PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tienduizenden touristen brachten Paasdagen in Nederland door Zeelands jeugd marcheerde door het oude Gent BILT Vandaag MEVROUW PETR0F WIL IN AUSTRALIË BLIJVEN DELEGATIES BEGAVEN ZICH OP WEG NAAR GENEVE DERTIEN PERSONEN VERMIST IN OOSTENRIJKS LAWINEGEBIED 197e Jaargang - No. 91 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 20 April 1954 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent p«r mm. Minimum p. advertentie f 3. (ng mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie* max. 8 regel») van 15 regel» t 1.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of ad re» Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr 2, telef 16; Terneuzen. Brouwerijstr 2; Zierikzee. N Bogerdstr C 16o. telef. 26 OPZIENBARENDE VREEMDELINGENINVASIE V.V.V-bureaux werkten onder hoogspanning Pasen 1954 heeft de grootste toeristeninvasie gebracht in de geschiede nis van 't Nederlandse vreemdelingen verkeer. In Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Haarlem en de tussenliggende plaatsen waren de hotels tot de laatste plaats volgeboekt en nog steeds bewoog zich een stroom van vooral Duitse- en Belgische-toeristen naar onze bollenstreek. Langs alle rykswegen waren extra politieposten geplaatst, en de plaatselijke bureaux van de V.V.V. werkten onder hoogspanning, om de grote stroom van toe risten nog ergens onderdak te brengen. Het waren vooral vele Duitsers en in iets mindere mate Fransen en Bel gen, die zich om onderdak tot de bureaux wendden. De Engelsen waren wat meer serieus geweest en hadden reeds dagen tevoren hotelbedden be sproken. Het aantal overnachtingen in Amsterdam van Vrijdag op Maan dag was naar schatting 15.000 tegen 7660 in 1953. In Den Haag was dit cjjfer 45.000. meer al tel Naar schatting acht tot tiendui zend personen hebben Maandag Schiphol verrast met een bezoek-re- cord voor Tweede Paasdag. Verrast, want daar het wel droog maar nog steeds koud weer was had men op Schiphol na een matig drukke Eer- ,g zijn verwachtingen niet noog gesteld. Ook in en om Arnhem is de druk te enorm geweest, groter zelfs dan ooit tevoren. Alle notelaccomodatie was bezet en voor het onderbrengen van vreemdelingen moest men zelfs logies zoeken tot in Apeldoorn, Eist en Dieren toe. Van 't aantal vreem delingen bestond zeker 60 tot 90 uit buitenlanders, waarvan zeker de helft Duitsers. Zaterdagavond om 8 uur richtte de Amsterdamse V.V.V. per radio een boodschap tot alle nog over vrije lo- geergelegenheid beschikkende stad genoten, waardoor aan duizenden aanvragen voldaan kon worden. In het Amsterdamse kantoor aan het Rokin verdrongen ziqh voortdurend grote aantallen onderdakzoekenden, die aan de vijftien assistenten han denvol werk gaven. Tegen Zondag middag waren de kansen op over nachting aanmerkelijk gedund en de onderhandelingen werden al beknop ter en al vrucntelozer. Een gestrand autobusgezelschap veroorzaakte veel hoofdbrekens; ergens in een hoekje klonk het snikken van een aspirant verhuurster wier handtas in het ge drang van eigenaar moest zijn ver wisseld. Tegen zevenen moest worden over gegaan tot het buitensluiten van de file, die de binnen-wachtenden dreig de plat te drukken T eleurstellingen. In de andere steden was het niet veel anders. Evenals dat in Amster dam geschiedde, heeft men vele lo- feergasten teleur moeten stellen, en heer, die reeds in Haarlem, Am sterdam en Utrecht op zoek was ge weest naar een hotelkamer, kwam tenslotte in Den Haag terecht. Toen ook daar alle hotels bezet bleken, vervoegde hij zich bij het V.V.V.- bureau, waar men hem naar Noord- wijk wilde doorzenden, aangezien hij er nu schoon genoeg van had, waar op het bureau-personeel voor hem 'n uitzondering heeft gemaakt en hem in een particulier pension Den Haag heeft kunnen onderbrengen. Sneeuwbuien De toeristen, die Zuid-Limburg tot het doel van hun reis hadden uitverkoren eveneens een buiten gewoon groot aantal zijn Zondag wel voor een heel koude verrassing komen te staan. Tegen half één in de middag begon 't daar... te sneeu wen. De sneeuwbuien waren zo dat de sneeuw bleef liggen. ...Viert de schrijver en hoor spelregisseur Willem van Ca- pellen zijn 65ste verjaardag en zijn 25-jarig jubileum als hoor spelregisseur. MORGEN ...worden verkiezingen gehou den voor de Prov. Staten. Zeeuwse jeugd op Tweede Paasdag in Gent. Staande voor liet Casino in Gent bespraken de heren Van de Sande van het Belgische C.J.M.V. (met het programma in de hand) en J. C. Gor- deaudie de Bondsrede uitsprak, de gang van zaken met enkele deel neemsters aan de Jeugddag in Wal. cherse klederdracht. (Foto P.Z.C.J De sportvlieger^' op het vliegveld in Zuid-Limburg moest worden stopge zet. De kabelbaan te Valkenburg, aie Zaterdag onofficieel werd geopend, trok evenwel een zeer groot aantal bezoekers. Op de Goudsberg bij Lunteren had den reeds de eerste kampeerders hun tenten opgeslagen. Ondanks heT niet al te beste weer schaarden deze tent bewoners, leden der Nederlandse Toeristen Kampeerclub, zich Zater dagavond rond het kampvuur. In de bollenstreek namen meer dan 1300 wandelaars deel aan een tocht naar de Hillegomse en Bennebroekse bloembollen. De belangstelling voor de helicopterdienst was door het on gunstige weer gering. Acht babies omgekomen. Door brqnd in Londens ziekenhuis Door brand in een Londens zieken huis zjjn Zondag 8 zuigelingen om het leven gekomen. Zeven babies wer den door verpleegsters gered, maar zij zijn ernstig ziek als gevolg van brandwonden Toen een verpleegster, vlammen en verstikkende rook trotse rend, een baby van pas zes uren oud poogde te redden, stond het wiegje reeds in brand. Het kindje was over leden. Alle babies waren nog geen twaalf dagen oud. NA RELLETJES OP VLIEGVELD Russische koeriers waren gewapend. Do 35-jarige mevrouw E. Petrof, echtgenote van de Sowjet-diplomaat, die na spionnageonthullingen asyl kreeg in Australië, is Zondag per vliegtuig uit Sydney naar Rusland vertrokken. Volgens de Russen wilde zjj niet bij haar man in Australië blij ven. Do Australische premier Menzies verklaarde, dat mevr. Petrof uit ei gen vrije wil naar Rusland terug keerde. Er waren geen bewjjzen van het tegendeel. Witrussische immigranten, die op het vliegveld te Sydney aanwezig waren en daar het vertrek van mevr. Petrof trachtten te verijdelen, ver klaarden echter, dat mevr. Petrof niet naar haar land wilde terugke ren en gezegd zou hebben: „Redt mij"! De brandweer moest assisteren om de 200 Wit Russen van het vliegveld te verdrijven De begeleiders van de Sow jet-am bassade liepen stompen en slagen op terwijl mevrouw Petrof zelf verfom faaid in het vliegtuig belandde. Zij miste een schoen. De Australische autoriteiten had den tevoren aan de landen, waardoor het vliegtuig komt, verzocht me vrouw Petrof faciliteiten te geven als zij om politiek asyl mocht vragen. In Darwin werd het vliegtuig op gewacht door de plaatsvervangende administrateur van het Noordelijke gebied, R. Leydin. In het vliegtuig viel enig geharrewar voor, waarbij een der Sowjet-begeleiders opzij ge duwd werd toen Leydin zich er heen begaf. Leydin had een ernstig onder houd met mevrouw Petrof, die ween de. De Australische politie fouilleerde de twee begeleiders, koeriers, en ont nam hun ieder een revolver, die zij in holsters onder de oksel droegen. Later werd officieel medegedeeld, iat mevrouw Petrof de Australische autoriteiten politiek asyl gevraagd had. Zij nam dit besluit na een tweede onderhoud met Leydin. De tweede secretaris van de Sowjet-ambassade in Australië, F. V. Kislitsin, toon (Kr zich bij het horen van het nieuws zeer gebelgd. Hij zei: „Waarom mocht ik niet met haar spreken. Zij wordt ontvoerd!" Later werd gemeld, dat mevrouw Petrof om asyl had verzocht, na een telefonisch onderhoud met haar echtgenoot, Wladimir Petrof, het ge wezen hoofd van de Sowjet-spionna- gedienst in Australië. Gasontploffing in flatgebouw te Maastricht. Huisraad in de bomen. Zondagavond heeft zich een ernsti- ;e gasontploffing voorgedaan in een latgebouw aan net Koningsplein te Maastricht. Omstreeks tien uur hoorde men een hevige knal en sloegen alle rui ten van net middelste gedeelte stuk. Vooral op de vierde verdieping in de flat van mevrouw K. S. ontstond een ware ravage. Een der binnenmuren sloeg er finaal uit. terwijl resten van een deur naar buiten werden geslin- ferd. Stifkken huisraad kwamen op e bomen langs het plein terecht. De inboedel ging geheel verloren. Er ontstond echter geen brand. Ook wa ren er geen persoonlijke ongelukken. Later bleek dat op een Deneden- verdieping van de flat een gasslang was gescheurd, tengevolge waarvan gas naar een hogere verdieping was ontsnapt. Toen daar een der bewo ners een gastoestel wilde aansteken, ontstond de ontploffing. DE AZIATISCHE CONFERENTIE Ook Zuid-Korea is vertegenwoordigd. De Chinese minister van buitenland se zaken Tsjoe En Lai, zal de (rood) Chinese delegatie op de a.s. confe rentie t« Genève leiden. Drie onder ministers zullen hem assisteren. Een van hen is Tsjang Wen Tien, die Chinees ambassadeur in Moskou is. De Noordkoreaanse delegatie naar Genève is Zondag vertrokken. Zy staat onder leiding van de Noordko reaanse minister van buitenlandse zaken Nam H, die ook de voornaam ste onderhandelaar was bjj de wapen stilstandsbesprekingen te Panmoen- djon. Lithauer vroeg politiek asyl Een 46-jarige boerenarbeider uit Lithauwen heeft zich Vrijdag bij het politiebureau Linnaeusstraat te Am sterdam Oost gemeld. Hij verzocht om politiek asyl en beweert, dat hg uit Siberië is ontvlucht. De man Ï3 ter beschikking van de vreemdelin gendienst op het hoofdbureau, waar hij de Paasdagen en indipn nodig lan ger zal logeren. De vreemdelingen dienst zal het verhaal van de man, die zegt via Luxemburg en België in ons land te zgn gekomen, controleren. Vermoedelijk zal de man toch moeten worden uitgewezen. Kans op zachi weer (Van onze weerkundige medewerker) Toch is er in een klem deel van ons land, namelijk in Zuid- Limburg. nog enkele uren van een witte Pasen sprake ge weest. De buien, die daar gis ter middag vielen, brachten een laagje sneeuw. De tempera tuur is beide Paasdagen bene den de tien graden gebleven. Dit zou geen bijzonderheid zgn geweest, wanneer de Pasen zeer vroeg zou zgn, maar het was dit jaar juist zeer laat. De temperatuur ligt dan ook 3 tot 5 graden onder de nor male. Het hogedrukgebied bij Ier land heeft het afgelegd tegen een depressie, die van IJsland is getrokken. Over Oost-Euro pa trekt een regenfront over Duitsland naar het Westen. Achter dit front stroomt zach tere lucht uit Zuid-Rusland af komstig in de richting van West-Europa. Al is het licht puntje nog klein, toch zit er een kans in, dat het over enke le dagen wat zachter weer gaat worden. De Zuidkoreaanse regering heeft .ng geaarzeld of zij wel aan de con- jrentie te Genève zou deelnemen. Zondag jl. werd echter bekend, dat Syngman Rhee inderdaad een delega tie naar de conferentie zal zenden. De delegatie staat onder leiding van de Zuidkoreaanse minister van buiten landse zaken Pjoeng Joeng Tai, die verklaarde, dat zijn delegatie zich zal verzetten tegen het terugtrekken van de troepen der Verenigde Naties uit Zuid Korea. Overigens dacht hij, dat de delega tie niet veel langer dan 90 dagen in Genève zou blijven. Indien Frankrijk uitdrukking geeft aan zijn goede wil, bestaat er een reële mogelijkheid van een herstel van de vrede in Indo-China. aldus een Zondag door Radio-Moskou uitgezon den verklaring. De radiocommentator Djisjkariani ïi, dat de Vietminh-regering bereid is tot onderhandelingen over het sta ken van de vijandelgkheden. De grote conferentie van Genève, die volgende week aanvangt wordt voorafgegaan door een beperkte eco nomische conferentie, die vandaag Dinsdag begint. Aan deze confe rentie nemen 100 deskundigen uit 25 Europese landen deel. Zij zullen het probleem van de handel tussen de westelijke staten en de Oosteuropese landen bestuderen. Beoogt wordt een reorganisatie van de handel, en een regeling van het jaar wordt geregeld. In de Amsterdamse haven ia een reuzendok in aanbouw voor schepen van 45 tot 50.000 ton draagvermogen. Een reeds gestort gedeelte van de betonnen vloer mat een dikte van 5 meter. Hofmeester moest duik met dood bekopen. Een 49-jarige hofmeester-bediende van Franse nationaliteit van het libe- riaanse schip „Saxon-Hill", dat lig plaats had gekozen aan het Stenen Hoofd te Amsterdam, heeft Zaterdag middag zijn badpak aangetrokken om een duik te nemen in het koude wa ter van het IJ. Na even te hebben rondgezwommen is hg vermoedelijk door de koude be vangen en in de diepte verdwenen. Zijn lichaam heeft men nog niet ge vonden. Canadese sleepboot met sleep vermist. In de nacht van Donderdag op Vrij dag zijn in een hevige storm Dij de kust van Alaska een grote Canade se sleepboot en een met ijzererts ge laden sleepschip verdwenen. De bei de schepen hadden in totaal veertien man aan boord. Er bestaat weinig hoop. dat er overlevenden _ijn, aldus wordt uit Juneau (Alaska) Zeven zwaargewonden bij autobotsing. Tweede Paasdag zijn op de Oir- schotseweg onder de gemeente Best twee personenauto's, met elkaar in botsing gekomen. Alle zeven inzit tenden zijn zwaargewond naar het Binnenziekenhuis te Eindhoven over gebracht. Haagse student door sneeuwstorm overvallen. Een Vrjjdag uitgezonden ploeg ter opsporing van 10 Duitse schooljon gens en hun drie onderwijzers, die reeds twee dagen in het Dacht- INDRUKWEKKENDE MANIFESTATIE C.J.V.F. en C.JM.V. hielden bondsdag met Belgische vrienden Zeeland's jeugd, georganiseerd in de Christelijke Jongevrouwen Fede ratie en het Christelijke Jongemannenverbond, trok gisteren naar het oude, eerbiedwaardige Gent om daar met Belgische vrienden een protes tants-evangelische jeugddag te houden. Zeeuwse trompetters deden in de grote zaal van het Casino him koperen klankken schallen, trommels rof felden en vele vlaggen neigden zich tijdens de openingsceremonie onder leiding van de heer Van Pagee uit Middelburg. En de meer dan duizend jongeren, die in deze zaal bijeenwaren, verhieven zich als één man om het lied te zingen van de „bronzen stemme", die de storm in het Vlaanderenland luidt: Klokke Roeland! Eén ogenblik stilte volgde: toen klonken de honderden jonge stemmen in het fiere lied van Poldermans en Morks: „Geen dierb'er plek voor ons op aard!' Het was een indruk wekkende manifestatie van eenheid tussen gelijkgezinde Belgen en Zeeu wen, een eenheid, die door de sprekers van die dag met grote vreugde werd geconstateerd. Later op die dag werd de verbon denheid nog indrukwekkender gede monstreerd, toen na afloop van de bijeenkomsten in het Casino, alle deelneemsters en deelnemers, voor afgegaan door de vlaggen van vele afdelingen in een bijna kilometer lange stoet door Gent marcheerden naar de Vrijdagmarkt. En voordat op deze historische plaats de stoet werd ontbonden, klonk bij het monument van Artevelde het oude. stoere lied der reformatie: „Een vaste burcht is onze God, een toevlucht voor de zy- nen." WIJDEN* GSDEENST. Met bussen waren de ruim acht honderd Zeeuwen van Breskens en Terneuzen uit naar Gent gereden, waar 's morgens een wijdingsdienst werd gehouden. Ds. Stipriaan Luis- cius was hierbij de liturg, terwijl predikatie werd gehouden door Pichal uit Gent. Deze sprak over Handelingen 25 vers 19, waarin ver haald wordt van Paulus' gevangen schap bij stadhouder Festus. Deze predikatie werd tot een bewogen ge tuigenis, waarin ds. Pichal nadruk kelijk wees op de grote betekenis van het Paasfeest voor de Christen. Na de wijdingsdienst werden in verschillende groepen excursies door Gent gemaakt naar de voornaamste historische gebouwen. Om twee uur 's middags begon de eigenlijke bonds dag met een uitmuntende openings ceremonie, waarbg de vlaggen wer den gepresenteerd van alle landen die bij de C.J.F.V. en het C.J.M.V. zgn aangesloten. De oud-voorzitter van de Gentse C.J.M.V., tevens vertegenwoordiger van het Belgisch Nationaal Comité van C.J.M.V.'s, de heer Van de San- de, sprak een pakkend openings woord. waarin hij niet alleen ais Belg de Nederlandse gasten verwel komde, maar waarin hy tevens zoals hy zeide sprak van „vriend tot vriend." Hij besloot zijn korte begroetingsrede met een „Leve de Zeeuwse afdelingen. leve het Neder lands Jongelingsverbond." De tweede Belgische spreker was veldprediker R. Couvreur, die getuig de van zijn grote vreugde over het feit, dat zovele Zeeuwen naar Gent waren gekomen om samen met de kleine Belgische afdelingen deze dag te houden. „Wn hebben één geloof en wij hebben eén Heer", aldus het thema van deze geestdriftige Belgi sche veldprediker. Ter afwisseling zorgde de C.J.M. V.-volksdansgroep uit Middelburg voor vlotte en gewaardeerde volks dansen. DE BONDSREDE. De traditionele bondsrede werd uitgesproken door de heer J. C. Gor- deau uit Enschede, vroeger te Mid delburg. „Christus, de hoop der we reld", zo luidde zijn onderwerp. Hij wees er op, dat de jonge mensen van nu zich weinig zorgen behoeven te maken, want zij zgn „ingebed" in een vrijwel sluitend stelsel van sociale verzekeringen. Maar ondanks al deze voorzorgsmaatregelen blijven er nog enkele ongewisse zaken over onze kerheden. waarvan de laatste de dood is. Maar juist, tegenover de dood is er Jezus Christus, de enige hoop! (Vervolg op pag. 7) steingebergte 100 km van Linz ver wijderd, vermist worden, is Zater dag onverrichterzake teruggekeerd. Er is geen spoor van de vermisten gevonden. Er kwamen in het gebied waar de jongens en hun onderwijzers vermist worden de laatste dagen ve le lawines voor. Gevreesd moet wor den, dat de vermisten zijn bedolven. Drie hefschroefvliegtuigen van het Amerikaanse leger hebben Zaterdag aan het opsporingswerk meegedaan. De 24-jarige Haagse student E. L., die sedert Donderdag in de omge ving van Lenzerheide in Oost-Zwit serland werd vermist, is gevonden. Hg was tijdens een wandeling in de bergen door een sneeuwstorm over vallen en had beschutting gezocht in een hut. Daarbinnen vond hij wel brandhout maar aanvankelijk geen lucifers. Alleen door hooi, dat ook in de hut lag, in zijn kleren te f toppen, kon hij zich nog een beetje tegen de kou beschermen. Niettemin waren zijn oren, zgn vingers en een wenkbrauw Vrijdagmorgen bevroren. Tenslotte bleken er toch lucifers te zgn, zo dat hij toch een vuurtje kon aanste ken. Een klein beetje stroop, dat hij in een oud blikje vond en gesmolten sneeuw waren gedurende de vier da gen van zijn verblijf in de hut zijn enig voedsel. Vrijdag kon hij nog even naar buiten gaan om uit te kij ken naar eventuele redders maar Zaterdag en Zondag maakte de felle storm dat onmogelijk. Maandag werd hij eindelijk door een reddings ploeg van veertig man gevonden. DE VERWACHT: TOENEMENDE BEWOLKING Toenemende bewolking met enkele verspreide buien. Zwakke tot matige langs de Waddenkust later vrij krachtige wind tussen Oost en Noord. Dezelfde of iets hogere maximum temperaturen. 20 April Zon: Maan: 21 April Zon: Maan: ZON EN MAAN. Op: 5.34 Op: 22.50 Op: 5.32 Op: 23.52 Onder: 19.45 Onder: 5.53 Onder: 19.46 Onder: 6.26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1