitrusting van elke sport beoefenaar (ster) Kinderen hebben het nooit koud of warm, maar door hun spel stellen zij zich geregeld bloot aan kouvatten, omdat zy het ene ogenblik zich warm hollen en het volgend moment even „uitbla zen" op de tochtige hoek van een straat! Juist voor kinderen is het dragen van wollen ondergoed dus in alle opzichten raadzaam. Ook voor de heren der schepping is wol een onmisbaar artikel. De meeste costuums zijn ervan vervaardigd, ter- Sportieve elegance kenmerkt de hui dige Duitse mode. Een aantal ontwer pers heeft in West-Duitsland de lei ding genomen en collecties samenge steld, welke alle aandacht verdienen. Werden enige tijd geleden nog „ge mixte" materialen verwerkt, nu neemt geen enkele Duitse vrouw meer ge noegen met een kledingstuk van min derwaardige kwaliteit! Er is grote vraag naar wollen stoffen van uiterst goede kwaliteit. Blauw in alle nuan ces is ook in Duitsland de modetint, van heel bleek blauw tot diep marine. Ook worden twee kleuren blauw met elkaar verbonden, door bijvoorbeeld een japon van koningsblauwe wollen crêpe georgette af te biezen met ma rineblauwe satijn. Tweed wordt in verschillende blauwe tinten geleverd; wollen ottoman met een effen onder grond wordt voorzien van „vlammen" in een diepere of lichtere tint. Daarnaast doen alle bleek-beige tin ten van zich spreken. Bleek-beige, dat wordt gegarneerd met mocca of cog nac. De japonnen vertonen een uitlopen de tendens en zijn voorzien van min of meer klokkende rokken. Het man- telcostuum heeft óf een geknepen tail le, óf wordt tot het sportieve genre gerekend, en heeft dan een sluik val lende korte „topper", die de heupen wél, maar de taille niét omsluit. De costuumrokken zijn alle nauw en aansluitend. De mouwen worden (naar Frans voorbeeld) heel laag aan gezet: éven ond,er de schouders. De kragen staan enigszins van de hals af, en geven gelegenheid tot het dra gen van brede en vooral mooie shawls. Zakken vragen wel de aandacht, maar zijn niet overdreven opvallend. wijl de veelgelaakte „jaegertjes" heus niet alleen het voorrecht zijn van „ou de heren"Een wollen costuum be houdt over het algemeen zijn goede pasvorm, maar moet dan ook van tijd tot tijd „uitrusten", d.w.z. niet f edragen worden, omdat wol een na- uurlyke vezel is. Ook uw eigen jer sey-pakje zal het ten goede komen, wanneer U het niet dag in, dag uit af sjouwt. Afborstelen kunt U het cos tuum van uw echtgenoot niét met een flinke harde borstel, want die rui- neert de wolvezel maar, doch met 'n zachte langharige borstel. Vergeet U dan vooral niet de omslagen van de pantalon, verzamelplaats van stof en vuil en daardoor geliefkoosd arbeids terrein voor motten! Kamgarens Nu we het toch over costuums heb ben; iemand vroeg mij, of „kamga- ren" ook wol was. Het verschil tus sen „gewone" wollen weefsels en kamgaren ligt alleen in de bewerking van de wol. Bij kamgaren liggen de vezels in gelijke richting: ze zijn in deze gelijke richting „gekamd", en de korte vezels werden verwijderd. Er ontstaat dus een volkomen glad, gelijkmatig en fijn weefsel. Ten over vloede wordt dit nogmaals gewas sen, gespoeld, gedroogd, geschoren, gestoomd, geperst en wéér gedroogd! Kamgaren verkrijgt men dus, wan neer de wollen stof nog ettelijke be werkingen heeft ondergaan om haar fijner, gladder en fraaier te maken. Kostbare liefdesbrieven Ex-koningin Narriman van Egypte heeft uit ae bezittingen van haar voormalige echtgenoot Faroek ver scheidene waardevolle kunstvoorwer pen laten opkopen. Tot haar grote spijt gelukfe het haar echter niet, om datgene te' kopen, wat haar zeer aan het hart lag, namelijk de liefdesbrie ven, welke zij in vroeger tijden aan de koning had geschreven. Deze epis tels waren reeds opgekocht door bui tenlandse verzamelaars. Tips voor de keuken Mosselen in azijn zyn een smake lijke broodbelegging, maar zyn ook met blokjes aardappelen en biet uit stekend tot een lekker slaatje te ver werken. Aan erwten- of bonensoep die niet dik genoeg is, voegen we een scheut- je azijn toe, en het euvel is verholpen. Een lente-pakje in pastelblauw Dit pakje van Jean Patau is wel het proto-type van het Parjjse voorjaars- costuum van dit jaar. Het jasje is ta melijk kort, heeft driekwart mouwen een één-rijige knoopsluiting, en wordt gedragen op een gladde rok. Een kraag ontbreekt, maar wel heeft het jasje vier kleine zakjes, welke de gladde voorpanden op bescheiden wij ze onderbreken. Jammer genoeg kunnen te# u op deze tekening niet de kleur van het pakje tonen! Patou koos voor deze creatie namelijk soepele stof van een werkelijk betoverende tint pastel blauw. Advertentie Het „sjaaltje" heeft vele gedaanten Een kleine modeshow van shawls is dezer dagen in Amsterdam gehou den door een van Nederlands groot ste fabrieken op dit gebied. Op deze show werd de bezoeksters duidelijk dat „het sjaaltje", zoals wij het ken nen, op een vrij lange levensgeschie denis kan bogen! Want reeds in de Middeleeuwen vervulde het sjaaltje een functie. De ridders droegen het over hun harnas, om tijdens het tournooi zich van tijd tot tijd het bezwete voorhoofd ermee te kunnen afwissen. Daarna evolueerde het sjaaltje in de loop der eeuwen tot mantilla en omslagdoek, tot stola en vire-vent, Eochet, gavroche en butterfly. De utterfly is het allernieuwste: een heel smal fleurig bandje, dat men om de hals kan bungelen, 'n Geschikt ac cessoire dus voor het jonge meisje, net als de gavroche, het vierkante halsdoekje dat men liefst een beetje nonchalant omknoopt. Het vire-ventje is een smal sjaal tje, een „molenwiekje" van streep jes in een warme kleur. De bajadère is van Zuidelijke oorsprong, is ver vaardigd uit glanzende zijde en heeft gloeiende tinten: paars, purper, lila, rozerood en pauwblauw. Met een ba jadère kan men uitstekend een hoedje van vorig jaar moderniseren, door 't sjaaltje om de hoed te plooien, en van achteren te strikken. De oude, vertrouwde hoofddoek is dit jaar van gebloemd batist. Men knope haar niet onder de kin vast, maar zette haar als een kapje achter op het haar, zoals de piraten dit vroeger plachten te doen, En verder kunt U uw fantasie de vrije loop la ten; een sjaaltje kunt U tot een roos plooien, U kunt er een ceintuurtje van maken, en van twee stuks zelfs een strapless lijfje of een mouwloos bloesje! 99 Trok deze winter de ceintuurloze japon, veelal in prinses-model, onze aandacht, ook in het nieuwe seizoen zien we veel jurkjes zonder ceintuur, maar nu dikwijls met 'n op heuphoog te aangezette rok, die voor de luchti- gezomerjurkjes en korte avondjapon netjes wijd geplooid of gerimpeld is. Zeer flatteus voor slanke figuren met een onberispelijke taille! Hier ziet U zo'n fleurig modelletje, waarvoor U ca. 4.75 meter stof van 90 breed nodig heeft. Van de vier- baansrok is éen voorbaan Voor de achterbanen gebruikt stippellijn als zijnaad. U behoeft geen zoom aan te knippen, daar het mooier is de onderkant met schuine repen stof af te werken. Bent U dus niet zo lang, dan kunt U wel met wat minder stof toe. Tegen de voorkant van de schou derstukken zet U een in de vorm ge knipt belegje. Daarna wordt de on derkant, waar aangegeven, ingerim-. peld of van een paar kleine plooitjes voorzien en met het voorpand ver bonden. De zijnaad hiervan wordt in de taille door strijken even gerekt. In het rugpand brengt U de figuur naden aan. Zij- en schoudernaden sluiten, en rughals en mouwtjes met schuine repen stof afwerken. De rok zet U ingerimpeld aan het lyfje. In de linkerzijnaad maakt U een taille- split met rits- of drukknoopsluiting. Het andere japonnetjes toont U de zeer modieuze combinatie marine blauw met wit. Langs de hals is een garneerbies van wit piqué aange bracht,, waarvan U hier de helft als patroon gegeven ziet. Van de hals- rand van het lijfje knipt U volgens de stippellijn twee centimeter af. De onderrand van het lijfje tussen d« tekentjes wordt aan weerszijden met een 4 cm brede en 34 cm lange pat van dubbele stof voorzien. Inplaats van deze garnering zoudt U geplisseerde stroken kunnen ne men of, wat ook heel mooi staat, Zwitserse kant. Werk daar dan ook uw witte handschoentjes mee af en uw verschijning zal tip-top zijn! ELLA BEZEMER Het stond al behoorlijk mati- neus op mijn stoep, naar schat ting vier turven hoog, en meld de zich beleefd in mijn gunst en recommandeerde voor het verrichten tegen tarief van elke bezigheid, welke het mij zou believen, hem op te dragen. Stel n gerust, bezorgde leze res, en alarmeer zomin de kin derbescherming als de arbeids inspectie. Deze nuttige instan ties knepen één dag i n het jdar hun alziend oog dicht: de springlevende jeugd speelde de baas over het dode papier. Ik trad dus, met een zuiver geweten, in nadere onderhun* delingen met deze miniatuur werknemer, want was de wil al grenzenloos, de daad bleef enigszins beperkt door voor alsnog ontbreken van biceps. Wij schrapten alzo na ernstig overleg het zemen van de erker- ramen, hoezeer ik daarmee ook gediend zou zijn. Het. leek mij ronduit hachelijk, deze vier turven een werktrap op te stu ren, en dat bij herhaling, met een spons zo groot als zijn ei gen hoofd. Voor een dergelijk titanenkarwei was het tarief trouwens ook beslist te laag. Maar als wij ons eens met lap en poetsgoed op de brievenbus wierpen? Die bevond zich on geveer op dezelfde hoogte als zijn blonde kruin, en lag dus nog juist binnen het bereik van zijn stralende goede wil. Hij bleek in het poetsen al een behoorlijke vooropleiding te hebben genoten, en dus liet ik hem met brievenbus en deur knop vol vertrouwen alleen. Na een klein kwartier kon ik met gepaste bewondering het resul taat komen inspecteren. Beide onderdelen van mijn voordeur blonken mij tegen als de lieve zon zélf, en uit over maat van dienstwilligheid had den zelfs de knopjes aan de bin nenkant een likje meegekregen. AI3 er iets ooit zyn geld waard geweest is, dan zeker dit glim mende koper! Toen daarna de voordeurmat ook nog deugde lijk en vakkundig was uitge klopt, leek mij het voorgestelde tarief billijkheidshalve wel be reikt Onder het krachtdadig klop pen door had ik half gemedi teerd over de wenselijkheid van degelijk fourageren bij zoveel inspannende arbeid. Wie niet werkt zal wélisioaar niet eten, maar ivie zo belangeloos zich uitslooft, mag toch zeker wél iets extra's hebbenom behoor lijk op de been te blijven. Het was alleen zo jammer, dat hij, als man zijnde, stellig geen koekjes lustte, anders Waarop de mat met beslist heid werd neergelegd en haas tig de geruststellende verzeke ring volgde, dat naast kwartjes zélfs koekjes in dank werden geaccepteerd. Om van een ge vuld wafeltje maar te zwijgen... Onder het hoorbaar geknab- Voor wat hoort wat bel van zyn kant (wist u dat wafeltjes met poetspommade zo uitgezocht smaken?) teken de ik, als rechtgeaarde werk geefster gewetensvol de loon lijst. En merkte op, dat mijn jeugdige werknemer over ge varieerde kwaliteiten beschik te. Immers, hij had zich die morgen reeds d raison van eni ge kwartjes, met overgave ge wijd aan het harken van twéé tuinen en het boenen van een muurtje. Ik loenste hem dan ook met een gerust gemoed een succes volle dag, en, mede met het oog op die veelzijdige capaciteiten, voorspelde ik hem een rijke oogst aan klinkende munt: minstens een rijksdaalder! Méér annonceerde hij zélf- bewust, en icurmde de hele loonlijst en het veel te grote potlood in een onwaarschijnlijk kleine broekzak. De voorspel ling ging meteen al gedeeltelijk in vervulling, want hij had nau welijks het tuinhekje achter zich dicht, of een vrouwen stem rien veelbelovend uit een open raam aan de overkant: Padvinder! Je zult zoiets padvinder noe men woord, waar ga je met die jongen naar toe? Maar dat heerlijk brokje werkwilligheid draafde al de straat over met een briefje in zijn hand. De kruidenier, twee straten verder, giste ik. Om zes uur haalde een belle tje mij weg van mijn restant krentenbrood. Daar stond hij weer, ditmaal vier en een kwart turf hoog, vanwege zyn rol schaatsen. Twee-vijf-en-tachtig, zei hij, met de eenvoud der 'waarlijk groten. Ik verzocht dit te mo gen verifiëren met de loonlijst; die kwam echter niet hoger dan negen kwartjes. Jawel, maar er waren heel wat mensen ge weest, die nog zomaar een dub beltje erbij hadden gedaan. Het is te begrijpen. Behou dens de enkele inhalige gierig aards, die verleden jaar jochies een hele akker lieten omspit ten voor één kwartje, zal het gros van het fatsoenlijke mens dom het karweitje zorgvuldig hebben afgewogen naar het heitje met een klein douceur tje er boven op. Want een der gelijk ééndagsbedrijf ligt in de rede, en wie het op touw gezet hebben, zijn goede mensenken ners! Heus, het heitje rammelt ons los genoeg in de zak. Maar het zit er nog té ouderwets diep bij ons in, dat geld beloonde pres taties betekent. En ik kon in dit verband de huisvrouw be grijpen zo niet billijkendie my berouwvol toevertrouwde, dat zij wél eens een keertje kriegel was geworden, als zij, met het werkscliort voor, van haar bedden of strijkplank was op een stuiver uitgelopen, en dat speet haar achteraf voor het goede doel Maar als diezélfde dame eens aangeboden had, even te helpen afdrogen of een laken op te rek ken Ik maak me sterk dat er dan grif een gulden tn de gleuf was gegleden! SASKIA. Vis is rijk aan eiwitten en voedingszouten Ondanks het feit, dat in Nederland (en zeker in onze provincie Zeeland) de aanvoer van verse vis een grote omvang heeft, is het aantal vis-eters in ons land onbegrijpelijkerwijze niet zo heel groot. En dat, terwijl vis zo rijk is aan eiwitten, vitaminen en voe dingszouten, dat ze in voedingswaarde zeker niet onderdoet voor vlees! Een goed bereide visschotel is een sieraad voor de dis en een streling voor de tong. Breng eens wat meer vis op tafel; hetzij bij de warme maal tijd, hetzij bij de boterham! Koop de vis kort voor het gebruik, en dien ze na het bakken of koken meteen op. Bij gekookte vis hoort een goede saus; probeer bijvoorbeeld eens onder staand recept voor vier personen: Kabeljauw in tomatensaus. 300 gr. „Alles is te huur „Alles is te huur!" Althans in Frankrijk. Tot die conclusie komt men bij het doorlezen van de adver tentie-kolommen der grote Parijse bladen, waarin de meest uiteenlopen de artikelen te huur aangeboden wor den. Of het nu gaat om kleding, meu bels, reis- of sportbenodigdheden: hier of daar is dat, wat U juist nodig hebt, wel te huur! Dat is in bepaalde gevallen wel practisch, maar niet altijd even voor delig, want voor vele huur-spulletjes moet men behoorlijk diep in de beurs tasten. De huur voor een avondjapon bijvoorbeeld bedraagt voor slechts en kele avonduren reeds 2800 francs, maar wanneer U bereid bent 6000 francs neer te tellen, mag het exem plaar drie dagen in uw bezit blijven. Voor een korte gelegenheidsjapon en een middagjapon worden ook huur prijzen gevraagd, welke tussen de drieduizend en zesduizend francs lig gen. Bij deze kleding krijgt men dan fantasie-sieraden gratis ter leen. Dit soort kleding wordt voornamelijk gehuurd door vrouwen, die weinig uitgaan en misschien twee of drie maal in haar hele leven een gelegen heidsjapon nodig hebben, maar de practijk wijst uit, dat ook Parisiennes die veel uitgaan, en zelf over avond- kledij beschikken, wel eens de hulp van zo'n kleding-verhuurbureau in roepen, omdat ze voor één avond weer eens iets anders willen dragen dan haar eigen avondjurkjes. Ook kwam op één der verhuurkan toren eens een jonge vrouw een bruidsjapon huren. Zij was reeds drie jaar getrouwd, maar had nu pas het geld, om de traditionele serie bruids foto's te laten maken! By de avondkledij kan men dan nog een bontmantel, bontcape of een bolerootje van bont huren, en ook hiervan ligt de huurprijs tussen de duizend en zesduizend francs voor een tijdsduur van 1 of 2 dagen. In de afdeling „meubels' worden niet alleen tafels, stoelen enz. aange boden, maar ook complete ameuble menten. Een compleet slaapkamer ameublement huurt men voor 10.000 francs per maand, en een eetkamer ameublement voor 10 h 15.000 francs En dit zijn slechts enkele grepen uit een oneindig lange lyst van aan biedingen, waarvan in de zomer maanden ook vele toeristen een dank baar gebruik maken. Een eenvoudig hulpmiddel om slank te worden! De Franse zangeres Simone San- dry wilde een vermageringskuur on dergaan, en is er inderdaad in ge slaagd, „zich slank te vasten". Maar zij had een hulpmiddel nodig, om het vasten vol te houdenIn de ijs kast hing zij een foto van zichzelf, genomen in de tijd dat zij tamelijk omvangrijk was. Wanneer zrj de ver leiding niet kon weerstaan en een lek ker hapje uit de frigidaire wilde ha len, werkte de foto als afschrikwek kend voorbeeld! kabeljauwmoten, zout, een schijf ui, plm. 50 gr. boter of margarine, 2 eet lepels tomatenpuree, 1 eetlepel aard appelmeel De moten afspoelen en zouten. De tomatenpuree in een pan of vuurvaste schaal verdunnen met ongeveer 2J,i dl water. De ui snipperen. De vis en ui in de tomatensaus leggen en klont jes boter of margarine op de vis leg gen. Hierover beschuitkruim of pa neermeel strooien. De pan of schaal sluiten en het geheel aan de kook brengen. De vis gaar koken in 15 tot 20 minuten. Het vocht binden met een papje van aardappelmeel en water. Voor dit gerecht kan zowel verse als bevroren kabeljauw genomen wor den. Bevroren kabeljau weerslttena den. Bevroren kabeljauw eerst laten ontdooien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 11