Rond het fort Dien Bien Phoe is het rustiger geworden Zes-en-twintig Algensoorten zijn momenteel in cultuur r v D Drukfouten LIJN 13 DOOR DE POLITIE IN BESLAG GENOMEN NEDERLANDSE BRANDSCHADE IN FEBRUARI 2,7 MILLIOEN ZATERDAG 17 APRIL 1954 PROVINCIALE EEUWSE COURANT EINDELIJK, LETTERLIJK ZEEBANKET. Doorgedrongen achter IJzeren Gordijn van Moeder Natuur (Van onze correspondent) NEW YORK, April. Smakelijk eten De galgensoep staat dampend op ta fel. Een sneetje chlorella (Uu kunt het verschil met brood niet zien) ligt er naast. De hoofdschotel van de maaltyd bestaat uit een paar hapjes ge concentreerde algen, waarover een sausje is gegoten om ze smaak te ge ven. Tien lepels algen smaken vrywel hetzelfde als een stevige biefstuk en hebben grote voedingswaarde. Nagerecht: algen-ys. Ge weet natuurlijk wat algen zijn. Zwart-groene, zeewierachtige planten, die zich vastzetten aan de kiel van zee schepen of kroos, dat ge op stille wateren aantreft. De moderne wetenschap heeft uitgemaakt dat men er brood van kan bakken, zonder dat. de verbruiker enige verschil proeft tus sen de nieuwe concoctie en wittebrood, tarwe- of roggebrood. Eindelijk, letterlijk zeebanket. Deze algen zijn voorbestemd het wereld-voedselprobleem op te lossen (en de bevolking van onze planeet dus nog vervaarlijker te doen toene men) de interplanetaire ruimtevaart tot een culinair genoegen te maken en vermoedelijk het biefstukdiner om zeep te helpen. De meest voedzame algen heeft men chlorella genoemd. Zij gedijen het best in vers water en bevatten alle eiwitten, vet, zetmelen en Vita minen, die het menselijk lichaam no- door ROBERT KIEK. dig heeft. Chlorella is één bonk voed sel, zonder ook maar een speldeprikje nutteloze bijproducten of afval. Chlo rella vermenigvuldigt zich daarbij zeven maal per dag en is zo taai als onkruid. Er is niet tegen op te eten! Hoorn van overvloed Het zgn chlorella en een serie aan verwante algen, die het aloude con cept van de wereld als een hoorn van overvloed opnieuw binnen de ge zichtskring brengen. Het allerlaat ste onderzoek heeft uitgewezen, dat stille wateren ter grootte van een hectare land per jaar 40 ton voedza me algen kunnen opleveren. Wil men zich een beeld vormen van de voe dingswaarde er van, dan kan men het vergelijken met vette weiden, die indirect per jaar 250 pond vlees opleveren. Zes-en-twintig algensoorten waarvan chlorella er dan één is zijn momenteel in cultuur. Algen zijn ééncellige planten, letterlijk behorend tot de meest primitieve vormen van plantaardig leven. Vermenigvuldiging vindt plaats doordat de cel uit zijn voegen barst. In een vijver waar rot- Iedere krant heeft op er of min der geregelde tijden met drukfouten te kampen. Zélfs The Times, die er zich lange tijd op kon beroemen de enige krant ter wereld te zijn, waarin neen drukfouten voorkwamen, heeft enkele jaren geleden voor dit euvel moeten capituleren, wa-rdoor een bewonde renswaardig record te niet ging. Eigenlijk is 7. -t niet juist te spre ken van drukfouten ,want met het drukken a'; si -""O hébben deze stoornissen niets .^taan Beter is het dan ook te spreken van zetfouten, waarmee echter niet gezegd wil zijn dat uitsluitend de zetter daaraan schuld heeft. Indien bijv. wordt aan- fiekondigd dat dr. Anders Peters een ezing zal houden, terwijl doctorandus Peters wordt bedoeld, dan .s hier ken nelijk sprake geweest van het niet goed verstaan van een naam, hetzij redactielid, of een tvviste, maar de door een verslaggever, hetzij door een rechtzetting van dit bericht krijgt ge makshalve de zetter de schuld. Mocht u in een krant géén zetfou ten, of wat daar voor moet door gaan, aantreffen, dan: 1 heeft de schry- ver geschreven wat hij wilde zeg gen; 2 zijn er geen tikfouten in het ar tikel gemaakt; 3 heeft de zetter de juiste en on beschadigde letters gepakt of aan geslagen en op de goede plaatsen ge zet; jf zijn alle fouten door de corrector gevonden en goed verbeterd; 5 heeft de zetter de aangegeven fouten ale gezien en goed verbeterd; 6 is de revisie goed nagezien; 7 zijn de laatste fouten die bij de re visie aan het licht zijn getreden her steld; 8 zijn bij deze laatste verbeteringen geen nieuwe fouten gemaakt; 9 moeten een klein dozijn andere voorwaarden niet worden veronacht zaamd. Aangezien een weinig omvangrijke krant toch al gauw 250.000 letters bevat, moeten die aunstige omstan digheden zich anderhalf millioen maal voordoen, wil een krant een week lang zonder een enkele zetfout verschijnen. Hulde voor degenen die daarin slagen, en een beetje consideratie met dege nen die èen dergelijke krachttoer niet klaarspelen, Inkt na kennisneming van dit gigantische getal niet mis plaatst, vooral wanneer we bedenken dat elke medewerker in het couran- tenbedrijf voortdurend door de tijd op z'n hielen wordt gezeten, zodat er voor bedachtzame arbeid geen ruimte word* overgelaten. Maar eigenlijk had ik het hierover niet willen hebben en in ieder geval wilden we geen oratio pro domo hou den, al lijkt het er dan veel op. Neen, we wilden u graag laten zien dat de één door zetfouten in de gevange nis kan komen, terwyl de ander er een vermogen door verdient. H. Pétillon. tende planten een gunstige aanvoer van stikstof en koolstof in de hand werken, vindt een dergelijke verme nigvuldiging ettelijke malen per dag plaats. Ontdekkers van dit nieuwe voedsel zijn vermoedelijk dr Samuel Ruben en dr Martin Kamen van de Univer siteit van Californië, die geboek staafd staan als de eersten, die door drongen achter het IJzeren Gordijn van Moeder Natuur. Lange jaren kwamen zij niet veel verder dan de theorie van wat zij hoopten te kun nen constateren. De ontwikkeling van atoomenergie leidde echter tot de productie van de werktuigen, die de geleerden nodig hadden om dit IJze ren Gordjjn niet alleen in de geest maar ook metterdaad te doorbreken. Het is zeer goed mogelijk dat ande re geleerden m andere landen deze beide doktoren voor zijn geweest, of het Amerikaans initiatief verder heb ben uitgewerkt. In Thailand, Israël en Japan heeft men reeds een aan tal jaren dit onderzoek krachtig ter hand genomen. Dat het algen-menu voor Japanners niet alleen de phy- sieke oplossing betekent voor het vraagstuk hoe een zo klein eiland 85 millioen zielen kan voeden, doch te vens het mogelijke antwoord is op het immense politieke probleem dat Japan zal blijven vormen, behoeft nauwelijks betoog. Kortgeleden bezocht dr Hiroshi Tamiya een der meest vooraanstaan de Japanse geleerden, de V.S. ten einde de ontwikkelingen op dit gebied in beide landen bereikt, te coördine ren. In Thailand wordt reeds 5000 ton „plankton "(het stapelvoedsel van walvissen) jaarlijks uit de zee ge oogst voor particuliere consumptie en wanneer ge ooit een echte Chinese maaltijd hebt verorberd, dan zult ge ongetwüfeld een paar millioen chlo- rella-cellen naar binnen hebben ge werkt en er U wel bü hebben gevon den. Chlorella-ijs. Wij hebben Algenbrood geproefd en wij vonden het moeilijk een sterk smaakverschil met gewoon brood te constateren. De voedingswaarde van chlorellabrood is aanzienlijk hoger in eiwitten en vetten en vitaminen dan die van gewoon brood. Wij proefden daarna chlorella-jjs en hebben die dag beslist het gevoel gehad, dat de kat niet met onze maag zou weglopen. Algen kunnen ook als brandstof dienen om hitte of industriekracht te leveren. De productie er van kan dus t.z.t. de plaats innemen van de sterk minderende hoeveelheden steenkool en olie, waarvan de mensheid zo'n onmatig gebruik maakt, dat sommi ge geleerden er voor vrezen dat deze voorraden spoedig zullen zgn uitge put. Goede Vrijdag-herdenking te Jeruzalem Israël en Jordanië hebben voor de duur van de Paasdagen hun menings verschillen opgeschort, om duizenden bedevaartgangers in staat te stellen de gebeden in de kerk van het heili ge graf, in de öude sta 1 van Jeruza lem, bij te wonen. De enige poort, die toegang tot dit stadsgedeelte geeft, is in Jordaanse handen, terwijl het nieuwe gedeelte van Jeruzalem door Israël wordt be stuurd. Leden van de R.K. orde der Fran ciscanen hebben, gadegeslagen door duizenden bedevaartgangers, een hou ten kruis ter hoogte van twee en een halve meter, dat het kruis symboli seerde waaraan Christus de kruisi- ginsdood is gestorven, langs de weg gedragen, die ook Jezus volgde, toen hg zijn kruis naar Golgotha droeg. REMMEN WEIGERDEN Opnieuw botsing hij Amsterdamse tram Grote consternatie heeft Vrijdag middag om kwart voor vier een tramstel van lijn 13 vlak over de brug van het Singel in de Raadhuis straat te Amsterdam teweeg ge bracht, door met flinke vaart en een harde klap tegen de achterste wagen van een tweedelige Haarlemse tram, die daar voor een rood stoplicht stond, op te botsen. Zowel het achterbaleon van de Haarlemse tram als het voorbalcon van de motorwagen van lijn 13 wer den zwaar beschadigd. Het glas van de beide wagens lag aan weerszijden De toekomst van Anneke Beekman Tussenkomst van neutrale psychiater gewenst Over de toekomst van Anneke Reekman schrijft het Nieuw Israëlie- tisch Weekblad van deze week: „Ter vermijding van ieder misverstand achten wij het nodig er op te wjjzen, dat voorzover onze inlichtingen «aan en deze komen van betrouwbare zjjde De Joodse voogdij vereniging Le-Ezrath Ha-Jeled niet van plan is afstand te doen van de voogdij en dit onder de tegenwoordige omstan digheden ook niet doen kan. Mocht Anneke Beekman gevonden worden, dan zal een neutrale psy chiater aangezocht worden het kind te onderzoeken. In het belang van het kind zal tot de te verstrekken opdracht mede behoren dat de psy chiater onderzoekt hoe het meisje op de hoogte gebracht kan worden van haar afkomst en tevens zal hem wor den gewaagd na te gaan op welke wijze zij in Joods milieu zou kunnen terugkeren. Als verantwoordelijke voogdijvereniging zal uiteraard voor Le-Ezrath Ha-Jeled het rapport van de psychiater van groot gewicht zijn. over de gehele straat verspreid. Won der boven wonder liepen slechts twee mensen lichte verwondingen op: de bestuurder van lgn 13 en een naast hem staande passagier. Voor zover Vrijdagmiddag bekend is de oorzaak van het ongeluk te vinden in het plotseling weigeren van de remmen van de motorwagen van lijn 13. Passagiers verklaarden, dat de bestuurder reeds 20 30 me ter tevoren probeerde te remmen, doch dat dit weinig effect sorteer de. Het tramstel .is door de politie ver zegeld. Thérèse Neumann Op Goede Vrijdag ging veler belang stelling uit naar Thérèse Neumann de gestigmatiseerde van Konners- reuth (Duitsland). Vele bezoekers waren in het huis van Thérèse Neu mann aanwezig. De gezondheidstoe stand van de gestigmatiseerde wordt thans weer „normaal" genoemd, nadat dezer dagen gemeld was. dat Thérèse in levensgevaar verkeerde. Thérèse Neumann is de oudste doch ter van de dorpskleermaker van Kon- nersreuth. Zij is thans 56 jaar oud. Zij begon tekenen van verlamming en periodieke blindheid te vertonen na Maart 1918, toen zij bij een brand in het dorp meegeholpen had aan het doorgeven van emmers water voor het blussingswerk. Meer dan zeven jaar was zij bedlegerig, tot zij in 1925 ge heel herstelde. Deze genezing zou haar in een visioen zijn aangekondigd. Op Goede Vrijdag 1926 deden zich toen voor het eerst de stigmata voor. Zij zou sedert Kerstmis 1926 geen voedsel meer toch zich hebben genomen. Ook deze Goede Vrijdag heeft zich een bloeding sterker dan ooit te voren uit deze wondetekenen voor gedaan. De zieke zat rechtop in haar bed, geheel in extase, en het bloed drong door 't verband om haar hoofd Zij bloedde ook uit handen en voeten, uit de borst, de ogen en door de onbe schadigde huid op de plaatsen, waar Christus door geseling en doornen kroning verwond werd. 80.000 kubieke meter beton een hoeveelheid, voldoende voor de bouw van 1000 flatwoningen wordt ver werkt bij de bouw van een nieuw ge graven dok van de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouw Maatschappy te Amsterdam aan de Noordelijke IJ- oever. De lengte van het nieuwe dok zal 2Jt5 meter bedragen de breedte tussen de wanden%0 meter. Wan neer het dok gereed is kunnen sche pen van 1,5 tot 50.000 ton worden gedokt. De foto geeft een duidelijk beeld van de constructie van een der wanden van het reuzendok. Afweermiddel tegen Russisch gifgas. Het Amerikaanse leger heeft „enig succes" geboekt" bij de voorberei ding van een afweermiddel tegen een smaakloos, geurloos en onzichtbaar fifgas, dat, naar men gelooft, in de owjet-Unie wordt vervaardigd. Generaal John Uncles, hoofd van de afdeling onderzoek en ontwikke ling van het Amerikaanse leger, ver klaarde onlangs op een geheime ver gadering van de subscommissie voor toewijzingen van het Amerikaanse huis van afgevaardigden, dat men er zeker van moet zgn, dat al het nodige wordt gedaan om de Ver. Staten een voldoende verdediging tegen dit gas te geven. AANVAL VOORLOPIG UITGESTELD Kolonel de Castries werd bevorderd tot generaal Kolonel Christian de Castries, bevelhebber van het garnizoen van Dien Bien Phoe, is bevorderd tot brigade-generaal, aldus 'n Vrijdag te Parijs uitgegeven officiële bekendmaking. De vijftigjarige De Castries is een telg van een der oudste Franse mili taire families. De Franse Unie-strijdkrachten te Dien Bien Phoe hebben onder zijn leidng tot nu toe elke aanval der numeriek veel sterkere bele geringsmacht van de Vietminh-rebellen weten af te slaan. Vrijdag werd gemeld dat de Viet- minh-bedrijvigheid om Dien Bien Phoe afnam. De Franse opperbe velhebber, die in het begin van de week meende, dat een derde grote aanval aanstaande was, dacht vrij dag. dat de vijand zou wachten tot enige dagen voor het begin van de Geneefse conferentie. Een eventueel succes zou dan het meeste effect boeken. De Vietminh-rebellen leggen zich vooral toe op het maken van loop graven naar het fort. Ook trachten ae opstandelingen zo veel mogelijk schade toe te brengen aan het vlieg veld. Verbeterde weersomstandigheden hebben het mogelijk gemaakt op nieuw voorraden per valscherm neer te laten en vijandelijke stellingen uit de lucht aan te vallen. Intussen wordt uit Cambodja ge meld, dat elementen van de twee Vietminh-bataljons. die Cambodja kortgeleden binnenvielen, thans de rivier de Srepok bereikt ter hoogte van de stad Stung Treng, veertig km ten Zuiden van de grens met Laos. Zij zijn dus meer dan honderd km ver doorgedrongen in de Noord- Oostelijke provincies van Cambodja. Franse patrouilles hebben contact gemaakt met deze elementen, die Donderdag door vliegtuigen met bommen en napalm werden bestookt. Te Saigon is men van mening, dat de Vietmmh met haar actie in Cam bodja de bedoeling heeft de koloniale weg nummer 13 tussen Saigon en Vientiane (Laos) af te snijden. Op de Middelburgse Markt brandde gisteren een gedeelte van de ijs- en patates-frites-kraam van de heer A. Neuféglise geheel uit. Op de foto ziet men enkele „spuitgasten" bezig met het bedwingen van de naar buiten slaande vlammen. (Foto P.Z.Ct, Malenkof en de „Comédie francaise." Franse bladen geven uitgebreid verslag van het onverwachte bezoek, dat de Sowjetrussische premier Ma lenkof. Donderdagavond aan de voor stelling van Molières „Le Bourgeois Gentilhomme" door een troep van de „Comedie Frangaise" te Moskou heetf febracht. Louis Seigner, een der ou- ere leden van het toneelgezelschap, vertelde aan de journalisten, dat er reeds voor de twaalfde maal gehaald was, toen een vice-minister van cul tuur de spelers op het toneel kwam verzoeken, hem te volgen naar een kleedkamer, die vol mensen was en waar inderhaast een bar werd inge richt. Daar waren Malenkof, Molo- tof, Kroestjef, Worosjilof en Boelga- nin aanwezig. Malenkof Klopte ons op de rug, stopte chocolade en andere lekker nijen in onze zakken en gaf een van ons nog een grote doos chocolade „voor ae kinderen thuis", zo vertel de Seigner. Er werden vele dronken uitgebracht op de „vooruitstrevende kunst", de „vooruitstrevende cul tuur", op de vriendschap en op Mo lière. Molotof bracht een dronk uit op madame Beatrice Bretty, de vete rane van het Franse toneel, met de woorden: „op uw aanstekelijke glim lach". Het Wereldgebeuren Pagode Eeuwen geleden verscheen een Chinees gezantschap in een Oos ters land. Het gezantschap was opvallend talrijk, maar men moest het helaas onderbrengen in een klein huis naast het koninklijk paleis. Een enkele nacht vertoefde het grote ge zelschap in het kleine huis en toen... was er iets ontzagwekkends gebeurd. De Chinese heren hadden des nachts verscheidene verdiepingen op het la ge huis gezet, waardoor het op een pagode geleek, die boven het konink lijk paleis uitstak. Daarmee gaf het Chinese gezant schap op symbolische wgze aan, dat China machtiger was dan het kleine Oosterse land, waar men te gast was. Voor iets soortgelijks is men be ducht geweest in het twintigste eeuwse Genève. Daar wordt thans de conferentie van de „Grote Vier plus één" voorbereid en de Chi nese heren, die met een paar honderd man sterk kwamen, verlangden voor hun delegatie het grootste hotel van Genève. Gelukkig was men in staat hen er van te overtuigen, dat het reserveren van het grootste hotel op moeilijkhe den stuitte. Nu nemen ze dan ge noegen met logeerruimte in zes klei nere hotels, waar bovendien nog le den van de andere delegaties loge ren, zodat zjj aan de bar of in de lift wel eens met iemand anders dan landgenoten kunnen praten. Ook met de Russen is de logeer- kwestie te Genève voorspoedig opgelost. Molotow zal wonen aan de weg naar Lausanne in een villa van een rijke Zwitserse grond eigenaar. Men is druk bezig de villa voor de heer Molotow „gebruiksklaar" te ma ken. Een Russische ambtenaar is er een kijkje wezen nemen. Hij had nog al wat aan te merken en hij vroeg aan een der werklieden: „Wie heeft het hier eigenlgk voor het zeggen?" De werkman antwoordde droog „Het volk". Ondanks dit schone antwoord zal de Zwitserse regering zich toch moeite geven het volk enigszins op een afstand te houden. Er komt een paar duizend man politie naar Ge nève om de conferentieleden te be schermen en bovendien nog een paar duizend man militairen om, waar nodig, voor martiale afzettingen te zorgen. Naar het uiterlijk gezien zal het dus in Genève wel alles tot in de puntjes kloppen. Vraagt men zich af hoe de „on zichtbare" voortekenen voor de conferentie zgn, dan komt men tot minimale verwachtingen. Welis waar hebben Londen en Parijs de druk van Foster Dulles weerstaan, die nog vóór de Geneefse conferentie een Zuidoostaziatisch defensiever drag wilde sluiten, maar de houding van de Verenigde Staten biedt des ondanks precies even weinig moge lijkheden als de houding van China en Rusland. De conferentie te Genève zal er een zijn van machtsverhoudingen en dat zijn niet alleen militaire verhoudin gen, maar ook politieke. Nu zijn die machtsverhoudingen na 1945 nog steeds in beweging, hoe wel er een tendens tot consolidatie is. In het bijzonder in Azië is men nog vrij ver van de consolidatie. Voor Europa liggen de verhoudingen wat steviger, maar ook nog niet geheel vast. Dat beseft men in Peking en in Moskou heel goed. Daarom is men onhandelbaar en daarom verwacht men nog veel van de toekomst. Eerst als de consolidatie van de machtsverhoudingen in Europa en vooral in Azië verder is voortgeschre den, zal er werkelijk met Rusland en China te praten vallen. De „geestelijke" voortekenen voor Genève zijn daarom op dit ogenblik weinig bemoedigend. Koninklijke familie geniet van de wintersport. De koninklijke familie te Ober- gurgl in Oostenrijk geniet volop van de wintersport. De toestand van de sneeuw is uitstekend, al is de weers gesteldheid niet ideaal. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is een flink pak sneeuw gevallen. De konin gin beoefent de skisport in de omge ving van het dorp. De prins en de prinsessen hebben Donderdag een tocht gemaakt naar de Karlsruhe- hütte. Nog meer tochten staan op het programma. Indonesië en de status van Nieuw-Guinea De voorzitter van het Indonesi sche „Bureau Irian", de heer Diapa ri, heeft aan Aneta medegedeeld, dat hg het wenselijk zou achten, dat Indonesië op de eerlang te houden conferentie van Aziatische en Afri kaanse landen, de kwestie van de status van Nieuw Guinea ter sprake zal brengen, en wel bij een bespre king over het „kolonialisme" in de Aziatische en Afrikaanse landen. De heer Diapari heef tvoorts sug gestie gedaan, dat de kwestie Nieuw- Guinea ook ter sprake zal worden gebracht op de conferentie van mi nister-presidenten van Aziatische landen, die eind April te Colombo zal beginnen. DE RODE HAAN KRAAIDE Tien boerderijen Gedurende de maand Februari ver loren in Nederland tengevolge van brand 2 personen het leven en wer den 40 personen gewond, van wie 13 leden van brandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op f 2.760.540 (Janu ari f 3.071.614). Tien boerderijen werden geheel of fedeeltelijk vernield met een totale irecte schade van 327.475. In Ja nuari werden 12 boerderijen ver nield met een totale schade van 820.000. Bij de boerderijbranden leed de veestapel de volgende verliezen: paarden 2. koeien 49. varkens 212, kleinvee 445. Handel en industrie leden met 14 branden een schade van 1.469.000 in Januari 15 branden met een schade van 1.147.000). Wat de oorzaken van deze bran den betreft, kan worden gemeld, dat in 17 gevallen, dat is 59 pet., de oor zaak kon worden vastgesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3