PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerika zal geen strijdkrachten naar Indo-China zenden Het ambachtsschoolonderwijs in Zeeland groeit snel BILT Kantlij n NIEUW BELGISCH KABINET ONDER PREMIER VAN ACKER WESTELIJKEN BEPALEN HUN HOUDING TE GENEVE Vandaag 197e Jaargang - No. 92 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6,10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 21 April '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel*) van 15 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 Ujnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee. N. Bogerdstr C 160. telef. 26. SENAATSLEDEN VERKLAREN: Toestand in Dien Bien Phoe is somber, maar niet hopeloos Twee republikeinse leden van de Amerikaanse senaat Ferguson en Brid ges, hebben Dinsdag te Washington verklaard, dat de Amerikaanse rege ring niet overweegt strijdkrachten naar Indo-China te zenden. Generaal de Castries, de bevelhebber van de belegerde vesting Dien Bien Phoe, had Dinsdagavond zijn verdedigingswerken in een gebied met een omtrek van nog geen drieduizend meter geconsolideerd. De kern van de vesting bestaat uit een terrein met loopgraven, geschutsopstellingen, ondergrondse onderkomens en werkplaatsen, omringd door mijnenvelden en prikkeldraad. De toestand in Dien Bien Phoe is somber, maar niet hopeloos. In de vesting heerst een ernstig gebrek aan drinkwater. De ruim drie kilometer ten Zuiden van Dien Phoe gelegen stelling „Isabella" is het to neel geweest van hevige gevechten. Frans Uniestrrjdkrachten, die Dins dag een uitval deden uit het Zuidelij ke steunpunt, vielen Vietminh-troe- pen aan, die zich op driekwart kilo meter van de Franse stellingen had den ingegraven. Ondanks slechte weersomstandig heden hebben transportvliegtuigen Dinsdag grote hoeveelheden voedsel en munitie boven Dien Bien Phoe uit geworpen. De Amerikaanse democratische se nator Gilette stelde Dinsdag voor, dat de Verenigde Staten de Indoehinese Vijfjarig jongetje door dieseltrein gedood Het vijfjarig zoontje van het gezin De Wit uit Harlingen is Dinsdagmor- gen om 10 uur ongeveer een kuome- ;r buiten Harlingen nabij de ouder lijke woning onder de dieseltrein ge komen, die kort tevoren uit Harlingen was vertrokken. De treinbestuurder remde nog, maar kon een aanrijding niet voorkomen. Het kindje werd op slag gedood. Zo na de Paasdagen weet men werkelijk niet. waarover men schrijven moet en met name met de verkiezingen voor de deur wordt het wel zeer moeilijk. Verheugend was de verkeersdruk te tijdens de Paasdagen. Terwijl de Nederlanders, die thuis gebleven waren, dankbaar waren omdat het buiten nauwelijks uit te houden was, rolde er een onafgebroken stroom van Belgische, Franse, Duitse, En gelse, Zwitserse en zelfs Italiaanse wagens over de goede Zeeuwse we gen. Dat deed ons deviezenhart goed. Maar helaas; wat hebben al die buitenlanders van Zeeland gezien! De binnenkant van hotels en res taurants, de steden en verder de hoofdwegen. Toegegeven: het weer was niet best, maar op deze manier Zeeland zien zal toch niemand be vredigen. In de Zak van Zuid-Beveland was het eenzaam. Op de buitenwegen van Walcheren al evenzeer. En pas als men de hoofdwegen verlaat, leert men toch een land werkelijk kennen. Dr Max Eeuwe is onttroond. Door de aanstormende jeugd. Eens was hij de populairste Neder lander. In de tijd, dat hij de Rus Aljechir. wist te slaan en wereldkampioen schaken werd. Het publiek is wuft. Als iemand geen succes meer heeft, wordt hij al te snel vergeten. Zie naar onze grootste zwemsters. Kijk naar Fanny Blankers-Koen. En nu weer naar Eeuwe. Hy is niet eens kampioen van Nederland meer. Ver geten! Snel! Maar ééns was hij dan toch maar de beste ter wereld! Er staat ons weer een nieuw con flict met Duitsland te wachten. Neen, ditmaal niet over de grenscorrecties. Dat conflict is er al, maar over een inpoldering, die voor het overbevolkte Nederland van belang is. Minister Algera heeft verklaard, dat Nederland plannen uitwerkt om de Dollard in te polderen. Alarm slaat de Duitse pers! Want de zeeweg naar Emden zou dicht slibben als er ingepolderd werd. En Emden is nu een zeehaven en zou gedegradeerd worden tot vissersha ven. Hierdoor zouden de steenkolen van het RijnlandsWestfaalse in dustriegebied worden geblokkeerd, want wie de Eemsmond beheerst heeft ook het kanaalsysteem tussen Emden en dit industriegebied in de hand. Van Emden naar Dortmund loopt het 272 kilometer lange Dort mundEemskanaal, dat het Roer gebied met de zee verbindt. Bij een gedeeltelijke inpoldering der Dol lard en 'n verzanding van de Eems mond, zou het Roergebied geïso leerd worden en zou de lange con currentiestrijd tussen Emden en Rotterdam ten gunste van de laatst genoemde haven beslist worden Emden zou in dat geval niet meer dan een vissersdorp zijn. Arme Duitsers. Maar voorlopig moet nog blijken, of de Dollard. die nu dichtslibt, ook dicht zou slibben als het Eemswater door een smal lere geul moet stromen. De kans is groot, dat het vaar water beter wordt dan ooit. oorlog voor de Verenigde Naties brengen. „Laat de wereld er over oordelen wie verantwoordelijk is voor deze jongste poging tot uitbreiding van de communistische ovérheer- .sing", aldus Gillette. VREDESONDER HANDELINGEN Het Franse departement van de fensie en dat van buitenlandse zaken hebben Dinsdagavond de berichten over onderhandelingen tussen Frank rijk en de Vietminh categorisch te gengesproken. De eerste aardbeien Dinsdag werd op de groenten- en fruitveiling te Huissen de eerste kasaardbeien aangevoerd. De prijs bedroeg 14 tot 37 cent per stuk. 33 Perzen omgekomen bij scheepsramp Waren op zoek naar werk Drie-en-dertig Perzen zijn ver dronken, toen een klein zeilschip, dat van Abadan op weg was naar Koeweit tijdens een storm in de Per zische golf omsloeg. Slechts één op varende van het vaartuig werd gered. Ambtenaren te Abadan zeiden, dat met 't vaartuig arbeidskrachten van de olieraffinaderij aldaar naar de olie velden van Koeweit werden gesmok keld. Na het staken van de werkzaamhe den van de olieraffinaderij te Abadan hebben ongeveer zestigduizend perso nen in Koeweit werk gevonden. Reeds 13 babies overleden na brand te Reading De brand in de kraamkliniek te Reading (Engeland) heeft nog meer slachtoffers geëist dan aanvankelijk werd gemeld. Tot dusver zijn reeds 13 van de 15 zuigelingen gestorven, die op eerste Paasdag uit de zaal wer den gehaald, waar de brand was uit gebroken. De toestand van de twee overgeble ven babies is ernstig. Zuster Freda Holland, de verpleeg ster, die de kinderen uit de brandende zaal weghaalde en daarbij ernstige brandwonden heeft opgelopen, gaat goed vooruit, na een nuidtransplan- tfatie. Litauer vluchtte van Siberië naar Nederland Een 46-jarige boerenknecht uit Ll- tauen, meldde zich Vrijdag j.l. bij de politie in Amsterdam en verzocht om politiek asyl in ons land. De man vertelde, dat hij naar Nederland is tekomen, omdat zj" andse is geweest. Hij wist niet te zeggen, waar zijn moeder geboren was en gewoond had. Zijn eveneens overleden vader, die zeeman was, maakte in ons land met zijn moeder kennis. Zij gingen samen naar Memel. De man vertelde in 1939 door de Russen te zijn gearresteerd. Hij was toen 31 jaar. (In Maart 1939 gaf Litauen onder druk het Memel- gebied aan het Duitse rijk; op 17 Ju ni 1940 werd Litauen door de Sow- jet-troepen bezet)Sindsdien aldus zijn vernaai is hij in diverse kam pen ondergebracht geweest, o.a. in Siberië in een kamp op 1000 km ten Oosten van de Oeral. Via de Kaspi sche Zee. Zuid-Rusland, de Donau, Oostenrijk, Zwitserland, Frankrijk, Luxemburg en België is hg in Lim burg over de grens gekomen. De man spreekt wat Nederlands dat veel weg heeft van plat Duits- Hg bezit g&sn papieren en het is voor de politie uitermate moeilijk de juistheid van zijn verhaal te controleren. Als ech ter een en ander waar zou blijken te zijn zal de minister van justitie over het lot van de man een beslissing moeten nemen. De Litauer maakt een verzorgde indruk; men ziet hem zijn lange zwerftocht niet aan. >tZwarte bende" zette Oudewater op stelten De Rjjkwpolitie te Schoonhoven is erin geslaagd, de hand te leggen op zeven inwoners van deze gemeente, die op de Eerste Paasdag te Oude water grote opschudding hebben veroorzaakt. Eén hunner was na overmatig gebruik van sterke drank door de Oudewaterse Rijkspolitie meegenomen naar het bureau. Toen de twee agenten met hun arrestant echter halverwege waren, werden zij van achteren aangevallen door de andere Schoonhovenaren. In de verwarring, die ontstond, ook al doordat het publiek opdrong, zag de arrestant kans zich uit de voeten te maken, terwijl de agenten zich met de gummiknuppel tegen de overmacht verdedigden. Beide par tijen kwamen er niet zonder lichte verwondingen af. De beschonkene werd later door de Oudewaterse po litie opnieuw gearresteerd en de an dere Schoonhovenaren konden ont komen. Op verzoek van de officier van justitie is het hele gezelschap, dat zich „De zwarte benae' noemde, en als zodanig ook reeds in andere om liggende gemeenten zich aan orde verstoring schuldig had gemaakt. Maandag gearresteerd en gisteren ter beschikking van de officier van justitie gesteld. De gearresteerden zijn de drie gebroeders K., Van 't H., S.t K. en De J. Geen lawinegevaar in Obegiirgl Uit Obergürgl, waar de koninklijke familie verblijft, wordt medegedeeld, dat de weersomstandigheden Delang- rijk verbeterd zijn. Er is veel sneeuw gevallen, doch Dinsdag scheen de zon. Er is geen lawinegevaar. De prins en de prinsessen hebben tochten gemaakt naar de Hochwild Hlitte en de Samoar Hiltte. BELEIDSPROCRAM OPGESTELD De functies zyn reeds verdeeld Koning Boudevvijn van België heeft zes en vijftigjarige socialist Achille van Acker als kabinetsfor mateur aangewezen. Van Acker heeft s opdracht aanvaard. Er zal een op liberalen en socialis ten steunende coalitie-regering wor den gevormd. De leiders van beide partijen hebben Zondag j.l. in begin sel overeenstemming bereikt, doch deze moet nog door de Donderdag a-S. bijeen komende algemene partijraden worden bevestigd. Socialisten zullen de sleutelposten van buitenlandse zaken en defensie bezetten. Paul Henri Spaak wordt minister van buitenlandse zaken. De Duitse ambassadeur in oorlogs. tijd in Frankrijk, Otto Abetz, is vrij gelaten uit de gevangenis te Loos na bij Rijssel in Frankrijk. Abetz, die in 191/9 tot 20 jaren dwangarbeid ver oordeeld werd, werd door president Coty begenadigd. Dezer dagen arri veerde Abetz in Aken, waar hij werd verwelkomd door zyn vrouwteza men gingen zij naar Dusseldorf. Abetz en zyn vrouw bij het uitpakken van de rugzak, die hij met een koffer als enige bagage meebracht. De foto werd genomen in de woningwaarin Abetz' vrouw haar intrek had geno men, te Dusseldorf. Overigens worden de 16 ministers functies gelijk tussen beide partijen verdeeld. Een socialist zou de portefeuille van onderwijs krggen. Aan de liberalen zouden onder meer de portefeuilles van financiën, koloniën en justitie toevallen, ook het ministerie voor de middenstand, een nieuwe post, zou onder een liberaal komen. Volgens een socialistische woord voerder zijn de onderhandelaars van beide partgen het eens geworden over een gemeenschappelijk beleidspro- gram. Dit program zou Donderdag aan de nationale raden van de twee partijen ter goedkeuring voorgelegd worden. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Z.E. Mr. J. M. L. Th. Cals, heeft Dinsdagmorgen de derde actie „een heotje voor een kar weitje" van de vier Nederlandse Pad vindersorganisaties officieel geopend. De Minister heeft vier padvinders karweitjes opgedragen. Twee van hen moesten het toegangshek van het mi nisterie onder handen nemen, terwijl de minister (links) toezag dat hij waar voor zyn geld kreeg. Eerste sluis bij Flevoland in gebruik genomen De Zuiderzeewerken bij Oostelgk Flevoland vorderen gestaag. Dinsdag is de eerste mijlpaal bereiktmet eni ge plechtigheid werd het eerste kunstwerk, de Hardersluis, die is aangebracht in de Knardijk. welke de toekomstige afscheiding zal vor men tussen Oostelgk en Zuidelijk Flevoland. De motorboot „Breezand", gevolgd door vijf andere vaartuigen, verricht te de opening ten overstaan van vele jeugdige Harderwijkers, perso neel en Rijkswaterstaat en aanne mers door het stukvaren van een lint. Voor de vissers langs dit deel van de kust betekent de openstelling van deze sluis een grote verbetering, want hierdoor wordt hun in vele ge vallen een omweg langs de reeds ver gevorderde dijk bespaard. Wanneer ook de polder Zuidelijk Fle voland voltooid zal zijn, zal de sluis waarschijnlijk worden vervangen door een vrije doorvaart, waarover een brug van 70 meter lengte. Men verwacht, dat de bedijking van de polder Oostelgk Flevoland in 1957 voltooid zal zijn, waarna ter stond met de droogmaling begonnen zal worden. De polder zal waarschijn lijk de rijkste van het gehele Zuider zee-complex worden en zal een op pervlakte krggen van 50.000 ha. 35 van de 90 km dijk, waarmee de pol der omgeven zal worden, is nu ge reed. AAN DE VOORAVOND DER CONFERENTIE Tsjou-En-Lai naar Europa vertrokken John Foster Dulles, de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, heeft. Dinsdag een bespreking van een uur gehad met ambassadeurs en diplomatieke vertegenwoordigers van 19 geallieerde regeringen, waaronder die van van landen, die in de Kore aanse oorlog gestreden hebben, en de verbonden staten van Indo-China (Vietnam, Laos en Cambodja. Woens dag zullen de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidauit en Foster Dulles van gedachten wis selen over de Westelijke houding te Genève. De Britse minister van Buitenland se Zaken, Anthony Eden, zal zich Donderdag bij hen voegen. Dulles zal Woensdag te Parijs aankomen. Naar verwacht wordt zal Bidauit Dulles meedelen, dat waarschijnlijk niet vóór het begin van de Geneefse conferentie bereikt kan worden dat Vietnam volledig onafhankelijk wordt. Oorspronkelijk hadden Frank rijk en Viethnam er naar gestreefd viert koningin Elizabeth van Engeland haar 28ste ver jaardag; herdenkt men in Italië de stichting van Rome (751 v. Chr.). ENKELE NIEUWE SCHOLEN NODIG Over circa 5 jaren een leerlingen- aanwas van 30 pet. Het amhachtsschoolonderwjjs in de provincie Zeeland bevindt zich in opkomst. Dat blgkt allereerst uit het groeiend aantal leerlingen en daar naast uit de pogingen, die in verscheidene gemeenten aangewend worden nieuwe scholen te openen. Het is nu eenmaal zo, dat uit deze provincie al tijd een aantal jonge mensen vertrekt om elders een bestaan te vinden. Voor hen is het zoeken naar zo'n nieuw bestaan heel wat gemakkelijker, wanneer ze na een ambachtsschool opgeleid zijn voor een beroep dat re delijke kansen biedt. Ook voor degenen, die binnen de provincie blijven klemt dat argu ment van de redelijke bestaanskans. Vooral de sterke begrenzing van de werkgelegenheid in de landbouw dwingt tot de keuze van andere be roepen en als die keuze eenmaal ge daan is kan de ambachtsschool een belangrijk medium zijn op de weg naar een bevredigende maatschappe lijke positie. De scholen Begin 1949 telde Zeeland zeven ambachtsscholen en wel in Middel burg, Goes, Terneuzen, Hulst, Oost burg, Zierikzee en Vlissingen, waar bij aangetekend moet worden, dat de school te Vlissingen een afwijkend ty pe had en heeft. Zn is een school voor theoretisch vakonderwijs, dat behoort bg het leerlingenstelsel. Tezamen hadden deze scholen toen 1303 leer lingen. Wanneer we daar de cijfers van 1954 tegenoverstellen, demon streert zich duidelijk de groei. Thans tellen deze ambachtsscholen namelijk 1679 leerlingen, een toename dus met bijna 30 Wanneer men weet, dat in het gehele land 58.000 jongens am bachtsscholen bezoeken, hetgeen neerkomt op 5,8 per 1000 inwoners, dan haalt Zeelana iets meer dan het landelijk gemiddelde. Verrassend Dat is verrassend, want Zeeland is een uitgesproken landbouwgebied, waarvan men zou mogen verwachten dat het beduidend beneden het lan delijk gemiddelde zou blijven. Er waren dan ook tot voor kort mensen, die voor het ambachtsonder- wijs geen grote toekomst zagen. In 1949 verklaarde een deskundige op het gebied van nijverheidsonderwijs nog: „Voor Zeeland ligt een uitbrei ding van het aantal ambachtsscholen niet in de verwachting". Welnu, deze deskundige heeft on gelijk gekregen. Er bleek wél uitbreiding nodig en er is thans een uitgesproken behoefte aan een aantal nieuwe scholen. Sint Maartensdijk zal zo'n nieuwe school krijgen. Dat wordt een vier- klassige school voor 120 leerlingen (afdeling en houtbewerking en metaal bewerking). Dan zijn er plannen om de thans bestaande dagschool voor de nijverheid te Vlissingen te reorga niseren en tot stichting van een am bachtsschool te komen. Nieuwe aanvragen In Oost Zeeuwsch Vlaanderen heeft de gemeenteraad van Westdorpe zich uitgesproken voor de vestiging van een (R.K.) ambachtsschool en de ge meenteraad van Axel voor de vesti ging van een Chr. Ambachtsschool. (Vervolg op pag. 2) vóór de Geneefse conferentie een op lossing te vinden voor de Vietname se souvereiniteit, opdat men de com munistische beschuldigingen, als zou Vietnam een „speelpop van Frank rijk" zijn, gemakkelijk zou kunnen weerleggen. De Amerikaanse rege ring zou ook, naar men gelooft, gaar ne voor de conferentie Vietnam volle dig souverein hebben gezien. De premier en minister van Buiten landse Zaken van communistisch China. Tsjou En Lai, is Dinsdag met een groep deskundigen in de buiten landse politiek per vliegtuig uit Pe king naar Genève vertrokken. Na een „werk en studie-reis" van drie jaar in Engeland. Frankrijk en Duitsland, die hg in 1924 beëindigde, is de Chinese premier, die vloeiend Engels en Frans spreekt, niet meer in West-Europa geweest. Oostenrijkse schooljongens waarschijnlijk omgekomen Ook in Noord-llalië bergbeklimmers vermist Er is nog geen spoor gevonden van de dertien Oostenrijkse school jongens en hun drie onderwijzers, die na een bergtocht in Oostenrijk worden vermist. Leden van reddingsploegen, die onverrichterzake in Linz. in Opper- Oostenrilk, zijn teruggekeerd, neb ben verklaard dat er vrijwel geen hoop meer bestaat dat de vermisten nog zullen worden gevonden. De vader van twee der vermiste jongens kon er slechts met moeite van weerhouden worden zelf op zoek te gaan. „Ik geloof niet dat zij dood zijn", riep hg. Verhoging koffieprijzen is onvermijdelijk (Van onze Haagse redactie) In verband met de tegenstrijdige berichten in zake de koffieprijzen bericht men ons van bevoegde zijde, dat er officieel nog niet besloten is tot verhoging der huidige consump tieprijzen over te gaan. De koffie- branders moeten nog in vergadering bijeenkomen om de sterk gestegen wereldprijzen nader onder de loupe te nemen en gezamenlijk over de door berekening aan de verbruiker te be slissen. Wel is het zo, dat de vervan- gingsprhs van koffie op het ogenblik al 2.50 per pond hoger ligt dan de prijs, die voor de thans uit voorraad verkochte koffie wordt betaald. Een verhoging van de koffieprijs zal om deze reden niet uit kunnen blijven. DE VERWACHT: RUSTIG WEER. Overwegend droog weer met over drijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen Noordoost en Noord. Weinig verandering in tempe ratuur. (26 April Laatste kwartier). 22 April Zon: Maan: ZON EN AN. Op: 5.30 Op: Onder: 19.48 Onder: 7.08

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1