Gasten van de regering naar het Zeeuwse ram ipgebied KAPPIE EN HET SETH-ZAADJE RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE GOES HIELD EINDLES DIJK DOOR DIJKWATER ZAL 145 HECTARE GROND ONTSLUITEN Verkouden..? 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 16 APRIL/ 1954 DE ÉCHTE NAVY-CUT VAN VROEGER Amsterdamse Beurs 14 April 15 April Nederland 1951 (3%) 102% 101% Nederland 1947 (314) 3 98% 98% Nederland 1937 95% 95% Dollarlening 1947 3 pet 93% 93% Investeringscertificaten 3 99% 99% Nederland 1962-64 3 99% 99'/s Nederland N.W.S. 2% 76% 77 Ned. Indië 1937 A 3 97 97 Nat. Handelsbank 145% 149% Ned. Handelmij. 179% *00 A.K.U. 214% 213% Bergh's en Jurgens 282 282 Calvé-Delft 161 161% Kon. Ned. Hoogovens 180% 284% Unilever 296% 299% Ned. Kabelfabriek 214 215% Philips 281% 285% Wilton-Feljenoord 200% 201% BilHton 347 350 Kon. Petroleum Mij. 449 457 Amsterdam Rubber 9194 93% Holland Amerika Lijn 148% 149 y4 Kon. Paketvaart 130% 132 Rotterdamse Lloyd 134% 134% Ned. Scheepvaart Unie 135% 137% Stv. Mij. Nederland 143% 145 H.V A. 119% 122% Deli Mij. 113% 115% Bank van Ned. Gem. 4% 108 108 B'ank van Ned. Gem. 0-5-10 127% Centrale Suiker 185 184% Kon Mij. De Schelde NB. 136 136% Baltimore-Ohio 19% Missouri K.T. 6% 7 New York Central 21% 22 Pennsylvania 16% 16% Anaconda 35% 35% Bethlehem Steel 59% 60 General Motors 67% 08 Intern. Nickel 39% 39% Kennecott 77 Republic Steel 51% 51% U.S. Steel 43% 44 North American Cy. 2134 Midcontinental 73% 74% Shell Union 90% 91 A.K.U. 4% 134% 134 Afgevaardigden van buitenlandse organisaties, die houten huizen schonken Van 26 tot en niet 29 April a.s. zal een aantal afgevaardigden van regeringen en organisaties, die hou ten huizen aan de rampgebieden heb ben geschonken, op uitnodiging van de minister van wederopbouw en volkshuisvesting in Nederland ver blijven, teneinde een aantal com plexen van deze woningen in ogen schouw te nemen. In totaal werden ongeveer 800 hou ten monlagewoningen geschonken, o. a. door de Noorse regering, de Oos tenrijkse regering, de stad Wenen, de „Oesterreichische Gewerkschafts- bund'' en de Rode Kruis-organisaties in Noorwegen, Zweden, Denemarken en Finland. De buitenlandse gasten komen Maandag 26 April in Den Haag aan, waar nog diezelfde dag een offici ële receptie wordt gehouden. Op Dinsdag en Woensdag volgt dan een tocht door het rampgebied, waarbij Dinsdagmiddag via Goeree Schou- wen-Duiveland wordt bereikt. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. en een aan tal andere autoriteiten uit Zeeland zal in Zype, waar men per boot ar riveert, ter begroeting aanwezig zijn. Bezocht worden achtereenvolgens Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Dreischor en Renesse, allen gemeenten, waar zg. geschenkwoningen gebouwd wer den, waarna via Zierikzee naar Mid delburg wordt vertrokken. Hier biedt het Provinciaal Bestuur 's avonds 'n diner aan en het gemeentebestuur De Statenverkiezingen (Slot van pag. 1) van die van de Provinciale Staten. En tenslotte zal de uitslag van de verkiezing van Woensdag a.s. als graadmeter kunnen gelden voor de politieke verhoudingen in ons land en van de ontwikkeling daarin sinds de laatste verkiezing van de leden der Tweede Kamer op 25 Juni 1952 en van de gemeenteraden op 27 Mei 1953. De Tweede Kamerverkiezing in 1952 bracht de grote verrassing van een aanzienlijke vooruitgang van de P. v. d. A., die er drie zetels bij kreeg, op 30 zetels kwam en de grootste politieke partij in Nederland werd. De K.V.P. ging er twee ach teruit, de A.R.P. één en de C.P.N. twee. De V.V.D. won één zetel en de K.N.P. van de heer Weiter even eens. Bij de gemeenteraadsverkiezing m 1953 bleek de verschuiving geen toevallige te zijn. Zij het met kleine verschillen gaf de uitslag van de stemming toen een consolidatie van de politieke verschuiving van 1952 te zien. De vraag is, welke de resultaten Woensdag a.s. zullen zijn. Er dient rekening mee gehouden te worden, dat bij de bepaling van de houding der kiezers bij de verkiezing voor de Tweede Kamer, voor de gemeen teraden en voor de Provinciale Sta ten telkens andere factoren In het spel zijn. Doch aangezien op 21 April geen beslissing van de kiezers gevraagd wordt over belangrijke vraagstuk ken, nemen we aan, dat vooral op partijen en niet op personen gestemd zal worden en dat de uitslag derhal ve wel degelijk van belang is voor de vaststelling, of zich in ons land inderdaad een politieke structuur verandering voltrekt, of dat de toe stand van enige jaren geleden zich begint te herstellen. We wagen ons niet aan voorspel lingen, al houden We het er voor ons op, dat de verschuiving, die zich reeds in de Tweede Kamer en in de fc teraden heeft gedemon- st' <1 nu ook in de Staten der ver schillende provincies zal doordrin gen. een ontvangst in de Burgerzaal van het Stadhuis. De volgende dag wordt nog een kort bezoek aan Sint Pnilips- land gebracht, waarna het Bra bantse rampgebied aan de beurt komt. Leen Jansen tegenstander van Bep van Klaveren Als tegenstander van Bep van Kla veren, die op Zaterdag 8 Mei in het Concertgebouw te Vlissingen komt boksen, is aangeworven de midden gewicht Leen Jansen. Zoals bekend organiseert de boksvereniging D.O.S. te Vlissingen op die dag wedstrijden. Groot enthousiasme bij Schoolhandbaltoumooi Op de sportterreinen te Goes Op de Goesse sportterreinen werd Donderdag traditie getrouw het jaar lijkse schoolhandbaltoumooi gehou den. Middelbare en U.L.O -scholen uit alle delen van Zeeland namen hier aan deeL Hoewel het weer ditmaal niet erg meewerkte, kon dit het en thousiasme van spelers en speelsters, alsmede van de vele supporters, niet beïnvloeden. Van des morgens tot des avonds werd er op de drie velden sportief gekampt om de eretitels in de diverse afdelingen. Bij de dames I was het de Chr. U.L. O. Vlissingen, welke beslag legde op de wisselbeker en een lauwertak. Tweede werd de H.B.S. te Bergen op Zoom. In de afdeling II A werd de Chr. Kweekschool te Middelburg eerste, in de afdeling II B de H.B.S. te Vlissin gen en in de afdeling II C: het Ly ceum te Zierikzee. In de afdeling I van de heren ging VOETBAL Nederlandse jeugd gelijk tegen Oost-Duitsland In de derde en laatste wedstrijd van groep A van het Fifa jeugdtour- nooi heeft de Nederlandse ploeg een verdienstelijk gelijk spel behaald te gen het elftal van de Oost-Duitse re publiek. Te Herzogenrath, op enkele nonderden meters van de vaderland se grens, beëindigde het Nederlandse team de spannende strijd met 11. Nederland is in groep A op de derde plaats geëindigd. de wisselbeker naar de Rijkskweek school te Middelburg, terwijl De Vlam te Goes, tweede werd. Afdeling II A: le De Vlam II; afde ling II B; le Astra te Goes; afdeling II C: le Openbare U.L.O. te Kruinzn- gen; afdeling II D: le Lyceum te Zie rikzee. De organisatie berustte bij de school club „De Vlam" van het Goesse Ly ceum. Wegens verhindering van de rector, geschiedde de prijsuitreiking- door de voorzitster van de schoolclub, mej. B. Pilaar, die ook een woord van dank sprak voor de ondervonden medetverking. De volledige uitslagen zullen wij m een volgende editie publiceren. Vijf en dertig jongelui kregen het einddiploma In tegenwoordigheid van tal van belangstellenden werd Donderdagmid dag de eindles van de Rijkslandbouwwinterschool te Goes gehouden. Na twee winterhalfjaren studie konden vijf en dertig gediplomeerde jongelui aan de practijk worden afgeleverd. De wnd. voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer D. \V. Lin- denbergh, sprak een welkomstwoord, oju. tot vertegenwoordigers van de landbouworganisaties, de consulenten en de burgemeester van Goes, mr. W. C. ten Kate. Hierna werden de geslaagden door de heer J. Eversdijk voor de laatste maal „getest" op hun kennis van dierkunde, waarna ir. M. Sanders de weidebouw behandelde, een vak dat voor het eerste jaar op het rooster voorkwam. Vervolgens reikte de heer Linden- bergh de diploma's uit. Hij wenste ge slaagden alsmede directeuren en leraren geluk en wekte de jongelui op het geleerde in de practijk goed te benutten. De directeur van de school, ir. J. Versteeg, die de geslaagden een be voorrechte groep van landbouwjonge- ren noemde, wees hen op de dank, die zy tegenover hun ouders verschuldigd zyn, omdat deze de gelegenheid ga ven dit onderwys te volgen. Verder spoorde hn de jongelui aan het con tact met ae school niet te verbreken en zich verder te bekwamen. Burgemeester Ten Kate bracht de gelukwensen van het gemeentebe stuur over en overhandigde een boek werk. Namens de landbouworganisa ties sprak de heer P. ScheeleDe Putter, die wees op de vruchten wel ke het onderwys in de afgelopen ja ren voor de landbouw heeft opgele verd. Namens de Z.L.M. bood nrj de drie beste leerlingen L. W. van Nieu- wenhuyzen. De Heen, A. M. Verwijs, St. Philipsland en P. Priem, Kloetin- ge, een boekwerk aan. Als no. 4 op de ranglnst ontving P. Maljaars uit Oostkapelle het gedenkboek van de C.B.T.B., terwijl no. 5, P. Remy'n, 's Heer Arendskerke, het boekwerk van het Goesse gemeentebestuur werd aangeboden. Dr. ir. C. W. C. van Beekom, voor zitter van het college van consulen ten, wees nog op de toenenmende sa menwerking tussen voorlichting en onderwijs in de zorg voor het bedrijf en vestigde de aandacht van de jon gelui op de mogeiykheden als assi stent bij de voorlichtingsdiensten. Nadat de leerling Van Nieuwen- huyzen een dankwoord had gespro ken namens zyn medeleerlingen en burgemeester W. N. van Liere van Baarland namens de ouders het woord had gevoerd, sprak de heer Lindenbergh een slotwoord. De namen der geslaagden zijn: A. M. Bolljn en J. C. Bolijn te Zierikzee; D. Btoonman. Ovezande; A. C. A. Boot. Ril land; C. P. Burgers, Poortvliet; A. Dees. Terneuzen; J. G. Dees, Oudelande: J. Dominicus. Goes; A. J. van Dijke, Co- lijnsplaat; C. H. Goense. 's-Gravenpol- der; B. G. van Gorsel, Rilland; W. H. van Gorsel. Tholen; M. O. Hanse, Haam stede; G. J. Hoek, Sint Maartensdijk; L. Kloet. Nieuw- en Sint Joosland; J. A. Klompe, Dreischor; A. M. van Liere, Baarland; C. L. P. Maas, Kortgene; P. Maljaars, Oostkapelle: A. J Marinissen, Wissekerke; L. W. van Nieuwenhuyzen, De Heen; M. J. Noteboom, 's-Heer Arendskerke; P. Priem. Kloetinge; N. Remijn. Nieuwdorp; P. Remljn, 's-Heer Arendskerke; C. Rijk. Schore; J. Rijk, Kruiningen: M. Rijk, Schore; D. Scheele, Terneuzen; G. van Splunder. Renesse; A. M. Verwijs en M. C. Verwijs te Sint Phi lipsland; J. L. de Vlieger en H. van 't Westeinde te Nieuwdorp; L, J. v. d. Zande, Tholen. Afgewezen 1 leerling. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: L. Th. Begheyn, Amsterdam; Jac. Bil, Soestduinen; J. A. Boogaard, Hoedekens- kerke; P. B. v. d. Broecke, Middelburg: P. C. Franje en J. J. van Gorsel te Krab- bendijke; A. de Jager. Kapelle; Joh. Jan- se. Renesse; P. G. Karelse. Kruiningen; A. P. Kleiman, Sluiskil; L. D. van Klin ken, Nieuwerkerk; J. B. C. Kole, Vla- ke; L. Kopmels. Nisse; C. H. Leendertse, Wissekerke; J. Legemate, Zierikzee; A. C. van 't Leven, Ovezande. W. van Liere, 's-Heer Abtskerke; H. J. van Nieuwen- huizen, Kruiningen; H. Sinke, Krabben- dijke; L. v. d. Sluis, Lewedorp; C. Ste- houwer, Melissant; P. J. Tazelaar, Co- lijnsplaat; J. v. d. Velde. Yerseke; P. Th. Verburg, Kamperland; J. Verdonk, Nieuwdorp; M. v. d. Vrie, 's-Heer Abts kerke; M. J. v. d. Weele, Sint Annaland; W. J. Zandee. Wolfaartsdijk Her-examen: 1 leerling; algewezen: 3 leerlingen. OP 1 NOVEMBER AS. GEREED Nog geen beslissing over de haventjes Het bericht, dat de inpoldering van het Dükwater tussen Dreischor en Sirjansland waarover wü enkele weken geleden nog uitvoerig schreven thans definitief voortgang zal vin den, zoals bleek uit de vorige week van Rijkswege bekend gemaakte uit slag van de gehouden aanbesteding, is voor velen min of meer als een ver rassing gekomen. Als een aangename verrassing wel te verstaan, want voor al uit een oogpunt van veiligheid wordt de inpoldering van deze oude zeearm met zijn kilometers lange en lang niet overal voldoende zware en sterke dijken als zeer gewenst be schouwd. De inpoldering -- d.w.z. het leggen van een afsluitdijk op het punt, waar de monding van 't Dykwater op haar smalst is zal met bekwame spoed ter hand worden genomen en wanneer zich geen bijzondere tegenslagen voor doen. zal de aannemer, de firma J. P. Broekhoven uit Arnhem, het werk te gen 1 November a.s. moeten opleve ren. Een bijzonderheid van bestek voor dit werk is, dat de aannemer tot ze kere hoogte vrijgelaten wordt in de wijze van uitvoering en met name in de werkmethode, die hij wenst te vol gen by de dichting van het sluitgat, dat het werk zal moeten voltooien. Een en ander vanzelfsprekend onder toezicht van de directie, welke in dit geval door het Technisch Bureau van de Domeinen wordt gevoerd. Door deze inpoldering zal voorlopig ongeveer 145 ha grond worden gewon nen. terwijl 20 ha als water, d.w.z. als afwateringsgeul, zal overblijven. Afwatering De afwatering van de omliggende polders de Polder Dreischor, de Jonge Polder, de Johanna Adriana- polder en de Nieuwe Veerpolder vereist vanzelfsprekend enige byzon- dere voorzieningen. Voorlopig zullen deze polders op genoemde geul bly- ven lozen door middel van de be staande gemalen en uitwateringsslui zen en het overtollige water in de geul kan dan tweemaal daags door een speciale hevellnrichting naar bui ten afgevoerd worden. Deze hevelin richting zal bestaan uit acht buizen-, die naast elkaar door het dijklichaam worden gelegd, met een kleine pomp, die telkens de lucht uit de hevelbui- Op 24 April om 17.00 uur zal in de Val- kenboschkerk te 's-Gravenhage een her- denkipgsdienst worden gehouden, waar bij ds. Tutuarima en ds. Sahetapy hopen voor te gaan. Deze dienst wordt gehou den ter gelegenheid van het feit, dat vier jaar geleden de republiek Zuid-Molukken werd afgekondigd. 4. Eindelijk bereikten zij de voet van de pyramide van Mops. Hier zagen zij, dat het oude bouwwerk uit grote, terrasvormig op elk aar gestapelde blokken was opgetrokken, zodat de wanden niet zo glad waren, als zij in de verte leken. „Grandissimo!" riep Ri- valdi in vervoering, „stok oud bouwwerk heeft eeu wen getrotseerd 1" „Het is nogal wat moois," zei de Maat misnoegd. ..zo'n malle steenhoopl Moe6ten we daarvoor zo'n ellendige wiebeltocht op die kamelen maken?" Rivaldi keurde hem geen antwoord waar dig. „Laat ons de pyramide opbestijgen." zei hij tegen Kappie, „dan hebben wij wijd-ver uitzicht". „Kunnen die steenblok ken niet verschuiven?" vroeg Kappie bedacht- „Verschuiven?" herhaal de Rivaldi, „Kletsko! Deze brokblokken liggen hier al eeuwen en niets heeft ze ooit doen weg-verschul- ven!" Om dit te bewijzen klom hij een eindje om- j hoog en begon op een der blokken te dansen en te stampen dat het dreunde. „Kijk-zie!" riep hij uit. „geen ktein-pietsie sohuifbeweging! Alles ligt vast enVerder kwam hö niet. want plotseling kan telden twee der stenen en de arme Rivaldi ver dween in een donkere opening, die hierdoor was ontstaan. „RivaldiI" gilde Kappie ontzet. „Ellendekreet de Maat. „ik heb het wel ge zegd, maar hy wilde niet luisteren!" zen kan wegzuigen, waardoor de he vels bij laag water in werking kunnen komen. Het probleem van de afvvatering van de polders van het Oostelijk deel van het eiland moet als geheel nog nader worden bezien en juist in verband hiermede heeft men deze voorlopige voorziening getroffen. Mogelijk zal zelfs het gehele gebied rond het Dijkwater via de Vierban- nenpolder in het Zuiden bij Ouwer kerk 'n afwateringrmogelijkheid op de Ooster-Schelde krijgen, waarby dan tevens overwogen zou kunnen worden in hoeverre door het projecteren van een krachtig gemaal ook de polders Oosterland, Sirjansland en Bruinisse hierin betrokken kunnen worden. Dit alles vprmt op het ogenblik echter nog slechts een onderwerp van studie. Weg over dijk Wat de afsluitdijk voor het Dijk water zelf betreft, kan worden mede gedeeld, dat deze plm. 1200 meter lang wordt. De dijk krijgt een kruinhreedte van plm. 2 meter, doch aan de binnen zijde wordt een berm aangelegd ter breedte van ruim 11 meter, waarover eventueel een weg kan worden aan gelegd, die dan een kortere verbin ding tussen Dreischor en Sirjansland zou mogelijk maken. De haventjes Ook over het probleem van de ha ventjes rond het Dijkwater is nog geen beslissing genomen. Zoals be kend, zyn er hier vier: Beider, Nieu we Veer, Stevenssluis en De Staart. Deze zullen nu van het buitenwater worden afgesloten en dus hun waarde verliezen. In de eerstvolgende jaren zal dit, zolang de landbouw op Schouwen- Duiveland zich nog niet hersteld zal hebben, nog wel elders op te vangen zijn, maar bij de beantwoording van de vraag, welke havens op den duur gehandhaafd zullen blyven voor het eiland, zal ongetwijfeld eveneens be zien moeten worden of in plaats van het viertal rond het Dijkwater .toch niet één flinke landbouwhaven, in de buurt van Dreischor, aangelegd zal moeten worden. Dezer dagen hebben ingenieurs van het Technisch Bureau van de Domei nen ten gemeentehuize van Dreischor voor belanghebbenden (gemeentebe sturen en polderbesturen e.a.) een uit eenzetting van de plannen gegeven, waarbij verschillende aspecten van de ze nieuwe inpoldering ter sprake kwamen. neem tijdig Sterk desinfecterend

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 8