Amerikaanse atoomgeleerde om veiligheidsredenen geschorst Het bondgenootschap voor de defensie van Zuid Oost-Azië CAISSIÈRE VERDUISTERDE DUIZENDEN GULDENS WOENSDAG 14 APRIL 1954 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 DR. OPPENHEIMER IS MAKER VAN EERSTE ATOOMBOM Hij wordt beschuldigd van communistische gezindheid Volgens een bericht van de hoofdcorrespondent van de „New York Times", James Heston, zon dr. J. Robert Oppenheimer, die indertijd de leiding had bij de vervaardiging van de eerste atoombom, door de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie zyn geschorst hangende een onder zoek naar zijn betrouwbaarheid. Een commissie zou een onderzoek zijn begonnen. De „New York Time*" publiceerde tevens de inhoud van een brief, die generaal Nichols, algemeen leider van de commissie voor atoomenergie, zou hebben geschreven en waarin beschuldigingen aan het adres van Oppenheimer werden geuit, alsmede een 'antwoord van Oppenheimer daarop, waarin hij de beschuldi gingen tegensprak. Oppenheimer ontkende echter niet in het verleden be trekkingen met communisten onderhouden te hebben. Dr. Oppenheimer heeft.zich, op hu manitaire gronden, heftig verzet te gen de ontwikkeling van de water stofbom. Hij zou er o.m. van worden beschul digd in de jaren veertig veelvuldig contact te hebben gehad met commu nistische organisaties en communis ten en oud-communisten te hebben aangesteld in de werkplaatsen te Los Alamos. Ook in de „New York Herald Tri bune" werd Oppenheimers schorsing gemeld. Oppenheimer zou, volgens het schrijven in de „New York Times", hebben ontkend geageerd te hebben tegen ontwikkeling van de waterstof bom, nadat president Truman inder tijd het bevel tot die ontwikkeling had gegeven. Voorts ontkende hij ooit geheime inlichtingen te hebben verstrekt aan niet-gemachtigde per sonen. In de beschuldigende brief werd o.m. gezegd, dat dr. Oppenhei mer, hoewel hij 'n poging van 'n ver meende communist om inlichtingen ten behoeve van de Sowjet-Unie te krijgen, zou hebben afgeslagen, hij deze kwestie pas maanden later on- 18/,. In het algemeen zijn de blanken eerlijk genoeg te erkennen dat zij zich ver verheven voet- boven de ge kleurde volken. Als gevolg van dit superioriteitsgevoel zijn in verschei dene landen waar blank en bruin naast elkaar leven, z.g.n. afzonde ringswetten uitgevaardigd, waardoor het contact tussen de blanke- en de gekleurde bevolking in het openbare leven zo veel -•"dijk voorkomen wordt en vermenging wordt verme den. Maar we leven nu eenmaal in 'n verlichte tijd en zijn tegenwoordig gaarne bereid in theorie de gelijkheid van alle volken en rassen te erkennen. Er. 'n dergelijke erkenning wordt ui teraard 't gemakkelijkst uitgesproken in landen, die het probleem van een 0'gemengde bevolking in het geheel niet kennen. Dit terzih. Hier en daar doet de blanke dus vrijwillig afstand van de troon waar op hij zich gezet heeft en mengt zich vriendelijk onder het gewone volk, daarbij van de veronderstelling uit gaande, dat de gekleurde broeder zich door deze toenadering hoogst vereerd zal gevoelen. Vaak zal dit inderdaad wel het geval zyn, maar we moeten de hoogmoed toch niet zó ver door drijven, door te veronderstellen dat de gekleurde volken óns als gelijk waardig willen beschouwen! Zoals u weet, zijn de Amerikanen druk doende de af zonderingswetten voor negers in het leger en in aller lei federale diens ten af te -schaffen en te Afzonde ringswetten valste verbroeder ascampagne. Lang niet alle negers blijken echter gestéld te zyn op opheffing van de af zonderingsbepalingen in hun land en willen een aparte gemeenschap blij ven vormen ndast de blanken, doch niet daarmee vermengd. De voor standers van deze gedachte schelden hun rasgenoten die verbroedering propageren zélfs voor Quislings, dus verraders van het zwarte ras! Het is trouwens nog niet zo lang geleden, dat een neger-dancing in Washington een blanke de toegang verbood op dezelfde gronden als waar. op negers in de dansgelegenheden der blanken geweerd werden. Dat speelde zich n.b. af in een gebied van de Ver- Staten, waar het negervraagstuk in het geheel geen vraagstuk is. En dan de negers die by Anzio en Iwo Jima gewond werden, maar bij een bloed transfusie het bloed van blanken wei gerden! Hoe weinig goeds de blanken in dit opzicht bij sommige Amerikaanse ne ger'-roepen kunnen uitrichten, bewijst het toneelstuk Strange Fruit, dat in de Zuidelijke staat Georgië werd opge voerd, maar dat geen gunstig woord ontving. In de eerste plaats vonden de blanken in Georgië h.J. stuk misse lijk negrophiél, maar bovendien voél de-ï zich zwaar beledigd, evenals de negers, die hoogst verontwaardigd waren dat de heldin van het stuk, een universitair gevormd negermeisje, een verhouding zou hebben met een blan ke jonge man! En een negeractrice weigerde in een theater op Broad way zélfs dit schander"ke stuk te spélen! Deze en zrgélijke feiten ver oorloof den de Amerikaanse jour nalist Schuyler op te merken, dat er in de Ver. Staten niet sprake is won een negervraagstukmaar van een blankenvraagstuk! Dit is dus de an dere zijde var wat roe altijd horen. O ja, dan kunnen we het nog wel even rechtzetten de misvatting dat het lynchen van negers meestal we gens vrouroenkwesties zou geschie den. H. Pétüon. der de aandacht van de veiligheids dienst zou hebben gebracht. Oppenheimer zou ook hebben ver klaard, dat hij zijn illusies over het communisme gedurende de oorlog had losgelaten. Blinde muur De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft onthuld, dat pre sident Eisenhower heeft gelast, dat 'n „blinde muur" geplaatst wordt tus sen de natuurkundige Robert Oppen heimer en elke geheime inlichting over de atoomenergie .voor de duur van een onderzoek om veiligheidsre denen. De bekendmaking van de Ameri kaanse atoomcommissie bevestigt het bericht, dat dr Oppenheimer is ge schorst in zijn functie van adviseur in zaken die betrekking hebben op de atoomenergie en dat een commis sie is ingesteld voor het instellen van een onderzoek. Dr Oppenheimer behoudt zijn func tie van directeur van het instituut van vergevorderde studie aan de univer siteit van Princeton in New Jersey. De curatoren van dit instituut heb ben in een verklaring hun volledige vertrouwen in dr Oppenheimer uit gesproken. Hinderlijke explosies op Brabantse heide Als de genie oefen! De burgemeesters van de Brabantse gemeenten Zeeland, Schayk, Mill en Grave zullen zich in een gezamenlijk schrijven tot de militaire overheid wenden. Hierin zullen zij uiting geven aan de ontstemming en de verontrusting, die er onder de bevolking heersen over de ontploffingen op het 250 ha grote militaire springterrein langs de provinciale weg ReekZeelandEind hoven. Op dit terrein, dat in 1952 door het departement van oorlog van de ge meente Schayk werd aangekocht, oe fenen regelmatig genie-troepen, waar bij ze krachtige explosies doen ont staan, waardoor in de omtrek al vele ruiten zijn gescheurd. AANGEZET DOOR ECHTGENOOT Het ene gat werd met het andere gestopt De officier van justitie by de Ar rondissementsrechtbank te Den Haag heeft één jaar met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk, geëist tegen mevr. A. F. H. T. T.-Z. te 's-Gravenhage. Zij zou in de jaren 1950, 1951 en '52 als chef de bureau en caissière in dienst bij de N.V. Exploitatie Maat schappij Scheveningen ongeveer f 12.000.hebben verduisterd. In de tweede plaats zou zij in ja ren 1952 en 1953 ten nadele van de firma Brouwer te Rotterdam plus minus f 1300.hebben verduisterd. Verdachte gaf het ten laste gelegde gedeeltelijk toe. Zij beweerde, dat er in Mei 1952 een 6000 gulden uit haar kas bij de E. M. S. waren gestolen. Van deze diefstal had zij geen aan gifte durven doen, omdat dan haar verduisteringen aan het licht zouden komen. Door het ene gat met het andere Het Dordrechtse melksanermgs-conflict Thans lagere boete geëist Voor de Dordtse rechtbank heeft Dinsdag opnieuw de zaak gediend te gen de directie van de Dordtse melk inrichting, vertegenwoordigd door de heer J. D. de V. en de procuratiehou der van de firma, de heer A. V. B. in zake het op contingent stellen van en kele niet aan de sanering meedoende melkhandelaren. Er werden enkele nieuwe getuigen gehoord. Zij verklaarden tegen de contingen- tering ernstige bezwaren te hebben. De officier van justitie voor econo mische zaken, mr H. Heukels, nam vervolgens opnieuw requisitoir. Hij wilde met zijn eis lager gaan dan de vorige maal, toen hij tegen de D.M.I. f 2000 en 'n waarborgsom van f 25.000 had gevraagd en tegen de heer Van B. f 600 of 100 dagen hechtenis, een maand voorwaardelijke met twee jaar proeftijd en een waarborgsom van 500, wat de waarboz'gsommen be treft: te storten voor twee jaar. De nieuwe eisen luidden: D.M.I. f 1000 boete, f 10.000 waarborgsom, Van B. f 300 boete of 60 dagen, een maand voorwaardelijk en f 200 waarborg. De verdediger pleitte ontslag van rechtsvervolging, omdat volgens hem gehandeld was op instigatie van de sanerings-commissie en overeenkom stig de informaties, die het bedrijfs- schap had verstrekt. te stoppen had zij telkens de contro le weten te misleiden. Daarna stond- de echtgenoot van verdachte, de gérant G. A. T. terecht. Hem was ten laste gelegd, gelden van zijn vrouw te hebben aangenomen, wetende dat deze bedragen van ver duistering afkomstig waren. Boven dien zou hij zich aan verduistering in dienstbetrekking hebben schuldig ge maakt. De president wees T. op scherpe wijze terecht wegens zyn gedrag. Hij zeide dat het zijn schuld was, dat T.'s echtgenote, die goed bekend stond, hier had moeten verschijnen. De officier eiste één jaar met af trek, waarvan drie maanden voor waardelijk, een proeftyd van drie jaar, onder toezichtstelling der R.K. reclassering en als bijzondere voor waarde dat T. geen café's meer mag bezoeken en niet meer in het café- en restaurantbedrijf werkzaam mag zijn. De rechtbank zal in beide zaken op 27 April uitspraak doen. Nederlandse S.S.er Faber weer gearresteerd. Berechting in Duitsland De rechtbank te Düsseldorf (Duits land heeft Dinsdag opnieuw een bevel tot inhechtenisneming van de uit de gevangenis tp Breda ontvluchte Ne derlandse oorlogsmisdadiger Faber uitgevaardigd. De Westduitse rechterlijke Instan ties onderzoeken of Faber krachtens het Westduitse recht berecht kan worden voor de feiten waarvoor hy in Nederland is veroordeeld. Vorige week had het gerechtshof te Düsseldorf vastgesteld, dat Faber niet mag worden uitgeleverd, omdat hij door lidmaatschap van de SS Duitser geworden zou zijn. Als getuige verscheen voor de recht bank de vroegere commandant van de S.S.-Einwanderungsstelle te Lodz (Po len), die mededeelde, dat hij Faber tot Duitser had verklaard ingevolge de speciale S.S.-wetten. Men eiste niet, dat aan de rege ringsvoorschriften werd voldaan. De rechtbank constateerde, dat in derdaad deze commandant de bevoeg de instantie was om Faber tot Duit ser te verklaren maar nij was afge weken van de regeringsvoorschriften. De rechtbank meende echter, dat het niet haar taak was uit te maken of de voorschriften door de commandant juist waren toegepast. Rott. Droogdok Mij. keert 22 pet uit De directie Rotterdamse Droogdok- Maatschappij zal aan de a.s. vergade ring van aandeelhouders voorstellen over het afgelopen jaar 22 procent di vidend uit te keren (vorig "jaar 20 procent). De directie van de Kon. Ja vaChinaJapan-lijn heeft voorge steld het dividend 1953 te bepalen op 9 procent (vorig jaar 9 procent). Dinsdagmiddag en -avond hebben de Vlissingers hunnen genieten van de muziek van de bekende Mariniers- kapel, onder leiding van Gysbert Nieuwland. Des middags maakte de marine een mars door de stad. Uiter aard bestond hiervoor een levendige belangstelling. Des avonds hield de Marinierskapel met tamboers en pij pers een taptoe op het Beursplein. De belangstelling voor dit evenement was zeer groot. De kapel bracht vele muziekstukken ten gehore. Ook nu werd het publiek vergast op enkele pittige marsen. Aan het slot van de taptoe viel de muzikanten èen spon tane ovatie ten deel. (Foto P.Z.C Ned. Reiskamer gesticht Controle op reisbureaux Dezer dagen is de stichtingsacte gepasseerd ter oprichting van een „Reiskamer" in Nederland. Binnen kort wordt de bestuurssamenstelling van deze organisatie bekend ge maakt. Door de instelling van de „Reiskamer" wil men beletten, dat minder bonafide reisbureaux aan vacantiegangers vreugden voorspie gelen, welke nimmer kunnen worden waar gemaakt. De „Reiskamer" zal goed werken de reisbureaux en reisorganisaties erkennen en daarmede een waarborg geven voor de diensten, welke door deze bureaux en organisaties aan het publiek worden gegeven. In Duitsland bestaat reeds lange re tijd een dergelijke „Reiskamer", die de bureaux en organisaties zelfs in klassen indeelt. Zover zal men in ons land vermoedelijk niet willen gaan. Het spreekt vanzelf, dat het alle reisbureaux vrijstaat zich by de Reiskamer aan te sluiten of niet Voor het aansluiten moet men aan een aantal te stellen voorwaarden voldoen. Het ligt in de bedoeling de overheid in 't werk van de „Neder landse Reiskamer" te betrekken. VERKLARINGEN VAN EDEN IN LAGERHUIS Foster Dulles overlegt thans met de Franse regering In het Britse Lagerhuis klonken van de Labourbanken Dinsdag ernstige protesten, toen minister Eden zyn verklaring voorlas over de besprekin gen tussen hem en de Amerikaanse minister Foster Dulles. Toen Eden betoogde, dat een defensieve alliantie zou bijdragen tot een eervolle vrede in Indo China riep men „nonsens". Tevoren was al geroe pen „schande" en „een nieuw Korea". Het was voornamelijk de linkse Labourgroep, die bezwaar had tegen de verklaring van Eden. De Amerikaanse minister John Foster Dulles zeide bij zijn vertrek uit Londen, dat de twee landen nu beter dan voorheen zij aan zy gaan. Des middags arriveerde Foster Dulles in Pary's om te trachten de steun van de Franse regering te verwerven voor een „gezamenlijke actie" in Azië. Inmiddels verscheen te Londen een Amerikaans-Engels communiqué, waarin Engeland en de Verenigde Staten verklaren, dat zij met andere belanghebbende landen de gezamen lijke verdediging van Zuid Oost Azië en het Westelijk deel van de Grote Oceaan willen bezien. Engeland en Amerika zijn van oordeel, dat de toenemende commu nistische activiteit in Indo-China een gevaar is voor de vrede en de veiligheid in het gehele gebied van Zuid-Oost-Azië en de Westelijke Pa cific. Dulles en Eden hebben ook van gedachten gewisseld over de ont wikkeling op het gebied der kern splijting. De ministers spreken in het com muniqué de hoop uit, dat de confe rentie van Genève, die 26 April be gint, zal leiden tot het herstel van ae vrede in Indo-China. „Wij geloven, dat het vooruitzicht van een unie met defensief doel in Zuid-Oost-Azië en het Westelijk deel van de Grote Oceaan zal bijdragen tot een eervolle vrede in Indo-China", aldus het communiqué. De ministers verklaren verder, De heer P. Donse legt de laatste hand aan de maquette van de Jacobskerk te Vlissingen. Deze maquette is be stemd voor Miniatuur Walcheren". Foto P.Z.C), dat geen antwoord van de Sowjet- Unie is ontvangen op het Ameri kaanse voorstel tot een internatio naal beheer van atoomenergie. Minister Eden, die de verklaring in het Lagerhuis voorlas, zei nog, dat voor Zuid-Oost-Azië een bond genootschap beoogd wordt zoals het Atlantisch Pact m Europa. Bouwvakarbeider sloeg echtgenote neer met bijl Zes jaar geëist Voor de Haagse rechtbank eiste de officier van justitie Dinsdag 6 jaar gevangenisstraf tegen de 36-jarige bouwvakarbeider J. H. K., die in Sep tember j.l. zijn echtgenote C. J. K.-H. met 'n bijl neersloeg, waarna ze over leed. Er was tussen deze beide een echtscheidingsproces hangende. K. wilde alles weer goed maken, maar de vrouw weigerde. Er was toen een twistgesprek ontstaan met noodlottig gevolg. De zenuwarts J. L. van Laer achtte de beklaagde verminderd toereke ningsvatbaar. De officier achtte moord niet be wezen, maar wel doodslag. De verdediger wees er op, dat de beklaagde als een wrak uit de oor log was gekomen. Hij werd tenslotte invalide verklaard en financiële mi sère was daarvan het gevolg. Paspoorten te duur Het ligt in de lijn der verwach tingen, dat de kosten voor Neder landse paspoorten in 1955 vrij aan zienlijk zullen worden verlaagd. Gunstige reacties op een verzoek schrift daartoe van de Ned. Reis- vereniging en andere vooraanstaan de Nederlandse toeristische organi saties zijn aanleidingen tot deze ver- ónderstelling. Dit verlagen van kos ten is echter een aangelegenheid waarbij landelijke, provinciale en ge meentelijke overheden zijn betrok ken, zodat het moeilijk is te voor spellen, hoe duur of goedkoop het paspoort volgend jaar zal worden. Voorts is gebleken, dat de overheid voornemens is de collectieve pas poorten af te schaffen. Het Wereldgebeuren Koele ontvangst Wanneer men 'n week program van minister Foster Dulles bekijkt zoals dat enkele dagen ?eleden gepubliceerd werd in de New 'ork Times dan moet men groot re spect krijgen voor de arbeidskracht van deze man, die bijna aan de pen sioengerechtigde leeftijd toe is. Van Maandag tot zaterdag was de vorige week dat program gevuld met uiter mate belangrijke conferenties over wereldproblemen van de -erste orde. En na die uiterst vermoeiende week van besprekingen vertrok de heer Dulles Zaterdag per vliegtuig naar Londen. Hij heeft daar ongetwijfeld zijn di plomatieke talenten volledig aange wend om de Engelse regering te be wegen tot een straffere houding je gens China. Maar hij pleitte voor toehoorders, die er een andere me ning op na hielden dan hij. Tevoren was eigenlijk al bekend, dat hij geen succes zou nebben en dat Londen bepaald koel stond tegenover Dulles' plannen om nog voor de con ferentie van Genève aan China een stevige terechtwijzigingtoe te dienen. Noch Engeland, noch Frankrijk wil len de kansen bederven op een ver gelijk in Genève en een beëindiging van de gevechten in Indo China. Tot nog toe hebben alleen de Fran sen een plan geopperd voor zo'n vergelijk. Daarby zou dan Indo China verdeeld worden in zónes, waar zich geen rebellen-troepen mogen be vinden en andere zönes waar deze troepen zich moeten concentreren. Dit Franse aanbod houdt alleen re kening met Indo China zelf en niet met mogelijke verlangens van Rood China. Toch zullen op de a.s. conferentie van Genève die verlangens van grote betekenis zyn. Die verlangens laten zich wel ra den, maar in feite heeft Rood China slechts één gróót verlangen en dat ls: beveiliging tegenover buitenlandse interventie. Daarom zien de Chinese regeerders zo verontrust naar de drie opmarswegen voor een mogelijke In terventie: de weg via Korea, de weg via Indo China en de weg via Formo sa. Militair bezien is het logisch ge weest, dat China gepoogd heeft Ko rea te veroveren, probeerde de Fran sen een beentje te lichten in Indo China en op de Chinese kust tegen over Formosa een grote strijdmacht concentreerde. China streefde daarby niet alleen naar een summum van beveiliging, maar het wilde zich ook de nodige uitvalspoorten voor zijn toekomsti ge expansie in Azië verzekeren. Nu deze Chinese tactiek mislukt is en de betwiste gebieden nim mer binnen de Chinese invloeds sfeer zullen komen, zal te Genève de vraag besproken dienen te worden, welke veiligheid men aan een Rood China kan bieden, dat zonder Korea, Indo China enFormosa zich zeer duidelijk bewust moet zijn van zyn kwetsbaarheid. In Engeland zijn mensen, die spelen met de gedachte, dat een zekere neutralisering van de betwiste ge bieden mogelijk zal zijn. Met name is het denkbeeld uitge sproken. dat men tegenover een stop zetten van de Chinese agitatie in In do China een garantie zou kunnen stellen, dat Formosa niet zal worden omgeschapen in een basis voor een eventuele aanval op het Chinese vas teland. Dit is misschien een gevaar lijke gedachte, maar zij komt voort uit de overweging die toch alle onderhandelingen beheerst dat men over en weer iets aan te bieden moet hebben om tot een vergelijk te kunnen geraken Waarbij dan aangenomen wordt, dat men inderdaad op de conferentie van Genève naar een vergelijk wil stre ven. Frankrijk en Engeland lieten blij ken, dat zij zo'n vergelijk willen. De Verenigde Staten hebben dat nog niet getoond en Rood China evenmin. Dat maakt de kansen op een succes te Genève minimaal, want de partijen die nauwelijks geïnteresseerd zijn in een vergelijk zyn juist de partijen bij wie de beslissing berust. Rijdende keuken voor huisvrouwen Naar de presidente van de Neder landse vereniging van huisvrouwen, mevr. H. G. van AnrooyDe Kem- penaer, tijdens de jaarvergadering te Dordrecht mededeelde, zal de vereni ging een rijdende keuken in gebruik stellen, waarmee men in verscheidene plaatsen zal laten zien hoe een keu ken behoort te worden ingericht. De inrichting wordt verzorgd met artike len, die in het instituut voor huis houdelijke voorlichting zijn gekeurd en goed bevonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 3