LIJST 5 LIJST 5 Stemt op Walcheren voor de verkiezing Prov. Staten de candidaat der V.V.D. Amerikaanse interventie in Indo-China niet aannemelijk kousen etui's NASSER TOCH AAN HET HOOFD VAN DE EGYPTISCHE STAAT JÏMMY en de Bende van Bolletje Bink Kunstgebitten VAN DE VELDE JAN 0ELE Geef Uw haar de blijvende schittering van een brillant! J0 FIBBE J. L Verhagen, Vlissingen DINSDAG 20 APRIL 1954 PROVINCIALE Z E E V ff S B COURANT 5 FOSTER DULLES VERKLAARDE (PERSOONLIJK): Vice-president Nixon wil echter interventie overwegen In een vertrouwelijke verklaring, die de vice-president van de Vere nigde Staten, Nixon, heeft afgelegd voor journalisten, zou hy gezegd heb ben „Als er geen ander middel is om een nieuw terugtrekken uit Azië te verhinderen, moeten wy het risico nemen om jonge Amerikanen naar Indo China te zenden, zelfs als dat de regering in een „politiek impopulaire po sitie' zou brengen.' Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken bevestigde Zaterdag deze verklaring van Nixon en voegde er aan toe, dat die verklaring volledig in overeenstemming is met de regeringspolitiek zoals zy op 29 Maart j.l. door minister Foster Dulles werd omschreven. Dulles sprak toen over de noodzaak van een verenigde actie in Zuid Oost Azië. In Congres-kringen heeft de aan Nixon toegeschreven verklaring veel opzien gebaard. Senator Michael Mansfield sprak de vrees uit, dat Amerikaanse interventie in Indo- China het begin van een derde we reldoorlog zou kunnen betekenen. Hij achtte het mogelyk dat communis tisch China dan ook de oorlog in Korea zou hervatten. Senator Knowland en enkele ande re congresleden spraken de overtui ging uit, dat president Eisenhower eerst het congres zou raadplegen al vorens tot interventie in Indo-China over te gaan. Knowland voegde hieraan toe, dat er wel gesproken is over eventueel zenden van Amerikaanse lucht macht en marine-afdelingen naar In do-China, maar niet over Ameri kaanse landstrijdkrachten. Maandag verklaarde de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Foster Dulles na een conferentie met president Eisenhower dat het zenden van Amerikaanse troepen naar Indo China ingeval de Fransen moeten terugtrekken „niet aanneme lijk" is. Dulles zeide, dat hy hiermee zijn persoonlijke mening uitsprak en niet die van de president. President Eisenhower, die met va- cantie in Augusta is, zond persoonlij ke boodschappen aan de Franse pre sident Coty en aan het staatshoofd van Vietnam Bao Dai om hulde te brengen aan de verdedigers van Dien In het fort. De berichten uit Dien Bien Phoe wijzen er op, dat de toestand daar nog steeds ernstig is. De Fransen hebben een voorpost moeten ontrui men aan het Noordelijke einde van het vliegveld, dat gebruikt werd Socialistisch-liberale coalitie in België. Donderdag a.s. beslissing. Delegaties van de Belgische socia listen en Liberalen hebben Zondag in principe overeenstemming bereikt over een regeringsprogram voor een coalitie ter vervanging van de aftre dende Katholieke regering in België. De nationale raden van beide par tijen moeten thans een besluit ne men. Zij zullen waarschijnlijk Don- Katholieken vormen weliswaar nog de grootste partij na de algeme ne verkiezingen, maar een socialis- üsche-liberale coalitie zou een vol doende meerderheid hebben. voor het afwerpen van voorrraden en het aanvoeren van parachutisten. In het midden van het vliegveld hebben de Fransen de Vietminn-re- bellen verdreven uit een loopgraaf, die dwars over het veld liep. Alleen het zuidelijk gedeelte van het vlieg veld is nog beschikbaar voor aan voer door de lucht. Zaterdagavond zy'n daar Franse parachutisten ge land, die nog nooit tevoren een pa rachutesprong hadden gemaakt, maar die zich beschikbaar stelden als vrijwilligers. Zy moesten onder een hagel van mitrailleur-kogels en granaatvuur landen op een smalle strook tussen prikkeldraadversper ringen en mijnenvelden. Ook elders in Indo-China wordt gevochten. Ten Westen van Ankhe in Ann am sneu velden 400 Vietminh-rebellen bij een aanval op een Frans convooi. Ook de Fransen leden zware verliezen. In Midden Laos werden Vietminh-con- centraties door de Franse lucht macht aangevallen. Bloedbad in Cambodja na trein-overval. Alle passagiers gedood. Volgens berichten ïn de Parijse pers zyn vorige week meer dan 100 mannen, vrouwen en kinderen om het leven gebracht door de Vietminh-re bellen, nadat de trein, waarin zij za ten, tot ontsporing was gebracht. Het was een trein op het traject Pnom Penh-Battambang in Cambodja. De locomotief en veertig wagons vlogen uit de rails nadat enkele land mijnen tot ontploffing waren geko men. Daarop stortten 500 opstande lingen van de Vietminh, gewapend met geweren, handgranaten en ma chinegeweren zich op de wrakstuk ken en doodden systematisch de over levenden. De vernielde wagons wer den met benzine overgoten en in brand gestoken. Vele gewonden in de wagons verbrandden levend. Sommi ge passagiers werden gefolterd. Ou de mannen en vrouwen en ook kin deren zouden in stukken zijn gehakt. Schietpartij in een Marseillaans café. Drie beruchte misdadigers, die Zon dag te Marseille een gewapende overval op een bar ondernamen, zijn door een broer van de eigenaar met twee revolvers onder vuur genomen, toen het drietal de eigenaar met hun vuurwapens bedreigde. Twee misda digers stierven ter plaatse, de derde overleed later in een ziekenhuis. Het Koninklijk gezin in Obergurgl. Het koninklijk gezin heeft de Paas zondag in het Oostenrijkse Ober gurgl doorgebracht. Het heeft die dag een Protestantse kerkdienst bij gewoond, waarin prof. dr. Redeke uit Kiel voorging. Des avonds was het koninklijk ge zin aanwezig bij een concert, waar ook Nederlandse, Britse, Duitse, Zweedse en Oostenrijkse studenten die in Obergurgl zyn voor 'n interna tionale Paas-byeenkomst, tegenwoor dig waren. Met de hoed in de hand Een mosterdfabriek te Cu- iemborg ontving onlangs aanbieding van mosterdzaad uit een kleine havenplaats aan de Westkust van Afrika. De brief begon met de woorden: „I am a big firm" wij zijn een grote zaak zulks kenne lijk om het tegengestelde niet te doen vermoeden, hetgeen geen overbodige luxe was, want de „brief was met pot lood geschreven op de binnen kant van een schoenendoos en het monster mosterdzaad was verpakt in een met stokjes dichtgestoken oude vilten he renhoed. De ingewonnen bankinfor matie gaf aan: „uitstekende zaak, goed voor elk redelijk bedrag. De mosterdzaak is inmiddels tot volle tevredenheid afgewik keld Roemeens oudminister geëxecuteerd. Hij had Lenin gekend. Het Amerikaanse anti-communis tische radiostation in Beieren, „Ra dio Vrij Europa", meldde Zondag, dat volgens berichten van radio-Boeka- rest de voormalige Roemeense minis ter van justitie Patrascanoe in het geheim heeft terechtgestaan en on middellijk na zyn veroordeling is te rechtgesteld wegens samenzwering tegen de regering. Het proces tegen Patrascanoe en tien medebeklaagden duurde van 6 tot 14 April. Een zekere Remos Kop- ler werd eveneens ter dood veroor deeld en terechtgesteld. De negen an deren kregen gevangenisstraffen va riërend van 8 jaar tot levenslang. Al len waren beschuldigd van po~ om een burgerlijke regering a; bewind te brengen en van net iet onder houden van verbindingen met Ameri kaanse spionnage-agenten. Patrascanoe. die met Anna Pauker een der grondleggers van het commu nistische stelsel in Roemenië is ge weest, was van 1944 tot 1947 minis ter van justitie. Hy heeft Lening per soonlijk gekend. Vier van de elf veroordeelden zijn van Joodse afkomst, aldus het be richt van „Radio-Vry-Europa". Eerste Bedrijfs-beiaard in Nederland De enige bedryfs-beiaard, die Ne derland ryk is, is op Paas-Zaterdag op plechtige wyze in gebruik geno men. De beiaard in een stalen draagtoren gehangen staat gemon teerd op het dak van een der hallen van Lips' Scheepsschroevengieterij N.V. in Drunen. De zeventien groot ste klokken van deze beiaard werden in het Drunense bedrijf vervaardigd. De kleine klokken werden gegoten in de klokkengieterij der fa. Erjsbouts te Asten (N.B.). De grondstof van de klokken bestond uit een hoeveel heid schroot. De beiaard zal in het vervolg de arbeiders naar het werk roepen: „Mijn stem zal steeds de arbeid prij zen, die mij uit afval deed verrijzen*. Niet alleen vele genodigden, maar ook het voltallige fabriekspersoneel woonden de plechtige ingebruikne ming by. MILITAIRE JUNTA BLIJFT President Naguib verloor de feitelijke macht Luitenant-kolonel Gamal Abdel- Nasser heeft Zaterdag de functies van premier van Egypte en voorzit ter van de revolutionnaire raad over genomen van generaal Naguib. Vol gens waarnemers heeft Naguib, die wel president biyft, daardoor alle feitelijke macht verloren. Deze vervanging van Naguib komt niet onverwacht. Men ziet hierin een logisch gevolg van de crisis in Maart toen Nassers standpunt, dat het mili taire bestuur moet biyven, zegevier de over dat van generaal Naguib, die yverde voor zo spoedig mogelijk her stel van het parlementaire leven. Een ander aspect van deze kwes tie is de gezondheidstoestand van de 53-jarige président. Sedert het be gin van het revolutionnaire regiem heeft Naguib onder toenemende druk gewerkt en na de crisis van de vorige maand zakte hij in elkaar. Hoewel zijn toestand verbeterd is, is hij nog verre van geheel hersteld. President Naguib bracht Zaterdag voor de eerste maal sedert hij ziek werd een bezoek aan het hoofd- Gratie voor Abetz De Franse president Coty heeft Vrydag gratie verleend aan Otto Abetz, Duits diplomatiek vertegen woordiger in Frankrijk in oorlogstijd, die in 1949 tot twintig jaar awan- arbeid was veroordeeld. Men verwacht, dat Abetz binnen 24 uur in vrnheid zal worden gesteld en onmiddellyk naar West-Duitsland zal terugkeren. Abetz was van 1940 tot 1944 de voor naamste diplomatieke vertegenwoor diger in bezet Frankrijk. Hij werd veroordeeld wegens medeplichtigheid aan moord, onwettige vrijheidsbero ving en plundering. De -gratieverlening werd mede-on dertekend door premier Laniel en de minister van defensie Pleven. 54. Jimmy en Karei Krukas zagen elkaar veelbeteke nend aan. Het zachte beverige gesteun bleef voortdu ren„Als je 't mij vraagt", fluisterde Krukas, is dat óf de barones óf JantienJimmy bonkte nog eens. Het gesteun verminderde niet, werd ook niet sterker. Jimmy zette zijn breekijzer tussen de deur en kraakte haar in de kortst mogelijke tijd open. Toen de deur week, stapten de mannen naar binnen. Midden ln de kamer stond een bed, een morsig vies bed en daarin lag een bejaarde vrouw, die blijkbaar in deze kamer was opgesloten. Zij keek met angstige ogen naar de twee mannen, die met zoveel misbaar de kamer waren bin nen gedrongenLieve help, 't is de barones", fluis terde Karei Krukas. „Ach, wat is dat arme oude mens er slecht aan toe". Jimmy stapte op haar af. „Mevrouw de barones", zei h, op een rustige toon. „U behoeft geen angst voor ons te hebben. Wij zijn hier gekomen om U te bevrijden, maar vertelt u ons eerst, wat er met u gebeurd is en waar Jantien is en waar die kerels gebleven zijn die u hier hebben opgesloten". De 77-ja- rige barones bleef Jimmy met grote angstige ogen aan kijken. „Ga weg, engerd." riep zij tenslotte. „Hoe durf jullie het slaapvertrek van een dame binnen te drin gen I Dat kun je alleen van een paar ongelikte beren verwachten. Jullie zijn al net als de rest die hier mijn rust zijn komen verstoren. Schéér je weg en zeg tegen Jantien, dat ik een kopje thee met een wolkje melk wil hebben". Na dit gezegd te hebben, liet de oude dame zich uitgeput achterover vallen kwartier van raad. Aan de de revolutionnaire ïgeringswjjzigingen ging vooraf het aftreden van totaal zes burgerministers. Er zyn twee leden van de militaire junta toegevoegd aan de regering die thans bestaat uit acht militaire en elf burgerministers. De ministers, die door Nasser wer den vervangen waren de ministers van politieke zaken, financiën, on derwijs, economische zaken, handel en industrie en de minister van bin nenlandse zaken. Motorrjjtuigenpark op 1 April 1954. Volgens berekeningen van de K. N.A.C. bedroeg het aantal motorrij tuigen per 1 April 1954: 202.300 (187:608) personenauto's (inclusief 6500 taxi's), 6580 (6295) autobussen, 87.750 (82.355) vracht auto's en bestelauto's, 3950 (3727) trekkers met oplegger 5000 (4382) spec.ale voertuigen. 131.700 (127.104) motorrijwielen (inclusief driewielers en scooters^ en 320.000 bromfietsen. Het totaal aantal motorry tuigen (inclusief de bromfietsen) per 1 April 1954 zal dus 757.000 (694.706) stuks bedragen. De tussen haakjes geplaatste cij fers zijn de laatste bekende door 't Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde gegevens, per 1 Au gustus 1953. Het aantal in Nederland gefabri ceerde en geassembleerde personen auto's is naar de K.N.A.C. meedeelt, in een jaar tijds met ongeveer 60 toegenomen (1952: 6500, '53: 10 400) en bedraagt ongeveer 50 van de nieuwe personenauto's Welke in 1953 in Nederland beschikbaar kwamen. Oefensmaldeel 5 naar Oslo. Het oefensmaldeel 5 van de Ko ninklijke Marine, bestaande uit Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Doorman" twee torpedobootjagers, twee fregat ten en twee onderzeebootjagers zal van 11 tot 14 Juni een bezoek bren gen aan Oslo. Bezoek Prinses Margaret aan West-Duitsland De Engelse prinses Margaret zal in Juli een bezoek brengen aan eenhe den van het Britse leger en de lucht macht in West-Duitsland. Zy zal op 12 Juli de lunch gebruiken bij pre sident Heuss. iDt zal het eerste be zoek van prinses Margaret aan W. Duitsland zijn. Japanners gaan radio-activiteit op Stille Oceaan onderzoeken De Japanse raad voor de visserij heeft Vrijdag medegedeeld, dat begin Mei een schip met een twintigtal des kundigen naar het deel van de Stille Oceaan zal worden gezonden waar de Amerikanen proeven met atoom- en waterstofbommen nemen. De deskun digen zullen vis op radio-activiteit onderzoeken. Ook gaan zy de radio activiteit van het zeewater en de lucht in het betrokken gebied vast stellen. Het onderzoek zal ongeveer twee maanden duren. Go«dl bericht voor do bezltiors van DENTOFIX een nieuw, aan genaam en hygiënisch poeder brengt uitkomstvoor alle los zittende of losrakende kunst gebitten. Een weinig DENTO FIX, 's morgens op de plaat ge strooid, houdt Uw gebit de ge hele dag, onder aile omstan digheden, vast en zeker op zjjn plaats. Tevredenheid gegaran deerd. Koopt nog heden een stro'oibus in Uw apotheek of drogisterij voor slechts 2.35 Uw drukker! Coöperatie „De Broederband" u.a. Vlissiiigen Middelburg vraagt voor haar kruidenierswinkels 2 flinke meisjes en een jongen of aankomende bediende. Sollicitaties in te dienen op het kantoor te Vlissingen, Van Dishoeckstraat 40 of Korte Geere 66, Middelburg. De notaris J. L. van der Harst te Middelburg is voornemens om op Dinsdag 27 April 1954, te half 3 uur, in 't Groenewoud te Gryps- kerke, publiek te verkopen: het huls met schuur, erf en tuin te Grijps- kerke aan de Jacob Catsstraat 13, groot 24 a 30 ca (186 roeden). De woning c.a. is terstond te aanvaarden. Onmiddellijk na afloop daarvan zal aan gemeld huis a contant worden ver kocht enige huish. inboedel, als: kast, bedden, tafels, stoelen, kachel, glas- en aardewerk, tuingereed schap, enz. te bezichtigen in de morgen van de verkoop. Verdere inl. verkrijgbaar ten kantore van de notaris, Lange Noordstraat 63. Klein hotel-café-restaurant te Vlissingen vraagt voor directe indiensttreding kok of kokkin en prima serveerster. Br. lett. S 60, bureau P.Z, C„ Vlissingen. d- Deze 3 letters vormen een bekende klank in Zeeland. Zij betekenen snelle be richtgeving, betrouwbaar heid, actualiteit, grote le zerskring, ruim spreidings- gebied en zeer grote publiciteitswaarde. Daarmee liep Mr. Mac Adam in de overwinningsparade, toen hij zich glimla chend van Normandië naar Nederland had gevochten. Het stond hem uitstekend, maar werkelijk, U kunt toch beter zo'n goede moderne hoed dragen van Herenmodehuis LANGE DELFT 59 MIDDELBURG Ellewoutsdyk, TeL 212. Erkend handelaar in poot-, consumptieaardappelen, uien en zaden, tevens sorteerinrichting en luchtgekoelde bewaar plaats voor land- en tuinbouwproducten. Bij aan koop van Poortaardappelen kunnen deze worden opgeslagen in bovengenoemde bewaarplaats. „MEER EN BOSCH", „KONINGIN EMMA KLINIEK" EN „SAREPTA", de bekende inrichtingen voor de ver pleging van lijders aan vallende ziekte te Heemstede en Haarlem, kunnen voor de jongens- en mannenafde- ling enkele LEERLING-VERPLEGERS werk houden en zij, die meer voor het werk onder onze patiënten boven de 18 jaar voelen, vinden hier een mooie en prettige werkkring. De opleiding is voor het diploma ziekenverpleging B. Salaris volgens Rijksrege ling, terwyl hulp wordt verleend by de aanschaffing van dienstkleding Sollicitaties te richten aan de Bestu rende Broeder. BIJVERDIENSTE Bekende LEVENS- en VOLKSVERZEKERINGS MAATSCHAPPIJ vraagt voor haar agentschap te TERNEUZEN een VERTEGENWOORDIGER De werkzaamheden zullen bestaan 'uit het waar nemen en uitbreiden dezer afdeling. Borgstorting wordt vereist. By het afsluiten van verzekeringen wordt door een inspecteur hulp verleend. Brieven onder no. 460, Bureau P.Z.C., Middelburg. Vpor het haar van dames en heren hetzelfde, schitterende resultaat l J. L. Verhagen, Vlissingen Te huur aangeboden van half Juli tot half Augustus mooi landhuis te Epse (gem. Gorssel, Gel derland), 100.per week. liefst geen kleine kinderen. 8 slaappl. Brieven no. 26, Bur. P.Z.C., Zierikzee. ideaal voor uw nylons op te bergen. Wij verkopen pracht kousenétui's in diverse soorten en kwaliteiten. Mooi 4-delig kousenétui 79 ct. Pracht dessin, 5-delig étui f 1.35 De nieuwste metalic klem- in groen en grijs, 4-delig 1.35 Ook hebben wy envelop- model-étui's, 5-delig in metalic kleur voor 2.75 Alle soorten kousenétui's nergens zo voordelig als bjj Vlissingen Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 7