Verklaring van premier Menzies over de kwestie Petrof Groot gebouwencomplex van de St. Josephstichting in de as Gevolgen MINISTER CALS DEELDE DE EERSTE „HEITJES" UIT M' Ma D VIER DODEN BIJ AUTOBOTSING ONDER 0EGSTGEEST WOENSDAG 21 APRIL 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEWAPENDE RUSSISCHE KOERIERS Mevrouw Petrof telefoneerde met haar echtgenoot De Australische premier, Menzies. heeft Maandag, na een kabinetsverga dering, een officiële verklaring uitgegeven over het vertrek van mevr. Pe trof van het vliegveld by Sydney en haar aankomst op het vliegveld van Darwin, waar zy om asyl vroeg Het hoofd van de Australische veiligheidsdienst, die op het vliegveld van Sydney het vertrek bijwoonde, heeft verklaard, aldus deze mededeling, dat hij mevr. Petrof niet om hulp heeft horen roepen, zoals in sommige berich ten was gezegd. Er was een luidruchtige demonstra tie tegen de koeriers, die mevr. Petrof begeleidden en er heerste verwarring, doch kennelijk hadden de gezagvoerder van het vliegtuig en functionarissen van de luchtvaartmaatschappij niets opgemerkt, dat duidde op een gedwon gen vertrek, aangezien zij anders het gezelschap 'niet tot het vliegtuig zou den hebben toegelaten. Gezien de elkaar tegensprekende be richten over de houding van mevrouw Petrof op het vliegveld van Sydney had het hoofd van de veiligheidsdienst, op verzoek van premier Menzies, de gezagvoerder later telegrafisch opge dragen mevrouw Petrof te vragen of zij bang was en of zij in Australië wil de blijven. Bovendien kreeg de admi nistrateur van Noord-Australië, Ley- din, opdracht mevr. Petrof bij aan komst in Darwin opnieuw asyl aan te bieden. Hij kreeg machtiging haar door de politie te laten beschermen, als de koeriers zouden trachten haar met geweld tot vertrek te dwingen. In Darwin Na aankomst in Darwin sprak Ley- din mevrouw Petrof aan zodra zij het vliegtuig verliet, terwijl de koeriers aan de praat werden gehouden. Toen de koeriers zagen, dat de administra teur met mevrouw Petrof sprak, trach ten zij de politie opzij te dringen. Een van hen stak zijn hand in zijn zak, waarop een dicht bij hem staande po litieman zijn pols greep. In zijn zak bleek de koerier een geladen pistool te hebben. De tweede koerier, die ook een agressieve houding aannam, bleek een geladen pistool in een schouderhol ster te dragen. Beiden werden ontwa pend. Functionarissen van het Australi sche ministerie van buitenlandse za ken verklaarden, dat passagiers niet zonder vergunning vuurwapens bij zich mogen dragen tijdens vluchten met passagiersvliegtuigen. De voor- 788. In het begin van het vorige jaar werd in het blad van de communisti sche partij Oost-Duitsland})Neues Deutschland", de F.D.J. uitgekreten voor „fascistische bandietenhetgeen tot gevolg had, dat de gehele oplaag van 50.000 exemplaren in beslag werd genomen, terwijl het personeel dat hiervoor verantwoordelijk was, ern stig werd gestraft. De oorzaak van al dit misbaar was gelegen in slechts één letter, want niet de F.D.J. (de Oost-Duitse Jeugdorganisatie) werd bedoeld, maar de B.D.J. (de rechtse jeugdbond in West-Duitsland). Trouwens, de Duitsers zijn sterk in dergelijke politieke zetfouten, waar voor we slechts behoeven te verwij zen naar een nummer van de Lokalan- zeiger van November 1935, waarin een verslag werd gegeven van een redevoering van Rudolf Hess. Diens woorden over de „geweldigste vrij heidsbeweging in de Duitse geschiede nis", werden u tedrukt als „de gewel digste vrijheidsberoving f de Duit se geschiedenis" en dit zinde de machthebbers in et Derde Rijk uiter aard weinig, zodat zes leden van het technische nersoneel in de gevangenis verdwenen. Een markant voorbeeld van een opzettelijke zet fout met hoogst onaangename ge volgen, voltrok zich bij een druk ker in Augsburg. Diens vrouw, The- resia Andreter ge heten en in 1506 te Wenen géboren, scheen iets tegen haar echtgenoot te hebben. Wie de hoofdschuldige van dit slechte huwelijk was, kunnen we in het midden laten, maar een feit is het in ieder geval, dat Theresia haar man een hak wilde zetten door in het zetsel van het boek Genesis de zin: „Und er soil dein Herr sein" te ver anderen in: „Und er soil dein Narr sein", j oen de Bijbel in druk ver scheen e". deze fout wrd opgemerkt, werd de arme drukker in hechtenis genomen, gefolterd en t-t zware ker kerstraffen veroordeeld. De lieve The resia bewaarde het stilzwijgen en wel licht zou haar wandaad nooit aan het licht getreden zijn indien een druk kersleerling die naar de ewoonte van die tijd in de drukkerij placht te sla pen, haar des nachts bij het aanbren gen van de correctie met had gade geslagen. Maar de jongen had zijn ogen blijkbaar goed open gehad en, begaan met het lot van zijn meester, overwon hij zijn angst voor zijn mees teres en klaagde haar aan. Toen werd evenals in een sprookje de druk ker in vrijheid gestéld en kon de vrij gekomen plaats in de kerker door diens vrouw icorden ingenomen.' De plaatsruimte laat helaas niet toe nu ook nog te vertéllen hoe een drukfout zakelijk kan worden uitge buit, zodat dit morgen zal geschieden. Maar in ieder geval kunnen we wel vast verklappen dat het natuurlijk weei' een uitgever was, die daartoe kans zag. H. Pétillon. rechten, die diplomaten genieten, gel den niet voor koeriers. Mevrouw Petrof deelde aan de ad ministrateur mede, aldus de officiële verklaring, dat zij in Australië wilde blijven, doch dat zij niet geloofde dat haar echtgenoot nog in leven was. Daarop liet men haar over de telefoon met Petrof spreken en na een lang gesprek met haar man herhaalde zij haar verzoek om in Australia te mo gen blijven. Zij is nu de gast van de administrateur. De Russische ambassadeur in Austra lië, Generalof, heeft bij de Austra lische waarnemende minister van bui tenlandse zaken, sir Philip McBride, geprotesteerd tegen het aanvallen van Russische diplomatieke koeriers en het aanhouden van de „Sowjet diplomate" mevrouw Petrof. Sir Philip antwoordde hierop, dat de beide koeriers als eerste een agressie ve houding hadden aangenomen en dat mevrouw Petrof zelf om asyl had ge vraagd, zodat er geen sprake was van aanhouding. Een debat De tweede secretaris van de Russi sche ambassade in Australië, Kislitsin, die eveneens mevr. Petrof begeleidde, verklaarde in Darw.n: ,,Wat is jullie vrijheid een aantal politiemannen met revolvers" Toen een fuctionaris nem meedeel de, dat de koeriers hun pistolen aan het eide van de reis zouden terug krij gen, aangezien volgens Australische bepalingen het dragen van vurwapens aan boord van burgervliegtuigen ver boden is, zei hij: „Wij zijn bevreesd voor bandieten aan boord van het vliegtuig". De functionaris zei: „De gezagvoer der zal daarop letten", doch Kislitsin hield vol: „Wij zijn bevreesd voor bandieten in Singapore" (de volgende landingsplaats van het toestel) Het antwoord op dit bezwaar was: „Daar zullen de autoriteiten ter plaat se op letten". Mevrouw Petrof werkte op de co- dedienst van de Russische ambassade. Men neemt aan, dat zij de tweede ge tuige zal zijn voor de krooncommis- sie, die het onderzoek naar spionnage in Australië zal instellen. Padvinders boenden ministeriële actetas Met blozende wangen stonden Dinsdagochtend in Den Haag twee kabouters, een welp, een padvindster- tje en een verkenner, gewapend met emmers, bezems, harken en dweilen, voor minister Cals om hun eerste heitje van deze week te gaan verdie nen. Enkele groepen van de vier pad- vindstersorganisaties de vereni ging „De Nederlandse Padvinders", het Nederlandse Padvinstersgilde, de verkenners van de Katholieke jeugd beweging en de R.K. gidsenbeweging waren namelijk, voorafgegaan door de districtsbands van N.P.V. en N.P.G., naar het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen getrokken, waar de minister de actie „Een heitje voor een karweitje" sym bolisch opende. Allereerst kwam een grote enve loppe tevoorschijn, voorzien van en kele indrukwekkende lakzegels Aan de verkenner werd opgedragen, deze met spoed te bezorgen bij de kamer bewaarder van de vice-minister-pre sident. Vervolgens wierp de minisL een critische blik langs de nog nieu we gevel van zijn departement en constateerde, dat het hek voor de in gang dringend een schoonmaakbeurt nodig had, „vooral daar helemaal bo venaan". De meegebrachte emmers en bezems bewezen hierbij goede diensten, terwijl dankbaar gebruik werd gemaakt van een trapleer waar mee de portier kwam aandragen. Het derde karweitje dat verricht moest worden, was het boenen van 's ministers actetas. Onder het critisch oog van minister Cals en districts commissaris mr. Van der Kallen werd Kamerleden over geschilpunten met Indonesië De voorzitter van de Tweede Ka mer heeft aan de Kamer medege deeld dat een aantal leden der kamer de wens te kennen heeft gegeven, dat de overeenkomst ter regeling van een aantal geschilpunten in de overeen komst tussen Nederland en Indone sië op financieel gebied (op 13 Janu ari 1954 te 's-Gravenhage gesloten) aan de uitspraak van de Staten-Ge- neraal zal worden onderworpen. Van 37 Tweede-Kamer-leden zijn brieven binnengekomen. er hierna geboend en geschrobd dat de stukken er afvlogen, althans fi guurlijk gesproken. Nadat de verken ner van zijn opdracht was terugge keerd met een getekend ontvangstbe wijs, overhandigde de minister de verdiende heitjes, waarna hij, zoals hij zei, weer naar zijn eigen karweit jes moest terugkeren. Ook de pad vinders en padvindsters gingen nuns weegs om de komende dagen overal boodschappen te doen, schoenen te poetsen, tuinen te harken en vele an dere karweitjes te verrichten. Jeugdluchtvaartdag op Schiphol Ongeveer 1500 jeugdige luchtvaart enthousiasten, leerlingen van de hoogste klassen van middelbare scho* len uit alle delen van het land, heb ben Dinsdag een ware invasie op Schiphol veroorzaakt, waar wederom een nationale jeugdluchtvaartdag was georganiseerd. „School met den Bijbel" vierde 75-jarig bestaan In Tivoli te Utrecht heeft de unie „Een school met de Bijbel" Dinsdag haar 75-jarig bestaan gevierd. Minis ter Cals deed in zijn felicitatie-toe- spraak mededeling, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd de voorzit ter van de Unie, prof. dr. K. Dijk, die tevens zijn zilveren jubileum vieren mocht, te benoemen tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. In de middagzitting werden o.m toespra ken gehouden door wethouder dr. J. de Nooij namens het gemeentebe stuur van Utrecht, door magister Stokman namens Eerste en Tweede Kamerfractie der K.V.P., door de heer H W. Tilanus namens de frac ties der C.H.U. eri door de heer J. Schouten namens de Antirevolutio naire Kamerleden Tenslotte werd een herdenkingsre- Mevrouw Petrof wordt, wanhopig huilend, door de bewakers het vlieg veld te Sydney opgeleidwaar zij in het vliegtuig stapte. Haar schoen was zij onderweg verloren. (Radiografisch overgebrachte foto). De 25.000 er uit In de eerste klasse van de 523e Staatsloterij is de prijs van f25.000 gevallen op lot No. 17741. de uitgesproken door de tweede voor zitter van de Unie. dr. G. P. van It- terzon. Dr. van Itterzon herinnerde in zijn toespraak aan de samenwerking, die er tussen de verschillende kerkelijke groeperingen had bestaan bij de op richting van de Unie door jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. Het stemt tot dankbaarheid, aldus spr., dat de ze eenheid tot op de huidige dag be waard is gebleven. FELLE BRAND TE APELDOORN Honderdduizenden guldens schade Een hevige brand heeft Dinsdagavond de Sint Joseplisticliting te Apel doorn geteisterd. Een groot gebouwencomplex van deze stichting (die zich bezighoudt met de verzorging van geesteszieken), waarin zich bevinden een toneel zaal met cantine, een schoenmakerij en wasserij, een boekdrukkerij en boekbinderij, een garage en de stallen werden een prooi der vlammen. Per soonlijke ongelukken hebben zich, voor zover thans valt na te gaan, niet voorgedaan. In de wasserij lag' veel wasgoed en hiervan kon niets in veiligheid wor den gebracht. Vele kostbare machi nes gingen verloren. In de stallen be vonden zich 23 stuks melkvee en 16 kalveren. De broeders en het perso neel slaagden er in het vee naar bui ten te brengen, doch elf koeien had den zulke brandwonden gekregen, dat ze moesten worden afgemaakt. Omtrent de oorzaak van de brand tast men volkomen in het duister. Ook is het niet bekend waar het vuur precies is ontstaan. Enige leden van het personeel zagen plotseling stuk ken van de dakbedekking wegvliegen, waarna direct vlammen uit de ont stane opening sloegen. Met eigen materieel begon men het vuur, dat door de Oostenwind fel werd aange wakkerd, onmiddellijk te bestrijden, doch men stond voor 'n hopeloze taak. De Apeldoornse brandweer die snel ter plaatse was, slaagde er ondanks zestien stralen evenmin in het vuur te stuiten. Het broederhuis dat dicht bij het gebouwencomplex staat liep gevaar, zodat het huis met enige stralen moest worden natgehouden. De nablussing vergde nog veel tijd. De aangerichte schade is nog moeilijk te schatten doch men meent aan dat de.ze wel enige tonnen zal bedragen. De verzekering dekt echter de scha de. Het gebouwencomplex vormde met het broederhuis het laatste overblijf sel van het voormalige landgoed Hohenh,eim dat in 1935 door de orde van de H. Franciscus werd overgeno men. De gebouwen waren ruim 100 jaar oud. Het Wereldgebeuren Ongedierte Een Engels parlementslid heeft ge ruime tijd geleden van de (En gelse Conservatieven gezegd: „Wat mij betreft staan ze lager dan ongedierte". De man, die dit zei, was Aneurin Be van, oud-minister voor de La- bour-partij en thans aanvoerder van de Labour-rebellen. Hij werd ruim vijftig jaren gele den geboren als kind in een mijn werkersgezin. Op zijn dertiende jaar ging hij met vader mee de ipijn in. Hij wist zich er uit te werken, omdat hij vakbondfunctionaris kon worden. Op drie-en-dertigjarige leef tijd werd nii lid van het Lagerhuis. Een lastig lid, dat tezamen met zijn vrouw Jenny Lee voorstander was van .samengaan met alles wat ul tra-links was. wierp hem om die ultra linkse sympathieën uit de partij. De oorlog bracht ver zoening en in 1945 zien we hem als minister. Hij roept tegenstand wak ker als 'hij een program van ver gaande gezondheidszorg (op staats kosten) wil doorvoeren en heeft steeds conflicten met de rechter vleugel van de Labourpartij. In Mei 1947 verschijnt het pam flet „Red Paper", waarin Bevan en zijn aanhangers eisen: drastische vermindering van de bewapening, onafhankelijkheid van de Verenigde Staten, een EngelsFrans verbond voor ontwikkelen van een Europees veiligheidssysteem, een onbewapend Duitsland, geen federatief Europa en geen „collectieve bescherming" tegen het communisme. Ze wilden voorts het Suezkajiaal en de Dardanellen onder toezicht van de Verenigde Naties stellen. Alles bijeen een nog al optimistisch program, dat duideltfk getuigt van weinig vrees voor het communisme. Met zo'n program moest samen werking met de rechtervleugel van Labour wel raoeilyk zyn. Een jaar of drie geleden brak de grote herrie met de rechter vleugel van Labour los toen Be- van aftrad als minister, omdat het Labourbewind naar zijn smaak leed aan een teveel aan bewapening en een tekort aan socialisme. Het had er veel van, dat Bevan's aanhan gers ze zijn in het parlement zo ongeveer 50 man sterk tegenover 243 rechtervleugel Labourleden een eigen partij zouden vormen, maar zover kwam het niet. Labour geraakte in de verdruk king en verloor de verkiezingen. Be- van of zoals zijn vrienden hem noemen „Nye" sloot toen vrede met de rechtervleugel om mee te helpen aan de wedergeboorte van Labour. Hij kreeg een zetel in het zogenaamde „schaduw-kabinet", dat de politiek van de Labourpartij be paalt. aar de harmonie tussen Bevan en de rechtervleugel bleef uiterst wankel. Naar de smaak van Bevan ageerde die rech tervleugel niet fel genoeg tegen de Conservatieven, van wie Bevan eens getuigde, dat hij hen haatte met een vurige haat. Vorige week kwam het dan ein delijk tot een nieuwe breuk. Bevan trok zich terug uit het „schaduw kabinet", omdat de Labourleider, Attlee, zich niet verzette tegen de Zuid-Oost-Azië plannen van de Ame rikaan Foster Dulles. Wanneer men het „Red Paper" van 1947 bekijkt, dan wekt die hou ding van Bevan geen verbazing. verbazing wekt alleen het feit, dat de Labour-leider Attlee de re bellen zolang in toom heeft kunnen houden. at heeft hij gedaan met het oog op de komende verkiezingen in Engeland. Bij die verkiezin gen heeft Labour een grote kans om weer aan het bewind te komen. Het is nu maar de vraag welke prijs Attlee bereid is thans aan Be van te betalen om hem en zijn re bellen binnen het Labour-verband te houdenZal Attlee met de ver kiezingen op komst een concessie doen en een „los van Amerika"-koers accepteren Dat gevaar bestaat en men beseft de ernst van dat gevaar in bepaal de Amerikaanse kringen terdege. Doet Attlee geen concessies aan 2van, dan is er een onoverbrug bare kloof in de Labourpartij ont staan en moet men die party slechts beperkte kansen geven bij de a.s. verkiezingen. Wel een uiterst pijn lijke situatie voor Clement Attlee! Merkwaardige schedel Het Urker vissersvaartuig UK 174 heeft een merkwaardige vondst ge daan. Op 53 graden Noorderbreedte werd tussen de gevangen vis een schedel gevonden van een zeer hij zonder model, die enigszins doet den ken aan die van de Neanderthaler- mens. Auto's vlogen in brand Op de Ryksweg Den Haag-Amster dam nabij Oegstgeest zijn in de nacht van Maandag" op Dinsdag omstreeks half drie twee auto's met elkaar in botsing gekomen, tengevolge waar van vier personen het leven lieten. In de richting Den Haag reed een grote vrachtauto met aanhangwagen toen ter hoogte van het Marine Elec- tronisch Bearyf nabij Oegstgeest een personenauto uit tegenovergestelde richting naderde. Door tot nu toe on bekende oorzaak is de personenauto in botsing gekomen met de vracht wagen en onder de voorzijde van deze wagen geschoven. inmiadellijk na de botsing vloo- de Dinsdag bracht een gezelschap India se journalisten een bezoek aan Vlis- singen, waar zij het bedrijf van de N.V. Kon. Mjj. „De Schelde" bezich tigden. Op de foto de journalisten op de Houtkade. (Foto P.Z.C.) (Voor verslag zie pag. 2) personenauto in brand. De vlammen deelden zich spoedig daarna ook aan de cabine van de vrachtwagen mede. Zowel de cabine van deze wagen -als de personenauto zijn totaal uitge brand. De bestuurder van de vracT gelukte hun een der inzitten den van de personenauto uit 't bran dende wrak te halen, doch verdere hulpverlening werd hun door de laai ende vlammen onmogelijk gemaakt. Drie van de vier inzittenden van de personenauto waren op slag dood. De vierde is ernstig gewond naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht, doch in de loop van de ochtend aldaar overleden. De slachtoffers zijn de 26-jarige L. Blith, zijn echtgenote de eveneens 26- jarige mevrouw M. M. Blith-Funcke, alsmede de dames L. M. H. Kalkman, 34 jaar en W. C. M. Ziggelaar, 40 jaar, allen uit Amsterdam. De officier van justitie uit Den Haag heeft een bezoek aan de plaats van de botsing gebracht. De rijkspo litie van Oegstgeest stelt een onder zoek naar de oorzaak en de schuld vraag in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3