Paasveiling te Goes met een feestelijk tintje h" purol „AVONDRUST" OFFICIEEL TE YERSEKE GEOPEND Zeeuws? Almanak KERK VAN SEROOSKERKE (SCH.) MOET GERESTAUREERD WORDEN Agenda s P- OV CIA E ZE WSE C) ANT WOENSDAG 14 APRIL. 1954 KEURIGE COLLECTIE FRUIT Goede kwaliteit en goede prijzen Terwijl de eerste bloesems de Zeeuwse boomgaarden met een smette loos wit kleed beginnen te overdekken, werden in de Goesse veiling Dins dagmiddag nog duizenden kilo's van het gaafste fruit van de vorige oogst geveild- Het komt niet vaak voor, dat half April nog zoveel mooi fruit in de koelhuizen opgeslagen ligt. De houdbaarheid van de appels was ech ter goed in het afgelopen seizoen, zodat mede hierdoor de gewenste sprei ding van de afzet kon worden nagestreefd. En zo kon de veilingsvereniging „Zuid-Beveland" te Goes gisteren voor het eerst een Paasveiling orga niseren. Een dergelijke bijzondere veiling draagt nu eenmaal een fees- telijk tintje en in Goes had men dit thans gezocht in de aanvoer van een keurige collectie verpakt fruit. Twaalfhonderd kratten Goudrei- netten, Jonathans en Golden Deli cious waren op bijzondere wijze ver pakt. Gegolfd carton in verschillende kleuren was tussen de appels ge plaatst, zodat het idee werd gege ven, dat iedere appel afzonderlijk in een cartonnen huls was gevat. Ver der waren de kratten met cellophaan afgesloten. Hoewel deze wijze van verpakking nog wel voor enige ver betering vatbaar is, kan dit „expe riment" toch geslaagd worden ge noemd. Naast dit verpakt fruit, werden voorts 2000 kisten los export fruit, 4000 kisten binnenlands fruit en 12 ton export Golden Delicious aange voerd. Toen de veilingmeester de eerste „koop"aankondigde, waren de ban ken voor de handelaren dicht bezet. Er werden goede prijzen geboden, waarbij de vijf kratjes „paaseieren"' voor de hoogste kiloprijs, het hoog ste koopbedrag en als verrassingen bij aankoop van bepaalde partijen, mede bijdroegen aan de min of meer feestelijke stemming. Voor het verpakte fruit werd een mlddennrijs behaald van f 84.72 voor do Golden Delicious, f 71,79 voor de Opening nieuw gemeente huis te Westkapelle DOOR COMMISSARIS DER KONINGIN Het nieuwe gemeentehuis van Westkapelle zal Zaterdag 24 April a.s. officieel worden geopend door de Commissaris der Koningin in Zee land. De Commissaris zal om half drie worden ontvangen bij de vuurto ren, van waar naar het nieuwe ge meentehuis wordt gegaan. Advertentie. Jonathan en 57.88 voor de goud- reinet., hetgeen behoorlijke pryzen zyn. De prys voor de hoogste kiloprijs ging naar de heer D. Fokke te Goes en voor het hoogste koopbedrag naar de heer L. J. van Langevelde, Krab- bendjjke. „Lijnbaan" plant boom voor Schouwen Dinsdagmiddag is op de Lijnbaan te Rotterdam een boom geplant als symbool van de hulp, die de winke liersvereniging „Lijnbaan" aan het getroffen Schouwen-Duiveland biedt, e boom werd geplant door Ineke Vos, 11 jaar, die gekleed was in een blauwe overall en een strohoed droeg met een rood-wit-blauw lint. De voor zitter van de winkeliersvereniging, de heer J. B. W. A. Giesbers, hield een korte toespraak, waarbij hij een chèque overhandigde aan de heer J. L. Legemate uit Zierikzee, afge vaardigde van de boomplant-commis- sie van de Stichting Nieuw Schou wen-Duiveland. Deze chèque was vol doende voor aankoop van plantmate- riaal voor een straat in een dorp op Schouwen (132 bomen), in een harte lijke toespraak dankte de heer Lege- mate voor dit geschenk. Advertentie. Qorórti GA IK NAAR v.v.v Spoorkaartjes zonder prijsverhoging. Bureau V.V.V., Langedelft 23, Middelburg - Telefoon 2 112. Telefoonnet Sirjansland wordt opgeheven. Er wordt weer een nieuwe stap gedaan op de weg naar de concentra tie van de telefoonnetten op Schou wen-Duiveland. Donderdag 15 April a.s. te 13 uur zal namelijk het tele foonnet Sirjansland worden opgehe ven. De aansluitingen van dit net worden op dat van Nieuwerkerk overgebracht. Voorts wordt met in gang van dezelfde datum de bena ming van het telefoonnet Oosterland veranderd in Nieuwerkerk. Collecte. De te Aardenburg gehouden col lecte voor het Leger des Heils bracht 68,42 op. IN BIJZONDERE SAMENKOMST Vele gelukwensen In een bijzondere samenkomst in het kerkgebouw van de Geref. ge meente te Yerseke we - middag het rusthuis van de Geref. gemeenten op z. en i>.- Beveland officieel geopend. Verschil lende gelukwensen werden uitgespro ken, doch bovenal werd God dank ge bracht. Nadat de bijeenkomst was geopend met het zingen van Ps. 77 3, las ds. F. Dieleman van Yerseke, voor zitter van het stichtingsbestuur, Psalm 92 en sprak naar aanleiding daarvan een openingswoord. Lang werd naar het ogenblik van de of ficiële opening uitgezien en God heeft dit thans doen gelukken. Men mag hier spreken van Gods zorg en liefde, waarvan ook in het Psalmwdord Wördt getuigd. Lang is gezocht naar een oplossing om de ouden van dagen in eigen kring en sfeer te kunnen doen leven. Het Rusthuis kreeg de naam van „Avondrust". Dit symboli seert de positie van zijn bewoners, waarvoor de levensavond bijna aan de nacht is genaderd. Getracht wordt deze avond van het leven zo aange naam mogelijk te maken, en de men- De heer C. Nijsse Gzn, vice-voorzitter van de Veilingsvereniging „Zuid.Be veland" te Goes, laat zijn kenners blikken gaan over de prachtige col lectie verpakt fruit, welke Dinsdag op de Paasveiling werd aangevoerd. (Foto P.Z.C). Uitreiking gereedschaps pakketten aan landar beiders. Vandaag zullen in Zeeland voor het eerst gereedschapspakketten woraen uitgereikt aan door de watersnood getroffen landarbeiders. Deze uit reiking geschiedt te Sint Phiiipsland op het bedrijf van de heer G. J. de Jager, Sluisweg. Anna Jacobapolder, des morgens om 9 uur en in het ge meentehuis te Kerkwerve, 's middags om 2 uur. VAN ifVltl TOT Ondanks het stralende lenteweer van de afgelopen dagen hebben Vlis- singse ondernemers klaarblijkelijk «•pachting en het badpaviljoen aan het Vlissing- raml. Burgemeester mr. B. f paviljoen gadigden. Voor het badpaviljoen hadden in geschreven -P. H. A. Ots te Vlissin- en en C. J. v. d. Heuvel, voor resp. 250 en 225,10. Deze laatste be dong bovendien plaatsing van een ijsconservator in het paviljoen. Bij de winkelgalerij bleek alleen voor cabine no. 2, de ijs-, banket en pepermuntwinkel, belangstelling te bestaan. Inschrijvers hiervoor waren wederom de heer C. J. v. d. Heuvel voor 175,10 en A. Keersemaker voor 203. De twee andere cabines, die voor rookartikelen en voor fruit, ting even 'weinig resultaat heeft, dit jaar ledig blijven. Dan zullen de badgasten zich tevreden moeten stellen met taartjes en pepermunt ballen. En zullen de sinaasappelschil len op het strand ontbrekenDe gunning wordt nog in beraad gehou- Zeeuwse successen Op de Zaterdag en Zondag te Amsterdam gehouden internationale hondententoonstelling vielen enkele Zeeuwse successen te noteren. De ruwharige Hollandse herder Alma van Kruiningen, eigenaar en fokker de heer C. L. Kostense te Kruinin- RUNDEREN Twee runderen uit Retrancliement het is haast een goed begin voor een limericktwee runderen uit Retrancliement dan zeiden dezer da gen de vertrouwde weide vaarwel. Het voorjaar maakte bij de dieren wellicht de reislust wakker, want hoewel ze noch paspoort noch enig ander document bezaten, trokken ze de grens over. Naar België. Nu genieten loslopende runderen de speciale belangstelling van doua niers en zo gebeurde hetdat deze Retranchementse runderen hun reis lust duur te staan kwam! Want toen de eigenaar er, na veel moeite, in geslaagd was zijn bezit op te sporen, bleken de dieren reeds aangehouden entot de doodstraf veroordeeld te zijn. Een lot, dat deze brave runderen, die een uitgesproken afschuw van smokkelaars gehad moeten hebben, niet verdienden! gen, behaalde wederom het kam pioenschap en werd tevens no. 1 van de herdershonden van alle rassen, waardoor de eigenaar de zilveren wisselbeker in ontvangst mocht ne men. Bovendien won Alma de zilveren beker van de Finse Kynologen Club en mag zij de titel „winnaar 1954" voeren. De ruwharige Hollandse her der Marco van Kruiningen, eigena resse mej. Maquine te Venlo, werd reserve-kampioen. De ruwharige Hol landse herder Arno van Kruiningen, eigendom van de familie Kruisman te Schoorl, behaalde „Zeer Goed". Deze drie honden werden te Krui ningen gefokt. Tenslotte behaalden de Kuvaco's of Hongaarse Herders honden Arany van de Braanjenhoek en ArpSd van de Braanjenhoek, in eigendom bij en gefokt door de da mes Ganseman en Lokerse te Kapel- Ie, het praedicaat „Z.G IN ST. PHILIPSLAND. In St. Phiiipsland zullen 16 April a.s. zes Oostenrijkse woningen aan de gemeente worden overgedragen en op 30 April zullen 17 stenen wo ningen voor het gebruik gereed zijn, hetgeen voor deze gemeente onge twijfeld verheugende mededelingen zijn. Voorts meldt men ons, dat met de bouw van de school goede vorderin gen gemaakt worden, zodat St. Phi iipsland op 26 April de delegaties uit Zweden. Noorwegen, Denemarken en Oostenrijk, die aan op bezoek ko men, een en ander zal kunnen to nen! IN EEN REGEL. In het Belgische gedeelte van het Zwin is myxamatose, de gevreesde konijnenziekte, geconstateerd. De bromfietsclub „De Bromvlieg" SCHEVE TOREN BLIJFT Aantrekkelijk plan van architect M. J. J. van Beveren Er zijn thans plannen in voorbereiding om de Nederlands Hervormde Kerk van Serooskerke op Schouwen te restaureren. Dit gebouw bevindt zich in vervallen staat, waarbij de 22 meter hoge toren niet minder dan 1.30 meter uit het lood hangt. Na de ramp is de toren nog ruim 30 centi meter gezakt! Toen in 1575 de kerk door brand werd verwoest, was het torenlichaam reeds in verval. Men heeft er toen een spits op gezet, die vrijwel lood recht "stond en dus een „knik" maak te met het torenlichaam. By de thans onderhanden zijnde restauratieplan nen is aanvankelijk overwogen om de toren weer recht te zetten, maar dan zou de spits weer scheef komen te staan. Vandaar, dat men dit laat ste plan heeft laten varen. Het ligt nu in de bedoeling om onder de fun dering palen in de grond te slaan, waarop dan een zware gewapend be tonnen balk komt. Op deze balk kan het torenlichaam rusten, waardoor verder verzakken is uitgesloten. Het bouwwerk zal echter zijn scheve stand behouden. Om het werk goed te doen slagen zal de toren eerst door een groot stutwerk moeten worden opgevangen. Het metselwerk van de uit 2 delen be staande toren is geheel vergaan en zal zowel van binnen als van .buiten grondig onderhanden worden geno men. Door de schuine stand is de kap van het kerkgebouw weggedrukt. Waarschijnlijk heeft de kerk een koor gehad, dat een paar honderd jaar geleden helaas is gesloopt. In de plaats hiervan is tegen de kerk een school gebouwd, die thans als consi storie, brandspuithuisje en vishalie fje dienst doet. Het ligt in de bedoe ling, dat by de restauratie deze lelij ke aanbouw verkleind wordt. De ramen, die uit een latere tijd dateren dan de stichtingsdatum (1400) laat men zakken en worden van spitsbogen voorzien, zoals ook de toren heeft. De ramen zullen voorts van fraaie baksteen-traceringen met glas-in-lood ramen worden voorzien. De lelijke pleisterlaag van het kerk- febouw zal worden afgebikt, waar oor de fraaie oude baksteen weer zichtbaar wordt. Faillisementen in Maart Het totaal aantal faillissementen uitgesproken in Maart bedraagt 127 (v.j. 145). In Zeeland werden in de afgelopen maand 3 failissementen uit gesproken (v.j. 3). Over het gehele land werden in de periode van 1 Jan. tot en met 31 Maart 356 failisse menten uitgesproken (v.j. 414). Het pannendak dateert van een 20 jaar geleden, toen er op het schip een meuwe bekapping is gezet. De oorspronkelijke kap, die met leien was bedekt en steiler was dan de te genwoordige, zal wegens gebrek aan financiën-niet in ere worden hersteld. Tenslotte zal ook het interieur onder handen worden genomen. Het aantrekkelijke restauratieplan is ontworpen door architect M. J. J. van Beveren uit Middelburg. Het is te hopen, dat de benodigde gelden spoe dig bijeengebracht kunnen worden. selijke rust te geven. De echte rust kan echter alleen gevonden worden in Hem. Het zal nodig zyn, dat de Heer Zijn zegen aan deze arbeid schenkt. Ds. Dieleman hoopte, dat in „Avond rust" niet alleen de natuurlijke, doch ook de geestelijke rust zal vervuld worden. Vérvolgens richtte hij zich tot het Stichtingsbestuur en -raad, de ar chitecten De Jong en Waverijn, de aannemers en het gemeentebestuur van Yerseke. Dank bracht hij ook voor de van de inspecteur van de Volksgezondheid, dokter J. R. van dei' Borgh, ondervonden medewer king. Verder richtte ds. Dieleman zich tot vertegenwoordigers van het BA., bestuur en leiding van het rust huis te Middelburg, ds. A. F. Hon- koop uit Goes, de kerkeraden van diverse gemeenten, en de leiding van het rusthuis, de heer en mej. Krijger, terwijl hij tevens de dames en de le den van de meisjesvereniging dankte voor de spontane medewerking, als mede de gevers van de verschillende fraaie geschenken. Burgemeester A. C. Willemsen bood daarop de gelukwensen van het gemeentebestuur van Yerseke aan. Met dit rusthuis wordt de zorg van het gemeentebestuur voor het huis vestingsprobleem weer enigszins verlicht. Namens de classis Goes der Geref. gemeenten sprak ds. A. F. Honkoop, terwijl ouderling Van Vel- zen uit Krabbendijke als voorzitter van de Stichtingsraad, de vreugde van deze raad over de totstandko ming tot uiting bracht. Voorts bood architect De Jong nog zyn geluk wensen aan. Na een dankwoord van ds. Dieleman werd deze samenkomst met zang en gebed besloten. Douane was actief De Belgische douane te Kieldrecht ontdekte in een personenauto 1100 kg boter ter waarde van 4400. Zo wel de boter als de auto werden in beslag genomen. Te Smt Jansteen stuitten douane beambten tijdens een nachtelijke fiatrouille op enkele personen, die racbtten een vaars clandestien over de grens te brengen. De smokkelaars wisten in het duister te ontkomen. De vaars werd in beslag genomen. Examens. Mej. mr E. van den Berg, lerares aan het lyceum te Zierikzee, slaagde aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam voor het doctoraal exa men in de economie. Aanrijding in Sluiskil Maandagmiddag werd het 16-jarig meisje T. v. Aerde te Sluiskil ter hoogte van de Louisastraat op de Kanaalweg door een auto, komende uit de richting Sas van Gent en be stuurd door mevr. J. L. V. uit Mid delburg. aangereden, doordat ze zon der richting aan te geven de weg overstak. Het slachtoffer kwam op de motorkap terecht en werd hierna weggeslingerd. Met een hoofdwonde en een hersenschudding werd ze naar het ziekenhuis vervoerd. n OXO Neêrlands beste TOMATENSOEP Een verrukkelijke lichtgebonden soep van zonrijpe tomaten Toerisme in Zeeland (Slot van pag. 1) wijst op de recreatie-gebieden, welke ontstaan, zoals in de Braak man. „Voor een juiste ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer, dat in geen geval mag ontaarden in een „vreem delingenindustrie", is evenwel een plan nodig. Men zal moeten bepalen welke delen van Zeeland voor dag- toerisme geschikt zijn en waar de rust, het natuurschoon, ongerept zal moe ten blijven. Ook zal toezicht uitge oefend dienen te worden op de bouw van zomerhuisjes, want deze wo ninkjes moeten aanpassen aan het landschap. Cadzand heeft hierin een uitstekend voorbeeld gegeven", aldus de heer Oskamp, die tijdens dit on derhoud ook nog wees op de nood zaak van samenwerking. „De tüd is voorbU, dat elke ge meente afzonderlijk kon werken", zo meent hij. „Nu moet Zealand zich be raden op de mogelijkheden, welke de toekomst bieden en dit zal In een dracht en vereniging moeten geschie den. Het vreemdelingenbezoek kan groter worden". Een moedgevende conclusie! Examen Algemene Ontwikkeling Het examen van de Centrale Com missie ter verkrijging van een bewijs van algemene ontwikkeling voor de N.O.-acten-axamens zal bij voldoende deelname op 19, 20, 21 en 22 Juli a.s. ook te Goes worden afgenomen. KUNST Bach's Mattheus-Passion CHR. ORATORIUMVERENIGING GOESSE ORATORIUMVERENIGING. GROTE KERK, GOES. VOOR de derde en laatste maal in dit seizoen heeft in Zeeland Bach's Mattheus-Passion geklonken: dit keer in de Grote Kerk van Goes, waar de Christelijke Oratoriumver eniging „W. 't Hooft" en de Goesse Oratoriumvereniging in sympathieke samenwerking dit grootse Bach- werk uitvoerden. Het was opvallend, dat bij de twee voorgaande vertolkin gen (in Hulst en in Aardenburg) de luisteraar geen ogenblik het idee had, dat koor en orkest tijd nodig hadden om ingezongen en -gespeeld te raken, terwijl deze indruk enige weken gele den wel werd gevestigd in Middel burg, waar ae Johannes-Passion" werd uitgevoerd door de Koninklijke Zangvereniging „Tot Oefening en Uitspanning" en ook gisteravond by deze Mattheus-Passion. Zowel in Hulst als in Aardenburg was tevoren gerepeteerd en een dergelijke repeti tie blijkt niet zonder resultaat te zijn. Wanneer ook in Goes Dinsdagavond tijd was gevonden om nog enkele passages met name uit het begin van net werk door te nemen, dan was er ongetwijfeld een nog beter resultaat bereikt dan nu. Want er moest een. zekere matheid overwonnen worden in het begin, er was nog niet die be wogenheid, die men mocht verwach ten, en daardoor had de aanvang van het werk Dinsdagavond een statisch karakter. Met enkele voorbeelden kan dat duidelijk gemaakt worden: de sopraan Ankie van Wickevoort Crommelin, die de aria „Blute nur, du liebes Herz" met zeer bewogen voordracht zong, werd daarin niet of slechts met moeite gevolgd door het orkest. Voorts klonken de eerste ko ralen mechanisch, alsof er geen spra ke was van innerlyke bezieling. Maar gelukkig duurde dat r lang, want hoe verder de passie vor- niet derde, des te beter koor en orkest naar elkaar toegroeiden, des te gro ter ook de eenheid werd van het to tale ensemble. Na het aarzelende be gin, waarin men zocht en tastte naar een juiste vorm, kwam men tot een rustige en bezonken vertolking van de Mattheus-Passie. Inderdaad, dè.t was het karakter van deze uitvoe ring: bezonken! Nu kan een al te grote ingetogen heid wel eens een bezwaar zijn, vooral als het er om gaat de felle dramatiek van het lijdensverhaal te doen herle ven. En als dan in wilde turbakoren wordt uitgeroepen „Lasst uns kreu- zigen", dan moet de haat ook in alle weerzinwekkendheid uit deze woor den bijken. Maar juist in deze passa ge stelde het overigens uitstekend zingende koor teleur. Én als het voor hangsel in de tempel in twee stukken scheurt, „von oben an bis unten aus", de aarde beeft en de graven zich ope nen, dan moet de beklemming van de ze wonderbaarlijke passus bijna tast baar zijn. Doch ook hier bleef de uit voering in gebreke, doordat alleen het orgel de Evangelist begeleidde en daarbij de vlugge 32e figuren in het begin van dit recitatief niet speel de Voor het overige echter kan er over het algemeen waardering zyn, niet alleen voor de kwaliteiten van de beide koren en van het Zuidhollands orkest, maar ook voor de dirigent, die met deze uitvoering er blijk van gaf zich alle moeilijkheden terdege te hebben gerealiseerd. Er viel in deze vertolking een vaste en consequent- vastgehoüden lyn te ontdekken! Reinhardt van Randwijk zong de Evangelist en de tenor-aria's en deed dit uitstekend, waarbij opviel dat hij zowel in de lyriek van de aria's als in de epiek van het Evangelie de juiste toon wist te vinden. Peter de (tos vertolkte de Christus-partij op eveneens te waarderen wijze, maar had af en toe last van heesheid, An kie van Wickevoort Crommelin vol deed in het tweede deel minder dan in het eerste: het leek alsof zij ver moeid was. Riek van Veen. alt, had een stem van klein volume, doch zong zeer verdienstelijk, evenals Jan van der Ree, bas. Meindert Boekei be speelde het clavecimbel en Piet Post het orgel en beiden bleken uitmun tende instrumentalisten. Verder die nen genoemd Emarie Spyker, viool, Bep de Lange en Gré Vermeulen, fluit en Joop Fokkema en Leo Spier, hobo. De uitvoering werd geopend en gesloten met een korte liturgie, waarbij ds. C. Metselaar als liturg iptrad. de K. Haydn's „Sieben Worte" in Zierikzee Dinsdag 27 April geeft de Zierik- zeese Oratoriumvereniging in de Grote Kerk te Zierikzee een uitvoe ring van Haydn's oratorium „Die sieben Worte des Erlösers am Kreu- ze". Solistische medewerking wordt verleend door Irma Brester, sopraan, Diet Kloos, als, Frank Berga, tenor, en Henri Welbooren, bas. De begelei ding wordt verzorgd door een orkest bestaande uit leden van het Rotter dams Philharmonisch Orkest en het •eheel staat onder leiding van Jac. 4. Luykenaar. DE EERSTE ASPERGES AANGEVOERD. Aan de Bergen op Zoom se Groen ten en fruitveiling werden Maandag middag de eerste Bergse asperges aangevoerd. De tuinders Bern. Franken uit Halsteren en P. J. Verduit uit Ber gen op Zoom brachten de eerste kilo's aan de veiling, die werden verkocht voor 2.90 tot 4.20 per kilogram. MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Het hunkerende hart", (14 j.), 19 en 21.15 uur. VLISSINGEN. Vandaag Aïhambra: „Hoffmann's ver tellingen" (a.l.), 7 en 9 uur; Luxor: „Commando des doods", (14 j.), 8 uur; Rode Kruisgcbouw, Beursstraat: alg. ledenverg. Ned. Rode Kruis, 8 u. GOES Vandaag Grand: „De zwarte monnik" (18 j.), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 2