KAPPIE KJN HET SETH-ZAADJE BESTE In het Franse kabinet heerst ernstige onenigheid DE RUU e LERAREN BIJ HET CHR. V.H.M.O.- CONGRESSEREN IN GOES Am sterdam se Beurs DONDERDAG 15 APRIL 1954 PROVINCIE ,E ZEEUW 8 BLIJFT HET E.D.G.-VERDRAG ONAANVAARDBAAR President Coty tracht een crisis te voorkomen Do Franse minister van financiën, Edgar Faure, heeft Woensdagavond op een bijeenkomst van radicale ministers verklaard, dat het Britse aan bod tot samenwerking tussen Groot-Brittannië en de E.D.G. niet tegemoet komt aan de Franse behoeften, aldus deelde hg aan verslaggevers mede. Faure zeide voorts, dat de radicale ministers overeen zgn gekomen zich op de Donderdag a.s. te houden kabinetsvergadering te zullen verzet ten tegen elk streven om een datum te bepalen voor het begin van het debat in de Franse nationale vergadering over de bekrachtiging der E.D.G. Woensdagavond werd gemeld, dat president René Coty Woensdag per soonlijk in de Franse politieke gang van zaken heeft ingegrepen, om een kabinetscrisis te vermijden, slechts twaalf dagen voor het begin van de Geneefse conferentie. Volgens be richten van welingelichte zijde heeft hij een beroep gedaan op de Gaullis tische ministers en parlementaire lei ders om in de kaoinetszibting van Donderdag zich niet te hevig tegen de Europese-legerplaxmen te verzet ten. Het Gaullistische partijbestuur had, vóór het beroep van president Coty, LEZERS SCHRIJVEN Agrarische rampschade Onbegrijpelijk vind ik het, dat als op 1 Augustus 90 van de agra rische schadegevallen in Zeeland voor 90 geregeld zullen zijn (zie P.Z.C. 13 April pag. 7) Uw redactie niet vermeldt, dat 81 van die ge vallen geregeld zal zijn... Of was dit sommetje te moeilijk? Middelburg B. Vijfmaal raadslid benoemd. Ja, manheer de redacteur, daar zal nog een bedankje bijkomen en nog een benoeming moeten plaats hebben want het is een onderlinge afspraak tussen de verschillende kiesverenigin gen van de C.H. Unie in de gemeen- ;e 's Heer Arendskerke, dat, wanneer er een vacature ontstaat, deze wordt vervuld door een lid van de kiesver eniging op hetzelfde dorp waar de vacature door de voorzitter van het hoofdstembureau moeten bedanken om tot dat doel te geraken. Ik meen de dat het goed was de niet ingewij den in deze zaak even te moeten in lichten, want naar aanleiding van die stukjes hierover in uw blad kan toch de indruk worden gewekt dat er bij de C.H.U.-leden in de gemeente 's Heer Arendskerke weinig animo bestaat om de taak van raad3lid op zich te nemen. Gelukkig is dat geens zins het geval. Slechts de heer Alle- wjjn meende daarvoor te moeten be danken en daarom gebeurden nu die vele benoemingen en bedankjes. Dat dit zulk groot nieuws is, dat dit met vette letters gedrukt moet worden bevreemd mij wel een beetje. Ik krijg zo de indruk dat deze stukjes wor den ingezonden door iemand, die geen lid of vriend is van de C.H.- Unie. Een C.H. Unie-lid Smaken verschillen maar alles smaakt beter met REMIA MARGARINE de ministers partijleden verzocht de kabinetszitting van Donderdag te verlaten, indien het vraagstuk der vaststelling van een datum van het E.D.G.-debat ter sprake zou komen. Ook heeft het partijbestuur de Gaul listische ministers verzocht onver wijld af te treden, indien de regering een dergelijke datum zou vaststellen. In politieke kringen betwijfelt men echter, of de Gaullistische ministers hiertoe zouden overgaan. Zaak-Rauwerda voor de rechtbank De Groningse arts P. Rauwerda, voorzitter van de Vereniging van grondeigenaren in het zgn. Buiten- veld-West onder Veenwouden, heeft Woensdag in hoger beroep voor de rechtbank te Leeuwarden terecht ge staan omdat hij in de gemeente Tjie- tjerksteradeel op 16 December jl. langs de openbare weg borden had geplaatst, die waren bedoeld als pro test tegen de volgens verdachte „on rechtmatige en ondemocratische hou ding" van de minister van Land bouw, die landbouwgronden zou heb ben gevorderd, „zonder dat de be trokken eigenaren andere grond was toegezegd". Nadat de officier van justitie be vestiging van het vonnis van de kan tonrechter had gevorderd twee boetes van 25 zeide verdachte een verdedigingsrede te hebben op gesteld, waarvoor'hij een uur spreek tijd vroeg. De president gaf hem vijf minuten. Toen dr. R. die tijd had verbruikt en nog niet het hem ten laste gelegde feit ter sprake had ge bracht, werd hem het woord ontno- en. De uitspraak werd bepaald op 28 Api'il a.s. IN HET CHR. LYCEUM VOOR ZEELAND Rede van prof. dr. R. van Dijk over „plaats en taak van de intellectuelen in de moderne samenleving" Leraren uit alle delen van het land waren Woensdag naar Goes geko men voor de tweedaagse jaarvergadering van de Vereniging van leraren bij het Chr. Voorbereidend Hoger en Middelbaar onderwijs, welke in de aula van het Chr. Lyceum wordt gehouden. In de middagbijeenkomst werd de aandacht bepaald bij het onderwerp „Plaats en taak van de intellectuelen in de moderne samenleving", inge leid door prof. dr. R. van Dijk uit Amsterdam. Bij de opening kon de voorzitter, 'dr. A. La Fleur uit Overveen, talrij ke gasten verwelkomen, onder wie ae inspecteur van het M.O., dr. J. P. Chr. den Boer als vertegenwoordi ger van het Departement. Nadat een zevental leden waren herdacht, die in het afgelopen jaar aan de vereniging waren ontvallen, behandelde de voorzitter in zijn ope ningsrede een aantal problemen. Uit voerig memoreerde hy daarbjj de be sprekingen over de nieuwe salaris regeling. Spr. had grote bezwaren tegen de wijze, waarop hierover het overleg is gevoerd, terwijl hij van mening was, dat Regering en Sta- ten-Generaal beneden de maat zijn febleven ten aanzien van het reohts- erstel. Verder wees hij op het lerarente kort. De onvoldoende bezoldiging in de naoorlogse jaren heeft vele jonge mensen kopschuw gemaakt voor het leraarsambt. Een en ander houdt ook gevai-en in voor het onderwijs, het geen nog niet voldoende gerealiseerd wordt. Het aantal leerlingen van.de mid delbare scholen is in 1952-'53 weer met 3000 gestegen. Ook in de onderwijswetgeving zit nog weinig schot. De voorzitter sprak verder nog als zijn mening uit, dat de tijd nu rijp is om aan de hand van de Nota-Rutten het on derwijsprobleem aan te vatten. REDE PROF. VAN DIJK. Hierna was het woord aan prof. Van Dijk voor het uitspreken van zijn rede. Na te hebben nagegaan wie onder intellectuelen mogen worden verstaan, mensen met een weten schappelijke denkhouding, die met critische logica tegenover de werke lijkheid staan, schetste hij de intellec tueel als het „kind" van de «Renais sance en de Calvinistische hervor ming. Deze beide elementen hebben een belangrijke invloed gehad op on ze samenleving. Zij hebben de weten schap vrijgemaakt van het middel eeuwse denken. Er is echter een antithese tussen de Calvinistische hervorming en de Renaissance, welke in diepste we zen een zgn. bevrijding van de mens van goddelijke banden is. De renais- sance-mens realiseert zijn almacht vooral in kunsten en wetenschappen en ook wel op het gebied van de economie. Vandaar dat er vaak een bondgenootschap is tussen de intel lectueel en de ondernemer. Daartegenover staat de Calvinis tische hervorming, die een verlossing van de wereld wil vanuit Christus, uit het geloof in de souvereine God. De Christen blyft als de humanist, ook trouw aan de aarde, doch om dat ook Christus deze aarde trouw blijft. De Christen intellectueel bl\jft gemeenschapskind met de naaste, die hij dient. Later is dit wel veranderd. De Calvinistische intellectueel ging zich scharen onder de kaste van de intel lectueel. Na 1850 is daarop de po pularisering van de wetenschap ge- AdiMfTtentie Duitse grens op Goede Vrijdag gesloten Het Duitse grenskantoor Wijier bij Nijmegen zaV op Goede Vrijdag voor het handelsverkeer gesloten zyn. Ook aan andere Duitse grenskantoren loopt men het risico dat men op die dag niet kan passeren. Vrachtauto's die op Donderdag a.s. na 21 uur aan de Duitse grenskantoren arriveren lopen dus net gevaar tot Zaterdag ochtend te moeten wachten. Vooral bij het vervoer van bederfelijke goe deren als groenten en dergelijke kan dit tot grote verliezen leiden. Op Tweede Paasdag zijn alle grens kantoren voor het grensvervoer ge sloten. komen. De wetenschap was niet lan ger het bezit van een bepaalde groep. De intellectueel heeft daarom wel zjjn kaste en stand verloren, doch niet zijn standing, aldus spreker. In het slot van zijn rede bepaalde prof. Van Dijk zyn gehoor nogmaals op de plaats welke de Christen in tellectueel heeft in te nemen. - Hij heeft crltisch te staan tegenover elke vorm van groepsegoïsme, en in 'n be middelende functie medewerken om de niet-intellectueel inzicht te geven in de absolute waarde van de god delijke normen. Nadat de rector van het Chr. Ly ceum voor Zeeland, drs. Barends, de congressisten namens de Zeeuwse leraren had verwelkomd, volgde nog een gedachtenwisseling over de rede van prof. Van Dyk. Des avonds werden de huishoude lijke zaken van de vereniging behan deld. 13 April 14 April Nederland 1951 (3%) 102% 102% Nederland 1948 (3%) 98 Nederland 1947 (3%) 3 98 98% Nederland 1937 3 953,4 95% Dollarlening 1947 3 9ó 93% 93% Investeringscertificaten 3 99% 99% Nederland 1962-64 3 99% 99% Nederland N.WS, 2% 76 76% Ned. Indië 1937 A 3 96% 97 Nat. Handelsbank 144% 145% Ned. Handelmij. 179% 179% A.K.U. 2163,4* 214% Bergh's en Jurgens 282 282 Calvé-Delft 159 161 Kon. Ned. Hoogovens 179 180% Unilever 295% 296% Ned. Kabelfabriek 214 214 Philips 277% 281% Wilton-Feijenoord 201 200% Billiton 345 347 Kon. Petroleum Mij. 445 449% Amsterdam Rubber 92% 91% Holland Amerika Lijn 148% 148% Kon. Paketvaart 128% 130% Ned. Scheepvaart Unie 1343% 135% Stv. Mij. Nederland 142% 143% Britse koningskinderen gaan ouders tegemoet Prins Charles en prinses Anne zijn Woensdagmiddag per trein uit Lon den naar Portsmouth vertrokken, om daar aan boord te gaan van het ko ninklijk jacht „Britannia". Zij zul len hun ouders, koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh, die uit de gemenebestlanden op de terugreis zijn, tot Tobroek tegemoet reizen. Advertentie. 132% 134% 120% 119% 114% 113% 108 108 127 127% 184 185 136 136 19% 19% e% 21% 21% 16% 16% 35% 35% 583,4 59% 67% 67% 39% 39% 77% 77 51% 51% 43% 43% 21% 71% 73% 90% 90% 22% 22 137 134% Rotterdamse Lloyd H.V.A. Deli Mij. Bank v. Ned. Gem. 4% Bank v. Ned. Gem. 0-5-10 Centrale Suiker Kon. Mij. De Schelde N.B. Baltimore-Ohio Missouri K.T. New York Central Pennsylvania Anaconda B'ethlehem Steef General Motors Intern. Nickel Kennecott Republic Steel U.S. Steel North American Cy. Midcontinental Shell Union Tide Water A.K.U. 4% BEURSOVERZICHT De beurs is de lichte inzinking van Dinsdag weer geheel te boven gekomen en onder kalme handel kwamen de mees te rubrieken op een hoger niveau. Philips vormde ongetwijfeld de „Market's featu re". Men neemt thans als vaststaand aan, dat het verslag begin volgende week ver schijnt en zeer gunstig luidt. Na op 279 geopend te zijn ging het zonder slag of stoot door de 280 naar de 283. Slotnote- ring 282',2. dus 5 punten hoger dan Dins dag. De handel was hier af en toe leven dig. Daarnaast trokken aandelen AKU de aandacht. Het slotdividend van 8 pro cent is bekend gemaakt. Velen hadden echter iets meer verwacht en het rayon- concern verloor aan ook circa 2 punten. Ook voor Kon. Olie bestond behoorlijke kooplust, waardoor dit papier bijna 4 pun ten steeg tot 449. Unilever goed op peil. De scheepvaartafdeling veerde Woens dag even op, al bleven de verbeteringen bescheiden. Geruime tijd lag deze afde ling gedrukt, doch des middags was de ondertoon wat gunstiger. Over het alge meen beperkten de koerswinsten zich tot 1 a 2 punten. De cultuurafdeling vorm de een uitzondering. Berichten over nieuwe stakingen veroorzaakten hier een flauwere stemming, waardoor de hoofd fondsen circa 1 punt lager noteerden. Staatsfondsen wederom goed op peil. Amerikanen verwaarloosd. Prolongatie 2% pet. 3. Met waardige, wiege lende gang schreden hun rijdieren de woestijn in, op weg naar de pyramide van Mops. Rivaldi. die breeduit op zijfi dromedaris zat, genoot met volle teugen. „Reis- trekken door de woestijn!" riep hij temperamentvol, .Romantisch romantissi- mol" Is het geen genot- ust?!" Kappie en de Maat kon- 3en het ritje echter niet erg genotvol vinden; zij gle den steeds af naai; het dal tussen de twee kameelbul ten. waar zij pijnlijk klem zaten. Moeizaam werkte* Kappie zich op de voorste bult, maar nu schoof de Maat helemaal naar voren en hing zwaar over hem heen. „Naar achteren, klont!" hijgde Kappie. „ga op je eigen bult zitten!" „Laten we terugkeren!" jammerde de Maat, „ik heb er genoeg van! De zon steekt en ik kramp in mijn benen! Is er geen oase? Ik wil een glas limonade!" „Schei uit met dat gemek' r in mijn oor!" snauw de Kappie. die een beetje Korzelig was, omdat zijn teen jeukte en hij er niet bij kon „Wij zijn er aanstonds-dra." zei Rivaldi bemoe- digend, „ginds aan de kim-einder doemt reeds de pyramide van Mops, onze doel-bestemming!" Na een half uurtje rijden waren zij de pyramide al vrij dicht genaderd. „Daar is het magnifieke brok-blok-bouwsel!" riep Rivaldi in vervoering, „eeuwenoud mysteriën zien-blikken op ons neder!" „Ik houd niet van mysteriën." bromde de Maat. Maar weldra zou hij er terdege kennis mee maken.. Feuilleton door MARGARET MALCOLM 37 „En hoe zie jij dan nu mijn toe komst?" vroeg hij sarcastisch. „O!" riep ze met een veelbetekenend alomvattend gebaar, „ik zie er veel, ja alles in! Wanneer je iemand kimt vinden, die in staat is, de rol van Jill te spelen..." „En als ik Jankin kan overtuigen, dat hij heus tocl. een mooie kans maakt..." vulde hy aan. „Maar zelfs al ie dat niet kunt", riep ze driftig, „zou je dan het hele stuk niet voor ieen risico durven ne men, Nick?" „Serena", zei Yzacht met eigen aardig trillende stem, „heb ik je niet na Jankin's vertrek dringend ver zocht. je buiten mii zaken te hou den?" „Ja ,maar..." verder kwam ze niet, want zijn onvriendelijke blik deed haai- bedremmeld zwijgen. „Houd h-t je vc ms en altijd ge- gd", stiettussen dc tanden uit, ,dat ik het niet als een van je huis- vrouwelijke plichten beschouw, mij te vertellen, hoe ik carrière moet ma ken... d - wil zeggen... als je me daartoe nog gelegenheid hebt gela ten". Hier zweeg hij en hernam toen met - vreemde irukking in zijn gezicht ngzaam: „Huisvrouweliike plichten... daar - i we een heel eind van afgedwaald, vind je ook niet Dit zeggend' trad hij op h ir. toe, terwiil ze instinctmatig achteruit week. Niet doen, Nick!" riep ze smekend. I- :ar protesten baatten niet en mis schien drongen ze niet eens hem door, war.' :nn armer, omgaven haar als een ijzeren schroef en zijn lippen vonden de hai-e in een kus, die met liefde of zelfs vergevingsgezinid ni s had -e staan. Een kus, die haar tot in 't art pijn deed. Dit was een Nick, 'ens bestaan ze nimmer had vermoed. Een man, al leen geschapen om van het leven te nemen wat nij begeerde, zonder zich af te vrage: ?lke pms anderen voor het vervullen van zijn wensen moes ten betalen. Een man, die de betekenis van het woord liefde niet kende. Een vreemde... HOOFDSTUK VUI De reislectuur, die r meer Chanc- ton haar had bezorgd, lag in Serena's schoot. Langzaam aan begon, het dof fe gevoel, dat r sinds de vorige avond had -heerst, te verdwijnen en was ze weer bij machte, zelfstandig te denken. Tot nu toe had het haar ver suft en ontstc'-* doo* de opeenvolgen de gebeurtenissen, toeg> chenen dat ze geen eigen wil meer bezat, maar blindelings de aanwijzingen van ande ren moest opvolgen. Nu werd ze weer zichzelf. Ze ke naar haar thans ringloze linkerhand. Ja, ze had haar ringen af gedaan en aan meneer ncton in bewaring gegeven, een feit, dat h.i. de volslagenheid van de breuk met Nick afdoende bewees. Zó afdoende, dat het feitelijk geen zin ha na te pie keren over de oorzaken. En tóch... toch kon ze het niet laten. Toen ze enmaal had besloten, van hem-weg te gaan, had ze evenmin g?- tracht, haar d d te rechtvaarc1 -'en door zijn optreden, als stilgestaan bij de mogelijke gevolgen van die daad. Ze had -!leen maar geweten, dat ze niet kon blijven, omdat het huwelijk met hem nog slechts r -rotting was. Al ha..r dror -n vr een toe komst voor hen samen lagen in dui gen, vernietigd door Nick zelf. Neen, ze had nog naar één verlangen: het verleden achter zich te laten en Nick te vergeten. Nu langzamerhand was het haar duidelyk geworden, dat dit niet zo ge- m '-keliik zou gaan ker, N - dit stond wel vast b :hoorde tot het verleden, maar door de ontgoocheling waaraa- hy schuld droeg, lag zyn schaduw over haar toekomst. Zij, Se rena, was niet dezelfde als het meis je met wie Nick was getrouwd. Er voer een 1: -te huivering door het slanke lichaam. F ivering ge paard —et een zucht. Ze was zo blind, zc onwetend geweest! Ze had Nick een prachtmens, een held, een ridder zonder vrees of blaam ^evonden. Ter wijl hij toch steeds niets anders was geweest, dan een man zonder meege voel of innige genegenheid, een zelf zuchtig, wreed personage. Ofschoon Serena zelf niet be sefte, ..on ztf in haar onervarenheid Nir'- niet anders zien dan óf verblin dend wit of dreigend zwart. Halve tin ten kende ze niet en zo ontbrak haar ook de troost dat nand volmaakt is, ieder mens een same '-ellin®- van goede en slechte eigenschappen. Ze had Nick liefgehad met de kracht en de toew ng van et inng, onervaren hart en hij had haar verraden en van haar liefde misbruik gemaakt. Zc be sefte wel, lat hij geen ogenblik had begrepen, hoevéél ze van hem hield, maar hg zou haar toch zeker niet ten huwelijk hebben gevraagd, als hg niet bij voorbaat tamelijk zeker had geweten, geen blauwtje te zullen lo pen! Ze had vanmorgen vroeg voor Nick ontwaakt was, de flat verlaten en zich door het nog vry stille Londen naar meneer Chancton's woning begeven. Haar bagage was niet zeer omvang rijk: een koffertje met het allernodig- ste voor de reis. Toen bij haar aan komst ter plaatse was gebleken, dat om en bij het flatgebouw alles nog in rust verkeerde had ze de stations wachtkamer opgezocht, waar een geeuwende dienster haar een slecht kop koffie had voorgezet. Aan de met glasplaat bedekte ta fel gezeten, had Serena de weinig smakelyke drank, die haar nochtans behaaglijk verwarmde, geleidelijk op gedronken, met haar gedachten intus sen bij een ander café. waar ze, tegen over Nick zittend zich tegoed had ge daan aan thee en dikke boterhammen. O 't was geen schitterende omgeving geweest, maar zijn tegenwoordigheid had het tot een heerlijk ogenblik ge maakt. Toen had ze hem beschouwd als een ridder, die haar uit de klauwen van een draak had verlost. Toen was ze kon het anders op hem ver liefd geraakt... en nu herinnerde ze zich dit alles slechts als een mooi verhaal uit een of ander boek. Taar de flat van meneer Chancton teruggekeerd, had ze hem juist aan 't ontbijt gevonden. Als verstandig man had hij er, na haar weigering niet verder op aangedrongen, dat zij ook iets zou gebruiken maar was kalm met eten voortgegaan, terwiil ze haar belevenissen althans een deel er van, zoals hij had begrepen had verteld. Toen had hij, haar bemoedi gend toeknikkend, opgemerkt: „Wat ik hieruit opmaak is het vbolgende: Je bent vastbesloten, je echtgenoot te verlaten hèbt het eigenlijk al ge daan. En nu wil je je met je groot ouders in verbinding stellen, maar bent niet voornemens him te vertel len. dat je getrouwd bent. Is het niet zo?" „Ja", antwaordde ze. een beetje fcv-iten adem. „Het klinkt nogal... nogal achterbaks en alsof ik misbruik van hen wil maken, maa**..." „Helemaal niet", verzekerde hij. „Om te beginnen zou ik, in de gegeven omstandigheden, je niet met hen wil len in kennis brengen tenzg je het feit van je huwelijk achterwege zou laten, 't Zou immers niet aangaan, twee al bejaarde mensen zulk een on aangename last op de schouders te la den. En wat betreft dat misbruik maken... noen, je bent niet van dat slag. Bovendien zal een jong meisje in een huis met twee oudeluidjes m.i. heel wat te doen krijgen. Heb je daar aan óók gedacht?" „O, het kan me niet schelen, hard te werken", antwoordde ze hartstoch telijk. „Integendeel, ik wil juist veel te doen hebben. Ik wil van voren af aan beginnen..." „Juist", hernam Everett Chancton terwijl hij peinzend in zijn koffie roer de, „maar ik wil je er nog eens aan herinneren, Serena..." „U bedoelt, dat. ik ma2r niet altijd wéér kan weglopen?" stamelde ze. „Vindt u soms, dat ik het niet had moeten doen? Dat ik had moeten blij ven en... en...?" (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 9