Kleine verschuiving in de Zeeuwse Staten Maar stembiljetten verrieden soms „innerlijke stormpjes" ii van de Arbeid won de Partij zetel van de Middenstandspartij Kleine partijen kregen geen voet aan de grond STATENVERKIEZING WIERP TE ZIERIKZEE SCHADUW VOORUIT. CIRCO ESPANA VERRAST MET TOPPRESTATIES Com en Zeeuwse burgemeesters brachten hun stem uit DONDERDAG 22 APRIL 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Een uiterst minieme verschuiving heeft de Statenverkiezing in Zeeland {gehad voor de samenstelling van de. Zeeuwse Staten: de zetel van de Mid denstandsparty, welke party ditmaal geen lyst had ingediend, ging naar de P.v.d.A. Voor het overige echter bleef de samenstelling der Staten gelijk, hetgeen tevens inhoudt, dat de kleine partyen, de C.P.N., het Gereformeerd Politiek Verbond en de Katholieke Arbeiderslijst, geen voet aan de grond kregen. De nieuwe samenstelling van de Staten is nu alsvolgt: P.v.d.A. 12 (vorige maal 11), K.V.P. 9 (9); CJï.U. 8 (8); A.R. 6 (6); V.V.D. 3 (3); S. G.P. 4 (4). In aantal stemmen en percentages was de uitslag als volgt: stemmen percentages 1954 1950 1954 1950 P.v.d.A. 40.562 33.703 28.1 24.6 K.V.P. 28.670 26.326 19.8 19.3 C.H.U. 25.428 25.518 17.6 18.7 A.R. 19.977 19.807 13.7 14.4 V.VJD. 12.393 11.680 8.6 8.5 C.P.N. 818 1.182 0.5 0.8 S.G.I». 12.848 12.922 8.9 9.4 Ger. P.V. 1.272 955 0.8 0.7 Kath. Arb. 2.215 1.5 Het totaal aantal uitgebrachte geldige stemmen bedroeg dit keer 144.183, by de Statenverkiezingen in 1950 136.919. Er waren 42 zetels te verdelen, waardoor de kiesdeler kwam op 144.183: 42 is 3432,9. Wanneer men deze kiesdeler op de verschillende lyst-totalen deelde, betekende dit, dat de P.v.d.A. in eerste aanleg de be schikking kreeg over 40.562 3432,9 of 11 zetels; de K.V.P. over 28.670 3432,9 of 8 zetels; de C.H.U. over 25.428 3432,9 of 7 zetels; de A.R. over 19.977 3432,9 of 5 zetels; de V.V.D. over 12.393 3432,9 of 3 ze tels en de S.P.G. over 12.848 3432.9 of eveneens 3 zetels. Daardoor waren er in totaal 11 8 7 5 3 3 of 37 zetels. Er bleven nog 5 zetels te verdelen. Voor deze verdeling moest het stelsel van de grootste gemiddelde worden toegepast, hetgeen betekende, dat moest worden berekend het ge middeld aantal stemmen per zetel, dat de verschillende partijen na toe kenning van een restzetel zouden hebben. Deze gemiddelden waren al dus P.v.d.A. 3380. K.V.P. 3185, C.H. U. 3178, A.R. 3329, V.V.D. 3098 en de S.G.P. 3212. Dit hield in, dat do eerste restze tel naar de P.v.d.A. ging, die daar door een nieuw gemiddelde kreeg van 3120. De tweede restzetel was voor de A.R., waardoor het nieuwe gemiddelde van deze party op 2853 kwam. Restzetel nummer drie ging naar de S.G.P., welke partij een nieuw gemiddelde kreeg van 2569. De vierde restzetel was voor de C. H.U., die een nieuw gemiddelde kreeg van 2825, zodat tenslotte de laatste restzetel bestemd bleek voor de K. V.P., die van de overgebleven ge middelden het hoogste had, namelijk 3185. De eindverdeling luidde dus: P.v.d. A. 12; K.V.P. 9, C.H.U. 8; V.V.D. 3 en S.G.P. eveneens 3 DE ZETELVERDELING. Voor de meeste partyen leverde verdeling van de zetels geen moeilijk heden op. In alle kieskringen had de P.v.d.A. dezelfde eerst* 12 candida- ten ingediend, welke candidaten daardoor gekozen werden. Voor de C.H.U. was de situatie gelijk, zodat de eerste candidaten van de C.H.U.- lyst lid van de Staten werden. Ook bij de Ant*Revolutio.nnairen en de Staatkundig Gereformeerden deed zich deze situatie voor, respectievelijk met 6 en 4 candidaten. Anders was het evenwel bij de K.V.P., waar in de kieskringen Sluis en Hulst andere lijsten waren inge diend dan in de kieskringen Middel burg, Vlissingen, Goes, Tholen en Zierikzee. Er moest daarom de lijst- kiesdeler worden bepaald, die op 28.670 9 of 3185,5 kwam. Zes maal ging deze lystkïesdeler op in he aantal stemmen van de K.V. P. in de kieskringen Sluis en Hulst, waardoor er in eerste aanleg zes can didaten uit deze kieskringen geko zen werden. Voor de overige kieskrin gen was dit twee. Eén zetel diende nog verdeeld te worden, waarby bleek, dat de „eilanden" het gootste overschot hadden zodat deze ene zetel bestemd was voor een candidaat uit deze kieskringen. Voor de V.V.D. waren de kieskrin gen Middelburg en Vlissingen gecom bineerd, evenals Tholen en Goes. In Zierikzee, Sluis en Hulst waren af zonderlijke lijsten ingediend. De lijs ten ingediend. De lijstkiesdeler was 4131 (nl. 12.393 3) die echter door geen enkele lijst werd gehaald. Daar door werd de verdeling vrij eenvoudig het hoogst aantal stemmen was be haald in de kieskringen Middelburg/ Vlissingen, namelijk 3158. daarna volgden Tholen/Goes met 3308 en ten- slotte Zierikzee met 2527. De eerste drie candidaten van deze lijsten werden daardoor gekozen. Uit bovenstaande berekening, die zeer voorlopig is en geen rekening houdt met voorkeurstemmen enz., blijkt dat gekozen zijn: PvdA: L. P. van Oorschot, Vlissin gen, mr. A. J. van der Weel, Middel burg, C. Hamelink, Axel, mr. H. B. Bouwman, Goes, mevrouw E. J. van den Broecke-de Man, Aardenburg, A. H. Vermeulen, Dreischor, J. L. Lukaart, Goes, L. F. du Bois, Ter- neuzen, jhr mr. T. A. J. W. Schorer, Middelburg, J. S. Visscher, M. J. van Poelje, Vlissingen, Z. C. Salomé, Kortgene. K.V.P.: mr. A. J. J. Mes, Heinkens- zand, C. Verdonk, 's Heer Arendsker- ke, A. L. S. Lockefeer, Hulst, E. J. van Ruymbeke, Nieuw-Namen, P. M. Vercauteren, Nieuw-Namen, J. M. A. C. van Dongen, Aardenburg, C. van Bellegem, Aardenburg-Eede, ir. G. M. Dikötter, E. Vader, Vlissingen. Feltz, Middelburg, A. H. S. Stemer- ding, Oost- en West-Souburg, A. Koster, Zaamslag, C. F. van der Peyi, Goes, M. den Boer, Haamstede, G. J. de Waal, Schoondijke, G. P Leendertse, Kamperland. A.R.: A. Schout, Vlissingen, J. Hommes, 's Heer Arendskerke, A. A. van Eeten, Nieuwerkerk, A. I. Cats- man, Aardenburg, P. Meliefste, P. Boudeling, St. Philipsland. V.V.D.: J. L. Verhagen, Vlissingen, P. Heering, Zierikzee, mr. J. F. G. Schlingemann, Zierikzee, Goes. S.G.P.D. Kodde. Zoutelande, C. Boender, Tholen, A. S. Wisse, Waar de, H. Flikweert, Nieuwerkerk. In Vlissingen zou P.v.d.A. een raadszetel winnen In Zierikzee bestond voor de Sta tenverkiezingen wat meer dan norma le belangstelling, hetgeen wellicht ver klaard kan worden uit Het feit, dat men in deze gemeente in Juni ook een nieuwe raad zal moeten kiezen. Wan neer men de uitslag van gisteren in Zierikzee zou gebruiken voor het be rekenen van de samenstelling van de raad, zou het volgende resultaat te voorschijn komen: P.v.d.A. 4 zetels (huidige raad 4), K.V. P. 2 zetels (1), C.H.U. 1 zetel (2), A.R. 3 zetels (3), V.V.D. 3 zetels (2). S.GP. geen zetel (0). Veel betekenis heeft deze berekening overigens niet, daar straks bij de raadsverkiezing geheel andere facto ren en wellicht persoonlijke sympa thieën en antipathieën een rol zullen spelen. Bovendien zullen dan nog eni ge plaatselijke groeperingen mee doen: de Middenstandspartij, die in de hui dige raad één zetel bezet en waar schijnlijk ook de groep „Het roer om". Tenslotte is het ook niet uitgeslo ten, dat de A.R. en S.G.P. weer met een lijst zullen uifkomen. Wanneer de verkiezingen van Woens dag voor de raad Vlissingen hadden gegolden, zou de P.v.d.A. van 11 op 12 zetels zijn gekomen ten koste van de C.H.U., die van 3 op 2 zou komen. In Middelburg zou de raad geen ver andering ondergaan hebben terwijl de vergelijking voor Goes moeilijk is, doordat de Middenstandspartij zitting in de raad heeft. CIRCUS ZOALS NEDERLAND HET NIET KENT Danskunst een groots onderdeel van het programma Het was lang niet vol in het Circo Espana, dat gisteravond in Vlissingen zyn openingsvoorstelling gaf, maar men kan er van verzekerd zijn, dat het de volgende avonden aanzienlijk drukker zal zijn. Wanneer het althans waar is, dat de faam van een werkelyk eerste-rangs programma zich als een lopend vuurtje verspreidt. Een eersterangs programma brengt dit Spaanse circus inderdaad, een circusprogramma, zoals Nederland het niet kent. Charme, gratie en een weelde aan kleuren in de styvolle Spaanse costuums, alsmede een bijzonder beschaafd cachet in ieder nummer waren karakteritiek voor dit gehele programma. de Nederlandse circusstijl niet ge woon, Maar Frans Mikkenie genoot Toen het Nederlandse circus Frans Mikkenie in 1949 een tournee door Spanje maakte, kwamen de Span jaarden in dichte drommen: zij waren UITERLIJK IN RUST EN VREE 's-Heer-Abtskerke won dit jaar de „uitslagen-wedstrijd" Zeeland is uiterlijk in alle rust en vreê ter stembus getogen om zich via de bekende biljetten uit te spreken over de nieuwe samenstelling van het provinciaal bestuur. Uiterlyk, want innerlyk bleken er zo hier en daar nog- m al wat stormpjes te woeden, hetgeen dan tot uiting kwam op (daardoor Wl 1 O O O ut o verknoeide) stembiljetten. lil 1 öuClI 15? "X In Middelburg en Vlissingen waren er lieden, die „alle partijen" in nog- al on-parlementaire bewoordingen weinig goeds toewensten, waarby één Vlissinger een gunstige uitzondering maakte, door uit een populaire radio rubriek te citeren. Zijn commentaar was naraelyk: „Niet op reageren Le na"En dat was, vergeleken met vele andere commentaren, vrij netjes! Met aandacht Met grote aandacht volgden intus- geheel Zeeland hun Pl hadden over het algemeen is er regelmatig gestemd, al lag in sommi ge steden liet accent op de morgen uren én in de voormiddag kwamen op onze redactiebureaux de eerste uitslagen binnen. Dit jaar met de Bevelandse gemeente 's Heer-Abts- kerke aan de kop! om kwart over 5 kwamen de uitslagen uit deze ge meente binnen, onmiddellyk gevolgd door een uit vroeger jaren bekende kampioen op stemgebied, Ritthem, dat zich te 17.20 uur meldde. Nieuw- vliet in Zeeuwsch Vlaanderen werd derde, met .,als tijd" 17.21, vrijwel gelijk dus met Ritthem. Na half zes volgden de uitslagen elkaar snel op en tegen half negen lieten nog slechts als hekkesluiters op zich wachten Hulst, Bi'eskens en Zonnemaire, waarbij Zonnemaire de eer van aller laatste (ca. 8.45) voor zich opeiste.. bureaux en uitsTagenposten in Middel burg, Vlissingen, Goes, Terneuzen, Oostburg en Zierikzee het verloop van deze verkiezingen. Naarmate het avonduur evenwel vorderde, vermin derde ook het aantal belangstellen den, hoewel met name in VÜssingen de bulletins nog lang „trekpleisters" bleven voor de voorbygangers. Bloemlezing Een korte bloemlezing uit het pro za op stembiljetten: In Middelburg: „Ik stem hier nooit meer. Kwam drie maanden geleden naar Middelburg en heb nog geen werk" In Vlissingen: „Geen een van al len" en: „Ik blijf tevrêe, ik doe niet mee" Verstrooide echtpaar... Stad en platteland Verstrooidheid heeft by het uitbrengen van hun stemmen twee echtparen parten ge speeld. In Goes deed een echt paar hardnekkig moeite om een tot stembureau ingericht schoolgebouw binnen te drin gen, maar de pogingen liepen op niets uit. Hetgeen niet te verwonderen was, want deze echtelieden ondernamen die po gingen Dinsdag 20 April, een dag te vroeg Te laat daarentegen en dat was onherstelbaar! was een Vlissings echtpaar, dat zich om kwart over zes aan een stembureau meldde. De oor zaak? Verhuisdrukte, waar door de stemplicht er by inge schoten was. Onder het motto „volgend maal beter" keerden man en vrouw weerom...... In Middelburg was ook een dich- terlyke geest ter stembus gegaan, die, wellicht geïnspireerd aoor de P.Z.C.-limmenck-prijsvraag, z'n gevoelens aldus vertolkte: „Woon achtig in Noord, moet stemmen in Zuid Wel economisch, z'n hel der besluit"! Overigens meldde een Middelburgs stembureau nog de volgende bijzon derheid: „Er kwam hier een pikzwar te neger binnen" Klep dicht Tenslotte kende men aar. het stem bureau Oostkerkplein in Middelburg nog enige benauwde ogenblikken, toen de klep van de stembus dicht viel! Er moest in allerijl een sleutel met de zynen" zózeer in Spaanse cir cussen, dat hij onmiddellyk besloot een Spaanse circusrevue naar Neder land te brengen. Dat heeft heel wat voeten in de aarde gehad, maar het is dan toch gelukt en Vlissingen is de tweede plaats in Nederland, waar men van de Spaanse prestaties Kon genieten. Bergen op Zoom was de eerste. Veel gevarieerder, dan in de meeste circussen is het programma, dat het Circo Espana brengt en bovendien: alles speelt zich niet in een arena af, maar op een toneel en ook dit is na tuurlijk een verschil m«t de circus- vorm, die wy kennen. Maar variatie en toneel zouden natuurlijk niets be tekenen, als de kwaliteit niet buiten gewoon goed was. En kwaliteit is er zonder uitzondering in het Circo Es pana. Geen nummer of het staat bo ven de middelmaat en veelal wordt een niveau bereikt, dat men zich nau welijks hoger kan denken. DANSKUNST Bijzonder opvallend was in dit top- programma wel het Barcelonaballet. Het opende het programma met een Groet uit Spanje en gaf later een voortreffelijke instrumenten-inmita- tie „De dansende instrumenten". Ook het na de pauze gedanste Junglenum mer was van prima kwaliteit, maar het meest hebben de Spaanse danse ressen het publiek toch wel verbluft met „Sinaasappels uit Valencia", dat feheel op ballen werd gedanst, waar- ij met de ballen de ingewikkeldste figuren op het toneel werden beschre ven. Uitstekend van drill, maar aller minst levensloos, in tegendeel zéér artistiek bleek het dansen van het Barcelonaballet, dat na ieder optre- werd. Het sinaasappelnummer ver diende het alleen al: het kostte twee jaar oefening! Naast het ballet was er nog meer danskunst Rosi en Rob brachten een op het stadhuis gehaald worden, maar zelfs toen was het incident nog niet gesloten, want de werking van een stembusslot bleek nogal myste rieus en nadat de klep geopend was. viel dat hardnekkige ding nogmaals dichtHet euvel is tenslotte toch verholpen, zodat de kiezers hun kostbare stemmen niet behoefden „op te zouten" Gelukkig maar, want dat is ook ditmaal niet de bedoeling geweest! dat verrassend goed bedach' het nummer Bolero bracht een keur van oude en moderne Spaanse dansen terwijl Laura Donoso een boeiende vuurdans ten tonele voerde. ACROBATIEK EN DRESSUUR Meen echter niet, dat de liefheb bers van gewone circusnummers niet aan trek kwamen! José Conde de Valadolid, een echte Spaanse graaf, presenteerde een tygernummer, dat de vergelijking met net beste van wat vroeger op dit gebied zag kan doorstaan. Mercedes y sus Perros speelde het klaar om een keurtroepje musicerende honden te doen optre den en Pedro de Valencia kwam met een tweetal uitstekende paardennum- mers voor den dag. Het was inder daad „hoge schoor' en de vrijheids dressuur was onberispelijk. Ook de acrobatiek ontbrak niet. Adembenemend was het optreden der Las Arisar waarby een trapezewerk ster het klaar speelde om hangende aan haar tanden op haar voeten een tweede trapeziste te balanceren! The Skipping Baby's lieten kranige par- terre-acrobatiek zien. Er kwam aan de variatie geen ein de. Joaquin Calvo kreeg daverend applaus als zingende toreadoor, Nati Mistral veroverde aller harten met haar prachtige alt. Erta Frankel liet marionettenkunst zien zonder dat, zoals in Nederland steeds het geval is, de draden, waarmede de poppen bewogen worden, ontzichtbaar wa ren, Roman Bait bleek een kunst wielrijder van de bovenste plank en jongleerde en balanceerde op één fietswiel alsof hy op de begane grond stond. En dan waren er tenslotte na tuurlijk de clownnummers, de enige, die met door Spanjaarden werden uitgevoerd, maar door Belgen. Zy warén goed* en het publiek heeft er zeer hartelijk om gelachen. Er werd In een bewonderenswaar dig tempo gewerk met begeleiding van een uitstekend circusorkest en uit dit alles blijkt wel over duidelijk, dat het Circo Espana inderdaad iets zeer bijzonders brengt, een combinatie van revue en circus, die van de eer ste tot de laatste minuut boeide en een bezoek tot een genotvolle avond maakt. Frans Mikkenie zal met dit experiment ongetvvyfeld succes boe ken in Nederland. Limburgers tegen de Zondagswet De Limburgse Federatie van Vereni gingen voor Vreemdelingenverkeer (L.F.V.V.) heeft er bij de minister van Binnenlandse Zaken op aangedrongen de werkingssfeer van de Zondagswet nog verder te beperken en wel zoda nig. aai traditionele optochten, optoch ten met folkloristisch karakter, en al le gebruiken en gewoonten, die voort komen uit de volkstraditie toegestaan zijn. Door het verlenen van de onthef fingsbevoegdheid aan de burgemees ters zou aan dit verlangen kunnen worden voldaan. Het bestuur der L.F. V.V is van mening, dat het achterwe ge blijven .van maatregelen die de wer kingssfeer van de Zondagswet in bo vengenoemde zin beperken ernstige gevolgen zou hebben. De recreatiemo gelijkheid vooral van de arbeidende bevolking in Limburg zou ernstig wor den geschaad. MIDDELBURG VLISSINGEN TERNEUZEN ZIERIKZEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5