PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De vesting ondergang Dien Bien Phoe met bedreigd Millioen kilo ijzer, ruim 2 millioen kilo staal en 4 millioen stenen D£ BILT De rebellen staan thans op 600 meter van het hoofdkwartier AUSTRALISCHE DIPLOMATEN MOETEN RUSLAND VERLATEN EEN LENING VAN DE KOLEN- EN STAALGEMEENSCHAP 197e Jaargang - No. 95 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter Hoofdred.: G. BaUlntijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6 10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 24 April 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per nun. Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties max. 8 regels) van 15 regels 1 1.Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissmgen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 ljjnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr 2. telef 16; Terneuzen, Brouwenjstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr. C 180. telef. 28. GEVECHTEN VAN MAN TEGEN MAN Volgens het Franse opperbevel is het gevaar voor de vesting Dien Bien Phoe „ernstiger" geworden. Aan beide zijde werden Donderdag en Vrijdag zware verliezen geleden. Franse troepen hebben Vrijdag een steunpunt van de vesting Dien Bien Phoe ontruimd, dat op slechts zeshonderd meter afstand van het onder grondse hoofdkwartier van generaal de Castries ligt. De bezetting trok zich terug na een van de hevigste gevechten van man tegen man sedert het begin van het beleg. Eerder hadden Franse ontzettingstroepen tevergeefs getracht zich een weg te banen naar het omsingelde steunpunt. De aanvallende eenheden wa ren door stoottroepen van de Vietmin h teruggeslagen. Men nam te Parijs aan, dat de bezetting van de stelling er in is geslaagd de hoofdverdedigingswerken van de vesting Dien Bien Phoe te bereiken. Het Franse opperbevel maakte Vrij dag bekend, aat een Vietminh-regi- ment in de nacht van Donderdag op Vrijdag een gevaarlijke wig in de cen trale vesting heeft gedreven door de verovering van een sleutelpositie in het Westen en de Noordelijke helft van het landingsterrein. Het gevaar bestaat, dat thans de vesting in twee delen wordt gescheiden. Tenminste een Vietminh-bataljon van 800 man, uitgerust met messen, handgranaten en machinepistolen, drong in de stellingen van de Franse Unie door. Op 600 meter De communistische stoottroepen bevinden zich thans op minder dan zeshonderd meter van de ondergrond se commandopost van generaal-ma- joor de Castries. Radio-Vietminh meldt, dat de re bellen de bezetting van de Westelijke buitenpost der vesting hebben „ver nietigd" en dat zij thans twee derde van het grootste vliegveld van het fort beheersen. Ook zouden de opstandelingen in het bezit zijn gekomen van het twee de vliegveld van Dien Bien Phoe, te Hongtsjoen, aan de Zuidelijke zijde der vesting. De communisten zouden de verbin ding tussen het hart van het fort en de zuidelijke ondersector, waarin dit terrein is gelegen, hebben verbroken. Hulp op komst Een Franse colonne, die in Noord- Laos opereert, staat op nog geen vijftig kilometer van Dien Bien Phoe, aldus deelde het Franse opperbevel Vrijdag te Saigon mede. De colonne is in Noord-Oostelijke richting opge rukt door oerwouden en bergstreken. Amerikaanse „Globemasters" met Franse valschermtroepen aan boord bestemd voor Dien Bien Phoe, zijn Vrijdag op Ceylon aangekomen. Naar verluidt zijn enkele der toestellen na het innemen van brandstof onmiddel lijk vertrokken en zouden de overige later op de dag de reis voortzetten. Van officiële zijde wordt strikte ge heimhouding over het transport be tracht. Koninklijk gezin vandaag uit Oostenrijk terug De koningin heeft Vrijdag, nu de zon na lange afwezigheid weer is doorgebroken, de laatste tocht in de omgeving van Obergurgl gemaakt. In ae loop van de dag beëindigden de prins en de prinsessen een trektocht van enkele dagen in het hooggeberg te. De koninklijke familie heeft hier na de terugreis aanvaard. Men hoopt vandaag tegen het mid daguur in Soestdrjk aan te komen. Wysjinsky in de ontwapeningscommissie De Russische afgevaardigde Wys- iinsky heeft de Vrijdag gehouden bijeenkomst van subcommissie der Verenigde Naties voor ontwapening bijgewoond. Men had gevreesd, dat de Rus de bijeenkomst, zou boycotten die ten doel heeft nogmaals te trach ten tot overeenstemming te komen, over contróle op atoomwapens en ontwapening. Er was namelijk een Russisch voorstel verworpen betref fende toelating van communistisch China, India en Tsjecho-Slowakjje. In de subcommissie zijn thans alleen Groot-Britannië, Frankrijk, de Ver enigde Staten, Canada en de Sowjet- Unie vertegenwoordigd. Voor de opening zeide de Russische afgevaardigde tot verslaggevers, dat hij geen bezwaar zou hebben tegen een voorstel tot het houden van de vergaderingen van de subcommissie in Londen. „De hoofdzaak is het nut van de subcommissie", aldus de Rus. Generaal-majoor en It- kolonel ernstig gewond Generaal-majoor J. A. Bach, hoofd van de dienst materieel luchtmacht, en luitenant-kolonel ir. D. J. Pronk van dezelfde dienst zijn gisteravond ernstig gewond bij een auto-ongeluk bij Wesdon (Northamptonshire). Hun Engelse chauffeur werd bij dit on geluk gedood en de vierde inzittende, de heer H. Millward, vertegenwoordi ger van de Rolls Royce in Nederland, werd eveneens gewond. Generaal-majoor Bach en de heer Millward waren op weg naar het vliegveld om naar Nederland terug te keren na een tweedaags bezoek aan Engeland. Zij hadden samen met lui tenant-kolonel ir. Pronk, die in Enge land is geplaatst in verband met het Hunter-project, een bezoek gebracht aan de Rolls Royce motorenfabriek in Derby, waar dê motoren voor de Hawker-Hunter straaljagers worden vervaardigd. Op de terugweg botste hun auto op een vrachtwagen. Steun voor Dr. Oppenheimer Elf vooraanstaande Amerikaanse geleerden hebben Vrijdag critiek gele- verd op de Amerikaanse regering wegens de schorsing van dr. Oppen heimer, die een groot aandeel heeft gehad in de ontwikkeling van de eerste atoombom. In een artikel in het bulletin van atoomgeleerden verklaarden zij, dat geen enkel land ooit tot bloei is ge komen door „diensten aan de ge meenschap met beledigingen te belo nen". Het schijnt ons een schending van vertrouwen van de zyde der rege ring, aldus de schrijvers, om een man te vragen een dergelijke zware ver antwoordelijkheid op zich te nemen in de volle wetenschap van zijn le vensgeschiedenis, en dan, nadat hij duidelijk zijn best heeft gedaan en de waardevolste diensten heeft gele verd, de feiten, welke al die tijd in grote trekken bekend waren, te pu bliceren, om zijn intégriteit te be kladden. Wat dr. Oppenheimers morele en politieke bezwaren tegen de water stofbom betreft verklaren de schrij vers, dat hij „als een man recht had op een eigen mening". PROTESTNOTA VAN MOSKOU De Rassen werden uit Canberra teruggeroepen Rusland heeft Vrijdag een protestnota by de Australische zaakgelastig de te Moskou ingediend, waarin geklaagd wordt over Australië's handel wijze inzake Wladimir Petrof, de voormalige Russische diplomaat, die in Australië asyl heeft verkregen. In de nota wordt geëist, dat Aus tralië het gehele Australische diplo matieke personeel uit Moskou zal te rugroepen. Alle Russische diplomaten in Canberra zijn reeds teruggeroe pen. In de nota wordt voorts geprotes teerd tegen de „ontvoering" van me vrouw Petrof, toen zij op het punt stond naar Rusland te vertrekken. Er wordt in gevraagd, dat stappen worden ondernomen om Petrof als „misdadiger" gevangen te houden. Sinds Petrof de Russische ambas sade op 3 April verliet, heeft de Aus tralische overheid een serie stappen ondernomen, „die er op berekend zijn de verhouding met de Sowjet-Unie nog meer tc verbitteren en voorwaar den te scheppen, die een normaal functionneren van de Russische di plomatieke vertegenwoordiging Australië onmogelrv de Russische nota. makeiv', aldus Praises Anne van Engeland, een tuil tje bloemen stevig in haar handje ge klemd en met haar andere arm om de schouders van haar vyf jaar oude broertje Prins Charles, poseerde voor de fotograaf. Het werd, zoals U ziet, een allerliefst plaatje, daar in de tuin van Royal Lodge in Windsor Australië weigert De Australische regering heeft de Sowj et-ambassade een nota doen toe komen, waarin het verzoek tot uitle- vering van diplomaat Petrof „wegens frauduleuze manipulaties met fond sen van de ambassade" van de hand wordt gewezen. De Australische wet, aldus de nota, laat niet toe, dat op het Sowjet-verzoek wordt ingegaan. Inmiddels worden bijzonderheden ge vraagd over de in de desbetreffende Sowjet-nota genoemde frauduleuze handelingen. De Russische onderminister van buitenlandse zaken Andrei Gromiko heeft te Moskou aan de Australische zaakgelastigde. Brian Hill, gezegd, dat Rusland verlangt, dat het perso neel van de Australische ambassade het land binnen twee of drie dagen verlaat. Het ambassade-personeel zou trach ten Zondagavond per vliegtuig via Helsinki terug te reizen, aldus Hill. DIPLOMATIEKE BREUK Deskundigen in diplomatieke gebrui ken te Londen gaven als hun mening te kennen, dat de Russische stap neerkomt op een diplomatieke breuk. Zij verwachten, dat de twee regerin gen andere landen zullen aanwijzen om hun belangen in eikaars hoofdste den te behartigen. China wil grote orders in Engeland plaatsen. Slechts theoretische waarde. Volgens uit goede bron ontvangen inlichtingen is communistisch China voornemen» aan te bieden in Enge land omvangrijke hestellingen met een totale waarde van ongeveer 4 milliard gulden te plaatsen. Zoals men zich zal herinneren heeft de Sowjet-Unie ter gelegenheid van de conferentie van de Grote Drie te Ber lijn een soortgelijk aanbod gedaan. Men meent te weten, dat de rege ring van communistisch China van plan is haar aanbed te doen op het tijdstip, dat de conferentie over Azië te Genève wordt geopend. Het aan bod zal worden bekendgemaakt in een bijeenkomst te Oost-BerlQn van veertig zakenlieden, die hiervoor speciaal zijn uitgenodigd door het aldaar gevestigde Chinese bureau voor de buitenlandse handel. De lrjst van goederen, die commu nistisch China in Engeland wenst te betrekken, vermeldt een groot aan tal industrie-producten, o.m. rollend spoorwegmatc-rieel en electrotech- nisch materieel. Ieder commercieel aanbod van communistisch China heeft slechts theoretische waarde, daar de handel met dit land aan strenge beperkin gen onderworpen blyft en de ver zachting van het uitvoerverbod naar Oost-Europese landen, waarover thans wordt onderhandeld, niet geldt voor de export naar communistisch China. Dit is de Raadskamer in het Palais des Nations te Genève, waarin de conferentie van de Grote Vier plus China over Korea en Indo-China zal worden gehouden. Knaapje viel uit dakgoot Het zesjarig zoontje van de familie H. te Bergen op Zoom, dat uit een venster in de dakgoot was geklom men en daar een wandeling maakte, verloor het evenwicht en maakte een val van ongeveer 5 meter. Met inwen dige kneuzingen en hoofdwonden moest de knaap in het ziekenhuis worden opgenomen. Koud en schraal weer (Van onze weerkundige medewerker) Al is April al ver gevorderd, toch is het voorjaarszonnetje nog steeds niet in staat om voor een prettige temperatuur te zorgen. Twee jaar terug liet April zich van een veel betere kant zien! Meer dan een week ïaneen kwamen er temperatu ren van meer dan 20 graden voor. Tot op heden zijn maxi mumtemperaturen van 12 h 13 graden het hoogst. Een hogedrukgebied, dat zich van IJsland tot boven de Noordzee uitstrekt, is oorzaak, dat de wind uit de verkeerde hoek blijft waaien. De kans op neerslag is tijdens het weekein de klein, maar wel kunnen veel wolkenvelden overdrijven, die de temperatuur overdag laag houden. Vooral de land- en .uinbouwers zien verlangend uit naar zachter en groeiza mer weer maar hiervoor schynt April nog steeds geen oor te hebben. 100 M1LLIOEN DOLLAR Voor modernisering en ontwikkeling De Verenigde Staten hebben Vrij dag aan de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal een lening toe gestaan van 100 millioen dollar voor ae ontwikkeling van de productie-in stallaties in de landen der gemeen schap. In een te Washington gepubli ceerd conimuniqé wordt medegedeeld dat de Amerikaanse regering'en de E.K.S.G. na .sprekingen gereed zün gekomen met de regelingen voor de lening. De lening zal een rente dragen van 3 7/8 procent en aflosbaar zyn over een periode van 25 jaar. In het communiqué wordt medege deeld, dat de lening bedoeld is als bijdrage tot de modernisering en ont wikkeling van de natuurlijke hulp bronnen van de gemeenschap. In een memorandum, dat tijdens de onderhandelingen aan de Verenig de Staten werd overhandigd, zegt d<* hoge autoriteit, dat de gemeenscha] de eerste werkende federale instel ling in Europa is en de belichaming en beproeving van de federale ge dachte. Sedert de gemeenschappelyke markt voor kolen en staal werd inge steld is de handel in kolen en staal tussen de aangesloten landen aan zienlijk toegenomen. Onder zeer grote belangstelling is Vrij dag op de erebegraafplaats te Loenen de as van vijf slachtoffers uit het tweede O, D ^proces bijgezet. Deze slachtoffers waren: P. C. Groenewege, if. A. Uding, G. Mante, J. D. G. Thijssen en A. J. Wagner De urnen met de as werden uit Duitsland overgebracht. Melodie der bloemen Heden Zaterdag wordt de grote dag van ieder bolbloemenseizoen, de dag van het bloemencorso, gevierd. „Melodie in bloemen" is de titel van dit corso. De deelnemers zijn ver plicht een muziek-onderwerp te kie zen en uit te beelden. Naar de titels te oordelen heeft men zich op alle genres muziek geworpen. Het corso vertrekt Zaterdagmid dag om een uur uit Sassenheim. Ge volgd wordt de normale route langs de Rijksstraatweg naar Lisse en Hil- legom en vandaar terug. DE BOUWGESCHIEDENIS DER PZEM CENTRALE Brok moerasgrond in ruim 3 jaar omgetoverd tot krachtbron van Zeeland Centrale Zeeland in Mei a.s. op volle productie De nieuwe electrischc centrale der P.Z.E.M. te Vlissingen nadert haar voltooiing en op pagina 9 vindt men vandaag een fotoreportage van de bouwgeschiedenis. Van 31 October 1950 tot 1953 duurde hel optrekken der gebouwen. Sedertdien was men doende met de inrichting. Reeds hebben de machines proefgedraaid en in Mei zal Zeeland uit de nieuwe centrale van elwctnciteit worden voorzien. Naast de foto's vermelden wij hier nog eens de voornaamste feiten uit de bouwgeschiedenis. Reeds tijdens de tweede wereld oorlog werden plannen gemaakt voor het moderniseren van de opwekking en het transport van de electrische energie voor Zeeland. Als onderdeel hiervan zou een nieuwe centrale verschijnen, waarin de productie voor geheel Zeeland zou worden gecon centreerd en zou plaats vinden met behulp van moderne ketels en ma chines, teneinde zo economisch mo gelijk te kunnen werken. Toen de oorlog voorbij was en de ergste schade was hersteld, werd spoedig met alle aandacht aan de plannen voor de nieuwe centrale ge werkt en zodra zulks mogelijk was werden de grootste bestellingen ge plaatst. De bouw, die zou worden ontworpen door en uitgevoerd zou worden onder directie van het Inge nieursbureau Dwars, Heederik en Verhey te Amersfoort, zou volgens de aanvankelijke plannen plaats vin den op een gedeelte van het terrein van de bestaande centrale aan de Koningsweg te Vlissingen, welk ter rein tot dii doel enigszins werd uit gebreid door aankoop van verschil lende stroken grond. Bij de verdere voorbereiding bleek echter al spoedig dat met de beschik bare ene hectare niet zou kunnen worden volstaan, wilde men vlot kun nen bouwen, later behoorlijk kunnen uitbreiden en een overzichtelijk en, logisch geheel verkrijgen. Er werd dus omgezien naar een ander terrein en in de loop van 1950 viel de keus op het stuk grond van ruim 6 hectare, waarop thans Cen trale Zeeland is verrezen. Eigen karakter Het genoemde ingenieursbureau werkte tijdens de voorbereidingen en de bouw samen met het Architecten bureau Rothuizen en 't Hooft en het zijn vooral de aesthetische opvattin gen van ir. Rothuizen, die in grote mate het stempel op de vormgeving en de afwerking van de gebouwen hebben gedrukt. Het gebouwencom plex heeft op deze wijze iets eigens gekregen, het heeft een persoonlijk karakter enigszins verwant aan dat van de streek, zodat het duidelijk verschilt van diverse andere centra les, die thans in Nederland verrijzen of verrezen zijn. De bouw Nadat de eerste grote grond- en betonwerken op 28 Augustus 1950 beëindigd waren, gingen op 31 Octo ber van dat jaar de eerste van de ruim 1300 betonpalen in de grond. De totale lengte van deze palen be draagt, kop aan staart gelegd, 17 km. Ongeveer een jaar later, op 12 November 1951 werd de eerste sta len spant van het rompgebouw der centrale gehesen, gesteld en vastge schroefd en weer een jaar later op November 1952. was de machine- al geheel glas- en waterdicht, zo dat het opstellen en monteren der turbine-installatie kon beginnen. De montage der ketels was reeds eerder begonnen, n.l. nog voordat het (Vervolg op pag. 2) KORTE PREDICATIE .JjEVEN ZONDER OOGKLEPPEN" He. voorjaar is weer aangebroken; de bloemen bloeien weer, Je planten lopen weer uit; de mensen krijgen weer moed, en God is „weer" goed; en: we gaan weer verder! Maar als we zeggen'weer", dan is e. een andere tijd, een andere ontvanger en een andere gebruiker mogelijk; die afzakt of terugvalt of veran rt en nu „weer" opleeft. Ja, he: ovleven is dan wel een feit, maar wie Iwt ondergaat is niet meer de zelfde. Het oude keert niet terug, lie ver gezegd: de oude keert niet terug. De jeranderde gaat „weer" verder. Wie dit wil .ceten speelt geen ver stoppertje. En wie zich hiermee niet verbergt voor God, wordt deelgenoot van Paulas, die door Goa kon zeg gen: „dif vergankelijke moet vergan kelijkheid aandoen". Zonder dit is ondanks alle „weer" onze vergankelijkheid het enig v:are; zonder dit is elke andere gedaante een ,Jach van een boer, die kiespijn heeft". Want God'8 Pasen kent ,,een „weer". Aan het kruis hangt Jezus. De dood nadert. Hij ondencerpt zich er aan. Hxj ondergaat wat elk mens moet onder gaan. En wat elk mens moet onder gaan zonder de optimistische stro halv van het „weer". Die dood, die de glimlach van elk „weer" zó zuur maakt. Maar hy, dragende dit menselijk lot, draagt het als de zoon God's. Het on dergaan is hetzelfde, maar God ver leent de nieuwe hoop. Jezus spreekt van een paradijs (,Jieden zult gij met Mij in het paradijs zijn"van een ver volg uit God's hand. Dit is geen ver volg van de menselijke gedaante, een vervolg dat maar zo lang is als het breed is. Maar het is een gedaante die God verleent. Met Pasen krijgt dit zyn beslagJezus leeft én... wë met Hem, als we de oogkleppen („weer- kleppenwülen afdoen. Wij mensen hebben dit in het kruis: De zoon God's aanvaardt ons „ge volg". Wij mensen mogen uit Pasen ont vangen: God's ver-volg! De Emmaus-gangers erden terug van Jeruzalem naar h iis. Terug maar weer! Zij ontmoeten Jezus. Dan keren ze terug naar Jeruzalem. Zij hoopten niet „weer". Er is hoop n.l. ge-gé-ven! Nu vervolgen zyn hun (levens-)weg met blij*"" J. M. BARENDRECHT. Noordgouwe. VERWACHT. DROOG WEER In de kustprovincies overdrijvende wolkenvelden. In het overige deel van het land opklaringen, maar in de ochtend plaatselijk mist. Droog weer. Matige wind uit Noordelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als gisteren, maar in het Noord-oo sten van het land Iets lagere. 25 April Zon: Maan: 26 April Zon: 'Maan: ZON EN *1 AN. Op: Op: Op: Op: 5.24 Onder: 19.53 2.01 Onder: 10.20 5.22 2.28 Onder: 19.55 Onder: 11.38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1