Nieuw scholencomplex te Kortgene officieel geopend |K| „REVOLUTIE" IN VLISSINGENS BELLAMYPARK... f i siSMi '4É V i 1 '3B( 't Zit vast vaster met VELPAFIN AAN 231 KLEINE BOEREN WERDEN GESCHENKPAKKETTEN UITGEREIKT Agenda .tl".1--1 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 26 APRIL 1954 MET MUZIEK EN VLAGGEN Hoofdinspecteur L.O., de heer P. Tazelaar, hees de vlag In de zonovergoten straten van Kortgene klonken Zaterdagmiddag op gewekte tonen van de dorpsmuziek en vrolijke stemmen van de met rood wit blauwe vlaggetjes uitgeruste schooljeugd. Het was feest, want de nieu we openbare lagere en uloscholen kunnen na de Paasvacantie in gebruik worden genomen. Een prachtig nieuw scholencomplex met gymnastiekzaal, zoals men er in Zeeland zeer weinig zal vinden, is verrezen. En wanneer men dan bekenkt, hoe de lagere school heeft moeten huizen in een meer dan honderd jaar oud gebouw, dan is het te begrijpen, dat bjj de officiële opening van de nieuwe scholen, die de namen van de twee oudste prinses sen, Beatrix en Irene, hebben ontvangen, vele woorden van blijdschap en dankbaarheid zijn geuit. De hoofdinspecteur van het Lager onderwijs te 's-Gravenhage, de heer P. Tazelaar verrichtte met het uitspreken van een belangwekkende rede en het hijsen ran de driekleur de officiële opening. Vóór de plechtigheid werden de tal rijke genodigden in hotel „De Koren beurs" door burgemeester A, A. Schuit verwelkomd. Hij gaf daarbij uiting aan de blijdschap en dankbaarheid in het dorp Kortgene, nu een jaar na de ramp de beide nieuwe scholen met gymnastiekzaal konden worden geo pend. Vanzelfsprekend gingen ook de gedachten terug naar de 31ste Januari van vorig jaar, toen men feestelijk bijeen was voor de opening van het nieuwe gemeentehuis. En de daarop volgende nacht kwam een ramp over het dorp, doch ook in Kortgene heeft men de hand weer aan de ploeg ge slagen. Na jaren gehuisvest te zijn ge weest in een ouderwets gebouw, waarvoor in Juli 1845 door de toen malige rentmeester van de Ambachts heerlijkheid, de heer I. Fransen v. d. Putte, de eerste steen werd gelegd, kan de lagere school thans een mo dern gebouw betrekken, terwijl voor de Uloschool met het nieuwe gebouw het ruimteprobleem is opgelost. Dank bracht burgemeester Schuit aan de hoofdinspecteur, de heer Tazelaar, voor zijn 'bereidwilligheid om de school te openen Diens grotvader was van 18441853 nog burgemeester van Kats. Nadat de schooljeugd met de mu ziekvereniging „E.M.M." voorop, langs de genodigden had geparadeerd, begaf men zich naar de nieuwe scholen. OFFICIËLE OPENING. Voor het scholencomplex sprak bur gemeester Schuit genodigden en ove rige belangstellenden toe en bracht daarbij dank aan de bevolking voor de steun welke enkele jaren geleden werd gegeven, om het probleem van de financiering op te lossen. De vraag of dit complex wellicht niet te groots Voorj*aarsmoeheid PLEEGZUSTER BLOEDWIJN houdt U fit en energiek. Zeer versterkend en bloedvormend. Vraagt uw apotheek of drogist. en te luxe is, beantwoordde spreker ontkennend. Het is de morele plicht zoveel mogelijk voor de schooljeugd te doen. Hierna was het woord aan de heer Tazelaar, die wees op de strijd tegen het water, welke in de loop der eeu wen herhaaldelijk moest worden ge voerd. Er is hieruit een modern agra risch eiland geboren en in dit verband schetste de heer Tazelaai het belang van goed onderwijs vooi een verdere ontwikkeling. De school is het funda ment voor alle ontwikkeling, ook voor de landbouw.*. Spreker schetste de grote taak van de school bij de op voeding van de jeugd in deze tijd, waarin techniek en sport overheersen.' Er moet een tegenwicht gevormd worden tegen de gemechaniseerde en gespecialiseerde wereld. Daarom rust ook op het personeel een zware, ver antwoordelijke, doch mooie taak om aan de jeugd een positieve geestelijke instelling te geven Met het hijsen van de vlag ver richtte de heer Tazelaar daarop de officiële opening van de scholen. Nadat de muziek twee coupletten van het Wilhelmus had gespeeld, sprak burgemeester Schuit een dankwoord, ook aan ELM. de Ko ningin, die toestemming gaf om de scholen naar de twee oudste prinsessen te noemen. Als besluit van de plechtigheid bracht „E.M.M." het Zeeuws Volkslied ten gehore, waarna gelegenheid be stond de nieuwe scholen te bezichti gen. RECEPTIE. Tijdens de daarop volgende receptie in hotel „De Korenbeurs" hadden zo wel het gemeentebestuur als de leer krachten van beide scholen vele ge lukwensen in ontvangst te nemen: Met name werd daarbij door verschil lende sprekers ook hulde gebracht aan burgemeester Schuit, die met zijn onverwoestbaar optimisme zo sterk geijverd heeft voor de verwezenlij king van de plannen. Achtereenvol gens spraken de inspecteur van het L. O., de heer A. A. Leenhouts. die een plantje aanbood, de heer S J. Klom- pe, consulent lichamelijke opvoeding, de heer Z. C. Salomé als oudste raadslid, de heer M. van Halst, voor zitter van de oudercommissie van de ulo-school, die een plant aanbood, de heer J. Post, voorzitter van de ouder commissie van de lagere school, die zijn woorden vergezeld deed gaan van VAN ItVlH TOT De belangstelling voor de gebouwen en terreinen van het voormalig Sint Josephspensionaat aan de Draaibrug- seweg te Sluis neemt toe. Berichtten wij enige tijd geleden reeds, dat een gedeelte van het gebouw werd inge- WEERZIEN De twee mannen zagen er bijzonder tevreden uit. Ze betraden een Mid delburgs koffiehuis en hadden het uiterlijk van mannen, die van een bezoek aan'een koffiehuis een klein, stijlvol festiviteitje weten te maken. Genoeglijk, ingetogen en met diep in zich de vreugde over het uitstapje. De oudste, een wat broos heertje, met. dun grijs haar en een stemmig brilletje op de rechte neus, leidde de conversatie. Met innig welbehagen sprak hij: ,Er is toch maar één Zee land en één Middelburg Zijn metgezel beaamde zullcs van harte. Klaarblijkelijk waren beiden in lange tijd niet in de provincie ge weest en verheugden zij zich zeer over het weerzien. Het waren geen holle phrasen, die de oudste der beiden gesproken had. Dat bleek, toen zij zich een plaatsje aan het raam zochten. Want nadat zij reeds gezeten waren en bij de ober een kop thee hadden besteld, stond de oudste weer op, keek wat zoekend om zich heen en sprak toen, met wat schorre stem: ,JLom, we gaan daar zitten. Dan kunnen we de Lange Jan zien richt voor een houtverwerkende indu strie, nu zijn ook de bijbehorende pastorie en de boerderij in andere handen overgegaan. Thans rest nog de vraag, wie zich zal interesseren voor het kolossale hoofdgebouw. BALLONWEDSTRIJD. In liet kader van de Oranjeweek- actie der winkeliers te Sint Anna- land wordt daar op Koninginnedag voor de schoolkinderen een ballon wedstrijd gehouden. Wanneer op het schoolplein de melodie van „O, schit terende kleuren" heeft geklonken, zullen na twee slagen op de grote trom de feestelijk rood-, wit- en blauwgekleurde ballonnen het lucht ruim Kiezen NOODDIJK VERDWIJNT. De nooddijk rond Scharendijke heeft zijn langste tijd gehad. Met be hulp van een bulldozer en een drag line is met het slechten ér van een aanvang gemaakt. De stenen en het rjjshout worden met vrachtauto's naar de haven afgevoerd. MUZIEKAVOND STUDENTENKRING. De studentenkring „Sint Anna ter Muiden" gaf dezer dagen in het kerkgebouw te Sint Anna ter Mui den een geslaagde muziekavond, waarvoor veel belangstelling bestond. Bijzondere waardering genoten o.a. de Sonate voor viool en orgel van Vivaldi, „Fuga" uit „Die Kunst der Fuge" van Bach en de Sonate in F van Handel, uitgevoerd met fluit en orgel. een geschenk in de vorm van een elec- trische klok, de heer W. Spinnaay, hoofdbestuurslid van de Ned. Onder wijzersvereniging, die als geschenk een buitenklok in het vooruitzicht stelde, de heer Joh. E. Harthoorn, na mens de Ver. v. Mulo, de heer G. Boon, die namens de Federatie Zee land van Volksonderwijs, goudvissen voor de vijver van de scholen aan bood, de heer Almekinders, hoofd van de rijksleerschool te Middelburg, die een boekwerk voor de schoolbiblio theek van de lagere school schonk, mej. S. van Splunter, namens de afd. Z. Beveland van het N.O.V., ir. A. E. Bruijning, die namens de Ambachts heerlijkheid eveneens een plant schonk, de heer C. J. Hoek, voorzitter van de plaatselijke Oranjevereniging en Adri v. d. Maas, die met Jannie Sandee namens de leerlingen van de Uloschool 63 bloemen voor de school aanboden. De heer P. G v. d. Weele, secretaris-penningmeester van het N. Bevelandse Nutsdepartement schonk een crayontekening, notaris J. J. W. Klop bood namens prof. Bonman uit Groningen een schilderij voor de Ulo school aan, terwijl de heer L D v. Damme, voorzitter van de gymnastiek vereniging O.K.K., de vergoeding vkn de rampschade beschikbaar stelde voor aanschaf van gymnastiektoestel- len. De heer Van Loo, van de Arn hemse vacantieschool. deed het aan bod de Kortgeense jeugd in de a.s. zomer weer aan deze school te doen deelnemen, terwijl voorts nog spraken ir. P. J. 't Hooft als architect, de heer R. J. Slotema als aannemer, mevr. De Looff-Colsbeek namens de moeders, de heer J J. Cijsouw, ooofd van de lagere school en de heer C. M. Schot, hoofd van de Ulo-school, welke laat ste ook dank bracht voor de vele ge schenken. O.m. was een smyrna- kleedje geschonken, waaraan de fam. De Pree 253 uren had gewerkt. Het was reeds rond acht uur. toen burge meester Schuit alle sprekers dank bracht Des morgens werd in een bijeen komst in „De Stadswijnkelder" dank gebracht aan alle arbeiders, die aan de bouw hadden meegewerkt. Muskusrat gevangen De Waterbouwkundig opzichter- Priester heeft dezer dagen in het Waterschap Hoedekenskerke een vol wassen muskusrat gevangen. Geen gymnasium in Vlissingen B. en W. van Vlissingen stellen de raad voor om aan H. M. de Konnigin opnieuw ontheffing te vra gen van de verplichting tot oprich ting van een openbaar gymnasium. Tijdens een onderhoud met de inspec teur van het M.O. over deze aange legenheid kwam naar voren, dat voor twee gymnasia op Walcheren geen basis wordt gevonden. B. en W. zijn er voorts van overtuigd, dat een ge meentelijke lyceum-aldeling aan de R.H.B.S. geen voldoende leerlingen zal trekken. Mevrouw A. StavermanSliclier onthulde Zaterdagmiddag in het nieuwe gebouw van het Ziekenfonds Walcheren te Vlissingen. de bronzen plaquette, die daar is aangebracht ter herinnering aan wijlen dokter A. Staverman. (Zie voor verslag pag. 5) BESTORMING VAN EEN FONTEIN Eierzoek-editie 1954 van de K.R.O. speelde zich in de Scheldestad af Het was een zonderling geval. Zaterdagavond in Vlissingen: om zeven uinuten voor tienen was alles rustig op het Bellamypark, maar nog geen ninuut later leek er wel een revolutie te zijn uitgebroken. Deuren werden opengesmeten, gordijnen weggeschoven, ramen gingen omhoog en van al lerlei kanten holden en struikelden tientallen lieden het park in, op schoe nen, sloffen, klompen, in jassen, overhemden en schorten. En allen be stormden zij de fontein! Er werd geschreeuwd en geroepen, men dook in papiermanden en doornige struiken, men liep over bloemperken, terwijl de zoekende menigte gestadig aanwies. Wat er omging De Eierenzoek-edi tie 1954 van de K.R.O. speelde zich dit keer voor Zeeland in Vlissingen af en alle luisteraars naar dit programma in de omgeving van het Bellamypark, vlogen na de eerste mededeling naar buiten om een kansje te wagen. En terwijl tientallen hun uiterste oest deden om het K.R.O.-ei 1954 te vinden, stonden radioreporter Leo -.-Mm Advertentie vleierij, koudlijm van CETA BEVER NIEUWE STAP NAAR HERSTEL Plechtigheid te Kruiningen Langzaam maar zeker herstelt ook Zuid-Beveland zich van de gevolgen van de Februari-ramp. Nieuwe we gen worden aangelegd, nieuwe huizen gebouwd en het land krijgt met iede re maand die voorbijgaat, meer zijn gewone aanzien terug. Een nieuw bewijs van het herstel werd Zaterdagmorgen te Kruiningen gelverd: aan 231 door de watersnood getroffen kleine boeren werden pak ketten landbouwgereedschap uitge reikt. De gymnastiekzaal van de Krui- ningse school had veel weg van een ijzerhandel, toen Zaterdagmorgen met de uitreiking een begin werd ge maakt. Harken, tangen, grepen en zeisen lagen naast elkaar op lange ta fels: prachtig gereedschap, speciaal voor Nederland in Canada vervaar digd en gedistribueerd door het Rode Kruis. De heer M. Kostense, voorzitter der adviescommissie Landbouwherstel, hield een korte toespraak, waarin hij de aanwezigen hartelijk welkom heet te. Hij legae de nadruk op de goede kwaliteit der gereedschappen. Cana da, zo zeide de heer Kostense, heeft reeds in 1944 bij de bevrijding een grote steun gegeven. Ook bij de wa tersnood stond Canada direct klaar om te helpen. Zeer vele giften heeft het naar ons land gezonden, en een van deze giften zijn de gereedschap pen, die hier nu aan de boeren van Kruiningen en omgeving zullen wor den uitgereikt. De uitreiking van deze pakketten, aldus de heer Kostense, is voor ons een groot moment. Moge door de nieuwe gereedschappen het vertrouwen van onze boeren in de grond en in de toekomst worden ver sterkt. Vervolgens opende de burgemees ter van Kruiningen, de heer J. Schip per, officieel de uitreiking door aan de landbouwer W. Beenakker een spade te overhandigen. De heer M. de Nooyer sprak nog namens het Rode Kruis. Hij wees op de grote activiteiten, die het Rode Kruis sinds de rampdagen van 1933_ reeds heeft verricht en wekte de aan wezigen op, bjj de komende Rode Kruis-campagne de vereniging daad werkelijk te steimen, opdat deze haar heilzaam werk zou kunnen voortzet ten. De heer M. Pieterse, bestuurslid van de A.N.A.B., sprak uit naam van de boeren en zegde alle instanties, die er aan hadden meegewerkt, dat de pakketten konden worden uitge reikt, harteljjk dank. De heer Kostense sprak een kort slotwoord, waarna met de uitreiking een aanvang werd gemaakt. Hoedekenskerke-Perkpolder gestaakt De veerdienst Hoedekenskerke Perkpolder is tijdelijk gestaakt we gens een beschadiging van het roer van de veerboot. De reparatiewerk zaamheden zullen waarscliijnlyk en kele dagen in beslag némen. Zaterdagmorgen werden in de school te Kruiningen de landbouwgereed schappen uitgereikt die door de Ca nadese regering beschikbaar zijn ge steld voor de door de watersnood getroffen kleine boeren. (Foto P.Z.CJ Westkapelle's wederopbouw feestelijk afgesloten (Slot van pag. l) hij allen, die aan de totstandkoming van het gemeentehuis hadden meege- werkt, had dank gebracht en waarin hij o.m. vertelde, dat dit nieuwe ge bouw per inwoner 70.had gekost. Het nieuwe gemeentehuis van Den Haag kostte „slechts" 50. per inwoner, maar zo voegde de burgemeester er aan toe: „De verhuizing in Den Haag kwam op f 54.000 en de verhuizing in West kapelle kostte 12,53 (gelach) De derde spreker was de archi tect, ir. D. Roosenburg, die_ inging op het karakter van zijn "project. „Ik durf te zeggen, dat ik met deze raadszaal in baksteen raak gescho ten heb" aldus ir. Roosenburg, wij zend op enkele raadsleden in hun prachtige Walcherse dracht, „geen costuum past hier beter dan dat van de Walcherse boer. Daarbij moet ons burgerpakje, ja zelfs het militaire uniform het afleggen Ir. Roosenburg wees nog op het bor desje van het gemeentehuis, dat een kleine, boogvormige uitbouw heeft. „Die uitbouw is eigenlijk gemaakt voor mijnheer de Commissaris", zei de architect. „Ik herinner me een vergadering in Westkapelle te heb ben meegemaakt in 1945, toen jhr. De Casembroot oog burgemeester was. Hy sprak op die vergadering de inwoners toe en zei daarbij niet: da mes en heren, maar: M'n beste men sen. Dat heeft me toen zeer getrof fen en ik hoop van harte, dat de Com missaris nog eens op dat bordesje weer op die manier de bevolking zal toespreken: M'n beste mensen..." VELE GELUKWENSEN. Gelukwensen werden vervolgens nog overgebracht door de hoofdinge nieur-directeur van de wederopbouw volkshuisvesting in Zeeland, de heer M. D. A. Glerum, de burgemeester van Katwijk en oud-burgemeester van Westkapelle. mr. W? J. Wol- dringh van der Hoop, onder aanbie ding van een schilderij van de voor- matige molen bjj de dijk, burgemees ter J. L. Dregmans van Kouaekerke en Biggekerke, burgemeester D. Kod de van Zoutelande, de heer J. Hom stra, gedelegeerd commissaris van de Nederlandse Aan. Mij. Den Haag, ds. W. Oosthoek, Ned. Herv. predi kant en de heer A. Hendrikse, com mandant van de brandweer. De heer P. de Vos, oud-hoofd van de school in Westkapelle bood met enige welgekozen woorden een schilderjj aan van het oude gemeentehuis in de Zuidstraat, waarbij hij enkele persoonlijke herinneringen ophaalde. Burge meester Tydeman, die alle spre kers beantwoordde, dankte de heer De Vos in het bijzonder en wees op de banden, die tussen de gemeente Westkapelle en de fa milie De Vos bestaan: drie ge- Nelisse, burgemeester mr. B. Kolff en de voorzitter van de K.R.O.-afdeling Vlissingen, de heer J. van de Vate, in de buurt van de fontein te wachten op het resultaat. Het duurde nog al even, waardoor het zoeken steeds grondiger werd, niet alleen in figuur lijke, maar ook in letterlijke zin. En de burgemeester begon zich begrijpelij kerwijs al enigszins ongerust te ma ken over de toestand van de heesters en plantjes in het plantsoen, toen ein- dehik het ei werd gevonden. Vinder was de heer J. Stelcetee uit de Kerk straat. Ook hij had naar de radio zit ten luisteren en was na de medede ling, dat Vlissingen een ei in het Bel lamypark had, naar beneden gerend om te gaan zoeken. Zijn vnouw had hem nog achteraan geroepen, dat hij zich haasten moest, doch die aanspo ring had de heer Steketee niet nodig. Hij bleek een systematisch man: eerst stelde hij een onderzoek in de prullemand in, en verkende vervol gens vierkante centimeter voor vier kante centiméter totdat hij iets wits zag glinsteren. „Dat kon geen papier zjjn" meende de lieer Steketee, hij greep liet witteen jawel: het was Het Ei! Burgemeester Kolff overhandigde hem een grote witte doos, waarin een mandje met een kilo chocolade-paas eitjes, waarna men in een taxi stapte, naar het postkantoor reed om de heer Steketee te interviewen. En buiten by de telefooncentrale vertelde hij nog eens hoe alles gegaan was. Met het geschenk onder de arm werd de „eerlijke vinder" vervolgens naar huis gebracht, waar hjj met ge juich werd ontvangen. En nu maar snoepen Beplantingsplan Breewaterstraat B. en W. van Vlissingen hebben de raad een beplantingsplan aangebo den voor 't wederopbouwplan „Bree waterstraat". De Breewaterstaat en de Breestraat zullen volgens dit plan van een passende straatbeplanting worden voorzien. Voorts zal op het open terrein, omsloten door de Gast huisstraat, Koestraat en Samari taanstraat een speelweide worden aangelegd. Aan de Zuidzijde van dit terrein is de houten loods geprojec teerd, die zal worden ingericht als repetitielokaal voor de muziekvereni gingen. De kosten van een en ander bedragen f 1650. neraties bekleedden er het ambt van gemeentesecretaris. Dokter M. Huijgens sprak namens een comité uit de burgerij en deed do toezegging een gebrandschilderd raam te zullen aanbieden, zodra de nodige fondsen hiervoor byeen ge bracht zijn. Het ontwerp van dit raam is van de lieer Roelse. De burgemeester tenslotte deelde mede van mevrouw Van Reenen uit Domburg een schilderij te hebben ont vangen van wijlen de heer H. van Reenen. voorstellende het verwoeste dorp in 1944. Dit aangrijpende doek is opgehangen in de commissie-kamer. WIE ER WAREN. Hierna bezichtigden de genodigden het nieuwe gemeentehuis, waarna men zich naar het nieuwe vereni gingsgebouw begaf, waar verversin gen werden aangeboden en waar O.K.K. voor muzikale verstrooiing zorgde. Deze opening werd bijgewoond door verschillende autoriteiten, o.a. de Griffier der Staten van Zeeland, mr. J. M. Pilaar, de directeur van het Loodswezen in het zesde district, de kapitein ter zee F. J. E. Krips, de commandant maritieme middelen Zeeland, de kapitein ter zee J. G. Broekhuysen, en de garnizoenscom mandant van Middelburg, majoor A. Kornet. MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Ivanhoe", (14 jr.), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „Eén zomer slechts heeft zij gedanst", (18 jr.). 20 uur; Van Benthem en Jutting: Schilderijen-expositie G. H. G. von Brucken Fock, 918 uur. VLISSINGEN. Vandaag. Alhambra: „Salto's des doods" (14 jr.) 7 en 9 uur; Luxor: „Strijd om het heelal" (18 jr), 8 uur; Strandhotel: vergadering „De Zee hond", 8 uur. GOES. Vandaag. Grand: „Zolang je bij mij bent" (14 jr.), 8 uur. iedereen opcfir&bf* *Vf

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2