FILIRA- ï0ric«M> KA PP IE EN HET SETH-ZAADJE ZEEUWS TECHNISCH INSTITUUT UIT GOES VEROVERDE TITEL VERKEERDE TAXATIE KAN VOORDEEL IN NADEEL OMZETTEN „AVONTURIER" UIT GOES STAL RIJWIEL IN HULST Amsterdamse Beurs Knap óp die kale schutting met 10 PROVIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 24 April 1954 SCHOOLVOETBAL IN OOSTBURG Leiding was voortreffelijk De schoolvoetbalwedstryden om het kampioenschap van Zeeland zyn Vrydag- onder bijzonder gunstige weersomstandigheden te Oostburg op het gemeentelijke sportterrein gehouden. De bondsscheidsrechters, de heren C. L. Westerweel, S. Gillissen en G. M. Seugling leidden de wedstrijden op voortreffelijke wijze. Er werd sportief en enthousiast gespeeld. De heer H. Lastdrager, voorzitter van de sportcommissie Oostburg, kon dan ook aan het eind van de dag spelers, scheidsrechters, het gemeen tebestuur van Oostburg en allen, die hadden medegewerkt om deze dag te doen slagen hartelijk danken. Hy fe liciteerde het elftal van het Zeeuws Technisch Instituut te Goes, dat be slag legde op de titel. Hij was de me ning toegedaan dat dit elftal zowel om zyn spelkwaliteiten als om zijn spelopvattingen het kampioenschap volkomen verdiende. Burgemeester mr. K. Hoekzema dankte de sport commissie voor het vele werk, dat deze verzet had en reikte aan de aan voerders van het Z.T.I. en het Janse- nius Lyceum uit Hulst een medaille uit. Deelgenomen werd door de kampioen van West Zeeuwsch Vlaanderen (Ko ningin Wilhelmina Lyceum, Oost burg), Oost Zeeuwsch Vlaanderen (Jansenius Lyceum Hulst), Walche ren (Machinistenschool, Middelburg), Zuid Beveland (Zeeuws Technisch Instituut, Goes) en Schouwen (op Lyceum Zierikzee). De ploegen speel den een halve competitie. De uitsla gen waren: West Zeeuwsch VlaanderenWal cheren 01; Oost Zeeuwsch Vlaande renZuid Beveland 00; Schouwen West Zeeuwsch Vlaanderen 00; WalcherenOost Zeeuwsch Vlaande ren 12; SchouwenZuid Beveland Gedeserteerd uit het vreemdelingenlegioen Vreemd verhaal van verstekeling Nauwelijks was de „Tomori" van de Kon. Rotterdamse Lloyd uit Mar seille vertrokken en bevond het schip zich in volle zee, of er meldde zich 'n jongeman by de gezagvoerder. Hij deed een omstandig en tragisch klin kend verhaal: dat hij drie jaar gele den in een beschonken bui voor het Franse vreemdelingenlegioen had ge tekend en als soldaat naar Indo-Chi- na was gestuurd, waar hij aan ge vechten nad deelgenomen. Na drie jaar was hij eindelijk met een troe pentransportschip in Marseille terug gekeerd. In de haven aldaar zag hij met twee anderen kans overboord te springen. Hun vlucht werd echter opgemerkt, hetgeen tot gevolg had dat er van boord af op hen werd geschoten. „Vermoedelijk zijn m(jn kamera den geraakt", vertelde de jongeman, die beweerde Nederlander te zijn. „Ik heb ze althans niet teruggezien". Hij zwom naar de „Tomori" om dat deze de Nederlandse vlag voerde, in de hoop naar het vaderland te kun nen terugkeren. Maarde „Tomori" had ditmaal een andere bestemming dan Neder land. Na gepleegd overleg met de Lloyd is de verstekeling onderweg overgegeven aan de' „Modjokerto". Hierop heeft de verstekeling, die nu linea recta naar Rotterdam ging, zich mogen bezig houden met aardappel jassen en dekzwabberen. Donderdag, na aankomst van de „Modjokerto" is de verstekeling over gegeven aan de Rotterdamse rivier politie en deze gaf hem in handen van de vreemdelingendienst. Hier is men nu bezig, het verhaal op zijn juistheid te toetsen. 11; West Zeeuwsch Vlaanderen Oost Zeeuwsch Vlaanderen 10; SchouwenWalcheren 06; West Zeeuwsch VlaanderenZuid Beve land 01; SchouwenOost Zeeuwsch Vlaanderen 04; Zuid Beveland Walcheren 21. De titel ging dus naar het Zeeuws Technisch Instituut uit Goes, dat geen enkele wedstrijd verloor, er twee gelyk speelde en twee won. De eind stand is: Zeeuws Technisch Instituut Goes 6 punten; 2. Jansenius Lyceum Hulst 5; 3. Machinistenschool Mid delburg 4; 4. Lyceum Oostburg 3; 5. Openbare Lyceum Zierikzee 2. Chauffeur na aanrijding overleden Een aanryding tussen twee veewa gens op de Frieseweg tussen Kam pen en de Noordoostpolder heeft Vrij dagmorgen vroeg het leven gekost aan de 25-jarige chauffeur B. uit Kuinre. Hij had een lading koeien naar de veemarkt te Zwolle gebracht en keer de terug om een nieuwe vracht te halen. Ongeveer 1500 m voorbij het kerkje van het Kamper eiland kwam hij in botsing met een andere veewa gen, komende uit Emmeloord. Deze auto werd bestuurd door de chauffeur W, Ook diens zoon zat in de cabine. Vermoedelijk door de dikke mist en het onvoldoende rechtshouden is dit ongeval, volgens de politie, gebeurd. W. en zyn zoon kwamen met de schrik vrij. B. werd zwaargewond naar het ziekenhuis te Kampen over gebracht, waar hy enkele uren later is overleden. De zeven koeien, die in de uit Emmeloord komende vracht wagen aanwezig waren, werden over de weg geslingerd en zijn bij een in de nabijheid wonende boer onderge bracht. De beide vrachtwagens wer den zwaar beschadigd. SCHAKEN Gabe Woudstra verloor In de vierde ronde van de nationale jeugdkampioenschappen schaken, kreeg Gabe Woudstra een nederlaag te incasseren van de Amsterdammer Steyn In de vyfde ronde werd zyn party tegen Korver van Noord-Bra bant afgebroken. De uitslagen waren: 4de ronde: SchoonderbeekHaitje- ma 10; SteynWoudstra 10; Kor verBredewoud 0—1. 5de ronde: WoudstraKorver afg., HaitjemaSteyn 14; Brink— Schoonderbeek afg. Het voetbalelftal van het Zeeuws Technisch Instituut te Goes, dat Vrij dag te Oostburg de titel van Zeeuws kampioen schoolvoetbal veroverde. Links geknield (naast de twee kin deren) de burgemeester van Oost burg, mr. K. Hoekzema. (Foto P.Z.C. 7,6 boeiend is nu PANORAMA WIELRENNEN Voorbereidingen voor het wereldkampioenschap Bruggen- en viaductenbouw Voor de wereldkampioenschappen wielrennen op de weg te Solingen en op de baan te Keulen en Wuppertal zijn de voorbereidingen in volle gang. Met uitzondering van een klein ge deelte verkeert de 15 kilometer lan ge „Klingen Ring" te Solingen reeds m prima staat. De route voert by Glüder en Wup- perhof over bruggen, welke tydens de wedstrijd voor net verkeer gesloten zullen zijn. Om het echter de bezoe kers mogelijk te maken elk gewenst punt van het parcours te bereiken, worden vlak naast de bestaande bruggen twee nieuwe gebouwd. Voorts zullen over de route nog ten minste vier viaducten worden ge bouwd daar tydens de wedstrijd het oversteken van de „Klingen Ring" absoluut verboden is. Tal van extra-treinen worden op beide dagen ingelegd. Speciale maat regelen zijn in voorbereiding met het oog op het te verwachten massale verkeer op de grote wegen. Automo bilisten zullen tot in de onmiddel lijke nabijheid van het parcours kun nen doorrijden. ZEEUWSE SCHAAKRUBRIEK Sterke spelers geven weinig gelegenheid tot herstel. De kunst van het verkrygen van een subtiel voordeel, dat geleidelijk aan wordt vergroot, is hier al vaker behandeld. Naarmate de stelling zich verder ontwikkelt, worden ook de gevaren van de voortzetting gro ter. Men is nu eenmaal kwetsbaarder naarmate men meer uit zyn tent is gelokt. Een verkeerde taxatie kan het voordeel in een nadeel omzetten. Vaak is daarom niet meer dan één zet nodig. Hoe hoger nu de klasse waarin men speelt, hoe eerder men voor zulke dingen wordt afgestraft. In lagere regionen wisselen de zwak ke zetten geregeld elkaar af. Sterke spelers echter geven geen gelegen heid meer tot herstel. Dit nu is de routine-hardheid die ervaren spelers buiten Zeeland meer kenmerkt dan FILTER MOI MONDSTUK 85 CT. RECHTBANK MIDDELBURG Masseur verstrekte medische adviezen „Een man met een avontuurlijke geest, voor wie de veste Goes van tyd tot tyd te eng wordt", aldus typeerde een rapport van het Leger des Heils J. B. o-it Goes, die zich Vrijdag voor de Middelburgse rechtbank moest ver antwoorden terzake van rijwieldief stal. De officier V3n justitie, mr J. L. An- dreae, zag in B. evenmin een misda diger, daarentegen wel mogeiykheden tot reclassering. Acht maanden gevan genisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van het Leger des Heils, zo luidde aan het slot van zyn gematigd requisitor de eis. Noch de verdediger, mr J. J. van der Weel, noch verdachte hadden hier veel aan toe te voegen en de raads- "man vroeg dan ook zijn cliënt con form de eis te veroordelen. Onder invloed van sterke drank had B. op 20 Februari 1954 te Hulst een herenrijwiel ontvreemd, dat hij daar na in Goes trachtte te verkopen. Een voorschot van f 25 op de fiets was reeds in drank omgezet, maar daarna van „zaken doen" weinig meer gekomen. De affaire kwam aan het licht, de eigenaar kreeg de fiets te rug en B. moest zich thans voor de uit zijn „avontuurlijke geest" voort spruitende daad verantwoorden. In hoger beroep stond terecht H. Kapitein Chochlov, Hans Koruwics en Kurt, Weber, leden van de Russi sche geheime politie in Oost-Duits- land, vroegen politiek asyl in West- Duïtsland. Zij toonden tijdens een persconferentie de wapens, die z\j bij zich droegen, en waarmee zij het Rus sische lid van het uitvoerend comité van de N.T.S., een anti-Russische or ganisatie te Frankfurt, moesten li quideren. In plaats van deze opdracht uit te voeren meldden zij zich bij de Westduitse autoriteiten. Zij lieten een „lederen sigarettenkoker" zien, die ook opengeklapt een sigarettenko ker lijkt. De waarheid is echter an- ders: drukt men op een knopje, aan gebracht aan de zijkant van het doos je, dan gaat het apparaat af. De pro jectielen zijn zeer klem en scherp en bevatten een vloeistof, die, wanneer zij in contact komt met een wond, dodelijk werkt. van B. uit Amsterdam, destijds door de kantonrechter te Terneuzen ver oordeeld tot zes geldboeten van elk f 150 of zes maal een maand gevange nisstraf. B., masseur van beroep, zou onrechtmatig de geneeskunde hebben uitgeoefend door aan patiënten na het stellen van een diagnose ad viezen te verstrekken. Een en ander had zich afgespeeld in Zeeuwsch- Vlaanderen. Van B. voerde aan, dat hij zijn pa- tienten niet had behandeld, doch zich had beperkt tot het verstrekken van adviezen. De officier van justitie achtte het moeilijk te bepalen, waar hier de grens lag aan „kwakzalverij", doch achtte het ten laste gelegde bewezen en vroeg bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. De verdediger, mr Van Everdingen uit Amsterdam, betwistte de geldig heid van de dagvaarding, omd«t ge sproken werd over het beroep van „geneeskundige". Dit beroep zou na een in 1878 uitgevaardigde nieuwe wet op de geneeskunde, waarin van „arts" wordt gesproken, niet meer bestaan. Hierin zag pleiter een mogelijkheid tot ontslag van rechtsvervolging. Mocht deze mogelijkheid niet bestaan, dan vroeg mr. Van Everdingen terug brenging van de strafmaat tot een geringe geldboete. Uitspraak in beide zaken op 7 Mei aanstaande. Zendelingen in de Baliemvallei (N. Guinea) Dezer dagen zijn met een eigen am- phibie-vliegtuig de predikanten Mi- ckelson en L'loyd Stone van de Ame rikaanse zendingscorporatie „Chris tian and Missionary Alliance" op de Baliemrivier in Nieuw-Guinea - ge land. Deze zendelingen zullen zich te zamen met een berg-Papoea, die gods dienstonderwijzer is, en die met hen meereisde, in de Baliemvallei vesti gen. onze eigen spelers. Hoe sterker het spel-mifieu, hoe meer door de wol ge verfd. De onderstaande party illu streert dit duidelijk. Sicillaans. 1. e2-e4, c7-c5; 2. Pgl-f3, d7-d6; 3. d2-d4, c5xd4; 4. Pf3xd4, Pg8-f6; 5. Pbl-c3, g7-«6; 6. Lfl-e2, LÏ8-g7; 7. 0-0, 0-0; 8. Pd4-b3, Pb8-c6; 9. f2-f4, Lc8-e6; 10. 92-g4. Door het achter wege laten van Le3 heeft wit een belangrijk tempo gewonnen, dat hij februikt om ten aanval te trekken, wart komt niet tot de bekende te genactie Dc8. Pa5 en Lc4. 10. Pc6-a5; 11. g4-g5; Pf6-d7; 12. Pc3- d5, Pa5-c6. Zwart moet zyn plan al herzien. 13. Kgl-g2. f7-f6; 14. g5xf6? Hier had wit h4 moeten spelen. Met Till en h5 dreigt dan een sterke aan val. Met de tekstzet speelt zwart zich plotseling; vry en gaat z\jn K- stelling snel ten onder. Wit heeft dus zyn uitvoering met de 14e zet prijs gegeven. Het is leerzaam hoe snel de zaak nu ineenstort. 14. Pd7xf6; 15. Le2-f3, Dd8- d7; 16. Tfl-gl. De laatste zetten van wit zijn al min of meer geforceerd. 16. Pf6-g4; 17. h2-h3, Pg4-f6; 18. Tgl-hl, Ta8-c8; 19. Lcl-d2, Pf6- e8; 20. c2-c3, Le6-f7; 21. Lf3-g4. e7- e6; 22. Pd5-e3, Pe8-f6; 23. Lg4-f3, Pf6-h5; 24. Lf3xh5. Er was geen be tere zet. Wit staat al verloren! 24. g6-h5; 25. Döl-f3. Lf7-g6; 26. Kg2-h2. Pc6-e5!; 27. Df3-g3 (wat an ders) 27 Pe5-d328. f4-f5. Een blunder in een verloren stelling; 28. Lg7-e5. Wit, in hevjge tijdnood gekomen, geeft op! 22 April 23 April Stv. MIJ. Nederland 147% 147 Nederland 1951 (3%) 102% 102% H.V.A. 124% 124% Nederland 1948 (3%) 98% 97% Dell Mij. 116% 117 Nederland 1947 (33 98% 98% Bank v Ned. Gem. 4% 108% 107% Nederland 1937 3 95% 95% Bank v. Ned. Gem. 0-5-10 Dollarlening 1947 3 93% 93% Centrale Suiker 190 190 Inveteringseertificaten 3 99% 99% Kon. Mij. De Schelde N.B. 135 136 Nederland 1962-64 3 99% 99% Baltimore-Ohio 19% Nederland N.W.S. 2% 76% 76% Missouri K.T. 7% 7% Ned. Indië 1937 A3 98 New York Central 20% 20% Grootboek 1946 3 97% Pennsylvania 16% 16% Nat. Handelsbank 150% 149% Anaconda 34 Ned. Handelmij. 182 181% B'ethlehem Steel 60% 61 A.K.U. 210% 210% General Motors 66% 66% Bergh's en Jurgens 282 282 Intern. Nickel 39% 39% Calvé-Delft 160% 160 Kennecott 76% 76% Kon. Ned. Hoogovens 186% 183% Republic Steel 50% 50% Unilever 301% 299% U.S. Steel 43% 44% Ned. Kabelfabriek 213% 211% North American Cy. 21% 213,4 Philips 287% 289 Midcontinental 73% 72% Wilton-Feijenoord 200 201 Shell Union 92% 93% Billiton 347% 345 Tide Water 22 22% Kon. Petroleum Mij. 456% 459% A.K.U. 4% 131 131 Amsterdam Rubber 93% 93% Holland-Amerika Lijn 148 147% BEURSOVERZICHT. Kon. Paketvaart 131 132 De jaarcijfers van het Unilever-concern Rotterdamse Lloyd 135 136 zijn eergisterenavond bekend gemaakt. Ned. Scheepvaart Unie 137% 135 „Zeer fraai", is het commentaar van de 4 avertentxe. Wij verkochten van één van de grootste fabrieken van luxe kleinlederwaren al enige duizenden dames-portemon- naies van f. 5.90. Dit zijn portemonnaies met moderne knipsluiting en geld- portefeuille, gemaakt van echt saffiaan (beter kunt U niet wensen) en van uitge zocht glad rundleder. Een pracht-portemonnaie (met twee diepe vakken voor het nieuw uit te komen zilvergeld) solide, mooi afgewerkt en ideaal voor elke huismoeder, als cadeautje voor een ver jaardag of voor Moederdag. Nu was bij deze fabriek door een fout in het schema de productie beduidend groter dan voor de orderportefeuille nodig was en daarom konden wij voor éénmaal het over schot kopen voor een prijs, die belangrijk lager is dan normaal. Een gedeelte van onze post orderklanten zonden wij reeds een circulaire maar deze aan bieding is zo bijzonder, dat iedereen, niemand uitgezon derd, hiervan op de hoogte moet zijn. Onze postorderklanten kun nen hem bestellen: saffiaan- leder in de kleur rood en groen of in glad rundleder in zwart, bruin en Aét» rood, voor de &JB tijdelijke prijs van ^^0 Alle goederen worden onder rembours verzonden (boven 25 gulden franco). Bij retour zending binnen een week ontvangt U het betaalde geld omgaand terug. WINKELCENTRUM BINNENWEG TELEFOON K 1800-82660 ROTTERDAM IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND 11 FLEURIGE TINTEN MAT GLANZEND 10. Als men langs een ge heime gang in het hart van een pyramide is doorge drongen, verwacht men wel iets meer te ontdekken, dan een zaadkorrel. Het was dan ook wel begrijpelijk, dat Ri- valdi zich zeer teleurgesteld voelde. „Carambal" riep hij, „een zaadkorrel ordi- narie! Snerto! Bouw-maak- ten ze daarvoor een pyra mide?!" „Tja, het lijkt niet veel", gaf Kappie toe, „maar ik vraag me af, waarom de oude Egyptenaren deze kor rel zo zorgvuldig hebben verborgen. Het moet dan toch wel een bijzondere zaadkorrel zijn; wie weet, wat voor een fantastische plant er uit zal komen!" „Ja", fluisterde de Maat, „wie weet wat voor ellende daaruit ontkiemtl Laten we die enge korrel in de bak teruggooien en weggaan voor het te laat is. We zijn in gevaar hier.... ik VOEL het II" „Onzin!" antwoordde Kappie. „je bent een bange aardappel. Buiten ons is er niemand in deze pyra- mide, dus wie zou ons ja bedreigen?!" Had Kappie omgekeken, dan had hij niet zo boud gesproken. In een zijgang achter hen was namelijk plotseling een licht verschenen en in dit licht te kende zich de schaduw af van een naderende ge stalte.. beurs, maar een stimulans voor de koers vormden zij niet. Velen hadden, evenals bij Kon. Olie en Philips, op een extraatje gerekend in de vorm van een bonusaan deel. Nu hierover niets gezegd is en het dividend beperkt blijft tot de reeds vo rig jaar in het uitzicht gestelde 14 pro cent, hadden de verkopen de overhand en liep de koers met 2 punten achteruit tot 299%. In het telefonisch avondverkeer van Donderdag is zelfs 304 betaald. Ge heel anders was het gesteld met Kon. Olie. Dit fonds reageerde gunstig op de zojuist gepubliceerde kwartaalcijfers van de Shell en avanceerde circa 4 punten tot 460. Philips opende zeer vast op 292, maar liep daarna toch achteruit tot 289 hetgeen toch nog een koerswinst van ruim 1 punt betekent. A.K.U. doet nog steeds weinig van zich spreken. De koers handhaafde zich op 210%. Voor de in courante industrieën was de belangstel ling maar matig. De activiteit had ook gisteren niet veel te betekenen. De ge hele week heeft de dagelijkse omzet slechts circa f 2,5 millioen voor de aan delen bedragen. Ook op de scheepvaartafdeling had de affaire niet veel om het lijf en bleven de koersmutaties beperkt. Scheepvaart- Unie opende 1 punt lager maar wist zich vrijwel geheel te herstellen. Rotterdamse Lloyd boekte een puntje winst. De cul tures hadden eveneens een oninteressant verloop. Bij de voornaamste soorten de den zich geen wijzigingen van betekenis voor. Staatsfondsen stil en vrijwel on veranderd, alleen de Conversielening ver beterde een fractie. Claims Nederlandse Credietbank werden Vrijdag voor het laatst verhandeld op f 25.50; dit is de hoogste prijs sinds vorige week Donder dag met de handel begonnen is. Ameri kanen stil. Prolongatie 2% procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 6