BRYLCREEM KAPPIE EN HET SETH-ZAADJE BESTE DE LEZERS SCHRIJVEN RUU HOFFMANNS VERTELLINGEN EEN BIJZONDER FILMWERK 00K DAMES VAN GOES KAMPIOEN Amsterdamse Beurs PROVT 7IALE ZEE OW B E COURANT DINSDAG 13 APRIL 1954 FILMS IN ZEELAND. Aantrekkelijke reprises in Donderdag-program. Een gebeurtenis op .gebied was destijds de vei iming van Hoffmanns Vertellingen en het resultaat is thans to zie. 'n ALHAMERA (Vlisslngen). Een bhzonder filmwerk, niet slechts voor filmliefhebbers, maar ook voor de minnaars van hullet en op<" I ;en mon Lering van Hein Heek- roth en onder regie van Powells en Pressburgers is dit sprookjesachtige verhaal op voortreffelijke wijze op de celluloidband gebracht. Een „cine- opera", welke tot nu toe niet werd overtroffen. De muziek werd uitge voerd onder leiding van Sir Thomas Beecham, de zang is van Robert Rounseville en Ann Ayers. De ballet liefhebbers kunnen «renieten van de feilloze danstechniek van Robert Helpmann, Moire Shearer en Ludmil- la Tcherina. Een weelde van klank, kleur en fantasie; ziedaar wat „Hoff mann's Vertellingen" biedt. Romantiek is het voornaamste be standdeel in de boeiende avonturen film „De Zwarte Monnik" (Grand, Goes), waarin de geschiedenis wordt uitgebeeld van Fra Diavolo, de ban diet en legendarische held uit de strijd van de Franse revolutionnairen tegen het Koninkrijk Napels aan het einde van de 18e eeuw. Amadeo Nazzari vertolkt de hoofdrol en hij wist er een bijzonder geslaagde creatie van te maken. Naast hem schittert de char mante Marie Mauban, als een ko ningsdochter. Mario Soldati voerde de regie over deze film, die amusement van goed en prettig gehalte brengt. Romantiek, maar dan met een iet wat zwaarmoedige inslag, brengt ook de film „Het hunkerend hart" (Elec tro, Middelburg), met in de hoofdrol len Vall Johnson en Dorothy McGuire. Het is het ietwat onwaarschijnlijke verhaal van een vader, die voor zijn ziekelijke dochter „een jaar geluk koopt", in de vorm van een echtge noot. Het meisje zou namelijk nog slechts een jaar te leven hebben. Er is evenwel een „happy end", zodat de tragiek niet te bitter wordt Het knappe spel van de hoofdrolvertolkers vergoedt veel. „Commando des ddbds" (Luxor, Vlissingen) is een oorlogsfilm, met ais le: - f gebeurtenissen rond het oude Britse mai... vaartuig ..Gift Horse". Trevor Howard en James Donald vervullen de hoofdrollen in de ze vaardig en met zorg gemaakte rol prent, die (wederom) fragnv nten laat zien uit laai wereldoorlog. Re- gis' Bennet waakte voor overdrij ving, hetgeen bh" dit genre films een fc -.ngrijk winstnunt betekent. In de serie speciale Donderdagavond voorstellingen brengt Grand (Goes) Waar zijn onze schepen Aalsdijk 10 te Antwerpen Aagtekerk 12 te Aden. Al'amak 11 van Port Saïd naar Genua. Alchiba 11 te Vitoria. Alkaid 11 van Recife te Bahia. Arkeldijk 11 te Tampico Blitar 11 van Aden naar Suez. Caltex the Hague T P Westpunt Kreta naar Sldon Dongedijk 12 te Los Angeles. Dalerdijk 11 te Rotterdam Ena T 12 te Singapore Groote Kerk P 11 Kreta n. Port Saïd Gaasterkerk 12 te Sydney, ïndrapoera 11 v. Tjilatjap n. Semarang Ivoorkust 12 te Luanda Joh. v. Oldenbarneveldt 11 v. Port Sa'jd naar Suez. Japara KRL P 11 Finisterre n. R'dam. Java 9. Charleston n. Philidelphia. Kota Inten 11 te Soerabaja Leopoldskerk 13 te Aden Liseta T 12 te Port Dickson Leuvekerk P 10 Ceylon naar Bombay. Lekkerkerk 12 van Genua te Port Saïd Molenkerk 11 van Suez naar Port Sajd Madoera 11 te Marseille Me.rkerk 10 te Beira Macoma T 11 te Rotterdam Macuba T 12 te Yokohama. Muiderkerk 11 te Rotterdam. Nieuw Amsterdam 11 160 m WNW Kreta naar Malta. Rijnkerk 11 te Cebu Schie P 11 Azoren n. Fort de France. Sibajak 11 van Port Said n Rotterdam. Sibajak 10 te Suez. Slamat 12 van Colombo naar Aden s Tomori p 11 Str. Messina n. Port Sajd Utrecht 11 te Colombo Van Linschoten 10 v. Matadi n. Pointe Noire Westerdam 10 v. New York n. R'dam. Waal 11 van Christobal naar Curasao. IJssel p. 11 Ouessant naar Algiers. Zeeland KRL 11 te Galveston een reprise van Carol Reeds grote triomf „The Tird man", de film met het beroemd geworden Harry Lime-theme" van citherspeler Anton Karas. Alhambra (Vlissingen) nam het epos „Odette Churchill" nogmaals op het repertoire, waarin Anna Neagle 1 indrukwekkende creatie geeft van Franse verzetsheldin. Een grootse film! In Electro (Middelburg) tenslotte kunt ge nog eens een der eerste ster ren uit de filmwereld, Emil Jannings, aanschouwen en wel in „Robert Koch, strijder tegen de dood". Hoe de junioren speelden De uitslagen in de junioren-compe titie luidden: Groep A I: Goes I—Middelburg I I—1. Groep B I: R.C.S. I—t Vrije 3-4; Breskens I—Oostburg I 13. Groep B H: Middelburg II—Vlis singen II 22; R.C.S. IIZeelandia I 0-4. Groep B V Sluiskil I—Hoek I 1—2; A.Z.V.V. I—Teraeuzen I 10; Ter- neuzense Boys IZaamslag I 51; Corn Boys I—Axel I 42; Terneuzen II—Axel II 4-0. Groep B VI: Hulst I—Hontenisse I 41; Steen I—Koewacht I 11. Groep A II: Goes A IIVlissingen II 4—3. Vlissingen I—Middelburg 1 10—0, Vlissingen kampioen. Groep B IH: Vlissingen IIIMiddel burg III 0—2; De Zeeuwen II—E.MM. I 0—6. Groep B IV: Robur IGoes n 62. DE TAFELTENNISCOMPETITIE. Goed seizoen van Goes. De Goesse tafeltennisclub kan op een prachtig seizoen terug zien. Reeds eerder werden het eerste en tweede team kampioen van hun af deling, respectievelijk de tweede klas se en de derde klasse B, thans be haalde ook het damesteam, dat uit komt als Goes Hl de titel by de da mes. In de tweede klasse besloot Goes de competitie met een overwinning op PZEM (37). De stand is nu: Goes S14; Sorry H 810; Will van Zoelen H 7—7; P.Z.E.M. 7—6; Schel de 8—1. i de derde klasse A behaalde Schelde geen enkel puntje, want ook de laatste wedstrijd, tegen P.Z.E.M. n, eindigde in een nederlaag. De stand is hier: VSV 1017; Be Fair II 10—17; Will van Zoelen IH 10— 11; P.Z.E.M. II 9—7; Amor 9—6; Schelde 100. De beslissingswed strijd tussen VSV en Be Fair H moet gespeeld worden, n de derde klasse B won Sorry Hl met 91 van Spirit H, dat dus ook al de competitie besloot zonder een enkel puntje te hebben behaald. De stand is: Goes H 714; Sorry IH 7 10; Wilno m 8—7; VSV H 8—7; Spirit II 8—0. In de vierde klasse bonden de bei de nog ongeslagen koplopers, MTTC I en Sorry VI de strijd aan. Het werd een 46 zege voor Sorry VI, dat nu dus twee verliespunten minder heeft dan MTTC I, dat nog aan de» kop blijft. P.Z.E.M. IH werkte zich op naar de derde plaats door een 46 overwinning op Sorry IV, maar de electriciteitsmensen moesten in MT TC n hun meerderen erkennen (2 8). Sorry V en MTTC n deelden eer lijk (55), waardoor de stand er nu als volgt uitziet; MTTC I - 13.11 1 1 23 106— 24 Sorrv VI 10 9 1 0 19 P.Z.EM. IH 10 6 1 4 13 ATTC I 8 5 1 2 11 MTTC II 11 3 4 4 10 Sony V 13 1 6 6 8 Corry IV 13 2 3 8 7 ATTC II 13 0 1 12 HOCKEY Middelburg deelde de buit met Push II. In de hockeywedstrijd tegen Push H verscheen Middelburg met zes in vallers in het veld. Het mag tot een verdienste gerekend worden, dat de ploeg er in geslaagd is Push de helft der buit afhandig te maken (11). Aanvankelijk wist de defensie der be zoekers met kunst en vliegwerk doelpunten te voorkomen. Vooral rechtsback Kloosterman speelde een Êrima partij. Na ongeveer 20 mmu- ;n spelen opende Push de stand (1 0). Kort hierna bracht De Raad de partijen op gelijke voet. Na de her vatting zette Push een serie gevaar lijke aanvallen op. Er werd tamelijk hard gespeeld, maar de wedstrijd bleef fair. Doelpunten wei'den er niet meer gemaakt. De leiding was matig. Cadetten won de zware uitwed strijd tegen Tilburg H (15), waar door Liberty moet degraderen. DES werd kampioen door deze nederlaag van Tilburg H. 75— 25 53— 57 50— 30 56— 54 48— 82 51— 69 21—109 Bij de dames tenslotte werd Goes de haarcrème die het „glansrijk" wint OMDAT Brylcreem smetteloze haarverzorging waarborgt. OMDAT Brylcreem waarde volle, haarvoedende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën bevat. OMDAT Brylcreem droog baar weer vitaal maakt en de hoofdhuid verkwikt- BRYLCREEM Is geëmulgeerd geen overdadige vettigheid dus I County Ptrfumtry Cc. Ltd., Stan more, England - Imp. J acq. Mot Jr., Amsterdam Zeven maanden voor muzikale stoker Ook het Amsterdams gerechtshof heeft de 38-jarige Surinaamse stoker W. L. R. uit Amsterdam, wiens vreemde manipulaties met een radio toestel in de kamer van een 54-jarige pensionhoudster aan de Binnen Ban- tammerstraat te Amsterdam tot zijn arrestatie leidden, schuldig geacht aan poging tot diefstal, doch ae ver dachte zal binnen twee weken zijn vrijheid herkrijgen. Hij bevindt zich thans bijna 7 maanden in voorarrest voor deze zaak en hoorde zich Maan dagochtend door het hof tot 7 maan den met aftrek veroordelen. In eer ste instantie had de rechtbank hem een jaar met aftrek opgelegd. De Surinamer bleef echter iedere poging tot diefstal ontkennen. Hij hield vol, dat hij een rendez-vous haa met een meisje en dat dit meisje hem blijkbaar een verkeerd adres had op gegeven. Wel bekende hij aan het radiotoestel te hebben gezeten, dat in de kamer van de pensionhoudster stond, doch slechts om wat muziek te maken. KERKNIEUWS GEREF. GEMEENTE. Bedankt voor Werkendam: ds. J. B. Bel te Krabbendijke. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Soerabaja: ds. H. Zunneberg te Ellewoutsdijk. Ds. J. van Leeuwen uit Schiedam heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente van Krabbendijke aangeno men. H ongeslagen kampioen door MTTC IV in eigen huis een 46 nederlaag te bezorgen. MTTC IV zag zich ook nog met 37 geklopt door het eigen derde team zoaat de stand hier is: Goes m Wilno IV MTTC IH Spirit IH MTTC V MTTC IV Spirit IV 10 9 1 0 19 82—18 10 6 2 2 14 57—43 10 6 1 3 13 61—39 10 5 0 5 10 44—56 8 3 1 4 7 42—38 11 2 2 8 5 44—66 9 0 0 9 0 10—80 De opvoeding van het kind Met genoegen heb ik in uw blad van 26 Maart j.l. het stukje gelezen over de nieuwe methode van kinder- rechtspraak. Het is niet mijn bedoe ling om een aanval te doen op de hedendaagse kinderrechtspraak, maar toen wil ik myn mening wel eens weergeven. Over de opvoeding van de jeugd is reeds veel gezegd en geschreven. Momenteel wordt er voor de jeugd veel gedaan om haar haar vrije tijd zo nuttig en aange naam mogelijk door te laten bren gen. Toch blijven er nog altijd hia ten, waarin de jeugd, haar eigen ver pozing moet zoeken en het zijn juist 'die ogenblikken, waarin zij haar fou ten begaat. De taak van de opvoe der is, dat het kind zelfstandig wordt op geestelijk en stoffelijk gebied. Dat dit wel eens schipbreuk lijdt, weten we maar al te goed. Maar wordt er soms niet te zwaar gestraft? Houdt men wel altijd voor ogen, dat straf moet zijn „een be roep op het geweten?" Het doel van de straf is verbetering, maar zij kan ook verbittering ten gevolg hebben. Velé kinderen, die iets misdaan heb ben zitten in een verbeteringskamp. In vele gevallen zijn zij tot een mis stap gekomen door verkeerde vrien den. En juist dit te lang onder toe zicht houden is een straf voor de kinderen. Is dit op de duur het ou derlijk gezag niet ondermijnen? Le ven deze kinderen niet van de ene dag in de andere? Wordt het op het laatst geen sleur voor hen, zonder dat zij de moeilijkheden van het le ven zien, zoals zij het thuis zouden zien? Worden zij niet te ver verwij derd van de maatschappij? Leed veroorzaken, dat het gewe ten niet scherpt, is geen paedago- gische straf. Hoewel ik moet toege ven, dat het zeer moeilijk is het tem perament van het sanguinische, cho lerische, melancholische en flegma tische kind juist te beoordelen. Het recht om een kind naar behoren op te voeden behoort toch op de eerste plaats aan de ouders. Middelburg. F. W. T. Inferieure sinaasappelen. Donderdag j.l. stond er op de Mid delburgse Marlet een grote vracht auto met sinaasappelen en bananen. Honderden kochten van deze vruch ten en zo kocht ik voor myn kinde ren sinaasappelen 100 voor 1. De sinaasappelen, die men ter keuring uitreikte, waren sappig en goed (uit 9 April 12 April Nederland 1951 (3%) 102% 102 Nederland 1948 (3%) 98 98 Nederland 1947 (3%) 3 97% 98 Nederland 1937 3 95% 95% Dollarlening 1947 3 93% 93 Investeringscertificaten 3 991% 99% Nederland 1962-64 3 993/s 99% Nederland N.W.S. 2% 76% 76% Ned. Indië 1937 A 3 96% 96% Grootboek 1948 3 69% Nat. Handelsbank 146% 144% Ned. Handelmij. 178% 17fU% A.K.U. 215%/* 217% Kergh's en Jurgen**- 282 Calvé-Delft 1 1»"9 .163 Kon. Ned. Hoogoveüjs 110 184%'-| Unilever Ned. Kabelfabriek Philips Wilton-Feijenoord Billiton Kon. Petroleum Mij. Amsterdam Rubber Holland Amerika Lijn Kon. Paketvaart Rotterdamse Llóyd Ned. Scheepvaart Unie Stv. MP -Nederland ,-M.VA. Deli Mij. I Bank v. Ned. Gem. 411 Centrale Suiker 1 Kon. Mij. De Schelde N.l ~SSr&üfl?Qre sdhio- Missouri K.T. Yor*- "Cen&& f-few Yor>»- 'C één speciale kist)maar de gekochte J Pennsylvania sinaasappelen uit de andere kisten, Anannnria' waren nog geen dubbeltje voor veer tien stuks waard, zodat ik en vele andere bedrogen uitkwamen. Zij wa ren zo zacht als pap en totaal sap loos. Ligt hier geen taak voor de keuringsdienst van waren om op weekmarkten na te gaan of hetgeen voor de consumptie wordt aangebo den zijn geld nog waard is? Het schijnt, dat de markten goed zijn om van dergelijke rommel af te komen. Een marktbezoeken (Naam en adres by de redactie be kend). (De Keuringsdienst Waren desgevraagd mede, dat ook de week markt onder haar controle staat. De ambtenaren van deze dienst kunnen echter niet overal tegelijk zijn, zodat het kan voorkomen, aat een geval als het bovenstaande aan hun aandacht ontsnapt. Het publiek kan hier hel pen, door bij klachten" de dienst te waarschuwen of de politie in te lich ten. Red. P.Z.C.). 1. Op een van zijn vele rei zen deed Kappie eens de havenstad Piramida aan. Het was een eeuwenoud stadje, dat beklemd lag tussen zee en woestijn. In de zonovergoten straten was geen fiets of auto te zien; kamelen en drommedaris- sen waren daar de enige vervoermiddelen. Kappie wilde wel eens wat meer zien van zo'n schilderachtig Oosters stad je en ging daarom met de Maat de wal op. De Maat keek zijn ogen uit naar de kleurrijke tafereeltjes, die hem sterk aan de afbeeldin gen op zijn prentbriefkaar ten deden denken. „Kijk, Kappie," riep hij opeens, „dat arme beest heeft zijn rug gestoten; er zit een gro te bult op!" „Domme klont", antwoord de Kappie, „dat is 'n drom- medaris! Die bult hoort bij dat soort beesten; een ka meel heeft er zelfs twee." Bij het horen van hun stemmen keerde een grote lang-gesnorde man zich om en keek met een uit drukking van blijde verrassing naar Kappie. Dade lijk kwam hy met grote stappen op hen toe en sloeg Kappie dreunend op de schouder. „Carambissima in kwadratel" zong hij uit, „mijn harte-boesem- vriend de kapitano! Wat vreugdeblij ontmoetinrl" „Rivaldi?" riep Kappie, zodra hy wat bekomen was van de stormachtige begroeting, „hoe maak je het?" Dat is lang geleden, dat we elkaar voor het laatst hebben gezien!" De Maat kon echter de vreugde van het weerzien niet delen. „Bah," mompelde hij in zijn baard, „wat een pech, dat we juist die windbuil moeten ontmoe ten! Hij stort ons altijd in wilde avonturen en an dere narigheid!" Anaconda Bethlehem Steel General Motors Intern. Nickel Kennecott Republic Steel U.S. Steel North American Cy. Midcontinentaï Shell Union Tide Water A.K.U. 4',b Bank v. Ned. Gem. 299% 299% 220 220 2733,4 275% 199% 200 350 448% 445 94% 94% 147% 149% 130 129% 134 134% 137% 137% 144% 146% 119% 120% 117% 118% 107% 107% 184% 184 3. 137 136% 19% 19% 6% 22% 16% 03% e.d. 58% 60% 38% 6% 22% 16% 34% 59% 67% 38% exd. 76 76 exd 51 51% 423% 43% 21% - 70% 71% 92% 91 exd. 21% 21% 136 137% 0—5—10 127% De stille week is ter beurze Ingezet met een zeer rustige doch vriendelijke stem ming. Na Donderdag a.s. blijft het Dam rak gesloten tot Dinsdag en in zo'n korte Beursweek is zowel publiek als beroeps- handel voorzichtig. De meeste fondsen wisten zich aardig te handhaven of verbe terden een kleinigheid. Unilever schom melde rond 300, dus vrijwel onveranderd. De hoek was heel wat kalmer dan Vrij dag toen er nominaal over f 444.000 in de aandelen en f 302.000 ln concerteerbare obligaties is omgezet. Vooral dit laatste cijfer is vrij hoog. Philips bleef geruime tijd onder de 275 waarop vrij veel limites lagen. Later op de middag werd echter zelfs 275 betaald, een koersverbetering dus van bijna 2 punten. Ook A.K.U. no teerde een puntje beter. Kon. Olie trok slechts weinig belangstelling en verloor, wegens omruiling ln andere papieren cir ca 4 punten. Koninklijke Nederlandse Zout, die kapitaals-verdubbeling heeft aangekondigd tegen 150 procent, verloor circa 9 punten en kwam op 380. Het on veranderde dividend van 10 procent heeft velen teleurgesteld. Ook de cultures wisten voor het meren- del een kleinigheid te avanceren. H.VA. bij het begin zelfs ruim 2 punten hbger, wegens de gunstige productiecijfers in 't eerste kwartaal. Later moest deze winst grotendeels worden prijsgegeven. Amster dam Rubber goed prijshoudend. Deli een fractie beter. Indonesische gemeentele ningen opnieuw gevraagd. De scheep vaartafdeling opende aarzelend, maar gaf bij slot toch weinig belangrijke verschil len te zien. Scheepvaartunie eerder iets luier. Maatschappij Nederland weer 2 punten hoger. De Staatsfondsenmarkt had een zeer rustig verloop, de ondertoon was opnieuw vast. Prolongatie 2% pet. Feuilleton door MARGARET MALCOLM 35 Daarop verliet ze het vertrek, maar keerde een ogenblik later, in plaats van de vaat te gaan wassen, naar de huiskamer terug, waar ze kalm op de vensterbank plaats nam. De drie mannen zaU et een wat verfrommeld afschrift van het stuk voor hen r Nick keek som ber en de twee anderen waren klaar blijkelijk niet op htm gemak. „Welnu, Crane, v. at zeg jij er van? vroeg Horace Jankin tenslotte. Crane keek wat verlegen aan en bleef zwiigen. „Vooruit! Zeg wat je op het hart hebt!" rien Nick woest. „Goed dan, dat zal ik", zei Crane schouderophalend. „Ik betwijfel geen ogenblik, dat we het stuk nauwelijks een paar weken op de planken houden als we het in deze vorm voor het voet licht brengen". Serena bracht de nand naar haar lippen om een uitroep te smoren. Wat gemeen, wat in-gemeen was dit! Be- gree~ Crane dan nl^ de schuld niet b" het stuk lag? „Wat zeg jij daare- Hunslow?" klonk het nu uit Jankins mond. Serena hoopte dat Nick zou heseffen, .zeer tact en tegemoetko mendheid van node waren; hoe een weigering om het standpunt van de ander te begri „en slechts od misken ning van zyn eigen standpunt zou uit lopen. ick was evenwel niet in de stem- m;- om tegemoetkoi end te zyn. „Het stuk biyf' zoals het is, omdat het auders gewoc "eg onzin wordt" antwoordde hij koopig En Serena zag aan Jankin's betrokken, Deinzend ge zicht, dat deze wèl die koppigheid, maar niet de gezonde redenering die er achter stak had opgemerkt. „Ik begrijp het niet", zei hij ge prikkeld. „We hebben hier dezelfde schrijver, dezelfde vertolkster van de hoofdrol en in hoofdzaak dezelfde acteurs en actrices in de kleinere rollen. „Lompen en Vodden" is een succes geweest, maar dit stuk wordt er blijkbaar geen. Als zakenman wil ik weten waar de schoen wringt". En toen niemand antwoordde, ging hij voort: Welnu, wat scheelt er aan? Ik wil het weten. Zeg eens, Hunslow, heb jij heus vertrouwen in het stuk?" „Ja", zei Nick kortaf. „Heb je dan opmerkingen over de rolverdeling en de vertolking? By- voorbeeld over juffrouw Chale?" „Zeker niet", verklaarde Nick snel. „Ze is een erkend goede actri ce, die haar positie aan hard en toe gewijd werken heeft te danken. Ik voor mij bewonder haar zeer". Nu hief Serena even, als uit pro test, de hand op en schudde onbe wust het hoofd. Wellicht had Hora ce Jankin dit lichte gebaar opge merkt, want plotseling wendde ny zich tot haar met de woorden: „Me vrouw Hunslow, u hebt de repetitie vanmorgen bijgewoond. Vertelt u ons eens, als een stem uit het pu bliek, wat uw indrukken waren, wat deugde er niet?" Langzaam kwam Serena naar de tafel en ging weer in de stoel, die ze ook bü de lunch gebruikt had zit ten, terwijl haar vingers als bescher mend over het omslag van Nick's toneelstuk streken. „En?" drong Jankin aan. Ze keek de tafel rond naar de man, die een beroep op haar had ge daan, naar Paul Crane, schijnbaar zeker van zichzelf, naar Nick, som ber en verstrooid, ze trachtte een oplossing te vinden en begon bijna smekend: „Och, zegt u het liever zelf... Weet u heus niet, wat eraan .,U wèl?" viel Paul Crane haar uitdagend in de rede. En zijn toon schonk Serena eensklaps de moed die ze nodig had. „Ja, ik weet het", zei ze kalm. „De kwestie is, dat... juffrouw Cha le helemaal geen actrice is!" „Maar, Serena!" riep Nick, half van zijn stoel opstaande. Toen wend de hij zich tot Horace: ,,'t Spijt me, Jankin, maar heus, je had mijn vrouw er niet bij moeten halen. Na- tuurlijk is ze bevooroordeeld te mij nen gunste..." „Een ogenblik, Hunslow". viel Jankin hem in de rede en Nick ging knorrig weer zitten. „Gaat u verder, mevrouw Hunslow en zegt u eens, waarom u er zo over denkt. U weet, dat het niet de algemene opinie is, nietwaar?" „Zeker", gaf Serena toe, „maar voor ik vanmorgen in de schouwburg kwam, herinnerde ik me iets, dat ik de eerste keer toen ik juffrouw Cha le buiten het toneel heb gezien, dacht. Ik had juist de voorstelling van „Lompen en Vodden" bijge woond en zij kwam hier voor een feestje. Toen kreeg ik de indruk, dat de rol, welke ze zoéven had gespeeld, haar geweldig moest hebben aange grepen, want die hele avond gedroeg ze .zich alsof ze nog altijd mevrouw Conderoy uit het stuk was. Maar óók vroeg ik me af, of het soms an dersom kon zyn: Speelde ze soms mevrouw Conderoy in de figuur van Corinn» Chale? Naar mijn idee zou het niet moeilijk zijn uit te maken en dus kocht ik in een boekwinkel de teksten van de laatste drie stuk ken vóór „Lompen en Vodden", waarin ze had meegedaan. En ja, reeds bij vluchtig doorlezen kon ie dereen, zelfs ik, duidelijk zien, dat al waren de auteurs ook verschil lend het karakter van de vrouwe lijke hoofdpersoon toch op 't zelfde neerkwam. Tot op dit ogenblik heeft juffrouw Chale feitelijk niet behoe ven te acteren; ze kon immers zich zelf zijn. Maar nu ze een rol moet spelen, die wat anders vraagt, kan ze het niet!" Even heerste er een wat gespan nen stilzwijgen, maar toen viel Paul Crane scherp uit: „Wat een klink klare onzin! Neemt u me niet kwa lijk, dat ik onbeleefd schijn, me vrouw Hunslow, maar heus, gezien het publiek, gezien haar successen" „Ik behoef je niet te zeggen, dat ik de mening van mijn vrouw aller minst onderschrijf", zei Nick stijf jes. „Heus, Serena, ik moet er op aandringen, dat je je woorden terug neemt". „Een ogenblik", kwam Horace Jankin langzaam tussenbeide. „Ik ben er niet zo zeker van. Ik heb alle stukken waarin Corinna optrad ge zien, behalve één, omdat ik toen in Amerika was. Maar daarvan heb ik de recensie gelezen en ik herinner me zelfs één zinnetje, dat in bijna allemaal voorkwam: ,,'t Is een echte rol voor Corinna Chale". Wat mij betreft, ik geloof, dat er veel waars zit in de opmerking van mevrouw Hunslow". Opnieuw was het doodstil in de kamer, behalve het plotseling kra ken van Paul Crane's rusteloos te gen elkaar gewreven vingers. „Nu", ging Jankin voort, „is de kwestie dus deze: Het financieren van een stuk, dat Corinna Chale goed ligt, betekent geld verdienen. Zo'n stuk was je eerste, Hunslow, maar iedereen is 't er over eens, dat „De rollende Steen" haar niet ligt. Toch kan het stuk goed genoeg zyn, om er, zoals het nu is, mee door te gaan. Ik weet het nog niet, maar ik zal moeten beslissen, of ik aan jouw kant sta, Hunslow, dan wel aan die van Corinna". En opstaande voegde hij erby: „Morgenochtend zal ik het je berichten. Nu ga ik maar". „Wacht nog even", zei Paul Cra ne fel. „Er is, moet ie weten, nog een andere mogelijkheid en Corinna zelf zal hierbij een woordje meepra ten. Ik zou je dus aanraden, je be slissing nog uit te stellen". En zonder op een antwoord te wachten, snelde hij de trap af en sloeg de voordeur achter zich dicht. „Hm", zei Jankin, die hem pein zend had nagestaard, „hij schijnt er nogal van overstuur". „Hij is altijd regisseur voor de stukken waarin Corinnna optrad ge weest; dat heeft ze bij contract la ten bepalen", zei Nick kortaf. „En natuurlijk wil hij even goed als zij, dat ze alleen maar successen be haalt". (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1954 | | pagina 6