PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De Franse kabinetsvergadering eindigde in verwarring Het toerisme heeft in Zeeland een goede toekomst BILT Kantlijn WEER TWEE NEDERLANDERS UIT INDONESIË UITGEWEZEN CONCLUSIE TOT VERNIETIGING VRIJSPRAAK PAUL VAN TIENEN ZES DREUMESEN STAKEN MAGAZIJN IN BRAND Vandaag 197e Jaargang - No. 87 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adjunct: W de Pagter. Eoofdred.: G Ballintijn: PL-verv.: W. Leertouwer. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f5.85 p. kw.; fr. p. p. f6.10 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 14 April '54 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p advertentie f 3,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties max. 8 regels) van 1—5 regels 11,— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef, 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr 63, telet 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2. telef 16; Terneuzen, Brouwerijstr. 2; Zlerlkzee, N. Bogerdstr C 160, telef. 28 DE STRIJD OM HET E.V.G.-VERDRAG Vijf Gaullistische ministers dreigden met aftreden Premier Laniel heeft Dinsdag: aan de critici van het E.V.G.-verdrag verzekerd dat ook de nieuwe overeenkomst, waarby de betrekkingen tus sen het voorgestelde Europese leger en Groot-Brittannië worden geregeld, door de Franse volksvertegenwoordiging moet worden goedgekeurd en dat zy slechts van kracht zal worden, wanneer de West-Europese verdedi gingsgemeenschap officieel is ingesteld. Laniel heeft deze verklaring afgelegd na de protesten van Gaullistische ministers, die zeiden dat een goedkeuring van de overeenkomst met Enge land tevens instemming met het E.V.G.-verdrag zon inhouden. Hierdoor zijn de meningsverschillen in de Franse regering voorlopig bijgelegd. De voorwaarden van de nieuwe overeenkomst tussen Groot-Brittan nië en de E.V.G. zullen Woensdag a.s. door minister Eden in het Lagerhuis bekend worden gemaakt. De vier voorwaarden, die Frank rijk stelt voor bekrachtiging van het op Frans initiatief tot stand geko men plan voor de instelling van een Ekropees leger, zijn: 1 Nauwe samenwerking tussen de A* in te stellen West-Europese ver dedigingsgemeenschap en Groot-Brit- tannië; 2 Regeling van het geschil met West-Duitsland over het Saarge- bied; 3 Het verstrekken van waarbor- gen door de Verenigde Staten, dat Amerikaanse strijdkrachten in Europa gelegerd zullen blijven; nderwerping aan het communis- tische totalitaire regime zou v-*veel verstandiger zijn, dan de uiteindelijke vernietiging onzer be schaving! roept de invloedrijke Ame rikaanse auteur Lewis Mumford uit in een pleidooi om af te zien van het gebruik van atoombommen en water stofbommen. Het kan zijn nut hebben vast te stellen, dat Amerika bereid zou zijn van het gebruik van deze wapens af te zien, als dit mogelijk was. Twee feiten echter tonen aan, dat het niet mogelijk is. Het eerste feit is het karakter van het communisme zelve. Het communisme voert een genade loze strijd tegen andere volkeren, waarbij het geluk en de levens van millioenen er niet toe doen. In Est land, Letland en Litauen, in Grieken land, China, Malakka, Korea, Indo China, landen, die waarlijk niets meer begeerden, dan in vrede te kunnen leven, hebben de communisten hun in vloed gevestigd en bloed en tranen zijn van die vestiging het resultaat geweest voor ieder, die niet met de bolsjewistische leuzen instemde, Van Oost Europa moge hier gezwe gen worden. Het tweede feit is, dat tot op heden de Russen iedere aanvaardbare re geling voor een verbod van atoomwa pens van de hand hebben gewezen. Reeds in 1946 hebben de Verenigde Staten in de United Nations voorge steld hun gehele atoommonopolie over te dragen aan een internationaal lichaam, dat de bevoegdheid zou krijgen in alle landen ter wereld te controleren, of er inderdaad geen atoombommen werden vervaardigd. Dit aanbod werd gedaan op een moment waarop Amerika z'n bewape ning inkromp en de Russen hun strijdmacht nog volledig in stand hieiden Men zal moeiiijK Kunnen ontkennen, dat het Amerikaanse voorstel om het machtigste wapen te laten vervallen onder deze omstan digheden genereus was. Rusland weigerde evenwel en tot heden toe heeft het steeds geweigerd om controle en inspectie toe te laten. Het stelde een eenvou dig verbod van vervaardiging en ge bruik van atoomwapens voor. zonder controle. De naleving van dit verbod zou overal ter wereld zelfs door le ken gecontroleerd kunnen worden, behalve in het onmetelijke, herme tisch van de buitenwereld afgesloten Rusland Nog in 1951 stelden Amerika, En geland en Frankrijk in de Verenigde Naties opnieuw een atoomregeling voor met controle en inspectie. Wisjinsky gaf toen zijr beruchte antwoord: Ik heb vannacht niet kunnen slapen. Ik kon niet slapen van het lachen Moet men met de wetenschap dat Moskou zijn actie in de wereld onverminderd voort zal zetten en dat het welbewust iedere re geling van het atoomvraagstuk van de hand wyst, afzien van het werk zaamste wapen, dat men tegen de Sowjet-agressiviteit kan stellen Het zou gelijk staan met de vrije wereld oveneveren aan de willekeur van de Russen. Nergens zijn Amerika, Engeland, Frankrijk na de tweede wereldoorlog agressief geweest op het wereldto neel. Steeds waren het de Russen, tot dat hen in Korea een halt werd toegeroepen. Zodra de gelegenheid zich opnieuw voordoet zullen de Russen wéér vuur tje stoken: de geschiedenis sedert 1918 bewijst het. Amerika weigert onder deze om- standigh?:!:*) de atoomwapens lote laten omdat zij, nu de Russen er ken nelijk ook over beschikken, het eni ge zij het dan ook onmenselijke wa pen zijn, dat bekend is. [t De ondertekening door alle E. -1* V.G.-leden-staten van aanvullen de protocollen, welke hoofdzakelijk ten doel hebben de eenheid der strijd krachten van Frankrijk en zijn over zeese gebiedsdelen in E.V.G.-verband te handhaven. Uit de verklaring van Laniel blijkt dat het debat in de Franse nationa le vergadering over de bekrachtiging van het E.V.G.-verdrag aanmerke lijk later zal beginnen dan de oor spronkelijk daarvoor aangehouden datum van achttien Mei a.s. Het wordt thans onwaarschnijlijk ge acht, dat de volksvertegenwoordi ging de besprekingen voor Juni e.k. zal aanvangen. In verwarring Van gewoonlijk betrouwbare zyde wordt vernomen, dat de kabinets vergadering van Dinsdag in verwar ring is geëindigd. Terwijl de minis ters, die tegenstanders van de E.V. G. zijn, meenden dat in de naaste toekomst geen besluit over de Brit se voorstellen kan worden verwacht, oordelen hun collega's-voorstanders dat minister Bidault voort kan gaan met zyn op verwerkelijking der Europese Verdedigings Gemeen schap gericht streven. Gaullistische ministers, afgevaar digden en senatoren hebben Dins dagavond te Parijs een verklaring uitgegeven, waarin zij bezwaar ma ken tegen goedkeuring van de over eenkomst betreffende de samenwer king tussen de E.V.G. en Groot-Brit tannië. Er wordt onder meer in ge zegd dat „elke regeringsdaad, welke ten doel heeft de instelling van een Europees leger te verwezenlijken, zal leiden tot het aftreden van de vijf ministers, die aanhangers (of gewe zen volgelingen) van generaal De Gaulle zijn". wegendriewielige scooters Binnenkort begint (door de Int. Automobiel Mij.) de invoer van een nieuwe verschijning op de Nederland se wegen: de in West-Duitsland en Beloie reeds bekende driewielige „scootmobile" van de Messerschmiat- fabrieken. Deze kruising tussen een scooter en een kleine auto draagt voor het motorische gedeelte de kenmerken van een motorfiets. Het type Kr. 175 is uitgerust met een luchtgekoelde ééncylinder tweetakt Sachsmotor van 174 kubieke centimeter cylinderin- houd. De scootmobile heeft vier versnellingen vooruit en automati sche koppeling. De aandrijving ge schiedt door een rolketting op Eet achterwiel. Het chassis van gelaste stalen buizen rust voor op twee wielen en aan de achterzijde op een. De besturing ge schiedt met een motorstuur. Boven de twee zitplaatsen is een opklapbare kap van doorzichtig materiaal ge bouwd. De passagier zit achter de bestuurder. Het gesloten koetswerk maakt de indruk van een kleine au tomobiel, doch is aanzienlijk smaller. De kruissnelheid van de scootmo bile is 65 km. per uur by een top snelheid van 90 km. TE BANDOENG IN ARREST Reden niet bekend De heren Schenkel en Schouten, respectievelyk gewezen bedrijfsleider en zaalchef van het Bandoengse ho tel „Savoy Homann", die onlangs by een grootscheepse razzia in Ban doeng gearresteerd werden, hebben van de Indonesische immigratie dienst te Djakarta aanzegging ge kregen het land zo spoedig mogelijk te verlaten, aldus meldt Aneta. In afwachting van hun vertrek zyn zy overgedragen aan de immigratie dienst te Bandoeng, doch daar men in Bandoeng nog niet de beschikking heeft over een speciaal immigran- tenverblijf, zijn zy voorlopig onder gebracht op het politiebureau. Het hoofd van de immigratiedienst te Bandoeng, kon de reden van de uit wijzing niet bekend maken. Hij ver klaarde, dat aan de beide heren ver moedelijk stadsarrest zal worden op gelegd, zodra de definitieve datum van nun vertrek bekend is. Geen bevrijdingsvlaggen in Wenen De negende verjaardag van het binnentrekken der Russische troepen in Wenen wordt dit jaar alleen door de communisten en Russen gevierd. Vorige jaren hingen vlaggen uit van de openbare gebouwen, maar de Oos tenrijkse regering heeft dit thans nagelaten uit protest tegen wat zy noemt de Russische weigering om op de Viermogendheden-conferentie te Berlijn een vredesverdrag voor Oos tenrijk te sluiten, waardoor dit land zijn onafhankelijkheid zou verkrij gen. N.E.S.B.-LEIDERS VOOR HOGE RAAD Feitelijke werkzaamheden der N.E.S.B. niet nagegaan De advocaat-generaal by de Hoge Raad mr Loeft heeft Dinsdag con clusie genomen in het cassatieberoep van de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam tegen het arrest van dit hof, waarbij de leiders der Nationaal Europese Sociale Be weging, Paul van Tienen te Amster dam en mr. J. A. Wolthuis te Gro ningen. zijn vrijgesproken. Dit hof achtte namelijk niet be wezen, dat de N.E.S.B. een organisatie is, welke het streven vau de vroegere N.S.B. of van een andere landsverrader!ijke or ganisatie tracht voort te zetten en vernietigde het vonnis van de Am sterdamse rechtbank, waarby beide Gas verspreidde zich in woningen te Delft Enige personen bedwelmd De gastoevoer in de binnenstad van Delft is Dinsdagmorgen ander half tot twee minuten onderbroken geweest. Verscheidene bewoners van de binnenstad constateerden plotseling gaslucht in hun woning toen de toe voer was hersteld. De gasvlammetjes in de apparaten waren namelijk ge doofd zonder dat de kranen waren gesloten. Toen dan ook het euvel was verholpen stroomde het gas vry de woningen binnen, waardoor enige personen bedwelmd geraakten. Door een foutje van het gasfa- briekpersoneel was een uitlaatafslui ter afgesloten waardoor de binnen, stad zonder gas kwam te zitten. Zo dra men de fout ontdekte werd de afsluiter weer geopend. De eerste minister van Nieuw- Schotland, Angus L. MacDonald, is Dinsdagochtend op 64-jarige leeftijd in een ziekenhuis te Halifax overle den. verdachten werden veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en sprak de verdachten vrij. De procureur-generaal bij het hof had bevestiging van het vonnis ge vraagd, oordeelde, dat de vrijspraak een bedekt ontslag van rechtsvervol ging inhield en tekende cassatie aan. Mr. Loeff heeft een gedeelte van hetgeen de Amsterdamse procureur- generaal in cassatie aanvoerde, ge grond geoordeeld. Naar het spreker voorkwam behoren niet alleen de be ginselen en doeleinden van de N.E. S.B. te worden getoetst aan het stre ven der ontbonden en verboden orga nisaties, doch moet bovendien onder zocht worden wat deze organisatie feitelijk verricht. Waar het bestreden arrest nu slechts gewaagt van over eenstemming in beginselen en doel einden geeft het naar mr Loeff zeide niet de indruk, dat het hof ook de feitelijke werkzaamheid van de N.E.S.B. in het onderzoek heeft betrokken. Op deze grond concludeerde de ad vocaat-generaal tot vernietiging van het arrest en verwijzing der zaak naar een ander gerechtshof. In deze zaak bepaalde de Hoge Raad arrest op 18 Mei. De Koninklijke Landmacht i» Nieutc- Guinea helpt een handje by de mala ria-bestrijdingsdienst te Hollandia. De ,Korano", het kamponghoofd van Dojo Lama, verwelkomt een „spuit- ploegin zijn woning. Vliegtuig verongelukt Gistermorgen tegen elf uur is op het vliegveld Texel een eenmotorig vliegtuig van de N.V. Aero Ypenburg uit Ryswijk (Z. H.) verongelukt. De bestuurder, enige inzittende de 25- jarige réserve tweede luitenant-vlie ger J. D. uit Den Burg, is vrijwel on middellijk nadat het ongeluk was ge beurd, aan de bekomen verwondin gen overleden. Hij laat een vrouw en een negen maand oud kindje achter. Het ongeiuk is gebeurd toen het vliegtuig, een „Fairehild" een sleep- zak zou oppikken van het vliegveld Texel. Het vliegtuig vloog n.L ten behoeve van het oefenen door lucht doelartillerie. Tijdens het oppikken van de sleepzak heeft zich vermoe delijk een motorstoring voorgedaan tengevolge waarvan het vliegtuig op de grond terecht kwam. Vietminh-rebellen bliezen trein op Zestig doden Zestig personen zijn om het leven gekomen doordat een trein op het tra ject BattambangPnom Penh op een mijn is gereden en in de lucht is ge vlogen. Dertig wagons brandden uit EEN TON SCHADE TE MAASTRICHT 600.000 kg pakmateriaal ging verloren Zes jongens van 9 en 10 jaar oud drongen Dinsdagmiddag het pakma- teriaalmagazijn van de porceleinfa- briek Mosa te Maastricht binnen. Een hunner stak een prop stro met luci fers in brand. Toen het stro vlam fevat had, wierp hy de brandende undel verschrikt weg. De bundel De piloot van dit vliegtuigje, die bo ven de huizen van een voorstad van Cairo bezig was met D.D.T.-bespui ting, nam een duik door de muur van een ziekenhuis. Hij hééft deze toer met de dood moeten bekopen. Twee verpleegsters werden gewond. In 1953 ruim 85.000 verkeersongevallen Volgens de voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg in het jaar 1953 het totaal aantal verkeersongevallen op do openbare weg in ons land 85.705, d.i. gemiddeld 235 ongevallen per dag. Ten opzichte van 1952 nam het aan tal ongevallen toe met 8%. het aan tal ernstig gewonden eveneens met 8%, terwyl het aantal licht gewon den 10% steeg. In het licht van deze ontwikkeling moet de stijging van het aantal doden met ruim 18% als een wel zeer ongunstig verschijnsel worden beschouwd. Het totale aantal weggebruikers, dat in 1953 bij ver keersongevallen werd gedood be droeg 1300. DIRECTEUR PROV. V.V.V. MEENT Vertrouwen in komend seizoen „Het komende toeristenseizoen zie ik inderdaad vol vertrouwen tege moet. Het moge wat wrang klinken, maar Zeeland heeft sinds de ramp „de wind mee", wat bekendheid betreft en het is thans reeds zo, dat er bijvoorbeeld al veel meer aanvragen voor logies uit Duitsland binnen zijn, dan in vorige jaren het geval was". Dit opgewekte geluid bon de sinds kort in Zeeland benoemde directeur van de Prov. Zeeuwse Vereniging voo r Vreemdelingenverkeer, de heer G. W. Oskamp, doen horen, die ons in een vraaggesprek het een en ander ont hulde over zijn toekomstplannen met betrekking tot de ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer in onze provincie. „Hoewel Zeeland thans dus zowel na tionaal als internationaal enige be kendheid heeft verworven, zij het op een weinig prettige wijze, zal er toch intensief propaganda gevoerd moeten worden voor Zeeland als toeristen oord", zo luidt de mening van de heer Oskamp. „Er heerst in den lande nog teveel wanbegrip over deze provincie. Men ziet Zeeland nog als een plattelands provincie, zonder enig vertier en men vergeet, dat Zeeland bijvoorbeeld op het gebied van natuurschoon een woordje meespreekt". En de heer Oskamp, die zich waar lijk een enthousiast voorvechter toont van het begrip „Zeeland, vacantie- land", wijst op de bloesempracht van de Bevelanden, op de schoonheid van de Schouwse Westhoek en Walcheren en op de aantrekkelijkheid van de Zeeuwse badplaatsen. „Dit alles moet bekend worden" zo betoogt hij. „Hoe?", zo luidt een voor de hand liggende vraag. „Er zijn verschillende mogelijkhe den", aldus de heer Oskamp en hij noemt o.m. de bijeenkomst, welke 23 April a^s. in Brabant gehouden zal worden door V.V.V.-directeuren uit Noord-Brabant, de directeur van de Alg. Ned. Vereniging voor Vreemde lingenverkeer in België, de directeur van de afdeling binnenland der A.N. V.V. en de heer Oskamp als directeur van de V.V.V. Zeeland. Er zal op deze bijeenkomst gesproken worden over de bevordering van het onderling toe risme. Voorts is de heer Oskamp voorne mens van de verschillende gebieden in Zeeland voor projectie geschikte plaatjes te verzamelen, teneinde hier mede in de komende winter „op tour nee" te kunnen gaan. Via de Zeeuw se verenigingen in Nederland wil hij hiertoe contacten leggen. Ook zal de V.V.V.-directeur en wel binnen- G. W. OSKAMP vertrouwen in toekomst.... kort een reis naar Duitsland onder nemen, teneinde ook daar belangstel ling te wekken voor de toeristische aspecten van Zeeland. Als een bijzonder belangrijk as pect, mede met het oog op de toe komst (Drie-eilandenplan), ziet de heer Oskamp het watertoeris me. Hij aarzelde zelfs niet een iet wat stoute gedachtengang te ont wikkelen: „Wie weet kunnen we te zijner tijd Friesland op dit ge bied concurrentie aandoen!" En deze V.V.V.-man in hart en nieren (Vervolg op pag. 2) kwam terecht in eon grote hoeveel heid inpakmateriaal en spoedig stond het magazijn in lichte laaie. De knapen konden tijdig uit het brandende gebouw ontsnappen. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar de vlammen sloegen toen reeds hoog boven het dak uit en aan be houd van het gebouw viel niet meer te denken. Het is dan ook geheel uit gebrand. Slechts enkele zwart ge blakerde muren bleven staan. De na- blussingswerkzaamheden namen ge ruime tijd in beslag.. Ongeveer 600.000 kg inpakmateri alen gingen door het vuur verloren. De schaae wordt op 100.000 ge raamd. worden te Oosterland ge meenteraadsverkiezingen ge houden; viert dr ir F. P. Mesu, be kende figuur op cultuur-tech nisch gebied, te Bilthoven zijn 65e verjaardag; viert de beroemde Engelse historicus A. J. Toynbee te Lon den zijn 65e verjaardag; is het 60 jaar geleden, dat men in een „kinetoscope" via een kijkgaatje de eerste films van Edison kon zien, welke slechts 15 seconden duurden en die niet meer vertoonden dan een niesende man of een dan send meisje. DE VERWACHT DEZELFDE TEMPERATUREN. Veranderlijke bewolking en over wegend droog weer. Meest matige wind, in hoofdzaak tussen West en Noord-West Weinig verandering in temperatuur. (18 April volle maan). 15 April Zon: Maan: ZON EN MAAN. Op: 5.45 Op: 17.06 Onder: 19.36 Onder: 4.26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 1