PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sensationele onthullingen over communistische geheime dienst Jacoba van Beieren weer herenigd met de Zeeuwen BILT Kantlijn D BELGIE HEEFT EEN LIBERAAL- SOCIALISTISCHE REGERING Vandaag ONDERZOEK TEGEN McCARTHY DONDERDAG BEGONNEN 197e Jaargang - No. 94 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrjjdag 23 April 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 c*nt pet mm. Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 15 regels f 1.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 350300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160. tclef. 26. EEN NIEUWE AF FAIRE-PETROF Russische agent liep naar het Westelijke kamp over Weinige dagen voor het begin van de Geneefse conferentie heeft de Amerikaanse Hoge Commissie in Duitsland bekend gomaakt, dat opnieuw een Russische agent naar het Westelijke kamp is overgelopen. Kapitein N. E. Chochlof, die dertien jaren als agent van de Russische geheime dienst (M.W.D.) voornamelijk in Midden-Europa heeft gewerkt, is op 18 Februari in Frankfort in Amerikaans asyl gegaan. Hjj overreedde twee Duits communisten, die hem als helpers by de uitvoering van een moordop- dracht waren gegeven, hetzelfde te doen. Met geluidloze revolvers, inge bouwd in een sigarettenkoker en geladen met vergiftigde kogels, gaf het drietal zich aan de Amerikanen over. Chochlof deed dat, naar hij zeide, omdat hij de hem gegeven opdracht de leider van de uitgeweken Russische solidaristen Georg Okolowitsj te vermoorden, „een smerige zaak" achtte, die niets met de nationale ver dediging te doen kon hebben. De jonge Russische officier, die volgens Amerikaanse verklaring een groot aantal belangwekkende bijzon derheden wist te vertellen over de veranderingen in de Russische gehei me dienst na Beria's dood, verklaar de Donderdagmiddag zijn. houding op een persconferentie in het Ameri kaanse hoofdkwartier aan de Rijn. De Rus zat achter een tafel met tien tallen microfoons en van alle kanten wierpen de filmoperateurs hun stra lenbundels op hem. Hij vertelde ir korte zinnen, dat hij reeds eenmaal een moordopdracht, die in Frankrijk moest worden uitgevoerd, had gewei- Kerd. De hem nu gegeven opdracht ad hij niet durven weigeren uit vrees voor repressailles tegen hem zelf, zijn 32-jarige vrouw Tanina en hun tweejarig zoontje, die nog Moskou vertoeven. In de oorlogsdagen, zo zeide hij, had hij niets tegen het uitvoeren van der gelijke moorden gehad en hy had zelf de moord op de Duitse gouwleider Het landelijk resultaat vi zingen wykt altyd af Zeeuwse resultaat en zoals het gebruikelijk is, dat wij op de eerste morgen na de verkiezingen de Zeeuw se resultaten onder de loupe nemen, is het ook zo langzamerhand traditie geworden, dat wij de dag daarop het andeüjk aspect beschouwen. Allereerst valt daarbij op, dat ook landelijk de Party van de Arbeid ver geleken bij de Statenverkiezingen een winst heeft gemaakt, die vrijwel in hetzelfde vlak ligt als die in Zeeland. Vergelijkt men deze winst evenwel met de winst bij de Kamerverkiezin gen in 1952 en de gemeenteraadsver kiezingen in 1953, dan is zij veel ge ringer. Vandaar, dat men in de krin gen der P.v.d.A. het landelük resul taat opvat als een consolidatie van de doorbraak, die zich reeds eerder voltrokken had. Wat de Statenver kiezingen van dit jaar vergeleken bij die van 1950 betreft, de P.v.d.A. won 24 zetels en kan dus inderdaad jui chen. De K.V.P. heeft landelyk het verlies, dat geleden werd bij de Kamerver kiezingen en de raadsverkiezingen goed gemaakt en dat heeft in het Ka tholieke kamp grote vreugde verwekt. Inderdaad is dit resultaat opmerke lijk. omdat er ditmaal in tegenstel ling tot vorige keren, door de geeste lijkheid niet getracht was invloed op het stemverloop uit te oefenen. Hier demonstreert zich dus een vrywillige terugkeer van kiezers, die de K.V.P. ontrouw waren geworden, naar het eigen kamp. Een resultaat, dat inder daad de aandacht verdient en als een groot succes mag worden beschouwd. De Katholieke Nationale Party van Weiter, die vorige keren veel stem men behaalde, verloor er thans tien duizenden, maar moet rekening hou den met het feit, dat deze partij thans in tal van kieskringen geen lyst had ingediend. Handhaafden in Zeeland de A.R. en de C.H.U. zich vergeleken bij '50, landelijk gingen zij vergele ken bij dat jaar beide achteruit, waarbij de A.R. de grootste veer lie ten. Ook vergeleken bij 1952 gingen de A.R. achteruit, boekte daaren tegen de C. H. een zeer behoorlijke winst, die ten koste van de A.R. ging. Ook hier een „dooi'braak" Merkwaardig is de stabiliteit van de V.V.D. Het landelyk resultaat is voor deze partij identiek aan het provinciale en in vier jaar tyd bleef bij de verschillende verkiezingen haar percentage vrijwel gelijk. In 1950 was het 8.5. in 1952 8.8, in 1953 8.1 en thans 8.8! Trouwe kiezers dus. Ook de Staatkundig Gereformeer den zijn trouwens trouw. Alleen bij de raadsverkiezingen van 1953 was er verlies, maar verder halen zij steeds ruim 2 procent van het aantal stem men. e Communisten blijven aan de verliezende hand. Maar op iede re honderd Nederlanders zijn er toch nog altijd meer dan vyf in de ban van Moskou. Eigenlijk toch te veel voor een staat, waarin het zo goed leven is als in Nederland. Maar ook hun achteruitgang waardering voor het progressieve rooms-rode re- feringsbeleid de Nederlandse kiezers ezielt. Ongetwyfeld is deze verkiezings uitslag een stimulans voor de coali tie-partners om op de ingeslagen weg voort te gaan: men vaart er wel by. van Minsk, Kube, georganiseerd. Chochlof zeide zijn Duitse medewer kers in Moskou drie maanden lang op hun taak te hebben voorbereid. Toen zij gereed waren, was het be gin Januari en de moordaanslag moest worden uitgesteld, omdat de Russen niet wensten, dat deze in de dagen der Berlijnse conferentie op schudding zou verwekken. De actie werd daarom tot eind Februari uit gesteld. Uit Zwitserland, waar Chochlof met een vals Zwitsers paspoort ver toefde en waar hij als gevolg van zijn vroegere werkzaamheden over een banksaldo beschikte, begaf het drietal zich naar Frankfort. Daags nadat Chochlof daar aankwam, op 18 Februari, zocht hij Okolowitsj op en vertelde hem het hele verhaal. Daar op begaf hij zich in Amerikaans asyl, evenals zyn beide medewer kers. Deze beide Duitse communisten, Kulowicz en Weber, worden nog door de Amerikaanse geheime dienst in beschermende hechtenis gehouden, doch naar officieel werd medege deeld is geen aanklacht tegen hen in gediend. Evenals Chochlof verklaar den zij zich bereid met de Amerika nen samen te werken. De geluidloze pistolen werden opgevist uit de ba gagebewaarplaats van het Frank- fortse station. Een deskundige zeide, dat de pi stolen speciaal voor deze aanslag wa ren vervaardigd. Het ene maakte bij het afvuren niet meer geluid dan de beweging van vinger en duim, waar mee een onderwyzer zijn klas tot de orde roept. Het andere niet meer dan een zachte handklap. Volgens een Amerikaanse woord voerder heeft Chochlof uitvoerige in lichtingen verstrekt over de organi satie en de taak van de Russische geheime dienst, In het bijzonder in Duitsland en Oostenrijk. Ook over de verbreiding van de M.W.D.-agenten over de satellietstaten heeft de Rus inlichtingen gegeven. Dit alles wordt thans nog door de Amerikaanse ge heime dienst onderzocht. Commentaar Van Amerikaanse zyde te Bonn is Donderdagavond vernomen, dat de onthullingen van de MAV.D.-kapitein Chochlof tot vele arrestaties van communistische agenten in West- Europa zullen leiden. Britse ambtenaren in Duitsland verklaarden, dat zij inzage in het door Chochlof aangevoerde materi aal hadden gehad. Zij zeiden, dat zij onder de indruk waren gekomen van zyn waarde voor de geheime dienst. 9 De Rotterdamse afdelingen van „Kerk en Vrede", de Doopsgezinde Vredesgroep, de vredesgroep „De derde weg" en de Algemene Nederlandse Vredesactie heb ben zich in een gemeenschappelijk schrij ven tot de gemeenteraad van Rotterdam gewend Zij delen mee, het ten zeerste te betreuren, dat de militaire parade op 30 April 1954 ditmaal zal worden gehou den in Rotterdam. Eerste minister is Achiel van Acker Nadat België gedurende vier jaar een katholieke regering heeft gehad, is het bestuur van het land thans overgegaan in handen van een liberaal- socialistische regering. Eerste minister in het nieuwe kabinet is Acbiel van Acker (soc.). Minister van buitenlandse zaken is Paul Henri Spaak (soc.). Voorts hebben o.m. zitting in het plicht, welke thans 21 maanden be- In aanwezigheid van staatshoofden en onder zeer grote belangstelling werd Woensdag in Oslo het stoffelijk overschot van Kroonprinses Martha van Noorwegen, die op 5 April jl. te Oslo overleed, in het Middeleeuwse kasteel Akershus bijgezet. De stoet in de hoofdstraat van Oslo. Op de voorgrond de Koninklijke Garde, op de achtergrond het Koninklijk Paleis. Trekt Wysjinski zich terug? De Sowjet-afgevaardigde bij de iigde Naties, Andrei Wisjinsky. heeft Donderdag medegedeeld, dat hjj Verenigi vyf Mei met verlof naar de Sowjet- Unie gaat en dat hij hoopt na --iige- veer zes weken naar New York te rug te keren. „Ik ben veimóeJd en heb rust no dig". zeide hij. In antwoord op een vraag over een bericht in de „New York Times", dat hjj zich terugtrekt en niet meer naar New York zou komen, zei de Sowjet-afgevaardigde: ..De New York Time.s weet 'iet beter dan ik". is 't 390 jaar geleden, dat Shakespeare werd geboren: is het 40 jaar geleden, dat iet door Camillo Robert op .voorden van Louis Bousquet 1 ecomponeerde iiec? Madeion" a het Parijse boul«v*ard-caba- et voor de eerste maal werd oorged; agen door de komiek 3ach, die toen een mati» sue res oogstte. Het lied werd tij- lens de oorlog zo populair, dat Bach het voor vele gekroonde loofden, maarschalken en by jfficiële gelegenheden moest zingen, waarvoor hij het kruis van het legioen vaii eer ont- ving! Vijfduizendste schip van dit iaar te Rotterdam. In de haven van Rotterdam Is gisterochtend het 5000ste schip van dit jaar aangekomen. Het was het 249 brt. metende mQtorkustvaartuig „Jura", eigenaar J. Zwiers te Gro ningen. dat leeg van Amsterdam kwam en ligplaats koos aan de Parkkade. Vorie jaar kwam het 5000ste schip op 3 Mei binnen. Toen was het het Duitse m.s. Adolf Leonhardt", nieuwe kabinet; Victor Laroek (soc.) buitenlandse handel, Albert Lilar (lib.) justitie, Henri Liebaert (lib.) financiën, Pierre Vermeylen (soc.) binnenland, Jean Rey (lib.) econ. zaken en Leo Collard (soc.) onder wijs. De nieuwe regering omvat 9 so cialisten en 7 liberalen, zes Vlamin gen, 2 Brusselaars en 8 Walen. De leden van het nieuwe kabinet Van Acker zullen vandaag de eed af leggen in handen van de koning. Paul Henri Spaak zal België reeds vandaag als minister va., buitenland se zaken vertegenwoordigen bij de besprekingen van de N.A/v.O. te Pa rijs. Het blijkt de bedoeling van de nieuwe regering te zijn allereerst een inventaris op te maken van de toe stand in de onderscheidene ministe ries. Men zou evenwel zo weinig mo gelijk willen tornen aan de door de groting voor 1954. Pas als de be- kathoheke regering opgestelde be groting voor 1955 zal zyn uitgewerkt waarschijnlijk dit najaar, zal de nieu we regering een eigen politiek kun nen volgen. De nieuwe libei-aal-socialistische regering blijkt in de eerste plaats de belofte aan het kiezerscorps te wil len nakomen door de militaire dienst- Als donk voor de gaven des velds, die de vrouwen van Barsdorp en Sinouts- kerke gravin Jacoba van Beieren aan bood, ontving de Commissaris der Koningin jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot een oorkonde. (Foto P.Z.C.J draagt, te verminderen tot 18 maan den. Men meent dit te kunnen berei ken door afschaffing van het stelsel van vrylotingen in grote gezinnen en door de aanwerving van vrouwe lijke vrijwilligers. In Katholieke kringen is men intus sen van oordeel dat deze liberaal-so cialistische coalitie slechts een kort leven beschoren zal zyn. Driemcgendhedeir-overleg te Parijs De ministers van buitenlandse za ken van de Westelijke „Grote Drie" hebben Donderdag te Parijs twee uur achter gesloten deuren geconfe reerd. De ministers hebben alle as pecten van de Geneefse conferentie in beschouwing genomen. Volgens welingelichte kringen moet nog Deslist worden, hoe de kwestie Inao-China op de conferentie te ber de zal worden gebracht. Men gelooft dat de Amerikanen van mening zijn, dat het Koreaanse probleem eerst moet woi'den opgelost. De ministers hebben het Westelijke ontwerp-ant- woord op het Russische voorstel tot toetreding tot de N.A.V.O. goedge keurd. aldus deelde de secr-gen. van de N.A.V.O.. lord Ismay, op een perconferentie te Parys mede. DE KWESTIE-SCH1NE Staat integriteit van hoge ambtenaren op hel spel? Een subcommissie van de Ameri kaanse senaat is Donderdag begon nen met het onderzoek in het geschil tussen senator McCarthy en bet le ger. De voorzitter van de commissie, senator Mundt, die het onderzoek opende, zeide, dat de reputatie, de handelwijze en wellicht ook de inte griteit van verantwoordelijke ambte naren op het spel staan. Onmiddellijk na de opening opper de senator McCarthy een precedure- Eunt. Hij tekende protest aan tegen et feit. dat klachten tegen hem wer den ingediend door het departement van het leger, dat als zodanig geen partij in net proces was, aldus McCarthy. Hij wilde, dat de leger- functionarissen hun zaak individueel zouden voorstaan. VERLEDEN EN HEDEN ONTMOETTEN ELKAAR Naar Goes Waarschijnlijk zal Jacoba van Beieren met Frank van Borse- len tydens de Z.L.M.-tentoon- stelling op 18 Juni a.s. een be zoek aan Goes brengen. Hoe wel zij vele invitaties ontvan gen, zyn zü gezien de banden uit 't verleden voor de uitnodi ging van Goes gezwicht en nebben in principe toegezegd deze stad met een bezoek te willen vereren. Ongetwijfeld zal dit een grote attractie voor de feestelijkheden in de Gan- zenstad worden! Zeeuws folkloristisch festijn op „De Keukenhof" Temidden van de bloemenpracht op de Keukenhof te Lisse is Donderdag voor enkele uren het verleden herleefd. Gravin Jacoba van Beieren, die met haar gemaal Frank van Borselen eeuwen geleden de gelukkigste jaren van haar leven op het Slot Ostende te Goes doorbracht en daar door haar optre den de harten van de bevolking veroverde, was weer met de Zeeuwen her enigd. Als in 1428, toen Jacoba de papagaai schoot, wydde zy zich weer aan haar geliefde sport, het boogschieten. Met de leden van de Kon. Hand boogsociëteit „Jacoba van Beieren" uit Goes spande zij de boog, doch de hoofdvogel moest zy thans aan de heer P. Boonman laten. De vrouwkes uit de omgeving van Goes kwamen ook nu, als destyds de gravin de „ga ven des velds" aanbieden, waarvoor de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, voor de bevolking de oorkonde in ontvangst mocht nemen, waarin de gravin privileges toekende. Dit folkloristische festijn dat zich gisteren op de Zeeuwse streekdag voor de duizenden bezoekers op de Keukenhof afspeelde, werd een aller aardigst, kleurrijk schouwspel, dat zeker ook niet in het minst een le vende propaganda voor Zeeland is geworden. De Spoorwegen hadden voor een keurige verzorging van het vervoer gezorgd. Met een extra-trein werden de honderd vijf en vijftig Zeeuwen in snel tempo naar Lisse gevoerd. Met de Commissaris der Koningin en zijn echtgenote, maakten o.m. ook de bur gemeesters van Goes, 's Heer Arends- kerke, 's Heer Abtskerke en Westka- pelle met hun dames de reis mee. De streekdag werd begonnen met een officiële ontvangst van de geno digden ten gemeentehuize van Lisse. In een lange schilderachtige stoet van edelen en valkeniers arriveerde Jacoba van Beieren met haar gemaal Frank van Borselen van het slot Teylingen op het gemeentehuis. Ba zuinblazers kondigden haar komst aan en hierna werd de gravin door het gemeentebestuur en de Zeeuwse gasten officieel ontvangen. De burgemeester van Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf, bevond zich wel in een moeilijke positie bij verwelko ming van deze hoge gasten uit het heden en het verleden, doch met een geestig speechje waarin zelfs de Hoekse en Kabeljauwse twisten nog werden aangeroerd, wist de gastheer toch de protocolaire problemen op te lossen. Na deze gezellige ontvangst ging het in optocht naar de Keukenhof, waar gezamenlijk het noenmaa' werd gebruikt. Aan deze maaltijd, waar aan de dames van het Westkapelse dameskoor en de Zuid-Bevelandse da mes in klederdracht een feestelijke aanblik gaven, was het de burge- (Vervolg op pag. 2) De voorzitter van de commissie van onderzoek, senator Mundt, be sliste echter, dat dit punt in het hui dige stadium niet overwogen kon worden, daar de commissie de forme le klacht tegen senator McCarthy niet voor zich had. McCarthy zou het later desgewenst weer ter sprake kunnen brengen, zei Mundt. De eerste getuige, generaal majoor Miles Reber. zei dat hij gedurende de periode van 17 Juli tot 31 Juli 1953 gemiddeld twee maal per dag door McCarthy's voornaamste raadsman, Roy Cohn, over David Schine werd getelefoneerd. In die tyd was Reber verbindings-officier van het leger by het congres. McCarthy had toen eveneens twee of driemaal opgebeld en hem voordien al eens op zyn kan toor genodigd om te spreken over een hfna aanstelling voor Schme. Reber zei, dat hij dikwijls door congresleden werd opgebeld, in ver band met recruten. Dat was alge meen gebruik. Hij vertelde vervol gens, dat hij met de onderchef van de staf en de chef der militaire poli tie gesproken had om te traenten voor Schine een officierspost te vin den. Schine was echter niet bevoegd voor een dergelijke post. aïdus Reber. Op een vraag van een juridische raadsman van het leger, J. N. Welch, zei generaal Reber. dat hij zich niet kon herinneren, dat er ooit grote druk op hem was uitgeoefend in verband met de kwestie-Schine. Het verhoor werd verdaagd. Bijna kwart millioen ten eigen bate ingezameld De rechtbank te Zwolle heeft Don derdag uitspraak gedaan in de zaak tegen de groep propagandisten van de R.K. organisatie tot bestrijding van alcoholisme „Sobrietas" te Utrecht. Deze propagandisten hebben kans gezien een bedrag van 237,000 gul den voor de organisatie in te zame len, maar zy droegen hiervan niets af aan „Sobrietas". De hoofdverdachte, A. W. H. te Zaandam, tegen wie drie jaar was ;eëist, werd wegens poging tot op- g veroordeeld tot 1 jaar ge vangenisstraf voorwaardelijk. De ten laste gelegde verduistering werd niet bewezen geacht. Zijn broers R. N. H. uit Vlaardingen, K. H. te Zaandam en P. H., tegen wie de eis twee jaar met aftrek had geluid alsmede H. van R. werden veroordeeld tot respectieve lijk acht, zes. zes en acht maanden voorwaardelijk. C. L. te Haarlem kreeg vijf maanden voorwaardelijk. Tegen hem was tien maanden voor waardelijk geëist. DE VERWACHT AANHOUDEND DROOG WEER Droog en vrij zonnig weer. Zwak ke tot matige wind tussen Noord en Noordoost. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere." 24 April Zon: Maan: ZON EN -1AAN 2p: Op; 5.26 1.28 Onder: 19.51 Onder: 9.07

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1