PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Korea-besprekingen te Genève uiterst kalm begonnen Ook in Oosterland herstelt zich het normale leven BILT Kantlijn DUITSE BOEREN VERWEKTEN EEN NIEUW INCIDENT He INDONESISCHE AANTIJGINGEN OVER MOLUKKENACTIES GEORGI MALENKOW HERKOZEN 197e Jaargang - No. 98 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; PL-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 28 April '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3, tng mededelingen cfriemaal tarief. Kleine advertenties .max. 8 regels) van 15 regels t 1.— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160), Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Flnlandstr 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr 2; Zlerlkzee. N. Bogerdstr. C 160. teleL 26 GEEN NIEUWE GEZICHTSPUNTEN Bidault pleegde Dinsdag overleg met Molotow De Russische minister van buitenlandse zaken, Molotow, heeft Dinsdag morgen te Genève zijn Franse collega Bidault bezocht om te spreken over een spoedige behandeling van de Indochinese kwestie. Behandeld zou zijn de organisatie van het deel der conferentie, dat op Indo-China betrekking heeft, en voorts de aanwijzing van de staten, die daaraan zullen deelne men. Woensdag zullen Molotow en Bidault hun onderhoud voortzetten. Later in de'ochtend bezocht Molotow de Amerikaanse minister Foster Dulles. Officieel werd medegedeeld, dat Molotow het Russische antwoord over handigde op het plan van Eisenhower voor de instelling van een atoom bank. Ook andere onderwerpen wérden besproken. Des middags werd de tweede bij eenkomst gehouden van de Geneefse ministerconferentie onder leiding van Molotow. De Zuidkoreaanse minister van bui tenlandse zaken, Pjoeng Joeng Taj, verzette zich tegen het denkbeeld, dat de troepen van de Verenigde Naties en van communistisch China gelijktij dig teruggetrokken zouden worden uit Korea. Hij drong aan op bevrijding van het Noorden en op vrije verkie zingen in Noord-Korea. De Noordkoreaanse minister Nam II ontvouwde een plan voor gelijktij dig terugtrekken van de buitenlandse troepen, het instellen van een ge mengde Noord-Zuid-Koreaanse com missie voor het organiseren van vrije verkiezingen, opdat een nationale ver gadering samengesteld zou kunnen worden, die een regering voor geheel Korea kan aanwijzen. Toehoorders kregen niet de indruk, dat door beide partijen enig nieuw denkbeeld naar voren was gebracht. Heden Woensdag komt Foster Dulles aan het woord. Nederlands Volksleven" heeft de zer dagen geschreven over het Zeeuwse costuum. En het heeft, zoals wij reeds zo vaak, gecon stateerd, dat dit costuum in ijltempo verdwijnt. Nóg kan men het op ruime schaal bewonderen, op marktdagen en op Zondagen, maar het is verlo ren, reddeloos verloren. De ramp heeft er het nodige aan gedaan. De onderdelen moeten uit het buitenland komen. En„Nederlands Volksle ven" zegt: „Op zichzelf hoeft deze schaarste nog geèn reden te zijn om „op zjjn burgers" te gaan, want de gardero bes zijn altijd nog wel behoorlijk voor- en sommige kledingstukken gaan tallen jaren mee. In samenhang echter zien tientallen jaren met andere factoren werkt sterk ontbindend, in welk verband wij moeten wjjzen op het gering aantal vrouwen dat de Kunst verstaat van moeten wijzen op het gering ~e Kunst versta mutsen opmaken en jakken naaien en op de kleermakers, wier klein aan tal uitsluitend wordt gevormd door enkele oude mannen, die geen werk meer kunnen aannemen, aangezien zij tot hun dood voldoende van werk zijn voorzien. Wanneer men zich dit alles realiseert, dan zou men zich kunnen vleien met de gedachte, dat bij het af leggen van het costuum dit in het ka binet bewaard zal blijven. Helaas moeten wij constateren, dat deze hoop ij del is. Door oorlog en inundatie heeft men ervaren, dat de waarde er van slechts betrekkelijk is. De aan schaf van burgerkleding brengt bo vendien financiële gevolgen mee, die by de tegenwoordige waarde der sie raden uit de verkoop daarvan kunnen worden bestreden. Gelukkig hebben musea en enkele particulieren het be lang van het verzamelen ingezien, doch hun middelen zijn gelimiteerd, zodat zij zich maar al te zeer moeten beperken. Het overgrote deel ver dwijnt dan ook in de handel, om 's zo mers in de badplaatsen aan de toeris ten te worden verkocht. Dit heeft zul ke vormen aangenomen, dat de beste jaaromzet aan boerensieraden van een goudsmid in het verleden hierbij in aantal verre ten achter blijft. Vele sieraden worden daarbij van bestem ming veranderd en aan de burger- smaak aangepast. Broekstukken wor- Een Russische woordvoerder ver klaarde na afloop van de vergadering tegenover de pers, dat de rede van de Zuidkoreaanse minister „een be spotting van de feiten" was. De Franse woordvoerder beschreef de Noordkoreaanse voorstellen als „ge lijk aan die van Molotow op de Ber- lijnse conferentie voor hereniging van Duitsland". Een Britse woordvoerder verklaarde desgevraagd, dat men „gerust" Britse bezwaren tegen de Noordkoreaanse voorstellen kon verwachten. De woordvoerder van communis tisch China zeide in antwoord op een vraag, dat zijn regering zich als de gelijke van de „Grote Vier" beschouwt en bij de huidige besprekingen aan spraak maakt op dezelfde status als deze mogendheden. I spoorweg ongeluk in Duitsland. Zestig gewonden. Acht personen zijn omgekomen en zestig gewond, toen Dinsdagochtend even voor half zeven de Duitse trein WiebelsbachFrankfort bij Hanau ten Oosten van Frankfort van opzij inreed op de expresstrein Rome Kopenhagen. De locomotieven van beide treinen en vijf rijtuigen van de expresstrein liepen uit de rails. Alle gewonden konden het zieken huis tegen de middag verlaten met uitzondering van vijf personen, die zwaar gewond zijn. Britse ambassadeur in Den Haag. Paul Mason, assistent onderminis ter van buitenlandse zaken te Lon den, is benoemd tot Brits ambassa deur in Den Haag in plaats van sir Neville Butler, aldus werd te Lon den meegedeeld. KWESTIE DER GRENS-CRONDEN den vermaakt tot portretlijsties, ta felschellen, deksels voor bonbonniè- res. Driedelige hangers worden gede monteerd; aat het ene deel in Lim burg terecht komt en het andere mis schien in Groningen doet niet ter za ke: de folklore betaalt het gelag". i et is een triest verschijnsel. In derdaad. En toch Toch behoeft het Zeeuwse cos tuum niet verloren te zijn. Maar dan moet men de dingen ook niet rustig op hun beloop laten, maar ingrijpen. Men moet een voorbeeld nemen aan Oostenrijk. Daar zijn de costumes waarlijk niet gemakkelijker te krij gen dan in Zeeland en de sieraden zijn even kostbaar. En toch lééft het Oostenrijkse costuum bij alle feeste lijke gelegenheden. Men houdt er ieder jaar een Trach- tenfest, een klederdrachtenfeest. Bij duizenden komen de deelnemers in Tirol, Vorarlberg en Salzkammergut naar Innsbruck. Zonder uitzondering in de fraaiste oude drachten, die men zich denken kan. De verschillende Al pendalen, de dorpen en gehuchten stellen er een eer in, elkaar de loef af te steken. Edele naijver op elkander bezielt alle deelnemers. Tienduizen den toeschouwers komen het Trach- tenfest ieder jaar bijwonen. Het gevolg is geweest, dat niet al leen bij dit feest, maar bij alle Tirool- se feesten het traditionele costuum gedragen wordt! Het heeft zich een nieuwe, andere plaats veroverd. Het lééft. Nu wordt er deze zomer, in het ka der van de door de Stichting Nieuw Walcheren georganiseer de herdenking van het gereedkomen van herstel en wederopbouw van Wal cheren, een grote folkloristische ma nifestatie gehouden voor Koningin en Prins Bernhard. Dezer dagen konden wg reeds mel den, dat de deelname daaraan zeer groot zal zijn en dat met name het Zeeuws costuum prachtig vertegen woordigd zal zijn. Nog éénmaal zal men het in al zgn glorie massaal kun nen aanschouwen! Nog eenmaal Waarom? Waarom niet ieder jaar, of om de twee jaar? Kan men in Zeeland niet bereiken, wat men in Oostenrijk wel bereikt heeft? En zal op deze manier het Zeeuws costuum met gered worden van volkomen on dergang? De Stichting Nieuw Walcheren, de aan de manifestatie deelnemende Nederlands landbouwer de dupe. Acht Duitse landbouwers hebben Maandag in totaal 21 koeien inge- schaard in een weide, die op Duits grondgebied in de grensstreek ten Oosten van Nymegen bjj het Duitse plaatsje Wyler ligt en die toebehoort aan een Nederlandse landbouwer uit Groesbeek. De Nederlandse consul- generaal in Kleef wist Dinsdag te be reiken, dat de weide weer zal worden ontruimd. De bij dit Incident betrokken Duit se landbouwers hebben een .gedeelte van hun landergen op Nederlands grondgebied liggen. Deze gronden zijn na beëindiging van de tweede wereldoorlog door het beheersinsti tuut in beslag genomen en kunnen sindsdien niet meer door hen worden gebruikt. Naar de consul-generaal in Mi Ferdinand Timmermans, de bekende stadsbeiaardier van Rotterdam, is met de Jtijndam" op weg naar de Verenigde Staten, waar hij op 5 Mei te Washington het Nederlandse ca rillon voor het Amerikaanse volk zal bespelen. Kleef mededeelde, hebben de Duitsers thans bg wijze van demonstratie hun koeien naar de in Duitsland liggende weide van een Nederlandse landbou wer gebracht. Deze weide werd nog niet gebruikt. De demonstratie moet volgens de consul-generaal gezien worden als onderdeel van de actie, die de Duitse landbouwers thans voe ren teneinde hun in Nederland liggen de gronden terug te krijgen. De onderhandelingen, die de con sul-generaal in Kleef met het Land- ratsamt van Kleef heeft gevoerd, hebben tot resultaat gehad, dat de Duitsers er voor moeten zorgen, dat de koeien nog vóór de avond uit de weide van de Nederlander zijn ver wijderd. Bovendien zijn de Duitsers verplicht een vernielde omheining weer in de oude toestand te herstel len. Tijdens het bezoek aan Rotterdam heeft het Koninklijk gezelschap het vliegkampschip Jtarel Doorman" be zichtigd. De Koninklijke families in specteren de bemanning (voorgrond koning Frederik en koningin Juliana, achtergrond koningin Ingrid en prins Bernhard. Vier millioen kg kaas naar Rusland. De minister van landbouw heeft schriftelijk antwoord gegeven op vra gen van het Tweede Kamerlid, de heer Cornelissen, inzake de export van kaas naar Rusland. De minister verklaart o.m.; Het is juist, dat 2.000.000 kg kaas naar Rus land zullen worden geëxporteerd. De gecontracteerde prijzen, welke liggen boven de dóór de vraagsteller genoemde prgzen 2,10 voor de oudse en 1,90 voor Edammer kaas) kunnen om handelspolitieke redenen op dit moment niet worden openbaar gemaakt. Behalve de reeds vermelde 2.000.000 kg kaas werd ook reeds eerder een leveringscontract door het in- en ver koopbureau voor zuivel voor een zelf de hoeveelheid kaas met Rusland af gesloten. Staking in Belgische automobielindustrie In de Brusselse autofabrieken van Renault is staking uitgebroken. De arbeiders eisen een werkweek van 44 in plaats van 48 uur met behoud van het huidige loon. Ook de arbeiders in de fabriek van Citroën te Brussel zouden voorne mens zijn het werk neer te leggen. Brandweerkazerne stond in brand.... Maandag heeft een felle brand ge woed in een brandweerkazerne te Antwerpen. De brandweer was uiter aard snel ter plaatse, doch kon niet verhinderen dat grote schade werd aangericht. Aan het gebouw was juist een bedrag van 17 millioen frank be steed voor restauratie. VERONTWAARDIGING IN DEN HAAG toe, dat onbekende onderzeeboten ter plaatse ageren en dat er geen twijfel bestaat omtrent hun nationaliteit, al dus een woordvoerder van de Neder landse regering in Den Haag. Deze woordvoerder verklaarde in verband met bovenstaande met de grootste nadruk „dat de regering deze lasterlijke aantijgingen met ver ontwaardiging van de hand wijst". Bovendien werd categorisch tegenge sproken, „dat enige Nederlandse on derzeeboot in dat deel van de wereld vertoeft of de laatste jaren vertoefd heeft." De woordvoerder zei voorts, dat, „momenteel blijkbaar van bepaalde I zijde bewust verdachtmakingen wor- *r. r\ *i ^en S®u*t om een zekere stemming Kinnpt'pn WPTflPIl ftVPT UlllKP tegen Nederland te wekken. Hiertoe IU1IUG1C11 YYCIUCJ1 UVCI l^UIL^C bestaat evenwel geen enkele aanlei ding. Nog zeer onlangs heeft de Ne- Gefantaseerde onderzeeboten. Van Indonesische zijde zijn in de laatste tijd beschuldigingen geuit over bepaalde activiteiten in het Oostelijk deel van Indonesië, waarby de indruk wordt gevestigd, alsof van Nederlandse zijde gelegenheid wordt gegeven van Nieuw-Guinea uit samen te spannen tegen de staat Indonesië. Een hooggeplaatst ambtenaar van de provincie Maloekoe (Molukken) rele veerde Maandag j.l. nog deze zoge naamde berichten en voegde er aan grens gesmokkeld. Een in Bocholt (Duitsland) wonen de Nederlander, een zekere B„ heeft Zondag, geholpen door twee Duitse vrouwen, en op verzoek van zijn naar Nederland uitgeweken broer, de resp. drie- en vier-jarige kinderen van zijn broer met een taxi naar Nederland gebracht. De kinderen waren wegens slechte verhoudingen in het gezin by gerechtelijke uitspraak onder toe zicht gesteld en verbleven in een zie kenhuis in het district-Rees. Bij terugkeer naar Duitsland zijn B. en de twee vrouwen aan de grens aangehouden en door de Duitse re cherche ondervraagd. Na het verhoor konden zij naar Bocholt doorreizen. De vader van de kinderen is kortgeleden uit een Duit se gevangenis naar Nederland ont snapt. Een derde kind van dit gezin woont bij de moeder in het district Rees. Het dorp ziet er weer redelijk uit, maar kijk eens achter de gordijntjes.... Wat zou er van Oosterland ooit nog terechtkomen Het dorp onder water en de vruchtbare akkers al evenzeer overspoeld Zes-en-zeventig wo ningen totaal vernield en (le overige, een goede 350, ernstig beschadigd. Zes-en-zestig slachtoffers, die in de rampnacht het leven verloren. Wanneer burgemeester S. W. A. Laurense nu over deze rampzalige da gen spreekt, begrijpt hij eigenlyk nog niet goed, dat liet mogeiyk is geble ken het herstehverk reeds in het eerste jaar na de ramp zo op gang te krijgen. Natuurlijk, de slachtoffers keren niet terug en de wonden, die ook in materiële zin zijn geslagen, zullen nog vele jaren voelbaar blyven. Maar er is in Oosterland toch ook al weer iets van een normale samenleving teruggekeerd en dat hield men een jaar geleden haast niet voor mogeiyk. De burgemeester is hier dankbaar voor en hij meent, dat dit voor een zeer belangrijk deel te danken is aan de royale en prettige medewer- dke king, het gemeentebestuur NIEUWE ZUIVERING Als Russisch premier Georgi Malenkow is Dinsdag door de Opperste Sowjet herkozen als voorzitter van de ministerraad der Sowjet-Unie. landbouworganisaties zullen zich ty- dig moeten bezinnen op de mogelijk heden, die hier liggen. Moeilijkheden zullen er te over zijn, natuurlijk. Maar het doel is belangrgk. Er is een groot Zeeuws belang mee gediend. Er kan een traditie worden geschapen. Laat men daarom in ieder geval tijdig onderzoeken, welke kansen hier liggen. Boelganin, Molotow en Kagano- witsj werden herkozen als eerste plaatsvervangende premiers. Verder werden Mikojan, Saboerof, Perwoe- chin, Tewosjan, Malysjef en Kosygin tot plaatsvervangende premiers ge kozen. In zijn redevoering van Maandag in de Opperste Sowjet zeide Malen kow, dat men zal voortgaan met het straffen van ambtenaren, die on rechtmatige daden jegens Sowjet- burgers toelaten. De bestraffing zal geschieden ongeacht persoon of rang van de ambtenaren. Hieruit leidt men af, dat een nieu we zuivering in de rijen van de Sow- jet-ambtenaren niet onmogelijk is. van zeer vele zijden heeft mogen ondervinden. „Als men door het dorp gaat", zo meenl hij. „krijgt men zelfs wel 'n beetje de indruk, dat 't herstel al zeer ver gevorderd is. Maar dan moet ik toch waar schuwen. Het dorp ziet er inder daad weer dragelijk uit en vele hui zen aan de buitenkant ook, maar kom eens achter de gordijntjes kij ken. Dèn ziet men pas wat er alle maal nog moet gebeuren Het feit echter, dat het dorp weer een redelijk aanzien begint te krijgen, is op zichzelf reeds een re den tot blijdschap. De burgemeester schrijft dit voor een deel ook toe aan het feit, dat men in de loop van de vorige zomer toch besloten heeft de Rampaartse dijk te dichten en op een niveau te brengen, dat 't mogelgk maakte de polders Oos terland en Sirjansland tezamen één gemeente reeds begin Octo ber droog te hebben. Al was het nog lang geen veilig wonen in Oos terland, er kon toch onmiddellijk begonnen worden met het oprui- mingswerk. En de drooggevallen gronden hebben voor de ontzilting nog kunnen profiteren van de na jaarsregens. Zó kreeg Oosterland een voorsprong op andere gebieden, die later droog vielen de Vier Bannen b.v. en zó werd het ook mogelgk, dat men nü rond het dorp alweer groene akkers ziet, waarop de jonge gerst het naargeestige frauw van de gebarsten modder eeft weggevaagd. Hier hoopt men deze zomer weer te oogsten. Woningbouw Maar niet alleen de landbouw komt aldus weer een weinig op gang, ook met de wederopbouw be looft het niet slecht te gaan. De bouw van een 46-tal woningen werd reeds aanbesteed en zal eerlang waarschijnlijk gegund kunnen wor- Eén-en-twintig Zweedse ge schenkwoningen (houten) worde den. binnenkort opgetrokken waarvan drie te Sirjansland en waar schijnlijk zullen ook enkele particu lieren weldra tot herbouw overgaan. Bovendien zijn er nog plannen om in Sirjansland zes nieuwe woningen te bouwen. Nog vóór het einde van het jaar hoopt men aldus de eerste ronde van de wederopbouw voltooid te hebben en indien de gemeente er dan in geslaagd mocht zijn een re delijk deel van de voor haar reke ning gebouwde woningen weer aan particulieren over te dragen, zal ook de tweede ronde waarschijnlijk niet lang op zich laten wachten. Intussen wordt ook gewerkt aan het herstel der scholen. In Ooster land gaat dit om één gebouw, waarin de openbare en de bijzonde re school onder één dak zijn samen gebracht, in Sirjansland om het •ouw van de openbare school, kinderen zullen tot het najaar nog t ge- I. De andere lokaliteiten les ontvan gen, maar na de grote vacantie hoopt men ze toch in vernieuwde scholen met geheel nieuw meu bilair! te kunnen ontvangen. En als dan ook de nieuwe kleuterschool geschenk van de Zweedse orga nisatie „Redda Barnen" nog ge reed is. zal men zelfs kunnen zeg gen, dat het onderwijs in de ge meente Oosterland beter is gehuis- (Vervolg op pag. 8) van Indonesië medegedeeld, dat Ne derland niet bereid is met Indonesië overleg te plegen over de souvereini- teit van Nederlands-Nieuw-Guinea, doch daarbij herhaald, dat de Neder landse regering er desgewenst gaarne toe wil medewerken om eventuele misvattingen en daaruit voortvloeien de verontrusting weg.te nemen welke hij de Indonesische regering kunnen bestaan over de Nederlandse oogmer ken ten aanzien van Nieuw-Gumea." A\\\VWAVWVVVVVVWWA Kampioen huisvrouw De grote, 28 jarige blondine met blauwe ogen Wanda Jen ning is te Ormond Beach, in de Amerikaanse staat Californië, uitgeroepen tot „mevrouw Amerika 1954". Mevrouw Jenning krijgt een prijs van 15.000 dollar. Boven dien mag zij met haar echtge noot. een apotheker, een reis naar Europa maken, waarvan de kosten door de organisato ren van de bijeenkomst tot het aanwijzen van de „kampioen huisvrouw der Verenigde Sta ten". Bij de keuze is niet slechts op uiterlyk voorkomen gelet, doch ook op huishoudelij ke kwaliteiten. Het echtpaar Jenning is thans negen jaar gehuwd, het heeft een zoontje van acht jaar. Ontvoeringsraadsel in West-Berlijn De Westberlgnse politiecomman- dant heeft Dinsdag medegedeeld, dat er sedert de ontvoering van de Rus sische emigrant Troesjnowitsj twee brieven van laatstgenoemde in West- Berlijn zijn aangekomen. In de aan zijn familie geadresseerde brieven wordt gezegd, dat zijn zoon en diens moeder zich geen zorgen over hem, Troesjnowitsj moeten ma ken. Hg had niet anders kunnen doen. Er zijn ook brieven ontvangen van de tegelijk met Troesjnowitsj ver dwenen Glaeske, waarin Troesjno witsj een „schavuit" wordt genoemd. Troesjnowitsj zou Glaeske in de val hebben gelokt. De brieven worden door Westber lgnse schriftdeskundigen onderzocht Een van de brieven van Glaeske is op dertien April negen uur gestem peld, terwijl de ontvoering twaalf uur later geschiedde. DE verwacht OVERDRIJVENDE WOLKENVELDEN. Geldig tot Woensdagavond: Overwegend droog weer met over drijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtin gen. Ongeveer dezelfde middagtempe- raturen. ZON EN VIAAN 29 April Zon: Op: 5.16 Onder: 20.00 Maan: Op: 3.24 Onder: 15.46

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1