BESTE Een gemeentebestuur wendt zich tot de schooljeugd DE RUIL Roomboter komt hem toè! GERUCHTEN IN DJAKARTA REXALCO FRANSE GEBIEDEN IN INDIA DE NAVO-LANDEN MOETEN HUN EENHEID BEWAREN Wie overlegtlegt liever linoleum LINOLEUM KROMMENIE 'Roomboter op het brood l SCHEVENINGSE LOGGERS IN BRANDENDE AFVAL-0LIE 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 24 April 1954 „IK KEN MIJN GEMEENTE Kinderen van Baarderadeel maken een rondgang Het blijkt herhaaldelijk, dat velen weinig van hun gemeente van inwo ning afweten; weinig van het bestuur en de vraagstukken, die dit bestuur heeft op te lossen en weinig van de wordingsgeschiedenis van hun stad of don» °f de historische bezienswaardigheden ervan. Een aantal gemeentebesturen heeft gemeend daaraan wat te moeten doen; daaruit sproten voort de uitreiking van geschriftjes, de oprichting van periodiek verschijnende blaadjes, de bevordering van de wykgedaclite, het organiseren van excursies, enz. Uitgangspunt was steeds, dat de ken nis van eigen stad of dorp de liefde daarvoor vergroot en dat de liefde leidt tot meer belangstelling en medewerking aan de behartiging van de belangen van de plaats. Burgemeester en wethouders van het ruim 5000 inwoners tellende Frie se dorp Baarderadeel hebben kort ge leden het initiatief genomen tot ver breiding van de kennis omtrent hun gemeente onder de leerlingen van de vijfde en hogere klassen van de open bare en bijzondere scholen in het dorp. Gewichtige brief. Al deze leerlingen ontvingen na melijk blijkens „De Nederlandse gemeente", het weekblad van de Ver eniging van Nederlandse gemeenten - een brief van de volgende inhoud: „Meisjes en jongens, In het archief van deze gemeente vond een der amb tenaren dezer dagen een vergeeld stuk papier. Bij nadere beschouwing bleek dit afkomstig te zijn van iemand die een rondgang door de ge meente had gemaakt en van hetgeen zoal door hem was opgemerkt, korte aantekeningen had gehouden. Helaas is niet alles meer te lezen van hetgeen werd opgetekend. Wat wel leesbaar was, vinden jullie ver meld op bijgaande vellen papier. Het gemeentebestuur wil nu gaar ne de beschikking hebben over de ontbrekende gegevens en vraagt jul lie deze te willen verstrekken. Jullie onderwijzer wil ie daarbij wel behulp- n :ijn en zal, naar het ons voorkomt, jullie kennis van de eigen gemeente verrijken. Immers niet alleen zullen verschil lende gebouwen moeten worden be zocht en zullen jullie kennis nemen van veel meer dingen dan die welke het gemeentebestuur gaarne wil we ten, doch tevens bestaat er voor de onderwijzers de gelegenheid jullie na der in contact te brengen met de flo ra en de fauna in de gemeente. De zomer is een prachtige gelegen heid de nodige gegevens te vei-zame- len. Vóór 1 September a.s. moet het bij- w formulier ten luize worden ingeleverd. Jullie moeite kan beloond worden! Het gemeentebestuur stelt n.l. een aantal boeken beschikbaar, welke zullen worden verloot onder hen die het bijgevoegde formulier volledig of zo volledig mogelijk hebben ingevuld. Doe je best en veel succes!" Tachtig hiaten Bij de brief is een gestencilde be schouwing gevoegd onder de titel „Ik ken mijn gemeente". Het is een ver slag van een wandeling door de ge meente, in welk verslag een kleine tachtig hiaten voorkomen. Zij betref fen o.a. de namen van historische personen, de namen van gehuchten en gebouwen, bekende data uit de geschiedenis van de plaats, verschil lende bezienswaardigheden en histo rische feiten. Deze actie van het gemeentebe stuur van Baarderadeel lijkt ons een gelukkige. Het ware te wensen, dat meer gemeenten de belangstelling en daarmede de liefde voor hun plaats bij de jeugd, die immers de toekomst heeft, opwekten. Geen communistische onderwijzers in U.S.A. Het hof van beroep van de staat New York heeft uitgemaakt, dat on derwijzers ontslagen kunnen worden, die weigeren tegenover een bevoegde senator te verklaren of zij al dan niet lid zijn van de communistische party. Met vier tegen drie stemmen handhaafde het hof het ontslag van 14 onderwijzers, die geweigerd heb ben de desbetreffende vraag tegen over senator Homer Fergussen te beantwoorden. Zjj beriepen zich hier bij op constitutionele wetten. BELACHELIJKE NONSENS Een aanval op de Zuid Molukken. Het Chinees-Malelse dagblad Keng- Po in Djakarta brengt het bericht, dat er landingen gedaan zouden z\jn in de Zuid Molukken. Een groot schip zou bij het eiland Gak voor anker zyn gegaan en een vliegtuig zou patrouillevluchten uitvoeren tussen Gak en Noord Nieuw Guinea. Voorts zou een duikboot drie Eu ropeanen aan land gezet hebben op het eiland Tanimbar. De mannen waren toegerust met stenguns en radiosets. Andere Indonesische bladen mel den, dat van Nederland uit de aan hangers van de Repoeblik Maloekoe Advertentie OVERDRACHT IS OP KOMST. Nehroe onderhandelt. Uit Pondicherry (India) wordt ge meld, dat voorstanders van opneming dezer Franse nederzetting in de In diase unie het Franse dorp Manali- patam, 25 km ten noordwesten van Pondicherry. bezet. Een deel van de bevolking is gevlucht. Vrijdag werd te New Delhi ver nomen, dat in de rf<relopen drie dagen aanmerkelijke vorderingen zijn ge maakt bij de Frans-Indiase bespre kingen over de toekomstige status der Franse bezittingen in India. Deze besprekingen worden van Franse zij de gevoerd door Christiaan Belle,, speciaal vertegenwoordiger van pre mier Laniel, en van de zijde van India door Nehroe, premier en minister van buitenlandse zaken. LORD ISMAY VERKLAARDE: Zelfvoldaanheid is gevaarlijk. Lord Ismay, secretaris-generaal van de Noord-Atlantische Verdragsorgani satie. heeft Vrijdag te Parijs een toe spraak gehouden aan het begin van een korte openbare vergadering die de ministers van buitenlandse zaken der veertien N.AV.O.-landen hielden. Hij zeide, dat de NA.V.O -ieden, als zij verenigd blijven, „de onvoorstel bare verschrikkingen van een derde wereldoorlog zullen kunnen verhin deren". De Noord-Atlantische gemeenschap ls niet meer een visie, doch werkelijk heid zo werkelijk, dat zelfs de Sow- jet-Unie gevraagd heeft lid te mogen worden. Na een overzicht te hebben gegeven van militaire en administratieve vor deringen in de afgelopen 5 jaar, ver klaarde lord Ismay, dat er nog iets groters tot stand is gebracht, namelijk een eenheid, die de N.A.V O. heeft be werkt en die nog groeiende is. Hij waarschuwde echter, dat men nu in een moeilijke fase is aangeland. Het militaire gevaar is ogenschijnlijk minder geworden. Doch de dreiging blijft en het zou een bespotting van alle inspanningen en opofferingén van de afgelopen vijf jaar betekenen, als wij nu een zelfvoldane houding zou den aannemen, zo zei hij. Na de openbare vergadering werden de besprekingen van de ministers ach ter gesloten deuren voortgezet. Men meent, dat de oplossing ge zocht wordt in een formule, waarbij het feitelijke Nïstuur over deze gebie den in Indiase handen zou komen, ter wijl tevens tegemoet wordt gekomen aan dj Franse eis. dat bij een volks stemming zal worden beslist over de definitieve status der omstreden stre ken. Men verwacht, dat Belle binnen kort met de voorstellen van India naar Parijs zal vertrekken Dienstplicht voor Australische immigranten Nieuwe Australische jongelieden (immigranten) zullen voortaan dienstplichtig zijn, zo heeft de fede rale minister voor arbeidszaken en nationale dienstplicht (minister for labour and national service), Harold Holt, medegedeeld. De eersten zullen 18 Mei ingeschreven worden. Selatan een bataljon R.M.S.-gueril- la's van wapenen hebben voorzien. Het Indonesische leger zou op enige eilanden zuiveringsacties hebben in gezet. Het blad Keng Po beweert ook, dat Nederlandse strijdkrachten te Sorong het juiste moment zouden afwachten om te landen in de Zuid- Molukken. In officiële kringen in Den Haag worden de berichten van het dagblad Keng Po, „belachelijk" genoemd. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken zeide, dat de Nederlandse regering elke be schuldiging van de hand wijst, zou Nederland betrokken zyn enige conspiratieve actie. bij Departementen op 1 Mei gesloten. In een circulaire van 20 April 1949 werd voorgeschreven, dat de departe menten te 's-Gravenhage op de Zater dag na de Goede Vrijdag gesloten zul len zijn, met dien verstande, dat het dienstverzuim op bedoelde Zaterdag elk departement nader te bepalen wij- moet worden ingehaald op een voor. ze. Aangezien naar gebleken is, dit inhalen niet algemeen geschiedt, heeft de minister van binnenlandse zaken ter uitvoering van een daaromtrent in de ministerraad genomen beslissing de aangehaalde circulaire in herinne ring gebracht. De ministerraad heeft voorts beslist, dat nu 30 April dit jaar op een Vrijdag valt, de departementen op de daar opvolgende Zaterdag eveneens geslo ten zullen zijn, terwijl de hierdoor verzuimde werktijd od gelijke wyze als hiervoor vermeldt zal moeten wor den ingehaald. Hondendresseur vrijgesproken. De klachten en de complimenten uit de mond van de verschillende ge tuigen tegen elkaar afwegende heeft <ie Amsterdamse rechtbank, uit spraak doende, de 32-jarige J, T., eigenaar van een thans niet meer bestaande hondendressuurschool te Weesperkarspel, vrijgesproken van de hem ten laste gelegde die renmishandeling. Tegen deze honden dresseur was veertien dagen geleden 300 boete plus drie maanden voor waardelijk geëist. Hg zou honden, die hij ter opleiding enige tijd in zijn school had verzorgd, volgens diver se eigenaars in ziekelijke toestand hebben afgeleverd en bovendien bij een demonstratie van aangeleerde gehoorzaamheid de beesten op hun snuit harde klappen hebben gegeven. De rechtbank achtte opzettelijke dierenmishandeling, mede gezien en kele verklaringen van hondenexperts, niet bewezen. Een prachtige vloerbedek king, ln meer dan honderd kleuren en dessins! Linoleum is 2 Pieltr breed Prezen vanaf f. 6,45 J>er vierkante meter Li nole 11 vanaf I. 3,95 U hoeft er haast niets aan te doet/. Een droge doek is meestal voldoende en nu en dan ten vleugje Linoleum-was Krom menie. Dat it alles! ...is mooi en blijft mooi I Roomboter komt alle harde werkef9 toe. Vooral op de middagboterham. Omdat een zware dagtaak lichter valt, naar mate het twaalfuurtje voedzamer en smakelijker is. In kosten scheelt roomboter op het brood maar weinig meer dan 'n cent per boterham. Is dat voor een harde werker te veel...? Geef hem in etk geval een goed en smakelijk twaalfuurtje mee naar zijn werkl Dus Spaar de rijksbotermerken (er staat er een op Uw pakje) en doe mee aan de grote Roomboter Prijsvragen! De eerstvolgende verschijnt 8 Mei in Ltbelle, Beatrijs, Margriet, Goed Nieuws en Eva en op IS Mei in alle Radiobladen. DOOR EEN TOEVALLIGE VONK. Brandweer greep snel in Doordat afgewerkte olie, die op 't water lag, in brand geraakte, wer den Vrijdagmorgen in de Schevening- se haven drie loggers met de onder gang bedreigd. Set waren de Sch. 110, 47 en 14, alle drie van de rede rij A. v. d. Zvvan, die naast elkaar moedelijk doordat een vonk op de af gewerkte olie is gevallen. In een mi nimum van t\jd kringelden de vlam men rond de Sch. 110 en tastten de romp, het dek en de stuurhut aan, waar zij gretig voedsel vonden. Het vuur sloeg over op de Sch. 47 en ver volgens op de Sch. 14. Van het middelste schip, de Sch. 14 raakte de machinekamer in brand, waardoor een zware rookkolom over de haven trok. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, nam direct het blussingswerk krachtig ter hand. De schepen, die in de omgeving la gen en eveneens gevaar liepen, wer den weg gesleept en al het blusma- teriaal werd met succes geconcen treerd op de drie brandende loggers. Met de gasmaskers op daalden brand weerlieden in de machinekamer van de Sch. 47 af en toen was het vuur ook daar snel geblust. Nadat de vlammen gedoofd waren, bleek de schade zo op 't oog gezien, nogal mee te vallen. Geblakerde dek ken, verbrand touwwerk en lichtelijk verkoold hout waren de zichtbare resultaten van de vernieling, die het vuur had aangericht en daarenboven had de machinekamer van de Sch, 47 veel waterschade. De waarnemend commandant van de Haagse brandweer, de heer Van Houten wees nog eens op het gevaar, dat het achteloos weggooien van af gewerkte olie kan opleveren. Om branden als deze te voorkomen zou de haven dagelijks schoon gemaakt moeten worden of (nog beter) moet geen olie overboord worden gewor pen. Wim van Est won in topvorm de 3-Daagse van Antwerpen, vóór Koblet, Impanis, Van Steenbergen en een keur van befaamde renners op zyn lich- terlopende Locomotief. LOCOMOTIEF loopt altijd lichter! Aan Neerland's overwinning in het ploegenklassement droegen Wagtmans en de gebrs. Voor- ting belangrijk bij, alwéér op Locomotief! Feuilleton door MARGARET MALCOLM 44 Intussen gingen de dagen voorbij zonder dat ze iets van hem hoorde en toen dus op zekere dag haar grootvader tamelijk opgewonden kwam vertellen dat „Pilgrim Cotta- f'fi" verkocht was, werd haar be- angsteling eerst gewekt door het geen hy aan die mededeling toe voegde. „Ja", zei de oude man, „verkocht aan een toneelschrijver, een heel in teressante man, naar ik hoor. Nu ik hoop dat hy niet verwaand of on toegankelijk ls, want ik heb altijd veel belang gesteld in de moderne toneelschryverij, die toch eigenlijk in de grond der zaak niet zo veel van de vroegere verschilt". „Zeker, manlief", zei mevrouw Lowdham, met een wat guitige blik naar Serena, maar plotseling bezorgd toen ze op het gezicht van haar kleindochter iets als angst meende te lezen. „Wie is het, Richard?" vroeg ze op andere toon. O, Serena had het hun wel kunnen vertellen! Natuurlijk was het Nick. 't Zou een al te grote samenloop van omstandigheden geweest zijn als dit anders ware. Haar grootvader had echter mets van de eensklaps veranderde stem- minr gemerkt en ging onbezorgd voort: Zekere Nicholaas Hunslow. Je herinnert je wel, Madeleine, dat we door de radio een deel van zijn in Londen opgevoerd stuk hebben ge hoord en er erg van ïbben genoten. Zouden we hem niet eens te eten vra gen, lieve kind?" „Och", weifelde mevrouw Lowdham die enerzijds haar man niet wilde teleurstellen, maar aan de andere kant graag de spanning uit Serena s nu d 'sbleke gezicht zou zien ver dwijnen „misschien is het verstan diger, hem zich eerst rustig hier te laten vestigen". En tot haar vreugde zag ze de trekken van haar klein dochter zich nu inderdaad ontspan ner. „O, daar zal hh zelf wel niet veel mee te doen hebben", meende dr. Lowdham. „Hy heeft een huishoud ster... zekere juffrouw Twist". Emma Twist dus ook al! Serena kreeg het gevoel, alsof ze in een strik zat, zonder kans om te ontsnappen. „Ik geloof, dat we beter doen, hem eerst een bezoek te brengen", hoorde ze haar grootmoeder zeggen. Per slot van rekening gmg het even wel vry wat minder conventioneel. Serena, die gewoon was, 's morgens met haar grootvader wat te wande len, kon daar nu moeilijk onderuit en zo stonden ze op zekere dag van aan gezicht tot aangezicht met Nick. Te gen beter weten in hoopte ze nog, dat dr. Lowdham niet zou beseffen, wie de vreemdeling was, maar in het schaars door mensen van elders bezochte Bar- field was dit vrijwel ondenkbaar... De oude man bleef dan ook stilstaan en zei vriendelijk: „Ik geloof, dat u mekeer Hunslow is. Myn naam is dr. Lowdham. We wonen op Little Bar- field House en ik zou u hier graag welkom heten en bij mij thuis ontvan gen, als u daar tijd en lust toe hebt. Ik heb u namelijk heel wat te vragen, weet u?" Serena hoorde Nick lachen... met die aardige, vriendelijke lach, zo aan trekkelijk en innemend. „Dat zal ik heel prettig vinden meneer", antwoordde hij, „want op die manier krijg ik een ongezochte ge legenheid om u het een en ander over het Griekse toneel te vragen". Meteen liep hij kalmweg met hen op en weldra waren beide mannen ln een voor hen blijkbaar interessant ge sprek gewikkeld. Inderdaad scheen Nick belangstelling voor het onder werp te koesteren, want hij keek haar zelfs niet aan. Serena had het gevoel, alsof ze droomde, ja, ten prooi was aan een nachtmerrie. Plotseling herinnerde dr. Lowdham zich haar tegenwoordigheid en zei als terloops tot Nick: O, ja, ik had u aan mijn kleindochter moeten voorstellen, beste meneer Hunslow. Serena, dit is meneer Hunslow, onze nieuwe plaats genoot. En meneer Hunslow, mag ik u in kennis brengen met mijn klein dochter, juffrouw Barbrook". Waarop ze, als van onmetelijke af stand, Nick ernstig hoorde zeggen: „Hoe maakt u 't juffrouw Bar brook 't Werd Serena eensklaps te moede, alsof dat gevoel van onwerkelijkheid, van een niet af te schudden droomtoe stand nog honderdmaal erger was ge worden. Nick had het doen voorkomen dat hij haar niet kende en de hem bij zijn eerste bezoek aan Barfield feite lijk afgeperste belofte om haar groot ouders niets van hun huwelijk te ver tellen stelde haar allesbehalve gerust. Klaarblijkelijk was Nick voornemens, zich aan de van de door haar gedicteerde wet te houden, maar... slechts zolang als 't hem goed dacht. W; rom zou hij anders naar Barfield zijn gekomen? Natuurlijk omdat zij, of ze wilde of niet, hem zou ontmoe ten. Nick had immers al een voor wendsel bedacht om met haar groot vader in contact te raken! Dr. Lowd ham genoot een zekere reputatie als kenner van het Griekse toneel en Nick was dat handig te weten geko men. Ongetwijfeld zou hij, voor ze straks afscheid namen, een uitnodi ging ontvangen om eens op Little Bar- field House het middagmaal te ge bruiken en zou hij die invitatie zeker wel aannemen. O, hij zou blijven doen, of hy haar nooit te voren had ontmoet en zij, Serena, zou wel genoodzaakt zH;i, hem in die houding te stijven. Wat niet belette, lat hij voortdurend zou trachten, haar do hartstochtloze rust, waarin ze sedert haar verblijf te Barfield had verkeerd te ontnemen. Evenals de vorige maal zou hij haar vertellen, dat hij haar liefhad, zonder haar niet kon leven. In zeker opzicht nam ze hem dat niet eens kwalijk, want van 't begin af aan had Emma Twist haar gewaarschuwd. Deze had immers gezegd, dat Nick nu eenmaal iemand waB, die alles kreeg wat hij wenste en dat misschien de een of an dere vrouw er nog de dupe van zou worden. Welnu, het was precies zo ge lopen, maar Serena wilae geen dupe blijven. Ze zou de deur naar net verle den stevig gesloten houden en het geen invloed laten oefenen op heden of toekomst, wat "Tick dan ook mocht beweren. Met een lichte schok keerde ze tot de werkelijkheid van het ogenblik te rug, want beide mannen wachtten blijkbaar stilzwijgend op iets, dat zy TViftpot 9ADVAT1 „Neemfu me niet kwalijk", stamel de ze, „maar ik was even in gedach ten..." „Och", zei dr, Lowdham, ik ver telde meneer Hunslow juist, dat er m.i. een Romeins theater, precies als dat van St. Albans, maar kleiner, moet geweest zijn in het nabiizijnde dal je weet iwel, dat ik er je nog op heb gewezen toen we naar Dor chester gingen". „Ja, dat herinner ik me", antwoord de Serena werktuigelijk. „Welnu, kindlief, ik geloof niet, dat ik er toe in staat ben, maar zou jij meneer Hunslow naar de top van die heuvel willen brengen en 't hem aan wijzen? U zult zien", ging hij voort, zich tot Nick wendend, „hoe uitste kend het terrein zich voor dat doel leent. Mijn mening wordt trouwens fedeeld door anderen, die meer van e Romeinse beschaving in dit land afweten dan ik, zodat misschien vol gende zomer met opgravingen wordt Begonnen. Kom ,kind, wijs jij meneer Hunslow nu even wat ik bedoel", zo besloot hy weer aan 't adres van zyn kleindochter. Serena had geen keus. O, ze had óók wel kunnen beweren, dat ze te moe was, maar dit zou erg onwaar schijnlijk hebben geklonken en haar grootvader in verlegenheid gebracht hebben. Zonder verder iets te zeggen, b'gon ze dus met de beklimming van het steile, smalle pad en Nick volgde haar op de hielen, na een heel con ventionele dankbetuiging voor de vriendelijkheid van „juffrouw Bar brook". Wat echter klaarblijkelijk voor dr. Lowdham's oren was be stemd! (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 4