aaWÜÉ. Gillette De Herenpolderen Oosterschengen in lentegewaad C Gillette'! Klanken uit de aether PROCES VAN DE GASPERI TEGEN SCHRIJVER GUARESCHI iSportkaleidnscoop vecht tegen de duurtet HOE ZAL HET 84STE CONGRES VAN U.S.A. ER UIT ZIEN? JIMMY en de Bende van Bolletje Bink 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 15 APRIL 1954 HAZEN IN SPEELSE BUI. Er is reeds kikkerdril en de hommels zijn actief Er ligt zonneschijn op het wijde land, maar naar de horizon verliezen zich de grenzen in een blauwig waas. Een lentedag by uitnemendheid. Het is merkwaardig stil om de waterplas, er hangt een sfeer, een zuivere lentegeur; tussen de weiden, die de plas omgrenzen hindert de plotselinge kreet van een vogel niet de heersende rust, daar ze er bij behoort. De enkele mensen, die zich tegen het jonge groene gras aftekenen, zijn gekomen om een laatste blik te werpen op de lentetrek van de vogels. Een troep kieviten beweegt zich over een ondiepte in de plas, de zon giet haar licht over de groene ruggen en wyst meteen enkele donkere buitenbeentjes aan, die niet aan de algemene mode mee schynen te willen doen. Rondom de plas zitten trouw-gepaard wilde eenden, ze verroeren geen veer, even min als de kauwen, die elk een wei-paaltje tot zitplaats hebben gekozen. De rietzoom langs de plas verraadt dqor zyn blonde onbeweeglijkheid, het beweeglijk figuurtje van een roodpotige tureluur, die er voor langs scharrelt. Wat verderop zitten twee bergeenden en in de plas, tussen en kele voedselmaaiende kluten, ont dekken we een paar kleine grijze eendjes, die we wat dichterbij willen bezien. Dat nemen de kieviten niet, die omhoog gaan en... opeens is het uit met de rust. Wat zijn we toch arme tierige waarnemers. Van alle kanten slaan nog onbespeurde vogels op uit verborgen plekjes in het breed-door- door BAREND ZWERFMANS. J greppeld dooreenzwenkende bonte groepen. Elegant gevormde kluten wiegend op de luchtlagen, klapperende slobeen den, wuifwiekende kieviten, zeilende meeuwen. Alles laat zich na groter of kleiner kringen te hebben getrok ken neervallen aan het andere eind van de plas. Alleen de kleine, gryze eendjes zijn gebleven, we zijn hen nu dichter genaderd. Inderdaad blijken het de wintertalingen te zijn, waar voor we ze hebben gehouden, een tiental. Ook enkele kleurige manne tjes op afstand te herkennen aan een opvallend, geel driehoekje aan de staart. Er staat rechts nóg een ture luur, maar zyn veren zijn iets te wit en de poten iets te weinig vurig rood. Zijn iets te fiere houding wijst op een zwarte ruiter. Nóg maar iets dichterbij. Dat brengt gelukkig enige beweging in de kleine hidalgo, 't is zonder twijfel een zwarte ruiter, maar opeens hangt er weer een troep eendjes in de lucht, ditmaal zyn het de wintertalingen, die onder het gezamenlijk zwenken een groen vuur afgeven. Talingen. De vele greppels rechts hebben hun verborgen inhoud ook ven. Eén van zin snellen de talingen rond om de fraaie kleuren van hun vliegbeeld te demonstreren. Ze val len echter weer rustig in de greppels neer. We willen toch eens even de grote groep vogels benaderen en verplaat sen ons naar het eind van de plas. Het is een uitgezochte dag voor het verschynen van de hommels, die met deze zonneschijn in staat zijn de bo dem te verlaten. Dat we ze hier niet zien komt door een gebrek aan bloe men. Het eind van de plas levert een groep van ongeveer dertig kluten op, enkele slobeenden, een paar pijlstaar ten. veel koeten en veel wilde eenden. Er valt ons een kikker in handen, natuurlijk moeten we even kijken of het een mannetje is. Die springbees- ten hebben n.l. in 't voorjaar heel bijzondere duimen, waarop zich don kere knobbels ontwikkelen. Die knobbels blyken aanweiig, dus mag sinjeur weer gaan zwemmen. De dijk naar 't Oosterschengen staat ook in het teken van de lente. Vandaar uit bespieden we hazen, in speelse bui achter elkaar aanren nend, ergens vijf tegelijk. Een fuut zwemt er met opgestreken kuif, zo nu en dan duikend in de kreek. Er frazen smienten in de randgebie- en, patrijzen zoeken er voedsel of staan wacht te houden op de akkers, waar kieviten nestelbewegingen uit voeren. Als we proberen een kleine witte steltloper (een groenpootrui- ter?) te identificeren, slaat een zes tal watersnippen uit het riet. Plotse ling staan we doodstil voor een die- :om, waarin we een viertal zomer- tgen rustig zien zwemmen. Als pekc talinj BOMBARDEMENT VAN ROME Een valse brief In Milaan is Dinsdag het proces begonnen, dat oud-premier De Gas- peri aanhangig heeft gemaakt tegen de Italiaanse schryver Guareschi, (de man van Don Camillo), omdat deze in z(jn weekblad „Candido" een brief had gepubliceerd, welke in 1944 door De Gasperi geschreven zou z(jn aan de Britse kolonel Bonham-Car ter en waarin gevraagd werd om een bombardement van Rome. De voornaamste getuige, De To rna, die de gewraakte orief bezit, was niet verschenen. Hij verblijft in Zwitserland en liet weten bereid te zyn de documenten, waaronder de brief zich bevindt, te tonen aan de Zwitserse autoriteiten. Guareschi verklaarde op het ogen blik van de publicatie overtuigd te zyn geweest van de echtheid van de brief. Hij zei, dat de Italiaanse autori teiten in 1953 hadden getracht het dossier met de brief te kopen voor 50 millioen lire. hetgeen volgens hem bewees, dat zij de documenten niet als vals beschouwden. De Gasperi noemde de brief „apo crief, absurd en bespottelijk" en ver klaarde de publicatie zeer beledi gend te achten. Kolonel Bonham-Carter kwam verklaren vóór Juni 1944 nooit van De Gasperi te hebben gehoord en te betwijfelen, of deze van zijn bestaan op de hoogte kon zijn geweest. Ove rigens zei hij, dat zyn functie in de oorlog niets met de strategie uit staande had gehad. Hy las een ge tuigenis voor van Lord Alexander, de Britse minister van defensie, waarin deze meedeelde indertijd eveneens nooit van De Gasperi te hebben gehoord. Hy voegde eraan toe, dat in alle in de oorlog op het geallieerde hoofdkwartier ontvangen brieven was gevraagd Rome niet te bombarderen. De behandeling van de zaak wordt nog voortgezet. 'Ifl'É öfesc/iérmt. tegen besmetting In buisjes 20 flacons a 50 tabletten enkele slobeenden, waarschuwend op- klapperen verdwijnen ze in de grote groep schreeuwende vogels, evenals de nog steeds niet geheel herkende groenpootruiter. Maarin de kom vinden we kikkerdri1, de bovenste laagjes al donker van de groeiende komma's. Zwanen. 't Meest opvallend op de nu weer rustige plas zijn de vijf kleine zwa nen, die met over de rug gekromde halzen liggen te dutten. Grutto's met bruine borsten zoeken voedsel langs de randen of komen uit de lucht neer onder het wellustig noemen van hun naam. Dan worden de zwanen ook wak ker. Het is bepaald een familie, twee volwassen en drie jonge djeren, die nog grauwe veren dragen. De ken merkende afgeronde gele snavelvlek, duidelijk waar te nemen, doet ze vol doende kennen als de soort Cygnus bewicki, de kleine zwaan. Een kleine puzzle levert ons een steenloper, die bezig is zijn winter- kleed te verliezen. Op de zwarte toom na, die over zijn snavel loopt, is de kop en ook de borst nog helemaal wit. Dat puzzelen doet de tijd nog verstrijken. Een laatste blik op de onvolprezen Schengenplas, een schil derij in blauw en geel, hemel en dor riet, dan keert Zwerfmans, voldaan na deze rijke voorjaarsdag, terug naar huis. KORFBAL VERBREIDT ZICH De korfbalsporticaarvan de spelregels door de Nederlander Nico Broekliuysen werden op gesteld, heeft lange tijd slechts Nederland tot verbreidingsge bied gehad. De K.N.K.B. heeft zich echter in de loop der jaren actief bezig ehouden met het invoeren van de sport van bal en korf in andere landen. In 1920 ging men ook in België korfballen, nadat een demon stratie was gegeven op de Olympinsche Spelen te Antwer pen. Bij onze Zuiderburen vindt men thans een groot aantal korfbalsters en korfballers en het spelpeil van de Belgen stijgt hetgeen in de interlandwedstrij den tegen Nederland voortdu rend wordt bewezen. Na de tweede wereldoorlog werd pro paganda gevoerd in Engeland en Denemarken en met suc ces, want ook in die landen wordt nu veel gekorfbald. Dit betekende een welkome uitbrei ding van het speelgebied. Het is echter niet zo algemeen bekend, dat ook in de U.S.A. de korf balsport is ingvoerd en icel door enkele Nederlanders! Een van hen is de heer B. van Zelm, vroeger lid van het Haagse phoenix". Hij emigreerde in 1945, vestigde zich in Salt Lake City in de staat Utah en slaag de er in een vereniging op te richten, die nu ongeveer 50 le den telt, verdeeld over vier twaalftallen. Met één vereni ging heb je echter nog geen comnetitie, maar dank zij het ijveren van de heer Van Zelm, zal er a.s. zomer in Utah een bescheiden puntenstryd gehou den kunnen worden. De Duitse emigranten hebben namelyk een club opgericht, de Deense volgden en ook de daar geves tigde Noren voelen voor het idee. Ongetwijfeld zal dit voor beeld op de Amerikanen aan stekelijk werken Inmiddels blijft ook de Nederlandse Bond actief. Na Denemarken zullen Zweden en Noorwegen worden „bewerkt". Als eerste stap op deze weg komt in Juli een aan tal Noorse en Zweedse gym nastiekleraren naar Nederland. Zij zullen in De Haag een „cur sus" in korfbal volgen. In de beide landen zijn hiervoor vele liefhebbers. Opmerkelijk is wel, dat Broekliuysen 52 jaar gele den op het idee kwam voor het korfbalspél, toen hij in Zweden het spel „ringboll" zag beoefe nen Zo zet de zegetocht van het het korfbal zich voort. Het ideaal van de K.N.KJ5. is: korf bal op het programma van de Olympische Spelen! Om deze wensdroom te vervullen, moet de sport echter in minstens 10 landen worden beoefend. Zo ver is men nog lang niet, maar men hoopt er één keer te ko men, zodat het korfbal volledig internationale erkenning zal verkrijgen! FANNY Fannv Blankers-Koen heeft de laatste maanden veel hinder ondervonden van een blessure aan haar knie. Zij is thans ech ter hersteld en heeft haar trai ning hervat. In het a.s. seizoen zal zy hoofdzakelijk te zien zijn op haar „eigen" nummer, na melijk de 80 meter horden en ook op het verspringen. De sprintnummers eisen te veel van haar, zodat zij deze maar aan de jongeren wil overlaten. Haar echtgenoot,-trainer Jan Blankers heeft gezegd, dat 1954 wél het laatste seizoen van zyn vrouw in de wedstrijdsport zal zijn. Fanny heeft echter al meermalen te kennen gegeven, dat zij de spikes wil opbergen... Zal zij werkelijk de kracht en de moed kunnen opbrengen om de athletiek, waaraan zij zo ver knocht is, vaarwel te zeggen t Het valt te betwijfelen, maar voorlopig is het belangrijker haar verrichtingen in het ko mende seizoen vooral op de Europese kamioenschappen af te wachten. UNICUM IN ZWEDEN De volgende tegenstander van het Nederlands elftal is het Zweedse nationale team, waar aan onze landgenoten zeker ook een zware kluif zullen heb ben. De ivedstrijd is vastgesteld op 9 Mei. Ondertussen ver dwijnt in Zweden langzaam de sneeuw en kunnen de competie- ties starten. Naar Sportief' méldt, heeft men daar de vaste gewoonte, dat een aantal sport journalisten aan het begin van het voetbalsèizoen door middel van een eigen keuze-commissie een „pers-team" opstelt. Deze ploeg speelt dan tegen het door de officiële keuze-commissie sa mengestelde nationale elftal. Dat het elftal Van de pers niet de eerste de beste spelers telt, bewijst het feit, dat vele Zweed se voetballers, die thans deel uitmaken van Italiaanse of Franse profclubs, in deze ploeg de aandacht op zich vestigden. De Zweedse sportjournalisten hebben zowel qua kennis van het spel als wat ervaring be treft bij voetballers en suppor ters groot gezag. Dit kioam on langs tot uiting, toen de Zweed se voetbalbond besloot aan de keuze-commissie voor het na tionale elftal een adviescom missie, bestaande uit drie jour nalisten, toe te voegen! De uit gekozenen hebben eet» scherpe kijk op 't spél en leggen steeds eèn grote onpartijdigheid aan de dag. Zxceden werd verleden jaar in de voorronden om het scliakéld, hetgeen scherpe cri- tiek op de keuze-commissie ten gevolge had. Zelfs werden en kele leden er van beschuldigd, dat zij de belangen van hun ei gen clubs die in degradatie gevaar verkeerden hadden laten voorgaan. Men heeft hen toch in hun functies gehand haafd, maarzjj moeten zich door de adviescommissie laten dan nog wel van journalisten, bystaan. Zodoende staan zy in zekere zin „onder contröler en hetgeen voor hen geen reden tot vreugde zal zynKom daar nu in Nederland eens om! De president van de Sowjet-Unie, maarschalk Worosjilof, heeft Dinsdag, op het Kremlin de Indonesische ambassadeur in Moskou, dr. Soebandrio, ontvangen, waarbij laatstgenoemde zijn geloofsbrie ven heeft overhandigd. Advertentie Prijsstijgingen overal, maar... Hier hebt U de gelegenheid kennis te maken mer 's werelds beste scheersysteem. Blauwe Gillette mesjes, de scherpste die ooit zijn geslepen en een Gillette precisie scheerapparaat. Die be horen bij elkander. Voor slechts f. 1.10 biedt Gillette U beide voordelen. Vraag Uw winkelier U eeo Gillette 52' te tonen! Pikje met 5 Blauwe GUIctte mesjes nu slechts 75 a. Dispenser of pakje vin 10 mesjes na voor f. 1.50 Een Gillette precisie scheef' apparaat en 2 Blauwe- Gillette mesjes Een „goeie morgenbegint met Gillette! VOORVERKIEZINGEN OP KOMST Democraten en republikeinen hebben beide goede kansen WASHINGTON, April. Stemgerechtigden in de Verenigde Staten zul len deze week beginnen een keus te doen uit de candidaten voor het Con gres, die deel zullen nemen aan de algemene verkiezingen, welke later in het jaar gehouden worden. De Inzet van de voorverkiezingen is de nieuwe samenstelling van het 84ste Congres, dat in Januari van het volgend jaar bijeenkomt, halverwege de regeringsperiode van President Eisenhower. ook nieuwe candidaten gekozen wor den voor staats en gemeentelijke be stuursorganen in voorverkiezingen, welke in September in 4« staten ge houden worden. In de andere twee staten, nl. Connecticut en Delaware zullen de candidaten aangewezen worden op bijeenkomsten van de par ty welke speciaal voor dit doel ge houden worden, in plaats van ty- dens voorverkiezingen. Onder meer zullen candidaten aangewezen moe ten worden voor de te houden ver kiezingen voor 34 gouverneurs van Amerikaanse staten, burgemeesters, gemeenteraden, etc. Alle 435 leden van het Huis van Afgevaardigden en 35 van de 96 le den van de Senaat zullen op 2 No vember gekozen worden in algemene verkiezingen in alle staten, behalve in Maine, waar de verkiezingen op 13 September gehouden zullen wor den. Normaliter moeten om het andere jaar 32 leden of een derde van de Senaat opnieuw gekozen wor den, doch dit jaar wordt dit aantal met drie verhoogd, daar nieuwe le den moeten worden gekozen In de plaats van Richard Nixon, thans Vice President van de Verenigde Staten, en de inmiddels overleden Republi keinse Senators Taft uit Ohio en To- bey uit New Hampshire. Senatoren worden voor zes jaar gekozen, le den van het Huis van Afgevaardig den voor twee jaar. Van de aftredende Senatoren heb ben 20 democraten en 10 republikei nen zich herkiesbaar gesteld, ter wijl twee republikeinse Senators te kennen hebben gegeven, dat ztJ zich niet opnieuw canaidaat wensen te stellen. Behalve de candidaten voor de beide huizen van het Congres moeten Tafeltenniswedstrijd In een der lokalen der openbare lagere school te Heinkenszand werd een vriendschappelijke tafeltennis wedstrijd gespeeld tussen de pas op- ferichte club „Luctor" en „Will van oelen II" uit Middelburg. In deze wedstrijd weerden de „nieu welingen" zich geducht. In een ui terst spannende ontmoeting wisten zij een gelijk spel (55) te bereiken. 51. Karei Krukas reed met zijn auto het voorplein van de .3roekenburg" op en stopte vlak voor het bor des. Bijna gelijktijdig sprongen Jimmy en de garage houder uit de wagen. Zij renden naar de deur van het kasteel en begonnen om beurten aan de bel te trek ken. „Precies wat ik gedacht heb", bromde Jimmy. „Ze doen niet open. We kunnen nog wel een uur op deze deur blijven bonken, maar er zal niemand komen" Toen nam Jimmy een besluit. „Krukas" zei h(J, „blijf jij hier een oogje in net zeil houden. Ik ga op verken ning uit en zal proberen ergens binnen te komen". Jim my rende om het huis heen en liep regelrecht naar het kelderraam, waardoor hij reeds eerder met Jackie had «esproken. Hij wierp zich op zijn knieën en maakte weer dat hoge fluitende geluid.... Jackie gaf geen antwoord. Wéér floot Jimmy, nu nog harder en schar- per.... Het bleef echter stil. „Jackiet" riep Jimmy, maar er kwam geen antwoord. „Die zit daar niet meer" bromde Jimmy, terwijl hij weer overeind kwam. Op een draf liep hij naar de stallen om te zien of de po- litiejeep, waarmede de commissaris naar het kasteel moest zijn gereden, er stond. De deuren zaten nu niet op slot, maar van de jeep was geen spoor te bekennen. Jimmy wierp nog een blik achter het gebouw, maar ook daar was géén jeep. Zonder zich nog een ogenblik te bedenken, zette Jimmy nu koers naar de achterdeur, waar hij de vorige keer die vrouw uit had zien ko men VRIJDAG 16 APRIL. HILVERSUM L 402 m. 746 kc/s. 7.00— 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram 7.30 Idem. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws.- en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst, caus. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Passledienst 11.45 Gram. 12.00 Ka- merork., vocaal kwartet en sol. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Gevar. muz. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Koorzang 13.35 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Gram. 15.15 Voordr. 15.45 Gram. 16.00 „Het kwe ken van middelgrootbloemige Chrysanten" caus. 16.15 Vocaal ens. en solisten. 16.50 Gram. 17.00 Jeugdkoor. 17.15 Gram. 17.45 Fries progr. 18.00 Harmonie-ork. 18.20 Lichte muz. 18.45 Gram. 18.50 Nieuws- en weerber. 19.00 Ned. Herv. Kerkdienst, 20.30 „Kamerork., voc. en lnstr. koor en sol. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Nat Schaakkamp. 2320—24.00 Gram. HILVERSUM H. 298 m 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvr. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Kinderen en men sen", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 1020 Gram. 10.30 Voor de kleuters. 1050 Orgel en sopr. 1120 Voordr. 11.40 Viola da gamba en clavecimbel. AVRO: 12.00 Orgel, viool en alt. 1220 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. llf.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ork. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Orgelconc. 14.50 „Eenheid door en rondom de Gekruisigde" caus. 15.05 Strijkkwart. 15.40 Gram. 16.00 Gram. 16.30 Muzikale caus. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Orgelspel. 18.00 Nws. 18.15 Verz. pro gramma. 18.45 „De haverkist", hoorspel. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Zang en gitaar. VPRO: 1920 Avondmaalsdienst. 20.40 Ka merkoor. 20.55 Ns. VARA: 21.00 Radio Philharmonisch ork. en solist. 21.55 Bui ten!. weekoverz. 22.10 Dubbelkwart. en sol. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15— 24.00 Gram. TELEVISIE KRO. 20.15 Progr. over Amsterdam. 20.45 Weerber. 20.48 Rellgieuse beeldhouwkunst. 21.00 Kruiswegmeditaties. Zendeling vertrokken naar Nieuw Guinea De heer C. Vink uit Ritthem is Maan dag als zendeling naar Nieuw-Guinea vertrokken voor verpleeg- en geeste lijk werk aldaar. Zondagmiddag ver vulde hij nog een spreekbeurt In de Ned. Herv. kerk, waarbjj hy aan het eind van de dienst nog een kort af scheidswoord tot de gemeente richtte. Velen waren gekomen om deze dienst by te wonen, ook uit naburige plaat- Zoals algemeen bekend is de stem verhouding tussen de Republikeinse en Democratische fracties in het 83ste Congres vrijwel in evenwicht. In beide huizen van het Congres is de marge tussen het stemmenaantal van de twee grote partyen zo ge ring, dat een Republikeins verlies van een zetel in do Senaat en min der dan 12 zetels in het Huis van Afgevaardigden de democraten aan een meerderheid zou helpen en hen in staat zou stellen in beide huizen van het 84ste Congres de volledige leiding te nemen. Leidende figuren van beide partyen treffen reeds voor bereidingen voor een krachtdadige campagne, welke ten doel heeft een meerderheid in het nieuwe Congres te verkrygen. Advertentie. 0UDf&»&9 16 April Vlissingen Ten Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER U.+N.A.P. U.+NA.P. U-—N.A.P. 1.06 1.36 2.00 2.25 2.44 1.60 1.9' 1.93 1.14 1.36 13.35 14.01 14.36 14.58 15.09 1.80 00 2.14 1.40 8.31 8.03 8.24 2.31 2.46 1.78 2.03 19.39 20.01 20.41 20.19 20.45 1.89 ?.10 2.24 1.52 1.75

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 6