PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eden heeft vandaag persoonlijk onderhoud met Molotow D£ BILT Westkapelle's wederopbouw werd feestelijk afgesloten TOESTAND DIEN BIEN PHOE BLIJFT UITERST ERNSTIG AUSTRALISCHE DIPLOMATEN PAKTEN KOFFERS IN MOSKOU FLESSEN PR0PAANGAS TIJDENS BRAND GEEXPL0DEERD 197e Jaargang - No. 96 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintjjn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 26 April 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties max. 8 regels) van 15 regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160), Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr 2. telef. 16; Teroeuzen. Brouwerijstr 2; Zierikzee. N. Bogerds'.r C 160. telef. 26 CONFERENTIE VAN GENÈVE Brits kabinet hield Zondag tweemaal een spoedbijeenkomst Do ministers Eden, Bidault en Foster Dulles hebben Zaterdag te Parjjs hun laatste voorbespreking gehouden over de conferentie van Genève, cue vandaag aanvangt. De Grote Drie kwamen tot de slotsom, dat een beslis sing over de wijze, waarop de conferentie geleid moet worden, eerst in Ge- nèvc genomen kan worden in overeenstemming met de Russen. De Westelijke Grote Drie zullen vasthouden aan het standpuüt, dat Rood China niet tot de uitnodigende landen behoort. Maandagochtend zal Eden met zijn Sowjetrussische ambtgenoot Molotow bijeenkomen om de laatste regelingen voor de conferentie over Korea en Indo-China te bespreken. Dit is Zondagavond door een Britse woordvoer der medegedeeld. Eden zou met Molotow spreken uit naam van de minis ters van buitenlandse zaken der Westelyke drie grote mogendheden. Het voornaamste onderwerp van bespreking zal de kwestie zijn van het voorzitterschap van de conferen tie. Hierover is nog geen beslissing wordt, zal Eden u - ring P verkrijgen voor een roul zitterschap tussen Engeland, Frank rijk, de Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie. Een andere oplossing zou zijn de benoeming van een vaste, neutrale voorzitter. Dulles heeft bezwaar te gen de mogelijkheid, dat ook commu nistisch China en Noord-Korea het voorzitterschap waarnemen. Britse hulp Op een persconferentie te Parijs ontkende Eden, dat hij een verdeling van Indo China voorgesteld zou heb ben, zoals in de Franse pers werd beweerd. Eden keerde met spoed terug naar Londen voor een bespreking met het Engelse kabinet. Zaterdagavond te omstreeks 12 uur had hij nog een bespreking met Churchill. Zondagochtend kwam het Britse kabinet In spoedzitting bijeen. Daar bij waren ook aanwezig de opperbe velhebbers van de Britse land-, zee- en luchtstrijdkrachten. Volgens gewoonlijk welingelichte bronnen besprak het Engelse kabinet de kwestie om snel Britse hulp te verstrekken aan de Frans-Vietname- se strijdkrachten in Indo China. Het kabinet zou de mogelijke internatio nalisatie van het Indo-Chinese con flict bestudeerd hebben en de rol, welke Engeland daarbij zou spelen. Het Britse kabinet vergadert zel den op Zondag. Dat gebeurde het laatst in 1947. Zondagochtend vergaderde men ge durende anderhalf uur en des mid- gearresteerd Zij maakten straaljagers onbruikbaar De Belgische recherche heeft een tweetal soldaten gearresteerd van de basis voor straaljagers te Florennes, die zich schuldig hebben gemaakt aan sabotage. Beiden hebben bekend. Zoals men zich herinnert, deden zich verleden jaar te Florennes verschei dene gevallen van sabotage voor. waardoor een zestal straaljagers op de grond werd vernield. Bij onderzoek bleek, dat een metalen voorwerp in de luchtaanvoer was geplaatst, waardoor de motor na het aanzetten ontplofte. Sommige kranten vragen zich naar aanleiding van de arrestaties af of ook de talrijke dodelijke ongevallen in de lucht met straaljagers niet aan sabo tage te wijten zijn. dags kwam men weer gedurende drie kwartier bijeen in geheime zitting. Men is van mening, dat de Britse ministers Zondag ook de Ameri kaanse voorstellen hebben bespro ken om spoedig een anti-communis tisch pact in Zuid-Oost-Azië te slui ten. De Britse houding in deze wordt beïnvloed door de by eenkomst vmu Aziatische premiers, die voor deze week in Colombo door de Indische premier, Nehroe, is bijeengeroepen. Zondagavond vertrok Eden per vliegtuig naar Genève. Bij een tus senlanding te Parijs sprak hij gedu rende twintig minuten met dé Fran se minister van buitenlandse zaken Bidault. Te Londen verwacht men, dat Eden twee of drie weken in Genève zal blijven. De Britse delegatie naar de conferentie is totaal 60 man sterk. Dulles sprak De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, kwam Za terdagavond te Genève aan. Tot ver slaggevers zei hij, dat de Verenigde Staten komen met een vredesmissie, die nodig is geworden door de com munistische agressie in Azië. Hij hoopte, dat de communisten naar Ge nève zjjn gekomen om zich van die agressie te zuiveren en dat het mo gelijk zal zyn de eenheid van Korea te herstellen en de volkeren van Viet nam, Laos en Cambodja in vrijheid 'té laten leven. Zaterdag hadden de Russen aan de Westelyke Grote Drie gelijkluidende nota's aangeboden, waarin wederom gelijkberechtigdheid voor Rood China werd gevraagd. Molotow arriveerde Minister Molotow kwam te Genève aan. Hy zeide tot de pers, dat Rus land wil meewerken aan het schep pen van een verenigd, democratisch en onafhankelijk Korea en aan het herstel van de vrede in Indo China. De Chinese premier en minister van buitenlandse zaken Tsjoe En Lai weigerde de verslaggevers te woord te staan, maar liet een verklaring uitreiken. Tsjoe En Lai spreekt vloeiend Engels en Frans. In de jaren 1924 tot 1927 vertoefde hij in West Europa. Zijn verklaring han delde over liet „verlangen om de vre de te versterken." De delegaties van de meeste „klei ne" landen waren reeds in Genève aanwezig. Volgens de New York Times had den Frankrijk en Engeland een ogen blik staken van het vuren in Indo China willen eisen bij het begin van de conferentie. De Verenigde Staten zouden zich daartegen verzet hebben, omdat men er een bewijs van zwakte in zou kun nen zien. Premier Nehroe van India had eerder een oproep gedaan tot on middellijk staken van net vuren. Televisie definitief naar Hilversum Het gemeentebestuur van Hilversum heeft van de betreffende provinciale instanties te Haarlem bericht ontvan gen, dat men een extra contingent van 300 woningen heeft toegewezen, waar van een belangrijk deel bestemd is voor de medewerkers van de televisie en voorts ook van de radio. In het feit, dat een zo groot con tingent voor televisiemedewerkers aan de gemeente Hilversum is toegewezen, meent men het antwoord te zien op de vraag, waar over enkele jaren de definitieve televisiestudio zal verrij zen. Desgevraagd deelde de heer J. W. Rengelink, secretaris der Ned. Televi sie Stichting ons mede, dat het inder daad in de bedoeling ligt de t.v.-studio mettertijd te Hilversum te bouwen. Hiermede zal de strijd beslecht zijn, welke tussen Bussum en Hilversum is gevoerd om de t.v. binnen zijn gren zen te hebben. EEN KALME ZONDAG Zaterdagmiddag werden te Kortgene de nieuwe openbare lagere- en ulo scholen officieel geopend door de hoofdinspecteur van het lager onder wijsde heer P. Tazelaar uit 's Gra- venhage. Ook de schooljeugd was getuige van deze voor hen zo belang rijke gebeurtenis (Foto P.Z.C.J (Zie voor verslag pag. 2.) Prikkeldraad en mijnen De Franse legerleiding heeft me degedeeld, dat na de bloedige man-tegen-man gevechten gedurende 24 uur, de aanvallen van de Viet- minh-rebellen Zaterdag en Zondag vrijwel geheel stagneerden. De ver dedigers maakten van de gelegen heid gebruik om een bres in de Noordwestelijke sector der verdedi gingslinies zo goed mogelijk te dich ten en nieuwe prikkeldraadversper ringen en mijnenvelden aan te leggen. In de nacht van Zaterdag op Zon dag was uitsluitend de artillerie van de Vietminh in actie. Zondag overdag verminderde ook de artilleriebeschie ting. Franse vliegtuigen bombardeerden de luchtdoelstellingen van de Viet minh en ze wierpen voorraden uit de 600 meter lange aistrip. Ook wer den parachutisten afgeworpen. Een Franse colonne bevindt z;ich in Laos op 53 kilometer afstand van Dien Bien Phoe, maar het is niet de bedoeling, dat deze colonne naar de bedreigde vesting oprukt. De Franse minister Jaquet te Pa rijs beschreef de toestand te Dien Bien Phoe als „uiterst ernstig." Ook op andere plaatsen in Indo China werd Zaterdag gevochten m wel bij Plakoe in Ahnam, waar 130 opstandelingen werden gedood en een Franse patrouille door de Vietminh- rebellen werd vernietigd. Een Franse post, 85 kilometer ten Zuidoosten van Hanoi, werd door de rebellen veroverd. In Cambodja is voor de duur van zes maanden de noodtoestand afge kondigd. De regering van Vietnam, die de Franse voorstellen betreffende ver lening van onafhankelijkheid niet aanvaardde, heeft een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat Frankrijk niet met de opstandelingen kan onderhandelen „met achterafstel ling of zelfs opoffering van zijn bond genoten." GEEN SPOORKAARTJES BESCHIKBAAR Slechts drie dagen toegestaan Aan de Australische zaakgelastigde Hill, die aan liet hoofd staat van de Austraische ambassade te Moskou, werd medegedeeld, dat de Australische diplomaten binnen drie dagen Rusland moeten verlaten. Australië opende voor het eerst in 1942 een gezantschap in Moskou, dat in 1948 tot een am bassade werd verheven, maar dat sinds 1950 wordt beheerd door een zaak gelastigde. HiU had Zaterdag een onderhoud met een hoge functionaris van liet Rus sische ministerie van buitenlandse zaken. Hij wilde geen bijzonderheden over het onderhond mededelen. Daarna had hij een gesprek met de Britse ambassadeur Sir William Hayter. Het is niet eerder voorgekomen, dat een diplomatieke vertegenwoordiging maar drie dagen tijd krijgt om het land te verlaten. Ook is het nog niet voorgekomen, dat de Russen een di plomatieke vertegenwoordiging terugzonden, zonder mede te delen of de diplomatieke betrekkingen waren afgebroken. Overigen' is men in diplomatieke kringen te Moskou wel van mening, dat de Russische stap een afbreken van die betrekkingen inhoudt. Uit Canberra werd gemeld, dat de Sow jet-regering een waarborg wenst voor de terugkeer van haar diploma tiek personeel uit Australië. De rode vlag op het Russische ambassade-ge bouw te Canberra werd Zaterdag niet meer gehesen. Uit de schoorste nen van het gebouw stegen rookko lommen op en ook op de binnenplaats werden documenten verbrand. Daar bij hield een Rus ingevolge de voorschriften van de brandweer de wacht met een brandslang. Toen een fotograaf door het traliewerk van een hek een foto trachtte te maken werd de man natgespoten. Men ver wacht niet, dat ae Russische ambas sadeur Generalof, zich van Canberra naar Nieuw Zeeland zal begeven, hoe wel Generalof ook gezant is voor Nieuw Zeeland. Hij zou daar als „persona non gra ta" worden beschouwd. Zondag werd te Canberra het Australische ant woord aangeboden op de jongste Rus sische nota inzake de kwestie Petrof. De Australische regering verklaart daarin, dat zij de uitlevering van Pe trof weigert en zij ontkent, dat me vrouw Petrof zou zijn ontvoerd. De Australische premier Menzies deelde mede, dat hij het vertrek van het Rus sische ambassade-personeel zoveel mogelijk zou vergemakkelijken. Uit Moskou kwam bericht, dat tien leden van het Australische ambassa depersoneel gereed stonden om per trein naar Helsinki (Finland) te gaan, maar twee uur voor het vertrek van de trein waren ze nog niet in het bezit van de vereiste spoorkaartjes en reisdocumenten. Vermoedelijk zal Zweden de diplo matieke belangen van Rusland in Australië behartigen en Engeland die van Australië in Moskou. In Westkapelle werd Zaterdagmid dag onder grote belangstelling het nieuwe gemeentehuis geopend. Deze opening werd beschouwd als de af sluiting van de wederopbouw in dit zo zwaar getroffen dorp Ook de bevolking toonde haar be langstelling met dit feestelijk gebeu ren. Inzet rechts: het dochtertje van de burgemeester biedt bij het ge meentehuis bloemen aan mevrouw De Casembroot-baronesse van der Feltz aan. De Commissaris der Koningin, flir. mr A. F. C. de Casembroot en de echtgenote van de burgemeester, mevrouw Tydeman. kijken toe. (Foto P.Z.C.) Fraude met faillissementen !eve"d» tienduizenden op De gewezen advocaat en procureur mr van H. uit Epe heeft voor de rechtbank te Zutphen terecht gestaan wegens verduistering van gelden uit een faillissement Blijkens de dagvaar ding had hij zich een bedrag van on geveer f 20.000 toegeëigend uit een faillissement te Nunspeet In werke lijkheid had hij ecbtei onregelmatig heden gepleegd in drie faillissementen tot een totaal van vele tienduizenden guldens. De officier van justitie noemde het feit buitengewoon ernstig en meende, dat hier een zware straf diende te vol gen. opdat men niet zou denken, dat de rechtbank een advocaat, die zo diep is gezonken, de hand boven het hoofd houdt. De officier vorderde twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. OP DE ORANJEWERF TE AMSTERDAM Loods geheel uitgebrand Een lelie brand heeft Zondagavond een magazijn met scheepsmateriaal en gereedschappen op de „Oranjewerf" van Verschnre Co's scheepswerf en machinefabriek aan de Nieuwerdam- m er dijk te Amsterdam-Noord in kor te tijd herschapen in een stalen ge raamte met wat afval. Een aantal in het magazijn opgeslagen flessen pro- paangas die een achttal explosies ver- VEEL VERANDERD, MAAR DE SFEER BLEEF Commissaris der Koningin opende nieuw gemeentehuis Zaterdagmiddag opende de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot het nieuwe gemeentehuis van Westkapelle, een feestelijk gebeuren, dat beschouwd w erd als de afsluiting van de wederop bouw dezer gemeente. Geen wonder, dat er vele vlaggen wapperden op deze zonnige Zaterdagmiddag in het dorp aan de dijk en dat de Westkappelse fanfare onder leiding van Piet de Rooy blies, dat het een lust was. Nadat de Commissaris der Koningin met mevrouw de Casembroot en de andere genodigden bjj de vuurtoren waren ontvangen, wandelde men voorafge gaan door O.K.K., dat de „Westkapellemars" van zjjn dirigent speelde naar het fraaie gemeentehuis, waar het vier-jarige dochtertje van de bur gemeester, Kriesta Tydeman, aan mevrouw De Casembroot bloemen en aan de Commissaris de sleutel van het gemeentehuis aanbood. Jhr. de Casem broot ontsloot de deur, waarna men zich naar de raadszaal begaf, waar toespraken werden gehouden. Deze plechtigheid in de raadszaal had eigenlijk niets plechtigs: het was een gemoedelijke, bijna infor mele bijeenkomst, waarin men elk aar over en weer prettige dingen zei en waarin men er vooral op wees, dat deze afsluiting van Westkappel's wederopbouw weliswaar het defini tieve einde betekende van vele oude dingen, maar dat toch iets zeer be langrijk uit het verleden was over gebleven, namelijk de echte West kappelse sfeer! Burgemeester mr. 4. Tydeman had in zijn openings woord op het vele nieuwe in zijn ge meente gewezen en daarbij opge merkt, dat de Commissaris der Ko ningin wellicht als oud-burgemees ter van Westkapelle wel eens met lede ogen het nieuwe Westkapelle had zien verrijzen, want „U hebt nog goede herinneringen aan de gemeente in haar oude vorm" Dat laatste be aamde de Commissaris: „Mijn vrouw en ik verdiepen ons nog dagelijks in dat verleden, maar gelukkig on danks als het nieuwe merk ik ook nu weer: de sfeer van Westkapelle is gebleven!" Jhr. De Casembroot herinnerde aan het oude gemeentehuis, dat in de Zuidstraat stond. „Er was een zolder, waarop je eigenlijk niet kon lopen, omdat je er doorheen dreigde te zakken, de muizen knaagden aan het archief en als het burgerlijk armbestuur verga derde moest ik maar gaan wande len, want dan was er geen plaats Reeds voor de oorlog waren er plannen voor een nieuw gemeente huis, doch die konden helaas niet worden uitgevoerd. Spreker wenste de architect geluk met dit nieuwe gemeentehuis, dat zo uitstekend in Westkapelle past. Met genoegen had hij geconstateerd, dat er in de se cretarie een balie met veel glas was aangebracht. „Ik houd over het alge meen niet van loketten, die waren er vroeger ook niet, waardoor, direct contact mogelijk was. Toen leefde je mee met elk overlijden en was je verheugd bij elke geboorte". De Commissaris besloot zijn toe spraak met de woorden: De ope ning van dit gemeentehuis is een mijlpaal voor de wederopbouw van Westkanelle: ik hoop, dat het ook een mijlpaal zal zijn in de bloei van deze gemeente." 12.53. Tevoren had de burgemeester een welkomstwoord gesproken, waarin (Vervolg op pag. 2) oorzaakten. waardoor glasscherven in het rond vlogen deed aanvankelijk het ergste vrezen. De Geneeskundige Dienst was spoedig met een anibulan- cewagen ter plaatse, doch men hoefde geen hulp te verlenen. De nachtwakei van de werf, de heer J. Bruning, zag tot zijn schrik tijdens zjjn ronde te ongeveer kwart voor ne gen, rook uit het ryagazijr komen. Hij maakte eerst gebrüik van de aanwe zige schuimblussers. waarvan hij er drie op de rookmassa edigde, het geen niet baatte. De gealarmeerde brandweer was snel ter plaatse met drie motorspuiten, een gereedschaps wagen en een babyspuit. Na ongeveer drie kwartier was het vuui gedoofd en konden met grote voorzichtigheid de flessen propaangas, voor zover niet ontploft, uit de van ijzer en hout opgetrokken loods worden verwijderd. Een schip, dat op de helling lag. met de neus dicht bij het magazijn, kon door het nathouden worden gespaard- Verzekering dekt de niet geringe Piet lustenhouwer overleden Na een korte, slopende ziekte is Za terdagmiddag in de R.K. ziekenverple ging te Hilversum op 60-jarige leef tijd overleden de heer Piet Lusten houwer. sinds 1927 medewerker van de KJLO Met Piet Lustenhouwei is een der pioniers van de Nederlandse radio heengegaan. VERWACHT: AANHOUDEND DROOG. Droog en zonnig weer. Matige, tij delijk vrij krachtige wind tussen Noord en Oost. Ongeveer dezelfde middagtemperatuur als gisteren 27 April Zon: Maan: ZON EN 'AAN Op: Op: 5.20 2.49 Onder: 19.56 Onder: 12.59

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1