BESTE DE KVf kree^siie êtemjnea/ RUIL JAPANSE SLACHTOFFERS VAN H-BOM STERVENDE? HET RISICO MET RADAR BLIJFT GROOT Een kras of een gal GUPA maakt 't weer glad REXALC0 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 22 APRIL 1954 DERTIG RENPAARDEN BESMET Vermoedelijk nieuwe proeven bij Eniwetok. Vier of vijf van de 23 Japanse vis sers, die verwondingen opliepen ten gevolge van radio-actieve als na de waterstofbomontploffing op 1 Maart, zullen mogelijk sterven, indien hun toestand niet binnen veertien dagen verbetert, aldus heeft dr. Joshio Mi- kania Woensdag gezegd. Dr. Mikama, de voornaamste dok ter van de groep artsen die de vis sers behandelt, zei dat de patiënten geregeld bloedtransfusies krygen, maar dat „dit niet voor onbepaalde tyd kan doorgaan." Dertig renpaarden, die per schip int Australië naar Japan zijn ver voerd, bleken radio-actief besmet te zijn. aldus professor Jasoehi van de medische faculteit van de universi- Errata 789. In de beginperiode van de boek drukkunst werden boeken vaak ont sierd door een overstelpend aantal drukfouten, die aanvankelijk wel met pen en inkt verbeterd werden, maar tenslotte heeft men dat systeem toch moeten laten varen omdat het te tijd rovend en te kostbaar werd. Zo kwam men op het denkbeeld aan de boeken een rubriek Errata toe te voegen, maar de zaak werd daardoor niet overzichtelijker wegens de grote om vang die deze rubriek soms kreeg. Zo verscheen er in 1562 een geschrift ter bestrijding van het pauselijk gezag, maar van de 172 bladzijden tekst wa ren er niet minder dan 15 aan Errata gewijd. Dat was een beetje veel van het goede en de schrijver verontschul digde zich dan ook door te veronder stellen dat de duivel klaarblijkelijk gepoogd had zijn goede streven te dwarsbomen. Het is niet onmogelijk dat deze duivel, die in het geweer werd geroepen om het onmatig grote aantal zetfouten te dekken, te peet heeft ge staan bij de term drukfoutenduivel- tjé". Er zijn hierover echter ook nog andere veronderstellingen. Op echt originele wijze is de zetfout door een Amerikaanse uitgever uitge buit. De man wilde een detective-ro- man op de markt brengen, waaraan hij een gewéldige reclame-campagne liet vooraf gaan. Om zeker te zijn van een grote afzet liet 1 hij daarin bekend maken dat in het beok een storende zetfout was geslo pen wélke fout echter moeilijk te ontdekken viel, omdat de lezer van het begin tot het einde in adembeklemmende spanning' werd gehouden omtrent de afloop van de geschiedenis, wie er desondanks in zou slagen de zetfout het eerst te vin den, zou een prijs van 80.000 dollar ontvangen. Dit ideee sloeg gewéldig In, want ieder luid er wél enkele dollars voor over om in deze wedstrijd mee te dingen. Nauwelijks was het. boek verschenen, of het gehele land werd aangegrepen door een ware drukfoutenkoorts. Tal lozen zochten naar de bewuste fout en ieder sprak over drukfouten, zo dat in luttele dagen tijds de hele op laag van meer dan 150.000 exempla ren was uitverkocht. Toch duurde het nog enkele weken eer de gélukkige vinder zich kwam aanmelden en triomfantelijk de geniaal verborgen fout op de laatste bladzijde van het boek aanwees, waardoor hij de eerlijk verdiende dollars kon incasseren. Verder zouden we nog kunnen spre ken over de politieke onaangenaam heden die in 1811 tussen de Tsaar van Rusland en Napoleon zijn ontstaan als gevolg van een drukfout in een der Franse bladen, over de ontzetten de gevolgen die voortvloeiden uit een drukfout in een receptenboek voor apothekers, of voor de kapitalen die zijn verdiend aan boeken wélke we gens drukfouten vernietigd hadden moeten worden, doch die stiekum wer den achtergehouden. We zullen echter kort zijn en tot iets anders over gaan. Want nu u hebt kennis gemaakt met de handige verkoopmethoden van een Amerikaanse uitgever dient u toch ook te weten op wélk een vreemdsoortige manier wordt bepaald welk boek daar te lande tot de best seller van de maand wordt verheven. H. Pétillon. teit Osaka. Het schip, waarmee zij werden vervoerd, voer op 10 April 850 mijl ten Zuidwesten van Bikini, waar de Amerikanen waterstofbom- proeven houden. De radio-activiteit zou echter nie mand schaden, aldus een woordvoer der van het ministerie van sociale zorg. Drie vliegende reuzenforten van het type „B-36" zijn naar men gelooft van de basis Dhickam op Hawaii vertrokken naar Eniwetok, waar Woensdag atoombomproeven zouden worden gehouden. Men weet, dat er onlangs te Wash ington sprake van was een „B-36" te gebruiken by het afwerpen van een waterstofbom in de loop van de hui dige proefnemingen. Japan diende ontslag in MINISTER VAN JUSTITIE ONTSLAG De Japanse minister van justitie, Takeroe Inoekai, heeft Woensdag zijn ontslag ingediend naar aanlei ding van het geschil tussen de re- rmr gering Josjida en het ministerie over de schandal treffende de marine-werven. be- Lening van 100 millioen dollar voor K.S.G. In Washington is bekend geworden, dat de Amerikaanse regering aan de Europese Kolen- en Staalge meenschap een lening zal verstrek ken van ongeveer 100 millioen dol lar. De officiële aankondiging dezer lening is zeer spoedig te venvachten. De vermoedelijke looptijd zal meer dan 20 jaar zijn. De lening zal wor den toegestaan door de regering van de Verenigde Staten en worden ge financierd door de ex- en import bank. De opbrengst der lening zou voornamelijk bestemd zijn voor de modernisering van de bedrijven in de landen der Kolen- en Staalgemeen schap en voor de bouw van wonin gen m de betreffende landen. Bond van Chr. zangverenigingen hield haar jaarvergadering. De Koninklijke Bond van Christe lijke zang- en oratoriumverenigingen heeft Dinsdag in Heerlen zijn alge mene jaarvergadering gehouden. Na het openingswoord van de bonds voorzitter, ds. B. Timmer uit Den Haag, bracht de secretaris zijn jaar verslag uit over 1953. Hij memoreer- dat dit jaar alleen al in Zeeland 16 koren zwaar getroffen werden door de watersnood tengevolge waar van zij hun piano of orgel en hun muziekbezit verloren. Dank zij de vele giften uit alle delen van het land konden deze koren echter op ruime schaal geholpen worden. Veertig Engelse volksdansers zijn tt gast geweest by de Marker Volksdans•- club. Samen met de Markers hebben zij des avonds onder het licht van een aantal schijnwerpers een uitvoering gegeven. De Marker dansers waren in klederdracht en stonden onder lei ding van Wout Meyer; de Engelse deelnemers behoren tot de English Folk Dance and Song Society". Een overzicht van het dansfestijn. INSPECTEUR-GENERAAL MEENT Aanvaring op Nieuwe Waterweg voor Raad voor de Scheepvaart De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam heeft Woensdag een on derzoek ingesteld naar de oorzaak van de aanvaring van het m.s. „Leu- vebaven" door het Japanse m.s. „Ka- mogawa Maru" op 21 Februari j.l. tijdens een zware mist in de Nieuwe Waterweg. De ,/Leuveliaven" die van wege de dikke mist voor anker lag, is direct na de aanvaring gezonken. Van de acht leden der bemanning, die zich allen zwemmende het leven pro beerden te redden, zijn de kok B. Smit uit Rotterdam en de matroos N. Nien uit Roermond om het leven ge komen. Onder zeer moeilijke omstan digheden zijn de anderen, zwemmend en worstelend met het ijskoude wa ter, behouden aan wal gekomen. De Raad hoorde als getuigen de kapitein en de loods van de „Leuve- haven", resp. de heren M. Keus uit Scheveningen en G. E. Meyer uit Rot terdam, alsmede de loods van het Ja panse schip, G. A. Kalkman uit Rot terdam. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer J. Metz, vond 't besluit van de kapitein K. om voor anker te gaan juist. Toen 's ochtends de Merwedehaven werd verlaten, met bestemming Kopenhagen, was het zicht vrij goed en het weer rustig. Onderweg is het scheepje door een zware mistbank overvallen. Vermoe delijk heeft de „Leuvehaven" wat dichter bij het midden van het vaar water gelegen, dan men aanvankelijk dacht, zo zei de inspecteur. Ook voor de Japanner was het verantwoord te vertrekken. Het zicht was 1,5 mijl. In de mist heeft men besloten om door te varen met het gebruik van het ra dartoestel. Dit nu acht de inspecteur onjuist „vanwege het te grote vertrouwen, dat men in radar stelt". Men acht ra dar zo betrouwbaar, dat men onder vrijwel alle omstandigheden denkt veilig te kunnen varen, een algemeen verspreide mening, aldus de* inspec teur. Het risico met radar blijft even wel meestal groot. Het ware naar de mening van de inspecteur beter geweest, indien men niet op de radar had vertrouwd en voor anker was gegaan. Hij is dan ook van oordeel, dat deze ongelukki ge aanvaring moet worden geweten aan „de vergissing van het te veel vertrouwen op de radar", waardoor te veel risico is genomen. langdurige ziekte op 53-ja- tijd overleed, te Oslo begra- Kroonprinses Martha te Oslo begraven. Woensdagochtend is kroonprinses Martha van Noorwegen, die 5 dezer na een lam rige leeftijd ven. De plechtigheid werd onder meer bijgewoond door Koning Boudewijn van België, de koning en koningin van Zweden en hun schoondochter, Prinses Sibylla, de koning en konin gen van Denemarken, Prins Jean van Luxemburg en zijn gemalin, Prinses Josephine Charlotte, de Hertog van Gloucester en de president van IJs land. Turkije beschuldigt de Wereldbank. Geen waardering voor adviezen van mr. Lieftinck. Turkije heeft hg de Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties een aanklacht ingediend te gen de Wereldbank, waarin het de bank beschuldigd van verkeerd be grip ten aanzien van Turkije. Tevens wordt als oordeel uitgesproken, dat de bank in Turkije niet de rol heeft vervuld welke haar toekomt. De We reldbank was van mening, dat de door Turkije gevoerde financieel- economische politiek tot inflatie zou moeten leiden en toen de Wereld bank de Turkse regering van haar standpunt in kennis stelde, be schouwde de Turkse regering dit als een „onduldbare inmenging", in de binnenlandse aangelegenheden van Turkije. Voorts zou mr. P. Lieftinck, de permanente vertegenwoordiger van de Wereldbank in Turkije, ad viezen hebben verstrekt over beta ling van schulden voor wapenleve- rantiesr Deze adviezen werden door bepaalde Turkse politici niet ge waardeerd. Lek in persleiding ondermijnde spoorbaan. Gistermorgen is tengevolge van een lek in de persleiding van de rio lering te Diemen, die dwars onder de spoorlijn AmsterdamAmersfoort ligt, de treinenloop geruime tijd ge stremd geweest. De spoorbaan was ter plaatse gedeeltelijk ondermijnd. Terstond heeft men de persleiding afgesloten, met als gevolg, dat om negen uur de treinenloop weer ge heel normaal was. Het afvalwater van Diemen zal voorlopig op andere wgze afgevoerd moeten worden. Socialistische conferentie in Bandoeng afgelast Indonesië weigert toelating van gedelegeerden. De secretaris-generaal van het bu reau van „de Aziatische socialisti sche conferentie" te .Djakarta heeft medegedeeld, dat de Aziatische so cialistische conferentie, welke eind April in Bandoeng zou orden ge houden geen doorgang kan vinden, daar de Indonesische regering ge weigerd heeft enkele gedelegeerden in Indonesië toete laten. Deze mededeling beheerste Woens dag de politieke gemeenschap in Djakarta. De conferentie zou van 27 April tot 30 April worden gehouden. Zij zou onder andere worden bijge woond door vertegenwoordikers van socialistische partgen in de Aziati sche landen en door vertegenwoordi gers van de socialistische internatio nale en leden van de coördinatiecom missie van het anti-koloniale bureau, onder wie de heer R. Barkatt van Israël. Van regeringszijde werd mee gedeeld, dat de regering geweigerd heeft vais te verlenen aan de Is raëlische delegatie. Die weigering is gebaseerd op de overweging dat men de goede betrekkingen met de Ara bische landen wenst te handhaven. Het Wereldgebeuren KNEEDBAAR HOUT Telefoontje Mevrouw De Castries krijgt elke dag haar man even aan de „lijn", die in de commandobunker van het fort Dien Bien Phoe zit. Vorige week ging over die lijn een vlot gesprekje, waarbij aan de ene zijde gevraagd werd hoe „mon amour" het maakte en aan de andere zijde werd gezegd, dat men het nog wel kon uithouden in Dien Bien Phoe. Toch had de kolonel De Castries lets te klagen. Hij vond, dat zijn bevorde ring tot generaal wat al te lang uit bleef en als we een Amerikaans ra dioman mogen geloven die dit „zeer geheime" bericht naar de Verenigde Staten doorgaf dan zei de kolonel zulke dingen als „liever maar met pen sioen en in Noord-Afrika gaan wo nen, als die bevordering niet vlug af kwam". En mevrouw De Castries beaamde dat; ze had het al over de Mohamme daanse vriendenkring, die in Noord- Afrika wachtte op de terugkeer van de familie De Castries. Men schrok daarvan wél een beet je in Parijs. In ijl-tempo kwam de bevordering van De Castries tot brigade-generaal af en bovendien werden drie oversten van het vreemdelingenlegioen en van de ko loniale troepen tot kolonel bevor derd. Generaalssterren voor De Castries bleken in Hanoi niet te koop, maar generaal Clogny stond z'n eigen ster ren af om ze te laten parachuteren bo ven Dien Bien Phoe. Er sijpelde een berichtje door, dat het pakje met de sterren ongelukki gerwijze binnen de linies van de Viet- minh-rebellen terechtkwam. Hetgeen niemand verwondert, want de open ruimte waarop de vliegers hun lading moeten parachuteren, is hoog uit de lucht gezien niet meer dan een theeschoteltje. Op dat schoteltje in werkelijk heid een paar vierkante kilometer groot houden de Franse troepen nog altijd stand, maar hun toestand is uitermate critiek. Het is welhaast een kwestie van een dubbeltje op z'n kant. Een Frans journalist seinde Dinsdag aan zijn blad (te Parijs), dat in Hanoi, de hoofdstad van Noord Indo-China, een gedrukte stemming heerst. Een stemming van pessimisme en vrees. Als Dien Bien Phoe zou vallen.... dan acht men een grote Vietminh-raid in de richting van Hanoi niet uitge slotendan is een Franse terug tocht uit Noord Indo-China niet uit geslotendan wordt het Zuidelijke Saigon het enige, grote centrum van de Franse invloed in Indo-China.... Alsmaar Dien Bien Phoe is ge lukkig nog niet gevallen. Telkens hoort men nabij Hanoi schieten, om dat buitenposten rond de stad bij ver rassing worden geattaqueerd door Vietminh-lieden. In de stad zelf zijn de vitale punten speciaal beschermd en versterkt. Intussen meent men, dat het nog wel enige dagen zal duren, aleer de Vietminh een nieuwe grote aanval zal doen op Dien Bien Phoe. Zo omstreeks het begin van de conferentie te Ge- nève zal vermoedelijk de aanval star ten. Dat past in de Oosterse denkwijze, die bij het begin van een conferentie een zeker spectaculair vertoon ver langt. Men meent, dat zoiets indruk maakt en dat men zich daardoor in een goede positie kan manoeuvreren voor de onderhandelingen. Inval in Amsterdams speelhol". De Amsterdamse politie heeft een inval gedaan in een hoofdstedelijk gension, waar roulette werd gespeeld, m de speeltafel werden negen per sonen aangetroffen: de kamerver- huurster, de bankhouder en zeven gewoontespelers. De bankhouder en de pensionhoudster, die nog nooit met de politie in aanraking zijn ge weest, bevinden zich nog in hechte nis. De zeven spelers, tegen wie pro ces-verbaal werd opgemaakt, ziin na verhoor vrijgelaten. De rechercheurs hebben de roulette, laken fiches en een bedrag van bijna honderd gulden in beslag genomen. Feuilleton door MARGARET MALCOLM 42 Zonder te letten op haar protesten, sloeg hg de armen om haar heen, drukte zijn lippen op de hare en smeekte andermaal: „ivom, lieveling, vergeef me, alsjeblieft! Geef me nog een kans!" Een ogenblik dacht hij, dat ze voor die aandrang zou bezwijken, maar toen weerde ze, met haar anden te gen zijn borst, hem af. „Waarom, Nick, waarom?" vroeg ze buiten adem. „Waarom?" Opnieuw moed vattend, keek hij haar lachend in 't naar hem opgeheven gezicht. „Omdat ik je lief heb! Omdat ik zonder jou niet kan leven!" Even leek het of de tijd was blijven stilstaan, maar toen bevrijdde ze zich snel en soepel uit zijn armen. „Neen, Nick! Neen!" klonk het hem in de oren. „Maar waarom niet?" Hg was zo op het punt van slagen geweest en nu stond hij er slechter voor dan ooit. „Hoor eens, lieve schat", bedelde hg nogmaals, „wees toch niet bang. Ik zal je leren, mij lief te hebben... Maar Serena schudde het hoofd op een wijze, die hem weinig hoop liet. „Neen, dat zul je niet kunnen", sprak zè met een afwezig klinkende stem: „Het is te laat!" HOOFDSTUK IX. „Te laat?" herhaalde Nick snel. „Wat bedoel jeIs er... is er soms een ander?" „O, neen", antwoordde Serena op een toon, alsof de idee alleen haar reeds afschuw inboezemde. „Er zou nooit een ander kunnen zg'n". „Wat betekent dit alles dan?" vroeg Nick, zich moeite gevend, niet on geduldig te schijnen. „Je zegt, dat er niemand anders is en toch zou het te laat zijn. Ik moet zeggen, dat ik er niets van begrijp". „Heus niet?" hernam ze dof. „Het is toch heel eenvoudig. Je zei, dat je me zou leren, je lief te hebben, maar dat kun je niet, omdat ik... dat al lang geleden geleerd hèb". „Serena!" riep hij ongelovigouoteg „Serena!" riep hij uit, haar ongelo vig aanstarend. Toen lachte hij op nieuw, maar ditmaal van vreugde en triomf. „O, kindlief, je hebt me zo aan 't schrikken gemaakt. Ik geef toe, dat ik het verdiend heb, maar toch..." „Je begrijpt het nog altijd niet", sprak ze zacht, terwijl ze zijn gretig uitgestoken armen ontweek. „Ik hdd je lief, maar... nu niet meei\ Het is uit! En daarom weet ik, dat je mij geen liefde kunt leren. Liefde die ver moord is, kun je niet weer tot leven wekken". Nick staarde haar aan met een blik, waarin een begin van begrijpen lag opgesloten. „En neb ik jouw liefde vennoord? vroeg hij hees. Ze knikte toestemmend. „Het spijt me Nick", zei ze hulpe loos, „maar zo is het nu eenmaal. Het is gebeurd op dezelfde manier als verliefd worden; je kunt er nu een maal niets aan toe- of afdoen. En dus..." „Maar er moet toch iets..." begon hij, doch ging niet verder, want in eens drong Het tot hem door, dat niets wat 'ng zei, haar van houding zou doen veranderen. Hij las het in haar ogen. Die ogen, welke als hg zich vroeger de moeite had gegeven, er in te lezen hem haar geheim reeds lang zouden hebben onthuld, maar nu aan een vreemde schenen toe te be horen. „Wat wil je, dat lk doen zal?" vroeg hij tenslotte. „Er valt niets te doen", antwoordde ze. „Behalve dan mg alsjeblieft hier met rust te laten. Ik ben nu heel ge lukkig". „Gelukkig? Werkelijk gelukkig?" Ze sloeg haar ogen neer. „Niet... on gelukkig", verbeterde ze. „Het is hier zo vredig en rustig". en rust! Die zijn goed voor oude men sen na een leven vol moeite en strijd, maar jij hebt je leven nog voor je!" „Ik wens nergens anders te leven dan hier", hield ze koppig vol. „Ik wil opnieuw beginnen... Niemand hier weet, dat ik getrouwd ben". Hg nam haar hand in de zijne en raakte haar van ringen ontdane vin ger aan. Dit overtuigde hem meer aan alles wat ze had gezegd, hoezeer ze het meende en hg werd er angstig onder. Wanhopig zocht hij naar mid delen, welke dan ook, om haar te overtuigen, dat ze bg hem terug moest komen. „Wat zouden je grootouders wel zeggen, als ze wisten, dat je ge trouwd bent en hen dus hebt bedro gen?" vroeg hjj. Serena rukte haar hand los en zei met een stem, waarin vrees en toorn om de voorrang streden: „Als je hun dat vertelt, kan er nooit enige kans zijn..." Met de uiterste inspanning wist hij zich te beheersen. „Neen, dat was een lelijke streek van mijn kant", gaf hij toe. En liet er toen eensklaps op volgen: „Je min acht me zeker diep, nietwaar, Sere na?" Ze maakte een afwerend gebaar. „Dat is de kwestie niet", zette ze aarzelend uiteen, „maar wel, dat er hoe zal ik het zeggen? niets meer over is. Ik zei het immers al: het is dood. Ik voel... neen, ik voel niets; ik wil alleen vergeten. Verge ten, dat we elkaar ontmoet hebben en met elkaar trouwden. Het spijt me, Nick", ging ze voort, terwijl ze haar ogen weer naar hem opsloeg, „maar zó is het nu". „Juist", zei hij langzaam, de schou ders ophalend. „Dat is dan dat! Ik kan niet zeggen, dat ik het je kwalijk neem. En als het je misschien troost, wil ik er bijvoegen, dat je je terdege hebt gewroken. Omdat... om dat ik het niet zal kunnen verge De sombere toon, waarop hij woorden had geuit, verschrikte Sere na. Uit die toon had geen zelfbeklag geklonken, maar slechts de grimmige verzekering, dat hij de waarheid sprak. „Het spijt me..." begon ze opnieuw en Nick, haar nieuwsgierig aanzien- hem echter dadelijk in de rede en zei met ongeduldig gebaar: „Wat hebben jij en ik er aan, dat je je nu onge lukkig voelt? Probeer me liever te vergeten, Nick; dat zal beter zijn." Even flitste iets als wrange humor in zijn blik. toen hij antwoordde: „Ik moet je eraan herinneren, hoe je me nog pas verteld hebt, dat je zulke dingen als verliefd of niet meer ver liefd zijn, niet kunt dwingen. Maar goed, Serena, maak je geen zorgen. Ik ga nu heen... je zult de rust heb ben, die je begeert". Ze zweeg en hij keerde zich om. Toen, plotseling riep ze hem terug. „Nick... het stuk! Ik heb zeker al les voor je bedorven, is 't niet?" „Integendeel", zei hij zo onverschil lig alsof 't hem niet aanging. „Het stuk zal een daverend succes worden en grotendeels door jouw toedoen. Jankin blijft het mee-financieren, Corinna is uitgeschakeld en we heb ben voor de hoofdrol een vrouw ge vonden, die kans heeft, in één slag een ster van de eerste grootte te wor den!" „Dat doet me plezier!" riep ze, maar ondanks de klank van oprecht heid in haar stem, zei hij, hees la chend: „En mij daarentegen laat het volkomen koud!" Waarna hij zonder nog eens om te kijken, heenging. Enkele uren later trad hij zijn flat ii-i—jpen hadden hol trappen en toen binnen. Zijn voetstappen hadden hol sreklonken op de kale trappen en toen het licht aandraaide, herinnerde hij zich hoe vroeger Serena's l tige gezichtje over de leuning haa ge gluurd, om hem tijdig te kunnen Be groeten. Zijn lippen trilden bij die herinnering. Het was een kille avond, te vroeg om reeds een voorloper van de herfst te zijn en toch met een herfst achtig tintje. Nick deed echter geen moeite om het electrisch kacheltje aan te steken, maar liet zich luste loos in een stoel zinken. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 6