Zeeuwse Almanak VRACHTAUTO RAMDE MUUR EN STORTTE OP SPOORLIJN REXALC0 (2) ALGEMENE VERGADERING VAN „SCHUTTEVAER" JIMMY en de Bende van Bolletje Bink iK Cbefarine,4 Agenda 2 PROVIN Cl ALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 22 APRIL 1954 MILITAIR NAM STUUR OVER.. Chauffeur zwaargewond. In do vroege ochtenduren van Don derdag is naby Bergen op Zoom een zware vrachtauto, op dat ogenblik bestuurd door de militair N. P. uit Hansweert, door een stenen borstwe ring van een brug gereden en op de circa l/2 meter lager gelegen spoor lijn gestort. De militair P. en zijn meisje, mej. Van G.t eveneens uit Hansweert, werden licht gewond. De chauffeur van de auto, afkomstig uit Krimpen aan de IJssel, werd zwaar gewond. De auto, toebehorend aan een ex peditiefirma uit Krimpen aan de IJs sel, kwam uit de richting Roosen daal, in welke plaats de muitair en zijn meisje van de chauffeur een lift hadden gekregen. Kort daarna bood P. aan het stuur van de (vermoeide) chauffeur over te nemen, hoewel hy zoals later bleek niet in het be zit was van een rijbewjjs. Nabij Ber gen op Zoom maakte P. bij het na- KERKNIEUWS Ds. E. L. Nauta 80 jaar Vandaag viert ds. E. L. Nauta, oud- legerpredikant te Wassenaar zijn 80- stë verjaardag. Ds. Nifuta werd 22 April 1874 uit een onderwijzersgezin te Leeuwar den geboren, bezocht het stedeiyk gymnasium in de Friese hoofdstad en studeerde vervolgens aan de Ryksuniverfinéit te Leiden. Nadat cand. Nauta in 1896 door het Pro vinciaal Kerkbestuur van Overijs sel was toegelaten tot de Evangelie bediening in de Ned. Herv. Kerk, werd hy 26 September van het daaropvolgende jaar (1897) te Ka pel Avezaath (classis Tiel) in het ambt bevestigd. Daarna stond de jubilaris achtereenvolgens nog te Noordgouwe 18991903; Den Hel der 1903—1906; Dokkum 1906—1909; Veendam 19091910; Oenkerk 1910 1914 en te Warfhuizen (classis Winsum) 1914'1919. Deze zijn ze vende en laatste gemeente diende de jarige tot 1 Januari 1920, toen hem in verband met zyn benoeming tot leger-predikant in algemene dienst eervol ontslag met de bevoegdheid- van emeritus werd verleend. Ruim 19 jaar is ds. Nauta werkzaam ge weest als leger-predikant in het Eerste Gewest met als standplaats Leiden, en kreeg met ingang van 30 April 1939 op 65-jarige leeftyd eer vol ontslag. Tydens zyn verblijf in Nocrdgou- we was ds. Nauta mede een van de oprichters van het ziekenhuis voor Schouwen-Duiveland. In 1932 be loonde de regering de verdiensten van ds. Nauta met hem te benoe men tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Ds. W. J. van Elden overleden Te Haarlem is in de ouderdom van 66 jaar"overleden ds. W. J. v. Elden, emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds. v. Elden werd in 1888 te Rijssen geboren, waar zijn vader predikant was. Hij bezocht het Chr. gymnasium te Utrecht en studeerde aan de R. U. aldaar.r In 1914 werd hij candidaat in Zeeland en was vervolgens tot 1915 hulpprediker te Hengelo (O.). 9 Januari 1916 bevestigde wijlen dr. J. H. Gunning JHzn. hem te Zoel- mond in zijn eerste gemeente, waaraan ds. v. Elden zich verbond sprekende over Openb. 8 10. In 1918 vertrok hij naar Terkaple om in 1922 te Heerase zijn intrede te doen. In 1926 werd hij predikant te Aalsmeer en in Septem ber 1931 deed hij intrede te Haarlem, waar hij is werkzaam geweest tot aan zijn emeritaat dat hem 1 Mei van het vorig jaar eervol verleend werd. deren van een verkeersgeleider een merkwaardige manoeuvre, waarop de chauffeur van de expeditiefirma nog trachtte in te grijpen. Het was echter al te laat, de zware auto ramde een stenen borstwering en stortte vervol gens op de spoorbaan. Het voertuig, aat op zyn kop kwam te liggen, werd volkomen vernield. Een surveillerend agent van politie, die de klap van de botsing had gehoord, kon eerste hulp verlenen. De militair en zyn meisje, die licht gewond werden, hadden kans gezien de cabine te verlaten. De zwaargewonde chauffeur moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. P. en mej. Van G. zyn verhoord. De spooriyn is ongeveer twee uur versperd geweest, waardoor de post trein van 4 uur naar Zeeland vertra ging ondervond. Rookt U hall-zware shag? VAN &2win TOT Ondanks het vrij koude weer voor de tyd van het jaar. heerste er de laat ste dagen in Hansweert weer een ge zellige drukte. De traditionele Paas- kermis met auto-scooter, draaimolens, kramen ter versterking van de inwen dige mens en vele andere attracties zorgden er voor, dat velen de neus OP 21 APRIL Vandaag is de onzekerheid dan weg genomen, is de rust weergekeerd in gemoederendie gisteren wellicht nog aan enige opwinding ten prooi waren. Weer is de drukte weggeëbd rond stem- en dagbladbureaux en de re sultaten van al die drukte kunt ge elders in deze krant vinden. Keurig voor u uitgestald. Ge weet weer voor een aantal jaren, wie uw belangen in de Provinciale Staten van Zeeland zullen behartigen en mocht het niet naar genoegen zijn, wél Herinner u dan de dag van 21 April 1954, die zonnige voorjaarsdag, toen ge voorzien van een oproepingskaart naar het stembureau zijt getogen, al waar ge eeii biljet ontving en alwaar ge een rood potlood mocht gebruiken. Dat potlood was toen uw wapen.' Het kon naar eigen inzicht gehanteerd worden en veel tegenstand ontmoette ge niet. De heren van het stembureau waren rustige lieden, die u geheel uw gang lieten gaan en de heren, die thans deel uitmaken van het provin ciaal bestuur waren evenmin lastig. Alleen hun namen stonden op een pa piertje en over die namen kon vrije lijk beschikt worden Op 21 April 1954. buiten de deur staken om op vrolijke wyze buitenshuis het Paasfeest te vie ren. CONTACTAVOND. De Christelijke jeugdverenigingen te Oosterland hielden dezer dagen een contactavond, welke een brede be langstelling genoot. Met voordracht, zang en muziek werd de avond door gebracht. Een opgevoerd tableau werd door de talrijke aanwezigen zeer op prijs gesteld. Ds. Radstake sprak een openingswoord. De avond werd beslo ten door mej. J. Rotte, die de mede werkenden dankte en met gebed ein digde. De Amsterdamse studentenkring „Sint Anna ter Muidenwelker ka mermuziekconcerten een zeer goede naam hebben, geeft Vrydag a.s. te Sint Anna ter Muiden een muziek avond. De door deze kring verzorgde avonden plegen door het Zeeuwsch- vlaamse publiek druk te worden be zocht. CAISSON WORDT VERWIJDERD. De werkzaamheden voor het vrü ma ken van de veerhaven te Kruiningen vinden gestadige voortgang. Zo zal Vrijdag omstreeks het middaguur de grote BX-caisson, welke met een ge deelte van de oude dyk dat thans wordt weggebaggcrd, een belemmering voor de doorvaart vormde, worden verwöderd. Advertentie VOOR UW ZIEKEN en HERSTELLENDEN is PLEEGZUSTER BLOED WIJN een bron van kracht en energie. Vraagt uw apotheek of drogist. Koninklijke onderscheiding Belgisch consul te Hansweert. De heer F. V. de Groof, Belgisch consul te Hansweert, is door de Ko ning van België begiftigd met het officierskruis van de Kroonorde van België. Dit in verband met zyn voor- treffelyke wyze van behartigen van de Belgische belangen voor de scheep vaart, vooral ook tijdens de storm ramp van 1 Februari 1953. Uitvoering Johannes Passion in Axel Onder buitengewoon grote belang stelling werd in de Geref. kerk van Axel een uitvoering gegeven van de Johannes Passion van Johan S. Bach. Vele Belgen waren naar Axel geko men om deze uitvoering bij te wonen. Het geheel stond onder leiding van Al- bert Delvaux, directeur van de mu- ziek-academie te Sint Niklaas (B.). Het koor bestond uit 75 zangers en zangeressen, het orkest uit 28 perso nen. De solisten-partijen werden ver tolkt door mevr. FernandaTassig- nion, sopraan, mej. J. Kesteloot, alt, Hovert Jansen, tenor, Albert Vercau- tereh, bariton en Jozef Vermeersch, bas. De heer P. C. Brakman bespeelde het orgel. De uitvoering was uitste kend verzorgd. Het geheel getuigde van een gedegen studie en het uitge voerde werd door de talrijke aanwe zigen zeer gewaardeerd. Onthulling monument oorlogsslachtoffers. Op de Noorderbegraafplaats te Vlissingen. Op de Noorderbegraafplaats te Vlis singen zal 4 Mei a.s. door de Commis saris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, een mo nument worden onthuld voor de VI is- singse slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog en in het bijzonder voor de slachtoffers van het bombar dement op Hr. Ms. kanonneer boot „Bulgla" en de „Luctor et Emergo" van de Provinciale Stoom bootdiensten. De plechtigheid zal om kwart over zeven des avonds aanvangen. Vrachtauto botste op stilstaande personenwagen Woensdagmiddag omstreeks drie uur ontstond op de rijksweg onder Krabbendijke een verkeersongeval. De langs de weg geparkeerd staande luxe auto van de heer Th. V. uit Krabben dijke, werd aangereden door een met fruit geladen vrachtauto van de fa. De H. uit Rotterdam. De luxe auto werd zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. OP 28 EN 29 APRIL A.S. Uitgebreide agenda. Woensdag 28 en Donderdag 29 April a.s. zal de Kon. Schippersvereniging „Scliut- tevaêr" te Amersfoort in het Berghotcl haar 105e alg. vergadering houden. Vit de zeer omvangrijke agenda blijkt, dat bij de verkiezing van hoofdbestuurs leden aftredend zijn de heren mr. W. A. van Dam, ir. E. Smit Fzn., en Jac. de Rijke Hzn. In de vacature Van Dam zijn candidaat de aftredende en G. v. Nicuwenhuizen, vrz. afd. Amersfoort. In de vacature Smit, die zich niet meer herkiesbaar stelt, volgen nade're gege vens. In de vacature De Rijke zijn candidaat de aftredende en Iz. Verschoor uit Bres- kens. Bij de ingekomen stukken, die behan deld zullen worden zijn o.m. de volgende voorstellen van afdelingen uit Zeeland of van andere afdelingen, waarvan hun voor stellen betrekking hebben op het scheep vaartgebied van Zeeland. Middelburg verzoekt toestemming voor nachtvaart in het Kanaal van Walcheren, indien de sluizen te Veere en Vlissingen eer zijn hersteld. Schouwen-Duiveland vraagt de bevoeg de autoriteiten tè verzoeken éen licht te' plaatsen op de. kop van de dam van Kijk. Uit te Yerseke of een boei te leggen. Daar tegenwoordig het verzenden mosselen bijna geheel over Yerseke gaat, spreekt het vanzelf, dat hier een drukke; scheepvaart is. Vanaf richting Wemeldin- ge is er naar de haven van Yerseke geen verkenning. Terneuzen verzoekt de ingang van de Noord te verlichten. St. Philipsland verzoekt er op aan te dringen het verblindend licht aan het eer ste veer boven Heusden af te schermen. I Schouwen-Duiveland wil een wettelijke! regeling tot afscherming van verblinden-! de straat- en fabrieksterreinverlichting langs de scheepvaart. Schouwen-Duiveland verzoekt beter toe zicht te Hansweert en te Wemeldinge' langzamer varen van de zgn. snel-, lopers om averij te voorkomen en te We-, meldinge een betere regeling te treffen Dor de in- en uitvaart. St. Philipsland verzoekt aan te drin gen op beter onderhoud van de Zeeuwse getijhavens, voornamelijk het verwijderen van ebslib en tijdig vlakken van de za ten in de havens van Borssele, Brouwers haven. Stavenisse en Zierikzee. Schouwen-Duiveland verzoekt vluggere bediening van de bruggen op het Noord- Holl. kanaal. Volgens de mosselvissers, welke veel door dit kanaal varen, geeft dit veel tijdverlies, daar men des nachts bij elke brug de bruggeman moet gaan roepen. Terneuzen wil de Rijkswaterstaat ver zoeken ook in de nachturen op de sluis Wemeldinge minstens door één man de wacht te laten doen. zoals ook dit. het ge val is te Hansweert. Middelburg wil betere meer-gelegenheid in de buitenhaven van Veere en de aanleg steiger aan de binnenzijde te verlengen, ook betere meergelegenheid in de bui tenhavens van de kleine- en mlddenslui- te Hansweert en Wemeldinge. t. Philipsland verzoekt het Kanaal door Zuid-Beveland verder te modernise ren en aan de remmingwerken, zowel bul ten als binnen, loopsteigers te maken. Breskens verzoekt het gebruik toe te staan aan binnenschepen van de reserve aanlegplaats der veerboten te Breskens. Terneuzen verzoekt steigers en rem- mingswerken te laten maken in liet Ka naal door Zuid-Beveland en op het Juli- anakanaal. Van St. Philipsland ligt er nog een ver zoek om, evenals de kustvaarders, de bin nenschippers vrij te stellen van het beta len van radiobelasting. Wijziging fruitveilingsdag De fruitveiling bij de veilingsvere niging „Kapelle-Biezelinge en Omge ving" zal met ingang van volgende week niet meer op Woensdagmiddag worden gehouden, zoals oorspronke lijk altyd gebeurde, doch op Dinsdag middag om half drie. De overige dagen zoals Maandag, Woensdag- en Vrydag zal dus uit sluitend groente worden geveild. LEZERS SCHRIJVEN Teleurstelling bij woningbouwverenigingen Bij de besturen van de Woningbouw- VJ> vereniging heerst grote teleurstelling n over de trage gang van za.ken by de vaststelling van de nieuwe normen van onderhoud en algemene onkosten voor de exploitatie van woningwet woningen. Reeds van 1945 af is door besturen van woningbouwverenigingen en door de Nationale Woningraad by de re gering aangedrongen op verhoging van de volstrekt ontoereikende nor men. Algemeen was de verwachting, dat met de laatste huurverhoging van Januari j.l. ook deze normen ver hoogd zouden worden. Tot heden ech ter is deze verhoging nog niet toe gestaan. Naar wordt vermoed, heeft het mi nisterie van wederopbouw en volks huisvesting wel zyn fiat aan deze ver hoging gegeven, doch bestaan er by het ministerie van financiën bezwa ren tegen een verhoging der normen voor die woningwetwoningen, waarop' de recente huurverhoging niet van toepassing was. Buitenlandse studenten bezochten Schouwen. In stadhuis te Zierikzee begroet door burgemeester. Het gezelschap buitenlandse stu denten, dat op net ogenblik in Zee land vertoeft, bracht gisteren een bezoek aan Schouwen-Duiveland. In het stadhuis van Zierikzee sprak bur gemeester jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije een kort begroetingswoord, waarin hij wees op de bijzondere moeilijkheden van het eiland en daar aan de wens verbond, dat b.v. over 10 jaar de resultaten van het her stelwerk overal te zien zullen zyn. Ir. M. de Vink, directeur van de Provinciale Planologische Dienst, hield vervolgens een inleiding over liet reconstructieplan, waarin hij in het kort de belangrijkste problemen van Schouwen-Duiveland belichtte en uiteenzette, langs welke wegen men zich de reconstructie van het gebied heeft gedacht. In het bijzonder be handelde ir. De Vink de kwesties van de gemeentelyke indeling, be vriezing van dorpskernen, de aanleg van wegen, herverkaveling, lana- schapsherstel, tram of bus enz. Spr. zeide het persoonlyk te betreuren, dat het provinciaal bestuur het ad vies van de reconstructie-commissie inzake de bevriezing van de dorps kernen in het Platte van Schouwen zeer waarschijnlijk niet zal overne men. Men wist daarmede, aldus spr.. een kans voor komende ge slachten betei'e kansen te scheppen. Ir. De Vink beantwoordde nog ver schillende vragen, die uit het gezel schap gesteld werden. In de middaguren werd onder lei ding van de heer P. van Beveren, gemeente-archivaris en van wika Klaassen, een tocht gemaakt naar Ouwerkerk en Nieuwerkerk. Advertentie Jonge moderne kiezen het ERRES 5-Sterren-toe»tel ERRES RADIO ruimtelijke weergave %n. 333.- R.S.Stokvis Zonen N.V. 56. Drie uur lang bleven Jlmmy en Karei Krukas het kasteel van de oude barones doorzoeken, maar wat zij ook vondengéén Jantien en géén Jackie. Ook van de inbrekersbende, die hier zijn hoofdkwartier had be trokken dat stond nu wel als een paal boven water werd niets meer terug gevonden. Jimmy was nog tweemaal naar de oude barones gegaan om haar met veel klem te vragen, wat zij nu wist van de rovers, die zich van haar huis hadden meester gemaakt, maar met de oude dame viel geen woord te wisselen. Zij 'teek Jimmy telkens vol afgrijzen aan en riep dan: .Scheer je weg, enge vent! Hoe durf je mijn slaapver- rek binnen te dringen. Bah. wat een manieren zijn datJimmy haalde dan maar zijn schouders op en zette samen niet Krukas zijn speurtocht door het kas teel voort. De zolders en de vliering kregen een beurt tot in alle hoeken en gaten en ook de kelders werden meter voor meter afgezocht. Alles was echter vruchte loosJimmy zei tenslotte tegen Karei Krukas op een vrij moedeloze toon: „Laten we maar weg gaan, Krukas. Behalve dat arme oude mens, dat haar zinnen niet meer bijeen heeft, bevindt zich in dit oude kasteel geen enkel ander levend wezen. De bende is er tijdig van door gegaan en de bandieten hebben vermoedelijk Jantien èn Jackie met zich mee genomen. Hoe ze dat in zo'n korte tijd hebben klaar gespeeld is mij een raad sel, maar het is nu eenmaal zo. Kom. laten we naar huis gaan. Ik wil eens op mijn gemak over deze duis tere kwestie nadenken". Padvindsters met zeilschip naar Hansweert. Donderdagochtend is in Dordrecht aangekomen het zeilschip „Termi- nistT', dat een groep Engelse pad vindsters uit Ramsgate aan boord heeft. De meisjes gingen per trein, naar Amsterdam en zouden vervol gens met het schip naar Hansweert varen. Van daaruit zullen ze weer naar Engeland zeilen. Deze zomer zal de „Terminist" nog enkele malen de Noordzee oversteken om Engelse padvindsters in de gelegenheid te stellen iets van Nederland te zien. 4 middelen in 1 tablet doen wonderen! Wanneer U zich onbehaaglijk voelt, doet een enkel tabletje Chefarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroem de geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. w Bosbrand bij Vrederust Gistermiddag omstreeks vier uur brak brand uit in de bossen van de heer Mathijssen, gelegen achter de stichting „Vrederust". Het vuur greep snel om zich heen. Brandweer, politie en vrywilligers be-' gonnen brandgangen te graven en ook de medewerking van de militairen van het garnizoen werd ingeroepen. Ruim een uur duurde de brand en vele jon ge dennen gingen verloren. Toen de militairen arriveerden was het vuur vrijwel geblust. De dicht bij deze brand gelegen uit gestrekte bossen van de Ned. Spoor wegen liepen door de gunstige wind richting geen gevaar. C.J.M.V. te Goes bijeen Zaterdag 24 April zal te Goes in het Schuttershof een C.J.M.V. jongens- binnendag worden gehouden van jon gensclubs van de Bevelanden en Tho- len. In de morgenbijeenkomst zal sa menzang worden beoefend onder lei ding van de heer Bijleveld. Voorts zullen enkele films worden vertoond. Het middagprogramma bevat samen zang onder leiding van de heer Bij leveld, morrisdans door de jongens- groep uit Hansweert, verhaalvertel- ling van de heer Vergers, muziek en zang door het mandolineorkest „To- vid<?' uit Yerseke en spelbeoefening „Het hangt aan de muur". MIDDELBURG. Vandaag Electro: „De slangenkuil", (18 jaar), 19 en 21.15 uur; Van Ben- them en Jutting: Schilderijen-expo sitie G. H. G. von Brucken Fock, 9 —18 uur. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: „De vader van de bruid", (alle leeftijden), 7 en 9 uur; Luxor: „Een vrouw in gevaar", (14 jaar), 8 uur; Concertgebouw: uit voering „Lichaamsontwikkeling", 8 uur; Kiviet: vergadering „Philateii- ca", 8 uur; hoek Paul Krugerstraat— Hobeinstraat: „Circo Espana". 8 uur. GOES. Vandaag Grand: „De vader van de bruid", (alle leeftijden), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2