Werk bij Zuiderzee-inpoldering met kracht hervat Als de „Marinekapel" in Middelburg kwam RAKKERTJES Waarom geen muzikale marsen in de hoofdstad DE CHRISTENVERVOLGINGEN IN ZUID-CELEBES WRIGLEY 10 PROVINCIALE ""-EEUW BE COURANT WOENSDAG 14 APRIL 1954 DE OOSTERPOLDER IN WORDING De spoedige opbouw van Lelystad is thans urgent (Van onze speciale verslaggever). Dezer dagen is nu het materieel van de Zuiderzeewerken weer vry kwam uit de rampgebieden het werk aan de inpoldering van Oostelijk Flevoland, vroeger de Oosterpolder genoemd, met hernieuwde kracht her vat. Nederland bouwt in de voormalige Zuiderzee weer op volle toeren aan zijn toekomst. Het is een groots en een spectaculair werk, dat thans in uitvoering is, doch onze waterstaatkundigen en alle arbeiders, die op enigerlei wyze hun aandeel leveren in de afsluiting van de derde grote Zuiderzeepolder, mak en er geen drukte over. Hun boten puffen over het woelige water van net ÏJsselmeer. IJle rookslierten in de verte verraden een concentratie van arbeid. Daar groeit een dijk langzaam de onafzienbare watervlakte in. Daar bevechten onze deskundigen soms gemakkelijk, soms in een moei lijke strjjd nieuwe triomfen op het water. Het plan van dr. ir. Lely, de ont werper van de droogmaking der Zui derzee, vormt nog altijd de grond slag voor deze activiteit. Het is on gewijzigd door de tegenwoordige wa- staatkundigen overgenomen; het voorziet in de indijking van twee Noordelijke polders, namelijk de Wie- ringermeer, die van 1927 tot 1930 ge reed kwam en de Noord-Oostpolder, waar vruchtbaar land gewonnen werd van 1937 tot 1942 en twee Zui delijke polders, namelijk de Zuid- Westeipolder en de Zuid-Oostpolder. In 1941 begon men, met het doel te verhinderen, dat het materieel en de mensen naar Duitsland afge voerd zouden worden, met de aanleg van een stuk dijk bij Marken in de richting van Volendam. De Duitsers hebben dit werk stopgezet. Pas in 1949 kreeg ons land 20.000.000 uit de Marshall-luilp voor de voortzetting van de Zui derzeewerken. De vraag was toen. welke polder voorrang moest heb ben. Gezien de aanwezigheid van het stukje dflk by Marken leek het 't meest voor de hand te liggen eerst de Zuid-Westerpolder aan de Zuiderzee te ontworstelen. Na de stopzetting in 1941 zijn ech ter verschillende studies gemaakt, waaronder een sociale studie aan de C. A. P. Takes, waaruit bleek, dat er een hoofdwooncentrum moest ko men als hoofdstad van het gehele nieuwe gebied. Het zou moeten die nen als industrial en cultureel cen trum en daarom zo centraal mogelijk dienen te liggen. Emmeloord en Marknesse. De meest centrale plaats bevindt zich in de toekomstige Zuid-Oost polder, iets ten Zuiden van het begm van het middenkanaal. Nu heeft de ervaring in de twee bestaande pol ders geleerd, dat een hoofdwooncen trum zo snel mogelijk tot stand be hoort te komen. In de Noord-Oost polder bijvoorbeeld had men Emmel oord, ongeveer in het midden van de polder, als hoofdstad geplant. Maar men begon met het in cultuur bren gen van het nieuwe land van het Oosten uit, zodat de plaats Marknes se eerder verrees dan Emmeloord. Het wonen in een polder, die in cul tuur wordt gebracht, is nu niet zo heel erg prettig. Zodra ergens een woonkern wordt gesticht, gaat het leven in de polder zifeh dan ook op die woonkern richten. Het gevaar dreigde, dat Marknesse op de duur de functie van hoofdstad zou gaan vervullen, hoewel het niet op de geschikste plaats lag. Het gaat er by de opzet van de nieuwe polders om een zo rationeel mogelijk ingerichte gemeenschap te vormen. Het is begrijpelijk, dat men de fouten en de onlogische indelingen van historisch gegroeide gemeen schappen wil vermijden. Toen Mark nesse de functie van hoofdstad van de Noord-Oostpolder dreigde te gaan vervullen, is Emmeloord in versneld tempo gesticht, al strookte dat niet met het oorspronkelijk opge stelde plan. Voor Lelystad, het hoofdwooncen trum voor het gehele ingepolderde gebied, wenste men de in de Noord- tn het ÏJsselmeer groeit weer een nieuwe polder. Nadat het werk aan Oostelijk Flevoland enige tijd stil gelegen heeft, is het dezer dagen hervat. Het is een interessant werk met al lerlei aspecten, niet alleen wa terstaatkundige, maar ook agrarische, sociologische en an dere. In enige artikelen zal on ze speciale verslaggever enke le hiervan belichten. Het eerste publiceren wij hiernaast. Oostpolder gemaakte fout in elk ge val te vermijden. Lelystad moet er zo gauw mogeiyk komen. Dat is een van de motieven geweest om aan de Zuid-Oostpolder voorrang te verle nen boven de Zuid-Westerpolder. Een tweede reden hiertoe, was, dat langs de Veluwe de bodem van het ÏJsselmeer losgewoeld werd, zo dat volgens de deskundigen het ge vaar ontstond, dat de goede boven laag verloren zou gaan Men wilde zo vlug mogelijk de maatregelen treffen tot behoud van deze grond. De Zuid-Oostpolder kwam dus het eerst aan de beurt. Maar men stond toch nog voor een niet geringe moei lijkheid. Deze polder is namelijk 100.000 ha groot en het apparaat van de directie van de Wieringer- meer (Noord-Oostpolderwerken) is erop berekend om 8000 ha per jaar in cultuur te brengen, nadat de dij ken gesloten en het land droog ge vallen is. Waterstaattechnisch was het geen bezwaar om een zo grote polder in één keer in te dyken en droog te leggen. Landbouwkundig is het echter oneconomisch om het ge hele gebied in eens in cultuur te brengen. Want dat zou betekenen, dat men daarvoor twaalf jaar nodig heeft. Dit zou uiteraard een enorm renteverlies op het in de dijken ge ïnvesteerde kapitaal opleveren. Daarom rijpte het plan gezien de wenselijkheid om Lelystad zo spoedig mogelijk te doen verrijzen de Zuid-Oostpolder in twee ge deelten uit te voeren. Het gevolg was, dat men een extra dijk moest aanleggen van Harderwijk uit in Noord-Westelijke richting. De kosten van deze dijk bleken aanzienlijk la ger dan het renteverlies bij het in cultuur brengen van de Zuid-Oost- polder in zijn geheel. Bovendien wa ren aan deze dijk belangrijke voor delen verbonden: in de eerste plaats kon over deze dijk zo spoedig mo gelijk een verbinding met Lelystad worden verkregen en in de. tweede plaats fungeert deze dijk later, als ook het tweede deel van de polder klaar is, als binnendijk. Dat laatste is van een niet te onderschatten waarde. Bij rampen is namelijk gebleken, dat een polder niet te klem mag zijn, maar ook niet te groot. Op Goeree-Overflak- kee met veel binnendijken en veel kleine, snel vollopende polders zijn verscheidene mensenlevens verloren gegaan. Aan de andere kant gmg het dijkherstel daar veel sneller, doordat men er kon werken met klei ne vloedkommen: er stroomden door de dykgaten niet elke keer weer enorme watermassa's, zoals in de gro te polders. Van belang is dat uiter aard in tijden van oorlog, bij moed willige vernieling van dijken, of bij dijkdoorbraak als gevolg' van storm vloeden. Men besloot derhalve het Noorde lijk gedeelte van de Zuid-Oostpolder genaamd Oosterpolder en thans Oostelijk Flevoland eerst droog te maken". Paaseieren goedkoop Verwacht wordt, dat de huidige betrekkelijk lage eierpryzen ook met Pasen gehandhaafd zullen kunnen bleven, zo vernemen wij van de com missie voor de groothandel in eieren. De oorzaak hiervan is de grote pro ductie. die er op het ogenblik is. De commissie vestigt er echter de aan dacht op, dat er moeilijkheden in de afzet kunnen komen, wanneer het Eubliek alleen de grootste eieren oopt. Men raadt de consumenten daarom aan, zowel grotere als klei nere eieren te nemen. Bovendien is de kwaliteit van deze laatste door gaans beter, aangezien de grootste eieren afkomstig zijn van oude kip pen. De oude kous Een 85-jarige vrouw heeft by de Amsterdamse politie aangifte gedaan van het verlies van een oude kous, inhoudende circa 25 kwartjes en eni ge centen, haar gehele moeizaam ge spaard kapitaal. Tot dusver heeft nog niemand zich bij de politie ge meld met de mededeling, dat deze spaarpot is gevonden. De oude, brui ne kous is vermoedelyk verloren in de omgeving van de Rozengracht. Omwisseling van de oude munten vlot niet De resultaten van de na-inlevering en omwisseling van buiten omloop ge stelde oude munten zijn in het alge meen beneden de verwachting geble ven. In verschillende delen van ons land blijkt men niet altyd op de hoogte te zyn van de nu bijna een maand lan<r geboden gelegenheid om voor de oude munten bij de postkantoren gangbare betaalmiddelen te verkre gen. .In verband hiermede wordt het publiek er aan herinneiS, dat het voor deze omwisseling nog maar twee da gen d tijd heeft, nJ. tot 15 April a.s. Het gaat hier om alle munten, die sedert het in werking treden van de nieuwe muntwet van 1948 hun gang baarheid he men verloren: de oude zil- vei halve guldens en kwartjes, de vierkante nikkelen stuivers, de oude bronzen halve centen, centen en 2Vz- centsstukken en de uit de oorlogsjaren stammende zinken kwartjes, dubbel tjes. stuivers, 2%-centsstukken en centen. Bovenstaand overzicht van de Zui derzeepolders geeft de ligplaats weer van de reeds gereed gekomen nieuwe gebieden, de Wierinaermeer en de N. O. Polder en van de nog in te dijken po' 'ers: de Zuid-Westerpolder of Wes- terpotder tegen,Noordholland aan en de Zuid-K)ostpolder tegen de Veluwe en 't Gooi aan. De Zuid-Oostpolder wordt ir twee gedeelten uitgevoerd, de Zuiderpolder en de Ooster Polder of Oostelijk Flevoland. Met laatstge noemde polder is men thans bezig. Een aanzienlijk gedeelte van de dij ken is reeds gereed. In het westen van Oostelvjk Flevoland, aan het midden- kanaaï, dat deze polder van de Wes terpolder scheidt, komt Lelystad, de hoofdstad van het gehele ingepolder de Zuiderzeegebied te liggen. Scheepsbouwschandaal in Japan in sneeuwbal Reeds 75 arrestaties Een directeur van een scheepswerf te Isjikawadjima (Japan), Miadjima, die betrokken was bij een groot Ja panse scheepsbouwschandaal, heeft Dinsdagochtend zelfmoord gepleegd. Eerder reeds, op 29 Maart, had een hooggeplaatst functionaris van de afdeling scheepsbouw van het depar tement van verkeer, Hinida, de hand aan zichzelf geslagen. In verband met het schandaal is reeds tegen 75 personen, onder wie 25 directeuren van scheepswerven, een arrestatiebevel uitgevaardigd. c zyn twee parlementsleden bij de zaak betrokken. Er is om opheffing Van parlementaire onschendbaarheid verzocht. Het onderzoek m deze zaak duurt thans reeds drie maanden. Waarnemers te Tokio zijn van oor deel, dat deze schandalen tot de val van het kabinet-Josjida kunnen lei den. 't Was altijd zo'n prettige verrassing voor de Middelburgers, wanneer de bemanning van de oorlogsschepen, die te Vlissingen gestationeerd waren, op hun grotemars ook Middelburg aandeden Met aan 't hoofd van de troepen onze „Marinekapel" Meestal kwamen ze onverwachts langs Poelendale en Blauwedijk onze stad bin nen gemarcheerd met slaande trommen en pittige pypersmuziek tot eindelijk want 't kon nooit te vroeg de bekende „aanslag" weerklonk en de muziek-zelve inzette Hoe vrolijk klonken dan de eerste opwek kende tonen der marsmuziek door onze des zomers zo zon-verlichte brede Statiqns- straat En was zoals een enkele keer gebeur de. de komst van de marinemannen be kend geworden dan was iedereen present hetzij op straat of voor de vensters Boem, Boem „In naam'van Oranje doe open de poort" klinkt het vol en helder uit het blinkende koper en de pijpers, die nu en dan invallen, houden er met de trom men de flinke mars-maat in, waarop onze Jantjes en Mariniers kranig voortmarche- ren keurig ir 't gelid aan 't hoofd de officieren met getrokken sabels Ginds komt een „hoge" van de Infante rie „Hoofden rechts" klinkt 't commando de troep richt de hoofden stram brengt de bevelvoerende officier zijn sabel groet... Bij de Koningsbrug klinkt het fluitje „stop muziek" ..uit de pas Dan een eindje de brug over doen ze het met de trommen doch alsof ze Mid- Idelburg nu maar eens de le portie willen geven sooedig klinkt weer het sein voor een nieuw muzieknum mer En op de tonen van de „Zilvervloot" trekken we door de Segeerstraat de stad in Honderden ilangstellende inwoners staan geschaard langs de weg doch ook velen stappen parmantig vooraan of sluiten zich ach ter aa by de stoet Geen vensteraam onbezet een echt prettige belang stelling bij jong en oud... Vrouw Jansen heeft het middagmaal dat óp stond in de steek gelaten en is met buurvrouw van boven even gaar. neuzen ,,nie verder as 't hoekje hoor" had ze buur vrouw gezeid WIMPIE Ziek Wimpje van drie hoog zat al van ne gen uur voor het raam geschoven in een grote stoel uit te kijken naar de muziek want moeder had een zwager op het Wachtschip en die had hun verteld dat dit festijn te wachten stond Dat was wat voor Wimpie „al die mooie muziek enne die soldaten van d' oorlogsschepen enne die grote boem- ketel en die officieren met hullie sabels dat waren nu echte sabels hé moed dat was allemaal wat as 't ie groot was ging ie zeker ok by de marine hé moeder en die dikke meneer van voren met die mooie stok met die blinkende bal eraan LEZERS SCHRIJVEN In U1 nummer van Maandag j.l. ~te ik tot mijn genoegen want Vlissingen heeft daar natuurlijk ten volle recht op) we derom de aankondij \ng van een mars door die stad met de Marinekapel terwijl des avonds een muzikale taptoe i -et tamboers er pijpers zal plaat zbben op het Beursplein. Ook andere steden in ons land mogen van tijd tot tijd ge nieten van de muziekkapellen van Zee- of Landmacht. Middelburg nog wel een Provinciale hoofdstad, waar zich vele officiële bestuursapparaten zetelen schijyit voor een be zoek met een pittige mars door onze stad niet in aanmerking te komen! Een enkele keer, bij een Militaire plechtigheid, lean de lief hebber trachten op een kUometerafstayid op het Molenwater enige verwarde klanken van ons Volkslied op te vangen ter wijl de mars zelve zich bepa door anderhalve straat voor bij het stadhuis - en voort- kazernewaarts Vóór de "~*-yog was dit toch wl anders. Meermalen hoorden toe dan hier de vrolijke tonen van de muziek van het toenmalige 8e Regiment te Bergen op Zoom van de Koninklijke Militaire kapel der Grenadiers en Jagers en meermalen maakte de kapél van een te Vlissingen liggend oorlogsschip een mars naar en door Middelburg. En of dat gewaardeerd werdf Snuffelend in mijn dagboek, waarin ik de gewoonte had en nog heb de „topics of the day" in onze goede stad te boekstaven vond ik op enkele blad zijden, aanteketiingen van een dergelijke welkome invasie van enige jaren vóór de oorlog. Met genoegen stél ik ze te Uwer beschikking. Misschien komt ze onder de ogen vayi de betrokken autoritei ten van Marine en Landmacht Ook Middelburg kan in deze tijd van economische en politieke zwaarwichtigheid nu e t, dan wél eens zo'n muzikale vispectie verdragen! U, geachte redactie, dankend voor de plaatsing dezer regelen L. A. STOFKOPER Middelburg, April 195lf. GELOOFSDWANG Binnenlandse kwestie? Hot lijden van de Christenen in Zuid-Ceiebcs is een binnenlandse aan gelegenheid, aldus heeft de Indonesi sche vice-premier Wongsonegoro in een verklaring aan de pers gezegd. H(j zeide dat h(j het een a-nationale daad zou zyn, wanneer men ln deze kwestie hulp uit het buitenland zou vragen. I~ i voegde hieraan toe, dat wanneer men in deze kwestie buitenlandse hulp wil inroenen, de Indonesische commu- ni-dit st.aks ook zouden kunnen doen en bijvoorbeeld hulp van de Chinese volksrepubliek of van Rus land zoude- kunnen vragen. Mr. Wongsonegoro zeide een en ander naar aanleiding van het voornemen van verschillende stromingen om de kwestie van de Christenvervolging aan de wereldraad en de Verenigde Naties voor te leggen, indien de Indo nesische regering geen bevredigende maatregelen neemt. Mr. Tamboenan, voorzitter van de Zal vliegveld te Zoute verdwijnen Nu de Sabena besloten heeft, de zomerdienst tussen Knokke en Lon den te beperken, en er bovendien sprake van is, dat het vliegveld te Zoute zal verdwynen. tracht de Zoute Aviation Club met alle mogelyke middelen het veld te behouden en meer bekendheid te geven. Hiertoe is voor 1 Mei a.s. een internationale vliegrallye geprojecteerd, waarvoor ;ds door meer dan vijftig buiten landse toeristen werd ingeschreven. Bovendien worden bekers beschik baar gesteld voor de vliegers, die dit jaar ae meeste landingen op het veld uitvoeren. fractie der Christelijke party in het Indonesisch parlement, zeide in een commentaar op de verklaring van mr Wongsonegoro dat de Christenen niet het publiek op de hoogte willen stellen van de wreedheid der benden, die men overal kan constateren in al le onveilige gebieden. Wat de Chris tenen wensen bekend te maken, is slechts de dwang, die gewapende ben den uitoefenen op de Christenen om naar een andere godsdienst over te gaan, waarbij degenen, die weigeren aan de wensen van de benden te vol doen, gedood, of gemarteld worden. Mr. Tambunan zei, dat indien de stap pen van de regering geen bevredigen de resultaten opleveren, de Christenen de kwestie wensen voor te leggen aan de Verenigde Naties. 7 helpen direct f Advei^entie Zet Uw zorgen aan de kanT* kikkert U helemaal op. I Heerlijk verfrissend, zuivert mond en i. goed -1°°' tanden. met 'n gillend veelzeggend: „Affijn hoor dan effentjes"... „Die marinier met die zwarte snor is van de Bri- nio" beweert de dienende geest van 1 meden mede deling, die voor 't meisje vanuit 't zolderraam in het geboem der Turkse trom verloren ging... „Weracntig nie" mengt de „volle meid" van d'over- kant zich in de discussie werachtig nie dat 's Ko Krelissen van d'onderzee- dienst... ,,'k Geloof dat je mis bent" klinkt 't prompt terug dwars over de straat... en die grote snorren die was zeker de hoogste hé moeder?" En grootvader, van twee en tachtig met December as onze lieve Heer 't wilde was ook al vroeg uit de bedstede en naar 't venster gescharreld zonk daar gemak kelijk in z(jn uitgezakte stoel lachte guitig en sloeg met zijn pijpesteel de maat „In een blauw geruite kiel" speelden ze nou Verdikkeme dat had le vroeger zeivers ook nog op school gezongen hé jongens kérel wat ging zo'n leven toch gauw voorbij DISPUUT „Is 't 'n meziekje" oppert een daghitje uit een zolderraam tegen de ,,meid voor dag en nacht" van naast de deur, die repliceert Dat m je mjjn zeggen! klinkt het terug d'r Is 't 'r geen een die 'k nie ken van al de schepeneen mededelin die ,,'t zolderraam" en „dag en nacht" beant woorden met een veelzeggend kuchje en veronderstellingen, die de volle meid",, die van haar breedsprakerigheid al berouw heeft hakkelend van nyd, doch haaste- lijk, het hoofd binnen het venster doen trek ken OUD GEDIENDE De stoet is nu ln de Noordstraat geko men Een oud gediende, die eerst op een stoep had staan glunderen, was er direct weer in leefde weer terug 'n twintig jaar ge leden even markeert hy de pas en schiet dan vooraan de troep trots als een pauw; aan de hoek van een andere straat gekomen zet hjj er de sokken in, als om de nog niets vermoedende buurt aan te zeg gen: „Naar buiten mensen daar komen we met de jongens van de marine en de muziek" Op de Markt wordt „halt" gehouden de geweren aan rotten geplaatst en een half uurtje rust gegeven AFTOCHT Daarna gaat het door de Lange Viele, wier bewoners nog een pittige mars te ge nieten krygen, over de Lange Viele-brug en Domburgs Schuitvlot weer in flinke pas op Vlissingen terug En Middelburg heeft dan weer zijn aan zien van deftige en bezadigde provinciale hoofdstad hernomen En iedereen loofde de goede Intentie van de Commandant der Marine om ook Middel burg weer eens op bezoek van onze weer macht te water te vergasten Behalve dan de echtvriend van vrouw Jansen, toen ie om twaalf uur thuis kwam „om te schaften" en inplaats van aardap pels met groenten -n vlees werd opge schept; een soort breiachtige pap aan gebrande andyvie en een bonkje vlees dat met geen houweel van elkaar was te kry gen Boos schimpte hy op „die kerels van die dryvende belastingpapieren" Maar juffrouw Jansen hield vol „dat ze er maar 'n minuutje tussenuit was geweest „effentjes tot an 't hoekje in nou man, 't was machtig lollig hoor en nou kon je tenminste ereis zien waar je belas tingcenten bleven" L. A. STOFKOPER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 6