PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Herstel van K.V.P. en groei van P.v.d.A. Moskou eist uitlevering van Wladimir Petrof Opmerkelijke verschuiving bij de Protestantse partijen BILT Uiterst rustige verkiezingsdag Kantlijn FEESTELIJKE DRUKTE IN CENTRUM VAN HOOFDSTAD. INDIA ZAL OP GEEN ENKELE UITNODIGING INGAAN Me; 197e Jaargang - No. 93 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. BaUintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 22 April '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent p«r •mm. Minimum p. advertentie 13. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» tmax. 8 regel») van 15 regels f l.—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adrea Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zlerikzee. N. Bogerdstr C 160. telef. 28. Ruim vyf millioen Nederlandse kiezers en kiezeressen begaven zich Woensdag- de meesten voor des middags één uur naar de stembussen om te stemmen voor de Provinciale Staten Zy hebben dat gedaan in alle rust. Van politieke hartstochten was althans uiterlijk geen spra ke. Het tellen van de stemmen geschiedde in een zo vlot tempo, dat reeds vroeg in de avond de verkiezingsresultaten provinciaal verzameld konden worden en men voorlopig kon vaststellen wie zouden behoren tot de 590 Statenleden, die Nederland rijk is. Dank zij het milde, zonnige voorjaars weer was de opkomst van de kiezers goed. De stemmenverdeling voor geheel Nederland was: Pv.d.A. 1.564.644 (29.4 pet.); KVP 1.680.788 (31.5 pet.); AR 569.284 (10.7 pet): CH 514.370 (9.7 pet.); VVD 467.504 (8.8 pet.);. CPN 283.344 (5.3 pet.); KNP 54.753 (1 pet.); SGP 116.225 (2.2 pet); GPV 38.195 (0.7 pet.); MP 7104 (0.1 pet.); SU 8902 (0.2 pet); KDB 7539 (0.1 pet.); Over. part. 14.032 (0.3 pet.) Totaal 5.326.634 (100 pet.). De berg heeft een muis gebaard! De enige verschuiving in de ze telverdeling der Zeeuwse Staten bestaat hierin, dat de zetel, die vori ge maal door de Middenstandspartij werd behaald, thans aan de Partij van de Arbeid toeviel. Alle andere partijen bleven, wat het zeteltal aan gaat, precies gelijk, al veranderden natuurlijk de personen hier en daar. Dit betekent, het ligt voor de hand, dat ook in de samenstelling van het College van Gedeputeerde Staten geen verandering zal komen, menselijkerwijs gesproken althans. Geen zetel winst voor de Christe lijk Historische Unie, geen zetel voor de Kath. Arbeiders Partij en geen ze tel winst voor de V.V.D., welke een aardige kans scheen te hebben op de vrijgekomen zetel van de Midden standspartij. Veel leven om niets, zou Shake speare zeggen. Maar dat neemt niet weg, dat er over de uij^ag toch wel een en ander te zeggen valt. De Partij van de Arbeid houdt de wind in de zeilen. Haar stern- mental steeg van 33.703 bij de Statenverkiezingen van 1950 tot 40.562, dat is byna 7000 meer! Berekent men de percentages, dan ziet men, hoe sterk deze party voor uit blijft gaan. In 1946 behaalde zij 21.8 in 1948 24,4 in 1950 24,56 tlians 28,1 Een gestadige groei dus, waarvoor de verklaring niet ver te zoeken is. Een goede propaganda, een scherp omlijnd programma en een regeringspolitiek, welke duidelijk het progressieve stempel draagt. De andere partijen kunnen daaraan een voorbeeld nemen? Slechts in één Zeeuwse kieskring ging het P.v.d.A.- stemmental achteruit: in Zierikzee. Hier spelen evenwel ramp en evacu atie een rol. Ook het totaal aantal uitgebrachte stemmen was lager, dan in 1950. Ook de K.V.P. won stemmen, rond 2300. Veel minder dus, dan de P.v.d. A. Maar het zeteltal bleef behouden. Intussen was er verlies in de kies kring Vlissingen, Sluis en Goes. De grote winst kwam uit de kieskring Hulst, waar het stemmental steeg van 13.138 tot 16.034! Hier deed de Kath. dissidente middenstandsgroep ditmaal niet mee, terwijl bovendien vele Belgen juist de laatste 2 jaar de Nederlandse nationaliteit verwor ven schijnen te hebben. Zij stemden kennelijk K.V.P. Wat de percentages aangaat, van 20 in 1946 en 19.40 in 1948, kwamen de katholieken in 1950 op 19.25 Ditmaal behaal de de K.V.P. 19.80 der stemmen. Er zit dus weer winst in, ondanks de activiteit van de K.A.-lijst (groep Schets). Beziet men de A.R. eh C.H. dan valt op, dat de stemcijfers bijna identiek zijn aan die van 1950. Dat is dus in wezen achteruitgang, want het aantal kiezers steeg. Een doorzetten van de „doorbraak" valt voor Zeeland hieruit af te leiden. Men mag aannemen, dat een aantal kie zers van Anti-Revolutionnairen en Chr. Historischen huize op de P.v.d. A. of de V.V.D. gestemd heeft. Wat de percentages aangaat, zij wijzen ook in deze richting. De C.H.U. daal de van 19,5 in 1946 tot 18.65 in 1950 en tot 17,7 in 1954>. De A.R. daalden van 14,9 in 1946 tot 14,41 in 1950 en 13,7 in 1954. De V.V.D. haalde geen zetel winst, maar bleef met haar percentage van 8.6 gelijk aan dat van 1950 (8.54 De 2.34 welke de Mid denstandspartij in 1950 behaalde, kwamen dus niet terug naar de V.V.D. De S.G.P. verloor aanhang. Haar Ïercentage liep terug van 9.44 in 950 tot 8,9 in 1954, Volkomen mislukt is het optreden van drie partijen De afgesplit ste K.V.P.-groep, de Katholieke Arbeiderspartij behaalde precies 1.5 der stemmen. Vermoedelijk is dit een bittere tegenvaller voor deze groep, die meende tenminste op één zetel te mogen rekenen. Nérgens waren ook de communis ten. Behaalden zy in 1946 nog 2,3 Wanneer we de landelijke resulta ten van de Statenverkiezingen 1954 be zien dan blijkt, dat de Pv.d.A. en de Kath. Volkspartij groei vertonen. De P.v.d.A., die bij de Kamerverkie zingen van 1952 totaal 29 pet. van de stemmen behaalde, kwam thans op 29.4 pet. De KVP op 31.5 pet. (28.7 pet.), de AR op 10.7 pet. (11.2 pet.), de CH op 9.7 pet. (8.9 pet.), de WD op 8.8 pet. (8.8 pet.), de CPN op 5.3 pet. (6.1 pet.), de Kath. NP op 1 pet. (2 pet.), de SGP op 2.2 pet." (2.4 pet.), het Ge- ref. Pol. Verbond op 0.7 pet (0.6 pet), de overige partijen behaalden te ver waarlozen percentages. De opmerkelijke vooruitgang van de K.V.P. laat zich tendele verklaren uit de achteruitgang van de K.N.P. (Wel- tergroep). STAD EN PLATTELAND Wanneer een scheidslijn getrokken wordt tussen de stad en het platte land waarbij steden tot 20.000 in woners bij het plattelandsgedeelte worden gerekend dan kan men een aardige vergelijking maken. In de steden boven de 20.000 inwo ners bleek in 1952 op de P.v.d.A. te In Zeeland: P.v.d.A. won 1 zelel De Statenverkiezingen in Zee land hebben slechts een kleine verschuiving tengevolge gebad, namelijk de zetel van de Mid- denstandsparty ging naar de P v.d.A. Daardoor kwam de nieu we samenstelling van de Zeeuw se Staten er als volgt uit te zien: P.v.d.A. 12 (was 11); K.V.P. 9 (9); C.H.U. 8 (8); A.R. 6 (6); V.V.D. 3 (3); S.G.P. 4 (4). Voor een uitvoerig overzicht zie men pagina 3. stemmen 33.3 pet. van de kiezers en in 1954: 34.4 pet. van de kiezers. Op het platteland stemde voor de P.v.d.A in 1952: 22.9 pet. van de kie zers en in 1954: 22.1 pet. De groei van de P.v.d.A. komt dus voornamelijk uit de steden. Voor de K.V.P. geldt, dat zij zowel in de ste den als op het platteland vooruitging. De A.R.-partij ging zowel in de ste den als op het platteland achteruit. De C.H.U. won in de steden en op het platteland in kracht. De V.V.D. ging in stad en land een ietsje achteruit. De C.P.N. verloor meer op het plat teland dan in de steden. Ook de S.G.P. verloor zowel in de stad als op het platteland iets van haar aanhang. CONCLUSIE Resumerende wijzen de landelijke cijfers van de thans gehouden Staten- Franse valschermtroepen op weg naar Indo-China De nacht van Dinsdag op Woens dag. de 39ste belegeringsnacht van Dien Bien Phoe, is kalm geweest. De mannen van generaal de Castries hebben kunnen rusten. Er was slechts af en toe mortier-vuur van de Viet- minh. Transportvliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht met 1000 man Franse valschermtroepen aan boord zijn op weg naar Indo-China, ter ver sterking van het belegerde garnizoen van Dien Bien Phoe. verkiezingen u-it. dat $ie Katholieke Volkspartij zich na de inzinking van 1952 krachtig heeft hersteld. Dat de P.v.d.A langzaam groeit, dat de A.R.- partij te kampen heeft met een achter uitgang van haar kiezerscorps, dat de C.H.U voornamelijk door haar sterke positie op het platteland vooruitgaat, dat de V.V.D. laboreert aan een lichte malaise, dat de C.P.N. geleidelijk af sterft, en dat de S.G.P. blijkbaar le kampen heeft met eenzelfde achteruit gang als de A.R.-partij. VERKIEZINGSAVOND IN AMSTERDAM Leek op een kermis De sfeer, die op de verkiezingsavond in het centrum van Amsterdam heer ste had iets weg van een kermis. Uit luidsprekers schalden uitslagen en mu ziek, er waren zuurkraampjes, ijsco- venters en de overal ter ere van het bezoek van het Deense koninklijk paar opgerichte vlaggemasten gaven aan het geheel een feestelijk tintje. Duizenden Amsterdammers hadden zich in de vooravond naar de Dam en de naaste omgeving begeven, waar zo als gebruikelijk voor de krantenge bouwen op de Voorburgwal, de Dam en het Rokin op grote schermen de verkiezingsuitslagen werden geprojec-' tcerd. Tussendoor werden korte filmpjes vertoond en gramofoonplaten gedraaid. D-e Partij van de Arbeid maakte de uitslagen in de Koopmans beurs bekend, en de A.R.-partij deed hetzelfde in een der bovenzalen van Krasnapolsky, waar de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijl stra verscheen. De V.V.D. had zijn uit- slagendienst in het Minervapaviljoen in het rustige Zuid gevestigd. De grootste drukte heerste op de Dam waar het tegen tien uur nogal rumoerig werd. Een grote groep op geschoten jongens en meisjes over- ZUIDOOST-AZIATISCH VERDEDIGINGSVERDRAG In strijd met politiek van strikte neutraliteit Te Nieuw-Delhi is Woensdag van diplomatieke en regeringszyd© ver nomen, dat India op geen enkele uit nodiging zal ingaan om toe te treden tot een Zuidoost-Aziatisch verdedi gingsverdrag. Van gewoonlyk betrouwbare zijde wordt vernomen dat de Britse hoge commissaris te Nieuw Delhi d; Indi sche regering op de hoogte heeft ge bracht van een Brits-Frans-Ameri kaans plan, dat voorziet in het instel len van een dergelijk verdedigend bondgenootschap, te sluiten volgens dezelfde richtlijnen welke hebben ge- folden voor de totstandkoming van et Noordatlantische Verdrag. Er wordt op gewezen dat de Indi sche premier Nehroe meermalen zijn afkeuring heeft uitgesproken over regionale verdedigingsverdragen, wel. der stemmen, in 1948 1.7 en in 1950 0,86 thans brachten zij het niet verder dan 0,5 Nog geen der de dus van het percentage van de K.A.P. Ook het Gereformeerd Politiek Ver bond vond geen aanhang. Het haal de slechts 0,8 procent. en ziet: de meeste vreugde kun nen P.v.d.A! en K.V.P. uit de ze stembusuitslag putten. En wat Zeelarid aangaat (de landelijke uitslagen zijn nog niet bekend op net moment, waarop wij dit schrijven): deze uitslag wijst op een over de ge hele linie stijgende waardering voor de regeringspolitiek. Dat de Staten j^itiek van invloed zou zijn geweest op 3êze verkiezing valt nauwelyks aan te nemen. De po litieke tegenstellingen zijn in de Sta ten immers gering en de politiek is nauwelyks van invloed op de provin ciale bewindvoenng. Het moet dus wel de regeringspo litiek zijn geweest, die op deze Sta tenverkiezing van invloed was. „blokvorming" Een ander bezwaar der Indische regering is, dat deelneming van In dia aan een Zuidoost-Aziatisch ver dedigingsverdrag in strijd is met haar politiek van strikte neutraliteit. stemde met fluitconcerten en gejoel de spreker, die de uitslagen via de luid sprekers bekend maakte Hoewel de brooddronken jongelui tegenover de politie een paar maal een nogal uit dagende houding aannamen deden zich geen Incidenten voor, en waren een paar politieruiters voldoende om de jeugd in toom te houden en af en toe wat ruim baan te maken. Rusland bezuinigt op defensie De regering-Malenkof heeft Woens dag een begroting ingediend, waarin de uitgaven voor de Russische defen sie met ongeveer tien procent wor den besnoeid. In een financiële verklaring werd aangekondigd, dat de begroting voor de landsverdediging 9.900 millioen roebels lager is, maar dat Rusland over het algemeen meer uitgeeft dan op enig tijdstip sinds de oorlog. Dit betreft vooral de nationale economie en de sociale diensten. De regering gaat voort met vei-min- dering van defensie-uitgaven. De Sowjet-Unie zal honderd milli ard roebel, of 17,89 procent van de gehele begroting, aan de defensie be steden, in 1953 maakte deze post 20,8 procent en in 1952 23,6 procent van de begroting uit. De begroting werd aangekondigd door de minister van financiën. Arse- ny Zweref, in een gezamenlijke zit ting van de twee kamers van de Op perste Sowjet, de Raad van de Unie en de Raad van de Nationaliteiten. De afgevaardigden juichten hem toe, toen hij de vermindering in de defensie-uitgaven bekend maakte. 9 In het Rotterdamse stadhuis is Woens dag een portret van oud-burgemeester mr P. J. Oud door de firma H. H. de Klerk en Zonen aan het gemeentebestuur aangeboden. Het portret Is geschilderd door Karei van Veen. Boven: een van de eersten, die Woensdagochtend hun stem uitbrach ten, was de minister-president Dr. W. Drees, die we hier in de rij zien staan voor een van de Haagse stembureaux. Links: Prof. mr. C. P. M. Romme, af- gevaardigde van de K.V.P. in de Tweede Kamer, bracht zijn stem uit in het stembureau aan de Lage Dui- nendaalseweg 17 te Bloemendadl. Rechts: In het stembureau Falck- straat te Amsterdam deponeerde de burgemeester van de Nederlandse hoofdstad, mr. Am. J. d'Ailly, zijn stembiljet in de bus. Spoorwegstaking in Frankrijk afgekondigd De communistische en katholieke bonden van spoorweglieden in Frank rijk, waarbij 80% van het Franse spoorwegpersoneel is aangesloten, hebben Woensdag hun leden opgeroe pen, te middernacht op 27 April het werk voor 24 uur neer te leggen. Reeds eerder is een oproep uitgegaan voor een algemene staking op 28 April tot ondersteuning van de eis tot verhoging van het minimum loon van 23.000 tot 25.166 frank per- maand. NOTA AAN AUSTRALISCHE REGERING Hij zou „frauduleuze handelingen hebben gepleegd" De Sowjetrussïsche ambassade te Canberra heeft de Australische rege ring Woensdag een nota overhandigd, waarin wordt gezegd dat Wladimir Petrof, voormalig Russisch diplomaat en lid van de arabassadestaf, die de Australische regering om bescherming als politiek uitgewekene heeft ver zocht, „frauduleuze handelingen heeft gepleegd, waarmede hij zich weder rechtelijk grote bedragen heeft toegeëigend". In de nota wordt verklaard dat Petrof „Over een periode van verschei dene maanden verduisteringen heeft gepleegd", op grond waarvan zyn uit levering aan de Sowjet-autoriteiten wordt geëist. De Sowjet-nota is overhandigd aan het Australische ministerie van bui tenlandse zaken. Volgens de Sowjet-nota zijn de door Petrof aan de Australische veilig heidsdienst ter hand gestelde docu menten „mogelyk een vervalsing". De Australische premier Merizles heeft medegedeeld, dat Australië in zijn antwoord-nota aan de Russische ambassade om bijzonderheden over de beweerde diefstallen zal vragen. Hij zei dat hij, sinds Petrof de am bassade verliet, besehuldigingen van diefstal en vervalsing verwacht had, in overeenstemming met het Goezenlio in Canada. geval Reuter tekent hierbij aan, dat Goe- zenko, klerk by de Russische ambas sade in Ottawa, in September 1945 politiek asyl in Canada verkreeg. De documenten, die hij aan de Canadese regering overhandigde, leidden tot de ontmaskering van een Sowjet-spion- nage-organisatie en de arrestaties van de Britse atoomgeleerden, dr. Alan Nunn May en dr. Klaus Fuchs. Ook Goezenko werd er toen door de Rus sische ambassade van beschuldigd geld te hebben ontvreemd. Uit kringen van de Australische regering- is vernomen, dat een atta ché van de Sowjetrussische ambassa de in Australië, Platkais, en de cor respondent aldaar van het officiële Russische nieuwsagentschap Tass, Antonow, naar Moskou zyn terugge roepen. Helpers „Breda^-affaire veroordeeld. Dinsdag heeft het gerechtshof te 's-Hertogenbosch arrest gewezen te gen de vier helpers van de op twee de Kerstdag 1952 uit de Bredase strafgevangenis ontsnapte oorlogs misdadigers. De vier handlangers, de 43-jarige monteur F. C., de 58-jarige fietsen maker F. de J. de 45-jarige verte genwoordiger M. A., alle drie uit Amsterdam en de 38-jarige banket bakker M. F. uit Haarlemmermeer, werden door het hof conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden. Bij vonnis van de rechtbank in Breda werden in Oc tober jl. de eerstgenoemde drie veroordeeld tot een gevangenisstraf van vyf maanden, terwijl F. werd vrijgesproken. De Belgische Kabinetsformatie Kabinetsformateur Achiel van Ac ker heeft Woensdag zijn consultaties met socialisten en liberalen voortge zet en verwacht wordt, dat hij Don derdagavond, na verslag te hebben uitgebracht bij koning Boudewyn de samenstelling van zijn nieuwe link se kabinet bekend zal kunnen maken. Het blijkt zijn bedoeling te zyn een regeringsploeg te vormen, die, hoe wel zij een gematigd karakter zal dragen, niettemin blijk zal geven van grote activiteit. Van socialistische zijde zou men aan het verlangen der liberalen de portefeuille van het mi nisterie van economische zaken te be heren, willen voldoen. Bovendien zal het aantal ministe ries op verzoek van de liberalen met één worden uitgebreid, namelijk met een ministerie voor de middenstand en ook dit departement zou onder leiding komen van een liberaal. De socialisten zouden 9 portefeuilles krij gen, de liberalen zeven. Het enige wat uit de talrijke voorspellingen in de Belgische pers mag worden ge concludeerd is dat wel vast staat dat Spaak opnieuw minister van buiten landse zaken zal worden. Uitspraak in Dordtse melksaneringszaak. De arrondissementsrechtbank te Dordrecht heeft uitspraak gedaan in een economische zaak, die de melk handel in Dordt en omgeving nogal in beroering heeft gebracht. Hij ver oordeelde de Dordrechtsche Melk In richting tot 500 gulden boete en stor ting van een waarborgsom van 10.000 gulden voor de tijd van twee jaar en de procuratiehouder van dit bedrijf, de neer A. van B. tot 100 gulden boete subs, tien dagen hech tenis. De melkinrichting had op aandrang van de saneringscommissie in Dordt twee melkhandelaren, die het sane ringscontract niet hadden willen on dertekenen, op contingent gesteld. De officier van justitie had tegen D. M. I. geëist duizend gulden boe te en storting van een waarborg som voor de tijd van twee jaar van 10.000 gulden en de procuratiehou der tot, 300 gulden of 60 dagen en storting van een waarborgsom van 200 gulden, eveneens voor de tyd van twee jaar. DE VERWACHT: SCHRAAL WEER Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen Noord en Noordoost Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. 23 April Zon: Op: 5.28 Onder: 19.50 Op: 0.45 Onder: 8.02

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1