Russisch verbond met Engeland en Frankrijk onverbrekelijk Jongetje uit Haarlem op Eerste Paasdag per auto ontvoerd? s11akk- spem BELGISCHE KORPORAALS VERNIELDEN 8 VLIEGTUIGEN DINSDAG 27 APRIL 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEORGI MALENKOW ZEI IN MOSKOU: Het Wereldgebeuren Tegen agressie met atoomwapens zal Rusland gelijke wapens stellen Georgi Malenkow heeft Maandagmorgen te Moskou een toespraak ge houden voor de Kamer der Nationaliteiten (één van de twee kamers van de Opperste Sowjet). Malenkow verklaarde, dat de Sowjet-Unie nog steeds bereid is zich onder bepaalde voorwaarden aan te sluiten by het Atlantisch Pact. Het kapitalisme en het socialisme kunnen geheel en al naast elkaar staan, terwyl zij toch op economisch gebied concurreren, zei Malenkow met nadruk. Malenkow verklaarde, dat het Frans- Russische en het Brits-Russische ver bond met bloed getekend waren en niet verbroken kunnen worden. Malenkow zei verder, dat de Sowjet- Unie uitbreiding van de handel tussen de communistische en kapitalistische landen wenst. Er was een zekere vermindering van de spanning in de wereld opgetre den „als gevolg van de inspanningen van de vredelievende mensen". Geert E.D.G. Malenkow viel in zijn onaangekon digde rede de Europese Verdedigings gemeenschap aan, die volgens hem ge richt is op een herleving van het Duit se militarisme. Hij drong aan op aanneming van het Sowjet-voorstel voor Europese collec tieve veiligheid. Over binnenlandse aangelegenhe den zei hij, dat het huidige vijfjaren plan in vier jaar voltooid zal zijn, maar hij critiseerde tekortkomingen in de industrie, o.m. wat betreft de pro ductiekosten en de arbeidsdiscipline. Atoomenergie. Over de Sowjet-wentenschap zei Malenkow o.m. „De grote verdienste van de Sowj et-geleer den ligt in het steeds toenemend gebruik van atoom energie zowel voor het behoud van onze veiligheid als voor de productie voor vreedzame doelen" Deze ver klaring werd met donderend applaus begroet, aldus Tass. „Indien de agressieve kringen atoomwapens tegen de Sowjet-Unie gebruiken, kan er geen twijfel over bestaan, dat de aanvaller met hetzelf de wapen zou worden vernietigd en dat een dergelijk avontuur onvermij delijk tot de vernietiging van het ka pitalistische maatschappelijk stelsel zou leiden", zo verzekerde Malenkow. In een bericht van het Sowjet-pers- bureau „Tass", dat de toespraak van Malenkow een „belangrijke rede" noemt, wordt gezegd, dat de premier met een „donderend applaus" werd ontvangen. „De afgevaardigden en vele gasten luisterden met grote aan dacht naar de toespraak De premier werd herhaaldelijk door applaus on derbroken", aldus Tass. Guerilla's in Zuid-Korea. De Zuidkoreaanse politie heeft in de afgelopen drie maanden bij zuiverings operaties 75 communistische verzets strijders gedood en 138 gevangen ge nomen. In deze periode sneuvelden zeven politiemannen, drie liepen ver wondingen op. Links: Molotoiv werd bij zijn aan komst op het vliegveld van Genève verwelkomd door de minister-presi dent van communistisch China, Tsjoe En Lai, die reeds twee uur vroeger was gearriveerd. Rechts: Ook de minister van bui tenlandse zaken van Zuid Korea Pjoen Joeng Tai, jnuaJcte de tocht naar Genève per vliegtuig. We zien hem hier bij het betreden van de Zwit serse bodem. Vijfjarie meisje ontvoerd. Tijdig door politie opgespoord. Maandag kwam een zoontje van de expediteur de Z. te Heeten nabij Raal- te thuis met de mededeling, dat een hem onbekende man zijn vijfjarig zusje, met wie hij wandelde, op de fiets had meegenomen zonder zich te storen aan het verzet, dat de jongen daarbij had geboden. Onmiddellijk werd in de gehele omgeving het poli- tie-apparaat in werking gesteld voor de opsporing van het meisje en haar ontvoerder. Daarbij had men des avonds succes, want de rijkspolitie te Kolmschate onder Diepenveen kon daar de dader aanhouden die het kind nog bij zich had. Het bleek te zijn de 34-jarige grondwerker Ween man die afkomstig is uit de Rijkswerkin richting te Avereerst. Hij bevindt zich thans in hechtenis. VEERMAN LEGDE POSITIEVE VERKLARING AF 792. Iedere leerling van de middelbare school die het waagt de naam van Engeland's grootste dichter en toneel schrijver te spellen als Shackspeare, kan er zeker van zijn dat de leraar dit als fout aanrekent. Om bij anderen niet de indruk te wekken dat zij met een volslagen analphabeet te maken hebben, zorgen we er dus voor braaf Shakespeare te schrijven, waardoor we iedereen tot vriend houden. Maar de aanhef van Shakespeare's testament van 25 Januari 1616 begint met de volgende aanhef: ,Jk, William Shackspeare van Stratford aan den Avon in het graafschap Warwick, gentleman in volkomen gezondheid en bij volle bewustzijnenz., waaruit we dus kunnen zien dat de schrijver zelf er niet tegen op zag zijn naam anders te schrijven dan wij plegen te doen. Laten we er maar rond voor uitko men dat 'n authen tieke schrijfwijze voor de naam Sha kespeare niet be staat. Er zijn nog een paar andere handtekeningen van hem bekend, waaruit Shake speare en Wüm Shaxpr valt te lezen. Voorts zijn shak- spere en Shaksper bekend. Maar, als de juiste spelling van de naam niet vaststaat, zo redeneerde Alexander J. Ellis, dan kunt u Sha kespeare ook aldus schrijven: Schackspere Shakespeyr 'Shakspare Shackspur Shaxpur Schakspare Sliaxxpeare Sliakespeyre Schakespare Shackespeir Shaxespeire Schakspeare Schaxesper Shackespeyre Shakespear Schaxspeir Shackespeyre Shaxpere Schaxpeire Shackspeare Saxspear Shackspere Shaxkspere Shaxspere Saxspeare Sliakespeyre Shakspeyr Shakespeire Shackespeare Shaxpeare Schakspere Chackespeyr Saxpere Shaksper Chakespeyre Shakesper Schackspur Chakespeire Shacksper Sluixeper Shakespeere enz. enz. Op deze wijze wist de heer Ellis on geveer J/OOO maal de naam Shake speare te spellen, hetgeen U vrij nut teloos moge toeschijnen, maar deze puzzelaar had daar een bijzondere be doeling mee, want zijn geschrift be vatte geen verhandeling over de naam van de grote Engelse dichter, maar hield een pleidooi in voor vereenvou diging van de Engelse spelling. Zo dat de 1,000 verschillend geschreven namen toch minder zinloos waren dan wij aanvankelijk vermoedden. Maar nu mwilt U misschien weten wat nu eigenlijk de werkelijke naam van Shakespeare was? ff. Pétülon Zou meegenomen zijn door een man in een donkere auto Sedert de middag van de eerste Paasdag leeft een gezin in Haarlem tussen hoop en vrees. Die middag namelijk verdween de vier en een half jarig Japie Klerk, een aardig ventje met donkerblonde krullen boven een levendig gezichtje. Verlegenheid kende Japie niet, en zo is hij een van die vele kinderen, die meegaan met ieder, die maar een beetje vriendelijk is of een snoepje belooft De meeste van die kinderen komen na een paar uren of dagen wel weer terecht. Een politieoproep maakt melding van de vermissing en meestal is er dan vrjj spoedig het verlossende telefoontje...... Met Japie is het echter anders ge gaan. Hü keerde niet terug. Men heeft gedregd in en rond Haarlem, men is afgegaan op aanwijzingen van helderziendèn en wie zich daarvoor uitgeven, en men heeft iedereen ver hoord, die het ventje die middag nog gezien heeft. Daaruit heeft de politie te Haarlem maar één conclusie kun nen trekken, en wel dat kleine Japie Klerk mogelijk ontvoerd zou kunnen zijn. Waarom, waartoe? Daarvoor zijn geen directe aanwijzingen te vin den, al geeft misschien het feit. dat zijn vader niet onbemiddeld is, iets te denken. Met een klein meisje. Voor zover men de gang van zaken heeft kunnen reconstrueren, staat vrijwel vast, dat Japie eerste Paas dag tussen 4 en 6 uur werd meege nomen in een donkergekleurde perso nenauto, waarin alleen de bestuurder zat. Daarvoor zijn twee aanwijzingen. Die van een 4%-jarig meisje, dat eveneens werd meegenomen maar la ter uit de auto werd gezet omdat liet huilde, en de verklaringen van de veerman van liet veer over de Ringvaart nabij het Cruquiusgemaal onder Haarlem, die bedoelde auto waarschijnlijk heeft overgevaren. Die Paasmiddag trof een vrouw op de Schalkwijkerweg een huilend meisie aan. Het vertelde uit een auto te zyn gezet. De dame gaf het kind mee aan een 16-jarige jongen, die het op de fiets in de richting huis ver voerde en het by de Buitenrustbrug meegaf aan een paar tienjarige meis jes, die de opgegeven straat wel wis ten. Dit meisje vertelde met een jon getje van ongeveer dezelfde leeftijd in de auto te hebben gezeten. De veerman van het veer, een for se Groninger, die weet wat hjj zegt, is positief in zijn verklaringen. Hij heeft die middag ongeveer tien auto's overgezet en daar het overzet- geld mede afhankelijk is van het aan tal inzittenden, pleegt hij een blik te werpen in elke auto. In een van de auto's bleek behalve de bestuurder een klein jongetje te zitten. Hij her innert zich dat nog goed omdat hy het overzetgeld daarop bepaalde: al léén voor de bestuurder, dertig cent. Signalementen. Men weet dus slechts dat het waar schijnlijk een donkergekleurde auto was, waarmee het kind vanaf het veer in Zuidelijke richting werd ver voerd. De bestuurder was iemand van naar schatting 30 tot 35 jaar oud, blootshoofds, met donkerblond hoog- opgeltamd haar. Hij droeg vermoede lijk een bril met hoornen montuur. Hij was gekleed in een donkerblauw costuum met een heel smal licht streepje. Japie is een ventje van 4% jaar. Hij was gekleed in een marineblauwe monty coat" (een zgn. houtje-touw- tje-jas) met dito capuchon, rood bruin kort broekje, grijze sportkou sen en lage bruine schoenen. Hoewel Japie lichamelijk normaal ontwikkeld is. heeft hij opvallend dunne beentjes. Op zijn linkerwang bevindt zich een klein litteken. De politie te Haarlem verzoekt thans dringend om inlichtingen, hoe vaag ook, mondeling, schriftelijk of telefonisch op K 2500 15350. Ver dere aanwijzingen van „helderzien den" worden door haar echter niet meer op prijs gesteld. Minachting voor Péron. De radicale candidaat bij de Zon dag jl gehouden verkiezingen voor het vice-presidentschap in Argentinië, Crisologo Larralde, is Maandag met 26 anderen aangehouden, beschuldigd van „minachting" van president Péron en het veroorzaken van ongeregeldheden. Blijkens de jongste gegevens heeft de partij van Péron een duidelijke over winning behaald bij de Zondag gehou den verkiezingen voor het congres en gemeenteraden. Het semi-oüfleiële Joegoslavische nieuwagentschap Joegopress meldt, dat het proces tegen de gewezen commu nistische leiders in Roemenië. Anna Pau- ker en Vasil Luca, wordt voorbereid. Genève WRAAK JEGENS EEN OFFICIER? Het Deense Koninklijk bezoek. Koning Frederik en Koningin Ingrid van Denemarken begeven zich naar het paleis, na de kranslegging bü het nationaal monument op de Dam te Amsterdam. De vorstelijke personen begaven zich te voet naar het monu ment, via een pad, vrijgehouden op de steentjes Russische dróloimten verlaten Austral-ë. Op verzoek van de Russische ambas sade te Canberra heeft de Australische regering vijf plaatsen geboekt in een ..Constellation" van de BOAC. die op 10 Mei uit Sydney naar Europa ver trekt. aldus is Maandag van gezagheb bende zijde te Canberra Vernomen. Deze vijf plaatsen zijn waarschijn lijk bestemd voor de hoogste functi onarissen van de Russische ambassade, met inbegrip van Generalof, de am bassadeur. Men verwacht, dat het grootste deel van de 48 Russische man nen. vrouwen en kinderen per schip zal vertrekken De Australische regering heeft, naar Maandag werd gemeld, geen directe inlichtingen van haar zaakgelastigde te Moskou. Hill, ontvangen over Rus sische schikkingen voor het vertrek van het personeel van de Australische ambassade te Moskou. Prijs van f 30.000. In de 523ste staatsloterij is een prijs van 30.000 gevallen op lot no. 8164. Goede morgen, lieve landskin deren". zei de koning tot zijn onderdanen, die hem op zyn ochtendwandelingetje toeriepen: „Goede morgen, majesteit Wel mocht Heinrich Heine de spot drijven met deze patriarchale ver houdingen in zekere koninkrijken uit het verleden, maar in onze verlichte eeuw zouden we ei toch heel wat voor over hebben als er nog iets van die oude vaderlijkheid bestond Niet alleen by koningen, maar ook bij andere staatshoofden en by mi nisters Toen dan- Vrijdag, Zaterdag en Zondag de ministers te Genève arriveerden voor de grote con ferentie, die misschien wel tot in een verre toekomst zal beslissen over oorlog en vrede, ontbrak elke vader lijke vriendelijkheid.... het wemelde van geheime politie. Geheime poli tie uit alle werelddelen Geheime politie, die de stoelen in de zittingszalen bekloptede bu reaux inspecteerde: geheime politie, die onopvallend. m >ar nadrukkelijk de ministers omringde. Officieel is bepaald, dat er in het ronferentic gebouw geen lijfwachten zullen zijn, m?ar er z"'n gedelegeerden die zich zonder lijfwacht niet gelukkig kun nen voelen. Zij zullen er wel een mid del on weten te vinden om zich toch te laten vergezellen van heren met een wapen onder de oksel van de linkerarm. Dit nu is geen opwekkend voorte ken voor een vredes-conferentie. Er was nog een tweede onprettigheid. Alle delegatieleiders spraken bij hun aankomst zo druk over vrede, dat het er wat al te dilc bovenop lag en men zich afvroeg waarom er dan nog in Indo-China zo bloedig gevoch ten werd. Ieder zwaaide in Genève immers met palmtakken? Welnu nien praatte dan wel over vrede, maar men zei er niet bij tot welke prijs en om die prys zal het in Genève gaan. Rood-China, dat zowel de oorlog in Korea als die in Indo-China mo gelijk maakte zal uiteindelijk de kaarten op tafel moeten leggen en moeten zeggen wat het wil. De grote vraag daarbij is: heeft Reoö-China behoefte aan vrede? De meeste deskundigen beantwoorden deze vraag bevestigend. In China regeert thans een drie manschap. dat bestaat uit Tsjoe En Lai. de minister-president. Tsjoe Te, de opperbevelhebber van het leger en Lioe Sjau Tsji. de secretaris-generaal van de communistische party. Achter dit driemanschap staat de 61-jarige dictator Mao Tse Toeng, die ziekelijk is en die zich niet meer met de dagelijkse gang van zaken bemoeit De huidige Chinese regering streeft naar opvoering van de landbouwpro- ductiviteit en naar industrialisatie. Zij wil op grote schaal het onder wijs verbeteren, en de verkeersmidde len moderniseren, kortom zij heeft zo'n omvangrijk program, dat zij dringend vele jaren van vrede nodig heeft om het al was het slechts ten dele te kunnen uitvoeren. Daaruit leiden dan de buitenlandse deskundigen af, dat China wer kelijk vrede wil en ook bereid zal zijn zekere concessies te doen, wanneer men van Westerse zijde iets tegenover die concessies stelt. Dat iets zal ongetwijfeld moeten zyn een afbakening van de weder zijdse belangensferenEen soort wapenstilstandslinie. Vindt het Westen die prijs te hoog, dan zal het de voortzetting van de strijd in Azië moeten riskeren en op korte termijn omvangrijke strijd krachten concentreren voor het in dammen van de communistische ex pansie in Azië. Brief van moeder bracht schanddaad uit. De beide korporaals vaö de Belgi sche basis voor straaljagers te Floren- nes, die Vrijdag j.l. in arrest werden gesteld, hebben bekend sabotage te bebben gepleegd aan een achttal „Thunderjets" Zij verklaarden gehan deld te hebben uit persoonlijke ge voelens van wraak jegens een officier, die hen onheus behandeld zou hebben. Ze beweerden onder geen enkele in vloed van buitenaf te hebben gestaan. De acht straaljagers zijn alle op de grond vernield door het inbrengen van een ijzeren voorwerp in de aanzuig- ruimte van lucht in de motoren. En kele motoren ontploften bij de start. Men vraagt zich af of de beide korpo raals ook niet verantwoordelijk zijn voor het verongelukken van een aan tal „Thunderjets" van de basis Flo- rennes tijdens de vlucht. Slechts door een toeval heeft de po litie de hand kunnen leggen op beide militairen- Enkele weken geleden had den zij verscheidene diefstallen ge pleegd ten nadele van piloten van het eskader straaljagers. Zij werden hier voor in hechtenis gesteld door de com mandant van het vliegveld, doch slaag den erin met de Paasdagen te ont vluchten. Toen men de kledingkist van een der korporaals onderzocht, vond men hierin een brief, af komstig van zijn moeder, waarin deze schreef: „Ik begrijp wel waarom je tnet de Paasdagen niet naar huis kunt komen. Ze hebben je zeker in het cachot gestopt, omdat je weer eens een vliegtuig belet hebt op te stijgen". Deze zin trok uiteraard de aandacht van de recherche en toen de korporaals terugkeerden vielen zij al spoedig door de mand- Indien het waar is dat zij slechts materiële schade wilden aanrichten, zoals zij beweren, dan zijn zy hierin wonderwel geslaagd, want elk der vernielde straaljagers kost fr 18 mii- lioen. De beide korporaals, 20 en 23 jaar oud, zullen voor de krijgsraad worden gebracht wegens poging tot moord. Zij kunnen tot levenslange ge vangenisstraf worden veroordeeld. In de Vlissingse Buitenhaven werd gistermiddag de nieuwe steiger van de Koninklijke Marine met enig offi cieel vertoon in gebruik genomen. De genodigden wachtten op de steiger Hr. Ms. Cerberusaf, het eerste marinevaartuig, dat aan de steiger meerde. Op de voorgrond de Commis saris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot met de Commandant Maritieme Middelen, de kapitein ter zee J. G. Broekhuysen en de burge meester van Vlissingen, mr. B. Kolff. Voor verslag zie pag 2) (Foto P.Z.CJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3