PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Boodschap van Eisenhower aan de zes E.D.G.-Ianden Polder Walcheren brengt verslag uit over rampjaar 1953 BILT Kantlijn PAS GEBOREN BABIES WORDEN IN „HET ARCHIEF" OPGEBORGEN SNEEUWSTORMEN OP GOEDE VRIJDAG IN HALF EUROPA 197e Jaargang - No. 90 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter Hoofdred.: G. Ballintijn; Pl.-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85 p. kw.; fr. p. p. f 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 17 April '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties <max. 8 regels) van 15 regels t 1.— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); Middelburg. Markt 51, telef. 3841: Goes, Lange Vorststr 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef- 16; Temeuzen, Brouwerijstr 2: Zterikzee, N. Bogerdstr C 160. telef. 26 VEILIGHEID DER ATLANTISCHE GEMEENSCHAP Inlichtingen op grote schaal over nieuwe wapens en methoden De Amerikaanse regering zal troepen in Europa en in het byzonder in Duitsland houden zolang zulks nodig is, aldus heeft president Eisenho wer Vrydag in een boodschap aan de regeringen van de zes landen van E.D.G. verklaard. In de boodschap wees president Eisenhower nogmaals op het belang van de bekrachtiging van het E.D.G.-verdrag voor de Ver enigde Staten. Wanneer het E.D.G.-verdrag van kracht wordt, zullen de Verenigde Staten in overeenstemming met hun rechten en verplichtingen die voortvloeien uit het Atlantisch Pact, volgens onderstaande beginse len en verbintenissen handelen, aldns de boodschap van Eisenhower. Europa, met mbei land, de eenheden houden die noodza kelijk zijn om bij te dragen tot de verdediging van de Noord-Atlanti sche zöne, zolang dit gebied bedreigd wordt; Woensdag zal dus dat deel der Nederlanders, dat tijdig van zijn eventueel Paasuitstapje in eigen woonplaats is teruggekeerd, naar de stembus tijgen om uit te ma ken, hoe de Provinciale Staten er in de komende vier jaren uit zullen zien. De belangstelling is als steeds ont stellend gering en er is eigenlijk maar één partij, die behoorlijk de trom heeft geroerd en de burgerij doordrongen heeft van haar eigen voortreffelijkheid: de Partij van de Arbeid. Zij heeft met een urgentie program en een Zeeuws Congres ge werkt, zij heeft een al dan niet toe vallige ruggesteun gekregen in on langs gepubliceerde, voor de massa aanlokkelijke regeringsplannen. De andere partijen hebben een zeer be scheiden verkiezingsactie gevoerd, vermoedelijk omdat de middelen om het grondiger te doen, ontbraken Toch zit er deze keer voor Zeeland een pikant tintje aan de stembus gang. Dat is te danken aan het mee doen van de communisten en aan de Vlissingse afsplitsing van de K.V.P., de Katholieke Arbeiders Party. Zul len de communisten, die overigens in Nederland geen been aan de grond krijgen, er in slagen in Zeeland de P.v.d.A., alle propaganda ten spijt, een zeteltje af te snoepen Zal de K.V.P. een zetel verliezen aan de K. A.P. Hoe zal ditmaal de verhou ding tussen A.R. en C.H. uitvallen Zal de V.V.D. een zetel winnen Al deze vragen maken, dat, hoe on verschillig de kiezers ook tegenover de verkiezing staan, de uitslag met bizondere belangstelling tegemoet mag worden gezien. Niet om de veranderde samenstel ling der Provinciale Staten zelve, die er het gevolg van zou zijn. Maar om dat op die samenstelling straks de constructie van het college van Ge deputeerde Staten zal berusten. Veronderstel, dat de P.v.d.A., wel ke thans 11 zetels in de Staten heeft, een zetel verliest aan de volgelingen van Moskou. En stel, dat de K.V.P., welke 9 zetels heeft, inder daad een zetel verspeelt aan de K. A.P. En veronderstel tenslotte, dat de C.H.U. een zetel wint en dus van 8 op 9 zetels komt. Onmogelijk zyn deze dingen aller minst, hoewel over de waarschijnlyk- heid te twisten valt. Maar de consequenties zyn duide lijk. Het beeld zou er dan als volgt uitzien: P.v.d.A. 11—1 10 K.V.P. 9—1 8 C.H.U. 8+1 9 In het thans zittende college van Gedeputeerde Staten heeft de P.v.d. A. met 11 Statenzetels 2 Gedeputeer den, de K.V.P. met 9 Statenzetels eveneens 2 Gedeputeerden, terwijl de A.R. met en de C.H. met 8 Staten zetels elk 1 Gedeputeerde leveren. De Partij van de Arbeid kan na tuurlijk rustig op twee plaatsen in het college van G.S. blijven rekenen. Maar of de C.H.U. ermede accoord zou gaan, dat de K.V.P. met een ze tel minder dan zij zelve, twee Gede puteerden heeft, is de vraag. Het lijkt onwaarschijnlijk. Natuurlijk bestaat de mogelijkheid dat K.V.P. en K.A.P. in deze omstandigheden bij de verkie zing der Gedeputeerden één lijn zul len trekken, maar zelfs dan zouden tegenover de 9 Katholieke stemmen 9 C.H.U. stemmen staan en dan han- fen de Gedeputeerdenzetels der latholieken af van de stemmen der Anti-Revolutionnairen Zullen de A.R., die samen met de C.H.U., als zij zelf geen winst behalen, toch vijftien leden der Provinciale Staten leveren, als al thans de C.H. een zetel wint, de kans niet grijpen om drie Gedeputeerden van Protestantse zijde in het college te brengen en het aantal Katholieke Gedeputeerden tot één te reduceren Men ziet, hoeveel er afhangt van het zeteltal der Christelijk Histori sche Unie: een enkele zetel winst zou tal van problemen opwerpen. Men ziet tevens hoe opvallend zich hier wederom de politieke verdeeld heid der Protestanten manifesteert. Een en dertig procent van ons volk is Ned. Hervormd. Maar de Hervorm den behoren tot de meest verschillen de partyen. Als zij eens één grote po litieke eenheid vormdenwelk een invloed zouden zij hebben En nu maar afwachten, wat er van het bovenstaande spelletje der moge lijkheden na Woensdag werkelijkheid wordt O De Verenigde Staten zullen de andere leden van de Navo en de leden van de E.D.G. raadplegen over kwesties van wederzijds belang, zo als de sterkte van de troepen van de Verenigde Staten, de landen van de EJD.G. en de andere landen van de Navo, die ter beschikking van de opperbevelhebber in Europa dienen te worden geplaatst; "2 De Verenigde Staten zullen een zo vergaand mogelijke eenwor ding van de strijdkrachten van de E.D.G.-Ianden enerzijds en die van de Verenige Staten en de andere landen van de Navo anderzijds aan moedigen; A De Verenigde Staten zullen, in overeenstemming met de door Eisenhower gedane voorstellen aan het Congres, middelen blijven zoe ken om de veiligheid van de Atlan tische gemeenschap te vergroten door op grotere schaal inlichtingen uit te wisselen over nieuwe wapens en methoden; 5 In overeenstemming met hun po- litiek, gericht op de handhaving van de eenheid en ongeschondenheid van de E.D.G., zullen de Verenigde Staten elke actie, die deze eenheid en ongeschondenheid in gevaar brengt beschouwen als een gevaar voor de veiligheid van de Verenigde Staten; X De Verenigde Staten beschouwen het Atlantisch Verdrag liever als een verdrag, dat voor onbepaalde tijd is aangegaan dan voor een be paald aantal jaren. Eert toelichting Presiden Eisenhower merkte in zijn boodschap op, dat hij de belang rijkste aspecten van de Amerikaanse houding besproken heeft met zowel republikeinse als democratische lei ders in het Amerikaanse Congres. De perssecretaris van het Witte Huis, James Hagerty, zei tot ver slaggevers, dat het „uitwisselen van inlichtingen op grote, schaal over nieuwe wapens en methoden", waar over in de boodschap van Eisenho wer gesproken wordt, betrekking heeft op het gebruik en de uitwer king van waterstofbommen en atoomwapens, maar niet op produc tie-geheimen. Commentaar De Nederlandse minister-president, dr. W. Drees, verklaarde, dat hij de boodschap van president Eisenho wer met instemming begroet, omdat deze er op duidt, dat de Verenigde Staten hun steun aan de gezamen lijke defensie en aan de E.D.G. zover zullen uitstrekken en ook voor de toekomst garanderen als men rede lijkerwijs mag verwachten. Het Britse departement van bui tenlandse zaken heeft de boodschap van president Eisenhower officieel toegejuicht In diplomatieke krin- feri wordt echter gevreesd, dat de oodschap er weinig toe zal bijdra- Een de Franse tegenzin tegen de E. .G. te doen afnemen. Franse opinie De Franse minister van buiten landse zaken, Bidault, verklaarde te Parijs, dat de boodschap van Eisen hower voldoet aan de Franse voor waarde voor bekrachtiging van de E.D.G. Frankrijk, zo licht men tn deze kringen toe, werd geraadpleegd over de bewoording van de bood schap, die te Parys werd goedge keurd. Pas geboren babies in het ziekenhuis van de Kaiser stichting te San Fran cisco in Californië worden dadelijk in „het archief" opgeborgen. De jong geborenen worden ondergebracht in bedjes, welke zijn ingericht in met plastic afgezette stalen laden, welke soepel glijden tussen de kamer van de moeder en de privé-kamer van de baby. Door dit vernuftige systeem kan mama haar kleintje zo dikwijls by zich nemen als zij wil (foto links en door een venster boven de „ar chieflade" kan zij de verzorging van haar schat door de verpleegster in het aangrenzende kabinet nauwlet tend gadeslaan (foto rechts GEBLOKKEERD ALS IN DE WINTER Pont voor Stockholm op rif gelopen Berichten over zware sneeuwval op Goede Vrijdag zyn binnengeko men uit landen als Zweden, Oosten rijk en Italië. In Zweden geraakten een pont en een vliegtuig van de Air France door een sneeuwstorm in moeilijkheden. In het gebied van Salzburg in Oostenryk geraakten de meeste wegen bedekt met een laag sneeuw ter dikte van vijftien twin tig centimeter. In Italië daalde de temperatuur aanzienlijk, waarby storm en sneeuwval ontstond, het geen schade aanrichtte in tuinen en boomgaarden in Noord- zowel als in Zufd-Ttalië. Talrijke bergwegen zijn, alsof het midden in de winter was. geblok keerd door de sneeuw. In de Abruz- zen daalde het kwik tot onder nul. Schepen moesten voor de storm in Italiaanse havens vluchten. In de bergen werden oude huizen door grondverschuivingen vernield. De pont, die nabij Zweden in moei lijkheden raakte had vijftig mensen aan boord. Het vaartuig liep vast op een rif voor Stockholm. Het wa ter drong door de patrijspoorten van de overhellende boot naar binnen. De passagiers werden door een vissers boot en een politieboot van boord ge haald. Amerikaanse navigators voor Russische vliegtuigen Aan boord van de eerste Sowjet- Russische vliegtuigen, die te Geneve zullen landen met Russische ambte naren en stukken voor de komende Geneefse conferentie, zullen zich Amerikaanse navigators bevinden. Dit is gedaan om incidenten te voor komen, daar de Sowjet-toestellen, die in Oost-Berlijn opstijgen, over de Amerikaanse bezettmgszöne van Duitsland moeten vliegen, om Genève te bereiken. Door dezelfde sneeuwstorm ge raakte een Vickers Viscount passa giersvliegtuig van de Air France in moeilijkheden. Het toestel kreeg een kwartier na vertrek van het Stock- holmse vliegveld met bestemming Hamburg motorstoring. Het keerde terug en maakte een normale lan ding. De reddingsdienst was reeds •en zochten Vrydag onder sneeuwstormen in de bergen van Opper-Oostenrijk naar zestien sinds Donderdag j.l. vermiste perso nen, waaronder zich drie onderwij zers en tien schooljongens bevinden. Kond en onaangenaam Paasweer (Van onze weerkundige medewerker) Hoge drukgebieden mogen over het algemeen een goede naam hebben, maar wanneer zij juist op de verkeerde plaats liggen, kunnen zij ook veel bederven, zoals dit de laatste dagen was en ook tijdens de Paasdagen wellicht het geval zal zijn. Het sterke hoge drukgebied bij Ierland weet nog niet van wij ken en houdt boven West-Euro pa 'n koude Noordelijke lucht stroom in stand. Op de Paasdagen van 1949 wer den eveneens omstreeks mid den April ook in Vlissingen temperaturen van 24 tot 26 gra den Celsius gemeten. Dit jaar zal de temperatuur tijdens de Paasdagen maar nauwelijks bo ven de 10 graden stijgen. Daar komt nog bij, dat de kans op buien weer groter wordt, als gevolg van een storing, die bij IJsland zich naar de Noordzee beweegt en na vandaag 't weer een meer guur karakter zal geven. Negen Marokkanen te Rabat ter dood veroordeeld Negen Marokkanen zijn Vrydag te Rabat ter dood veroordeeld en twee kregen levenslange gevangenis straf wegens het vermoorden van drie plaatselijke ambtenaren. Vier personen kregen bovendien dertig jaar gevangeisstraf, één twintig jaar, terwijl een Marokkaan voor medeplichtigheid aan de moor den tien jaar gevangenisstraf kreeg. De beschuldigden werden tevens veroordeeld samen een millioen frank schadevergoeding aan de fa milieleden van de slachtoffers te be talen. De zeven door een Albanees hof we gens spionnage veroordeelde personen zijn terechtgesteld. Zes werden gefusilleerd en de zevende opgehangen. De Provinciale Zeeuwse Courant zal op Tweede Paasdag niet verschijnen. „GESPAARD VOOR ERGER" Aankoop gronden verbetering zwakke waterkering Zoutelande Het bestuur van de Polder Walcheren komt op Zaterdag 1 Mei a-s. in alge- mme vergadering in het Polderhuis te Middelburg bjjccn. Ui* et lyvige jaarverslag, dat het dagelijks bestuur tijdens deze bijeenkomst zal uit brengen, blijkt eens te meer, dat 195S voor de polder een veelbewogen en byzonder druk jaar is geweest. Het «erslag conludeert samenvattend, dat Walcheren in vergei king tot andere gebieden op 1 Februari 1953 voor een grote ramp bespaard bleef. De zeeweringen waren -p /ele plaatsen zwaar beschadigd; nergens ontstonden echter stroomga ten. Dit maakte het moge lijk nodige materiaal en materieel spoedig op de bedreigde punten in te sehakelen.Opgemerkt wordt, dat men over materiaal beschikte om direct de eerste noodvoorzieningen uit te voeren. Verschillende zeeweringen wer den in het verslagjaar reeds verbeterd; in de toekomst zullen nog vele be- langrijke werken uirgevoerd moeten worden. Bovendien zullen afhan kelijk van de uitvoering van het Deltaplan bepaalde dyksgedeelten extra moeten worden verzwaard, terwijl andere in hun tegenwoordige vorm ge handhaafd kunnen blijven. De agenda van de algemene ver gadering bevat voorts een voorstel tot aankoop van duingrond in Zoute lande van de Staat tot een totaal be drag van 14.936,75. De betrokken f ronden strekken zich uit van nabij otel Tien Torens tot by pension Ha- ga. De uitgevoerde en nog uit te voe ren werkzaamheden aan de zeewe ring ter plaatse maken het noodza kelijk, dat de polder over deze perce len de vrye beschikking krjjgt. Zoals men weet, gaat het hier om Zoute- lande's smalle duinstrook, die voor de komende herfst afdoende en in grijpend verbeterd moet worden om beter tegen stormen bestand te zijn. Het bestuur acht het wenselijk het z.g. materialenplein, dat deel uit maakt van het industrieterrein aan de Kleverskerkseweg te Middelburg en sinds 1945 van de gemeente werd gehuurd, aan te kopen, teneinde van de beschikbaarheid van een opslag terrein bij Middelburg verzekerd te zijn. Dit voorstel betreft een opper vlakte van ongeveer 1025 m2; de kosten bedragen 9225. Ruimere geldmiddelen Vervolgens wordt een crediet van 11.000 gevraagd voor de herbouw van een magazijn te Ritthem. Voor gesteld wordt de oude nissenhut, die tot dusver als magazijn ter plaat se dienst deed, versleten en te klein is en bovendien in verband met de verbetering van de zeedijk niet op de huidge plaats bij de Zuidersluis kan blijven staan, door een stenen, met pannen gedekte l®ods te vervan gen. Tengevolge van de opdrachten tot het uitvoeren van spoedeisende werk zaamheden aan de waterkering te Zoutelande en aan de zeeweringen van het Noorder- en Zuiderstrand van de Noordwatering, dient het da gelijks bestuur over de daarvoor no dige geldmiddelen te beschikken. Om die reden wordt voorgesteld de be groting der buitengewone inkomsten met een totaalbedrag van 6.086.000 (Vervolg op pag. 2) Het kleuren van Paaseieren is een werkje, waarmee de jeugd uren be zig kan zyn. Soms zijn de beschilder de eieren ware kunststukken, die de ontbijttafel op Paasmorgen met hun frisse tinten verlevendigen. (Foto P.Z.Cf. KORTE PREDICATIE „Maar nu Christus is opgewekt uit de doden!" (1 Corr. 15 20a.) Pasen'. Pasen 1951b Ja, zo staat het op de kalender, en zo mogen we de eerstkomende dagen te- igaan én beleven. Wat betékent dit voor ons? In de gemeente Corinthe steekt de apostel Paulus een v;aarschuwende vinger -ar waren toen ook men sen, die wel van Pasen wilden horen, maar niet van Ie Opstanding der do de- Die eenvoua g ontkend n, zoals helaas ook teg. \woordig, dat er ook maar 'n opstanding der doden moge- li'k zou kunnen zyn. In Corinthe had den he- se i loeden gewerkt en verkondigd, dat je van 't leven zoveel mogelijk „halen moest. „Geniet en verg-et. want straks gaat een mens toch in 'i graf en '»i grafsteen is dan 'n laatste flauwe herinnering van het geen een een mens ■es Jl.'aar daartegenover kan Paulus niet zwijgen. Want - dat ts het hem juist het graf is niet het laatste.' Daar zal een oordeel Gods zyn Bovendie:als met de dood alles is a/geloven dan Jezus Christus ook niet torv Ja dan ft de dood het laatste woord. Dan is de dood een betonnen muur waartegen ieder mens rijk f arm, oud of jong, eenmaal te plet loont.' Dan is het leven, t le ven ni"meer waard, icant dan heeft het geen uitzie' geen perspectief meer Maar n u mens, die zo lusteloos zou moeten voortgaan in deze bezeten wereld, ook van vandaag het is niet waar, dat de dood hel laatste woord heeft, dat hy triumfeert, dat de grafsteen eeuwig drukt! Want: „Christu 'gewekt uit de doden!!" Het graf is voor Hem het laatste niet, want. Hij verrees ten derde dage, 1 - i de dood niet houden koi.Zyn grafsteen werd gelicht op de grote Paasmorgen door God, de Vader en Hi' om. mensen van 195j, daar in ook het pand gegeven, dat Hy het te Woord heen, vol erbarmen en liefde, voor wie ziel aa deze Paos- vorst vastklemt. Mens, al gaat het eenmaal naar het graf, ge moogt er weer uit, als ge U door Christus, de Levende en Opgestane laat helpen. In en met Hein zal 'dai. het leven niet meer tri- >n, maar het ontvangt van Hem juist persv tief en uitzicht. Hij laat de lichtstralen van Zijn Paos. morgen over onze gebonden levens heenvallen, opdat het ontbonden, be vrijde en diep blijde levens zouden worden. Dat is Gods Paaswens jegens ons allen. irom, o mens, komt uit de schaduw van uw iodse leven en treedt i» Gous lichtkring, opdat ge in uw hart meezingt: Christus, onze Heer, verrees Halleluja! F sil'ae dag, na angst en vrees. Halleluja! Die ten dode ging aan 't kruis. Halleluja! B' t ons in Gods vrijheid thuis, Halleluja! Vlissingen. B. F. C. DE GROOT DE VERWACHT: VRIJ KOUD. Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Matige, nu en dan krachtige Noordelijke wind. Vrij koud. (18 April volle maan). 18 April Zon: Maan: 19 April Zon: Maan: ZON EN MAAN. Op: 5.39 Onder: 19.41 Op: 20.34 Onder: 5.09 Op: 5.36 Onder: 19.43 Op: 21.43 Onder: 5.28

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1