Twee Europese producten vragen ditmaal de aandacht Pnzzle-rnbriek AMSTERDAMS KINDERCIRCUS TRAD OP IN KLOOSTERZANDE SPAANS CIRCUS IN ZEELAND ONS KRUISWOORDRAADSEL DE TOVENAAR MET ZIJN WONDERHOND KLAAR IS KEESJE! 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 24 April 1954 FILMS IN ZEELAND Voorts uitstekende circusfilm In het programma van deze week vragen ditmaal twee films wel bijzon der de aandacht en wel „Solange Du da bist" (Zolang jy by my bent) Grand Goes en „Hon dansade en sommar" (Eén zomer slechts heeft zy gedanst) Schouwburgbioscoop, Middelburg. Twee Europese filmproducten, die weer eens een verandeming zyn in de stroom van middelmatige en veelal zelfs beneden de middelmaat liggende producten, die met het begrip „kunst" niets te maken hebben. Het geen bij voorbeeld met „Hon dansade en sommar" beslist wel het geval is. De Zweden schijnen nu eenmaal 't ?eheim te bezitten voor een genre ilm, dat enig is in zyn soort, dat in de verte doet denken aan het Itali aanse neo-realisme, maar zuiverder blijft. Meer gespeend van „filmische kunstgrepen* en dientengevolge dik wijls minder sprekend voor de mas sa. Zulks is geen verdienste voor de Zweedse filmindustrie, maar het be tekent wel, dat men in Zweden „op recht filmt". Deze film dan verhaalt strijd van de jeugd tegen krompen dorpsgemeenschap, met een fanatieke predikant als leider. De regisseur betrachtte een soberheid in beeld en handeling, welke bewonde ring afdwingt, waarbij hij bovendien beschikken kon over enkele opmer kelijke Zweedse talenten. Ontroe rend is het spel van de jonge actrice Ulla Jacobsson, overtuigend dat van Folke Sundquist als de student Go ran en knap is de uitbeelding van de oom van Göran. maar ook de ontlui- Ontwapend vrijmoedig, welhaast eerbiedig wordt i kende liefde tussen het plattelands meisje en de student geschetst; het drama, dat zich tenslotte afspeelt in oprecht en tenslotte boeit ook in deze Zweedse film in het bijzonder de fo tografie. „Solange Du da bist" (Grand Goes) is voor alles een speelfilm, maar dan een van uitstekend gehalte. Het is een „film over een film"; een boeien de romance, met in de hoofdrollen Maria Schnell en regisseur O. W. Fischer, die beiden waarlyk groot spel te zien geven. Het gegeven voor deze film was ori gineel; de uitwerking ét. Walter Scott's beroemde ridderro man „Ivanhoe" kunt ge thans (in kleuren) op het witte doek aan schouwen en wel in Electro (Middel burg). Een boeiende, avontuurlijke en uiteraard romantische geschiedenis met in de hoofdrollen o.a. Robert Taylor en Joan Fontaine. Romantiek is vanzelfsprekend te vinden in de circusfilm „Salto des doods", met als oude bekende Frits „DE ELLEBOOG" Succes door stijlvol optreden Met het optreden van het Amster damse kindercircus „Dc Elleboog" beleefde Kloosterzande Vrijdagmid dag wel een zeer bijzondere Zeeuwse première. Deze dankt het voorname lijk aan het initiatief van mevrouw baronnesse Collot d'Escury-William- son Napier, die na te Utrecht een voorstelling van dit circus te hebben bijgewoond, er in slaagde het ook in Zeeuwsch Vlaanderen te brengen. De eerste voorstelling, die in de toneelzaal van hotel Van Leuven werd gegeven, kan bijzonder geslaagd worden genoemd. Het talrijke pu bliek toonde zich niet karig in zijn bijvalsbetuigingen. Bij het ongeveer 30 medewerkenden tellende circus, dat zo succesvol optrad, was alles volledig in stijl gehouden. Vanaf de zeer jeugdige directeur, dié keurig in rok gestoken de vele nummers aan kondigde, tot de danseresjes en dan sers, die Slavische en Zigeunerdan sen uitvoerden toe. De prestaties der „artisten" waren niet alleen aller aardigst, doch vaak ook verbazing wekkend. We willen zonder aan de overigen tekort te doen hier slechts noemen de Cypriano's, die op acroba tisch gebied veel goeds presteerden, de parterre-acrobaten, de negenjarige artist, die een keurig balans-nummer bracht en Ricardo met zyn vliegende schotels. Een bijzondere vermelding verdienen zeker ook de evenwichts kunstenaar Martino en de zelfbe wust optredende gewiehtentiller. En kele zeer jonge clowns zorgden voor de vrolijke noot. terwijl de „wilde dieren "-nummers met leeuwen en be ren en het optreden van de zeehond Goglio zeer werden gewaardeerd. Het circus „Elleboog", dat destijds tot stand kwam op initiatief van me vrouw Iet Last, die wilde aantonen, dat ook met de grootste „belhamels" wel iets te bereiken valt, indien deze daartoe in de gelegenheid worden ge steld. en welk circus later door Pro Juventuté werd „overgenomen", kan op een zeer geslaagde eerste optre den in Zeeuws ch-Vlaanderen terug zien. Te vermelden valt tenslotte nog, dat het kindercircus, dat reeds eer der te Baarn voor H.M. de Koningin en de prinsesjes optrad, hedenmid dag nog een voorstelling te Klooster zande geeft en dat de voorstelling van Vrijdagavond werd bijgewoond door mevr. S. C. de Casembroot-Ba- ronnesse van der Feltz. AaVft/lf ritte van Dongen, terzijde gestaan door de charmante Margot Hielscher. Regis seur Viktor Tourjansky is er in ge slaagd de sfeer van de piste over te brengen op de eelluloidband, tot in details. Dat is dan ook de grote be koring van „Salto des doods", die gerekend lean worden te behoren tot een van de beste, waarachtigste films, over het circusleven vervaar digd. (Alhambra, Vlissingen). Fantasie, met verstand aangewend brengt „De strijd om het heelal" (Luxor, Vlissingen), waarin Mars bewoners op moeder Aarde afdalen, hetgeen wel met enige sensatie ge paard gaat. Een onderhoudende film veelal spannend en vaak zelfs be klemmend, met in de hoofdrollen Ge ne Barry en Ann Robinson. Vriendschapspijp voor Prins Bernhard. Aan vijf Nederlanders en een Ame rikaan, nml. Z.K.H. Prins Bern hard, kardinaal De Jong, minister Kernkamp, mr. G. J. van Heuven Goedhart, de winnaar van de Christ- church-race, gezagvoerder G. Koo- per en de voorzitter van de tater- nationale associaltie van pijprokers, Carl. A. Piercy, zijn tijdens een bij eenkomst *Tan de Purmerender pijp rokersclub „de gesellighe damp kring" vriendschapspijpen toegekend. De club heeft deze pijpen met de in scriptie „wereldpijprookdag 1954", ter beschikking gesteld in verband met de Wereldpijprookdag op heden Zaterdag 24 April. De voorzitter van „de gesellighe dampkring", de heer N. G. Klyzing, is tot ere-lid benoemd van de Mo hawk Pipe Club in Schenectady en krijgt van de Amerikaanse pers een gratis reis aangeboden naar het in Augustus te New York te houden internationale congres van pijpro kers. Voor de derde maal trad gisteravond in Vlissingen het Spaanse gezelschap „Circo Espanna" op met een uniek programma, dat een combinatie Is van modern variété en klassieke cir cuskunst. Een kleurrijke show, waar mede deze Spaanse groep, na een trip door diverse nabuurlanden thans een tournee door ons land begonnen is. Hedenmiddag en hedenavond hebben de laatste voorstellingen in Vlissin gen plaats, waarna het circus naar Goes vertrekt. In totaal zullen in de komende maanden ruim veertig Ne derlandse steden worden bezocht. Op de bovenste foto ziet men een der kleurrijke, folkloristische show nummers uit het programma, getiteld „Feest in Sevilla". En het charman te Spaanse zangeresje van neven staande foto verovert elke avond al ler harten! DUITSLAND SPAART De Duitsers hebben in het afgelo pen jaar meer gespaard dan in enig ander jaar na de oorlog. De beleg gingen by spaarbanken en girokassen stegen van 9,66 milliard mark tot 12,79 milliard en wel dank zy een toe name bij de spaarbanken met 2,3 milliard. Sedert de geldsanermg ste gen de inlagen met 5,5 milliard. In 1952 steeg net tegoed der spaarders met 27 procent en in 1953 met 43 procent. Wanneer de Paasdagen voorby zjjn en de dagen gaan Lengen, dan ver minderd de belangstelling voor onze puzzlerubriek. In verband hiermede zullen wy nog éénmaal een puzzle plaatsen. De oplossingen moeten geadresseerd zyn: REDACTIE P.Z.C. VLISSIN GEN, met in de linkerbovenhoek van briefkaart of enveloppe het woord PUZZLE-RUBRIEK. De oplossingen kunnen door abonné's worden inge zonden en moeten uiterlijk Woensdag 28 April a.s. in het bezit van de re dactie zyn. Vermeldt U er by of U dame of heer bent? Ook zouden we onze puzzelaars willen verzoeken niet de ingevulde puzzle nit de krant op te sturen, maar de oplossing op een vel papier te schryven. Horizontaal: 1 roeipen, 4 rivier, 10 boom, 13 bijl, 15 deel van sleutel, 16 gedachte, 17 vast, 19 meisjes naam, 20 wild, 21 bijwoord, 22 lidw. (D.), 24 voorzetsel, 25 'voorzetsel, 26 van planten komend, 28 viool, 29 plechtige verklaring, 31 vlaktemaat. 33 op de manier van, 36 slang, 38 punt, 39 hoogdravende woorden, 40 bevel (Eng.), 41 plaats in Gelder land, 43 havenstad, 44 stel, 48 kiel, 50 stil leven, 54 voorzetsel, 56 snij- werktuig, 57 weggetje, 58 pers. voor naamwoord, 59 struik, 61 nog eens, bode, 65 Noorse goden, 66 deeg, vorm van insect, 69 hoge kaart, 70 Mongool, 71 hok. Verticaal: 1 wartaal spreken, 2 aardgeel, 3 Luchtstrijdkrachten, 5 getij, 6 weefsel, 7 onzin, S lof, 9 dienstdoend, 10 lofzang, 11 laatst, 12 doopmoeder, 14 kweek, 16 landstreek (Griekenland), 18 meisjesnaam, 20 ondiepte, 23 windrichting, 24 vaar tuig, 26 verdediger, 27 wenken, 28 Lammerensterfte door guur weer. Op Texel zijn dit voorjaar tijdens de zes weken durende werptijd ongeveer 25.000 lammeren ter wereld gebracht. Het eiland telt pl.m. 15.000 schapen. De opbrengst der lammeren wordt op 1 y2 millioen gulden geschat, aange zien men op ae aanstaande markten een gemiddelde opbrengst van 60 gul den per lam venvacht. Aan het Texel se aoattoir zijn tot 22 April 1920 ge storven lammeren aangevoerd. Het vorig jaar bedroeg dit aantal 1706 stuks. Het bijzonder koude voorjaar is aan dit hogere sterftecijfer niet vreemd. dierentuin, 30 hoeveelheid, 31 biogra fische lijst der Heiligen (Latijnse af korting), 32 plaats in Gelderland, 33 bier, 34 jongensnaam, 35 onder off., 37 vervoerbedrijf, 42 tandarts, 45 erg langzaam spreken, 46 school, 47 meisjesnaam, 48 plaats in Gelder land, 49 heilig boek, 51 landtong, 52 snel, 53 plaats in Z.-Holland, 55 in zet bij spel, 58 aul (punt), 60 geluid signaal, 61 erg, 62 bevel, 64 deel van huis, 66 familielid, 67 rivier. Prijswinnaars en oplossing De prijswinnaars zijn: P. J. Oele, Markt A 164 a, VEERE; T. Geertse, Westweg 53, DOMBURG; wed H. de Kramer, Zweedsestraat 63, SLUIS; L. J. Wisse Jr., „Cath. Mariahof" B 359, KAMPERLAND; mej. L. Barrevoets, Minnebroerstraat B 334 a ZEERIKZEEJ. van Elsaeker, Hoog straat 28, THOLEN. De oplossing luidde: Horizontaal: 1 aroma, 5 erg, 8 pap pa, 12 lev., 13 dodaars, 16 aap, 17 blaken, 19 garage, 21 talon, 23 atlas, 24 Maike, 26 o.T.v., 28 Miert, 30 ree. 31 staak, 33 Lia, 34 v.a., 35 Nita, 37 leus, 39 N.T., 41 abt, 42 do, 43 Ru, 44 ici, 45 li. 46 look, 48 kers, 50 uk, 51 Eva, 53 pedel, 55 pan, 57 krats, 59 ure, 60 palet, 62 senor, 64 praat, 66 katrol, 69 orkaan, 71 ene, 72 emulsie, 75 aan, 76 renet, 77 iet, 78 lorre. Verticaal: 1 album, 2 rel, 3 ovatie, 4 Adele, 5 e.d., 6 rap, 7 ga, 8 psalm, 9 Paasei, 10 oag., 11 apert, 14 O.N.O., 15 rgt, 18 kaken, 20 rails, 22 nota, 23 aval, 25 Arabier, 27 la, 29 rancune, 31 stoop, 32 kerel, 34 val, 36 tdo, 38 uur, 40 tik, 46 later, 47 keur, 48 keep, 4!' spaak, 52 vasten, 54 dr., 56 altaar, 57 koker, 58 snoet, 60 pa rel, 61 tinne, 63 olm, 65 roi, 67 Ane, 68 ale, 70 aar, 73 ui, 74 St. Hö heette Hokus-Po- kus en was een groot tovenaar. Dat kon je trouwens zó wel aan hem zien, want hjj droes een wijde mantel vol gekleurde sterren en ballen, had een hoge Êuntmuts op en in znn and hield nij stevig n toverstokje, want als hjj dat losliet was hij al zijn macht kwijt. En nu zal ik jullie iets vertellen van de merk waardige reis, die Hokus Pokus maakte in gezel schap van zijn wonder- hondje Blazebaas. De tovenaar moest naar een ander land toe Nu kon hij makke lijk met één zwaai van zyn toverstok voor een prachtige koets met vier paarden zorgen. Maar dat deed hij niet. Hij ging lopen, daar had hy zin ta. „Kom Blaze baas", zei hy „we heb ben de tijd, we sluiten ons huisje en gaan op stap en jy moet onder weg maar eens laten zien wat je kunt!" Zo stonden ze na een paar uur lopen voor een diep ravijn. Er was geen brug te bekennen, maar de tovenaar zwaaide met zjjn stokje en riep: „Blazebaas... raas en blaas!" en terstond be gon de hond te blazen, zó hard, dat er een storm door de bladeren van de bomen scheen te gieren, de bomen bogen als rietjes en vielen ten slotte met veel geraas over het ravijn, zodat Hokus Pokus er mak kelijk over heen kon lo pen. Vrolijk vervolgden ze hun weg, maar na een poosje stonden ze voor een diepe zee. De tovenaar zwaaide weer met zyn stokje en plots... stond daar een grote mand waarin een lege luchtballon. „Blaze baas, raas en blaas!", riep hij weer. De hond begon nu zóveel lucht in de ballon te blazen dat ze spoedig in de mand Iconden stappen om het luchtruim te kie zen. „Zo", zei Hokus Po kus, „nu kan ik rustig gaan slapen, want we gaan tóch vooruit!" Maar terwijl de tove naar sliep, zag Blaze- s dat de ballon lang zaam maar zeker zakte. Er was nergens meer land te zien. „Dat gaat niet goed!", dacht hij, ik zal de baas wekken!" Maar Hokus Pokus werd kwaad. „Met mij kan je niets gebeuren!", riep hij uit, zonder het nodig te oor delen om over de rand van de ballon te kijken naar het snel naderende water. Toen sliep hij weer ln. „Nu", dacht Blazebaas, „dan zal ik het ook maar op z'n beloop laten het zal wel weer goed aflopen". En het liep goed af, want er dreef een onbemand zeilbootje in de zee en daar landde de ballon precies bovenop. „Zie je Ja, dat zegt men wel eens: „Klaar is Keesje", en daar wordt dan mee bedoeld, dat een werkje klaar Is, dat het vlug is afgemaakt. Meestal gaat het on geveer zo. iemand zegt: „Kijk, het is héél een voudig. je neemt ge woon dit, doet dan even zo en... Klaar is Kees je!" wel!", lachtte Hokus Pokus, terwijl hy de mand met de lege bal lon overboord zette. „Met mij kan je niets Sebeuren... maar wat zie c... de zon gaat haast onder... we zullen moe ten voortmaken". Hij hief ziin stokje en riep: „Blazebaas... raas en blaas!" en het hondje begon te blazen in het zeil. Sneller en sneller ging de boot. Hoge gol ven makend scheerde het zich een weg door het water. Het schuim spatte op en nog geen half uurtje later meerde het bootje in de haven van de buitenlandse stad waar Hokus Pokus moest zijn. „Dat ging werkelijk voor de wind!", lachte de tovenaar. „Waf", zei Blazebaas. Miesje zag eens ia een breïboek, Oh zo'n leuk patroontje staan, Van een heerlijk, wollen mutsje En dat zou se breien gaan. Eerst twee recht en dan twee averecht, Mies gebruikte dikke wol. Dan ging het een beetje vlugger, Stond de muts gauw op haar bol. En nog geen twee uurtjes later, Riep ze: ,JDat is even fijn! Ik ben Maar al, ga gauw passen". Maar de muts was veel te klein „O, toch", dacht ze, „met zo'n mutsje, nee, Daar zien ze me niet mee!" „Maar wacht even 'k weet wat anders Miesje kreeg een goed idee Breide nog twee smalle hengsels En had toen een leuke tas! Dat nas wel naar Miesjes zin hoor, Daarmee was ze in haar sas _a, was het maar waar. Ik weet niet „wat" je gewoon moet nemen en „hoe" je het even moet doen, maar ik zeg van te voren: het is alle maal niet zo gemakke lijk... Keesje is niet zo gauw klaar! Heb je zoiets wel eens meegemaakt b.v. met je huiswerk ook al was je de eerste van de klas? Of heb je wel eens een sport beoefend die zó gemakkelijk was? Zoiets van: Je neemt een voet bal, legt die voor je voe ten en knalt hem in het doel... Goal... klaar is Keesje! Nee, jongens en meis jes. wat je ook doet, zelfs het meest eenvou dige werkje, moet goeci gedaan worden, je moet er bij denken anders wordt het niets... Alles heeft zijn tijd nodig en als je het te vlug wilt doen om als eerste klaar te zijn dan zal men het werk ne men van de tweede die er de nodige tijd aan ge geven heert. Een jongen wilde oh i graag lid worden van ja zweefvlieg-club maar het liefst vóór a.s. Woensdag, want dan kon hy als Ud meteen een vrijkaart krijgen voor een tentoonstelling. Hy raffelde zijn proei- model af. Gauw een stuk kartor en een lijmstreek i... klaar was Keesje! Hij werd natuurlijk af gewezen. Een meisje zou eens iuw een cake gaan ikken. Even melk, eie ren en meel door elkaar roeren, de pan in, de oven aan en... klaar is Keesje... Jawel! Het re- sultaat was niet fraai... eigenlijk jammer van de LUI MANNETJE Het kokje maakt mijn eten klaar. Ik schommel maar, ik schommel maar! Een ander poetst mijn schoenenpaar. Ik schommel maar, ik schommel maar! Straks komt de kapper voor mijn haar. Ik schommel maar. ik schommel maar! Zo doe lk nu al 'tic jaar. schommel maar, al klinkt het raar. Want werken vind ik reuze naar. Ik ben erg lui en het is waar... Ik echomme' maar, ik schommel maar! ingrediënten... Wdt je doet, doe «et goed en bedenk., over het alge meen is Keesje niet een, twee, drie klaar...!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 8