Onze Vrouioenpagina FILTRA' Millioenen Russische vrouwen blijven na haar huwelijk werken VAN VROUW 101 VROUW WENNEKER HET SNUFJE VAN T SEIZOEN: DE MATROZENKRAAG! f/0t6W GEEF HET KIND 10 /HOGELIJK EEN EIGEN SPEELHOEK! DE MANTEL DER LIEFDE Parijse elegance in kasteel „Oud-Wassenaar' "I--—Te VRIJDAG 16 APRIL, 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 LAGE GEZINSINKOMENS EN HOGE PRIJZEN. Maar slechts de bevoorrechten kunnen zich een zekere luxe verschaffen (Van een medewerker) Het leven van de vromv in de Sowjet-Unie is aanzienlijk zwaarder dan dat van de vrouw in Nederland. De vrouw in Rusland heeft een moeilijk bestaan, niet alleen omdat de levensstandaard er laag is, maar ook omdat het de gewoonste zaak van de wereld is, als een vrouw na haar huwelijk door blijft werken. Door de lage gezïnsinkomsten en tengevolge van de door de staat gepropageerde productie-slag zyn millioenen Russische huis vrouwen verplicht, een achturige werkdag te volbrengen en daarna nog voor man en kinderen te zorgen. Het gezinsleven komt hierdoor veel te kort, ook al kunnen de kinderen gedurende de afwezigheid van de moeder in uitstekend ingerichte en door de staat verzorgde crèches kinderhui zen dus worden ondergebracht. Het weekinkomen van de Russische arbeider varieert tussen de 35 en 60 gulden, al naar gelang hij veel of weinig overuren maakt, productie premie of bonussen ontvangt eet. Dat met dit luttele bedrag nauwelijks iets kan worden gedaan, blijkt wel uit het feit, dat een paar behoorlijke schoenen toch altijd nog negentig gulden kost en een redelijke winter mantel maar liefst driehonderd gul den! Hiertegenover staat weer, dat de woningen over 't algemeen weinig huur doen. Drie tot vijf procent Voor de Paasdis Wanneer ook de Paasdagen ons ben, om in haar keukentje een uit gebreid Paas-menu te gaan samen- stellen. Een eenvoudige soep, een mooi stukje vlees, gecombineerd met blikgroenten, en een eenvoudig na gerecht, kunnen ook een feestelijk maal vormen! Wat de koffietafel betreft: een eierschotel is een smakelijk extraa tje voor één van beide feestdagen. Hier volgt het recept: 4 eieren, 50 g (3 eetlepels) boter of margarine, 2 3 eetlepels toma tenpuree, 50 g (6 eetlepels) bloem, een uitje, stukje wortel, laurierblad, peterselie, zout, 2 sneden brood, bo ter of margarine. Ui, wortel en peterselïestelen schoonmaken en klein snijden. De boter of margarine smelten, de groenten en het laurierblad er zach tjes in bakken. De bloem ermee ver mengen en vervolgens de tomaten puree. 5 dl bouillon of water bij scheutjes tegelijk toevoegen onder goed roeren. In het begin de massa steeds aan de kook laten komen, al vorens nieuwe vloeistof toe te voe gen. De saus op smaak afmaken met zout (en desgewenst citroen sap), en in de gesloten pan een kwartiertje laten trekken en daarna zeven. Inmiddels de eieren 8 minuten ko ken, pellen en halveren. Iedere sne de brood in 4 driehoekjes snijden. Deze in hete boter of margarine aan weerszijden vlug bruin bakken. Een schaal voorverwarmen, de ge halveerde eieren er op plaatsen en met de tomatensaus overgieten. Een weinig peterseliegroen op ieder ei aanbrengen, de driehoekjes brood langs de rand leggen, en het geheel warm opdienen. Overgebleven saus met bouillon of water verdunnen, op smaak af maken en apart er bij geven. van het inkomen gaat naar de huis baas, tegen schrikt U niet! tussen de tien en twintig procent in Nederland. De winkels in de Sowjet-Unie zijn op de meest ongewone tijden open. Levensmiddelenzaken bv. zijn zowel om zeven uur 's morgens als om tien uur 's avonds geopend. De werkende vrouwen moeten gelegenheid hebben haar inkopen te doen en daar dit moeilijk tussen de middag kan wor den gedaan men heeft over het algemeen slechts een schafttijd van een uur moet dit wel 's morgens vroeg of 's avonds laat gebeuren. Vooral 's avonds, tot tien, elf uur toe, bewegen zich lange rijen mensen over de trottoirs der Russische steden om brood, melk, aardappelen en wat dies meer zij te kopen. De mensen menigten zijn vaak zo groot, dat men slechts voetje voor voetje langs de winkelramen kan meeschuifelen. Het contrast tussen de arbeiders en de welgestelden de nieuwe heer sende klasse, zo men wil is over al duidelijk te onderscheiden. De be voorrechten in de Russische machts- staat gaan goed en ook smaakvol gekleed, terwijl de grote massa er bepaald armelijk uit ziet. De wonin- fen van de eersten zijn ook stukken eter dan die van de laatsten, terwijl de lonen van de bevoorrechten vaak vier, vijf of zelfs wel zes keer zo hoog zijn als die van de arbeiders. Honger wordt er echter in Rusland niet geleden. De levensmiddelen, wel ke de huisvrouwen kunnen bemachti gen, zijn ruim voldoende om er ge zond bij te blijven, en de extraatjes, welke de vrouwen van zg. stootar beiders ontvangemdit zijn dus ar beiders. wier streven het is, een steeds hogere productie te bereiken kunnen aan het dagelijks bestaan nog een zekere luxe geven. Wat de schooltijden betreft, is ook een kenmerkend verschil met het Tijdrovend! Ook de verkoop van levensmidde len gaat nogal ongewoon. Het is de gewoonte, dat men in de grote zaken eerst bonnen koopt voor datgene, wat men wil hebben, en pas daarna naar de betreffende toonbank gaat om het te halen. Zo kan men vaak lange rijen mensen voor de div. kassa's in de staatswinkels zien staan, die al leen maar bonnen willen kopen. Ilët ergste van alles is, dat men voor de aankoop van brood in een andere rij moet staan dan bv. het kopen van melk, aardappelen of groente. Het kan op deze wijze gebeuren, dat men zich eerst drie keer achter een rij heeft moeten aansluiten, alvorens men naar de verschillende toonban ken kan gaan om de waren in ont vangst te nemen Noodzakelijk^ levensmiddelen als brood, melk, groenten etc. zijn in Rusland volop te krijgen, en door de staatssubsidies worden de prij zen ook binnen het bereik van ae portemonnaie van de gewone man gehouden. Goederen daaren tegen, die een meer luxe karakter dragen, zijn peperduur en ook schaars. Alleen de bevoorrechte klassen der intelligentia, militai ren en kunstenaars kunnen deze kopen, om reden, dat de arbeider ze niet betalen kan. Advertentie G E N E V E R Madame la Mode blijkt dit seizoen haar hart verpand te hebben aan de marine! In alle voorjaarscollecties speelt het marineblauw met wit een hoofdrol, en de „braniekraag" zien we op japonnetjes en blouses, op pak jes en mantels, in verschillende groot ten en in talloze variaties. Wilt U dus de bevelen van de Pa- rijse modekoningen gehoorzamen, maak dan een matrozenkraag. Eerst van papier volgens het hier afgebeel de patroon. En dan maar passen! Is hij te groot, knip dan van de buiten kant zoveel af, tot hij naar uw zin is. Maak hem van dubbele stof en naai de halsuitsnijding er tussen. Wilt U de kraag zo hebben, dat hij gemakkelijk apart gewassen of door een andere garnering vervangen kan worden dan knipt U volgens het stip pellijntje er een inslag van ca 2 cm aan, die naar binnen gevouwen en met handsteken of drukknoopjes in de halsopening bevestigd wordt. De rughals van de kraag zet U dan tus sen een schuin reepje stof. Gebruikt U effen materiaal, dan zal een garnering van zigzagband of afstekende biezen heel aardig staan, en met een beetje fantasie is nierme de wel iets aparts te bereiken. U brengt de garnering aan, voordat TJ de kraag voert. Bij gestreepte stof krijgt u een aardig effect, als U mid denachter een naad neemt en de twee helften in tegenovergestelde richting schuin knipt. U moet dan natuurlijk wel goed opletten, dat de strepen mooi aan elkaar sluiten! Draagt U de kraag op een blouse of japon zon der voorsluiting, dan werkt U hem af met een strife in dezelfde stof. ELLA BEZEMER Westen te constateren. De kinderen, die lager onderwijs genieten, gaan óf 's morgens, óf 's middags naar school om reden, dat er té veel schoolgaande kinderen en té weinig schoolgebou wen zijn. Maar voor moeders, die niet willen, dat haar kinderen tijdens haar afwezigheid op straat rondhangen, heeft ae staat een oplossing gevon den. In de grote Russische steden zijn vele jeugdhuizen verrezen, waar de kinderen twee of drie halve dagen per week op kosten van de staat wor den beziggehouden. Men kan daar technische bekwaamheidsproeven af leggen het bouwen van zweef vliegtuigen bv. maar ook aan sport doen, of zich op andere gebie den bekwamen. Leerkrachten en ex perts staan de kinderen op elk ter rein terzijde. Ook natuurlijk politieke instructeurs, die er op uit zijn van elke leerling een goede communist te maken. Als algemene conclusie zou men kunnen stellen, dat de vrouw in Rus land over het algemeen een moeilijker bestaan heeft dan de vrouw in Ne derland. De lagere levensstandaard en de noodzaak om te werken zijn hier de voornaamste oorzaken van, maar men mag hierbij beslist niet vergeten, dat de Russen het vroeger onder de Czaren veel slechter had den. Ondanks het feit, dat een zekere luxe slechts voor de bevoorrechte klassen is weggelegd, heeft de gewo ne man of vrouw het tegenwoordig in materieel opzicht aanzienlijk beter dan vijftig jaar geleden! f MET FILTER MOl MONDSTUK 85 CT. De mens speelt. Reeds als kind begint hy te spelen; alle voorwer pen worden speelgoed als hy ze in de hand kan nemen ,en noemen naar eigen verbeelding. Daarom houdt een kind zich soms uren lang bezig met een schelpje, een eikel, een wol len draad of een doosje. Door zijn rijkdom aan fantasie kan het steeds nieuwe combinaties scheppen, expe rimenterend met de meest primitie ve voorwerpen. Voor het kleine kind zijn de voor werpen van zijn onmiddellijke om- fevmg het belangrijkste: de dingen ie het dagelijks hanteert, zijn speel goed en zyn meubeltjes, en de plek waar de spelen zich tot werkelijk heid voltrekken. Verstandige ouders geven hun kind een eigen ruimte of speelhoek, die geheel aan hem toe behoort. In de hem nog onbekende, onbe grijpelijke en gevaarlijke wereld krijgt zo het kind een kleine wereld, die het kent, en waarin het zich uit leeft. Bouwstenen voor deze kosmos zijn de dingen waarmee het speelt: het speelgoed helpt het kind zich „spelend" te richten naar de drang tot vorming. Het kind bouwt daar mee voor zich zelf een eigen we reld op en bezielt in die wereld het levenloze voorwerp; het wordt ge- Wie het Lijdensverhaal aan dachtig en met een z< af stand nemende onbevangenheid leest, zal tot zijn verbazing be- merken, hoezeer het gebeuren daardoor aan '■vte wint en hoe ongelofelijk het door de tra ditie is vertekend. Want om met dit laatste te beginnen: in de loop der verzachtende eeu wen is de gruwelijke feitelijk heid door de vrome verering tot een onwaarschijnlijke sereniteit verheven. Een terechtstelling is altijd in welke vorm ook, de laagst denkbare vernedering voor het slachtoffer, zogoed als een bla mage voor de voltrekker. Het zwaardde valbijl, de gifbeker de strop het zijn aanrandin gen van de menselijke waardig heid die zelfs na. de lafhartig- ste misdaad nog weerzin op- wekken. Maar het kruis is van al die gerechtelijke werktuigen wel het smadélijkste. Wie door de vrome ilusie van het fraai ge sneden crusifix leert heenzien ontwaart alleen nog maar een walgelijke methode van langza me vernietiging, even afstotend als het vastspijkeren van een vleermuis op een schuurdeur. Wie hiertegen in opstand mocht komen, onvoldoende in gelicht door de sobere evange list, kan zich bij latere schrij vers een nauwkenr'ner voor stelling eigen maken. De krui siging van de ongelukkige slaaf in „De straat der sandalenma- kers" van de krijgsgevangen barbarenaanv erders in „Sa- lammbö", is alleen voor de lezer met sterke zenuwen te verdra gen. De vrouwen op Golgotha moeten wel van een bewonde renswaardig geestelijk ras zijn geweest, en het tweede kruis woord wint bij die gedachte aan arootheid en zelfvergeten lief de. Maar de kruisdood was er tevens een van algehele, onher stelbare liquidatie. Het gekwel de lichaam werd, van de kleren beroofdaan het uitputtend ge weld van zonnehitte, koorts, dorst en insecten prijsgegeven, om daarna, dood of slechts be- wusteloos, verteerd te worden door de vlammen van de vuil verbranding, het immer smeu lend Gehenna. En de kleren, laatste rest van menselijk fat soen en aanzien, vervielen aan de soldaten van het executie peloton. En hier is het, dat het ver haal, op zichzelf reeds een meesterstuk als spiegel der eeuwige menselijke hartstoch ten, in één trék een tragisch dieptepunt bereikt, dat niet meer te overtreffen is. De sandalen, de gordel, het onderkleed zij zijn snel en met ruwe eerlijkheid aan een nieuwe eigenaar toegewezen, zonder veel vloeken of menings verschil. Maar bij de mantel, een veelbegeerd kledingstuk in een klimaat dat onbehaaglijk koude nachten kent: bij de man tel laait de ruzie op. De mantel is fraai, bijna al te fraai voor zo'n onaanzien- lijke kruiseling. Zonder naad, uit één stuk geweven, warm en van een uitnemende kwaliteit: de fel betwiste lap ligt in soe- pelel plooien, een laatste rest van eer en aanzien, over de stof fige heuvel gespreid. Er is iets van een genegen anonymiteit, een vrouwelijke fijngevoeligheid aan uiterlijk en kwaliteit van deze mantel. Er wordt geen herkomst vermeld: maar de driftige twist van de soldatenhet ram melen van de dobbelstenen in een helm verklapt veel van wat in 1 voordeti niet wordt mee gedeeld. Deze mantel moet een ge schenk geweest zyn. Een am bachtsman, een timmermans zoon uit Galïlea kon zich stel lig zoiets niet uit eigen midde len aanschaffen. Het is niet zo ver gezocht om de herkomst van deze mantel te zoeken bij één der dames uit de eerste kringen die deze jonge rabbi b\j tijd en wijle met de stille tact, van haar zwijgende reverentie blijk gaven. Deze vrouwen volgden hem niet om een wonder te beleven, om brood uit zijn hand te eten of een ziek kind aan zijn voeten te leggen. Zij peilden dieper dan de kortzichtige Vrouw uit het volk. Hier was meer dan een won derdoener, meer dan een ge bedsgenezer of boetprofeet op gestaan. Hier was een man, aie eindelijk de vrouw verhief tot zijn gelijke: die haar aanzag als mens en haar dienovereenkom stig behandelde. Inderdaad: meer dan Salomo, met zijn ze venhonderd vorstinnen en drie honderd bijvrouwen was hier... De gedachte is verleidelijk, aan de schenkster van deze mantel een naam toe te dich ten: was zij wellicht Johanna, de echtgenote 'an Herodes' schatmeesterEen vrouw, die door haar man's positie ge dwongen te leven in de moeras atmosfeer van een verdorven hof. Deze mantel was meer dan een geschenk: hij was de tast baar geworden dankbaarheid van een vrouw, die beter dan de mannen met hun nationalisti sche idealen of theologische dis puten de koele, zuivere lucht van een nieuw Eden had her kend en ingeademd. Nu ligt haar eerbewijs, laat ste rest van de vrouwelijke ach ting en fijngevoeligheid, vuil en met bloedvlekken besmeurd te grabbel voor een soldatenhand. Als symbool van opperste verlatenheid is deze verdobbel de mantel subliem. En het is een triest aspect te meer van onze tijd, die zo angstwekkend alle stylgevoel begint te verliezen, dat zélfs deze mantel niet, uit gediend en afgedragen, mag verdwijnen, maar juist geschikt wordt geacht om als reclame object voor een nieuw filmpro cédé te fungeren. SASKIA. Een select gezelschap bewonderde tie toch de nauwsluitende prinsesse- in kasteel Öud-Wasseaiaar vorig weekend Jacques Fath's voorjaars- modellen, welke door acht van zijn mannequins getoond werden. Het wa ren betoverende (zij het niet altijd even practische!) creaties, welke in deze stijlvolle omgeving de vele toe schouwsters en toeschouwers tot groot enthousiasme hebben gebracht. Er was een haast eindeloze veel heid van prachtige materialen, de tails, garneringen en accessoires. Een van de belangrijkste kenmerken van Fath's collectie is dit voorjaar het veelvuldig gebruik van baleinen in japonnen en costuums, welke als een elegant pantser om het lichaam sluiten. Hierdoor kan onze van cor- setten min of meer afkerige genera- en empire-kleding dragen, zonder dat lelijke vouwen en kreukels op het middel ontstaan. De modellen voor overdag hadden nauwe rokken. Bij de middagjapon nen waren de rokken wijd, evenals bij de avondtoiletten. De lijfjes waren strak tot vlak onder de buste, welke werd geaccentueerd door tal van dra peringen. Naast hooggesloten halzen met grote kragen bleek ook de boothals zeer in trek. Fath maakt voorts een overdadig gebruik van vaak zeer in gewikkeld verwerkte stola's en vo lants van zijden chiffon of taft. Daar- en en ïge stimuleerd tot de realisatie van zijn eigen creatieve krachten. Daarom is de vorm van meubeltjes en speel goed zo uiterst belangrijk. Om tegemoet te komen aan de fantasie van het kind zullen wij de meubels en het speelgoed zo neutraal mogelijk moeten houden. Het kind kan dan deze eenvoudige vormen zelf „aanvullen". Helaas tonen veelal de meubel tjes en het speelgoed niets van de verworven standpunten en in zichten in de psyche van het kind. Zij zijn nog steeds de grote-men- sen-dingen in zakformaat. Dit is volkomen onjuist! By het ont werpen van de kindermeubelen zullen wy er aan moeten denken, dat wy de eenvoudigste vormen kiezen, welke bovendien beant woorden aan een zeer hoogge- stelde kwaliteits eis. Een klein kind zit haast nooit. Zijn meest geliefde plek om te spelen is de vloer. De vloerbedekking moet daarom zó zijn, dat er gemakkelijk schoongemaakt kan worden, dat er water op gemorst kan worden, en dat de aanraking met blote knie tjes en handjes niet onplezierig en koud is. Goede materialen voor de vloerbedekking van een speelruimte zijn kurktegel-parket. kurklinoleum, linoleum, rubber en hout. In het ei gen speeldomein, al is het maar het kleinst mogelijke hoekje in een woonkamer, zou voorts een laag ta feltje en tabouretje moeten staan. Een plank dwars tegen de muur kan ook als speeltafel gebruikt worden. Heel doelmatig zijn fel gekleurde grote houten kubussen van ver schillende grootte, die dienen als tafeltje en stoeltje, en die na de geestelijke inspanning weer treinen, nyschblokken of boten zijn. Het spreekt vanzelf, dat de speelhoek het beste daar gemaakt kan worden, waar veel licht en zon naar binnen vallen, en niet bij een deur, welke geregeld opengaat. Een prikbord van zacht board-plaat tegen de muur op kinderhoogte, en een school bord om staande aan te tekenen, eveneens tegen de wand, vormen de muren va:, de veilige speelplaats en nemen helemaal geen ruimte van de speelhoek af. Italiaanse voorjaarsmode De voorjaarsmode is ontloken in Rome, onder goedkeuring en instem ming der buitenlandse inkopers, die dezer dagen de Italiaanse ateliers let terlijk overstromen. Overal heerst een sfeer van optimisme en voldaan heid: de Italiaanse mode is in de smaak gevallen, dank zij haar kwali teiten van frisse fantasie, volmaakte uitvoering en vindingrijkheid in de details, waardoor zij levendig en ac tueel, veelvormig en aantrekkelijk is. Alle Romeinse couturiers, die ver enigd zyn in de „SIAM" (Sindicato Itaiiano Alta Moda) zijn heel goed voor den dag gekomen; gevarieerd, doch zonder tegenspraak in hun col lecties. Er hebben zich geen „coups de théatre" voorgedaan, maar het panorama van de nieuwe mode is zo rijk en gevarieerd, dat zy aan elk ver langen kan voldoen. Tweed en alpaca zijn ook hier dè modestoffen voor dit voorjaar. De vele imprimé-japonnetjes in ka toen en zyde waren in hun soort even charmant als de prachtige kor te en lange avondjaponnen, waarin Fath meters en meters zijden taft en voile op alle denkbare manieren ver werkt had. Opvallend waren bij de avondkledij ook de uiterst geraffi neerde kleurencombinaties. Op dit ge bied toonde Fath zich opnieuw een meester! Herhaaldelijk hebben de zalen van Oud-Wassenaar tijdens deze shows weerklonken van een langdurig ap plaus voor dit prachtige schouwspel van lijnen en kleuren, dat hopelijk de Nederlandse confectie en de minder exclusieve kleermakers zal inspire ren tot het vervaardigen van schone, voor vele bereikbare kleding! Uit Fath's modeshow: grijs flanellen japon, met de beruchte wespentaiUe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 11