Vesting Dien Bien Phoe wordt thans ernstig bedreigd Handhaving van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa SCHRIJVER VAN „DON CAMILLO" KREEG GEVANGENISSTRAF ONTVOERINGEN UIT BERLIJN DOOR OOSTDUITSE POLITIE D VRIJDAG 16 APRIL 1954 PROVINCIALE v-EEUWSE COURANT 3 REBELLEN NADEREN FRANS HOOFDKWARTIER Een der vliegvelden werd volledig onbruikbaar gemaakt De stryd om de vesting Dien Bien Phoe in Noord-Indo-Cbina blükt nu toch wel in een ernstig stadium te komen. De Vietminh-rebellen slaagden er in door het maken van lange loopgraven een van de twee Franse vlieg velden te bereiken. Het vliegveld wer d totaal onbruikbaar, nadat de metalen „matten", waaruit het oppervlak van het vliegveld bestaat, waren opge blazen. Bovendien maakten de rebellen een grote loopgraaf dwars over het veld. Volgens een verklaring van het Franse hoofdkwartier te Hanoi zal het niet mogelijk zijn het vliegveld in kor te tijd te herstellen. Een Franse woordvoerder verklaar de, dat Vietminh-rebellen zich bevin den in een loopgraaf op niet meer dan 730 meter van het Franse hoofdkwar tier te Dien Bien Phoe. De rebellen wisten deze loopgraaf in handen te houden. Een Franse ver kenningsafdeling leverde Woensdag een gevecht op slechts anderhalve ki lometer afstand van de vesting. Amerikaanse en andere journalisten hebben te Hanoi geprotesteerd tegen de Franse censuurmaatregelen, waar door zij geen juist beeld kunnen ge ven van de gevechten rond Dien Bien Phoe. Uit Tokio wordt gemeld, dat een Amerikaans eskader transportvlieg tuigen normaal 16 stuks van Ja pan naar de Philippijnen zal vertrek- kan om te helpen bij de bevoorrading van de Franse troepen in Indo-China. Twee Amerikaanse vliegdekschepen bevinden zich in de Golf van Tonkin. De vliegtuigen van deze schepen ne men echter niet deel aan de strijd in Indo-China. Achttien jaar voor Goudse arsenicum-raoordenaar. De arrondissementsrechtbank te Dordrecht heeft Donderdagmorgen de 31-jarige opzichter A. L. L. uit Gouda, die terecht heeft gestaan wegens moord op zijn eerste echtge note, veroordeeld tot achttien jaar gevangenisstraf met aftrek. L. werd ervan beschuldigd zyn vrouw door middel van arsenicum om het leven te hebben gebracht. Tijdens de terechtzitting ontkende hg hardnekkig. Hij toonde zich niet geïnteresseerd in deze zaak. 786. Een oppervlakkige blik in de adver tentiekolommen van de krant kan ons reeds leren dat er vele beroepen zijn waarvan de leek zelfs het bestaan niet kan vermoeden. Wat een revolver- draaiereen kotteraar, een toxicoloog een astro-physicus of een malacoloog is, kan een ieder gewaar worden die de moeite neemt de nodige handboe ken te raadplegen. Dat er mensen zijn wier bezigheid is wijn, thee of andere lekkernijen te proeven is ons allen wel bekend, evenals het feit, dat er konij nenmeppers, rattenverdelgers, en zélfs hier en daar nog enkele beulen beroepshalve werkzaam zijn. Maar wat zou de nuttige arbeid zijn die een kruikenruiker moet presteren? Zoals de naam reeds aanduidt, doet de man niets anders dan ruiken aan kruiken. Dit is een belangrijke func tie op een jeneverstokerij, waar dui zenden gebruikte kruiken van klan ten worden terugontvangen en voor herhaalde circulatie worden gereed gemaakt. Nu werden dergelijke jene verkruiken vroeger vaak met heet water gevuld en dienden dan om de koude voeten van rillerige mensen in bed te verwarmen. Maar nu dat door de uitvinding van de rubberkruiken niet meer nodig is, hebben sommige mensen zich aangewend de lege jene verkruiken te gebruiken om benzine, petroleum en andere stoffen te be waren. Komt een dergelijke kruik bij de fabriek terug, dan moet hij ogen blikkelijk xvorden afgezonderd, want enkele druppels van deze vreemde stoffen in de spoei- machine kan dui zenden andere kruiken onbruik baar maken. Van daar dat een speciale man de taak is toebedeeld aan de kruiken te ruiken of er iets mis is geweest. Honderdtallen van de vreemdsoor- tigste en ongedachtste beroepen kun nen worden opgesomd, maar wat nu eigenlijk een beroep is, valt moeilijk te zeggen. Indien iemand met een heel speciale functie in het bedrijf zijn brood verdientgelyk onze kruiken- ruiker, is dit dan een beroep, of moe ten we ons liever houden aan de klas sieke omschrijving, dat men voor een beroep speciaal moet icorden opge leid? Ook in dit laatste geval zijn de moeilijkheden nog niet geweken, maar in ieder geval hébben we dan een basis aan de hand waarvan de vele beroepen over de gehele wereld ten minste geteld kunnen worden. Zou den ook alle speciale functies daar onder moeten vallen, dan is een telling niet te maken. Maar goed, indien 10e ons houden aan de definitie, dat men voor een beroep moet zijn opgeleid, zijn nog al lerlei rangschikkingen mogelijk, al naar gelang de landen waar de op leiding werd genoten, of het beroep wordt uitgeoefend, kunnen variëren. Vóór de oorlog werd het aantal beroe pen, al naar gelang deze rangschik king, geschat op -lj.OOO d 22.000. Na de oorlog kunnen we aannemen dat het hoogste aantal ongeveer tegen 25.000 zal liggen. Zoals u ziet, een rij kelijke keus voor iemand die niet weet wat hij worden moet! En nu u weet hoe een gewéldig groot aantal beroepen er zijn, zult u zich zeker ook interesseren voor de bijzondere werkzaamheid van het drukfoutenduiveltje H. Pétïtton. Reisorganisator te Delft pleegde verduistering De officier van justitie bij de ar rondissementsrechtbank in Den Haag heeft acht maanden gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de fotograaf, ex-chef van een reisorganisatie. J. J. te Delft. Verdachte was ten laste ge legd, in 1952 gelden te hebben ver duisterd van mensen, die ingeschreven hadden op reizen, welke door zijn or ganisatie werden geleid. J. had deze gelden aangewend voor het huren van boten en zelfs voor de aankoop van een schip. Verdachte had pro forma een ver eniging opgericht, die in feite iden tiek was met hem zelf. De president nam het J. zeer kwa lijk, dat hij privé boten huurde en de ze dan tegen een veel hogere prijs verhuurde aan dfe vereniging, die niets anders was aan verdachte zelf. Toen door allerlei omstandigheden de zaak spaak liep de boten ver toonden onder andere mankementen en de reizen niet door konden gaan was J. niet in staat de duizenden reis- en deviezengelden aan de deelnemers te restitueren. Toen de politie de bescheiden in be slag nam, was er 'n saldo van f 11.080. Er was echter een schuld van f 14.000 aan deviezen van reizen, die nog uit gevoerd moesten worden Bij het barsten van de bom had verdachte gepoogd naar het buiten land te vluchten na hier en daar nog gelden te hebben ondergebracht. Egyptische oud-ministers uit burgerrechten ontzet De Egyptische revolutionnaire raad en de regering hebben Woensdag in gemeenschappelijke vergadering beslo ten alle Wafdistische, liberale en sa distische oud-ministers die zitting hebben gehad tussen 6 Februari 1942 en 23 Juli 1952, voor de duur van tien jaar uit hun burgerrechten te ontzet ten. aldus heeft de minister van voor lichting, Salem, bekend gemaakt. Ruwe scholieren mishandelden kameraadjes Twee 15-jarige scholieren hebben in de Ben Viljoenstraat te Amsterdam een even oud kameraadje, Piet van der R„ met touwen vastgebonden en hem daarna gestompt en geschopt. Een voorbijganger trof later tot zijn schrik de gebonden jongen aan. De jongen werd direct bevrijd, waarna hij bui ten kennis raakte. Hij had striemen aan beide polsen opgelopen, benevens een buil op zijn hoofd. Hij klaagde over hoofdpijn en kon zich weinig van het voorval herinneren. Ook de 14- jarige J. J was door de jeugdige van dalen onder handen genomen, maar minder ernstig. •r ALC1DE DE GASPERI BELEDIGD Vervalste brief Te Milaan is Giovannino Guareschl, de schryver van „Don Camillo" en uitgever van het rechtse weekblad „Candido" tot een jaar gevangenis straf veroordeeld wegens laster te gen de voormalige Italiaanse pre mier Alcide de Gasperi, leider van de Christen-democratische partij. Verder is hem een boete van hon derdduizend lire opgelegd en betaling van de proceskosten ad tweehon derdduizend lire, alsmede van één lire als symbolische schadevergoe ding. De Gasperi heeft Guareschi doen vervolgen wegens het publiceren in „Candido" van een brief, waarvan beweerd werd, dat hij in 1944 door de Gasperi was ondertekend en waar in de geallieerden werd verzocht Ro te bombarderen. Volgens de Gas peri was deze brief een vervalsing, waarschijnlijk kort voor de ineen storting van het fascistische regiem TWEE PERSONEN VERDWENEN Ageerden tegen Rusland Volgens de West-Berlijnse politie is dr Alexandre Rudolfowitsj Troetsjno- witsj, voorzitter van het anti-commu nistische „vryheidscomité voor Rus sischDuitse vriendschap". Dinsdag door de Oost-Duitse geheime politie ontvoerd uit West-Berlijn. Het comi té geeft steun aan Russische emigran ten en vluchtelingen. Heinz Glaeske, een West-Berlijnse architect, die ook in die organisatie zit, wordt ook vermist. De ontvoering geschiedde vanuit de woning van Glaeske, zegt de politie. Men noemde deze ontvoering de ernstigste na die van dr Walter Linse in Juli 1952. Oost-Duitse autoriteiten beweerden, dat Troetsjnowitsj naar Oost-Duits- land was uitgeweken. Hij zou zich zelf bij de Oost-Duitse geheime politie zijn komen aanmelden en bij die gelegen heid documenten over anti-communis tische spionnage en sabotage hebben overhandigd. De echtgenote van Troetsjnowitsj heeft op een persconferentie te Frank fort medegedeeld, dat haar man en kele uren voordat hij uit West-Ber lijn verdween, haar een brief heeft geschreven. In deze brief stonden de gewone persoonlijke nieuwtjes en Troetsjnowitsj gaf hierin blijk van zijn opgetogenheid over het vooruit zicht een huis in Frankfort te krijgen, waar hij lezingen zou kunnen samen stellen voor een te maken rondreis door Engeland en Amerika. Mevrouw Troetsjnowitsj was drie weken geleden uit Berlijn te Frank fort aangekomen om een huis te zoe ken. Zij zei, dat haar echtgenoot on mogelijk documenten van waarde kon hebben meegenomen. Hij had nooit ondergronds werk gedaan. Zij en haar man kenden Glaeske, die een goede indruk op hen had gemaakt. Troetsjnowitsj, aldus vertelde zijn vrouw, was in 1893 te Triëst geboren uit RussischJoego-Slavische ouders. In de eerste wereldoorlog streed hij met de Oostenrijkers. De Russen na men hem gevangen. Hij werkte voor de Wit-Russen in de revolutietijd van 1917, waarna hij door de bolsje wieken bij verstek Vr dood werd ver oordeeld. Tot 1934 bleef Troetsjno witsj, zonder ontdekt te worden, in Rusland. Toen week hij met zijn vrouw, een Russin, naar Joego-Slavië uit onder de naam van zijn moeder, die uit dat land afkomstig was. door Mussolini's archiefdienst ge maakt. Guareschi verklaarde de brief in goed vertrouwen in handen gekregen te hebben. Overeenkomstig de Italiaanse perswet heeft Guareschi ook order gekregen het over hem uitgesproken vonnis tweemaal in zijn blad te pu- bliceben. Minister Cals heeft „karweitjes voor heitjes" De minister van onderwijs, mr J. M. L. Th. Cals, zal Dinsdag 20 April a.s. te 's-Gravenhage de derde actie ,,'n heitje voor 'n karweitje" van de vier Nederlandse padvinders-organi saties officieel openen. Padvinders en padvindsters zullen daartoe des mor gens om kwart over acht met de bands van N.P.V. en N.P.G. voorop naar het ministerie marcheren, waar zij om negen uur zullen aankomen. De minister zal dan een kabouter, een gids, een welp en een verkenner enige karweitjes opdragen, waarmede de actie officieel begonnen zal zijn. Wel ke karweitjes de jongens en meisjes moeten verrichten is nog een verras sing, daar de minister zich hierover nog niet heeft willen uitlaten. Narcissen in volle bloei tijdens Paasdagen Tijdens de komende Paasdagen zul len overal in de bollenstreek de nar cissen in volle bloei staan. Ondanks de abnormale koude be ginnen de vroege hyacinten te kleu ren. Wanneer het weer enigszins me dewerkt, kunnen vele velden als bij toverslag in een fleurig geheel ver anderd zijn. Enkele beschutte velden staan nu ook reeds in bloei. Ook Keukenhof biedt een kleurige aanblik door de bloeiende narcissen, hyacinten en fel-gekleurde tulipa's. In de grote kassen staan thans vrij wel alle soorten tulpen in bloei. Rinus Moens, oudste leerling van Herv. school te Aagtekerke, legt één van de eerste steentjes voor het nieuwe schoolgebouw. Voor verslag zie pag. 2) Foto P.Z.C). Vier millioen nodig voor opruiming van bunkers De stormvloed in de nacht van 31 Januari op 1 Februari 1953 heeft aangetoond, dat bunkers in of op duinen en dijken zeer veel afbreuk kunnen veroorzaken aan een ogen schijnlijk hechte waterkering. Zo zijn door de aanhoudende hoge stort vloeden verborgen bunkers geheel bloot gekomen, waardoor tevens het duin- of drjklichaam ter plaatse aanzienlijk is verzwakt. Verwijde ring van deze voormalige verdedi gingswerken is daarom absoluut nood zakelijk. Naar schatting zal voors hands een honderdtal bunkers met een gezamenlijke inhoud van 100.000 m3 moeten worden opgeruimd, waar voor een bedrag van 4.000.000 no dig wordt geoordeeld. Aldus blijkt uit het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1953 van Wederopbouw en Volkshuisves ting, dat dezer dagen bij de Tweede Kamer werd ingediend. Acht jaar voor poging tot moord met hakbijl. De Bredase rechtbank heeft Woens dag de chauffeur B. M. uit Moerge stel wegens poging tot moord con form de eis tot acht jaar gevange nisstraf met aftrek veroordeeld. M. sloeg op de avond van de 7e Octo ber jl. zijn vrouw met een hakbijl op het hoofd, legde haar, terwijl zij bewusteloos was, op de divan en stak het huis in brand. Door de rook en de vlammen kwam de vrouw bij en waarschuwde de politie. Boven in het huis lagen op dat moment drie kleine kinderen te slapen. Nederlands overschot in E.B.U. gestegen Het Nederlandse overschot in de Europese Betalingsunie is per 31 Maart gestegen tot 340,9 millioen dol lar. In Februari boekte ons land een overschot var 21 millioen dollar en in Maart een tekort van 0.8 millioen. Het Westduiste overschot steeg in Maart tot 't recordbedrag van 990,2 millioen dollar. Het deficit van Frankrijk be liep per 31 Maart 855,2 milliard dollar. VERKLARING VAN EISENHOWER VERWACHT Samemverking in Navo-verband Het Wereldgebeuren Donderdag is te Washington van gezaghebbende zijde medegedeeld, dat de regering-Eisenhower spoedig waarschijnlijk heden, Vrijdag een verklaring zal uitgeven, waarin verzekerd wordt, dat de thans op het Europese vasteland gelegerde Amerikaanse strijdkrachten aldaar in hun huidige sterkte zullen worden gehandhaafd „zolang de communistische bedreiging aanhoudt". Van officiële zijde weigerde men rechtstreekse mededelingen te doen over de inhoud van de te verwachten Amerikaanse waarborg. Een dergelijke Amerikaanse waar borg zou, tezamen met de voorgestelde Europese Verdedigings Gemeenschap, in nauw verband staan tot het Noord- Atlantische Verdrag. Amerikaanse regeringswoordvoer ders hebben immer staande gehouden, dat het bekrachtigen van het Euro pees Verdedigings-verdrag door de zes betrokken landen en de inwerking stelling der Europese Verdedigings Gemeenschap de best denkbare waar borgen zouden zijn voor het handha ven der Amerikaanse strijdkrachten in Europa, daar het voorgestelde Euro pese leger in de practijk nauwe en blijvende samenwerking in N.A.V.O.- verbaDd van Britse, Amerikaanse en E.V.G.-legers met zich zou brengen. Spionna genetten Wanneer al het geld. dat in som mige landen aan spionnage en contra-spionnage wordt be steed, dit jaar eens werd uitgege ven aan zomerjaponnetjes, dan zou den in die landen alle dames een heel aardig zomerjaponnetje ryker worden. De spionnagebudgetten zijn namelijk vrii pittig. Slaat men het oog op het budget van de Verenig de Staten dan blykt, dat de heer Allan Dulles, die in Amerika aan het hoofd van de Central Intelligence Agency staat, jaarlijks 500 millioen dollar mag uitgeven. Algemeen wordt aangenomen, dat deze gelden een nuttige bestemming vinden, want ze dienen in feite om een oorlog te voorkomen, of als het noodlot van een oorlog toch over de wereld zou komen de oorlog te winnen. e heer Herbert Brownell, de Amerikaanse minister van justi tie, gaf enkele dagen geleden nog een pluim aan de Amerikaanse inlichtingenmannen. Hij verklaarde toen, dat agenten van het Federale Bureau voor Onderzoek doorgedron gen waren in de Amerikaanse com munistische partij. Ook zei de mi nister, dat enkele weken voordat de Russische regering het nieuws vry- gaf over de ziekte van Stalin en over de aanwijzing van Malenkow als zijn opvolger, aeze feiten al door Amerikaanse agenten naar Washing ton waren doorgegeven. Daarnaast onderstreepte hij het gevaar van de spionnage, die andere landen In de Verenigde Staten bedrijven, en bepleitte hrj een wetswijziging, waar door het mogelijk zou worden ook in vredestijd de doodstraf uit te spre ken tegen spionnen. Is dat gevaar in de Verenigde Sta ten groot? Deze vraag dringt zich op. nu men in de Verenigde Staten zelfs een betrouwbaarheidsonderzoek is begonnen tegen dr. J. Robert Op- penheimer, de man, die indertijd de leiding had bij de ontwikkeling van de eerste atoombom. De hoofdbeschuldiging tegen Op- penheimer is. dat hij in de oorlogsja ren contact zou hebben gehad met een communistische agent en eerst na enige maanden mededeling daar van gedaan zou hebben. Bij eerste aanblik is dat niet zo'n ernstige be schuldiging, maar zy bewijst wel hoe actief destijds de communistische spionnagedienst was. Ook nu is die dienst nog buitengewoon actief. Dat kwam deze week aan het licht in Australië, waar de Russen een groot spionnagenet hadden opgebouwd, dat nu opgerold kan worden. Voor degenen, die het spionnage- gevaar gering achten moet zo iets wel een waarschuwing zijn. Wat Europa betreft is Zwitser land lange tijd het land ge weest, waar leidende figuren uit de wereld der spionnage zetelden. Nu is dat Wenen. Men schat, dat zich in Wenen niet minder dan 8000 lieden bezighouden met het verkrij gen en verwerken van inlichtihgen. De spionnagenetten van Amerika, Engeland, Rusland en Frankrijk hebben in die stad belangrijke knoop punten. Er wordt daar in Wenen heel veel waardeloos materiaal verzameld, dat vaak op het belachelijke af is Dat gaat meestal zo bij spionnage- diensten, totdat men plotseling een belangrijk spoor te pakken krijgt en er iets van betekenis uit -'e bus komt. Dan bewijzen dié diensten hun reden van bestaan. Het ziet er niet naar uit. dat de diverse landen spoedig deze diensten zullen inkrimpen en de budgetten daarvoor zullen verla gen. Met name de heer Allan Dulles zal zich hier over geen zorgen be hoeven te maken. Als men foto's van hem ziet. waarop hij meestal staat afgebeeld met een pjjp in de mond en met de ietwat verstrooide blik van een universiteits-professor, dan ziet hij er helemaal niet uit als iemand, die 500 millioen dollar per jaar te besteden heeften toch is dat zo! Bron voor gelieven in Kaatsheuvel. Op Zondag 18 April, wordt het door de gemeente Zeist geëxploiteer de ontspanningspark „De Efteling" in Kaatsheuvel, weer voor de bezoe kers opengesteld. Men zal er dit jaar een bron vin den waarby het Delphi's orakel nog in de schaduw zal staan. Minnende paartjes kunnen hier, wanneer zij elkaar de hand reiken onder het neerstortende water, aan de kleur daarvan de kracht van eikaars lief de aflezen. Hoe sterker deze is, des te sneller verandert de kleur van het water in rose, soms zelfs in donkerrood. Er wordt voor 1954 re kening gehouden met 600.000 bezoe kers, aat is 200.000 meer dan het vo rige jaar. De Philharmonica-club ,Flandria" waarin inwoners van verschillende West-Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten hun beste krachten geven. ,JFlandria" treedt in het Westelijkdeel regelma tig en steeds met veel succes op. Allan W. Dulles.500 millioen dol lar per jaar voor „inlichtingen". ben BOEKJE over, GRIEKS PROZA De Volksuniversiteits-Bibliotheek (Erven F. Bohn N.V. Haarlem) brengt in haar Tweede Reeks no. 49 „Grieks Proza tot de Tijd van Justi- nianus" van prof. dr. W. J. W. Kos ter, van wie in dezelfde reeks reeds eenier het voortreffelijke „Griekse Poëzie" (No. 35) verscheen. De op zet en uitwerking van dit nieuwe deeltje zijn geheel eender: binnen 200 pagina's is hier een overvloed van stor, beginnend in de eerste helft van de 6e eeuw voor Christus en lo pend tot de 4e eeuw na Christus, op overzichtelijke wyze samengebracht en bovendien nog vrij diepgaand be handeld. en wel in 4 hoofdgroepen: Philosophie, Afzonderlijke Weten schappen. Geschiedenis en Rheto- risch, en belletristisch proza. Een uitvoerig literatuuroverzicht en een register besluiten dit haast onmis bare studie- en naslagwerkje. H. W.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 5