PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Engelse samenwerking met E.D.G. vastgelegd in overeenkomst Zeeuwse manifestatie belooft een groot succes te worden BILT Kantlijn ROOD CHINA IS TE GENEVE SLECHTS „UITGENODIGD" LEGERING VAN AMERffiAANSE TROEPEN IN NEDERLAND Vandaag 197e Jaargang - No. 88 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdred.: G Bailintijn: Pl-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f5,85 p. kw.; fr. p. p. f6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 15 April '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p advertentie f3,—. ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties max. 8 regels) van 1—5 regels 11.— Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau v d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C- Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr 63. telef. 2476 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef 16; Terneuzen. Brouwertjstr 2; Zierikzee. N Bogerdstr C 160. telef 26 ENGELSE TANKDIVISIE BLIJFT IN DUITSLAND Ook de Engelse luchtmacht hlijft op Europees vasteland De Britse minister van buitenlandse zaken. Anthony Eden, heeft Woens dagmiddag in het Engelse Lagerhuis een verklaring afgelegd over de Britse samenwerking met de Europese Defensie Gemeenschap. Een desbetreffen de overeenkomst tussen Engeland en de E.D.G.-landen is Dinsdag te Parijs getekend. Hy deelde mede, dat Engeland zich bereid verklaard heeft een Britse pantserdivisie, welke thans in Duitsland gelegerd is, onder te brengen bij de E.D.G. Dit is reeds aan de N.A.V.O.-opperbevelhebber, generaal Griin- ther, bekend gemaakt Eden sprak ook over de luchtmacht Het tweede geallieerde tactische luchtleger in Duitsland omvat op het ogenblik Britse, Belgische en Ne derlandse formaties* Wanneer de Europese luchtstrijdkrachten gevormd zullen zijn, zullen eenheden van de Boyal Air Force met Europese een heden deelnemen in alle luchtmachtgroepen van de N A.V.O Deze een heden zullen staan onder een geïntegreerd algemeen hoofdkwartier. Deze afspraken, aldus Eden, zullen van kracht zijn zolang zij door de op perbevelhebber worden gewenst. Zij versterken en vervullen, aldus Eden, de verzekeringen en garanties die de Britse regering eerder aan haar Euro pese partners gaf in de drievoudige verklaring en het verdrag tussen En- Het eerste wat geestelijkheid, pers, radio en allen, die iets met de vorming der publieke opinie te maken hebben, thans moe ten doen, is het volk geestelijk voor te bereiden op wat er gebeuren kan, nu wij eenmaal tegenover de harde feiten staan. In het H-bomtijdperk kunnen wij niet teruggaan tot mus ketten. Wij moeten alles gebruiken, wat belangrijk is voor onze verdedi ging, de H-bom zo goed als iedere an dere soort bom". Deze woorden over het „onmense lijke" wapen, de waterstofbom, zyn niet afkomstig uit de een of andere propagandistische verklaring van een generaal of een politicus. Zy zijn integendeel een citaat uit een preek van een der bekendste Amerikaanse geestelijken na de ge ruchtmakende explosie van 1 Maart. Het merkwaardige is namelijk, dat men het felste verzet tegen de H- bom niet ziet komen van de zijde, waarvan men het verwachten zou, van de kant van de kerken, maar dat het komt van de zijde der rationalis ten en wetenschapsmensen. Van de kerken zou men moreel ver zet kunnen verwachten. Het blijft uit. De rationalisten en wetenschaps mensen vellen hun oordeel op grond van statistische gegevens. Zij vragen zich niet af, of het toelaatbaar is verwoestingen aan te richten en men sen te doden, maar of het toelaatbaar is om zo ontzaglijk veel te verwoes ten en zo ontstellend veel onschul dige mensen te doden, als de H-bom zal doen De kerken nemen een ander stand punt in. De Amerikaanse geestelijkheid is namelijk van mening, dat de H- bom geen enkel nieuw probleem schept. Waarom zou men geen H-bommen werpen, als men wel A(toom)bom men werpt? Waarom zou men geen A-bommen werpen, als men wel gan se steden met bomtapijten belegt? Waarom zou men geen bomtapijten beleggen als men bommen werpt? Waarom zou men geen bommen wer pen als men wel granaten in een stad schiet? Waarom geen granaten ge bruiken, als men wel geweren benut? Zo kan men voortgaan en men be landt dan uiteindelijk bij het pro bleem of aanwending van macht ter verdediging van werkelijk of ver meend recht toelaatbaar is, kortweg dus tot de vraag, of oorlog toelaat baar is. De oorlog is toelaatbaar. Men heeft althans dit middel nog nimmer ver worpen. Men heeft aangevallen, als men zich bedreigd meende, men heeft zich verdedigd als menaangevallen werd en als men de toelaatbaarheid daarvan aanvaardt, dan zal men ook het hanteren van ieder wapen, zelfs het afschuwelijkste, moeten aanvaar den. Dit neemt niet weg, dat ook de Amerikaanse kerken zich vanzelf sprekend uitermate levendig bezig houden met het gebruik van de H- bom. Maar een golf van pacifisme is door de Maartexplosies boven Eluge- lab niet ontstaan. Er zijn mensen, die de hoop koes teren, dat Rusland bang zal worden van de H-bom. Amerika hoopt zulks. Maar het staat onomstotelijk vast, dat Rusland de H-bom eerder had, dan de Amerikanen. Uit vrees zullen de Russen de H- bom niet ongebruikt laten en uit vrees voor de H-bom zullen zij agres sie niet achterwege laten voortaan. De mensheid zal dus ernstig reke ning moeten houden met het feit, dat te eniger tijd de H-bommen inder daad zullen worden aangewend. En met professor Hans Thirring mag men uitroepen: God behoede het land, dat met H-bommen bestookt wordt! Slechts een enkele kans is er, dat de mensheid aan deze zelfvernietiging ontsnapt. Dat er een verandering komt in Rusland, dat de opvattingen zich daar wijzigen. Maar er is helaas nog niet veel, wat daarop wijst geland en de E.D.G. van 27 Mei 1952. Het deelgenootschap dat wij opbou wen, verklaarde Eden, zal liggen bin nen een ruimer N.A.V.O.-verband. Zo lang de Westerse wereld bedreigd blijft, moeten wij en onze deelgenoten erop voorbereid zijn om over 'n aantal jaren strijdkrachten en wapenen te handhaven, die in staat zijn om agres sie te verhinderen en om een doel treffende veiligheid te verzekeren De Engelse regering beschouwt het Atlantisch bondgenootschap als fun damenteel voor haar politiek. Zij kan zich geen omstandigheden indenken waaronder zij deze politiek zou willen veranderen of dit verdrag willen op zeggen. Zij beschouwt de N.A.V.O. als van onbepaalde duur en heeft het vol ste vertrouwen dat het verbond zich zal ontwikkelen tot een duurzame as sociatie voor het gemeenschappelijk optreden tussen de leden-staten. Overleg Uit de reeds gepubliceerde tekst van de te Parijs getekende overeenkomst blijkt, dat het Verenigd Koninkrijk zich met de E.D.G. zal beraden over vraagstukken van gemeenschappelijk belang, waaronder de sterkte van de gewapende strijdkrachten van 't Ver enigd Koninkrijk en van de ED.G. op het vasteland van Europa, welke on der gemeenschappelijk bevel zijn ge plaatst, en enigerlei aanzienlijke wij ziging in de sterkte, of de samenstel ling van deze strijdkrachten. Er zal ook samenwerking zijn op maritiem gebied. De Britse vloot zal, indien nodig, bij de opbouw ener Eu ropese zeemacht helpen voor wat be treft de opleiding der schepelingen. Het Verenigd Koninkrijk zal voorts deelnemen aan de ontwikkeling van een gemeenschappelijke politiek op technisch gebied, zoals opleiding, tac tische doctrine, stafmethoden, troe- penlegering en overplaatsing en de standaardisatie van de bewapening. Vertegenwoordiging Groot-Brittannië zal door een afge vaardigde met de rang van minister worden vertegenwoordigd op alle bij eenkomsten van de raad van E.D.G.- ministers, waarop aangelegenheden van gemeenschappelijk belang worden besproken. Ook zal het herenigd Ko ninkrijk vertegenwoordigd zyn in het E.D.G. -commissariaat De overeenkomst tussen de E.D.G. en Groot-Brittannië wordt van kracht, wanneer de bekrachtigingsdocumen ten door de zes leden-staten der Euro pese verdedigingsgemeenschap bij de Britse regering zijn gedeponeerd en de ED.G. zelf in werking is getreden. Nieuwste tanks Nadat Eden zijn mededelingen in het Lagerhuis had beëindigd werden nog enkele vragen gesteld. Eden antwoordde daarop o.m.: „De Britse regering is van mening, dat haar bijdrage van een divisie vecht- wagens aan een Europees leger een aanwijzing is van haar vurige wens tot zo nauw mogelijke samenwerking met de in te stellen Europese Verde digingsgemeenschap. Deze divisie is uitgerust met „Centurion"-tanks en zij zal ook de beschikking krijgen over nieuwe „Conquerors" (deze tank is de nieuwste Britse vechtwagen, met een gewicht van ruim 75 ton en be wapend met een kanon, waarvan de vuurkracht boven de 120 m.m. ligt. L.. mmmmé&Ë Op 26 April a.s. zullen Koningin In- grid en Koning Frederik van Dene marken voor een driedaags bezoek aan Nederland, in Amsterdam arri veren. De vorst en vorstin zullen, als gasten van Koningin Juliana en Prins Bemhard, hun intrek nemen in het koninklijk paleis op de Dam te Am sterdam. Een statieportret van het Deense koningspaar. Niet praten over IV ieuiv-Gu inea Nederlands antwoord aan Indonesië De minister zonder portefeuille, mr J. M. A H Luns, heeft Woensdag middag aan de plaatsvervangend hoge commissaris van de RepUblik Indone sia het antwoord van de Nederlandse regering overhandigd op de Indone sische nota van 22 Maart j.L, inzake te voeren besprekingen over de Ne derlandsIndonesische betrekkingen. In deze antwoord-nota verklaart de Nederlandse regering zich bereid tot besprekingen in de tweede helft van Juni a.s. over het Unie-statuut en het in de overige R.T.C.-overeenkomsten verwerkte complex van voorzieningen. De Nederlandse regering verklaart zich niet bereid de status van Neder lands Nieuw-Guinea in de besprekin gen te betrekken. De Nederlandse regering stemt in met het voorstel van de Indonesische regering om de besprekingen te doen houden door delegaties, die zullen worden gevormd door enkele minis ters en zullen worden geleid door de respectieve ministers van buitenland se zaken. Rusland en de Navo De Britse minister van buiten landse zaken. Eden, heeft Woens dagmiddag in het Lagerhuis op een vraag van het links-socialistische Lagerhuislid, Sydney Silverman, ver klaard, dat de 14 ledenstaten van de Navo thans beraadslagen over het opstellen van een gemeenschappe lijk antwoord op de Sowjet-Russische nota van 31 Maart jl.. waarin de Sowjet-Unie aanbood toe te treden tot de Noord-Atlantische Verdedi gingsorganisatie. Aangenomen wordt, dat deze be raadslagingen te Parijs geschieden door de veertien leden van de per manente Navo-raad, die ook in eer ste aanleg d- Sowjet-nota hebben bestudeerd. GEEN SPRAKE VAN „GROTE VIJF" De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, heeft te Parijs geconfereerd met de Franse minister van buitenlandse zaken Bi- dault. Na de conferentie vertrok Dulles per vliegtuig naar Washington. Het onderhoud met Bidault, dat voorna melijk over Indo-China ging, had een zeer vriendschappelijk Karakter. De beide ministers stelden vast, dat het hoofddoel van de conferen tie te Genève zal znn het herstel van de vrede in Indo-China met eer biediging van de vrijheid der volke ren en de onafhankelijkheid der staten. Verlenging van de 'oorlog zou een bedreiging vormen van de veiligheid der rechtstreeks aangevallen lan den, welke bedreiging zich ook uit strekt tot Zuid-Oost Azië en het Westelijk gebied van de Grote Oceaan. De mogelijkheid van een collectieve verdediging voor Zuid-Oost Azië en het Oceaangebied zal onderzocht worden. Tot zover de bespreking te Parijs. Intussen hebben de Grote Drie een nieuwe nota aan Rusland overhan digd, waarin zjj nogmaals verklaren, dat China als „uitgenodigde" zal deelnemen aan de conferentie van Genève. Zij verwerpen het denkbeeld, dat deze conferentie er een van de „Grote Vijf" zou zijn. Intussen is met de Sowjet Unie reeds overeenstemming Met een brede glimlach op het ge laat verlaat Marie Besnard, verge zeld van haar advocaten, Jacqueline Favreau-Colombier (links) en M. Hayot, de Fort du Ha-gevangenis te Bordeaux, waar zij op grond van de aanklacht voor vergiftiging van ver scheidene harer familieleden gevan gen heeft gezeten. verkregen over de „technische" orga nisatie van de conferentie. De leider van de linkse Labour- froep Bevan heeft te Londen zich el geuit tegen het Amerikaanse plan voor de gemeenschappelijke verdediging van Zuid-Oost Azië. Hij geraakte in conflict met de Labourleider Clement Attlee en be dankte voor zijn functie in het zo genaamde „schaduwkabinet" van La bour, dat van tijd tot tijd bijeen komt om beleidskwesties te bespre ken. Het koninklijk gezin in Oostenrijk Koningin Juliana, Prins Bernhard, de prinsessen Beatrix en Irene en jonkvrouwe Renée Roëll zijn Woens dag op het vliegveld Innsbrück-Kra- nebitten aangekomen. Vandaar reis den zij door naar hun vacantieverblijf Obergurgl De luchtreis Soesterberg Innsbrück heeft twee uur en 45 minu ten geduurd. Prins Bernhard bestuur de zelf het vliegtuig. Op uitdrukkelijk verzoek van H.M. de Koningin was er op het vliegveld geen officiële be groeting. Wel werd het koninklijk ge zin door persoonlijke vrienden be groet. Het gezelschap reisde per auto naar het tachtig kilometer van Inns brück gelegen Obergurgl. De koninklijke familie is gister avond om 7 uur, na een voorspoedige reis, in Obergurgl aangekomen. RUSSISCH PROTEST AFGEWEZEN Geschiedt kinnen Nato-verband De minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns, heeft Woensdagmid dag aan de Sowjet-Russische ambas sadeur te 's-Gravenhage, een aide- memoire overhandigd In antwoord op het Sowjet-Russische memorandum, dat door de ambassadeur op 18 Maart j.L aan minister Luns werd aangebo den Zoals men weet heeft Rusland ge protesteerd tegen het verschaffen van bases op Nederlands grondgebied aan een vreemde mogendheid. In haar antwoord merkt de Neder landse regering op, dat zij, evenzeer als de regering van de Unie van so cialistische Sowjet-republieken, de zaak van de consolidering van de vre de en ae handhaving van de collectie ve veiligheid in de wereld, is toege daan. Zij wijst er op, dat door haar geen REEDS DUIZENDEN DEELNEMERS Folkloristisch festijn als uiting van dankbaarheid De eerste grote Zeeuwse Folkloristische Manifestatie, welke zoals be kend deze zomer gehouden zal worden, belooft een der verwachtingen ver re overtreffend succes te worden. Alle instanties, waaraan medewerking werd verzocht, verlenen deze spontaan en de aanmelding der deelnemers verloopt zo vlot, dat thans reeds vas tstaat, dat deze manifestatie er een zal worden van duizenden mensen. De manifestatie, met name bedoeld als demonstratie van Zeeuwse dankbaarheid jegens ons vorsteljjk huis, het buitenland en het Nederland se volk, zal daardoor inderdaad aan deze bedoeling volledig kunnen beant woorden. Een overigens niet volledige opsomming van de deelnemende groepen toont dit overtuigend aan. In de stoet zullen bijvoorbeeld vier geüniformeerde muziekcorpsen en vier drumbands meemarcheren, die tot de besten van Zeeland behoren. Het zijn „Ons Genoegen" uit Vlissin- gen, „Kunst en Eer" uit Zierikzee en de „Harmonie Terneuzen" uit Ter- neuzen. Met een muziekcorps worden nog besprekingen gevoerd. De drumbands zijn de Signaalafde ling van „Achilles" te Middelburg, het Pijpercorps „Juliana" en de Padvin dersband uit Middelburg en de band „Nicoleen" uit Kamperland. Bizonder imponerend belooft ook het défilé der Zeeuwse gemeente- vlaggen te worden. Reeds hebben 76 van de 101 gemeenten zich met hun vlag gemeld en ongetwijfeld zullen er nog meer volgen. Helaas zullen er enkele ontbreken: men „voelt niets voor het denkbeeld". Jammer en onbegrijpelijk. Geluk kig, dat de overgrote meerderheid der Zeeuwse gemeenten er een eer in stelt, wèl mee te doen aan deze manifestatie. Men kan natuurlijk verschillen ln smaak en opinie over wat het mooi ste onderdeel zal worden van dit folkloristisch festijn, maar met bi zonder hoog gespannen verwachting zal iedereen toch wel uitzien naar de demonstratie der Zeeuwse kle derdrachten. Men weet het en het behoeft nauwelijks herhaald te worden: die klederdrachten verdwijnen als sneeuw voor de zon. Maar nog eenmaal zullen zy tijdens deze folkloristische manifestatie in hun volle glorie te aanschouwen zyn. En dan niet alleen de costumes, die op dit ogenblik althans door de ouderen nog gedragen worden, maar de costumes sedert 1850! Speciaal de Zeeuwse vrouwen leg gen voor dit onderdeel der manifes tatie grote belangstelling aan de dag. De afdeling Zeeland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, van de Christelijke Boerinnen- en Platte landsvrouwenbond, van de N.C.V.B. en van de federatie V.V.H., de Bond van Geref. Vrouwenverenigingen, de Herv. Vrouwenverenigingen en de R.K. Vrouwenbonden hebben alle hun medewerking toegezegd. Er zullen niet minder dan 60 oude costumes gedragen worden, zoals men ze al sedert jaren niet meer ziet, terwijl het slot van dit onderdeel gevormd zal worden door 30 nieuwe Zeeuwse streekcostumes. Het Zuid Bevelands h Capellakoor, het Westkappels Dameskoor en het Dameskoor van Jan Koussemaker ontbreken in deze manifestatie niet. Verewagens Waar ziet men de oude Zeeuwse verewagens nog? Tien van deze door de auto volkomen verdrongen prachtige vervoersmiddelen zullen in (Vervolg op pag. 2) basis werd afgestaan aan de militaire luchtvaart der Verenigde Staten, doch op Nederlandse basc< Amerikaanse eenheder/ worden gelegerd, welke on der N.A.T.O.-bevel staan. De legering van vreemde troepen vormt tegenwoordig een normale gang van zaken, in geval staten zich ver plicht hebben om de veiligheid ge meenschappelijk te verzekeren. De Noord-Atlantische Verdragsorganisa tie, welke een systeem is voor collec tieve veiligheid in overeenstemming met de algemene beginselen van het handvest van de Verenigde Naties, voorziet in een nauwe samenwerking tussen zijn leden, in het kader waar- varf bovengenoemde regeling is ge troffen. Het feit, waarover het memoran dum handelt, vormt derhalve geen nieuwe ontwikkeling, doch vloeit voort uit de toepassing van het Noord - Atlantisch Verdrag, waarvan het de fensieve karakter algemeen bekend is. Deze toepassing kan dus ook onmoge lijk de consolidering van de vrede of de vredelievende betrekkingen tussen de landen in gevaar brengen. is het 300 jaar geleden dat de vrede van Westminster een einde maakte aan de eerste En gelse oorlog: viert de weduwe S. Bos- schaart-de Vlieger in „Der Boede" (Koudekerke) haar 100e verjaardag. Eén dode en drie gewonden bij autobotsing Een autobus van de autobusdienst Salland is Woensdagmiddag om streeks vjjf uur nabij Wijhe in bot- sing gekomen met een personenau to waar-door één persoon werd ge dood en drie personen ernstig wer den gewond. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak heeft de autobus de perso nenauto even ten Noorden van de overweg te Wijnvoorden onder Wijhe in de flank aangereden. De eigenaar-bestuurder van de personenauto, de landbouwer H. W. uit Wijhe werd gedood. Drie andere inzittenden liepen ernstige kwetsuren op en zijn naar een ziekenhuis te Zwolle vervoerd. DE VERWACHT: VRIJ VEEL WIND. Overwegend droog weer met en kele opklaringen. Matige tot krach tige wind tussen West en Noordwest. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. (18 April volle maan). 16 April Zon: Maan: ZON EN MAAN. Op: 5.43 Op: 18.15 Onder: 19.38 Onder: 4.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1