PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tsjoe En Lai eist opheffing van militaire bases in Azië Zwitserse „geluksketen" omspant het Zeeuwse rampgebied DE BILT N' H HANDELSOVEREENKOMST TUSSEN RUSLAND EN NEDERLAND OPROEP TOT STAKING VOND WEINIG WEERKLANK IN FRANKRIJK 197e Jaargang - No. 99 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. t 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 29 April '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 13. Ing mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie! max. 8 regels» van 1—5 regels i 1.— Iedere regel meer 20 cent ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58-60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). Middelburg. Markt 51. lelef. 3841; Goes. Lange Vorststr 63. telef 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr 2. telef. 16; Teroeuzen. Brouwerijstr 2; Zlcnkzee. N. Bogerdstr C 160. telef 26 „CONFERENTIE DER STALEN GEZICHTEN" Dulles verwerpt Noordkoreaans plan voor regeling van Koreaanse kwestie „De conferentie der stalen gezichten", zo noemde een Amerikaanse waar nemer de Aziatische conferentie van Genève. Hij doelde daarbij op de on-emotionele wijze, waarop zowel de Westelijke als de Communistische ministers tot dusver hun redevoeringen hebben ge houden: zy vertrekken geen spier van hun gezicht en zelfs wanneer zij elkanders regeringen van moord en doodslag, van ophitsing tot oorlog en van verdragsschennis beschuldigen, doen zij dat op min of meer dezelfde toon waarop een deurwaarder een exploit voorleest. Het was ook op deze toon, dat de premier en minister van buitenlandse zaken van China, Tsjoe En Lai, gisteren zijn „maiden speech" op de Ge- neefse conferentie hield. Maar dat nam niet weg, dat hy opheffing eiste van alle buitenlandse bases >n Azië, stopzetting van de herbewapening van Japan en Amerika ervan beschuldigde, de bepalingen van het bestand in Korea te hebben geschonden door troepen in Zuid-Korea te houden en daarmee de veiligheid van China te bedreigen, en door een verdrag met Zuid-Korea te sluiten. Voorts beschuldigde hij de Verenig de Staten ervan, de vrede in het Verre Oosten en in geheel Azië te bedreigen door Formosa „bezet" te houden. Een bezetting, die, zo zei hij, door China niet zal worden geduld. Het viel de Westelijke gedelegeerden ietwat moeilijk hun „stalen gezichten" strak te houden, toen Tsjoe En Lai de Amerikanen verweet, dat door hun schuld de bestandsonderhandelingen in Korea twee jaar lang hadden ge duurd, terwijl de communisten die besprekingen toch zo snel tot een goed einde hadden willen brengen. Verschillende Westelijke gedele geerden zeiden na de zitting, dat de eerste rede van Tsjoe En Lai hun was tegengevallen, niet zo zeer om dat ze zo fel anti-Westers was (het geen iedereen had verwacht) maar vooral omdat ze zo on-origineel was en geen enkele gedachte bevatte, die Kantlijn ederland laat zich jegens Ko ning Frederik en Koningin Ingrid van Denemarken wèl van zijn beste zijde kennen. Het heeft het Deense vorstenpaar een allerhar telijkst welkom bereid en tevens zijn warme aanhankelijkheid jegens het eigen vorstenhuis zeer duidelijk ge demonstreerd. Drommen mensen heeft dit bezoek op de been gebracht; overal waar de hoge gasten verschenen en in de of ficiële toespraken, gehouden door Koning Frederik en Koningin Juliana, werd terecht gewaagd van de zeer hartelijke betrekkingen, welke er be staan tussen beide kleine landen. Geprojecteerd op de wereldproble men is dit bezoek natuurlijk in het geheel niet belangrijk. Maar op zich zelf bezien is het dat wel degelijk. Omdat het waarlijk niet alleen de grote problemen zijn, die de gang der wereld mede bepalen. En omdat de door geen enkel conflict verstoorde vriendschap tussen twee kleine vol ken ten voorbeeld kan worden ge steld aan de grote broeders en zus ters in de rij der naties. Reeds dikwijls is er op gewezen, dat, terwijl de gemiddelde levensduur van de mensen aanmerkelijk is gestegen, de levensduur van de lei dende figuren in het bedrijfs- en ook in het politieke en culturele leven (tegenwoordig „managers" genoemd) in onrustbarende mate dalende is; „De Linie"' (r.k.) heeft zelfs gehoord, dat 30 pet van deze managers in geestelijke en lichamelijke overspan ning leeft en aan hart- en circulatie- ziekten lijdt en schreef onlangs: „Recente Amerikaanse onderzoe kingen wijzen uit dat van de mana gers tussen de 40 en 50 jaar geen 20 pet een normale gezondheid geniet. De fout die bijna alle bedrijven ma ken is: meer zorg aan htm machines dan aan hun mensen te besteden. Tal van bedrijven zijn er reeds toe over gegaan, maatregelen te nemen om met hun „kostbaarste investeringen" (de fondsen, die zij in hun top-em- ployé's vastleggen) voorzichtiger om te gaan. Leest men dat de grote spoorwegmaatschappijen reeds calo rie-arme maaltijden serveren, om de bestrijders van een te groot lichaams gewicht (eveneens een verschijnsel van de moderne „managerziekte") ter wille te zyn, dan ziet men, hoe zeer deze zorg groeiende is. Li chaamsbeweging, ontspanning en ma tiging in het gehruik van alcohol, ni cotine en andere stimulantia zijn voorname middelen in de bestrijding van de managerziekte; maar dit zijn bijkomstige, en vaak moeilijk toe te passen hulpmiddelen. De ware oor zaak is dat de positie van de moderne manager meer berust op prestatie dan op bezit. Men kan zelfs zeggen: niet op bezit, maar op prestatie. Het evenwicht tussen het een en het an der is verbroken. De manager kent geen rust. Hij kan geen bezit opbou wen om er, zo nodig, op terug te val len. Hij weet, dat zodra hij, om welke reden dan ook, ophoudt, het uiterste van zijn kracht te geven, anderen hem voorbijsnéllen, en er voor hem zelfs niets anders overblijft dan de hand op te houden. Hij is zijn vrijheid kwijt, met zyn vrijheid zyn rust en met zijn rust zijn gezondheid. Ja, men kan verder gaan. De manager ver liest zyn gezondheid niet, omdat hij te hard werkt, maar omdat hij zich niet veilig voelt. „Men stort niet in omdat men overwerkt is, maar men overwerkt zich, omdat men op de rand van de nerveuze instorting leeft". et is niet zonder opzet, dat wi dit citaat uit een reeds vergeel weekbladnummer afdrukkei onder de notitie over het koninklijk bezoek uit Denemarken. Want met de grote staten is het al precies zo gesteld als met de leidende figuren in het openbare leven. Ook voor hen geldt, dat zodra zij ophou den het uiterste te geven anderen hen voorbijsnellen. Zij verliezen hun ge zondheid al evenzeer als de leidende mens. Kleine staten zijn als kleiner men sen. Zij leven in bescheidener ver houdingen, zij behoeven niet bezorgd te zijn over het handhaven van een machtspositie. Zij kunnen rustig naast elkaar in vrede en vriendschap bouwen aan hun toekomst. En dat is heel wat waard. niet al vaak door Moskou was uitge sproken. Voordat de Chinese premier het woord nam, had de Amerikaanse mi nister Dulles gesproken. Hij verwierp het Noordkoreaanse plan voor rege ling van de Koreaanse kwestie, dat Dinsdag door de Noordkoreaanse mi nister van buitenlandse zaken Nam II, was ontvouwd Een punt in de rede van Dulles dat speciaal de aandacht had getrokken, was zijn verklaring, dat .de Verenig de Staten hun troepen .liet voorgoed in Korea willen houden" ook al wil len zy deze niet opnieuw .voortijdig" terugtrekken. In conferentie-kringen was men van mening, dat Dulles hier mee een openingszet heeft willen doen in het Koreaanse schaakspel, waarbij het terugtrekken der troepen aan weerskanten een onderhande- lings-object van betekenis belooft te worden Kosten van loonronde in bedrijf terugverdien. Initiatief van Ned. Instituut voor Efficiëncy Het Nederlands Instituut voor Ef ficiency heeft het initiatief genomen tot het voeren van een actie in het gehele land om de kosten van de laatste loonronde in het eigen bedrijf terug te verdienen. Men acht dit n.l. van het grootste belang om te voor komen. dat deze kosten worden af gewenteld op de verkoopprijzen, het geen onherroepelijk weer tot een nieuwe loonronde zou leiden. De actie zal worden gevoerd via elf regionale afdelingen van het in stituut door het beleggen van discus siebijeenkomsten met directeuren of eigenaren van ondernemingen. In Gro ningen is Woensdag de eerste bijeen komst van deze elf gehouden. Vorsten in de veilingbankeiu Woens dagochtend hebben de koning en ko ningin van Denemarken, koningin Juliana en prins Bernhard een be zoek gebracht aan de grote veiling hal te Aalsmeer. SCHEPEN VOOR U.S.S.R. Uitwisseling van grote contingenten goederen. Als resultaat van de in Den Haag beaindigde onderhandelingen is er een protocol ondertekend omtrent weder zijdse goederenleveranties tussen de Unie van Socialistische Sowjit re publieken en het Koninkrijk der Ne derlanden voor het jaar 1954. Het protocol is ondertekend op basis van de op Z Juli 1948 tussen Nederland en de Sowjet Unie gesloten overeen komst, waarbij de handelsbetrekkin gen tussen de beide landen geregeld werden Het protocol voorziet in de leve ring door de USSR aan Nederland van: granen, hout, cellulose, anthra- ciet, koolteerpek, kola-fosfaat, asbest, automobielen, pelterijen, conserven en van een reeks andere goede ren. Nederland zaï aan de USSR leveren: celvezel, textielweefsels, roomboter, kaas. vlees, haring, bewerkt en on bewerkt leer, geneesmiddelen en een reeks andere producten. Bovendien zal Nederland voor de Sowjet-Unie bouwen: vrachtschepen, koelschepen, hoppercutterzuigers, emmer baggermolens en drijvende bokken; deze schepen en het drijven de materiaal zullen geleverd worden in de loop van 19541956. Het protocol voorziet in een ver groting van de goederenleveranties H.M. koningin Juliana, die op S0 April haar vijf-en-veertigste ver jaardag hoopt te vieren, gefotogra feerd met haar jongste dochter, prinses Marijke. (Foto T. van der ReykenJ vergeleken met de voorgaande jaren alsmede in de mogelijkheid van een verdere uitbreiding van het goederen verkeer tussen Nederland en de USS R. Het protocol is ondertekend: van Nederlandse zijde door de ministers van buitenlandse zaken en zonder por tefeuille en van de zijde der Sowjet Unie door de handelsvertegenwoordi ger van de USSR in Nederland, de heer E. P. Gourov. Frankrijk en Vietnam zijn het eens. Eerste stap naar volledige onafhankelijkheid. Frankrijk heeft Woensdag de eerste stap gedaan om Vietnam, de grootste van de drie Indochinese staten, vol ledige onafhankelijkheid en een sta tus van gelijkheid binnen de Franse Unie te verlenen. Beide landen hebben in een ge meenschappelijke verklaring plechtig beloofd, hun toekomstige betrekkin gen te regelen, gebaseerd op twee verdragen. Het eerste zou Vietnams „volledige onafhankelijkheid en alge hele souvereiniteit" erkennen. Het tweede zou 'n Frans-Vietnamees ver bond. gegrondvest op gelijkheid bin nen de Franse Unie. tot stand bren gen. Vietnamese functionarissen hebben, hoewel zij de verklaring appreciëren als een waardevolle eerste stap, ver klaard, dat zij „meer een symbool dan een concrete politieke stap" was. Geen enkele openbare dienst was geheel verlamd De in Frankrijk voor Woensdag af gekondigde algemene staking blijkt volgens berichten uit alle delen var het land een grote mislukking ge weest te zijn. De staking was uitgeroepen door het onder communistische leiding staande algemene vakverbond en de katholieke vakverenigingen, na een maand van intensieve voorbereiding Het socialistische vakverbond „Force Ouvriere" en de onafhankelijke vak verenigingen, die de campagne steun den voor verhoging van het mini mumloon van 23.000 tot 25.166 franc per maand, hadden niet tot staking opgeroepen. Blijkens de beschikbare gegevens is Woensdag zelfs in de bedrijven waar de communisten grote invloed hebben, zoals de spoorwegen en de genationaliseerde autofabrieken, slechts ten dele gestaakt. Geen en kele openbare dienst was geheel ver- OPVOERING SOCIAAL MEDISCH PEIL Plannen staan op stapel voor 21 Groene Kruis gebouwen In de stroom van geldzendingen en geschenken voor de rampgebieden, kwam vorig jaar ook de vorstelijke gift van 1 millioen Zwitserse francs naar ons land, bijeengebracht door de Zwitserse „Johan Bodegraven" met zyn Radio-Glückskette. Dit geschenk viel ten deel aan de Alg. Xed. Vere niging „Het Groene Kruis", om hiermee het sociaal-medische peil in de rampgebieden door het plaatsen van wijkgebouwen op te voeren. Tenmin ste 21 wykgebouwen zullen hiervan in Zeeland verrijzen, waarvan men ei dit najaar enkele hoopt te openen. Het oorspronkelijke plan was de Zwitserse gift geheel voor Zeeland te bestemmen, daar men voor de ove rige rampgebieden gelden uit Zwe den venvachtte. De Zweedse schen kers hebben echter later andere ob jecten voor hun rekening genomen. Hoe dankbaar men overigens ook voor de Zwitserse gift is, kan het Groene Kruis daarom nu niet alle rampgemeenten aan een wijkgebouw helpen. Om dezelfde reden heeft men ook het plan moeten laten varen, elk gebouw van enkele badcellen te voor zien Op verschillende plaatsen zal thans van gemeentewege een bad huis worden gebouwd. Hoe staan de plannen er thans voor, zal men zich in vele gemeen ten met belangstelling afvragen. Naar gelang van de grootte der gemeenten zijn de te stichten wijk gebouwen in drie types verdeeld. Het type A bestaat uit een maga zijn en een consultatiebureau, het B. uit een magazijn, consultatie bureau met woning voor de wijk verpleegster terwyl het type C. een vergrote uitgave van het type B. is. Voorlopig zijn er nu 21 van dergelij ke gebouwen aan Zeeland toegewe zen. Wanneer de financiën het mo gelijk maken, hoopt men dit aantal nog met een of meer uit te breiden. De gelukkigen Stavenisse dat een magazijn met zusterwoning had, welk pand door de stormvloed werd beschadigd en bo vendien reeds met een zware hypo theek belast was, zal een wykgebouw van het type B krijgen. St. Maartens dijk dat alleen beschikte over ccn zolder voor opbergen van het mate riaal, krijgt een gebouw van het ty- §e C. Een zelfde gebouw krijgt ook t. Annaland, dat haar gehuurde ma gazijn verloren zag gaan. Voor St. Philipsland heeft men een bijzondere oplossing getroffen. Het dorp kwam naar haar inwonertal een type C toe, doch omdat A. J. Polder te ver verwijderd ligt, heeft men het bedrag gesplitst over deze twee dorpen. St. Pnilipsland krijgt nu een type B, waardoor van de vrijko mende gelden A. J. Polder aar. een magazijn met dokterskamer en wachtkamer geholpen kan worden. Bruinisse ontvangt een gebouw van het type C., terwyl aan Oosterland dat slechts een primitieve woning van de gemeente in huur had. een ge bouw van het type B is toebedeeld. Ook Dreischor èn Nieuwerkerk zul len een zelfde wijkgebouw ontvan gen. Daar Ouwerkerk haar wijkver pleegster met Nieuwerkerk deelt, zal deze gemeente een magazijn en con sultatiebureau van het type A ont vangen. Brouwershaven krijgt een gebouw van het type B, doch zonder zusterwoning, omdat deze gemeente een wijkverpleegster heeft tezamen met Zonnemaire. Daar in laatstge noemd dorp geen dokter aanwezig is, moet de wijkverpleegster daaj- blij ven wonen. Zonnemaire had nog een wrjkgebouwtje, dat zou moeten wor den uitgebreid. De kosten hiervan zyn echter te hoog, zodat men het doelmatiger achtte om ook in Zonne maire een nieuw wijkgebouw met zus- terswoning te plaatsen. De opbrengst van het te verkopen bestaande ge bouwtje moet hierbij echter worden ingebracht. Kerkwerve dat slechts „recht" had op een magazijn met consultatiebureau (type A) zal toch een zusterswoning krijgen, omdat in dit afgelegen dorp de aanwezigheid van een wijkverpleegster gewenst is. Eikerzee, Ellemeet en Duivendijke krijgen gezamenlyk een gebouw, ty pe B in Scharendijke, terwyl de com- Vervolg op pag. 7) gerequi- •den niet lamd. De door de regering gebruikt en in vele delen van Frank rijk merkte men niets van een sta king. Volgens de Franse minister van binnenlandse zaken, Leon Martinaud- Deplat, is de staking mislukt ondanks het feit, dat milliocnen vlugschriften werden verspreid en een mtensieve campagne werd gevoerd. Leon Jouhaux overleden. Leon Jouhaux, voorzitter van de Franse economische raad en veteraan in de vakbeweging, ls overleden. Jouhaux, die in 1951 de Nobelprijs voor de vrede ontving, werd op 1 Ju li 1879 te Parys geboren. Het groot ste deel van zijn leven wijdde hij aan de vakbeweging en hij werd in 1909 fekozen tot secretaris-generaal van e „Confederation Génerale du Tra vail" (C.G.T.). In de afgelopen oorlog werd Jou haux eind 1941 te Marseille gearres teerd op last van de regering van Vi chy, die hem als gedwongen woon plaats Cahors aanwees. Het volgend^ jaar arresteerden de Duitsers hem eiT voerden hem als gijzelaar naar Duits land. Na de bevrijding werd Jouhaux ge kozen tot voorzitter van de C.G.T.- Force-Ouvriere. tot vice-voorzitter van het internationaal verbond van vrije vakverenigingen en vice-voorzit- ter van het bestuur van het interna tionale arbeidsbureau. Woensdag werd hy herkozen tot voorzitter van de economische raad, welke functie hij sinds 1946 bekleed de. In de avond overleed hij onver wachts te Parys aan een hartverlam ming. Nederland in Pacific Pact? Het leidende Geneefse dagblad „Journal de Genève" voorspelde Woensdag, dat Nederland zich zal aansluiten by het door de Verenigde Staten voorgestelde „Paeific-pact". terwyl Indonesië zich er buiten zal houden. Indonesië zou in deze, evenals Birma en Ceylon, het voorbeeld van India volgen. Hoewel enige Aziatisohe landen, zoals de Philippijnen. Siam. Pakistan. Formosa en Zuid-Korea zich ver moedelijk wel zouden willen aanslui ten, verwacht het blad dat de ver dragsorganisatie zal worden gedomi neerd door de blanke mogendheden: de Ver Staten. Engeland. Frankrijk. Australië. Nieuw-Zeeland en Neder land. Bijgevolg zou het pact volgens het blad wel slecht worden ontvangen in sommige landen, welke het wil be schermen en die in de blanken ..ko lonisators" blijven zien. VERWACHT: DROOG WEER. Droog weer met over het algemeen toenemende bewolking. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noord en West. Ongeveer dezelfde middagtempera turen. -- April Zon: Maan: ZON EN HAAN Op: Op: Onder: 20.02 Onder: 17.14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1