Een groot succes! Marinesteiger aan Buitenhaven ingebruik genomen MINISTER ALGERA OPENT NIEUW HAVENPLATEAU TE KRUININGEN Zeeuwse Almanak SLUISKIL—BREDA V.V. BLIJFT GEHANDHAAFD NIEUWE C00P. BOERENLEENBANK SOUBURG INGEBRUIK GENOMEN Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 27 APRIL 1954 MARITIEME PLECHTIGHEID TE VLISSINGEN Commissaris der Koningin meerde tros van Hr. Ms. „Cerberus" Met enig officieel vertoon is Maandagmiddag: de grote betonnen marine steiger aan de Buitenhaven te Vlissingen ingebruik genomen. De Commis saris der Koningin in Zeeland, jhr. A. F. C. de Casembroot, was de eerste die een tros aan een van de bolders op de nieuwe steiger vastmaakte. Deze tros was van Hr. Ms. „Cerberus", het eerste marine-vaartuig, dat aan de steiger ligplaats koos. En en niet in b.v. een kazerne, aar zou de Koninklijke Marine een dergelijke steiger laten bouwen, als het in de bedoeling lag weer te ver dwijnen? zo vroeg spreker. Zelfs voor de oorlog had de Marine niet zo'n steiger in de Buitenhaven! De Commissaris der Koningin noemde de ingebruikneming een mijl paal in de strijd van de gemeente Vlissingen en de provincie Zeeland om de Marine in deze stad te doen terugkeren en haar te behouden. Spreker zeide, dat niet alleen Vlissin gen op deze nieuwe aanwinst trots kon zyn, maar ook Walcheren, ja ge heel Zeeland. De Commissaris wees op het grote belang van de Koninklij ke Marine in het grotere Europese verband en sprak tenslotte woorden van gelukwensen. Hierna begaf men zich aan boord van Hr. Ms. „Cerberus", waarbij jhr. De Casembroot als eerste de loopplank betrad, gevolgd door kapi tein ter zee Broeknuysen en de geno digden. Aan boord werden verversin gen aangeboden. Er was voor deze ingebruikneming grote officiële belangstelling, waarbij ae Commandant Maritieme Middelen, de kapitein ter zee J. G. Broekhuy- sen, als gastheer fungeerde. Aanwe zig waren de Commissaris der Konin gin, de directeur van het Nederland se Loodswezen in het zesde district, de kapitein ter zee F. J. E. Krips, het lid van Gedep. Staten, mr. dr. A. J. J. M. Mes, de burgemeester van Vlissin gen, mr. B. Kolff, de hoofdingenieur directeur van de rijkswaterstaat in de directie Zeeland, ir. J. H. van der Burgt, wethouder M. A. van Pope- ring, de directeur van de N.V. Haven van Vlissingen, de heer F. P. C. Mijs, de directeur van de afdeling Vlissingen van de S.H.V., de heer K. van Everdingen en de directeur van de N.V. Bato, ir. A. van der Plas. Nadat de „Cerberus" was gemeerd, hield de kapitein-ter zee Broekhuy- sen een toespraak, waarin hij zeide tevens te spreken namens de Vlagof ficier Materieel. Spreker was ver heugd, dat de Commissaris der Ko ningin deze symbolische ingebruik neming had willen verrichten. Hij wees er op, dat de steiger nog niét aan de Koninklyke Marine was over gedragen, omdat er nog enkele zaken ontbreken, zoals water, licht, pontons, enz. De Marine heeft nu een eigen steiger in de buitenhaven, aldus spre ker, maar voor grotere schepen en voor grotere aantallen schepen zullen we nog wel eens een beroep op de ha vendirectie moeten doen. De heer Broekhuysen herinnerde er aan, dat de Vhssingse bevolking soms van mening is, dat de Marine spoedig kan verdwijnen, omdat zij „slechts" is ondergebracht op sche- Hoedekenskerke-Perkpolder zal gestaakt blijven. Geen reserveboot aanwezig. Zoals wy reeds meldden is het schip varende op de lijn Hoedekenskerke- Perkpolder tengevolge van beschadi ging uitgevallen. Het provinciaal be stuur deelt thans mede dat, aange zien geen reserve-boot aanwezig is en herstel van de beschadigde veerboot geruime tyd in beslag zal nemen, hierin voorshands niet kan worden voorzien, zodat de dienst op deze lyn gestaakt blyft. Advertentie Brandend Maagzuur dat schrijnt tot hoog in de keel kunt U blussen in de kiem. Neem simpelweg een of twee Rennies langzaam laten smelten op de tong en het leed is bezworen. Onmid dellijk! Geen wonder dat U voor en na mensen ontmoet die steevast Ren nies bij zich hebtien praktisch en hygiënisch verpakt. En onopgemerkt in te nemen, zonder water of wat ook. Onthulling oorlogsmonument in Vlissingen. Door Commissaris der Koningin. Op 4 Mei a.s. des namiddags om 7 uur zal op de Noorderbegraafplaats te Vlissingen een monument worden ont huld voor de Vlissingse slachtoffers van de oorlog 19391945 en in het bij zonder ter ere van de slaohtoffers van het bombardement van 12 Mei 1940 op Hr. Ms. kanonneerboot „Bulgia" en de „Luctor et Emergo" van de provin ciale stoombootdiensten in Zeeland. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft zich bereid ver klaard de onthulling te verrichten. De burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, zal de bijeenkomst openen. Voorts wordt het woord gevoerd door ds. G. Smeenk, Gereform. predikant te Almelo, vroeger te Vlissingen, en de heer J. S. Nieuwendijk. vlootaal- moezenier te Vlissingen. De arbeiderszangvereniging „De Volksstem" zal vocale medewerking verlenen. Na het Wilhelmus, dat als slotnummer door deze vereniging zal worden gezongen, bestaat er voor autoriteiten, nabestaanden, verenigin gen en particulieren gelegenheid bloe men voor het monument té leggen. In verband met het bovenstaande komen de stille tocht en de stille her denking van de gevallenen, welke op ongeveer hetzelfde tijdstip zouden plaats vinden, te vervallen. Boot KruiningenPerkpolder gaat Zaterdag weer varen Nog deze week zal het veer KruiningenPerkpolder, dat sinds de Febru- ari-ramp buiten werking was, weer in gebruik worden gesteld. Mr. J. Al- gera, de minister van Verkeer en Waterstaat, zal namelijk Zaterdag 1 Mei a.s. te ongeveer II uur het nieuwe havenplateau van Kruiningen openen. De dienst KruiningenPerkpolder zal op dezelfde dag om 12.20 uur weer voor het verkeer worden opengesteld. Van 12 uur af kunnen weer auto's ten vervoer worden aangeboden. Dm 12.20 uur zal zowel van Kruiningen als van Perkpolder de eerste dienstboot vertrekken. In verband met liet weer functionneren van de lijn KruiningenPerkpol der zal van Zondag 2 Mei a.s. af de verbinding tussen Temeuzen en Hoede- kenskerke en Perkpolder weer met één schip worden onderhouden. De nieuwe dienstregelingen voor de veren KruiningenPerkpolder en HoedekenskerkeTerneuzen zullen binnenkort worden bekend gemaakt. Grootse viering van bevrijding van Axel Op 12, 13 en 14 Augustus Op 12, 13 en 14 Augustus zal te Axel de 10e herdenking van de bevrijding feestelijk worden gevierd Kolonel Szydlowski. commandant van de be vrijdingstroepen in 1944, komt speci aal voor deze gelegenheid uit Canada naar Axel. Voorts komt een delegatie Polen uit Engeland onder leiding van luitenant-generaal Macz-ek aan het feest luister bij zetten. Er is een feestcomité gevormd, waar in zitting hebben de heren A. H. v. d. Lee. voorzitter; J. Ie Feber, secretaris; A. P. Esselbrugge, penningmeester; C. van Bendegem, R. v. d. Berg. J. van Damme, F. den Doelder. G. Heijens, A. J. M. Kesbeke, W. Koster, A. van Sab- ben, ir. Wats, Jac. Wieland en J. S. J. VAN .IV LH TOT blijft Ook te Brouwershaven werden dezer dagen aan een honderdtal landarbei ders landbouwgereedschappen uitge reikt. De gelden voor deze schenking werden bijeengebracht door de Cana dese soldaten, die in 1945 aanwezig waren bij de bevrijding van Neder land. Met behulp van het Nederland se Rode Kruis kregen de gelden hun bestemming. Met een toepasselijk woord reikte burgemeester J. L. van Leeuwen het eerste van deze pakket ten uit aan de heer Bolkenbaas. „IVONNE" IN BENARDE POSITIE. Bij het overslaan van de lading uit het onlangs nabij Rilland-Bath vast- SFEER Veel is er verloren gegaan in Zee land, maar veel ook is weer hersteld, volledig vernieuwd zelfs en zo zijn er gemeenten in Zeeland, waarin men weinig of niets meer terugvindt „van vroeger". Soms een verliessoms ook betekent zulks alleen maar winst. Niet zelden echter verschijnt met de nieuwe bouwwerken een nieuwe sfeer en dan is er niet altijd reden tot juichen. In Westkapelle, zo bleek nog on langs, heeft men echter wel reden tot juichen. Daar is gelukkig de typische, karakteristieke Westkappelse sfeer gebleven, triomferend over bouwwer ken in moderne trant. Westkapelle behield zijn karakter. Stoer, onver- zettelyk als de inwoners van dat dorp zelf. Daarvan ook getuigden velen bij de opening van het nieuwe Westkappel se raadhuis, waarmede tevens de lier- bouwperiode werd afgesloten. Een nieuw Westkapelle verrees, de sfeer bleef! gelopen en gebroken schip de „Fran- cescu" is de Belg. lichter „Ivonne" Zondagmorgen vastgelopen en bijna gebroken. Ter plaatse staat "bij laag tij slechts ongeveer 80 cm water. De „Ivonne" werd inmiddels naar Ant werpen gesleept, waar een verder on derzoek werd ingesteld. Met het slo pen van de „Francescu" wordt ge stadige voortgang gemaakt. HUISVLLJT WEDSTRIJD In de Gemeentelijke Gehoorzaal te Hoek wordt Vrijdag 30 April en Za terdag 1 Mei een huisvliitwedstryd en -tentoonstelling gehouden, waar aan kan worden deelgenomen door allen, die daar belang in stellen. Te vens zal op de tentoonstelling een stand worden ingericht, waar de bondsboekhandel van C.J.M.V. en C.J.V.F. boeken en brochures zal ex poseren. OEFENING De bewoners van Brouwershaven werden vorige week opgeschrikt door het loeien van de sirene in de vredige avondstilte. Gelukkig betrof het hier slechts een oefe ning van de brandweer, de re- serve-Rijkspolitie en de EHBO. De „brandbommen" in de garage van de heer Slager en in ae mo len van de heer Kodde werden met bekwame spoed onschadelijk gemaakt en ae „slachtoffers" kregen een goede behandeling. SERENADE De oud-wethouder van Brouwersha ven, de heer C. W. de Boer, die dezer dagen werd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau, wérd in de avond door de muziekvereniging „Apollo" een serenade gebracht. IN HET KORT Het nieuwe orgel voor de Ned. Herv. kerk te Axel zal waarschijnlijk in September worden geplaatst. Het radiofonds voor het nieuwe zie kenhuis te Terneuzen overschreed dezer dagen de 6000. De Ned. Herv. Mannenvereniging te Axel werd wegens geringe belangstel ling ontbonden. Wijna en mej. A. Fermont, mevr. Fijr maZwennes en mevr. Verheezen— Voorhoef, allen leden. In het ere-comité hebben zitting de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, H. A. A. baron Collot d' Escury, ir. C. A. L. Horstmann, voorzittei Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeuwsch- Vlaanderen. ir. Wats. Belgisch consul, drs. Verschaffel, voorzitter van de kring van werkgevers in de kanaal zone en de heren C. Hamelink en A. L. S. Lockefeer, leden van Gedeputeer de Staten van Zeeland. Voor het slagen van het feest is uiteraard aller medewerking nodig. Er zijn reeds verschillende bespre kingen gevoerd en er staan nog meer besprekingen op het programma. Heb ben deze een gunstig resultaat, dan zullen de hoogtepunten van het feest verzekerd zijn. Het nieuwe Poolse Kruis aan het kanaal zal worden onthuld. Voorts vermeldt het programma diverse kransleggingen, MACA sterrit, kinder en volksspelen enz. Ook wordt er ge dacht aan een tentoonstelling en een vuurwerk. Reeds 31.726 rokers hebben spontaan meegedaan aan het Ibis Opinie Onderzoek naar rookge woonten. Liefst 8 van elke 10 rokers - zoals nu blijkt - geven de voorkeur aan een rokertje van Dobbelmann, aan IBIS EXPORT 100% Engelse shag, DOUBLET half-zware shag of KING WILLIAM Virginia sigaretten! KEBT U DE FOLDER NOG NIET ONTVANGEN? Mocht U de folder van Nederlands grootste Opinie Onderzoek nog niet hebben ontvangen, dan kunt U toch meedoen en ook U hebt dan een GROTE kans op een bijzonder aardige ver rassing voor de kinderen! U hoeft enkel onder staande coupon even in te vullen en te versturen. Doe het nü! DE MOEITE WAARD Bij Uw eerlijke mening wilt U zeker wel kennis maken met het rokertje, dat het proeven overwaard is. Vraag naar: IBIS OPINIE ONDERZOEK Wij vragen U vriendelijk onderstaande vragen duidelijk in te vullen. Aan welk merk shag/sigaret/sigaar/tabak geeft U de voorkeur: Hebt U al eens kennis gemaakt met IBIS EXPORT 1000/0 Engelse shag ja/neen*) DOUBLET half-zware shag ja/neen*) KING WILLIAM Virginia sigaretten ja/neen*) Op aanbeveling van wie: kennissen of vrienden/Uw winkelier advertenties Doorhalen wat NIET wordt bedoeld. UW NAAM EN ADRES Deze coupon kan als brief of op een kaart geplakt (dus met 10 ets of met 7 ets postzegel) worden verzonden naar: Ibis Opinie Onderzoek - Louis Dobbelmann Waddinxveen. IBIS EXPORT 100% Engelse shag Milde, zongerijpte Virginia op zijn allerbest; een zachte en zuivere, puurblonde mélange 85 oent DOUBLET half-zware shag Een donkere, milde mélange van een heel aparte geur en smaak. 85 cent KING WILLIAM De „dure" Virginia sigaret, die U maar drie kwartjes per doosje van twintig kost 75 cent DOBBELMANN... LEKKER MAN! Collecten. De kindercollecte ten bate van de Stichting „Valkenheide" bracht te Axel (gedurende het le kwartaal) een be drag op groot f 53.95. De in Schoondijke gehouden Emma- bloemcollecte bracht f 99,60 op. Aanvullend crediet voor werk aan Westkappelse zeedijk Het dagelijks bestuur van de Pol der Walcheren stelt de algemene ver gadering die op 1 Mei a.s. byeen komt voor 'n aanvullend crediet van 210.000 te verlenen voor d<e werken aan de Westkdpelse zeedijk. Het gaat hier om het vervangen van - met ing. glooiing in een tempo van 75 meter per jaar arvangen, zodat het jaar zou duren, vóór het gehele werk vol tooid is. Dit kwam het bestuur on gewenst voor; daar de vooruitzich ten ten aanzien van levering van steen e.d. eerst thans gunstig zyn, kon men nu pas tot uitbreiding van het jaarlijks af te werken vak tot 115 meter besluiten, hetgeen meer crediet vereist. De verbetering kan nu in 4 jaar worden uitgevoerd; het be stuur acht dit van groot belang, vooral omdat onder deze ondeugde lijk gebleken glooiing geen kleibe- kleding aanwezig is en het dijk- lichaam ter plaatse lager is. Overleden na ongeval. De 25-jarige reserve-onderofficier vlieger A. Louis uit Vlissingen, die vorige week bij een auto-ongeval in Noord-Brabant ernstig werd gewond, is aan de gevolgen van dit ongeval overleden. De heer Louis, die ongehuwd wa3, was de zoon van de hoofdingenieur van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde", de heer B. B. Louis. BELANGRIJKE BESLISSING Gunstige beschikking van Commissie-Van Breen. By de dirctie der Zeeuwsch-Vlaam se Traanweg Maatschappij te Terneu zen werd bericht ontvangen, dat de Commissie vergunningen personen vervoer (Commissie-Van Breen) gun stig heeft beschikt op de aanvraag van (lc Z.V.T.M. en de B.R.A. voor het verkrijgen van de definitieve ver gunning voor de autobusdienst Sluis kilBreda v.v. Deze vergunning is bij voorraad uitvoerbaar, zodat ook bij een even tueel in te stellen beroep de dienst toch gereden mag worden. Bedoelde dienst gaat dus ook na 1 Mei, de da tum waarop de boot Perkpolder ha venKruiningen weer gaat varen, normaal door, slechts met een kleine wijziging in de vertrekuren. Men wijst er verder op, dat het thans aan het reizend publiek is te bewyzen dat de dienst SluiskilBreda v.v. m een behoefte voorziet, ook terwijl de veer dienst tussen Perkpolder en Kruinin gen functioneert. Proefalarm Nationale Reserve op Walcheren De manschappen van de Nationa le Reserve van Walcheren werden dezer dagen opgeroepen voor een roefalarm, waarbij het Schuttershof e. Middelburg verzamelplaats was. Binnen enkele uren was practisch de gehele compagnie Middelburg, waar toe alle oefenverbanden op Walche ren behoren, gereed voor actie. In de omgeving van Westkapelle werd ver volgens een oefening gehouden, waarna men naar Middelburg terug keerde. Majoor A. Kornet, territori aal bevelhebber Zeeland, dankte de vrijwilligers voor hun opkomst en sprak zijn waardering uit over het enthousiasme, waarmede de oefening werd gehouden. DE KLUISDEUR ZWAAIDE OPEN Waardig gebouw in centrum der gemeente. Voor het eerst in de ruim 40 jaren van haar bestaan heeft de Coöpera tieve Boerenleenbank te Souburg thans de beschikking over een eigen ge bouw. Een gebouw, dat er zyn mag, eenvoudig en tegelijk waardig, in overeenstemming met de plaats, welke de Coöperatieve Boerenleenbank in de Souburgse gemeenschap inneemt. Het bankgebouw staat aan de Ka naalstraat en werd gistermiddag officieel in gebruik genomen door de oud-voorzitter, de heer J. Suurmond, die met het openen der twee-ton- zware kluisdeur dit ceremonieel verrichtte. Veertig jaar lang ging de bank van het ene adres naar het andere, steeds weer bij particulieren ondergebracht, die daartoe een deel van hun woning afstonden. De oud-voorzitter, de heer Suurmond, vertelde het een en ander over de geschiedenis aan de bank verbonden, en memoreerde in het bij zonder de moeilijkheden tijdens de inundatie van 1944 en daarna. Het steeds weer binnenstromende water heeft grote schade aangericht, spe ciaal tijdens de geldzuivering, toen de fondsen, in plaats van in de brand kast, een plaatsje vonden op een keu kenplank. Op 13 October van het vo rig jaar werd de eerste steen voor het nieuwe gebouw, een ontwerp van ar chitect J. Jobse, gelegd. Vrydagmid- Bij de opening van de nieuwe coöpe ratieve Boerenleenbank te Souburg: (v.l.n.r.) oud-voorzitter J. Suurmond, die ook de eerste steen legde, kassier P. Jongepier en voorzitter J. Besuijen voor de ingang van het gebouw. (Foto P.Z.C.) Examens Voor het diploma landbouwwerk tuigenkennis slaagde te Wageningen, de heer A. van Acker te Dzendijke. Advertentie. Vlekken op meubelen Prachtbi jts C$lCB&/0r I dag om kwart voor drie zwaaide de zware kluisdeur open, ten teken dat de kassier, de heer P. Jongepier, zyn nieuwe domein in gebruik kon nemen. Voordat de heer Suurmond deze plechtigheid verrichtte, heette de voorzitter, de heer J. Besuijen de ge nodigden, onder wie burgemeester A. H. S. Stemerding, wethouder M. A. van de Putte, gemeente-secretaris J. J. van Ginkel, de heer A. Oudkerk van de Centrale Bank in Utrecht, de heer J. W. van 't Hoff van de Ring Walcheren der Boe renleenbanken, architect Jobse, de leden van het bestuur en de commis sie van toezicht, van harte welkom. Hy bracht dank aan de architect, de uitvoerders en onderuitvoerders voor het degelijke gebouw, dat zy hadden afgeleverd. Na de opening werd het woord ge voerd door de heren Oudkerk namens de Centrale Bank, Van 't Hoff na mens de Ring Walcheren, burge meester Stemerding namens het ge- meeentebestuur en de heer Jobse. De burgemeester prees het initiatief van het bestuur om de bank in het cen trum der gemeente te plaatsen en sprak daarbij tevens de hoop uit, dat andere instellingen daaraan een voor beeld zouden nemen. O.m. noemde hij in dit verband de gedecentraliseerde ligging van het welhaast onvindbare postkantoor. De heer Besuijen dankte alle spre- kers voor hun waarderende woorden en wenste in het bijzonder de kassier geluk met het nieuwe gebouw en hem en zijn vrouw met hun nieuwe wo ning. Advertentie. Kent U Rexalco MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Ivanhoe", (14 jaar). 19 en 21.15 uur; Van Benthem en Jut ting: Schilderijen-expositie G. H. G. von Brucken Fock, 9—18 uur. VLISSINGEN. Vandaag. Alhambra: „Anna" (14 Jr.), 7 en 9 uur. Luxor: „Pony Express", (14 jr.), 8 uur. Concertgebouw: to neelavond „Het Vlissingsch Schouw spel" 8 uur. A.N.M.B.-gebouwbij eenkomst vrouwengroep N.V.V., 10— 4 uur. GOES. Vandaag. Grand: „Anna" (14 jr.), 8 u.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2